Tor Nsuzsnschs Courant Zaterdag 20 Maart 1909. No. 5278. IDZEJr^JDIE] BLAD. Gemeenteraad van Ter Neuzen, 1. Ingekomen stukken. 2. Benoemen leden Commission tot wering van schoolverzuim. 3. Benoemen lid plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 4. Wijziging gemeentebegrooting voor 1909. 5. Wijziging der gemeentebegrooting voor 1908. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de ge meentebegrooting voor 1908 te wijzigen, door eenige posten van ontvangst te verhoogen tot een gezamenlijk bedrag van 12050, en verschillende posten van uitgaaf tot een gelijk bedrag. Deze wijziging is 0. m. noodig tot het op de be grooting brengen der opgenomen en ook afgeloste tijdelijke geldleening voor kasgeld ad f 10,000. 6. Aangaan tijdelijke geldleening. 7. Sluiten geldleening. VAN Vergadering yan Donderdag 18 Maart 1909. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de hcereo Van den Hoek, Dees, Moes, Wieland, Visser, Moggre De Masier, De Jager, Scheele, Drost, De Feijter en Van de Ree, later ook de heer Lensen. Na opening der vergadering warden gelezen de notulen der voorgaende, die worden goedgekeurd. De Voorzitter schorst, alvorens met de behandeling der agenda aan te vangen, de openbare vergadering, die overgaat in eene met gesloten deuren. Nadat de vergadering weder openbaar is geworden stelt de Voorzitter aan de orde a* Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 5 Febr. 1909. waarnevens wordt toegezonden een uittreksel nit Hr. Ms. besluit van 96 Jan. 11., no. 54, houdende goed- keuring der door den Raad bepaalde heffing van opcenten op de personeele belasting. Aangenomen voor kennisgeving. De rekening der Commissie tot wering van school- verzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, over het jaar 1908, bedra- gende in ontvangsten 89,84, in uitgaven 60,55, goed slot alzoo 29,29. Deze rekening zal worden gesteld in handen der commis sie die de rekeningen over 1908 zal rnoeten onderzoeken. c. Rekening en verantwoording der Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter vNeuzen, kom, over het jaar 1908, bedragende in ontvangsten f 200,35, in uitgaven 189,19, good slot f 11,16. Deze rekening zal evooeens worden gesteld in handen der voor het nazien der rekeningen te benoemen commissie. il Missives van Ged. Staten van Zeeland, waarnevens worden toegezonden beschikkingen van dat college op reclames tegen den hoofdelijken oraslag,' waarbij ongegrond verklaard zijn de' reclames van F. de Bree, wed. C. Kielman, D. de Vos, E. Breens, C. van der Hooft en wordt teruggebracht van de 18e naar de 14e klasse A. Verstraeten, en van de 12e naar de 7e klasse G. A. M. L. Koevoets. Aangenomen voor kennisgeving. e, Het verslag der plaatselijke schoolcommissie van den toestand van het lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen, over het jaar 1908. Bij de algemeene beschouwingen wordt aangestipt, dat het raadsbesluit tot het toevoegen van 6 parallelklassen en een gyoinastieklokaal aan school C is ingetrokken en vet vangen door een besluit tot den bouw van een 6klassige school voor ongeveer 300 leerlingen. Betreurd wordt, dat daarmede het uitzicht op een gymnastieklokaal verdwenen is. Omtrent den toestand van het lager onderwijs wordt gezegd dat het lezen over het algesneen voldoende is. De vroeger gemaakte opmerkingen over de eentonigheid en het dialect blijven geldig. Het schrijven is over het algemeen voldoende. De proet, met de vervanging van lei, door papier o.a. op school D genomen, geeft resultaten, die ten algemeene invoering dezer vervanging aanbevelenswaard maken. Het rekenen, de beginselen der Nederlai dsche taal, die der Vaderlandsche geschiedeDis, die der Aardrijkskunde en die van de kennis der natunr, zijn alien goed. Wat het zingen belreft, blijft behoudens eene enkele uit- zondering, de vroeger gemaakte opmerking over het luid schreeuwen van kracht. De beginselen der Fransche taal zijn goed. Aanbevelirg zon het echter verdienen, de lea niet steeds aan het eind van don schooltijd te geven. De beginselen der Hoogduitsche en der Engelsche taal zijn goed. Evenzoo die der algemeene geschiedenis. Voldoende zijn de beginselen der wiskunde, terwijl het handteekenen zeer goed is. .,11,1.11 De aanwezigheid van steenen vloeren in de schoollokalen te Sluiskil verdient afkeuring. Het onderwijzend personeel is over het algemeen berekend voor zijne taak en vervult die met ijver en toewijding. Eene goede organisatie van het meer uitgebreid onderwijs verdient ernslige overweging. Het bezwaar dat - klassen in den lokaal onderwezen worden, bestaat nog steeds. De scholen werden bezocht door 551 betalende en 511 niet-betalende leerlingen. Het onderwijs op de onderscheidene bizondere scholen was zeer voldoende. Dit verslag wordt ter visie gelegd. f. De Voorzitter deelt inede dat geen bezwaren zijn in- gebracht tegen het onltrekken aan den pubheken dienst van eene oppervlakte van 16 M'. gemeentegrond, in de Walgang, weike blijkens het in de vorige vergadering ingekomen adres door J P Verconteren in erfpacht worden aaugevraagd. Hij stelt daarom namens Burg, en Weth. voor, aan adressant den gevraagden grond in erfpacht uit te geven, op de gewone voorwaarden. Dit voorstel wordt z. h s. aangenomen. Een adres van G. van der Peijl waarin deze verzoekt hem voor het perceel Vlooswjjkstraat no. 66, in erfpacht te geven eene strook grond, ter grootte van 8 centiaren, om daarop te maken eene stoep voor die woning. Op voorstel van den Voorzitter wordt z. h. s. besloten het voornemen te kennen te geven den gevraagden grond aan den pnblieken dienst te onttrekken. H. De Voorritler stelt namens Burg, en Weth. voor het Burgerlijk Armbestuur te machtigen op de begrooting voor 1908 af en over te schrijven een totaal bedrag van J 168,481. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. i. Een schrijven van het bestuur der brandweer, waarin wordt te kennen gegeven dat meermalen in de vergadering van het bestuur der brandweer ter sprake kwam - - de moei- omtrent liikheid van het uitvoeren van sommige bepahngen het toezicht op het schoonhouden van schoorsteenen van stook- plaatsen en andere rookgelegenheden. Somtijds zal voor zoodamg toezicht noodig zijn, dat bean.bten bij de brandweer eene of andere woning binnentreden, tegen den wil van den bewoner. Op aanvrage van het bestuur der brandweer zijn Burg, en We'h zoo welwillend geweest aan het bestuur afschriften te verstr'ekken van de wettelijke voorschriften daaromtrent van 31 Aug. 1853 (Stbl. 83), nadat tevoren reeds de Burgemeestet er mondeling eenige mededeelingen over had gedaan. Het bestuur der brandweer heeft een en ander nauwgezet nagegaan en vergeleken met de verordening tot regeling van bijzondere rechten en verplichtingen enz. van 25 Aug. 1898, nader gewijzigd op 28 Nov. 1898, maar bl.jft steeds voor dezelfde moeilijkheden staan, ziet geen kans iets aan te ge en dat beter is, en heeft daarom de eer zich tot den Raad te wenden, met de beleefde vraag, of het met mogelijk zou zijn uit de aangehaalde verordening te doen vervallen in afd. 11, art. 9, de paragrafen, 3, 6 en 9. Wellicht ook staan den Raad middelen ten dienste tot het aanbrengen eener wijz.ging in de verordening, welke aan de bezwaren van 't brandweerbestunr tegemoet zouden kunnen komen, of is den Raad eene andere oplossingder kwestie bekendin elk geval neemt het bestuur de vryheid de zaak ter overweging aan te bieden. De Voorzitter deelt mede den inhoud der in het schrijven van gehaalde paragrafen, welke alle betrekking hebben op den brandschonw. Burg, en Weth. hebben nog geen gelegenheid gehad deze zaak te behandelen en daaromtrent aan den Raad advies uit te brengen, waarom zij voorstellen het schrijven alsnog om advies naar hnn college te renvoyeeren. Z. b. 3. wordt aldus besloten. J, Een adres van Jan de Mul, van beroep workman, wonende te Ter Neuzen, Kerksteeg no. 3, waarin adressant er aan herinnert, dat zijne beide woningen, stuande en golegen in de Dwarsstraat, zijn onbewoonbaar verklaard en dat zij op 25 December 1907 zijn outruimd, zoodat de huishuur voor hem geheel ophield. Aangezien dat perceel voor hem van af 25 Dec. 1907 geheel zonder waar.ie 19, verzoekt hij bel8efd, hem vrij te stellen van het betalen van cijns. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. hieromtrent al met adressant hebben gesproken en dat zij hem te kennen hebben gegeven, dat zij het verzoek niet kunnen steunen. De woningen zijn wel onbewoonbaar verklaard, doch dat doet niets af aan de omstandigheid, dat de grond in erfpacht blijft en dat adressant die van de hand zou kunnen doen. Burg, en Weth. stellen daarom voor het verzoek af te wijzen. De heer De Jager erkent, dat het moeilijk zal gaan, om adressant in deze tegemoet te komen. maar vraagt ofer toch geen mogelijkheid voor zou bestaan. Het is toch een hit, dat de woningen door de Woningwet waardeloos zijn geworden zou het nu niet kunnen geregeld worden als bij de grondbe- lasting, als een huis waardeloos wordt, dan wordt dat, over- eenkomstig de wet, van grondbelasting vrijgesteld. De Voorzitter beaamt dat de huisjes tengevolge invoering der Woningwet waardeloos zijn geworden maar wijst er op, dat er ook gelegenheid is, om die onbewoonbaarverkiaring op te heffen, door het aanbrengen van de noodige verbetering, of door het opnieuw opbouwen. De heer De JagerMaar veronderstelt dat adressant in de gelegenheid was om de huisjes opnieuw op te bouwen, dan zou hij daarvoor misschien nog geen vergunning kunnen krijgen, omdat hij niet zou kunnen voidoen aan den eisch van de bonwverordening met betrekking tot de open ruimte. De VoorzitterDat is af te wachtende mogelijkheid is dan niet uitgesloten, dat de Raad, evenals in andere ge- vallen is geschied, omdat het een ouden toestand betreft, afwijking van art. 28 toestond. De heer Drost merkt op, dat men het erfpachtsrecht met met het betalen van belasting moet vergelijken, het is geen belasting, het is als het ware het betalen eener annuileit, voor iets dat men wel in gebrmk kan krijgen, maar met kan koopen. Veronderstelt dat iemand een huis laat bouwen en met den metselaar overeenkomt dat te betalen over een termijn van 25 jaar, doch dat voor dien tijd door het te laien vcrwaarloozen, het huis waardeloos wordt, dan is dat waardeloos zijn van het huis, dat aan eigen sehuld te wijten is, toch geen reden om de schuld aan den metselaar met te voidoen. De Voorzitter Het erfpachtsrecht wordt betaald voor het gebruik of liever voor het in bezit hebben van den grond en al zijn de huizen waardeloos, zoo is het terrein toch nog steeds bij adressant in bezit. De heer De Jager: Als adressant de huisjes albreekt, kan hij dan het terrein aan de gemeente teruggeven De Voorzitter: Dat kan hij dan vragen. De heer De Jager wenscht er niet verder op in te gaan, hij voelt ook het moeilijke van de zaak. Z. h. s. wordt besloten het verzoek van adressant af te wijzen. U. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d d. 12 Febr. 1909, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raadsbesluit van 28 Jan. II. betreffende het bestendigen der parallelklassen van school C in de lokalen van het gebouw der vereeniging vde Vereenigde Handwerkslieden. Aangenomen voor kennisgeving. I. De Voorzitter deelt mede dat, op het verzoek aan den Minister van Oorlog, om voor het bouwen eener meuwe school te mogen beschikkeu over een deel van het terrein van het kogelpark, van den kapitein, eerat-aanwezend luge- nieur der genie te Bergen op Zoom het volgende schrijven is ontvangen Ingevolge aanschrijving van het Departement van Uorlog van' 10 Febr. jl., Ve afd. no. 152 heb ik de eer uw college, naar aanleiding van uw aan den Minister van Oorlog gericht request van SO Sept. ,908, namens Z.Exc mede to deelen dat in verband met het voornemen tot vestiging van een garnizoen te Ter Neuzen, het door u aangevraagde terrein bezwaarlijk voor militaire doeleinden kan worden gemist. dat het niet in de bedoeling ligt, de vestingwerken, waarvan het senoemde terrein deel uitmaakt, to doen vergraven of te doen afalechten. doch dat de Minister van Oorlog genegen is de vereischte medewerking te verleenen tot het, ouder nader vast te stellen voorwaarden, aan de gemeente doen overgeven van een ander, voor het bouwen eener school geschikt terrein, in verband waarmede u wordt mtgenoodigd met onderge- teekende nader overleg te houden' De Voorzitter deelt voorts mede dat met den kapitein is geconfereerd en dat het resultant daarvan was, dat voor schoolbonw werd geschikt bevonden een terrein der genie tegenover hat Diaconiehuis. Spreker legt over eene teekening van het terrein en geelt daaromtrent eenige loelichtingea, waaruit blijkt dat Burg, en Weth. achter de affuitlooda een terrein wenschen te vragen, op een alstand van 9 M. nit den voorgevel van het Diaconiehuis. Hel college stelt voor tot den Minister van Oorlog het verzoek te richten voor sehoolbouw over geuoemd terrein te mogen beschikken. De heer De Jager vraagt of hel nog wel noodig is dit besluit te nemen, of er nog wel behoefte bestaat aan het bouwen eener school De Voorzitter antwoordt dat sedert 1 Sept., toen het besluit tot sehoolbouw genomen werd, de toestand nog niet is veranderd. De heer Van de Ree vraagc of het toen genomen raads besluit niet moet worden gewijzigd. De Voorzitter antwoordt ontkennend toen is besloten een school te bouwen nabij den Arsenaalweg. Er is daarop aan Oorlog gevraagd te mogen beschikken over een deel van het kogelpark, voor de affuitloods, tlians zal worden geyraagd een terrein achter de affuitloods, maar in elk ge val blijft hel natiij den Arsenaalweg. Het raadsbesluit van 1 Sept. 1908 behoeft dus niet te worden gewijzigd. Spreker stelt voor te besluiten tot het vragen yan het terrein tegenover het Diaconiehuis, zooals door hem is aangegeven en op de teekening toegelicht. De heeren Wieland, De Jager hoofdelijke stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen voor stemmen de heeren De Masier, Lensen, Drost, De Feliter, Van den Hoek. Dees, Moes, Visser en Moggre j tegen stemmen de heeren De Jager, Scheele, Van de Ree en Wieland. na het opmaken Van de Ree vragen dat verzoeken om af Hij stelt voor de navolgende ■n. De Voorzitter deelt mede der agenda voor de vergadering is ingekomen de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school B. llij geett in overweging thans tot de benoeming over te gaam Op de voordracht zijn geplaatst de heeren B. P. Riddenkhoff, onderwijzer met hoofdakte en akte voor de Engelsche en Fransche taal, te Voorburg J. L. Tennis, onderwy^r met akte voor de Fransche taal, te beppe, en A. de Kraker onderwijzer met hoofdakte en akte voor de Engelsche en Fransche taal te Ter Neuzen. Met 10 stemmen wordt alsnn tot onderwijzer benoemd de heer Ridderikhoffde heer De Kraker verknjgt 3 stemmen. n. De Voorzitter deelt mede dat in de vergadering met gesloten deuren zijn besproken eenige schrijving, wegens schoolgeld afschrijvingen toe te staan J. K. Kolijn 0,30, F. W. van der Hooft 0,20, J. C. Eekraan 0,26, J. L. Jurrij 1,80, P. A. van Buuren 1.80 en P. Verheijke 1,20. Deze worden z. h. s. goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van a. Een schrijven van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, waarbij, ter voldoenmg aan het verzoek van Burg, en Weth. van 0 Febr. 11. voor lid behoorende tot de derde categone van personen, ge- noemd in art. 22 der leerplichtwet, worden aanbevolen de heeren G. W. Versloot, onderwijzer aan de bjjzondere school te Driewegen, van wien bekend is dat hij eene benoeming wel zal willen uanvaarden en J. de Smidt, onderwijzer aan de bijzondere school in de Jozinastraat. Op eene desbetreffende vraag antwoordt de Voorzitter dat deze benoeming moet geschieden ter vervulling van de vacature- Jansen. Met 11 stemmen wordt benoemd de heer Verslootop den heer De Smidt zijn 2 stemmen nitgebracht. De Voorzitter deelt vervolgens mede h. een schrijven van de Commissie tot wering van school verzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, waarbij, in de vacature ontstaan door het aftreden van den heer A. Coumou, worden aanbevolen de heeren A. Coumou en Abr. Faas. Met 11 stemmen wordt herbenoemd de heer Coumou. Op den heer Faas worden 2 stemmen uitgebracht. De Voorzitter deelt mede een schrijven van de plaatselijke schoolcommissie, waarbij, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aftreden van don heer Acket, in alphabe- tische volgorde worden aanbevolen de heeren E. O. Kerk- hoven Rijkshavenmeester en A. J. Klaassen. Met 7 stemmen wordl benoemd de heer Klaassen op den heer Kerkhoven zijn 6 stemmen uitgebracht. De Voorzitter doet mededeeling van een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 19 Febr. 1909, waarnevens met de memorie van toelichting wordt teruggezouden de gemeentebegrooting voor 1909, opdat daarin alsnog de noodig geworden wijzigingen kunnen worden aangebracht. Voor zoover Gedep. Staten kunnen nagaan, zou de post hoofdstuk 7 afd. 3 art. 1 der uitgaven (onderwijzers-salarissen) met 525 nioeten worden verhoogd de Rijksbijdrage, bedoeld onder hoofdstuk 4 afd. 1 art. 3 der inkomsten behoort daa. entegen met f 60 te worden verminderd. Voorts zullcn Gedep. Staten gaarne nader ingelicht worden omtrent den post, gebracht onder hoofdstuk 5 afd. 3 der uitgaven 1600 voor aankoop van het terrein van en nabij school A) en omtrent de wijze waarop de scheepstimmerwerf aan particulieren wordt in gebruik gegeven. De Voorzitler herinnert, dat de onierwijzerssalarissen bij het vantstellen der gemeentebegrooting nog niet op het ver- hoogde bedrag konden worden geraamd, aangezien de nieuwe regeling toen nog niet was vasigesteld. In verband met die nieuwe regeling moet de post voor 1909 f 770 huoger worden geraamd en gebracht wordeo op f 25,245. De post voor het aanschaffen van leermiddelen, geraamd op f 1911,13|, kan echter, naar thans reeds gebleken is, worden teruggebracht tot 1626,13$. Ouder de ontvangsten moet de post geraamd te ontvangen als subsidie in de onderwijskosten, worden verminderd van 20,140, tot 20,080, daarentegen kan de som geraamd als te ontvangen voor het ruimen van privaatputten enz., worden verhoogd met f 300. Een en ander heeft dan tengevolge dat het eindcijfer der begrooting thans bedragende f 87,023,78 wordt verhoogd tot 87,263,78. De heer De JagerZullen we ook nog niet eens voor eene andere wijziging komen te staan als de verordening op het heffen van het beerloon niet mocht worden goedgekeurd De Voorzitter: Dan krijgen we naiuurlijk weer een andere wijziging eo zullen we daarop iets rnoeten trachten te vioden waar we hier de uitgaven moesten verhoogen, behoorden daartegenover ook de ontvangsten te worden gevonden, om die hoogere uitgaal te dekken. De heer. DrostIs die vermindering van het bedrag voor aanschalling van leermiddelen geweitigd P De VoorzitterJa, daar de reeds plaats gehad hebbendc aanbesteding een aamnerkelijk voordeel heeft opgeleverd. De heer Van de Ree: Het was een verschil van 500. De Voorzitter: Omtrent de f 160G kun worden bericht, dat die som bestemd is voor het aankoopen van het terrein van school A en wat daar om heen ligt. Die post is in 1905 door Gedep. Staten goedgekeurd, en moet op de begrooting blijven. Tegelijk met een ander bedrag is die aora voor die aankoop geleend. Vanwege het llijk is destijds voorgesLeld dien grond over te nemen, doch later is er, hoewel er hij herhaling naargevraagd is, niets meer van vernomen. Misschien zal de beslissing wel komen als ook besloteu is, hoe nu met de overige gronden der genie zal worden gehandeld. De heer De JagerMaar als nu de goedkeuring voor dan verkoop mocht afkomen, is dan het bedrag voor dien aankoop aanwezig De VoorzitterJa, de post staat op de begrooting. Wat betreft de wijze waarop de scheepstimmerwerf aan particulieren wordt in gebruik gegeven, kan worden medege- deeld, dat, sedert, er geen liefhebber meer was om de werf te exploiteeren, deze af en toe wel eeos in gebruik is ge geven aan ieinand die aan zijn schip daar een kleine reparatie of iets anders wenschte te doen, waarvoor dan een geringe retr butie werd gevraagd. Een enkele maal is ook nog wel gebruik gemaakt van de kanthelling, waarvoor de gemeente aan de genie nog jaarlijks 75 moet betalen. Er is echter aan het Depariement van Oorlog gevraagd, dat bedrag te verminderen of de gemeente geheel van de betaling daarvan te ontheffon. Ik heb goede hoop, dat dit verzoek zal worden ingewilligd. De heer Drost: Dus we rnoeten zelf nog voor de werf betalen, niettegenstaande we er niets meer van trekken. De heer Wieland: Ja en de koopsom van ongeveer J 5000 die voor de werf betaald is, is nu ook dood kapitaal, vroeger trokken we er eenige rente van, maar nu is die som geheel renteloos. Het was daarom maar het best, thans aan de geheele zaak een eind te maken. Het kost ons ook nogal heel wat aan onderhoud der beschoeiing enz. De Voorzitter: Wat bedoelt u met er een eind aan te maken P De heer Wieland Door het dempen der haven. De heer Van de Ree: Zon het niet het beste zijo.datde Commissie van Fabricage daarvoor eens een plan indiende De Voorzitter: U kunt dat voorstellen en de Raad kan er natuurlijk toe besluiten, maar ik ben van meening dat ihans de tijd voor het nitvoeren van dat plan nog niet is gekomen. De heer Van de Ree U zeide zooeven dat de kanthelling aan Oorlog behoort, maar zoaden we dan met dat departement geen moeilijkheden kunnen krijgen, als we de haven dempen Zou Oorlog daar niet tegenop kunnen komen De Voorzitter: Er behoort in elk geval met het departement van Oorlog in overleg te worden getreden en daarvoor acht ik eerst het geschikte tijdstip aangebroken, als beslist zal zijn wat Oorlog met de verschillende vestinggronden doen zal Daarom wenschte ik nog te wachten met het indienen van een plan voor het dempen der haven. De heer Van de Ree: Maar zou het niet gewenscht zijn, dat alvast bij Oorlog eens werd ge'informeerd hoe men daar over het deukbeeld tot het dempen der haven denktP Dan ging de zaak misschien vooruit, terwijl het nu steeds slepende blijft De Voorzitter blijft het raadzaam aehten nog wat te wachten daar het te verwachten is dat de terreinen van Oorlog, grenzeiide aan de haven, aan het departement van Financien zullen worden overgegeven. De heer Van de Ree zon liever voortgang in de zaak zien De heer De Jager Voortdurend renteverlies is het gevolg van den tegenwoordigen toestand; als er kan overgegaan worden tot het dempen van een gedeelte der haven, zooals reeds lang geleden in beginsel besloten is, waren we er toch mede vooruit. De heer Van de ReeAls er eens een conferentie werd aaugevraagd met den kapitein der genie en eens met hem over het dempen der haven werd gesproken, voor wat betreft de belangen van Oorlog aangaat? De Voorzitter wil met genoegen daarover eens confereeren, maar merkt op, dat Oorlog zich niet door een raadsbesluit zal laten dwingen. De heer Van de Ree verklaart dit ook in geenen deele te bedoelen, maar gelooft dat, als er weer eens over gesproken wordt, dat dit dan toch de oplossing zou kunnen bespoedigen. De heer Wieland zou ook wel willen dat er wat voortgang kon gemaakt worden, vroeger was het wat anders, zoolang de menselien nog op de werf waren om die als zoodanig te drijven. Dit is echter voorby, de werf heeft liaar tijd gehad kon er met het dempen der kade begonnen worden dan zou men van de gelegenheid dat een gedeelte der wallen afge- graven wordt prnfiteeren, om die vrij komende grond er in te laten storten, de aannemer zon blijde zijn als hij zoo'n gelegenheid had. De heer De Masier merkt op, dat die hoeveelheid grond niet veel te beteekenen zal hebben, daarmede zou men geen 5 Meter lengte der haven dicht werpen. De heer WielandDan was er toch een begin, dan kon dat alvast wat worden vastgeloopen, in Vlissingen is dat met de Bierkade ook zoo gegaan. Nu rnoeten we voor den grond van de kanthelling nog f 75 'sjaars betalen, terwijl het onderhoud der beschoeiing, aan teren enz. ook nog heel wat kost. Bovendien konden dan ook de loodsen op de werf worden verkocht dan kregen- we nog geld, terwijl we nit rnoeten betalen. De Voorzitter zegt toe, in de vergadering van Burg, en Weth. het dempen der haven in bespreking te zullen brengen. Vervolgens worden de verschillende wijzigingen in de ge- meente-begrooting voor 1909 goedgekeurd, overeenkomstig het voorslel van Burg, en Weth., terwijl wordt goedgevonden dat aan Gedep. Staten op de gestelde vragen zal worden ge- antwoord, zooals door den Voorzitter is besproken. Z. h. s. wordt dit voorstel goedgekeurd. De Voorzitler geeft lezing van een schrijven van den gemeente-ontvanger, waarin deze mededeelt, dat met 1 April betalingen zullen rnoeten worden gedaan, tot een gezamenlijk bedrag van 13,218, terwijl de gelden die met dien datum ontvangen kunnen worden, noodig zullen zijn voor het betalen der salarissen van de onderwijzers en andere gemeecte- ambtenaren. Hij geeft daarom in overweging ter voorziening in de behoefte aan kasgeld eene tijdelijke leening te sluiten van J 13,000, tegen hoogstens 4$ pCt., voor den tijd van 5 maauilen. De heer De Jager vraagt, daar in do door den ontvanger verinelde lijst van to doene betalingen ook is vermeld ruim f 6000 aan de IuJustrieele Maatschappij, voor de electrische verlichting, of dat botreft de stroomlevering over 1908. De Voorzitler antwoordt toestemmend, en deelt verder mede, naar aanleiding eener vraag hoe die betaling geregeld wordt, dat dit geschiedt naar gelang de rekening inkomt. Verschillende leden achteu het een fortuintje, dat de ge meente te dezen opzichte zoolang crediet blijkt te hebben, daar dit haar rente bespaard voor het opnemen van kasgeld. De heer De Jager merkt op dat in 1906 voor kasgeld werd geleend f 6000, in 1908 10,000 en dat nu wordt voorgosteld 13,000; daarin ziet hij een regelmatige achter- uitgaug, die hem bevreemd, daar hij meende dat door ver- hooging der opcenten op het personeel, verhooging van andere belastingen, het tekort op de begrooting gedekt was. De Voorzitter bevestigt dat het tekort op de begrooting door de verschillende belastingverhoogingen is gedekt, maar al neemt de Raad het besluit tot verhooging, dan moet dat geld toch eerst binnenkomen, en daar gaat heel wat tijd mede heen. De heer De JagerJawel. maar eerst werd, zooals ik zeide, maar 8000 kasgeld opgenomen, toen f 10,000 nu wordt 13,000 voorgesteld en op den duur wordt dat, zoo voortgaande, wel een grappenmakerij van 25,000 De Voorzitter: Maar hoe wil u anders de betaling doen Er moet toch kasgeld zijn. De heer Drost stemt toe kasgeld moet er zijn, maar meent dat men er toch de waarschuwing in moet zien, dat we op het oogenblik feitelijk achteruit gaan. De Voorzitter: Er zfja door den Raad maatregelen ge nomen tot dekking van het tekort, bovendien is het verhoogen van het bedrag der tijdelijke leening nog geen bewjjs van achteruitgang. De heer De Jager Maar onder het bedrag dat voor vaste leening zal worden voorgesteld, komt toch ook een bedrag voor, dat reeds is uitgegaven, dat reeds is verbruikt. Dat is toch een bewijs van achteruitgang De Voorzitter weerspreekt dit, opmerkende dat de heeren het niet schijnen te begrijpen. De heer Van den Hoek wijst er op, dat het bedrag, voor kasgeld noodig, wel toeneemt, maar dat ook de geheele ge- meontebegrootiug steeds stjjgende is en het eene volgt op het andere. De salarissen van de onderwijzers en andere gemeente- ambtenaren worden maandelijks betaald en die zijn heel wat gestegen, terwijl het'aautal gemeenteambtenaren ook uitgebreid is. Voor den reinigingsdieust heeft men nu ook voortdurend uitgaven te doen, voor het uitkeeren der salarissen, terw'ijl dit vroeger, toen een particnlier het had aangenomen, op kwartaaDtaten geschiedde. De heer Dees verwacht in de toekomst ook geen toeneming van het bedrag der tijdelijke leening, aangezien nu alles meer zal opleveren. De 16U0 geleend voor den aankoop van het terrein aan school A zijn ook voor iets anders gebruikt, maar was dat niet geschied, dan hadden we er toch kasgeld voor rnoeten lcenen. De heer Van de ReeJa, hetgeen voor het Koninginne- bezoek is gedaan is ook betaald, benevens het tekort over het jaar 1907, ik veronderstel dat daarvoor ook die 1600 zijn gebruikt. Zoodoende wordt, naar het mij voorkomt het voor Kasgeld noodige bedrag steeds hooger. De Voorzitter betoogt, dat dit onjuist gezien is. Er was met 1 Januari geen cent op de begrooting voor 1909 ont vangen, doch niettegenstaande dat, moesten betalingen ge schieden. Er is nu over dit jaar al 2 maanden salaris betaald terwijl aan de onderwijzers ook in eens de geheele verhoogiDg over 1908 is uitgekeerd. Dat is natuurlijk geschied met geld dat nog van 1908 over was, doordat do vorderingen daarvan nog niet waren ingekomendie rnoeten nu echter voldaan worden en daarvoor is noodig het kasgeld. De heer Van de Ree: We rnoeten dankbaar zijn, dat we zoo lang hebben kunnen wachten met het betalen dor vordc- ring van de Industriiiele Maatschappij. Nu er eenmaal kasgeld noodig is blijkt dit weer houger te zijn, en dat is toch achteruitgang. De Voorzitter betoogt nogmaals, dat het onjuist gezien is, de verhooging der voor kasgeld noodige som toe te schrijven aan achteruitgang, daar h.v. nu reeds 5000 over 1909 aan salarissen werd uitbetaald, wat vroegere jaren maar een bedrag was van /3000. Waar de bedrugen hooger worden, is er meer noodig. Hij noodigt de leden overigens uit om met Burg, en Weth. de oogen goed open houden teneinde te voovkouien dat er onnoodig hier of daar iets uitgegeven wordthij is er zich niet van bewust, dat dit thans geschiedt. De heer Van de ReeWe rnoeten onze oogen goed open houden, ten einde uit te zien zien dat onze schuld niet toeneemt. De heer De Masier: Bijvoorbeeld door over te gaan tot het dempen der haven, dat wel ongeveer 6000 zou kosten Het voorstel van Burg, en Weth., tot het sluiten eener tijdelijke geldleening voor kasgeld, voor 5 maanden, tegen eene rente van hoogstens 4$ pCt., wordt hierna z. h. s. aangenomen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor eene leening te sluiten groot /7000, tot betaling der uitgaven in verband met het bezoek van H. il. de Koningin aan deze gemeente in 1907 ad 1388, voorts /412 voor de uit te voeren verbetering der rioleering en 5200 voor het bouwen eener nieuwe woBing voor het hoofd van school C. Wat deze laatste zaak aangaat staat het nog niet vast of de gemeente een deel der bouwkosten zal terugkrijgen, is dat het geval, dan zou dat 1200 voordeel zijn. Onder meer is dit afhankelijk van de vraag of de onderwijzerswoning tot de schoollokalen gerekend wordt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 10