N i e u w s- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Mo 5*7K Gemengde berichten. j Zatordae: 20 IV* a art 11)09 49 Jaargans:. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32»/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdireeteuren en Brievenbushouders. Teiefoen No. 2 5.Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BBBSTB IBIjAJD. liinnenland. Ilet 23 Maart te verwacbten bezoek van Prins Hendrik aan Vlissingen zal geregeld zijn als hierna volgt Z. K. H. vertrekt dien dag, vergezeld door zijn adjudant, lait. t/z. 2e kl. Bijl de Vroe, ten 8 u. 13 v. m. per Holl. Spoor naar Vlissingen, alwaar de trein ten 11.44 aankomt, ter bijwoning van de plechtige opening der De Ruijterschool, waarvan Z. K. H. juist 2 jaren geleden op denzelfden datum van 23 Maart den eersten steen heeft gelegd. Na aankomst begeeft Z. K. H. zich on- middellijk naar het gebouw, alwaar de Prins ontvangen zal worden door bet bestuur en den directeur der instelling. Z. E. H. zal in persoon de instelling openen op uitnoodiging van den voorzitter der Zeevaart- school, den heer J. Smidt Azn. Vervolgens wordt de inrichting bezichtigd. Na afloop van dit bezoek gaat Z. E. H. met het bestuur per rijtuig naar het badhotel, alwaar men zich aan een lunch zal vereenigen. Met den trein van 4.30, die ten 8 37 te 's-Gravenhage binnenkomt, keert de Prins terug. TER NEUZEN, 19 Maart 1909. De vereeniging »Vergunning" heeft Dins- dag te Amsterdam vergadeid. De vergaderintr was druk bezoeht. Ougeveer 30 afdeelingen waren vertegenwoordigd. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal afdeelingen vermeerderd wasalsook het leden- en donateursaantal. Ihans zijn er 38 afdeelingen, met 2491 leden en 267 donateurs. De kas sloot met een voor- deehg saldo van 710.89, terwyl bovendien het orgaan een bate leverde van f 192 981 Voorts kan gemeld worden dat een request aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is vast- gesteld inzake de Drankwet. Voorde verkiezingen zal een program van grieven en wenschen in beknopten vorm worden opgesteld en de meening daarover gevraagd aan de candidaten voor de Tweede Earner. Na nog eenige bespre- kingen van meer huishoudeljjken aard, werd besloten de volgende hoofdbestuursvergadering in de zomermaanden te Ter Neuzen te houden In den ouderdom van 79jaaris Woensdag te Goes overleden de heer B. M. den Boer lid van de Provincial Staten voor het district Goes. De overledene behoorde tot de antirevolutionaire party en zou in 1910 aan de beurt van aftreden zyn. Den 20sten Maart zou de heer den Boer 20 jaren zitting hebben in de Prov. St. Het Stbl. no. 63 bevat een Eon. Besl. van den 4don dezer tot vernietiging van het besl uit looQ g' tn- van Hreskens, dd. 18 Juni 1908, waarby afwyzend is bescbikt op het ver- zoek van J. F. Boutens te Middelburg tot wyzigmg der voorwaarden, welke by besluit van a. en W. voornoemd, dd. 21 Mei 1908, ziin toegevoegd aan de op 9 Februan 1907 aan P. J. Lako verleende vergunning tot het oprichten van een distilleerapparaat voor het stoken van harsolie op perceel kadastraal bekend gemeente Breskens, Sectie D, no. 1301. Het 8 November ji. in de Grevelingen gezonken schip van schipper Bouwens van »Anna Jacoba-polder" is, naar men uit Bruinisse nieldt, Dinsdagmorgen, nadat vroeger drie ver- geefsche pogingen waren aangewend om het te lichten, met behulp van een bok van Van der lak uit Rotterdam gelicht en op het droge gesleept. noil161! Tl tLraJc.hten het schiP> dat aan het vlak nog al beschadigd is, voorloopig te dichten om daarna naar de werf te slepen. Boschkapelle. Een drietal polderjoneens Z«n naar stettin' eene Duitsche Oostzeehaven °p circa 200 uur afstand yan dat in 1 R °m werk te vinden' werk He,li fR-[nProvlncie> waarheen de meeste lieden trekken, zeer schaarsch is. Ze hebben er werk gevonden, doeb tegen geen hoog loon, namelijk 40 pfenning of 24 cent per uur. Lettende op het dure leven bij onze Oostelijke buren, mogen deze huisvaders al heel wat ver- dienen, om eenigszins voldoende te kunnen over- leggen tot onderhoud van hunne achtergebleven gezinnen. Boschkapelle. Reeds eenige malen lazen we een bericht uit andere gemeenten, dat men daar min of meer de dupe was geworden van een paar vreemdelingen, die een craijonportret met bijbehoorende lijst zouden leveren tegen civielen prijs, zooals men zegt, doch die op zonderlinge manier aan hunne verplichtingen voldeden. Ook hier hebben eenige ingezetenen bedoelde portretten laten maken, en ze geeneadreerd thuis ontvangen. Men is er zeer tevreden over, want teekening en gelijkenis zijn prachtig, evenals de lijstde prijs was 52 francs per stel-portret van man en vrouw, wat volstrekt niet te veel wordt geacht. Hengstdijk. Toen een landbouwer een stapel graan binnen deed, vluchtte een kleine wezel er onder uitonder den stapel vond men circa 150 muizen, alle door het beestje gedood. De kleine gast, die zich wel eens aan hoen/ders en andere nuttige dieren vergrijpt, heeft zich hier integendeel zeer verdieustelijk gemaakt. Bieryliet. Maandag was hier een publieke verkooping van een landverhuizersinboedel, Dinsdag was er weer een en Woensdag dito dito En nogal geen einde. Het weer, dat den werkman tot werkeloos- heid doemt, begunstigt dergelijke verkoopingen. Woensdag bijvoorbeeld was er bij Martens zoo veel publiek, alsof het een Meikoopdag gold. Arbeiders, vrouwen, jongelingen en jonge dochters, alien gaan er heen, want zij hebben er toch geen verlet by. Intusschen worden fliuke prijzen besteed door het koopgrage publiek men koopt op krediet en men helpt gaarne een handje om iemand naar de nieuwe wereld te doen kunnen verhuizen. Men schrijft ons Door het Belgisch Ministerie van Landbouw wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op een nieuwe soort van kunstmest, welke onder den naam van //Electroo" in den handel wordt gebracht. De Belgische Minister van Landbouw meent de laudbouwers dringend te moeten waarschuwen wel op hunne hoede te zijn tegen deze nieuwe mestsoort, welke men tegen buiten- gewone hooge prijzen aan den man traeht te brengen. En daar het waarschjjnlyk is, dat de fabrikanten, nu de Belgische landbouwers van hooger hand gewaarschuwd zijn, zullen trachten deze meststof in onze streken te plaatsen achten wij het niet ondienstig, in het belang van onze landbouwers, eens te vermelden den inhoud, de prijzen, alsmede de werkelijke waarde van de nieuwe mestsiof. Door de verkoopers wordt de samenstelling der meststoi als volgt opgegeven. Foslaat oplosbaar in water Fosfaat oplosbaar in zuren Nitrogene (stikstof) 3,43 perc. of ammoniak Potasch Nu luidt het voorschrift, dat het gehalte eener meststof moet aanduiden haar inhoud aan pluntenvoedende bestanddeelen. Zooals de samen stelling thans luidt, leidt zij tot verwarring. Men zou zegt het Belgisch Ministerie van Landbouw, //phosphaat oplosbaar in water of zuren" houden roor phosphorzuur, de ammoniak en de potasch als oplosbaar in neater zynde bunne gewone opneembaarste vorm in de handelsmeststoffen. De phosphaten en de ammoniak zyn stoffen die de veranderli]ke hoeveelheid phosphorzuur en stikstof bevatten, de plantenvoedende stoffen, die voor den landbouw belang opleveren. Het 4,65 perc. 16,45 4.17 2.18 1 is dus er hier zit de knoop het gehalte dezer bestanddeelen, dat moet aangeduid worden en niet de stoffen, waarin zij bevat zyn. Doch zegt de Belgische Minister veronderstelt, dat het aangeduide gehalte overeenkoine voor de phosphaten met het phosphorzuur, voor de ammoniak met de ammoniakale stikstof en voor de potasch met de watervrije potasch oplosbaar in water, dan wanneer men de gunstigste voorwaarden aanneemt, die waarschijnlijk wel niet verwezenlijkt zullen worden heeft de nieuwe meststof volgens de tegenwoordige marktprijzen eene handelswaarde van fr. 13,50 per 100 kilogram. En luistert nu eens, waar- voor zy verkocht wordt. Genomen in zakken van 1 tot 10 kilogram is de prijs fr. 1,10 de kilo of tegen fr. 110 de 100 kilogram in zakken van 100 kilogram is de prijs fr. 0,90 de kilo of fr. 90 de 100 kilogram. Neemt men 1000 kilogram ineens, dan betaalt men //maar" fr. 75 per 100 kilogram. De pry's is dus //slechts" 500 tot 600 percent te hoog, als men het beste veronderstelt. Te Eede (Z.) is een kalf geboren dat 2 bekken heeft, ieder voorzien van een tong. Van de oogen is uitwendig niets te zien en dit wonderkalf heeft bovendien geen neusgaten. Het dier is gezond en drinkt veel. Op het. Leurderveld te Amersfoort is uit de kleeren van een der voetballers een porte- monnaie gestolen met 100. De dief spoorde naar Hilversum om het geld te wisselen. By zijn terugkomen in Amersfoort werd hij echter aan het station gearresteerd. Hij legde een vol- ledige bekentenis af. In een trein naar Arnhem stapten te Utrecht drie kwartjesvinders en de conducteurs zagen dit niet, of ze waarschuwden de reizigers in het compartiment. Nauweljjks had de Arn- hemsche trein zich in beweging gezet, of de heeren maakten het portier open en trachtten langs de treeplank een ander compartiment te bereiken, waar uit ze hun praktijken zouden kunnen ten uitvoer brengen. Zoo kwamen ze aan een dames-coupe waarin den dame gezeten was, die eensklaps het portier zag opengemaakt en twee mannen binnentreden. Onmiddellijk trok de reizigster aan de noodrem, waarop de trein tot stitstand werd gebracht. De kwartjesvinders werden uitgenoodigd den trein te verlaten, ruaar verklaarden zich daar- toe niet bereid en daarop werd besloten in de coupe, waarin zich de beruchte lieden bevonden, alle op den trein dienstdoende conducteurs te laten medereizen, om zoo toezieht op hen te kunnen uitoefenen. Te Wageningen is een brutale oplichtster aan den gang geweest. In verschillende ma- nufactuurwinkeis haalde zij goederen op naam vanden gemeenteveldwachter van het naburige Renkum, waarbij zij ziehzelf presen- teerde als de echtgenoote van dezen dienaar van de H. Hermandad. 't Is der politie nog niet mogen gelukken de vrouw op te sporen. Een onrustig sterfbed. Te De Mans, in Franlcrijk, heeft de politie een heele familie in hechtenis genomen. De oude Tournet, een man van in de tachtig, lag op sterven. Aan zijn sterfbed zaten zijn zoon en diens vrouw, en vier volwassen klein- twee voor hun vader, twee voor hun moeder. Het tferd een woedend gevecht. De partij van de moeder, twee mannen en een vrouw, moest het afleggen tegen de party van den vader, drie mannen. Maar ook de sterkere party is geducht gehavend in den strijd. De politie kwam op het gerucht af en maakte er een eind aan door alle strijders geboeid naar het bureau te brengen. Een buurman werd gehaald om de familie bij het sterfbed at te lossen. Het bleek echter niet meer noodig. De oude Tournet was al overleden. Daarmede was meteen de wijnkwestie opgelost. De partij, die tegen de toediening van wijn was, heeft dus toch haar zin gekregen de wijn is gespaard. In Berlijn kwam gisteren per deftige huurauto een heer in een fijn restaurant, be- stelde een weelderig maal met half fleschje panje, stopte waard, kellners, dameskapel en ober vol met wijn, chocolade, koffie en koekjes toen hij moest betalen, 230 mark, zei de #ka- velier", dat hij weliswaar geen geld had, maar dat zijn pa wel zou afschuivende waard hield den heer vast en zond een brieve naar zijn vader, een te goeder naam en faam bekend staand handelaar. Toen bleek, dat de zwende- laar al tien jaar door zijn familie verstooten was hij kwam juist dien ochtend weer eens uit de gevangenis de waard is zijn 230 Mark kwijt, en de chauffeur zijn loon. De hoogste ballonopstyging ter wereld is verricht door het Belgische metereologisch instituut te Uoele. Daarbij word de boogte van 29,040 meter bereikt. Natuurlijk bad de opstjjging plaats door een onbemanden ballon, voorzien van registreeringsinstrumenten. De grootste hoogte, die menschen bereikt hebben, was 10,800 M. door de Berlijnsche professoren Berson en Sviring, maar op die hoogte verloren zij het bewustziin. Een Deensche fabrikant heeft een in- braakvrij slot uitgedacht en inbrekers van beroep uitgenoodigd, hun krachten er op te beproeven, maar geen hunner kon het openen. Door een electrische machine is het 333,000 malen achtereen geopend, zonder dat slijtage was waar te nemen. Zelden heeft een bloeddaad in Italie zooveel opzien gewekt als de vermoording van den New-Yorkschen politie-inspecteur Pe- trosino te Palermo. Petrosino was de chef van een speurderskorps, door New-Yorksche rijkaards bekostigd, dat speciaal zou waken voor hun eigendommen. Hy was naar Sicilie vertrokken om de plannen van de leden der //Zwarte hand", de geheime Italiaansche dievenbende te New-York te weten te komen. Maar zijn vijanden hebben hem weten te ont- dekken en onder voorwendsel van gewichtige mededeelingen lokten zij hem op een afgelegen plein, waar hij werd doodgeschoten. Zijn moordenaars waren natuurlijk leden der Zwarte hand" of der Maffia, men beweert dat Petrosino lid was van de eerste vereeniging en nadat bleek dat hij een politieman was, als spion is omgebracht. Giuseppe Petrosino, Italiaan van geboorte, maar in zijn prille jeugd naar Amerika gekomen, trad in 't politiekorps en voerde steeds een heftigen kamp tegen de z/Zwarte hand". Deze moderne rooverbende eischt van rijke lieden groote geldsommen, die zij onder bedreiging met moord en dynamiet- aanslagen int. Haar hoofdzetel is New-York, maar overal in de Vereenigde Staten zijn aan- hangers te vinden. In New-York alleen telt die bijzondere vereeniging, volgens schatting der politie 30,000 aanhangers en zij weet de zoons, kinderen van zijn zoon en schoondochter. to____y I)e oude Tournet had dorst, en vroeg om wyn. I rijke bevolking jaarlijks 15 millioen gulden zeide de schoondochter, dat gebeurtniet. afhandig te maken, 'n belasting van meer dan 25 gld. voor elken Italiaanschen ingezetene. Hij is al bijua dood, zeide zij, het is zonde nog wijn aan hem te vermorsen. De zoon bekeek de kwestie eenigszins anders. Hij gunde zijn stervenden vader nog wel een glas wijn, en gelastte zijn vrouw, aan het verzoek te voldoen. Zjj weigerde weer, en daarop herhaalde de man zijn bevel onder bedreiging. De kleinzoons, boomen van jongens van twintig tot vier-en-twintig jaar, trokken partij, De bladen vermelden alleen de groote misdaden der beude, die nu eens een huis met dynamiet opblaast, dan weer een bom werpt of brand- sticht of ook wel 'n ryken Italiaan verraderlijk vermoordt of zijn kinderen rooft ter verkrijging van een losgeld. Men beschouwt al die mis daden als aangelegenheden, die alleen de Itali- aneu aangaan. Volvoert de //Zwarte hand" en VrijdayavonJ, nltyevonrterrl op l>e,t.l(igcn. bij de Firms I". J. MM OK 81KBE te Ter Memes. n H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1