AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5270 Op Leven en Dood. Dinsdap: 2 Maart 1909. 49e Jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie niaanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post Voor Neder'and f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,821/s en yoor bet overige Buitenland 1,65. Men abouneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdireeteuren en Brievenbushouders. T f I c f n o n N o. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De oorlog in den Balkan is voor de zooveelste maal afgewimpeld. Reeds Vrijdag bleek bet oorlogsgevaar geweken, maar niemand kon vooruit zeggen hoe de stemming met Petersburg en Weenen den volgenden dag zijn zou. Op slot hebben de vredestiehters onder de mogend- heden de overhand behouden. De onderhan- delingen der diplomaten te Londen hadden tot resultaat dat de mogendheden gemeenscbappelijk Servie van oorlogsplannen zullen terugbrengen. Ook Rusland sternde toe aan die vredes-actie deel te nemen en daannee was de voornaamste hinderpaal uit den weg geruimd. Men zal dan Servie vriendschappelijk trachten over tehalen, zijn eisch van schadeloosstellingen in grondge- bied te laten varen en zich tevreden te stellen met een geldelijke vergoeding. Ilet standpunt van Oostenrijk wordt als volgt omschreven Oostenrijk is geneigd om de onderhandelingen met Servie weer te beginnen indien dit zich wil beperken tot het stellen van eischen van economischen aard. Ooaten- rijk zou zjjn wenschen aan Servie te kennen willen geven door bemiddeling der mogend heden, zou voornamelijk van Servie de erkenning van den status quo in Bosnie eischen en in- lichtingen vragen over wat Servie in economischen zin voor zich wenscht te verkrijgen. Servie dient dus zijn eischen van uitbreiding van groudgebied te laten varen en alleen geldelijke vergoeding en misschien ook bevoor- rechting op haudelsgebied te vragen. Dan zullen de mogendheden als bemiddelaars optreden te Weenen. De oorlogspartij in Servie ziet haar macht tanen, want op hulp van de regeering behoeft zjj niet te hopen. De oorlogszuehtigen viuden de verklariug der regeering te slap en keuren ze heftig al. De nieuwe Servische regeering zal 't voor- loopig niet op oorlog aanstureu. Dit bljjkt uit de toespraak, die de Minister president bij de ontvangst van een afvaardiging hield. Hij zei dat de toestand zeker ernstig is voor het oogenblik kan men echter nog niet spreken van oorlogsgevaar, want de taak van het koalitie- kabinet is alles te leproeven om op een vrede- lievende wijze de belangeu der natie te be- schermen. De huidige regeering beijvert zich voor alles de Servische wenschen te verdedigen voor Europa geroepen om als rechter op te treden in de Servische kwestie. Hedeman, de //Matin"-correspondent, heeftden leider van de jong-radikale partij, Stojanowitsj, een der nieuwe Ministers, zijn oordeel gevraagd. 39) Ik beproefde op te staan en te loopen, doch dit was mij geheel onmogelijk. Dus moest Rassak mij op zijn breede schouders nemen en tot den dom dragen. De kapitein en Bela gingen vooraan met hun lantaarns. Franz moest beneden op de rotsplaat nog eenigen tijd wachten, alvorens te worden opgeheschen. De rechter zat op een rotsblok bijna onmid- dellijk bij den uitgang van den rotsweg in den dom. Hij sprang op toen wij hem naderden. j/Goddank, dat ik u behouden terug zie, mijn beste professorriep hij, mij zacht in de armen sluitende om mij te stennen toen ik mij van Rassak's rug liet glijden. Hij ruimde eenige steenen op zijde om mij eene goede plaats te geven, ja hij trok zelfs zjjn jas uit en legde ?.P steenen, opdat ik zachter zou zitten. Hij was vol vriendschappelijke, lie'fderijke opmei kzaamheid, meer dan de kapitein, die op zyu korte wijze in enkele eenvoudige woorden zijn vreugde geuit had, dat ik gelukkig aan het gevaar was ontkomen, maar toch kreeg ik een gevoel van vrees over mij, toen de kapitein, Rassak en Bela naar de gang terugkeerden om Deze verklaarde //Wij zullen niet ftanvullen, maar ons met alle middelen verdedigen. Als de oorlog uitbreekt zal hij vreeselijk zijn, want wij zullen geen gevangenen maken. Servie vraagt gecu steun van Europa. Slechts als de ver- eenigiug van Servie met Montenegro, door ver- binding met een strook in het zuiden van Bosnie wordt geweigerd, vraagt Servie aan Europa om de inlijving van Bosnie niet te erkennen." De jong-radikalen houden dus aau hun eisch van groudgebied vast. Het protokol der Oostenrijksch-Turksche over- eenkomst is te Konstantinopel door den groot- vizier, plaatsvervangend Minister van Buiten- landsche Zaken, en den Oostenrijksehen gezant Pallavicini onderteekend. Het boycot comite deelt mede, dat de boycot opgeheven is. Vrijdag heeft de Duitsche Rijksdag vonnis gewezen over de Pruisische Polenpolitick. De Polen (Brandys c.s.) hadden een wetsont- werp iDgediend, luidende, dat geen rijksonderdann uit hoofde van zijn godsdienstige gezindbeid, politieke richting of nationaliteit, eenige hinder- palen in den weg mogen worden gelegd bij ver- krjjging of verkoop van grondbezit of oprichting van woonhuizen, en dat de daarmede in strijd zijnde bepalingen der landswetten opgeheven worden. Men herinnert zich dat de Pruisische Landdag, zij 'took met een geringe meerderheid, een wet tegen de Polen aannam, een zoogenaatnde ont- eigeningswet, volgens welke aan Polen verlof tot vestiging geweigerd en hun grondbezit ont- eigend kon worden. Op die wijze hoopt de Pruisische regeering de macht van de Polen in de oostelijke grensgewesten te fnuiken. De Rijksdag nam't wetsontwerp Brandys met 189 tegen 132 stemmen en 5 blanco's, in derde lezing aan. Men ziet hierin duidelijk't verschil tusschen den op grand van't algemeen kiesrecht gekozen Rijksdag en de drie-klassen-Landdag. 't Kostte in den Pruisischen Landdag wel eenige moeite de onteigeningswet door te drijven, maar toch ging 't. De Rijksdag had prins Biilow een dergelijke onteerende wet, als de anti-Polen- wet voor de voeten geworpen. Met de nieuwe partij-formatie, waarbij de conservatieven met het centrum, in plaats van met de vrijzinnigen, een blok zouden vormen wil 't nog niet vlotten. Biilow confereerde met de leiders der blok- partijen over het belastingscompromis. Nadat de conservatieven tot de overtuiging zijn ge- komen, dat het comproinis met het centrum, waarvoor Minister Von Sydow niet ongunstig is gestemd, niet zal kuunen rekenen op steun van de verbonden regeeringen, schijnen zij geneigd om nogmaals te trachten een overeen- Franz naar boven te halen en ik met den rechter alleen in den dom moest blijven. Onwillekeurig greep ik naar mijn borstzak, waarin ik mijn trouwen geleider op alle tochten, mijn revolver, droeg. Ik moest denken aan ae woorden, die Franz Schorn tot mij gesproken had en de indruk, dien zij op mij gemaakt hadden, werd verhoogd, toen mijn hand in den zak het afgesneden stuk touw vond. Angstig keek ik het in de gang verdwijnende licht der lantaarns na't was mij akelig te moede in die donkere ruimte, waarin de op een rotsblok staande lantaarn slechts een weinig licht ver- spreidde, zoodat de nacht er nog donkerder scheen. De rechter had zich dicht naqst mij gezet en greep, toen ook de kapitein' in de gang was verdwenen, mijn hand. ..Professor," zeide hij fluisterend, /,een vreese- lijke verdenking is bij mij opgekomen, toen ik hier alleen was. Ik vreesde u niet terug te zullen zien. Werd het ongeluk, dat u trof door een toeval veroorzaaktWas het touw sterk genoeg, om Franz Schorn te dragen, hoe kon het dan breken onder het kleinere gewicht van uw lichaam Zeg mij, professor, weet Franz Schorn dat ge mij hebt medegedeeld dat ge hem op den dag van den moord in het bosch hebt ontmoet V" z/Neen komst met de vrijzinnige partijen tot stand te brengen. Men zegt zelfs, dat de overeenstem- ming reeds bereikt is op den grondslag, dat de regeering de ^Nachlasstuer" laat vallen, de belasting op erfenissen nader uitwerkt, een reeks van nieuwe, minder beteekenende belas- tingen in haar hervormingsplan opneemt en de koffiebelasting verhoogt. Volkomen over- eonsteming is echter nog niet bereikt, maar er zou goede kans bestaan dat zij bereikt wordt. Tegen vorst Ferdinand van Boelgarije is een mislukte aanslag gepleegd. De politie te Belgrado heeft de hand gelegd op den Boelgaar Amastassoe en den Servier Popowits, die, naar men meent, te Roestsjoek toebereidselen troffen tot het plegen van een bomaanslag tegen vorst Ferdinand bij diens terugkeer uit Petersburg. Zij moeten bekend hebben lid te zijn van een groote samenzwering tegen het leven van den vorst. De zetel van die samenzwering zou te Sofia zijn gevestigd. Zij hadden, naar ver- luidt, de opdracht zich te Belgrado het noodige materiaal tot h«t vervaardigen van een bom te verschaffen. Dit materiaal zou een vrouw te Roestsjoek hebben binnengesmokkeld. Amastassoe is student in de wijsbegeerte en correspondent van te Sofia verschijnende bladen. Popowits beweert. te Belgrado te zijn gekomen om zich te laten inlijveu bij het vrijwilligers- korps. De politie zoekt de vrouw die van medeplichtigheid verdacht wordt. H. M. de Koningin heeft bepaald, dat in alle vestingen en garnizoensplaatsen, waar artillerie is gevestigd, alsmede aan boord van Hr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, een eskader uitmakende, bij de geboorte van een Koninklijken Prins 101 kanonschoten en van een Koninklijke Prinses 51 zullen worden gelostvoorts zal tevens op dien dag groote parade worden ge- houden. TER NEUZEN, 1 Maart 1909. In het uittreksel uit het verslag van A. C. Lensen's Stoomvaartschappij, opgeuomen in ons vorig nummer, is abusief vermeld dat het dividend over het algeloopen boekjaar is vastgesteld op 3 dit moet worden gelezen De uitvoeringen special]'teiten-gezelschap" vun het //Berlijnsch op jl. Vrijdag en z/Dan is zeker waur wat ik vrees Gij alleen hebt hem in de buurt van het afgelegen huis gezien. De eenige getuige die tegen hem zou kunuen optreden, moest sterven Hij heeft, terwijl hij daar beneden, zich van het touw losmaakte, daarin eene insnijding gemaakt, het moest dus wel breken, toen wij u lieten dalen. Wij zullen straks het touw onderzoeken, be paald moet er een spoor van insnijden in voor komen Wonderlijk Dezelfde beschuldiging die Schorn tegen den rechter had ingebracht, ver- hief zich thans tegen hem Schorn echter had voor zijn vermoeden geen schaduw kunnen bijbrengen, terwijl de reden, die de rechter noemde, niet zonder beteekenis was. z/Gij zult mij misschien tegenwerpen," ver- volgde de rechter, #dat gij zonder zijn hulp in den afgrond zoudt zijn gestortals bij u had willen vermoorden, zou hij de hand niet hebben uitgestrekt om u voor vallen te behoeden. Ook bij mij kwam die gedachte op, doch kalm na- denken heeft mij bewezen, dat mijne verdenking door u w redding slechts bevestigd wordt. Mis schien heeft Schorn onwillekeurig, in den drang desoogenbliks,den vallen deopgevangen, misschien is owe redding een deel van zijn slim overlegd plan. Hij rekent er op, dat ge nooit besluiten zult een woord te zeggen ten nadeele van hem, die u het leven redde, hij weet niet dat dit Zaterdag in het //Hotel de Commerce" trokken weinig belarigstelling. Vrijdagavond en Zaterdag- middag waren er een klein getal toeschouwers, en, niettegenstaande de optredenden toen hun beste beentje voorzetten, was de opkomst Zaterdag- avond zoo geriug, dat de voorstelling niet doorging. Hoewel de heer H. G. Hammacher te Groede had te kennen gegeven dat hij de her- denking van zijn 30jarig jubileum als lid der Provinciate Staten van Zeeland voor het district Sluis uitsluitend huiselijk wenschte te vieren, ontving hjj Vrijdag toch vele blijken van belang- stelling. 's Middags werd hij geeomplimenteerd door den burgemeester, den wethouder, de raadsleden, den secretaris en ontvanger, terwijl ook vele ingezetenen hem met zijn feestdag geluk- wenschten. Des avonds werden den heer Hammacher door muziek- en zanggezelschappen serenades gebracht. Vrijdag slaagde te 's Gravenhage voor de akte nuttige handwerken mej. M. C. Adriaanse te Sluis. Met ingang van 1 Maart is voor den dienst der ambulante recherche op de Wester-Schelde, het Vlissingsche zeegat en het Sloe, in de vaart gebracht de stooraboot Albatros en dat vaartuig gesteld onder bevelen en het administratief beheer van den directeur der directe belastingen, iuvoerrechten en accijn- zen te Middelburg en den inspecteur aier mid delen te Hansweert, alwaar de stoomboot hare vaste ligplaats zal hebben. In verband daarmede is aan het zeilvaartuig no. 3 (de schokker), tot heden te Hansweert gestationneerd, de tramhaven te Zijpe als lig plaats aangewezen, om zooveel mogelijk dienst te doen in de plaats van vaartuig no. 2 (het kleine jacht) te Zierikzee, met ingang van 1 Maart buiten dienst gesteld. Blijkens het verslag van de werkzaamheden in 1907 der rijksserum-inrichting te Rotterdam, door Dr. J. Poels, werden in Zeeland tegen de vlekziekte geent 9769 varkens. waarvan er 9739 gezond bleven, 30 ziek werden en 7 stierven. 161 verdachte varkens werden geent, die alle gezond bleven. Het aantal geente zieke varkens was 142, waarvan er 111 herstelden. Tegen borstziekte werden 6 gezonde varkens geent, die gezond bleven en tegen de varkens- pest 23 met hetzelfde resultaat. Tegen boutvuur werden met boutvuurwatjes 29 dieren geentzij bleven alle gezond met boutvuurpoeder 122, die ook gezond bleven. Een van 27 verdachte dieren stierf. reeds is gebeurd. IILj kon door u te redden zijn doel bereiken, zonder zich een tweeden moord op het geweten te schuiven, ja hij kon zelfs, als er ooit verdenking ontstond, dat het touw niet toevallig gobroken was, die verdenking op een ander werpen en hij heeft dit reeds op de meest dwaze wijze gedaan. Waarom verlangde hij anders dat ik niet zou helpen u naar boven te hijschen Hij wilde in uwe ziel en die des kapiteins eene verdenking tegen mij opwekken, als later bleek dat het touw doorgesneden was hij heeft u het leven gered en zal niet nalaten u te vertellen dat hij dit met gevaar van eigen leven deed't Is een verbazende, doortrapte schurk. Ik vrees dat het nog heel wat moeite zal kosten hem het bewijs zijuer schuld te leveren en als moordenaar des ouden Pollenz te doen veioordeelen." De woorden des rechters maakten op mij diepen indruk. Was alles niet zoo gebeurd ais hij zeide Een ding was zeker het touw was aangesneden Wie was daar de schuld van De rechter Voor hem kon het toch van geen belang zijn of ik leefde of in den afgrond stortte, waarom zou hij mij naar het leven staan Franz Schorn V Met gevaar van eigen leven had hij 't mijne gered. Al trachtte de rechter ook het gevaar, waaraan hij zich had blootgesteld, te verkleinen, ik wist wel beter. Ik had gevoeld hoe hij wankelde, toen hij zich ver over de rots blad verschijnt VIIViicii.ilen VrijdaKavonil, aittrezonilcril op Freolilnecn. bij de Firnnt H. J. i'- 'T **.r **e"Ze"* t o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1