Tcr Hcuzsnschs Gourant Donderdag 11 Maart 1909. No. 5274. TWEBDE BLJL1D. Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. Omtrent den nieuwen Servischen koers wordt geroeld, dat Minister Milowanowitsj in tegen- woordigheid van verscheidene volksvertegen- woordigers heeft gezegd, dat naar zijn meening ket gevaar voor een oorlog met Oostenrijk zeker uit den weg gevuimd is. Servie zal Oostenrijk-Hongarije dezer dagen van antwoord dienen op den door graaf I* or- gach gedanen stap en men hoopt, dat het mogelijk zal zijn alsdan onmiddellijk met Oosten rijk in onderhandeling te treden over een handelsverdrag, dat Servie grootere voordeelen zal moeten verschaffen dan de voorafgaande verdragen. Aldus de Minister van Buitenlandsche Zaken. Maar in handels- en politieke kringen te Belgrado is de verbittering tegen Oostenrijk toegenomen. Zullen de mogendheden, om Servie te be- vredigen, den grooten Turk 't gelag laten be- betalen? De Porte vreest dat men, de gedaue beloften ten spyt, van Turkije, onder den vorm van een spoorweg naar de Adriatische Zee en ook onder anderen vorm, een schade- loosstelling voor Servie en Montenegro eischt. Naar verluidt is de Porte voornemens te dien aanzien een mededeeling te doen. Natuur- lijk om te verklaren dat Turkije zich niet verder laat plukken. De Porte heeft, op verzoek van den Franschen gezant, den doorvoer van 15 vaten dynamiet, bestemd voor in Servie gelegen kopermijnen, toegestaan. De financieele commissie uit het Servische parlement verleende, behalve de 15 millioen buitengewone oorlogskredieten, nog 71/2 millioen gulden ter aanvulling van de Oorlogsbegrooting voor dit jaar. Deze 7x/2 millioen zullen gedekt worden door een belastingverhooging van 30 pCt. Een gepensionneerd Servisch majoor, Jan- kowitsji, is gearresteerd als spion van Oostenrijk. Hij bekende spionnendiensten te hebben be- wezen om aan geld te komen, want van zijn rnager pensioen kon hij niet leven. Andere Servische offieieren en ook ambtenaren zijn in de zaak betrokken. De inkomstenbelasting wordt voor hetkabinet- Olemenceau een succes in plaats van aanleiding tot zijn val, zooals in sommige parlementaire kringen werd verwacht. De radikale Karuer- meerderheid heeft vast besloten de financieele hervorming tot stand te brengen en bij een groote rede, door den Financien-Minister Cail- laux, in de Kamer gehouden, bracht hij de getrouwe regeeringsmeerderheid dank voor de tucht, waaraan zij zich in 's lauds belang had onderworpen. Caillaux rede vond groote toe- juiching en besloten werd, met 367 tegen 120 stemmen, ze aan te plakken. Koning Alfonso van Spanje brengt een bezoek aan de kolonie Ceuta een groot aantal Arabische afvaardigingen kwam hem hulde bewijzen. De Rijksdoema besioot in geheime zitting voor den onmiddellijken herbouw der Oostzee- vloot. voor 2 jaren 15 millioen gulden toe te staan. TWEEDE E R. Vergadering van Dinsdag. De vergadering, belegd tegen 11 uur, werd te ruim half 12 uur door den Voorzitter ge- opend met de meedeeling, dat het vereischte aantal leden. om te kunnen vergaderen, niet aanwezig was. De Voorzitter wees er op, dat dit feit, dat in de laatste tijden raeermalen was voorgekomen, stagnatie veroorzaakt indewerk- zaamheden en dat de afwezige leden op deze wijze niet welwillend bandelen, niet alleen tegenover hun medeleden, die wel aanwezig zijn, maar ook tegenover de llegeeringspersonen, die op het oproepingsuur in het gebouw aan wezig zijn. Een nieuwe vergadering werd door den Voor zitter vastgesteld op Dinsdagmiddag een uur. Besloten wordt, de eindstemming over't wets- ontwerp betreffende de belasting op motorrij- tuigen te houden Donderdag na de pauze. In behandeling komt het wetsontwerp betref fende verhooging van de Indische begrooting voor 1909 (subsidie Brusselsche tentoonstelling). Debat wordt niet gevoerd, maar de heer Van Kol vraagt aanteekening dat hij, indien het ontwerp zonder stemming wordt aangeno- men, geacht moet worden tegen te hebben gestemd, waarna de heer Troelstra stemming vraagt. Die stemming wordt echter uitgesteld. Inmiddels wordt voortgegaan met de be handeling van de motie-Sehaper omtrent wet- telijke beperking van den arbeidsduur voor volwassen arbeiders, waarbij de heer Aalberse, zijn Vrijdag afgebroken rede voortzettende, wijst op het hoogst nadeelige voor het gezins- leven van den arbeider, van een arbeidstijd van 11 tot 14 uren, waardoor het drankmis- bruik schromelijk wordt in de hand gewerkt. Ongemotiveerd is de meening --geli]k spre- ker uitvoerig uiteenzet dat door een ver- korting van den arbeidsduur de industrie zal te gronde gaan. Hoogsteas zal hier en daar een industrieel te gronde gaan, die niet met zijn tijd meegaat en zijn arbeiders de zege- ningen onthoudt van den korteren arbeidsdag. Tenslotte betoogde spreker, dat de vorm. waarin ten onzent de verkorte arbeidsduur moet worden gegoten, zal moeten zijn de 10-uren-werkdag. Hier wordt de discnssie onderbroken voor de stemming over het ontwerp betreffende deel- neming van Indie aan de Brusselsche tentoon stelling, dat wordt aangenomen met 36 tegen 19 stemmen. Bij de voortzetting van het debat over de motie-Schaper verklaart de heer Drucker zich voor de motie, omdat deze op dit oogenblik slechts uitspraak vraagt ten gunste van het beginsel van een 10-uren-werkdag als regel, en nog niet over de wettelijke regeling zelve. De heer Helsdingen bestrijdt uitvoerig de cjjfers van den heer De VIsser, die z. i. niets bewijzen tegen een maximalen arbeidsduur van 10 uren, welken hij krachtig verdedigt. Spreker ziet in zijn eigen leven terug het lijden van de arbeidersklasse bij een abnormaal langen arbeidsduur, en daarom grieft hem de houding in deze Kamer van mannen als de heeren Van der Molen en De Visser, leiders van arbeids- bonden. De heer Van Karnebeek bestrijdt de motie, o. m. op grond dat, door regeling van den arbeidsduur, den werkman de vrije beschikking over zijn arbeidsvermogen ontnomen wordt, het eenige vermogeu immers dat des arbeiders eigendom is. TER NEUZEN, 10 Maart 1909. De besturen der waterkeeringen van de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland, die nog geene regeling ter voorziening in het lot van wedu wen en weezen van waterbouwkundige ambtenaren en andere beambteu en bedienden inzonden, zijn door Gedeputeerde Staten uitge- noodigd de aandacbt van den dijkraad te vestigen op art. 30 i van het Regelement voor genoemde polders, waarin aan de dijkraden is opgedragen zulke maatregelen te nemen. In de St. Crt. no. 67 is opgenomen een Kon. besluit van den lsten Maart 1909, tot vaststelling van een reglement, houdende bij- zondere bepalingen ter voorkoming van aanvaring op sommige vaarwaters van de Wester-Schelde en hare mondingen. De bedoelde vaarwaters zijn het gedeelte der Sardijngeul, begrensd ten Noorden door eene denkbeeldige lijn, betrokken in de richting N O.- Z.W. (magnetisch) door het snijpunt der lichtenlijnen //licht Westkapelle en geleidelicht Zoutelande ineen", en lichten op den Noordzee- boulevard te Vlissingen ineen", en ten Zuiden door een denkbeeldige lijn, getrokken door het z/witte vaste licht op den kop van het Westelijke hoofd van de koopvaardershaven" en het rood- en-groen vaste licht op den kop van het Weste lijke hoofd van de spoorweghaven (Buitenhaven van het kanaal door Walcheren) te Vlissingen", en de vaarwaters begrepen tusschen een denk beeldige lijn, getrokken in de richting N. 72° O- (magnetisch) uit het licht //De Magere Merrie" (overeenkomende met de Noordgrens van den groenen sector van dat licht), en de Nederlandsch- Belgische grens. Men sehrijft uit Overslag Van de Nederlandsche boter moet bij den in- voer in Belgie een invoerrecht van 20 centimes per K. G. betaald worden. Somraigen onzer grensboeren, die in Belgie gemakkelijk koopers vinden, voor hunne puike boter, trachten deze 20 centimes zelf te ver- dienen en pogen daarom de Belgische douanen te verschalken. Dat zulks niet altijd gelukt, ondervond dezer dagen iemand onzer gerueenle, die, beladen met plra. 15 KG. boter, ongelukkigljjk een der Bel gische douanen ontmoette. Ons boertje liet zijn vrachtje vallen en maakte vlug beenen naar Nederlandsch vrijen bodem. Koewacht. Maandag begaf een zekere AB., vroeger gewoond hebbende te Ter Neuzen, thans voortvluchtig, zich op Hollandsch grondgebied om een raeisje te bezoeken, dat door hem was opgekweekt en dat thans bij familie goed verzorgd wordt. De politie had hiervan de lueht gekregen en daar tegen A. B. een bevel van in hechtenisneming uitgevaardigd is, trachtte men den man te knippen. Dit echter ging zoo gemakkelijk niet. Ofschoon A. B. een glas te veel gedronken had, wist hij toch de Belgische grens te bereiken en stond van daar de Neder landsche politie uit te schelden. Naar wij vernemen, wil A. B. pogingen aan- wenden om het kind naar Belgie te trekken. Voor het meisje dat circa 13 jaar oud is, willen wij hopen, dat hij daarin niet moge slagen. Maandagnamiddag stierf op St. Andries eene vrouw van circa 30 jaar plotseling. Het gerucbt ging, dat de vrouw uit het water ge- haald was. Wij kunnen uit goede bron mede- deelen, dat de vrouw, die al lang sukkelend was, een natuurlijke dood gestorven is. Biervliet. Een landbouwerszoon, onbezoldigd rijksveldwachter en koopman in rundvee, week een paar weken geleden uit naar Belgie, naar Eecloo. Vermoedelijk is hij naar Amerika. In verband met geldopname wordt over die uitwijking veel gepraat. Een jongen en een meisje, die hier geen toestemming konden krijgen tot een huwelijks- verbintenis, zijn Zaterdag naar de nieuwe wereld vertrokken, om aldaar in het huwelijksbootje te stappen. Voor den bouw van een nieuwe Protestantsche kerk te Hansweert is van H. M. de Koningin een bijdrage ingekomen van f 75 en van de Koningin-Moeder een van f 100. Uit het leven van den dezer dagen over- leden masseur Dr. J. G. Mezger te Amsterdam worden de volgende merkwaardige episodes verhaald Als zoon van een ossenslager, sterk en lenig, legde hij zich toe op de gymnastiek en als dokter maakte hij zijn werk van 't cureeren van verkrommingen. De roep zijner bekwaamheden drong tot in het buitenland door en de patienten kwamen uit oude en nieuwe wereld. Half Europa was vaak in de groote leeszaal, in het damessalon en de rookkamer van het Amstel-Hotel vertegenwoordigd. Mezger was steeds vroeg aanwezig, graag nog 'n sigaar rookend voor 't consultom 9 uur klonk zijn luide stem: //La Cave, we beginnen." En dan werd de eerste onder handen genomen. Steeds hoorde men Dr. Mezger vroolijk lachen, en hoeveel pijn hij de patienten met het masseeren ook deed, ze moesten toch lachen. rDat doet pijn, he! Da's niets. Straks zal ik je nog veel meer pijn doen. Ik zal maar beginnen om je been nog eens te politoeren." En dan nam hij wat reuzel, wreef met den duim, dat men wel wou gillen. Maar Dr. Mezger weer //Zoo gaat het goed, he! Ja, je moet flink aanpakken, als ik je behandel als een jongejuffrouw komt er niets van terecht. Eens liep een der bestuurderen van hot Amstel-Hotel met een stijven nek. Dokter Mezger ziet hem Kerel, wat loop je mal. Een stijf nekkie Wacht even." En meteen geeft hij hem met zijn vuist achter elkaar ter juister plaats eenige geweldige slagen, alsof er mokers op hem neer- kwamen, maar het sty ve nekkie was weg. In een ommezien Zoo gul-lachend, druk-doend, en geen blad voor zijn mond nemend was Dr. Mezger tegen een ieder, of hij vorst of gewoon burger was. Van de Vorsten en Vorstinnen, die zich door Mezger lieten cureeren, worden genoemd keizerin Eugenie, de koningin en de kroonprins van Zweden, prinses Ilendrik, de prinses-moeder van Wied, de hertog van Nassau, prins Albert van Pruisen, prins Bibesco, prinses de Chimay, prins Solm, prinses Ghiba, prinses Galitzin, de hertog de Galeze, barones Rothschild, Georg Ebers, Schliemann, grootvorst Michel en andere Russische prinsen en prinsessen, den huidigen koning van Boelgarije, Herbert von Bismarck enz. Of Mezger geld verdiende Eerst was het 2 gulden de visite, later 5, toen 10 en meer. In het buitenland werd het veelvoudeu hooger. Als Dr. Mezger echter merkte, dat het sommigen opoffering was, om veel te betalen, maakte hjj 't schappelijk of haalde een streep door de rekening. Zaterdag achtervolgde te Rotterdam een politieagent een verdacht individu. Deze sprong in het water en verdronk. Zijn lijk werd later opgehaald. In het //Vakblad voor de schoenmakerij" sehrijft de heer Corn, de Nijs te Amsterdam over het waterdicht ledersmeer //Unicum", door de Firma Geensen Co. te Middelburg reeds eenige malen in ons blad geannonceerd, dat dit aan de eischen van volkomen waterdicht maken van het leder in alle opzichten voldoet, wat hem van geen ander ledersmeer bekend is. Bij een proefneming met zeer poreus leder, met z/Unicum" iogesmeerd, bleek dat na 6 dagen het leder nog in geenen deele door het water was aangetast. De schrijver meent dat dit smeer zijn weg in de huisgezinnen wel vinden zal. Naar aanleiding van een bericht over egels, ontleend aan de Ned 3p., sehrijft men ons uit Dalen. (Dr.) De laatste jaren vooral in den nazomer komen hier gedurig mannen uit den omtrek met hun honden egels zoeken. Dat zoeken geschiedt ge- woonlijk laat in den avond of's nachts, omdat dan de egels loopen en het gemakkelijkst door de honden gevonden kunnen worden. Deegels worden door hen niet verkocht, want vraag naar het artikel schijnt er nog niet te bestaan ze smullen er zelf van en vinden ze lekkerder dan hazen en konijnen, waarvan ze den smaak door enkele gestroopte exemplaartjes ook heel goed hebben leeren kennen. 't Zijn dus niet alleen Zigeuners, die egels een lekkernij vinden. In Februari 11. werd door een Belgische loodsboot ter hoogte van Westkapelle een roeiboot in beschadigden toestand gezien waarop de woorden ffJonic, Londen", geschilderd stonden. Ihans komt de ,/Jonic" een barge, onder de vermiste schepen in de /^Shipping Gazette" voor. Zij vertrok van Londen den 29 December met bestemming naar Oost-Corwes. DenlOJannari bevond zij zich met een andere barge //de Gleudems", ter hoogte van Beachy-Head, doch sedert is niets meer van baar vernomen zoodat het vermoeden gewettigd is, dat zij met man en muis is vergaan. In een huis in de Tuinstraat te Amsterdam zette zich Maandagmiddag een 4jarig meisje op een stoof waarin zich nog vuur bevond. Na eenige oogenblikken vatten haar kleertjes vlam. Hevig schreeuwend vluchtte zij in de bedstede, waardoor ook het beddegoed in brand geraakte. Op het hulpgeroep schoten eenige buren toe en brachten een tweetal mannen, mede op het geschrei afgekomen, het kind, dat door de vlam omhuld was, een uabpzijnde brandweerkazerne. Echter verzuimden zij de vlammen te dooven verkoolde stukken goed vielen op straat. Bij de brandweer legde men een noodverband, waarna het ongelukkige kind naar het Binnengasthuis werd gebracbt. Het overleed in den avond. Een 7jarig zoontje van den sigarenmaker Den O., te Gouda kwam Maandag te dicht bij de kachel, die, met het oog op den waschdag, gloeiend was gestookt. De kleederen van het jongske vatten vuur zoodat de vlam hoog boven zjjn hoofd uitsloeg. De vader, op het gillen van zijn kind binnenkomende, doofde met een deken de vlam, en liep daarbij brandwonden aan de handen op. De kleine is deerlijk aan beenen en onderlijf gebrand. Sedert een paar dagen misten. de buren een oud vrouwtje, een bewoonster van de bekende kleine huisjes aan het Hooge Zand te's Graven- hage. Men waarschuwde de politie, die door inklira- ming aan de achterzijde van het huisje in de wooing kwam. Daar vond zij de oude vrouw dood op den grond liggen, met brandwonden overdekt. Ook in de kamer werden sporen van brand ontdekt, zoodat vermoed wordt, dat de vrouw op de een of andere wijze in brand is geraakt, maar door den rook bewusteloos ge- worden, niet om hulp heeft kunnen roepen. In Gent en in Brussel werden Vrijdag en Zaterdag miiitaire feesten gegeven ten bate van .de slachtofiers der aardbeving iu Z.-Italie en beide feesten werden verstoord door onge- vallen. Te Gent moesten bij de schermoefeningen met de bajonet de soldaten op een gegeven oogenblik hun geweer vooruit werpen en tezelf- dertijd een schot lossen. Een der soldaten trok, voor bet gegeven sein, den haan over en een toeschouwer werd door den prop in het gelaat getroffen en op ver scheidene plaatsen gebrand. Zjjn regenmantel werd insgelijks licht verschroeid. Hij werd onmiddellijk door een militairen dokter ver zorgd. Een onderzoek is geopend. Te Brussel, waar den vorigen dag bij de repetide reeds een brigadier van de guides vrij ernstig gewond werd toen bij een charge sommige paarden niet te beteugelen waren, had Zaterdag bij de uitvoering een nog veel ernstiger ongeluk plaats. Bij de kanonschoten, met jos kruit gelost bij de Boog van de Cin- quantenaire, is een toeschouwer getroffen, wiens gezicht als 't ware was weggenomen. Hij bleef op de plaats dood. Zijn vrouw heeft een klacht van aanslag wegens onvoorzichtigheid ingediend. ZEETIJDINGEN, Van 8 tot en met 9 Maart. an 8 tot en met 9 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 41 binnenvaartuigen op en 26 afgeschut; door de Westsl. 1 op- en 3 afgeschut. Positie der Stoom,schepen. VAN VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. Voor Uent i Eng. j.s. Mersey idem Tadorna Belg.s.traw. Albert Duits. 8.e Mathilda 8 Eng. barge 9 Belg 8.8. idem Duits. a s. 3570 Goole 3730 Manchester 400 Ostende 3154 Christians. Van Kent S. D. Belgica La Elandre Dora Retelaft 371 iKingslyn 2773 Middlesbro 1980 Goole 3748 Stettin stnkg. idem ledig hout macadam ledig idem phoaph. 8.8. HARALD vertrok 2 dezer van Rotterdam naar Algiers. 8.8. JENN\ vertrekt heden van Middlesbro naar Sunderland. 8.8. RICHARD vertrok 3 dezer van Algiers naar Stockton on Tees. s.a. ELISABETH in lossing te Middlesbro. 8.8. HELENA in lossing te Stockton on Tees. s.a. MAGDALEN A te Stockton on Tees te water gelaten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5