Landbouwbarichten. Gemengde berichten. Axel, 22 Maart. Op de heden door Burg. en Weth. voorloopig vastgestelde kiezerslijst komen voor 825 kiezers voor de Tweede Kamer, 823 voor de Provinciale Staten en 760 voor den Gemeente- raad. Het vorige jaar waren deze cijfers respec- tievelijk 814, 814 en 752. Westdorpe. Het weer werkte Zondag niet mede, ter gelegenheid ran de feestyiering, in yerband met het 25jarig jubile van den heer C. van Waes, als burgemeester dezer gemeente. Eveuwel, de feeststemming werd daardoor niet gestoord. De gemeente was, door de talrijke vlaggen, gebeel in feestdos. Tegen den tijd dat de stoet zou worden op- gesteid, des namiddags, was zeer veel volk op de been, ook vau elders. Te 3 ure vertrok de stoet van het dorpsplein naar de wouing van den geachten burgemeester, waar hem van wege de schooljeugd een bouquet werd aange boden. Vervolgens nam de burgemeester plaats in een rijtuig in den stoet, welke overigens ge- vormd werd door verschillende corporaties en het muziekgezelschap ^Eikels worden boomen" van Westdorpe en de fanfare //De verbroedering" van Sas van Gent. De stoet trok vervolgens, naar het fraai ver- sierde gemeentehuis, waar den burgemeester namens de ingezetenen een geschenk werd aan- geboden, zijnde 2 portretten van Z.Ed.Achtb. in lijst (Peinture Bogaert) nl. 1 bestemd om in de raadszaai te worden opgehangeu en 1 voor zijne woning. Daarna ontving de burgemeester eene ovatie van de schooljeugd, welke hem het volgende lied toezong Vervolgens werd den burgemeester eene ovatie gebracht door de ingezetenen, welke, onder begeleiding der muziekgezelschappen, het vol gende lied zongen Hierna werd de stoet ontbonden en ving de muziekuitvoering aau door bovengenoemde ge- zelschappen, op eene op het dorpsplein geplaatste kiosk. Des avonds vereenigden zich een aantal inge zetenen, waaronder de raadsleden en de leden der feestcommissie, in het gemeentehuis aan een den burgemeester aangeboden banket. Besloten werd daarop Maandag een telegram te verzenden aan H. M. de Koningin, waarbij Haar, ter gelegenheid van het zilveren arnbts- jubile van den burgemeester, de beste heil- wenschen van Westdorpe's ingezetenen werden aangeboden. Maandagnamiddag werd daarop namens H. M. een telegram van dankbetuiging ontvangen. Ook de ingezetenen werden ruim onthaald en aan elk gezin zal als blijvende herinnering aan bet feest een portret worden uitgereikt. Wegens den regen moest het laatste nummer van het programma, het vuurwerk, worden uitgesteld. Dit werd Maandagavond afgestoken. Ook toen was weer veel volk op de been. Het slaagde goed. Het feest, dat getuige heeft gegeven van de achting en dankbaarheid die de ingezetenen den burgemeester toedragen, voor de wijze waarop hij de belangen der gemeente behartigt, zal langen tijd voortleven in de herinnering van hen die er aan deelnamen. Koewacht. Op de door Burgemeester en Wethouders verleden Maandag voorloopig vastge stelde kiezerslijst komen voor 335 kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 309 voor den gemeenteraad tegen respectievelijk 324 en 297 in het vorige jaar. Hoist. Op de voorloopig vastgestelde kiezers lijst komen voor 447 kiezers voor de Iweede kamer, 442 voor de Prov. Staten en 394 voor den Gemeenteraad. Zuiddorpe. Op de kiezerslijst komen voor 172 kiezers voor de Kamer en de Staten en 142 voor den Raad. Hengstdijk. Op de nieuwe kiezerslijst komen 98 kiezers voor, of 2 meer dan het vorige jaar. Graauw. Alhier bedraagt het aantal kiezers voor Kamer, Staten en Gemeenteraad resp. 316, 305 en 294. Stoppeldijk, 23 Maart. By de heden in het cafe van den b&er A. Serrarens, door den no- taris Dumoleyn gehouden publieke verkooping van onroerende goederen, behoorende tot de na- latenschap van mej. de wed. P. C. Serrarens Van Trappen, werd als volgt geguud Perceel 1 aau A. Serrarens te Stoppeldj^r voor f 450 perceel 2 aan P. A. Magnus te Boschkappelle voor /"1810; perceel 3 aan F. v. Driel te Axel voor 2825 perceel 4 aan C. de Kerf te St. Jansteen voor 4500 perceel 5 aau F. v. d. Veeken te Stoppeldijk voor 3660perceel 6 aan F. v. Driel te Axel voor f 1570 perceel 7 aan P. Vereecken te Ter Hole voor f 2390 perceel 8 aan J. de Maat—Staal te Stoppeldijk voor 1800 perceel 9 aau F. v. Driel te Axel voor f 1220 perceel 10 aan P. v. Damme te Stoppeldijk voor 1235. Op 11 Maart j.l. waren de perceelen respec tievelijk ingesteld op 400, 1450, 2825, 3600, 2800, 1300, 2080, 1750, 800 en 1210. Walsoorden. Zaterdagmiddag werd in het logement van J. F. Adriaansens, door het be- stuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden aanbesteed het bouwen van een woning voor den waterbouwkundigjan ambtenaar te Walsoorden met bijlevering vian alle beuoodigde bouwstoffen en arbeidsloonen. lngeschreven werd door de heeren Bleijen- berg te St. Jansteen voor 8480 J. Boeijkens te Lamswaarde voor 8300 L. J. Colsen te Terhole voor f 82800. L. Everaerdt te St. Jansteen voor /8150; M. van Arenthals te Kloosterzande voor f 8050 P. F. Voet te Kloosterzande voor 7972 en B. H. Reeling: te Hulst voor f 7689, aan wien, behoudens goyd- keuring van Gedeputeerde Staten, het wrfi'k opgedragen is. Ylissingeil. Dinsdagmiddag te half een wyrd hier, in tegenwoordigheid van tal vanautoriteiteu, door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, de aan den boulevard Bankert verrezen De Ruyter- school, waarvan juist voor twee jaren, op den 300sten geboortedag van Nederlands grootsten zeeheld, eveneens door Prins llendrik, de eerSte steen werd gelegd, plechtig geopend. Zooals men weet, is dit gebouw bestemd, om de reeds 6 jaren bestaande en bloeiende Zee- vaartschool, die jonge lieden opleidt voor stuur- man of machinist bij de koopvaardij, te huis- vesten, tot stand gekomen door het initiafief van het Nationaal De Ruyter-comite van 1907 en met den krachtigen steun van Rijk, Provincie, gemeente en particulieren, als een gedenkteeken voor Bestevaer Micbiel en een blijvende herinhe- ring aan de welgeslaagde De Ruyter-feesten. Het gebouw, dat ontworpen is door den Rijks- bouwmeester D. E. C. Knuttel te's Gravenhage, beantwoordt aan alle eischen des tijds en ziet er degelijk uit. De kosten van bouwen inrich- ting bedragen ongeveer f 80,000, waarvan het Nationaal Comite een vierde gedeelte bijeen bracht. De voorzitter van het bestuur der school, Mr. J. Srnit Azn., onderdirecteur der werf z/De Schelde", hield een toespraak, waarna de Prins met een toapasselijk woord de schdol opende. Daarna werd een rondwandeling om yet gebouw gemaakt. Na een lunch in het groote Badhotel, waaraan ongeveer 40 geuoodigden deelnamen, vertrok de Prins te half vijf weer naar de Residentie. Een hartelijke ontvangst viel Z. K. H. hier in de feestelijk bevlagde havenstad weer ten deel. Bemestingsproef op aardappelen. De nachtboot //Koningin Wilhelmina" voer Dinsdagmorgen bij dikken mist tegen het ha- venhoofd te Vlissingen dat ernstig beschadigd werd. Eenige palen werden ontzet evenals het op het lioofd staanue havenlicht. De boot zelve beliep slechts eene lichte averij aan de reeling. Zij ksvam ongeveer twee uren te laat op de baven. Sedert Dinsdagavond werd te Broek op Langedijk een 15jarig meisje vermist., genaamd 8uzanna Moeyes, die na bij haar familie op be- zoek te zijn geweest, weder naar haar dienst zou terugkeeren. Daar is zij echter niet meer terug- gezien. Zaterdagmorgen is haar lijk uit de Ringsloot opgehaald. Men vermoedt dat het meisje een ongeluk is overkomen, doch men heeft hieromtrent geen eukele zekerheid kunnen krijgen. Te Delft is in den nacht van Zaterdag op Zondag de uitstalkast van een pettenwinkel in de Trompetstraat, nagenoeg leeggestolen. De dieven hadden het winkelraam weten op te schuiven. Ter beschikking van de justitie is gesteld een jongmensch in Den Haag, die een volmacht voor de inning van een bedrag op een spaar- bankboekje valschelijk onderteekende en op deze wijze zich een vrjj belangrijk bedrag, op het boekje staande, toeeigende. Een bewoner van de Maasstraat in Den Haag heeft een aanklacht ingediend tegen eeu vroegeren kostganger, die zich tegenover des klagers zesjarig dochtertje zou bebben schuldig gemaakt aan het misdrijt, stratbaar gesteld bij art. 244 Wetboek van Strafrecht. De verdachte is, na verhoor door de politie, ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Een 16jarige knaap te Apeldoorn werd Zaterdagavond, van de markt huiswaarts kee- rend, door een 15jarig makkertje met een scbot uit een flobert-pistooltje in het voorboofd ge- troffen. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar bet ziekenhuis vervoerd. Het kogeltje is in de schedelholte gedrongen en men heeft het tot nu toe niet kunnen verwijderen. De toe- stand is ernstig. Zondagavond stond de Lange Heerenstraat te Haarlem gebeel en al op stelten, toen eeu juffrouw, die naar een partijtje ging, in het haar wachtende rijtuig wilde stappen. Onder de nieuwsgierigen, die het rjjtuig aangaapten, was ook de huisbaas, die nog etteljjke weken huur te goed had en die nu een kabaal maakte van je welste, met bet succes echter, dat de juffrouw betaalde vooidatze uit- ging- Uit Amsterdam schrijft men aan de NIt. C. Naar wij vernemen, ontving de heer P. J. F. du Bois, onder-directeur der Rijks-postspaarbank, Dinsdag officieel bericht uit Den Haag, dat hij benoerad is tot directeur dier instelling, in plaats van wijlen den heer Armand P. Th. Sassen. De nieuwe directeur begon zijn maatschappe- lijke loopbaan als ambtenaar bij de posterijen en telegrafie (hij was directeur te Boskoop en was ook een tijdlang verbonden aan Waterstaat). Den len Januari 1886 werd bij aangesteld a s eerste-jjioofdambtenaarbij de ltijks-Postspaarbauk, en in 1895 voigde zijne benoeming tot onder directeur. Wegens den slecbten staat van de gezondbeid des heeren Sassen, berustte de directorateTeiding de laatste jaren feitelijk reeds in zijne handen. Desniettemin hoorde men na diens overlijden al spoedig andereu, en met name Mr. Delprat te Rotterdam als opvolger aanduiden. Mr. Delprat bedankte echter voor een be noeming, en tbans blijkt de regeering t( z!l" heengestapt over het eenige bezwaar, dat zij had tegen een benoeming van den heer du Dots tot directeur, t.w. diens gevorderden leettyd. Dat zij dit deed, mag gelden als een openlyke erkenning van zijn groote verdiensten. pQ 3e buurt van Lekzicbt bij Vianen zonk eeuigen tijd geleden een scbuit. Yanwege het Rijk werd het vaartuig gehcht, een bezig- heid, die minstens 300 gulden heeft gekosf. Tot verkooping van die schuit werd alsnu overgegaan: koopers genoeg, ook uit andere plaatsen, maar bieden deden zy met dan uiterst laag, vermoedelijk bij afspraak. Zoo is het dan geschied dat schuit met toebeliooren voor de kapitale som van nog geen voile 5 in het bezit kwam van den oorspronkelyken eigenaar. Dinsdag der afgeloopen week omstreeks een uur, tijdens de markt, ontving de politie te Purmerend een telegram, waarin verzocht werd, 27 koeien in beslag te nemen, welke van Den Haag naar Purmerend waren verzonden. Onmiddellyk stelde de inspecteur van politie een onderzoek op de markt in. Weldra bleek, dat den vorigen dag deze beesten aldaar waren gestald, komende uit Den Haag. Voorts bleek, dat ze 's voormiddags op de markt reeds waren verkocbt. Gelukkig dat de kooper, die op 't punt van vertrek stond, nog in zijn hotel werd aangetroften. Daar de verkooper zich niet voldoende kon verklaren, waarom inbeslagneming zyner bees- ten was gevraagd, werd bij door genoemden inspecteur vau politie naar het bureau geleid als verdacht van misdrijf. Dieuzelfden middag wendden zich een tweetal personen op het bureau aldaar aan die, mede namens elf andere landlieden uit de gemeenten Stompwijk en Yoorburg, aangifte deden, dat zy aan I. van L-, koopman te 's Gravenhage, 2< koeien hadden verkocht, die, na levering, on- middellijk zouden worden betaald, waaraan echter geen gevolg is gegeven bij atlevering der beesten daar ze de woning van den koopman hadden ge- sloten gevonden. Hoewel de kooper had ge- zegd, dat ze voor de Rotterdamsche markt bestemd waren, stuurde hij ze Maaudagmovgen op haastige en zorgelooze wijze naar Purmerend. De kooper werd door de politie, na de ont- dekking van't gebeurde alsnog in de gelegenheid gesteld^ aan zijn verplichtingen te voldoen, waar- naar hij echter geen ooren had, verklarende, dat hij reeds 1690 op die beesten bad betaald. Toen bem werd verklaard, dat het onderzoek zou worden voortgezet of er al of niet misdryf was gepleegd, viel hij door de ben en verklaarde zich bereid de opbrengst van de 27 door hem verkochte koeien, zijnde ruim 4600 ter be schikking te stellen van de betrokken eigenaars. Tevens verklaarde hij de betahng van 16JU voor ouwaar. Na betaling aan de poiitie wel de van misdrijf verdachte op vrije voeten gesteld. De burgemeester van Purmerend gal van een en ander telegratisch kennis aan zyn ambtgenoot der gemeente Stompwijk, waarvan het gevolg was, dat den volgenden dag de recbthebbenden naar Purmerend togen, om daar uit handen van den burgemeester ieder het hun toekomend aandeel te ontvangen. Het zaelite weer heeft de sneeuw m de bergen te haastig doen smelten en weer in verschillende streken van Duitschland overstroo- mingen veroorzaakt. In het Zuiden van Hannover zijn de akkers kilometers ver overstroomd en is het gezaaide, dat de watersnood van lebruan nog gespaard had, geheel verwoest. Ut e stroomgebied van Oder en Weichsel komen ook ongunstige tijdingen. Zaterdagmorgen is een wachter van een wachtpost tusschen Elten en Babberich ernstig verwond door een stuk ijzer, dat te ver bmten een wagen van een passeerenden goederentrejn uitstak. De man, die in bewusteloozen toestand bij zijn wachthuisje, dat ook beschadigd was, werd gevonden, is naar het ziekenhuis te Elten overgebracht. Te Luik had een mijnwerker eenige dagen geleden zijn vrouw verlaten onder voorwendsel dat zij haar huiselijke plichten vergat. Vrijdag, haar naamteest, kwam hy terug en zeide: ,A1 bebt gij my vergeten, lk vergeet u niet. Ik kom u een gelukkig naamfeest wenschen". De vrouw vroeg of hij kwam om zich jnet haar te verzoenen. Als ant woord klonken twee revolverschoten en de vrouw, aau de km en in de slaap getroffen, viel dood neer. De moordenaar vlucbtte, door de memgte gevolgd, en werd eenige straten verder aange- houden. In de gemeente Saint-Cypvieu bad lSjario1 meisje plaats genomen op een wagen, waarop nog andere personen^ zateiM m oo een jawr. Onderweg viel zyn geweer het schot ging af en de lading drong bet meisje den buik. Het kind werd dadelyk gedood. Een van de aantrekkelijkheden van de, het volgend jaar te Brussel te houden tentoonstellmg zal zijn een doen herleven der groote kunsteeuw van Vlaanderen, onder de regeering der hertogen Albert en Isabella. Het zal met a leen eeu tentoonstelling zijn der merkwaardigste ^ereelen van Rubens, Van Dyck, Jordaens en de andere groote meesters, ook de beeldhouwevs van dieu tijd, de wapensmeden, de tapytweversdemeube makers, die zooveel en zulke pracbtige kunst werken voortbrachten, zullen opgeroepen worden om het paleis der kunsteeuw te yemeren terzelfder tijd zullen ommegangen. lan<ijuweelen en toernooien worden gehouden zooals het toe ging ten tijde van de aartshertogen. Volgens de Lokalanzeiger heeft men te Hamburg den reeder Ahrend aangehouden, ,.mi a hij. naar men zegt, een machinist en een matroos Ileil en Jubel, Burgervader, Klinkt U heden tegemoet! Onze stemmen, al te gader, Brengeu U een blijden groet. Jongen, ouden, armen, rijken, Allen zingen, blij van geest, Om hun vieugde te doen blijken Op Uw Zilv'reh Jubelfeest. Vijf en twintig lange jaren Leidde Uw vaderlijke hand Al tfwe Gemeentenaren Met veel wijsheid en verstand Hoe bezorgd Gij te alien tijde Voor Westdorpe zijt geweest, Daukbaur willen wij t belijden Op Uw Zilv'ren Jubelfeest. Dat de Heer nog vele jaren U voor ons bewaren mag, U voor ramp en onheil spare, Bidden wij op dezen dag. Immer zullen we U betoonen Liefde, eerbied, allermeest; Moge God U eenmaal loonen Met eerie eeuwig Jubelfeest. Verheffen we onze zangen Op dezen schoonen dag, Dien ieder met verlangen, Met vreugd verscbijnen zag. Aanschouw, Westdorpe's Zonen Op dezen blijden stond. Hun dankb're Jubeltonen Weerklinken in het rond. Lang zal Hij leven, enz. Hij week voor geen bezwaren Had voor ons aller heil, Reeds vijf en twintig jaren Zijn beste krachten veil. Wij willen het gedenken En, tot een eeuwig loon Moog God Hem eenmaal schenken Een ouverwelkb're Kroon. Lang zal Hij leven, enz. Leef lang nog in ons midden, Nog jaren zonder tal Wij zullen Gode bidden, Dat Hij U sparen zal. Wij roepen al te gader, Met duizenden hoera's Leve onze Burgervader, Leve Camille van Waes Lang zal Hij leven, enz. Super en patentkali werden op 4 April ondergebracht. Zwavelzure ammoniak den 28aten. De opbrengsten waren Perceel I 11250 K.G. aardapp. -f 9120 E.G. poters. II 12000 y 9120 y y III 13500 9120 u IV 15000 y 4- 9880 _y y Het zal dus niemand ferwonderen, hoe in het door den Rijkslandbouwleeraar uitgebrachte verslag te lezen staat, (}at een gunstige working der meststoffen valt te constateeren. Op alle perceelen waren ze met voordeel aangewend. Patentkali krijgt nog een extra pluimpje. We lezen daarvanBuitengewoon gunstig heett de toevoeging van patentkali op perc. 4 gewerkt. Er zullen dan ook in die richting meerdere proeven dienen ge- nomen te worden, om te zien of deze kalimest even gunstig in haar uitwerking blijft. Intusschen is het verkregen resultaat stellig wel van dien aard, dat het menigen practicus kan aansporen, ook eens wat patentkali bij z'"n aardappelen te probeeren. Onder de bemestingsproeven ten rorigen jare in de provincie Zuid-llolland genomen, dat is te zeggen op een der Rijks-Landbouwproefvelden vinden we ook vermeld de Bemestingsproef op aardappelen" van den heer A. van Manen te Everdingen. Voor de kleiboeren is dit wel een leerzaam proefveld. Want de verkegen resultaten bewijzen weer eens heel inooi, hoe ook op onze kleigronden wat kalimest soms Bchooner resultaten geven kan. 't Proefveld van den heer Vau Manen de grond is rivierklei hestond uit een viertal perceelen. Volgens de betreffende tabellen in 'tofiicieele verslag werden deze als volgt bemest. Perceel I on bemest. y II 600 R G. super y 111 600 y f 300 K.G. zwavelzure ammoniak. IV 600 K.G. super 4- 300 K G. zwavelzure ammoniak -j- 400 K.G. patentkali. HieII van UD rtai.f.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2