A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5276. iEMIlUTBBAAB. Dinsdag 16 Maart 1909. 49e Jaargang. Openbaar Lager Onderwijs Buitenland. Binnenland. LandbGUwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Ter Nenzen. De ontvangst van de Servische nota in de Europeesche hoofdsteden is, zooals nader blijkt, niet onverdeeld gunstig Geheel bevredigd heeft zij nergens, sehrijft de *Nordd. Allg. Ztg.", ook niet in de Fransche en Engelscbe pers. Men dient af te wachten of en wat Seme op den door Oostenrijk-Hongarije te Belgrado ge- danen stap antwoordt. In Weenen en Berlijn doet men uitkomen dat de wensch van Servie om al zijn eischen door een Europeesche confe rence onderzocht en beslist te zien, op de besluiten der mogendheden geen invioed kan oefenen, want alle mogendheden zijn het daar- over steeds eens geweest, aan een mogelijke conference een scherp omlijnd program te geven en slechts zulke kwesties te behandelen, over welke van te voren tusschen de aan de confe- rentie deelnemenden een vergelijk getroffen is. Jules Hedeman, die te Weenen Minister Aerenthal interviewde, vernam, dat deze de bervische nota als te onduidelijk beschouwt om de gewenschte ontspanning in den staat van zaken te brengen. Er zou ook in Servie van een toenadering tot Oostenryk inderdaad geen kwestie zijn de vijaudschap neemt veeleer toe. Bij gelegenheid van de opening van een stoom- vaaitdienst op den Donau en de Save werd te Belgrado de boycot tegen Oostenrijksche schepen afgekondigd. lntusschen blijft Oostenrijk eischen dat Servie rechtstreeks zal onderhandelen. Het antwoord van de Servische regeering op het aanbod van graaf Forgach moet nog altyd inkomen. Het zal wel Dinsdag worden, eer het Servische antwoord bekend zal zijn. De Servische Ministers zijn al aan 't beraad- slagen om Oostenrijk een flink antwoord te geven. Men zal er den nadruk op leggen, dat bet de Servische regeering niet vrij staat de inlijvingskwestie, die besehouwd wordt als een Europeesche kwestie, te vermengen met die van het handelsverdrag. Oostenrijk verwacht dat Servie afstand zal doen van al zijn politieke eischen, "waaruit vanzelf volgt dat de oorlogstoebereidselen dienen op te houden. De mazen van bet net worden al vaster rondom 't weerbarstige Servie aangetrokken 't kan niet ontkomen aan den ijzeren greep van den machtigen tegenstander. Enkele bladen te Belgrado voeren de dwaasheid ten top door te iopen dat. Oostenrijk, bedwelmd door het laatste succes, zal trachten Servie nog meer te ver- nederen. waardoor het aanleiding zou geven tot een wanhoopsdaad van het Servische volk, dat de regeering zou wegjagen en een beroep zou doen op de wapens. Bij de Skoepsjtina is de aanvraag voor een aanyu lingscrediet van 3 millioen gulden voor de behoeften van het leger ingekomen. Turkije heeft voorwaardelijk toegestemd in en doorvoer van Servisch oorlogsmateriaal, waarschijnlijk onder pressie van Kussische zijde. De militaire maatregelen van Rusland duren voort, wordt uit Odessa aan het /.Tagebl." gemeld. De commandanten der militaire districten en de gouverneurs der westelijke grensprovincies ontvingen bevel gewichtige militaire planned! en staats3tukken voor verzending in gereedheid te brengen. De troepen aan de grens worden versterkt. In officierskriugen heerscht ontstem- ming, omdat blijkt hoe slecbt de leger-intendunce voorbereid is op een mobilisatie. De Engelsche Minister van Marine Mc Kenna gaf bij de indiening der begrooting in het Lagerhuis een overzicht van den aanbouw van nieuwe schepen. Deze zullen kosten f 106,625.000 tegen 90,540,000 in het vorige jaar. Voorziening is getroffen voor het op stapel zetten van 4 nDreadnoughts", 6 beschermde kruisers, 20 torpedojagers en een aantal onderzeesche booten, tot een bedrag van 6 millioen gulden. Twee Dreadnoughts" zullen in Juli op stapel gezet worden in plaats van op het einde van dit jaar, zooals gewoonlijk, en twee in November. Minister Mc Kenna voegde er aan toe, dat n't wellicht noodig zijn zou", om nog 4 groote gepantserde schepen spoedig te bouwen. Daarom vroeg de Minister het parlement machtiging om van te voren de noodige bevelen te geven, die het mogelijk zullen maken die schepen 1 April 1910 op stapel te zetten, om dan in Maart 1912 gereed te zijn. De Oorlogsbegrooting is er sedert 't vorig jaar ook niet op verminderd die van 1909 1910 wijst een bedrag aan van f 421,716,000, tegen 387,840,000 in 1908 '09. Met de aanschaffing van vliegmachines voor het leger wordt het nu ook ernst. Te Camber, halfweg Dungeness en Hastings, wordt een landingstation opgericht voor vliegmachines, die over het Kanaal zullen zweven. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij voor- gesteld wordt uit 's rijks schatkist een renteloos voorschot beschikbaar te stellen ten bedrage van een-derde der kosten van aanleg en het in exploitatie brengen, doch tot geen hpoger bedrag dan f 132,400, ten behoeve van een spoorweg van Brouwershaven naar Burgh. De ontworpen spoiorweg heeft een lengte van 18,2 K M. en zal een zevental gemeenten met het overige deel van Schouweu met de markt- plaats Zierikzee en met alle aan het net der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij gelegen plaatsen in rechtstreeksche verbinding brengen. Door gemeenten en waterschappen werden gedurende 25 jaren subsidien toegezegd tot een totaal bedrag van 1600 per jaar, terwijl door de provincie Zeeland zal worden bijge'dragen hetgeen noodig is om de contante waarde van de bijdragen der gemeenten en polders tot 1/3 gedeelte der aaulegkosten, doch ten hoogste tot 132,400 aan te vullen. In de Belgische provincie Oost-Vlaan- deren is een comite gevormd van Hollandsche dames, die giften hebben ingezameld bij al hare landgenooten, wonende in de provincie Oost-Vlaanderen. Van dit geld zijn verschil- lende geschenken aangekocht, welke aan H. M. de Koningin zullen worden aangehoden. Ver- leden week waren de geschenken te Gent ten- toongesteld. Volgens mededeeling van het centraal bureau van den u Volksbond tegen drankmisbruik" bedroeg in 1908 het verbruik van veraccijnsd gedistilleerd, berekend naar de opbrengst van den accijns, per hoold der bevolking 7.07 Liter ad 50 °/0. In 30 jaren tijds, d. i. sedert 1877, toen het verbruik het hoogst was9.98 L. is het der- halve met bijna 3 L. of ruim 29 verminderd. 8>edert 1902, toen het koofdelijk verbruik 8.05 L. bedroeg, dus over de laatste zes jaren, was die verminderiug het sterkst, pi. 1 L. TER NEUZEN, 15 Maart 1909. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punteu in behandeling Ingekomen stukken benoeming leden com mission tot wering van schoolverzuim idem lid commissie van toezicht op het lager onderwijs wijziging gemeentebegrooting voor 1909 aan- gaan geldleeningen vaststellen kohier school- geld le kwartaal 1909 idem primitief kohier hondenbelasting dienstl909; wijziging verorde- ning op het bouwen, sloopen enz. Bij de Geref. kerk alhier, is tot predi- kant beroepen Ds. G. H. A. van der Vegte te Urk. Zaterdag werd alhier in het //Hotel den Arend" door den heer Jac9 Dieleman, van Zaamslag, aanbesteedhet bouwen van een woonhuis, op zijne hofstede in den Lovenpolder, gemeente Hoek. Hiervoor werd ingeschreven Voor het eerste perceel (metselwerk) door de heeren F. van der Peijl te Ter Neuzen voor 1600, J. Meertens te Hoek voor 1497, H. van der Velden te Ter Neuzen voor 1450, Gebr. Wisse te Ter Neuzen voor f 1218, C. Vinke te Hoek voor 1089, A. de Keuning to Hoek voor 977, J. Verlinde te Hoek voor f 927 en M. Nieuweliuk te Hoek voor 892. Voor het tweede perceel (timmerwerk) door de heeren H. Kaijser te Ter Neuzen voor 1470, J. Robijn te Hoek voor 1225, en J. van 't Hoff te Hoek voor 1170. Voor beide perceelen werd ingeschreven door J. van 't Hoff voornoemd voor 2667 en J. Feijter te Hoek voor 1980, aan wien het werk is gegund. Voor bet derde perceel (schilderwerk) werd ingeschreven door de heeren D. Riemens te Zaamslag voor f 198 en L. Kiel te Hoek voor 175. Gegund aan laatstgenoemde. Zaamslag. In de Zaterdagavond gehouden ledenvergadering van de vereeniging »Hulp in Nood" werd uitgebracht het jaarverslag over het vereenigingsjaar geeindigd 28 Februari jl. Het aantal gewone leden vermeerderde met 20, verminderde met 8 en nam dus nog met 12 toe. Het bedraagt nu 297. Het aantal be- gunstigers vermeerderde met 10 en bedraagt thans 94. Uitgegeven werd aan uitkeeringen wegens ziekte 1606,86, wegens overlijden van een lid f 15. De totale uitgaven beloopen een bedrag van f 1830,59 en de ontvangsten 1918,65 zoodat het batig slot 88,06 bedraagt. In aunmerking nemende, dat de uitgaven ongeveer f 300 hooger zijn dan de opbrengst der contributie van de gewone leden en dat bet aantal ziekte gevallen niet grooter was dan gewoonlijk, kan steun van buitengewone leden onmogelijk gemist worden en zou het zeer zijn toe te juicheu, dat deze hoogst nuttige vereeni- ging nog meer den steun der bezittenden mocht genieten. In het bestuur werden herkozeu Jacs. Diele man Pz., J. C. Eijke, P. C. de Moor en P. J. Wortman, respectievelijk met 107, 116, 113 en 114 van de 122 stemmen. In de plaats van L. J. Geelhoedt werd gekozen Dr. W. D. van Renesse met 95 stemmen. In de plaats van Abr. Dees Jacsz., zijn zoon J. F. Dees met 87 en in de plaats van J. van de Ree, overleden, diens zoon J. L. van de Ree met 86 stemmen. De heeren Geelhoedt en Dees hadden bedankt, de eerste wegens aanstaand vertrek uit de ge meente. Hem werd, uit waardeering voor de vele diensten der vereeniging sedert deoprich- ting bewezen, het eerelidmaatscbap aangeboden. Dankbaar werd dit door hem aanvaard, onder uiting van de beste wenschen voor de ver eeniging. In de commissie voor het nazien der reke- ning werden herkozen Jacs. Haak met 120, Jacob Houg met 116 en Jan van de Velde met 113 van de 124 stemmen. In de commissie, die met het bestuur te oordeelen heeft omtrent twijfelachtige gevallen van aftrek wegens verdiensten, tijdens het ge nieten van uitkeering, werden met nagenoeg algemeene stemmen berbenoemd K. Dees, C. Hamelink (Reuzenhoek), Joz. van Hermon, C. Klaassen Hz., J. Klaassen Hz., Arij de Koeijer, Jan van Langevelde, Joh. A. Moens, C. Sol en C. de Vos Jacsz., terwijl in de plaats van R. Stouthamer, die bedankt had, bij her- stemming gekozen werd Jan de Pooter. Besloten werd de afgifte der ziektebewyzen niet meer te doen plaats hebben door den Secretaris der vereeniging maar rechtstreeks door geneeskundigen of eommissarissen. Wegens geringe opkomst ter vergadering werd in overweging gegeven de bepaling te -»aken, dat de leden, op straffe van boete, verplicht zijn de vergaderingen bij te wonen. Hieromtrent zal later worden beslist.. De ge- ringe opkomst thans is trouwens voor een groot deel te wijten aan een advertentie in de Ter Neuzensche Courant, waarin werd kennis ge geven, dat de vergadering van leden van Hulp in Nood werd verdaagd tot 20 dezer. Waar schijnlijk zal daarin wel bedoeld zijn een gelijk- namige vereeniging in een andere gemeente, welke dan beter deed de vermelding van plaats niet achterwege te laten. Sas van Gent. In het vorig nummer werd gemeld dat de feestelijkheden ter gelegenheid van bet jubile van den burgemeester van West- dorpe zullen worden opgeluisterd door het muziek- gezelschap van Sas van Gent. De berichtgever verzuimde er ecbter aan toe te voegen den naam van het Sassche gezelscbap, daar alhier 2 muziekgezelschappen bestaan. Ter aanvulling van dat bericht zij dus gemeld dat aau dat feest zal worden deelgenomen door het muziek- gezelschap ,/De Verbroedering". Stoppeldijk, 12 Maart. Bij de heden in het cafe van den heer Alph. Serrarens gehouden aanbesteding van den bouw van een woonhuis met aanboorigbeden op de hoeve bewoond door de kinderen Leenknecht voor rekening van den beer J. de Maat-Lemsen te Rapenburg werd ingeschreven doorC. Buijsse te Hulst voor f 2910 G. J. van Gijsel te Hulst voor /2900 L. J. Colsen, te Ter Hole voor y 2710; Jos. Bleijenbergh te St. Jansteen voor 1960. Gegund aan den laagsten inschrij ver. Zuiddorpe. Zaterdagnamiddag werd alhier een vergadering gehouden van de afdeeling Axel en omstreken van het Nederlandsch Ouderwijzers- Genootschap Wegens het ongunstige weder was de opkomst niet zeer groot. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat in het vorige dienstjaar was ontvangen f 50,16. De uitgaven bedroegen met het nadeelig slot van 1907 de som van f 47,07^zoodat er een batig saldo was van 3,081/3. Eenige ingekomen stukken werden-voor kennis- geving aangenomen. Daarna kwam aan de orde bespreking van vak j, (vrije- en ordeoefeningen). Uit de dis- cussie bleek dat de afdeeling er voor was, dat het vak van de lijst der verplicbte leervakken werd afgevoerd, maar dat ze er voor was, dat het facultatief werd gesteld. Het punt //De gehuwde onderwijzeres in de school" gat aanleiding tot een ievendige en langdurige discussie. Besloten werd //Onderwijs Riikszaak" tot eene volgende vergadering uit te stellen. Ten slotte werd op voorstel van den secretaris besloten de contributie (aldeelingskosten) met 25 cent per lid te verminderen. SEIIZESSCHE C0ERA5T. ■•It bind verschijHt Weenailag* eu I'rijdiigiivond, nitgrzond. op FeeOdagen. bij de t'lrma 1". J. VAMIM5 SA\B K te Ter Veuien. De Bnrgomeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is beiegd tegen Donderdagden IS Heart 11IIP3I, des voormiddags 10 are. Ter Neuzen, den 15 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dag- scholen in de gemeente TER NEUZEN kunner. worden gedaan tot en met 13 April 1909, ter gemeente- eecretarie. Alleen kunDen worden toegelaten kinderen minstens 6 jaar oud of altkans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 15 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Zaterdag j 1. werd te Axel eene algemeene vergadering gehouden van de afdeeling „Axel" der Z L. M. Nadat de vergadering met de gewone plichtplegingen door den Voorzitter is geopend, worden de notulen der voorgaande vergadering onvcranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken voorgelezen, waaronder een schrijven van de vereeniging Argriculture" te Hoek, danklzetuigende voor de verleende bijdrage in de reis- kosten van den heer Bijlevelt van Westdorpe; dankbe- tuigingen van varkensvereenigingen voor de gezonden gelden ter bestrijding der gemaakte kosten bij de in— III I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1