A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandoren. No- 5279 KIE ZERSLIJ S T. Op Leven en Dood. eEMEENTEEAAD. Dinsdag: 23 Maart 1909. 49e Jaargang. BEKENDMAK1NG. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,B21/S en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TelefooH No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De post- en telegraatstaking. Hoeveel post- en telegraafbeambten staken er te Parijs Deze vraag was bij het begin der beweging moeilijk te beantwoorden, doordien geen officieele gegevens ten dienste stonden. Thans worden de volgende cijfers gegeven posttreinarabtenaren 703, telegraaf-en telefoon- employes 1310, commiezen en surnumerairs 815, brievenbestellers 1500, werklieden 1200. Totaal 5528 stakers. Het cijfer door het stakingscomite opgegeven was 8500. De werk lieden bij de telegraaf en telefoon hielden Donderdag een bijeenkomst, waarin zij, ten getale van 5000, besloten zich bij de staking aan te sluiten. Een vertegenwoordiger van deze werklui verscheen in de vergadering van de postbeambten en gaf zijn eerewoord, dat Vrijdag geen enkele telegraaf- of telefoonlijn meer zou werken er by voegende Wij zullen 46) Den dag te voren had de rechter haar vader willen bezoeken. hij had hem niet thuis getroffen, doch de vader had gezegd, dat bij spoedig thuis zou komen en ik had gemeend dit den bezoeker te moeten mededeelen, daar vader misschien boos zou zijn geweest, als ik zijn vriend had afgewezen. De rechter had mij gevraagd te mogen wachten en op mijne niet gaarne gegeven toestemming, had hij plaats genomen in mijn kamer en was een gesprek met my begonnen. Ik had hem bij dat onderhoud medegedeeld, dat vader naar Luttach was om een brief met geldswaarde van de post te halen. Hij had de oude Johanna niet wilde storen, omdat, zooals by gezegd had, de brief te groote som bevatte om die eene oude vrouw toe te vertrouwen. De rechter wist dus van mij, dat vader veel geld in huis bad en ook, dat ik den volgenden dag tante Laucie te Luttach zou bezoeken, dat mij de oude Johanna zou vergezellen en bij vader dns na elf uur alleen thuis zou treffen. Dit alles had ik hem verteld en daaraan moest ik steeds weer denken. Ik had den moordenaar de eenigen zijn, die zich nog van de telefoon of de telegraaf kunnen bedienen. De Parijsche politieagenten-vereeniging droeg ook 'n steentje bij en zond 400 gld. aan de stakingskas. Door 't besluit der werkliedenvergadering breidde de staking zich gister morgen uit met 5000 man. De postdienst is tot een minimum beperktGistermiddag had te Parijs slechts een bestelling van brieven plaats. In een mededeeling van het postbestuur wordt echter gezegd, dat de brievendienst //normaal werkt." Voor elken dienst zijn soldaten gerequireerd, o. a. vervangen 170 geniesoldaten onder bevel van een kapitein, de telegrafisten aan het centraal bureau in de rue Grenelle. Donderdag waren aldaar slechts 24 van de 300 ambtenaren aanwezig. Hoe de telegraafdieDst zal werken is te begrjjpen, als men weet dat slechts een 20tal soldaten van de 170, de toestellen lrunnen bedienen en op dat telegraafbureau staan niet minder dan 300 seintoestellen. Maar de dienst werkte en dat is het voor- naamste. Donderdag werden te Parijs 15000 telegrammen, ten deele door de militaire tele grafisten, doorgeseind. Uit de provincie zouden den volgenden dag een paar honderd telegrafisten 'nhandje komen belpen. Het Parijsche publiek gedraagt -zich kalm en gemoedelijk jegens de staking men vat 't heele geval als 'n soort curiosum op. Wat het overigens ten voile is. Nu bet rijkspostverkeer nagenoeg stilstaat, beginnen vooral de groote banken enkoopinans- huizen op eigen gelegenheid voor de verzending van hun brieven en stukken te zorgen, en zenden speciale koeriers en bestellers naar de steden in de provincie en naar het buitenland. Ook sommige groote hotels hebben een eigen post dienst georganiseerd. Een automobielmaatschappy heeft aangeboden brieven naar de grenzen te brengen tegen een porto van 25 centimes, welk plan veel bijval vindt. De maatschappij aarzelt evenwel nog, daar zoo iets in strijd zou zijn met de postwet, die de posterijen voor het rijk monopoliseert advokaten echter meenen, dat men het best kan doen, en nemen het geval als overmacht, als //force majeure." De regeering wil in geen enkel opzicht van toegeven weten, hetgeen bleek uit de belang- rijke Kamerzitting die Vrijdag geheel aan de poststaking gewijd was. Rondom't Palais Bour bon verdrong zich 'n groote meuigte en ornvang- rijke orde-niaatregelen waren getroffen. Libe- ralen en radikalen interpelleerden de regeering en drongen aan op 't beeindigen van den onhoud- baren toestand. In herinnering werd gebracht dat de onder-Minister Simyan in 1899 voor een zelf gezegd wanneer zijn slaehtoffer alleen zou zijn, wanneer bij zijn daad zou kunnen vol- voeren z/Zij had", vervolgde Anna, /,het niet gewaagd, haar verdenking jegens den kapitein, die met den rechter bevriend was, te uiten, alleen aan haar minnaar, voor wien zij geen geheimen had, had zij dit verteld, doch hij had haar verboden er tegen iemand anders over te spreken. Franz had verklaard, dat de rechter bepaald niet tot een dergelijke daad in staat was en had getracht haar te bewijzen, dat al haar verdenkingen niets beteekenden. z/Zwerft de rechter niet dikwijls over de rot- sen had Franz gezegd. ,/Zelfs al was hy gisteren in de buurt van het afgelegen huis geweest, dan kon hem niets verweten worden, dan zou ook ik te verdenken zijn, want de pro fessor heeft mij in het bosch ontmoet, toen ik, in de hoop je te zullen zien, om het huis zwierf.Bij die woorden van haar minnaar was Anna zeer angstig geworden, dat werkelijk een verdenking tegen hem zou kunnen oprijzen en ook Franz was het duidelijk geworden dat een dergelijk gevaar hem dreigde hij wist dat hij over het algemeen niet geacht was, boeveel vijanden hij had, die zeker elke gelegenheid om eene verdenking op hem te werpen, zouden aangrijpen. motie stemde, waarbij aan postbeambten het recht van staken werd toegekend. Van socialis- tische zijde werd de bond van post- en telegraaf beambten verdedigd. Een ander afgevaardigde gaf den raad dat regeering en postbeambten wat moeten toegeven ter oplossing der crisis. Simyan, door de linkerzijde toegejuicht, verklaarde dat de betrekkingen tusschen regeering en per- soneel, tot dusver uitstekend, plots verbroken waren. De schuld van de crisis valt noch op de regeering, noch op den Minister. Aan de eischen der postbeambten liet hy steeds recht wedervaren, voorzoover het billijke eischen betrof. De positie van de ambtenaren en beambten in dienst der republiek achtte de Minister veel beter dan die van beambten in particuliere bed rijven. Daarna was Minister Barthou aan 't woord, die de staking beschouwde als een revolutionaire krachtproef. De Minister betoogde, dat bij de post en telegraaf, zooals in ieder groot bedrijf, saroenwerking op den voorgrond moet staan. z/Ik heb," zei Barthou, /yzooveel mogelijk naar die samenwerking gestreefd. Ik heb aan het personeel waarborgen en een verordening ge geven, zooals geen bestuur er bezit." Barthou wees elk verwijt van begunstiging of onrechtvaardigheid terug. z/Het is onmogelijk," zei de Minister verder, #een revolutionaire staking, welke ook, toe te staan, maar aan deze ligt geen schijn van ver- ovitschuldiging ten grondslag. Ouze ambtenaren ziju tegen ons en de geheele natie in opstarid gekomen in ernstige uren, waarin de regeering behoefte heeft aan haar geineenschapsmiddelen in hun geheel met de gezanten en de consuls. Op een dergelijk oogenblik is een staking een aanslag tegen de nationale souvereiniteit en kan worden een aanslag op de nationale verdediging. Onder deze omstandigheden kan ik niet de be- spreking met den bond van post- en telegraaf beambten hervatten. Wij willen het personeel de mogelijkheid laten, uit zichzelf terug te keeren. Als het op dezen oproep niet terug- keert zullen wij strenge en afdoende maatre- gelen nemen. Ik zou eerder mijn portefeuille neerleggeu." Op energieke wijze heeft de Minister doen zien dat hij voor de opstandige beambten niet wijken zou. De rede sloeg inde Kamer besloot ze te doen aanplakken. Barthou heeft, overeenkomstig de beslissing van den ministerraad, een aantal besluiten tot ontslag uit den dienst geteekend. In de motiveeving van het ontslag wordt gezegd, dat de stakers niet alleen het geheele economische leven en de algemeene belangen van het land gestoord hebben, maar tengevolge van de onderbreking van de verbindingen met Franz was gebleven bij zijne bewering dat de rechter niet schuldig was aan den moord en had Anna verboden hare ongegronde ver denking te uiten. //Juist omdat de rechter mijn vijand is," had hij gezegd, //juist omdat hij mij achter mijn rug verdacht maakt, mogen wij ons niet aan een dergelijke laagheid schuldig maken Zoo had hij gesproken tot den vorigen dag, doch toen hij na zijn terugkeer van den tocht in de grot Anna bezocht had en haar zijn avontuur had medegedeeld, had een ommekeer in zijn beschouwingen omtrent hare verdenking plaats gehad. z/Het is buiten twijfel dat de rechter het touw afgesneden heeft," had hij gezegd, //welke reden kon hij voor die laagheid hebben Hij heeft gewild dat de professor in den afgrond zou storten Ik ben thans overtuigd dat de professor hem ook in de buurt van het verlaten huis heeft gezien. Hij vreest, dat de professor hem zal verraden, hy heeft dien gevaarlyken getuige uit den weg willen ruimen, een andere reden tot poging tot moord op dien goeden ouden man, wiens vriend hij beweert te zijn, is niet denkbaar. Hij heeft een moord willen begaan en thans geloof ik ook, dat hij de moordenaar van je vader is Laat hij oppassen Ik zal met den professor spreken en hem mijn verdenking het buitenland zelfs de nationale verdediging in gevaar hebben gebracht. Een hevig onweer dat Vrijdagavond boven Brussel losbarste, heeft van half acht af de telefonische verbinding met Parijs, de eenige die niet door de staking getroffen werd, verbroken. Uit Brussel wordt gemeld dat de oflicieuse onderhandelingen tusschen de Belgische en Nederlandsche afgevaardigden over de ten uit- voerlegging van vonnissen, tot een volmaakte overeenstemming hebben geleid. TER NEUZEN, 22 Maart 1909. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 ure, te bouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenwyziging verordening op het bouwen, sloopen enz. Op de heden door Burg, en Weth. van Ter Neuzen voorloopig vastgestelde kiezerslijst komen voor1554 kiezers voor de Tweede Kamer, 1544 voor de Provinciale Staten en 1484 voor den Gemeenteraad. Het vorig jaar waren deze cijfers 1532, 1525 en 1472. In de Zaterdag in het logemeut /s Lands Welvaren" gehouden vergadering van het uitkee- ringsfonds bij ziekte *Hulp in Nood" alhier, bleek nit de rekening van den penningmeester dat gedurende het laatste kwartaal is ontvangen contribute 521,29 en buitengewone inkomsten f 62,01. totaal 583,30. Uitgegeven iswegens ondersteuning van zieken f 1092,89, bodeloon 52,53, buiten gewone uitgaven f 79,15, totaal 1224,57. Er is alzoo een nadeelig slot van f 641,27. Het kapitaal der vereeniging, dat het vorig kwartaal 2689,51 bedroeg, is dus thans gedaald tot 2048,24. In verband met deze voor de kas zoo hoogst nadeelige uitkorast, werd besloten te bepalen dat de leden die door een ongeval belet zijn te werken en uitkeering genieten ingevolge de Ongevallenwet, voortaan van wege de vereeniging geen steun meer zullen genieten, wanneer zij 6 of meer 's weeks ontvangen. Is de onge- vallen-uitkeering minder, dan zal van wege de vereeniging het bedrag tot 6's weeks worden aangevuld. Dit besluit creedt terstond in werking. Iu verband met het groote tekort werd een beroep gedaan op de welwillendheid der gegoede ingezetenen, die nog geen donateur zijn, om als zoodanig toe te treden en deze hoogst nuttige vereeniging te steunen. mededeelenHij zal mij zeggen of hij den rechter dien dag heeft gezien." Voor Franz aan dit voornemen gevolg had kunnen geven, was hij gearresteerd. Anna achtte het thans echter haar plicht te doen, wat hij thans niet doen kon. //Daarorn ben ik tot u gekomen professor," aldus besloot zij haar mededeeling, //gij moet mij raden, gij moet mij helpen den waren mis- dadiger te vinden en den onschuldige te be- vrijden." De dokter was, terwijl Anna vertelde, nu van den stoel, dien hij naast mijn bed had getrokken, opgesprongeu, dan weder had hij plaats genomen, dan was hy weer opgesprongen hy scheen door groote onrust aangegrepen, doch zwygend luisterde hij naar elk woord van het jonge meisje. Toen Anna uitgesproken had riep hij ,Wil je ons, ouue mannen, gek maken met die duivelsche geschiedenis Dat heeft ze weken lang in het hoofd gehad en zeide geen woord Wat had niet in die weken kunnen gebeuren, hoe geheel anders hadden de onder- zoekingen gegaanProfessor, weet ge zeker dat ge den rechter niet daar boven op den rotsweg hebt gezien z/Dat weet ik zeker." (Wordt vervolgd.) SEtZESSCHE COERAST ■Fit blait versohijnt JlHanilBg., WoensilAK- en Vrijdagavond, niiKexond -rd op Feeatdagen. bij de Firina 8*. J. AS Pit. le De Burgemeeater der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering ran den Genieenteraad is belegd tegen Oomler<l»|g den 3.1 Haart lOOO, des voormiddags 10 ure. Ter Neuzen, den 22 Maart 1909. De Burgemeeater voornoemd, J. A. P. GE1LL. Burgemeeater en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennie, dat van 23 Maart tot en met 21 April aanataande op de secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd a. de lijst van kiezers van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaai, van de Provim- ciale Staten en van den Raad b. aiphabetiache lijsten van hen, die van de kiezers- lijst zijn AFGEVOERD en van hen die daarop zijn GEBRACHT; alamede, dat die lijsten, tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 22 Maart 1909. Burgemeeater en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeeater. W. S. J. DIELEMAN, Secretaria. Burgemeeater en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis dat het voornemen bestaat een atrook grond ter oppervlakte van ongeveer 8 M2, gelegen in de Vlooswijkstraat aan den plublieken dienat te onttrekken. Bezwaren hiertegen kunnen bij hen worden iugebracht voor 29 Maart 1909. Ter Neuzen, 22 Maart 1909. Burgemeeater en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeeater. W. S. J. DIELEMAN, Secretaria.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1