Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 13 Maart 1909. 49e Jaargang. Op Lsven en Dood. No. 5275. FEUILL eTon! Buitenland. Binnenland. TWBBDE BLAD. Te Belgrado is de tekst openbaar gemaakt ran de diplomatieke nota'a gewisseld tusschen Rusland en Servie. In de Russiscke yerklaring wordt /,met vol- doening" vastgesteld dat Servie zijn vredelievende houding handhaaft en aan de noordgrens geen militaire maatregelen neemt. Tevens wordt de meening uitgesproken, dat de Servische regeering onder de bestaande omstandigheden openlijk. aan de groote mogendheden behoorde te ver- klaren, dat zjj niet volhardt bij de territoriale eisehen en zicb in alles vrat met de hangende kwesties in verband staat verlaat op de beslissing der mogendheden. Dan zullen de mogendheden alle pogingen in het werk kunnen stellen ten gunste van de Servische belangen. De mogendheden zijn niet genegen steun te verleenen aan het denkbeeld van schadeloos- steliingen in gebied ten gunste van Servie. Vasthouden aan die eisehen zou een gewapend conflikt met- Oostenrijk uitlokken en daarvoor wil Rusland Servie behoeden. Het antwoord van Servie door zijn legaties te Petersburg, Berlijn, Londen, Parijs, WeeneD, Rome en Konstantinopel bekend gemaakt, ver- klaart, dat de juridische toestand van Servie jegens Oostenrijk na iniijving van Bosnie nor- maal bleef. Servie heeft niet de bedoeling het op een oorlog met de naburige monarchie aan te sturen, noch koestert het 't verlangeu de juridische betrekkingen met haar te wijzigen, maar het wenscht op de basis van wederkeerigheid voort te gaan de plichten van nabuurschap te vervullen. De Bosnische kwestie is een Europeesche, waar- van de beslissing aan de Balkan-mogeudheden toebehoort. Servie, vertrouwen stellende in de wijsheid en de rechtvaardigheid der mogendheden, draagt zijn zaak zonder voorbehoud aan de mogendheden over, als aan een bevoegd gerechts- hof, en vraagt aan Oostenrijk geenerlei scliade- loosstelling noch in gebied, noch op politiek, noch op eeonomisch gebied. Dank zij de Russische diplomatic wordt het Oostenrijksch-Servische geschil aan de tusschen- komst der mogendheden toevertrouwd. Ontwijfel- baar stjjgen de kausen op behoud des vredes, maar een snelle oplossing is niet te wachten, daar Oostenrijk geen inraenging der overige mogendheden wil. Servie heeft echter afstand gedaan van zijn eisehen, die een oorlog konden uitloiiken, en dat is al veel gewonnen. De Oostenrijksche Rijksraad is bijeen ge- komen. Het nieuwe kabinet-Bienerth deed zyn intree en daarbij verklaarde de Minister- president dat de overeenkomst met Turkije de spanning in Europa aanmerkelijk verminderde. Oostenrijk is bereid tot rechtstreeksche onder- handelingen met Servie, waartoe de eerste stappen gedaan zijn. Het woord is aan Servie. Bienerth zette 't regeeringsprogram uiteen, dat aanstuurt op samenwerking tusschen alle partjjen. De Tsjechen trachtten herhaaldeljjk s Ministers rede te onderbreken, maar werden overstemd door de toejuichingen der meerderheid. In de »Alatin" doet de Russische socialist P. Rutenberg 't volgend verhaal over den dood van Gapon, den pope die een rol speelde bij't begin dei woelingen in 1905. Laat in den avond van 22 Januari van dat jaar bood het plein »Dat mag op u geen invloed hebbenHet is in het belang van het onderzoek hoogst noodig dat de districtsrechter niets van uwe verklaringen, ook omtrent het gebeurde in de grot, weet. Zeg hem, als hij iets vraagt, eenvoudig de waar- heid. Getuigen mogen volgens de wet niet over hunne verklaringen spreken, hij is voortaan getuige als gij. Zeg hem, dat ik dat gezegd heb en u verplicht heb hem elke mededeeling, elke aanduiding over uwe verklaringen te weigeren." Met dezen raad, dien ik besloot op te volgen, nam de rechter afscheid. Hij liet mij achter in een niet te beschrijven onrustigen toestand en deze werd er niet minder op, toen kort daarop de districtsrechter bij my kwam. Hij kwam, zoo- als hij mij eerlijk zeide, om te informeeren wat de rechter van instructie over mijne verklaringen gezegd had. Toen ik hem mededeelde wat ik den rechter Tan instructie beloofd had. was hij ten hoogste verbaasd. nIk getuige als alle anderen I" riep hij veront- waardigd, #die heeren van het landgerecht weten door trots en verwaandheid niet meer wat zij zeggen Aan mijn nasporingen hebben zij te ken dat er licht in de duisternis is gebracht, en nu willen zij mij op zijde schuiven, mij de eer der ontdekking ontnemen, mij als eenvoudige getuige beschouwen Maar het zal hun niet voor het Winterpaleis te Petersburg een vreese- ljjken aanblik. Overal stapels lijken en ster- venden, slachtoffers van de fusillade, welke dien middag had plaats gehad. Een eenzaam man sloop rond en tilde een gewonde op in priester- gewaad de stille zoeker knipte de lange haren van den gewonde af, opdat deze niet herkend kon worden, en droeg hem weg, buiten bereik van de politie. De geredde priester was de bekende Gapon en zijn redder Rutenberg. Sedert vervulde Gapon de rol van politie-spion, en nadat het partij-bestuur daarvan de bewijzen bad, werd Gapon in April 1906 door Ozerki gewurgd. In de Doema betoogde Markof, van de uiterste rechterzijde, dat 't noodig was de ambtenaren te herinneren aan hun heiligen plicht de auto- cratie te beschermen. Enkele sprekers, zei Markof, hebben zich aan majesteitsschennis schuldig gemaakt door 't tegendeel te beweren. De Voorzitter meende, dat Markof zelf een majesteitsschenner was, omdat in Rusland geen autocratie, maar een grondwettig bestuurheerscht. Daarop werd een voorstel ingediend om het gerecht te doen beslissen of Markof al dan niet majesteitsschennis pleegde. 't Is zeker een moeilijk vraagstuk om te be slissen of de Tsaar autocratisch dan wel con- stitutioneel vorst is. De burgeroorlog in Perzie wordt met afwis- selend geluk gevoerd. De stad Marand, 50 mijlen ten noorden van Tabriz, is door de royalisten heroverd. Dsjoelfa kapituleert. De nationalisten wierpen te Tabriz nieuwe versterkingen op en sporen de bevolking aan den strijd mee te voeren. In Teheran zijn biljetten aangeplakt, waarin de bevolking wordt uifgenoodigd de Europeanen te vermoorden. Deze proclamaties worden aan de regeering toegeschreven, die tracht wijziging in den onhoudbaren toestand te brengen. In het Britsche Lagerhuis bevestigde lord Grey, dat de troepen van den Sjah delndische telegraaflynen hadden afgesneden. De overeenkomst tusschen Engeland en Rus land inzake Perzie is gereed van een militair optreden moet voorloopig geen sprake zijn. Te Dsjoelfa zijn de directeur en een beambte van het telegraafkantoor vermoord, die hulpaan de nationalisten verleenden. Ingevolge aanschrijving van den directeur- generaal der Posterijen wordt in den laatsten tijd, vooral in de grootere kantoren, een scherp toezicht uitgeoefend op de stukken, die als drukwerk" worden verzonden, omdat hierbij schromeljjke misbruiken werden waargenomen. Niet alleen worden op prentbriefkaarten her- haaldelijk korte meedeelingen geplaatst en deze toch als /drukwerk" gefrankeerd, maar 't kwam ook voor dat aan de binnenzijde van kranten heele brieven werden geschreven Er is nu personeel aangesteld voor een scherp onderzoek, en bij de minste afwijking wordt onverbiddelijk strafport van den geadresseerde gevorderd. TER NEUZEN, 12 Maart 1909. Meermalen werd de laatste weken de vraag gedaan of Ter Neuzen thans ook reeds gerekend wordt tot de garnizoensplaatsen waar. bij de geboorte van een Prins of Prinses, het voorge- gelukken En gij, proffessor, hebt geen reden u te binden aan eeD verplichting, die niemand het recht had u op te leggen Gij kunt mij gerust alles mededeelen wat gij wilt /,1k weet niet of ik daartoe het recht heb, ja dan neen," zeide ik schouderophalend, „ik ken de Oostenrijksche wetten niet, maar in elk geval ben ik zoo al niet wettelijk, dan toch zedelijk ver plicht niet te praten over mijne verklaringen, daar ik dit beloofd heb. Gij moet mij dus niet kwalijk nemen heer rechter, als ik tegenover u het diepste stilzwijgen zal bewaren." Hij keek mij zeer boos aan. „Zooals ge wiltIk zal u verder niet vragen," zeide hij na eenig stilzwijgen, /alleen heb ik toch zeker het recht u inlichting te vragen omtrent eene zaak, die mij persoonlijk aangaat. Hebtge /,'tSpijt mij," viel ik hem in de rede, „dat ik op geen enkele vraag, welke ook, u een antwoord kan geven. Mijn belofte, te zullen zwijgen, zal ik houden." Hij wierp mij een woedenden blik toe en verliet mjj toen zonder mij zelfs te groeten. Ik had hem door dat antwoord bepaald diep beleedigd. Ik bleef met beklemd hart, ontevreden over mij zelf, alleen. Den districtsrechter, die mij gedurende mijn verblijf te Luttach steeds vriendelijk behandeld had, had ik beleedigd en hem door mijne verklaring in een scheeve lastige verhouding tegenover zijne superieuren gebracht. Ilij wist dit nog niet, doch als hij het vernam, had hjj het recht boos op mij te zijn, mij zelfs misbruik van vertrouwen te verwijeen. De verdenking tegen Franz Schorn, den redder mijns levens, had ik versterktik droeg de sehreven aantal satuutschnten zal worden gegeven. Na ingewonnen informatie kunnen wij die vraag bevestigend beantwoorden. In een onaerhoud met den commandant van het detachement, vesting-artillerie albier, bleek ons, dat het bericht in ons vorig nummer, omtrent ongeregeldheden onder de manschappen van het detachement op verschillende punten geheel bezijden de waarheid was, niettegen- staande wij het hadden geschreven op grond van verschillende ons gedane mededeelingen, aan welker juistheid wij meenden niet te moeten twijfelen. Naar we thans vernamen, moesten een aantal manschappen van het detachement van hier naar hun garnizoen terugkeeren, om vandaar met groot verlof naar huis te gaan. Zooals gewoonlijk in die omstandigheden waren de artilleristen, onder het vooruitzicht van naar huis te kunnen vertrekken, vroolijk gestemd, maar, op een enkele uitzondering na, en dat was dan niet een dergenen die vertrekken moesten, zij hadden geen misbruik gemaakt van sterken drank. Bij het avondappel waren alien die er zijn moesten, in de kazerne aanwezig. Later heeft evenwel de eene, die drunken was, nog met 4 anderen, de kazerne verlaten. Twee politie- agenten troff'en den dronken artillerist voor de kazerne aan en vonden in zijne houding aan- leiding om hem mede te nemen naar het politiebureau. By die arrestatie, die met eenig verzet gepaard ging, waren ook de inmiddels naar buiten gekomen onderofficieren aanwezig. Van uit de kazerne werd ook de arrestatie bemerkt, waardoor de manschappen rumoerig werden en van uit de kazerne naar de agenten met steenen werd geworpen. De agenten namen den arrestant echter mede, terwijl kort daarop de detachements-comman- dant in de kazerne verscheen en met de onder officieren daar de rust herstelde. Woensdagmorgen ontving de commandant van de politie bericht, dat de gearresteerde weer nuchter was, waarop hij dezen liet halen en in de politiekamer in arrest stellen, daar een cachot ontbreekt. De artillerist heeft echter kort daarop de politiekamer verlaten en ver klaarde aan den sergeant die hem op het plein achter de kazerne ontmoette, dat hij een ver- warmd vertrek ging opzoeken, daar bij koude had. De man werd daarop weer teruggebracht naar de politiekamer en bleef daar onder be- waking van een ouderofficier, terwijl de comman dant inmiddels aan de gemeentepolitie verzocht hem in de eel van het politiebureau in ver- zekerde bewaring te willen stellen, daar hiervoor thans aan de kazerne geen gelegenheid is. Aan dat verzoek is voldaan. Dat de herrie is outstaan door eene veete tegen een der onderofficieren, dat de hulp der politie is ingeroepen voor het herstellen der orde in de kazerne en dat de arrestant naar buiten de stad gevlucht was, is dus onjuist. Zaamslag, 12 Maart. Gisteren had alhier door het bestuur van den Zaamslagpolder de aanbesteding plaats van 360 Ms. Pruissische grind metende van 1 6 c.M. vrij op den wal te Ter Neuzen, benevens het vervoer van dien grind naar aan te wijzen wegen in dien polder. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren B. A. Dolk te Dordrecht voor f 2,08, J. A. sehuld, dat den jongen man thans het verlies zijner vrijheid dreigde. Ik was kwaad over mijne onvoorziehtige, te openhartige uitlatingen en toch, als ik nadacht over het verhooren en mij die vragen herinnerde, die ik naar waarheid had moeten beantwoorden, kon ik mijzelf niets verwijten. Ik had slechts mijn plicht gedaan Met angst en ongeduld wachtte ik verdere tijding. Het was om te vertwijfelen, hier doelloos op bed te liggen en koude compressen om mijn been te doen Ik had er veel voor gegeven als ik in staat was geweest iets, wat dan ook, te doen, en de bezoeken, die den vorigen dag niet ophielden, en toen vrij lastig werden, zich herhaald hadden, doch thans bleef ik alleen en aan mijn bed ge- bonden. Er verliepen wel twee uurdaar hoor ik haastig iemand mijne kamer naderen. Mizka kwam ademloos, met hoogroode wangen en gloeiende oogen binnen, om mij te vertellen wat op dit oogenblik geheel Luttach bezig hield. Franz Schorn was de moordenaar van den ouden Pollenz De heeren uit Laibach hadden liet ontdektZij hadden buiten de stad op de boeve, die Schorn bewooude, het geheele huis doorzocht en daarbij veel geld, bankpapier en aandeelen, staatsstukken en andere papieren van waarde, den geheelen rijkdom van den vermoorde, gevonden. Franz had echter ontkend en verklaar de onschuldig te zijn, doch dat baatte niets, hij was gearresteerd. De handen geboeid, werd hij door twee gen- darmen naar Luttach geleid. Toen hij voorbij het huis van den dokter was geleid, had juist zijn aanstaande aan het raam gestaan, zij had hem gezien en was de straat opgesneld. Daar Aaraoudse te Tei Neuzen voor 2,05, A. de Jonge Dz. aldaar voor 2,02', Jacob Willem- sen eveneens te Ter Neuzen voor 2,— en R. Meeuwsen te Dordrecht voor f 1,999/10, alles per Ms. Gegund aan den laagsten in- schrijver. Voor het vervoer werd ingeschreven door P. Loof e. a. te Ter Neuzen voor f 1,24 per Ms. Dit laatste werd niet gegund. In het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente alhier, trad 10 Maart als spreker op Ds. Feijkes van Golijnsplaat, welke daartoe door de plaatselijke vereeniging tot Cbristelijke ver- zorging van krankzinnigen in Zeeland, was uitgenoodigd. Hij hield eene rede naar aanleiding van Lucas 10 vers 37. Aan het einde der samenkomst werd gecollecteerd de som van 31,18. Het kerkgebouw was goed bezet. Koewaclit. Dinsdag werden in de nabij- gelegen Belgische buurt de Kruisstraat in de kerk de nieuwe klokken ingezegend. Een groot aantal geestelijken en tal van geloovigen woonden de plechtigheid bij. Eensklaps viel een der geestelijken, de ZeerEerw. Heer Supree, pastoor van Saffelaere door een beroerte getroffen ter aarde. Voorzichtig werd de lijder opgenomen en naar de sacristie gebracht, terwijl genees- kundige hulp werd ingeroepen. Dank de uit- muntende zorgen kon hij 's avonds nog naar zijne woning vervoerd worden. In de aangrenzende gemeente Stekene is deze week een treurig ongeluk gebeurd. De oudste dochter van den voerman Lod. Ivens (de rnoeder lag ziek te bed) had een ketel kokend water op den grond gezet. De 3jarige kleine Margriet liep spelende den ketel omver. Het kind viel en kreeg het kokend water over het lichaam. Na een smartelijk lijden stierf de kleine meid. De droefheid der ouders is onbeschrijfelijk. stoppeldyk. Woensdagmorgen is plotseling overleden de heer J. Claessen, onderwijzer alhier. Daags te voren had de overledene, die verleden jaar onder algemeene belangstelling zyn 25jarig ambtsjubile vierde, nog in de school zijne ge- wone taak verricht. Hij ruste in vrede. Stoppeldijk, 11 Maart. Bij de heden ge- houden herveiling door notaris Dumoleyn van een woonhuis, schuur, erf en tuin. toebehoorende aan Ludovicus Lauwers, was het hoogste bod 1510, waarvoor het toegewezen werd. Kooper werd J. F. Baart te Laraswaarde. De instel verleden week was 1330. Boschkapelle. Door den landbouwer P. A. Stallaert- Perdaan werd dezer dagen een 5jarige merrie met veulen van 4 weken verkocht voor den hoogen prijs van 310. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Maart de volgende vonnissen uitgesproken J. M., oud 14 j., koewachter te Biervliet, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden tucht- school. K. J. M., oud 67 j., koopman te Eede, is wegens overtreding der Rijksbelastingen ver oordeeld tot 10 boete of 10 dagen heeht. M. d. V., oud 55 j., huisvrouw van K. J. M., zonder beroep te Eede, is wegens beleediging had zij hem voor aller oogen omhelsd, hem, den moordenaar haars vadersMet geweld hadden de gendarmen bem uit haar omarming moeten losrukken. Zij had niet geweend, geen traan gelaten Met vlammende oogen had zij hem aangekeken, toen de gendarmen hem wegvoerden. ffVertwyfel niet, Franz!" had zij hem ten slotte toegeroepen //God kan niet dulden dat een onschuldige veroordeeld wordt!" Toen was zij kalm den dokter gevolgd, die haar in huis had geleid. Franz was, de oogen naar den grond gericht, tusschen de gendarmen verder gegaan. Geen woord had hij geantwoord op de belee- digende woorden, hem van alle kanten naar het hoofd geworpen. //Moordenaar Duitsche honden dergelijke woorden werden hem, door de steeds grooter wordende menigte, die hem volgde, naar het hoofd geslingerdhij scheen ze niet te hooren 1 Het volk was zoo verbitterd jegens hem, dat de gendarmen de grootste moeite hadd.en den moordenaar voor mishandelingen te vrijwaren, en dit zou hun zelfs niet gelukt zijn, als de districtsrechter hem niet had beschermd tegen een paar woeste kerels, twee weggejaagde knechts van Schorn's boerdery, die zich gaarne over hun ontslag op hun vroegeren meester gewroken hadden. Door ernstige vermaningen en bedreiging met strenge strafdoor de verzekering, dat de moordenaar zijn gerechte straf zou krijgen, gelukte het den districtsrechter, de opgewonden menigte kalmer te stemmen. Hij geleidde den gevangeue tot het gerechtsgebouw. Dank kreeg hij van den verstoKten moordenaar niet voor zijn bescherming, geen woord sprak Franz tot hem. (Wordt vervolgd). 1 -T —riLiT.-TrriiTi-™——TiTVr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5