Landbouwberichten. Gemengde berichlen. Telegrafische berichten. Predikbeurten. Nederlaadsch Tooneel te Gent. Zondag Id Maart 1909. Een pseudo-burgemeester. Gesiiesretei'sad wan Zaamslag. van een ambtenaar veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. L. J. v. H., oud 32 j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevang. D. v. G.. oud 26 j., werkman te Breskens, is wegens beleediging veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. J. B., oud 35 j., werkman te Sas van Gent, thans zonder vaste woonplaats en gedetineerd te Middelburg, is wegens bedelarij en landlooperij veroordeeld tot 2 X 3 dagen hecht. -f- 3 maanden plaatsing in een Rijkswerkinrichting. P. d. W, oud 40 j., zonder beroep te Hoek, thans zonder vaste woonplaats en gedetineerd te Middelburg, is wegens bedelarij veroordeeld tot 3 dagen hecht. -(- 3 maanden plaatsing in een Rijkswerkinrichting. Hervorunle lierk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiakil. 94 u., Da. J. B. T. Hugenholtz van Axel. Axel. 94 u., leeskerk en 2 u., Da. J B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u.. Da. G. van Dis en 2 u., Da. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 n. en 2 u., Da. E. Raams. Sas van Gent. 94 n., lis. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Da. De Boer. •Sereformeerde Uerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. Fonken v. Langeslag, Bed. H. Avondm. en 2 u., Ds. J. Fonken v. Langeslag, Dankzegging. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. De Bruin v Oud-Vosmeer. II. 9 Da. R. Humming en 2 u., leeskerk. Zaamalag A. 9 a., leeskerk en 2 u., Ds. R. Hamming. n II. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Karup v. Axel. Gerefuriueerde gemeenle (Vlooswijkstraat). Ter Neuzez. 9 u., 2 u. en 54 u., Ds. A. Janse. Outl-fVierefor meer tie jjemeentefVlooswykstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Itoltaal „KI)eii-llailzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 udhr. J. J Kense. maals op te wekken zich aan te sluiten bij vereenigingen voor gezameulijken aaukoop, waarvan er in deze streken zoovele gevonden worden. De groote landbouwers ontvangen tegenwoordig daardoor alleen zuivere waar voor n r» niet te hoogen prijs, de kleine landbouwers en veldarbeiders, die net juist het minst kunnen missen, betalen vooreerst gewoonlijk een veel te hoogen prijs en ontvangen dan vaak nog onzuivere waar. Men schrijft ons Honderden malen is er reeds op gewezen, dat de landbouwers bij aaukoop van veevoeder en meststoffen blootstaan aan bedrog en vervalsching als men koopt zonder schriftelijken waarborg van gehalte. Vooral de kleine landbouwer3 en boerenarbeiders, die in 't klein koopen worden dagelijks bedrogen. Zij bekreunen zich gewoon lijk niet om de wezeulijke waarde van de rnest- of voederstoffen, die ze dan veelal tegen over- dreven prijzen ontvangen en bekreunen zij er zich om, de kosteu van ontleding zijn zoo hoog. Met de kleine koopers mag de leverancier dus gernst vervalsching plegen zonder dat hij behoeft te vreezen, dat het zal uitkomen. Met koopers in het groot of bij cooperatieven aankoop gaat zulks niet, wijl alsdan ernstige waarborgen worden geeischt en scheikundige ontleding steeds plaats heeft. Een sprekend staaltje van bedrog kwam dezer dagen aan het licht bij een land- bouwer, die eenige zakken Thomasslakken had aangekocht tegen 5 francs de 100 Kilogram. Toevallig kreeg een landbouwleeraar een staaltje van die meststof in handen en zond het ter onderzoek naar het Staatslaboratorium te Gent. Uit het ontledingsbulletin bleek, dat de Thomas slakken slechts de helftbevatten van de hoeveel- heid fesforzuur, die goede waar meet inhouden en het ergste was nog, dat de fosforzuur, die aan- wezig was, moeilijk oplosbaar was in water. De meststof had volgens dien leeraar een waarde van ruim 78 centimen en was aangekocht voor 5 francs! Door den directeur van het Rijks- landbouwproefstation te Goes is in den voedertijd 1907 op 1908 een enquete ingesteld naar de samenstelling en hoedanigheden der voederstoffen die in het ressort van het station Goes bestemd waren voor kleine landbouwersen boerenarbeiders. Er waren ingezonden 158 monsters, welke chemisch en microscopisch-botanisch werden onderzocht. Daarvau kwamen er 29 uit Zeeuwsch- Ylaanderen. Van de 46 monsters lijnkoek, lijnmeel, schilfers en gruis, welke onderzocht werden, bleken 17 monsters of 37 percent van onvoldoende zuiver- heid te zijn. De meeste onzuiverheden wezen op opzettelijke toevoegingen van tarwestof, katoenmeel, doppen, haverkaf, rijst- en raaismeel. Een monster lijnkoek bestond voor ongeveer de helft uit cacao- en aardnotendoppen. Een monster griesmeel, dat voor den prijs van 8,80 per 100 Kilogr. verkocht was bleek te bestaan uit fijne tarwezemelen vermengd met tamelijk veel fijngemalen haverdoppen. Het totaal resultaat der enquete was, dat van de 158 monsters er 48, dus ongeveer 30 percent van onvoldoende zuiverheid ivaren. Vergelijkt men de resultaten der enquete met die in vorige jaren dan is het resultaat wel wat gunstiger, inaar is het nog verre ua niet, wat het zijn moet. In 1902 waren van de 142 onderzochte monsters er 45 percent ver- valscht, in 1904 van de 298 monsters 43 percent, in 1905 van de 166 monsters 44,5 percent. De directeur van het proelstation eindigt zijn verslag met vooral de kleine landbouwers nog- Te Honselersdijk is een gezin ziek ge- worden tengevolge vau het eten van poffertjes. Spoedige geneeskundige hulp voorkwam erger. De gevolgen van den langen winter. Te Groninger Opende werden in een gezin de schillen van aardappelen gekookt om toch maar iets te eten te hebben. Een geziu te Bakkeveen leed ook erge annoe. De moeder kookte ook aardappelschilleu voor haar kroost. Toen men haar wilde helpen, rolde ze voor den grond ze was van gebrek gestorven. Van een in aanbouw zijud perceel, Foe- liestraat hoek Rapeuburg te Amsterdam, is Donderdagochtend een muur ingestort waar- door twee werklieden ernstig gewoud werden. Een werd met gebroken been naar 't Binnen- gasthuis, de ander in bedenkelijken toestand naar het Port. Isr. Ziekenhuis vervoerd. De oorzaak van het ougeval is in onderzoek. Woensdag is door het springeu van een geweer, waarmede eenige visschers te Aalst (gemeente Poederoijen) zich schietende ver- maakten, een 19jarig persoon gedood. Woensdag nacht is te 's-Gravenhage ingebroken bij de firma J. H. Varenkamp Zn., aan de Groeumarkt in de onmiddellijke nabijheid van het politiebureau. De vrij zware brandkast in het kantoor werd gekanteld en in een der zijwanden van de kast een gat geboord, dat echter niet groot genoeg was om de in de brand kast bevindende waarde daaruit te halen. Ware dit wel gelukt, dan nog zou de diet of de dieven slechts eenig zilvergeld gevonden hebben, daar de firmanten gewoon zijn, 's avonds de papieren van waarde mee naar huis te nemen. Uit het kasregister in den winkel was het geld weg- genomen verder waren een paar lessenaars in het kantoor opengemaakt en het daariu aan- wezige geld voor goeden prijs verklaard. lift losse kopergeld was blykbaar niet naar de gadii?g der dieven, want dit hebben zij onaangeroerd gelaten. In het geheel is ongeveer 20 aan specie gestolen. De firma is tegen inbraak verzekerd. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men te Bruinisse de llauwe aardigheid gehad bij den nieuwbenoemden burgemeester, den heer S. Hage, waarschijnlijk als blijk, dat men minder ingenomeu met zijn benoeming is, den gevel van zijn huis op manshoogte te be- smeren met opschriften en caricatuurteekeningen in carbolineum. Een spook afgeranseld In den laten avond reed een molenaarsknecht uit Dussen per fiets naar Meeuwen. In de nabijheid van die gemeente gekomen, sprong plotseling een gedaante te voorschijn, geheel wit, met een flinken staart en kwam springende en dansende op de fiets af. De molenaar, die niet zoo erg verlegen is, sprong van zijn rijwiel, greep het spook en gaf het een zoodanig pak slaag, dat de lust tot het spoken wel voor goed verdwenen zal zijn. Het bleek te zijn een bakkersknecht uit Babilonienbroek, die een wit laken had om- geslagen en voorzien was van een koeiestaart. Uit het postkantoor op de O. Z. Achter- burgwal te Amsterdam is YVoensdagnacht ont- vreemd een kist, welke dure monsters bevatte. De monsters zijn door de recherche bij een opkooper in beslag genomen. De ledige kist is op de Prins Hendrikkade teruggevonden. Men schrijft aan het Hbl. Als een teekenend staaltje der gemoedelijke toestandeu, die in onze plattelandsche Noord- Brabautsche gemeenten bestaan, diene de vol- gende gebeurtenis, welke eenigermate verdient aan de vergetelheid te worden onttrokken. In het rustige dorp Schijndel, met zjjne even kalme als goede inwoners, zocht laatstleden Zondag in het late avonduur een60jarige land- looper een onderdak. Na aan verschillende deuren in de kom der gemeente vruchteloos te hebben aaugeklopt, ten einde een onderkoinen te vinden, werd de arme stakkerd tot zijne bittere teleurstelling aan het gevaar blootgd- steld, om den nacht onder den sterrenhemei te moeten doorbrengen. In dergelijke gevallen is het gemeentebe- stuur steeds zoo bereidvaardig, om soortge- lijke individuen via de zorg van het politie- korps een behoorlijk nachtverblijf te verschaffen in het arrestantenlokaal. Thans evenwel was geen zoon van Hermandad te vinden, noch nachtwaker te bekennen, en lag het vermoeden voor de hand, dat de 5 rustbewaarders dezer rustige plaats elders op surveillance waren. Middelerwijl was het sluitingsuur aangebroken en was het yuitgaande" publiek, dat den avond op eene behoorlijke wijze onder het genot van een glaasje gerstenat had doorgebracht, ge- noodzaakt, om zich huiswaarts te begeven. Echter de ontmoeting op de straat van den haveloozen zwerver, het niet aanwezig zijn der politie, en de vroolijke stemming, die eenige jongelieden bezielde en hen op een avontuurtje deed belust zijn, waren weldra oorzaak vau hetgeen thans ging gebeuren. Een hunner stelde zich onmiddellijk in de rol van jrburgemeester", terwijl een paar anderen als politieman een kranig figuur maakten. Den landlooper werd gelast, het waardige drietal te volgen naar het arrestantenlokaal in het be- nedengedeelte van het raadhuis, terwijl een belangsteliende menigte van uit de verte het geheel gadesloeg. Daar aangekomen en de poort van het sombere gebouw (tegen de komst van den nachtwaker reeds //gfeopend" vindende, belastte zich pseudo-burgemeester met onder- vraging van den man, terwijl een der aan ZEd.achtb. toegevoegde politiebeambten de papieren onderzocht. Nadat alles in orde was bevonden, werd de zware deur der Schijndelsche eel van hare even zware grendels ontdaan, en de arme vreemde- ling in de gelegenheid gesteld, om zich op een behoorlijke matras en onder een paar warme dekens te begeven in de armen van Morpheus, en alzoo den naderenden morgen at te wachten. Tevreden en vergenoegd overtuigd als zij waren, een goed werk verricht te hebben keerden de avontuurlijke jongelieden vervolgens huiswaarts terwijl de ,,werkelijke" politieambtenaren, die een uurtje later op het tooneel verschenen endra hun loge bemerkten, ongetwijfeld //in alle stilte" hulde zullen gebracht hebben aan den onge- evenaarden steun der goedgezinde burgerij. Ten woord van lof mag dan ook voorzeker niet worden onthouden aan de betrokkene personen, die hun rol zoo meesterlijk speelden, het burger- lijk gezag zoozeer wisten te eerbiedigen, en tevens hetzelve te remplaceeren waar »plicht het ^elders" riep. Een uitvinder heeft een Belgisch patent genomen voor //een vrouwenhoed met waterbakje voor natuurlijke bloemen Waarom niet tegelijk met een zaadbakje voor de vogels op den hoed. De Kolnische Zeitung verneemt dd. 10 dezer uit New-York Volgens een bericht uit Caracas heeft I rankrijk aan de Venezolaansche regeering medegedeeld, dat Castro binnenkort naar Zuid-Amerika zou vertrekken, en gevraagd, welke stappen Y ene- zuela, bij een pogiug van den vroegeren president om te lauden, zou doen. De regeering anks^pordde, dat Castro in ge- val van een laudin^in hechtenis genomen zou worden. Dreyfus is sedert eenigen tijd aan het procedeeren tegen een paar Parijsche bladen die hem voor verrader hebben uitgemaakt. Hij eischte 200,000 frank schadevergoeding wegens beleediging. De burgerlijke rechtbank heeft zich gisteren incompetent verklaard en Dreytus veroordeeld tot de kosten van het proces. De rechtbank overweegt, dat hetgeen deze bladen over Dreyfus hebben gezegd niet valt onder het wetteiijk begrip beleediging", maar dat het moet worden aangemerkt als //taster' en laster hoort thuis bij het hof van assisen. De Amerikaanscbe geheelonthouders hebben tot dusver, op een uitzondering na, te vergeefs getracht de leuze //geen alcohol in het YVitte Huis" in practijk te doen brengen. Zoodra een nieuwe President optreedt doen ze pogingen, dezen >e overtuigen, dat hij aan de natie het goede voorbeeld moet geven en alle alcoholische dranken uit het Witte Huis moet bannen. Ditraaal hoopten zij bij President Taft. zeff geheel-onthouder, te zullen slagen. Maar hun hoop is vernietigd. President 1 alt heeft ver klaard, dat hij de gewoonte, om bij officieele diners wijn te schenken, zal blijven volgen. De eene uitzondering waarop wij boven doelden, was de regeeringstijd van President Hayes (in 1877 gekozeu) die ook bij offcieele gelegenheden elke alcobolischen drank van zijn tafel ver- wijderd hield. Woensdag was men met het opruimen van het puin in de Radbod-mijn bij Hamm zoo ver gevorderd, dat men het eerste lijk be- reikte. Het was verschroeid, ineengeschrompeld als een mummie en niet te herkennen. Men zag nog een tweede lijk onder steenen liggen. Een rechter van instructie heeft Woensdag met drie andere rechterlijke ambtenaren de tweede galerij bezocht. Een commissie uit de arbeiders was al den vorigen avond in de myu afgedaald. Eene vrouw Saborowski uit W attenscheid had, toen zjj onlangs als getuige voor de recht bank mo est verschijuen, een mark vergoeding verlaugd, de kosten voor het waarnemen van hare huihhouding in den tijd, dat zjj weg wa®- Later bleek, dat het huishouden aan zichzelf overgelaten was geweest. De vrouw heeft haar bedrog met een week gevangenisstraf moeten bekoopen. Op gelijke wjjze verging het een arbeider Gunter uit Witten, die als getuige 4 mk. voor het verzuimen van eene schoft in rekening had gebracht. Hy kreeg tien dagen gevange nisstraf. Vreemde lekkernijen. Een medewerker van de Gil Bias vertelt, dat er in Frankrijk vrij veel hagedissen, jonge krokodillen en slangen worden gegeten. Jaarlijks komen er een 5000 gewone hagedissen aan de markt. De vraag naar salamanders is grooterdaar worden er jaarlijks wel 8000 van verorberd. Jonge, malsche hagedissen gelden zoowat vier francs het stuk oude, taaie doen maar vijftig centimes. Voor slangen wordt ook een aardig prijsje gemaakt, voor de beste soort wordt evenveel betaald als voor een kalkoen. De meeste vraag is er naar adders die schijnen een bijzondere lekkernij te zijn. jonge krokodillen zijn ook zeer in trek, maar er komen er slechts weinig aan de maVkt, misschien honderd in een jaar. De vraag naar kikkerboutjes schijnt af te nemen. Maar slakken blijven in de kleine volksrestaurants zeer in trek. 's Gravenhage, 12 Maart. Tweede Kamer. Heden kwamen in behandeling de wetsontwerpen tot wijziging der kinderwetten. De hoofdstrek- king der wijziging is de uitbreiding van de subsidietoekenning aan vereenigingen voor de verpleging van verwaarloosde, niet erkende natuurlijke kinderen en van kinderen wier voogd uit de voogdij is ontzet. Met de heeren De Ridder en Van Vuuren erkende de Minister dat door de kinderwetgeving het gevaar dreigt van verzwakking van het verantwoordelijkheidsgevoel bij de ouders en aankweeking van zorgeloosheid, by een kind dat door eene vereeniging is opgenomen. Heden is aan de voogdijraden eene circulaire gericht om mede te deelen de ervaring, opge- daan omtrent de beweerde toename van opzet telijke verwaarloozing van kinderen door ouders. Indien men den omvang van dit kwaad kent, kan worden nagegaan 6f en welke strafrech- terlijke maatregelen tegen dergelijke ouders moeten genomen worden. Als blijken mocht dat de particuliere ge- stichten geen voldoende ruimte meer bieden voor de opneming van voogdijkinderen, voor wie gestichtsvcrpleging noodzakelijk wordt ge- oordeeld, zal de Regeering moeten overwegen of zoo noodig ook voor bouwkosten van nieuwe gestichten rijkssteun moet worden gegeven. Zitting van Dinsdag 9 Maart 1909. Het nieuwe lid Scheele deed bij den aanvang der vergadering de gebruikelijke plechtige belofte, de overige leden waren ook tegenwoordig, er zaten er dus 10 aan om vandaag de zaakjes op te knappen. De geloofsbrieven van no. 11 (De Klerk) werden goedgekeurd, zoodat we voor bet vei volg weer op" voltalligheid zouden kunnen rekenen ware het niet dat we te hooren kregen dat dit de laatste vergadering zou zijn die de heer Geelhoedt zou bijwonen. Het lieve leventje met verkiezing en den aankleve van dien kan Man weer opnieuw beginnen. Al vast had da heer Geelhoedt maar ontslag genomen als wethouder. De heer De Mul was als opvolger de uitverkorene van de meerderheid. De uestor, de heer De Iluijter, verkreeg 4 stemmen. Onder de ingekoinen stukken was een adres van het gemeentebestuur van Axel beoogende een gezamenlijk optreden voor het aanbrengen van straatverlichting op het Spui. Uitstel van beslissing zal de leden in de gelegenheid stellen de behoefte eens op te nemen. Het burgerlijk armbestuur kreeg over 1908 nog een kleine 200 meer om de balans over dat jaar sluitende te maken. Ook enkele postjes op de gemeentebegrooting hadden nog verhoogingen noodig tot een gezamenlijk bedrag van een goede J 400. wo* deze werden bereidwillig toegestaao- Het kohier van de belasting op het houden van honden werd vastgesteld op een kleine 200 nadat in uitzicht was vastgesteld vrij- stelling van hen, die honden houden voor brood- wiuniiig en verhooging van belasting voor de overigen. Aan het slot der vergadering een aandoenlyk atscheid van den heer Oeelhoedt. C~0~UR ESPONDE N T I E. Aan het Leger des Heils, alhier. Uwe ken- nisgeving kan niet als bericht worden geplaatst^ deze behoort onder de rubnek „advertentien rufiD. Bestuurder: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 14 Maart a. s., te 2ure, dagvoor- stelling aan verminderde pryzen opvoerrng van De Lustige lioer, (Der Fidele/Bauer), n.euw zangspel in 3 bedryven van Victor Leon, ver- taling van A. L. van den Heuvel. Mnziek van Leo Fall.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 6