A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zceuwsch-Vlaanderen. No. 5208 fTu7ll¥to"n. Op Leven en Dood. Gemengde berichten. Donderdag 25 Februari 1909. 49<" Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. NEDERLAND en VENEZUELA. Een van de raaatregelen, door president Castro genomen, om zijn wrok tegen ons land te koelen, bestond in een verhooging van het invoerrecht op stearine. De in Venezuela ingevoerde stearine komt bijna uitsluitend uit Nederland. Naar de //Curafaosche Courant" meldt, heeft president Gomez ook dezen maatregel van zijn voorganger te niet gedaan, door de uitvaardiging van het volgende besluit Generaal J. V. Gomez, President van de Republiek, gebruik makend van de bevoegdbeid, die het eenig lid van artikel 13 der Wet op het tarief van invoerrechten mij verleent, Besluit artikel 1. In alien deele in te trekken het decreet van 1 October 1908, waarbij talk en verdere gewone vetten om zeep te maken in de 2e klasse van het tarief worden genoemd, en in de 4e klasse verhoogd wordt de toebereide talk voor kaarsen, het stearine- en oliezuur, de zuivere niet toebereide stearine en de stearine in den handel. artikel 2. De grondstoffen, waarop het vorige artikel betrekking heeft, zullen voortaan worden geprijsd overeenkomstig het tarief, waarbij hare waarde in de van kracht zijnde tariefwet is vastgesteld. artikel 3. De Minister van Financien, enz. is met de uitvoering van dit decreet belast. Gegeven enz te Caracas 5 Januari 1909. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Aan den heer Bos wordt verlof verleend den Minister van Binnenlandsche Zakdn op een nader te bepalen dag te interpelleeren over de houding der Regeering tegenover de vereen- voudigde schrijfwijze. In behandeling komt de Curafaosche Mijnwet. In antwoord op de heeren Van Kol, Van Karnebeek en Van Vuuren, zet de Minister van Kolonien uiteen, dat de bedoeling van dit wels- ontwerp tweeledig is: lo. een behoorlijke rege- ling voor de toekomst van de mijnzaken 2o. te verzekeren dat de op dit oogenblik niet ge- exploiteerde fosfaatgroeven worden geexploi- teerd, indien de exploitatie er van althans loonend is. Het ligt in de bedoeling van de n/Dat is toch een gevaarlijk plan," zeide de kapitein bezorgd, //wij mogen den professor niet aan een dergelijk gevaar blootstellenals het touw breekt, voor hij het plat bereikt heeft, of als hij duizelig wordt, zou hij in den onmete- lykpn afgrond storten." //Voor de stevigheid van het touw sta ik in," zeide Franz Schorn. „En ik, dat ik niet duizelig word", voegde ik er bij, //ik weet niet watduizelig worden is." Ik had zooveel lust ons onderzoek voort te zetten, dat ik bijna geergerd was over de te groote bezorgdheid des kapiteins. Ook veel grooter gevaar zou mij niet hebben terug- gehouden verder in het hoi door te dringen. Tot dusverre had ik nog niet het spoor van een holkever gevonden, niets levends had ik aan de grijze rotswanden ontdekt. Slechts als wjj verder in het liol doordrongen. kon ik hopen mjjn verzamelwoede te bevredigen. //Als de kapitein het te gevaarlijk vindt, kan hp hier bij de dragers blijven, ik zal zoo vrij zijn de beide heeren te volgen en den professor te vergezellen, zeide de rechter. De kapitein keek hem woedend aan en verklaarde, dat hij voor zichzelf niet bang was, maar voor den ouden heer die als gast te Luttach was. Als de rechter ging, zou hij ook gaan. Regeering door deskundigen een onderzoek te doen instellen naar de waarde der fosfaatlagen. Tenslotte wordt het ontwerp na replieken goed- gekeurd. Daarna gaat de Kamer in comite-generaal, vermoedelijk ter behandeling van het reglement betreffende het Analytisck Kamerverslag. TF.K NEUZEN, 24 Februari 1909. Gistereuavond hield de vereeniging //De Vereeuigde Handwerkslieden" in haar lokaal de gewone jaarlijksche vergadering. Na de opening door den voorzitter, werd als naar gewooute het jaarverslag uitgebracht door den heer Eijke. Daaruit bleek dat het aantal gewone leden sedert 1 .lan. 1908 was vermeerderd met 4 en thans 72 bedraagt, terwijl het aantal dona- teurs is geklommen tot 68, of vermeerderd was met 7. De inkomsten der hoofdvereeniging hebben bedragen 623,4673. Hieronder is begrepen aan conlributie van gewone leden 348,90, idem van donateurs f 205,70. De uitgaven bedroegen f 548,09, zoodat er een goed slot is van f 75,37Onder de uitgaven komt voor eene bijdrage in de kosten van het vak- onderwijs ad f 160 en de bijdrage in het zieken- fonds, ad 174,45. De ziekenkas, gevormd uit deze vereeniging, ontving, met inbegrip van het hiervoren ge noemd aandeel der contributie van de gewone leden 214,57. Als uitgaven zijn, in 60 uit- keeringen aan 15 leden te boeken 276,211/3, zoodat de balans aangeeft een nadeelig slot van 61,64l/2. De ziekenkas was op 1 Jan. 11. in het bezit van een kapitaal van f 1102,421/3. Het tot de vereeniging behoorende gemengd koor //Geduld overwint", telde aan het begin van dit jaar 46 leden. Over het afgeloopen jaar bedroegen deszelfs ontvangsten 150,36 en de uitgaven f 135,28, zoodat de balans een goed slot aangeeft van f 15,08, waarvan f 12 zal worden afgedragen aan de hoofdvereeniging. Door die afdeelingen werden verschillende uit- voeringen gegeven. De rekening van bet door de vereeniging gegeven wordend ambachts- en vakonderwijs, dat aanvangt met berhalingsondervvijs van wat genoten is op de lagere school en hier wordt voortgezet, in de richting sturende van wat een ambachtsman noodig heeft, sluit met een Du3 was tot verder doordringen besloten Franz Schorn gaf ons de noodige aan wijzingen hij toonde ons hoe het touw om onstebinden, hoe het bij het afdalen vast te houden. Bij mij waren deze aanwijzingen niet noodig ge- weest. Ik heb bij gletscher-wandelingen het touw zoo dikwerf met fliuke gidsen gebruikt, heb mij zoo dikwerf van de rotsen afgelaten dat ik met dat touw bekend ben. Gevaar schedn er nauwelijks aan verbonden te zijn, zelfs niet voor Franz Schorn, want met ons vieren konden wij het touw laten vieren door dekleit^e hoqgj;e kon het touw niet erg gaan slingeren, ongfc- twijfeld was de kracht der beide sterke dragers voldoende, om ook den kapitein, als de laatste onzer, te doen afdalen. Schorn deed eerst het touw om, zoodanig dat hii zich in den zelfgeknoopten strik kon zetten. De lantaarn bevestigde hij aan het touw en ging toen op den uitersten rand van de rots staan. Hij ging daar zitten en liet zich toen, zich aan de rots vasthoudende, langzaam en voorzichtig af, terwijl wij, het touw vast houdende, langzaam vierden. Ik volgde hem tot den rand van den afgrondnaar beneden kijken durfde ik niet daar ik al mijn kracht en opmerkzaamheid bij het vasthouden en vieren van het touw bepaalde. Reeds na een minuut hoorde men van be neden roepen „HaltIk ben er Trek het touw weer op Ik legde mij plat op den grond en boog mij, zoover ik zonder gevaar kon doen, over de rots. De plek beneden mij was thans door de nadeelig saldo van 33VS cent. Er werd ont- vangen 1065, en uitgegeven 1065,337s- Zooals bekend wordt voor dat onderwijs sub- sidie ontvangen van het Rijk, de Provincie, de gemeente Ter Neuzen en de gemeenten Zaam- slag en Hoek. Van dit onderwijs melding makende, consta- teerde^ de verslaggever met dankbaarheid het aanbrengen van eene installatie voor electrische verlichting, die in de plaats trad voor de ver- lichting met petroleumlampen die gebrekkig was, terwijl verschillende lampen versleten waren. Dat die installatie kon worden aan- gebracht dankt de vereeniging aan de electri sche eentrale die een reductie verleendp op de aan- legkosten, terwijl die kosten voorts konden worden bestreden uit eene gift van de ontbonden ver eeniging tot stichting eener ambachtschool al- hier, aangevuld door eene subsidie van de vereeniging rVoIksonderwijs", afdeeling Ter Neuzen. De schenkers verdienen den dank der ver eeniging, daar thans in de lokalen eene, voor goed onderwijs onontbeerlijke verlichting is aangebracht. De leerlingen maken trouw ge bruik van de lessen die, onder leiding van de onderwijzers, goede resultaten afwerpen. Nog werd melding gemaakt dat het vereeni- gingsgebouw thans aan de gemeente Ter Neuzen is verhuurd voor schoollokalen. Dit is een voordeeltje voor de vereeniging, terwijl de vak- lessen daarvan geen hinder zuilen ondervinden. De verslaggever eindigde met een »Leve de vereeniging", waarmede de aanwezigen algemeen insternden, dit beantwoordende met /,Leve de heer Eijke Alsnu kwam aan de beurt het amusante deel van den avoud, dat werd ingezet door de zang- vereeniging met de //Zangersbede". Hit fliuk gezongen koornummer, was een waardigen inzet voor de zangafdeeling, en werd later door meerdere verdienstelijk gezongen stuk- ken gevolgd. Voorts Warden verschillende voordrachten en ensemble-nummers uitgevoerd, benevens het bly- spel ,/Vergissen is menschelijk". Al deze verriehtingen hadden veel succes en hielden de aanwezigen geruimen tijd byeen. Heden werd alhier in het/Hotel Centraal door den notaris De Ridder, ten verzoeke var de erven van den heer J.J. van Wijck, in leven boek- handelaar te Ter Neuzen, in het openbaargeveild een woonhuis en erf, te Ter Neuzen, in de Noord- lantaarn, die Franz Schorn van het touw had losgemaakt en naast zich had neergezet, vol doende verlichtik kon den jongen man duidelijk zien, die zeker niet diep onder mij stond. Ook de zwarte plek rechts, de voortzetting van het hoi kon ik zien. tfVolg u thans, professor," riep Franz Schorn naar boven, //doe precies als ik, er is niets geen gevaar. Gij zet u in den strik en zoodra ge hier aankomt, trek ik u tot mij. Voor ons en nog wel twaalf man meer is hier op het ^plftt plaafcsJf, tool Ik trok het touw op en deed het zoo om mij, dat ik in den strik kon zitten. Toen ik echter op den uitersten rand van de rots ging zitten om Schorn's voorbeeld te volgen, sloeg mij op eens het hart stormachtig. Een rilling ging mjj door de leden, toen ik in den afgrond keek. Ik aarzelde mij af te laten. //Is u bang, professor?" De rechter stond bijna vlak bij mij. Hij keek mij met een afschuwelijk, spottend lachje aan. Zijn oogen hadden een eigenaardigen, onheil- spellenden glatis, toen hij zich tegen mij aan- drong. Er is niets dwazer dan zich onnoodig bloot stellen aan een gevaar om niet laf te schijnen. Ik heb dit dikwijls gezegd, doch in dat oogen blik beging ik, oude man, zelf die dwaasheid. //lloudt het touw vast, ik zal mij aflaten," zeide ik. z/Vrees niets! Wij houden vast!" Ik zweefde over den afgrond en langzaam ging het naar beneden. Reeds was ik bijna straal, kadastraal sectie C no. 108, groot 65 cen- tiaren. Het perceel werd opgehouden op 2600 en zal heden over 14 dagen terzelfder plaatse worden herveild. Op de sleepboot //Hendrikus Cornelia". kapt. H. Kunst, dienstdoende aan de bagger- werken te Sluiskil, kwam gisteren een ernstig ongeval voor. De stoker, die, voor werkzaam- beden aan de vuren even afwezig was geweest, vond, terugkomende, den 21jarigen machinist, Jacob Engel, bewusteloos tusschen de machine liggen. Direct gaf hij hiervan kennis aan den kapitein, die de machine stopte, waarna de machinist uit zijne bcnarde positie werd verlost. Nadat deze wat was bijgekomen, werd naar Ter Neuzen gestoomd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Op advies van den heer Van de Ree werd de machinist, die blijkbaar inwendig aan borst en hoofd gekneusd was, en in ernstigen toestand verkeerde, naar het zieken- huis alhier overgebracht. Naar we vernamen was ook heden zijn toestand nog zorgelijk. Van de werf //Zeeland" te Hansweert liep Zaterdagmiddag met goedgevolg te waterdestalen Rijnkaan //Spes Filu," eigenaar de heer A. deJong, te Ter Neuzen. Het schip heeft een draagver- mogen van pi. m. 720 ton. Tegelijk werd de kiel gelegd voor een dito schip van dezelfde grootte, bestemd voor den heer J. A. van Rompu, te Ter Neuzen. De sergeant H. J. P. Wemaer van het 2e bataljon, 3e reg. inf. te Middelburg is, op zijne aanvrage, gepensioneerd met ingang van 16 Februari jl. en het bedrag van dat pensioen bepaald op 370,'sjaars. Bij het overstappen van den eenen logger op den anderen had Maandagavond te Vlaar- dingen de zeevisscher J. O., uit Scheveningen, het ongeluk in de Nieuwe Haven te vallen en zoo te verdrinken. De ougelukkige die zich nog eenige tijd aan een hem toegestoken plank wist boven water te houden moest deze alvorens hij uit het water kon worden gehaald loslaten, waardoor hij in de diepte verdween. Hij is gehuwd en laat vijf kinderen na. Bij het naar school gaan waagden zich Maandag zeven jongens op het ijs van den Zoeterwoudschen Singel te Leiden. Vijf zakteu er door twee konden niet gered worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de stoomboot van de zalmvisscherij Klein profijt op het vlak, toen ik boven mij een eigenaardig gekraak hoorde, in 't volgend oogenblik had ik een gevoel of ik viel, doch daar werd ik ge- grepen door een krachtigen arm en met Franz Schorn, die mij omarmd hield, tuimelde ik op het rotsplat. Op 't zelfde oogenblik hoorde ik boven een gil. »Groote God," riep de rechter, #het touw is gebroken De professor is in den afgrond gestort Dit alles was het wdrk van een oogenblik. Ik wilde opstaan, dock ik kon niet, mijn rechter voet deed mij vreeselijke pijn. Franz Schorn die ook gevallen was, stond weer naast mij. //Het touw zou gebroken zijn fluisterde hij mij toe, //dat geloof ik niet." Hij greep het touw, waarvan het einde over de rots hing, en trok het haastig naar zich toe, toen hief hij zijn lantaarn de mijne was bij den val verpletterd en uitgegaan en bekeek het einde van het touw. Het is half doorge- sneden," zeide hij met toonlooze stem, //toen eerst is het gebroken. De schurk van een rechter heeft u in den afgrond willen laten vallenHaastig greep hij in den borstzak en haaide een flink mes voor den dag, waarmee hij een stuk van het touw sneed. z/Neera dat einde van het touw bij u," fluisterde hij, //ge zult het misschen kunnen gebruiken om te bewjjzen, dat de schurk u heeft willen ver- moorden." (Wordt vervolgd). Dit blHit verscliijnt Hnnnilutt-, WoeB8(li»g- en V rijdnif vomlnHeeii!n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1