A I g e m 8 e u Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5281. Zaterda^ 27 Maart 1909. Binnenland. Gemengde berichten. 49e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postYoor .Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32l/a en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e 1 e f o ob No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZETBIE^iB'T'ISi BXjA.3D. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. In behandeling komt het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het middelbaar onderwjjs, strekkende om ook subsidie te verleenen aan bijzondere Hoogere Burgerscholen. De heer Roessingh betoogt, dat dit Regeerings- voorstel geen verbetering zal brengen in het bestaande gebrek aan iurichtingen van middel baar onderwijs ten plattenlande. Het middelbaar onderwijs is tot ontwikkeling te brengen door samenwerking van vele groepen, doch door het onderhavige wetsontwerp worden de minderheden dier groepen gedrukt en buitengesloten. De heer De Waal Malefijt vindt dat voor vrees, dat het getal hoogere burgerscholen zich sterk zal uitbreiden, geen grond bestaatdaartoe is het subsidie te laag. Wei is er gevaar dat de scholen voor M. U. L. 0. nog meer in het gedrang zullen komen dan thans en in de richting van een hervorming tot hoogere burger- school met Sjarigen cursus zullen worden ge- dreven ter wille van het subsidie. Spreker dringt aan op de indiening van een wet tot subsidieering van het M. U. L. O., met dien verstande, dat het voile salaris worde betaald voor de onderwijzers boven het wettelijk minimum. De heer Roodhuyzen spreekt ook als zijn over- tuiging uit, dat het M. U. L. O. door deze regeling nog meer in het gedrang zal komen dan nu reeds het geval is. Het M. U. L. O. moet beter gesubsidieerd worden en er moet aan verbonden worden de toekenning van een einddiploma, wil het zijn vleugels breeder kunnen uitslaan. Verkeerd acht spreker het, 't subsidie bepaald te verbinden aan het stelsel van 3-, 4- en cursussen. Dat is een te eng keurslijf. In dit verband wijst spreker op het te 'sGravenhage op te richten Lyceum. In de Woensdagavond gehouden vergadering betreffende die instelling was schering en inslag de opinie, dat van paedagogisch standpunt dat Lyceum niet goed ingericht was, maar dat het zoo moest ingericht worden, ten einde subsidie te kunnen krijgen. Voor de pauze wordt door den heer Hubrecht namens de commissie van rapporteurs voor de ontwerpen betreffende de salaris-regeling voor de depar tern en ts-am b ten aren voorgesteld, een voorafgaande parlementaire enquete te doen in- stellen betreffende de inricbting der departemen- ten de verdeeling van den arbeid, de samen werking der verschillende aldeelingen en ambte- naren, het toezicht op den arbeid en andere punten. Dit voorstel is naar de afdeelingen verzonden. Na de pauze wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd het ontwerp tot wijziginir van de Kinderwetten. Bepaald wordt dat a. s. Dinsdagmiddag na de pauze afdeelingsonderzoek zal worden ge houden, en Vrijdag 2 April sectie-onderzoek van het gister ingediende voorstel Lohman omtrent wijziging van het reglement van orde. Vervolgens wordt opgemaakt de nominatie voor raadsheer in den Hooge-Raad, ter ver- vulling van de vacature-De Ranitz. Eerste can- didaat wordt Mr. A. Fentener van Vlissincmn raadsheer in het hof te Amsterdam, met 46 van de 72 steramen. Tweede candidaat werd Mr. A. M. Pleyte, te Amsterdam, derde Mr. C. O. Segers, te Breda. Bij de hervatting van het debat over de subsidieering van bijzondere burgerscholen, stelt eer ler Laan na een uitvoerig betoog over e nut van bet meer uitgebreid lager onderwijs de volgende motie voor e Kamer, van oordeel dat het stelsel van subsidieering der scholen voor M. U. L. dient te worden verbeterd, gaat over tot de orde van den dag." De heer Tydeman begrijpt niet waarom de Regeering met deze regeling af'zonderlijk komt en niet afwacht de voorstellen van de zg. iu- eenschakelingscommissie. De heer Van Wijnbergen verdedigt het wets ontwerp. TER NEUZEN, 26 Maart 1909. De kiezerslijst der gemeente Oostburg, dienst 1909/10, telt 387 namen, tegen 406 in 't vorig jaar. Deze vermindering is behalve aan vertrek en overlijden, toe te schrijven aan het feit dat een 15tal personen voorloopig niet op de kiezerslijst werden geplaatst, wijl het gemeente- bestuur van oordeel is, dat zij geen Nederlan- .ders zijn al zijn ze hier te lande (uit Belgische ouders) geboren. ilet vreemde van de zaak is, dat deze perso nen, reeds verscheidene jaren kiezer geweest zijn het vonnis, ten vorigen jare gewezen door den kantonrechter te Oostburg, betreffendeeenige inwoners van Sluis, welk vonnis door den Hoogen Raad werd bevestigd, moet tot dezen maatregel aanleiding hebben gegeveu. Verscheidene hunner zullen tegen het besluit reclameeren. In den boezem der Vereeniging van burge- meesters en secretarissen, heerschte hieromtrent geene overeenstemming, vandaar dat in enkele gemeenten de bovengemelde maatregel we!, in andere niet genomen is. Het is zeker wenschelijk dat in hoogste instantie eens worde uitgemaakt, welke gedrags- Jijn de gemeentebesturen in deze voortaan te volgen hebben. (M. Ct.) Het Belgisch loodswezen is begonnen met het leggen der vier nieuwe gasboeieii op Belgisch grondgebied, waardoor het getal gasboeien die op de Schelde liggen op 24 wordt gebracht. De verlichting der Schelde zal dan, merkt het ffHbld. van Autwerpen" op, zoodanig zijn dat men met de grootste schepen, die onze haven bezoeken, gemakkelijk des nachts zal kunnen op- of afvaren. Philippine. Zooals bekend is worden de havens van Zeebrugge, Blankenberg, Oostende en Nieuwpoort voor de Belgische visschers van 1 September tot 1 April opengesteld voor het afhalen van mosselzaad. Natuurlijk om de kwaliteit zijn onze visschers verplicht dit voor goed geld te koopen. Zij sparen geen moeite of geld om goed zaad te krijgen. Ook is thans door Frankrrjk de haven van Duinkerken daarvoor opengesteld en onze koene visscherslieden varen daarheen om dat zaad dat door Franschen wordt afgehaald machtig te worden. Wat jammer dat onze Neder- landsche visschers in hun eigen land daargeen gebruik van kunnen maken, daar door het gouvernement bet afhalen tot heden nog is verboden. W estdorpe. Op de voorloopige kiezerslijst alhier zijn geplaatst 290 Kamer-, 290 Staten-en 282 gemeenteraadskiezers. Deze cijfers duiden een vermeerdering aan van resp. 12, 11 en 15. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbaiik te Middelburg. De rechtbatik heeft in hare zitting van 26 Maart de volgende vonnissen uitgesproken le. L. v. C., oud 24 j., particulier jacht- opziener, en 2e. A. v. C., oud 23 j., jager, beiden te Axel, zijn wegens overtreding der Jachtwet, ieder veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, met bevestiging van het vonnis van den kanton rechter te Ter Neuzen. H. d. K., oud 33 j., werkman te Selzaete, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevang. C. M., oud 23 j., arbeider te Biervliet, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hecht. J. d. 0., oud 19 j., schoenmakersknecht te I andsand, is wegens vernieling veroordeeld tot f 5 boete, of 5 dagen hecht. C. F. v. d. P., oud 42 j., koopman te Water- vliet, is wegens eenvoudige beleediging veroor deeld tot 10 boete, of 10 dagen hecht. Verder is L. M. P-> oud 14 j., zonder beroep, wonende te Vlissingen, schuldig ver- klaard van diefstal, met bevel tot zijne terug- gave aan zijn ouders, zonder toepassing van straf. Kantongerecht te Ten Neuzen. Te Groningen is een voorloopige commissie gevormd uit personen van onderscheiden polifiek inzicht, die zich ten doel stelt de oprichting van een Vereeniging ter verkrijging van ver- laging van alle gemeentelasten daar ter stede. In het dorp Oosterland, bij Zierikzee, liep dezer dagen het gerucht, dat een jongen van 12jaren door bet gebruik van kruiden, die zijn moeder had gekocht van een rondreizend koop man, die voorgaf wel raad voor ziekten, te weten zou zijn overleden. Op last der justitie is het lijk van den knaap in beslag genomen en naar Rotterdam overgebracht, waar de lijkopening is geschied. Het onderzoek van de kruiden is door den rechter-commissaris opgedragen aan den heer C. de Looze, apotheker. De moeder en zekere A. R., koopman te Rotterdam, die de kruiden aan de vrouw verkocht, zijn verhoord. Een 14jarige jongen, leerling van de Handelsschool te Rotterdam maakte zich dezer dagen, omdat hij zijn werk niet op tijd klaar had, zoo ongerust, dat hij zijn boeken in den steek liet en te voet op weg ging naar zijn familie te Amsterdam. Hij bracht 'tecbter niet verder dan Montfoortdaar meldde hij zich vermoeid en uitgehongerd bij den burge- meester aan, die hem logies en eten verscbafte en den volgenden morgen door den veldwachter naar Rotterdam liet terugbrengen, waar zijn ouders tevoren telegrafisch waren iugelicht. In Augustus 1907 werd op den Am- sterdamschen straatweg te Utrecht bij den horlogemaker Hoejenbos inbraak gepieegd. Een der daders werd aangehouden en veroordeeld tot 3 jaren gevangenismaar de tweede dader, die een groot aandeel in de braak had gehad, nam de vlucht naar Duitschland en bleef sedert zoek. Dezer dagen waagde hij, v. d. S., een familielid onder Maartensdijk te bezoeken den- kende dat na bijna twee jaren door de politie wel niet zoo echerp meer zou worden toegezien. Maar Dinsdagmorgen vroeg werd hij op een der landwegen om Maartensdijk door den rijksveldwachter Leeflang herkend en ingerekend. Te Loou-op-Zand heeft een venter zijn paard zoolang met een knuppel geslagen, omdat het dier niet wilde trekken, dat het neerviel en dood bleef liggen. Het vleesch hing er met lappen aan, zoo was het toegetakeld. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. Aan het postkantoor te 's-Gravenhage heeft iemand, die tot nu toe oubekend is ge- bleven, een aangeteekenden brief in ontvangst genomen, die niet aan hem geadresseerd was, doch op de kennisgeving waarvan hij valschelijk den naam van den geadresseerde had geplaatst. De brief bevatte evenwel geen geldswaardige papieren, doch slechts stukken, die alleen voor den geadresseerde belang hadden. De politie doet thans onderzoek naar de wijze, waarop de kennisgeving in verkeerde handen kan zijn geraakt. In het lersche dorpje Leixlip speelde een 5jarig knaapje op de kade van het kanaal en viel te water. De vader, ofschoon hij niet kon zwemmen, spi'ong er bij en geraakte zelf ook in levensgevaar. Op zijn hulpgeroep snelde de moeder toe, die het kind met een haak kon redden, maar de vader verdronk. De tfGazet van Gent" deelt mee dat er tegenwoordig weinig aankomsten in de haven dier stad zijn. Zulks is voornamelijk tewijten aan de sluiting der havens van de Baltische zee, van waar de meeste schepen komen. De be- vrachtingen voor den aanstaanden termqn zijn voor zoo goed als nul en er is zeer weinig vracht ter markt. In het dorp Berdansk, nabij St. Petersburg, was de burgemeester, Loetzeuko genaamd, die op het stadhuis woonde, ziek en gedurende zijn ziekte werd zijn functie waargenomen door den gemeente-secretaris Kakow Kozlenzo. Deze zat in de kamer te werken, bij de vrouw en de dochter van den burgemeester, die zelf in TM KEIIZESSCIE (illRWT. Hit blafl Verneliljnt iWaanJag., Woenidag. en VriJdagaTond, uitgezorlenl op Feestdagen. bij de Firmn P. J. VAI OK IjIXBE <e Ter Neuzen. Zitting van 25 Maart 1909. Veroordeeld zijn A. K., gezagv. der sleepboot Hendrikus Cornelia te Amsterdam, ter zabe le als schipper niet in acht nemen der wettelijke voorschriften vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving; 2e Let niet opvolgen van een bevel van een kunaalbe- ambte, tot twee boeten eene van 15 en eene van f 25, jubsidiair 14 dagen hecbtenis voor elke boete. I. G., schipper te Bouchaute, ter zake van het niet in acht nemen der wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving, tot eene boete van 15, subs. 10 dagen hecht. S. v. G., bierbnishoudster te Westdorpe, ter zake van bet niet sluiten op tijd, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht.; M. S., werkman; H. v. V mole- naarsknecbt; A. d. B., landbouwersknechtE. E. G., landbouwersknechtE. Llandbouwer, alien te Westdorpe, ter zake van bet verblijven na de sluiting in een bierhuis, ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. N. B., koopmau te Bouchaute, ter zake van op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. C. A. E., pbotograaf te Ter Neuzen, ter zake als bestuurder van een motorrijwiel, daarmede over een weg rijden met zoodanige snelbeid, dat de veiligbeid van bet verkeer op dien weg wordt in gevaar gebracht, tot eene boele van 25, subs. 14 dagen hecht. A. v. W., visscbeisknecht te Philippine, ter zake van het bevisscben der Schelde, tot eene boete van /l, snbs. 1 week tuchtschoolP. D. M., arbeider te Biervliet, ter zake al3 voran, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht.A. K., arbeidster te Biervliet, ter zake als voren, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. D. J. v. II., schipper en B. d. S., werkman, beiden te Bouchaute, ter zake van schelpviscb graven, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete J. K., koopman te Ter Neuzen, ter zake van trefe- dieren onbeheerd laten staan, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht.; C. D., baklter te Hoek, ter zake van overtreding reglement op de bescherming van trekhonden, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. met ontslag van recbtsvervolging voor het meerdere ten laste gelegdeJ. K., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tweemaal gepieegd, tot twee boeten elk van 10, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete; 3. K., koopman te Ter Neuzen, ter zake als vorer., tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. met ontslag van rechtsvervolging van bet meerdere ten laste gelegde H. P. S., visscher te Zaamslag, ter zake van in de provincie Zeeland vischtuig bij een duiker leggen, tot eene boete van f 10, snbs. 5 dagen hecht. C. B., vrachtrijder te Zaamslag, ter zake van zonder vergunning van Burg, en Weth. een gebouw oprichten, tot eene boete van J10, subs. 5 dagen hecht. M. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake van straat- schenderij, tot eene boete f 15, subs. 3 dagen hechtenis E. P., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een voertuig zonder iicht, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht P. F. v. DververF. H. G., besteller; D. H., landbouwersknecht, alien te Ter Neuzen; A. S. R., visscher te PhilippineC. v. d. V., arbeider te ZaamslagP. v. L., koopman te Axel C. G., sckaapherder te Westdorpe; P. v. E., landbouwer te Ertveide, ter zake van het fietsen zonder iicht, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete; A. d. V., landbouwersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hechtJ. v. D., leurder te Hoek en F. C. v. F., stager te Zaamslag, ter zake van Leerplicbtwet- overtreding, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; J. G., etukadoor, zwervende en C. J. F., schilder te Rotterdam, ter zake van dronkenschap en nacbtrumoer, tot 2 boeten een van 1 en een van 5, subs. 1 en 3 dagen hecht.F. A. d. L., werkman te Ter Neuzen D. H., werkman te Hoek A. J. v. E., koopman te Westdorpe, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; P. A. T., koopman te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht.; K. F. v. P., zonder beroep te Hnlst, ter zake van openbare dronkenschap bij vierde herhaling, tot hechtenis van 3 dagen en opzending naar eene Rijks- werkinrichting voor den tijd van een jaar. H. P G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van slraatschenderij. tot berisping en voorwaardelijke ver- oordeeling tot plaatsing in een Tuchtschool voor den tijd van 3 maanden, met bepaling van een termijn van e 6 n jaar als proeftijd. Hervatlint; bevolen in de zaak tefrn E.P., brouwersknecht te Sas van Gent. J W zonder beroep te Axel, ter zake van straat- schenderij, tot berisping. D. K., zonder beroep te Axel, ter zake ran straat- schenderij. I. K. en A. K., arbeiders te Biervliet, ter zake van bevisscben der Schelde in deze zaken terruggave aan de ouders bevolen, zonder toepassing van eenige straf. rUS«*,«pp«>l<f!ii P. D., landbouwerszoon te Axel eu P. G., landbouwer te Sas van Gent, ter zake van het rijden met te zwaar beladen wagens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1