A I g e m e e n N i e u w s- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HINDERWET. Bekendmaking. Op Leven en Dood. Bekendm aking. No. 52(57. Dinsdag 23 Februari 1909. 49e Jaargan 189 M3. Pruissische Onderhoudsgrind, FBTTLLlrOgT"" r ABONNEMENT: Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave BSBSTE DBXj.AJD. I tot 4 c.M., Op Woensdag 24 Februas*i 1903, op denzeifden tijd voor degenen, die wonen in het Paradijs, Boer eg at en de Knot en omstreken, beide dagen ten huize van den geneesheer. TER NEUZEN, 22 Februari 1909. TEB 5EBZE5SCHE COURAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaai berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nit blad verschijnt VI i*hiiiIhk-, Woeoadttg. en Vrijdagavond. oitge«»nder.I op Fee,tdB8eo. ItiJ «le Fir.na I'- J. AM OK te Burgemeestfir en Wethou.dei's van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op iieden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van FERMAND LAMARCHE, industrieel, wonende te Brussel, om vergunning tot het vervangen van een motor met dijnamo, geplaatst in een gedeelte van het perceel, plaatselijk gemerkt O 216 en gelegen in den Oud-Zevenaarpolder, kadaatraal sectie F no. 668, bestemd tot het inwerking brengen van een kogelmolen voor het vervaardigen van slakkenmeel, door een loro- mobiel en dat op Maandag, 8 Maart 1909, des voormiddags van 10£ tot 11 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mon- deling of schriftelijk toe te lichten. TerNenzen, 22 Februari 1909. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A P. GEILL. Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurispredentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet op den boven bepaaiden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hitnne bezwaren mondeliny toe te lichten. Burgemeester en Wethonders van HOEK, zullen op V«-5j«Sfag IS Knnrl, des .iamid- dags drie ure, ten raadhuizeaanbesteden de levering op keur, vrij op den wal aan den westelijken Kanaaldijk te Ter Neuzen, tusschen 15 Mei en 15 Juni 1909, van onder voorwaarden, ter Secretarie ter lezing Iiggende. De hoeveelheid wordt bij waterverplaatsing vastgesteld. De betaling geschiedt na de levering. Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding vrachtvrij ten raad huize worden bezorgd. Hoek, den 22 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. »Dat is ijziiagwekkend", zeide de kapitein, diep adem halende, toen het schelle lichtspoedig weer uitging en de duisternis om ons nog dieper en zwarter scheen dan te voren. Thans verklaren ziob al die steenblokken op den grond als daar een stuk rots los laat en van die hoogfe neerploft, moet het wet in honderden stukken springen. Kijk eens hier, heer rechter, deze steen vertoont nog jonge breuken, hij is raisschien pas een dag of wat geleden gevallen. Hoe licbt kan elk oogepblik boven ons eeu rotsblok los laten /,En ons het hoofd verpletteren Ja, zonder gevaar is een dergelijk grot-onderzoek niet," zeide de rechter spottend lachend, maar vooruit, heeren, hoe korter wij hier in den domblijven staan, des te kleiner is het gevaar dat wij een stuk rots op het hoofd krijgen! Vooruit dus! Laten wij weer volgen als daar straks. Gaat u vooruit, mijnheer Schorn". //Daar gij eerst acht dagen geleden de grot bezocht, is het beter, dat gij de leiding neemt, heer rechter". z/Neen, dat niet. Ik heb gisteren nadrukke- lijk verklaard, dat ik mij aan uw commando en uwe leiding zou onderwerpen, en daar blijf ik bij..( Dus, mijnheer Schorn, ga u voor, ik volg dan den professor Schorn maakte geen verdere bedenkingen, wjj zetten onzen tocht, rechts houdende, voort De Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegen heid tot VACCINATIE zal worden gegeven op Dinsdatj 23 &■«- bpuari 1303, tusschen ecu en twee ure 's namiddags, voor degenen die wonen in de kom, Hcisjesstraat, Mauritsfort en orastreken. Hoek, 15 Februari 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Omtreat den jl. Vrijdag gehouden schiet- wedstrijd van de scherpschuttersvereeniging z/Voor Vaderland en Koning", waarvan wij den uitslag in ons vorig nummer meldden, kan nog worden bericht, dat de prijzen door den com mandant, den heer J. A. van Rompu, in de boveuzaal van het //Hotel de Commerce" aan de verschiilende winners, onder eene gepaste toespraak werden uitgereikt. De commandant Sprak zijne revrettenliciu uli uvei tiei ve/iiieveu resultaat en hoopte dat, waar de omstandig- heden daartoe leiden, de schutters ook elders den naam der vereeuiging zouden weten hoog te houden. Na afloop van de prijsuitreiking werd ge- ruimen tijd gepauseerd, waarna het meer amu- sante deel van den avond aanving. Daarvoor bleek veel belangstelling te bestaan bij leden en geintroduceerden, daar de bovenzaal ten slotte geheel gevuld was met hen en hunne dames. In afwachting van verschiilende aanlokkelijk- beden op het tooneel werden de opgekomenen bezig gehouden met vroolijke muziek, die ook verder de voordrachten enz. afwisselde. Op het tooneel werd in de eerste plaats voor het liclit gebracht het blijspel //Joost Uileu- spiegel" dit had veel bijval en de streken van den dommen Joost brachten er bepaald eene goede stemming in. en kwamen in de nauwe gang, tusschen de elkaar naderende rotswanden, die de eenige voortzetting van het hoi zou zijn, nog smaller dan de eerste gang. Onmogeljjk hadden twee mannen hier gemakkelijk naast elkauder kunnen gaan, voor een man was er ruimte genoeg. Onze lantaarns en de beide door de dragers ontstoken fakkels verlichten de zacht opwaarts gaande gang voldoende, om zonder gevaar te kunnen voortgaan. z/Wij zijn aan den afgrond", zeide Frans Schorn, staan blijvende, //wij kunnen hier niet verder, en als het ons niet gelukt in de diepte, waarin wij langs de touwen kunnen afdalen, een voort zetting van het hoi te vinden, zijn wij aan het einde van onzen tocht. De afgrond schijnt niet allien kaarsrecht te zijn, doch ik geloof zelfs dat de rots, waarop wij staan, overhangt. Ik zal plat op den grond gaan liggen en naar beueden kijken, misschien dat het mij gelukt een uitweg te vinden, doch ik moet beter licht hebben dan deze lantaarn. Geef mij een der fakkels, professor". Een fakkel ging van hand tot hand, ik reikte hem Schorn over, die plat op den grond ging liggen, en, zoover mogelijk over den afgrond gebogen, daarin staarde. Ik kreeg thans, nu hij daar lag, een beter uitzicht, dat echter weiriig hoop gaf op een voortzetting van onzen tocht. Het roode licht der fakkels was voldoende om mij een gesloten zwarten wand te toonen, die zich aan geene zijde van den afgrond, op hoogstens twaalf tot vijftien voet afstands, verhief. Hij scheen de afsluiting van de grot te vormen rechts en links en ook in de hoogte scheen hij Dit werd nog regelmatig verhoogd door//De drie gebroeders Semmel", //De straatvirtuozen, de //Schaapherder", //De politieke Haringkoop- man" en de 4 heeren die //Pauline' bezongen. Met eene mooi ineengezette groep, waarvan, jammer genoeg, de verlichting minder tot haar recht kwam, werd dit deel van het programma besloten. De verschiilende leden der vereening die zich hadden beijverd om hunne gasten een aauge- namen avorid te bezorgen, hebben veel succes gehad op hun werk, en oogstten allerwege applaus. Daarua volgde de afdeeling bal, de onafseheid- bare van onze plaatselijke uitvoeringen. Ook daarvoor bleek veel animo te bestaan, en van het programma daarvoor werden ettelijke da capo's gegeven. Het was in de kleine uurtjes, toen men van elkaar scheidde. Zaterdagavond trad alhier in het lokaal Bethel" op in eene openbare vergadering der Cbr. Werklieden vereeuiging" de heer J. Hui- zinga, burgemeester van Axel, met het onder- werp //Het Arbeidscontract". Na door den voorzitter, den heer Van Baal te zijn ingeleid, behandelde spreker op zeer bevattelijke wijze de wet op het arbeidscontract, zooals die met de maaud Februari in werking is getreden. Voor de uiteenzetting der wet verwijzen wij j not dnnr nns danvomtreni van J gelijke vergadering te Axel gegeven verslag. De vergadering was zeer druk bezocht. Na aflo°op der uiteenzetting werd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen voor het ver- krjjgen van nadere uiteenzetting omtrent een of ander punt. Hierop gaf de heer K. Hamelink te kennen dat het hern speet dat niet vooraf was gepubli- ceerd, dat er gelegenheid tot debat zou bestaan, daar hij in dat geval zou gezorgd hebben, dat er van de S. D. A. P. iernand voor het houden van een debat aanwezig was. De heer Huizinga antwoordde hierop dat naar het hem voorkwam geen debat mogelijk was of vruchtbaar kon zijn, omtrent eene in het Staatsblad verschenen wet, welks uitlegging het doel der vergadering was. Hij hoopte echter later nog wel eens als spreker over een of ander onderweip op te treden en zou dan met genoegen de gelegenheid met de rotsen, waardoor de gang Iiep, waarin wij ons bevonden, op kleinen afstand, samen te komen, eukele voeten boven ons hoofd ver- zamelde zich de rook der fakkels in dikke wolken, die naar boven geen uitweg vouden. /Onder ons, nauwelijks twintig voet diep, is vaste steen", riep Schorn, ven vergis ik mij niet, dan gaat het hoi reehts verder in rotsen. Doch ik moet beter licht hebben". Hij gaf mij den fakkel terug en haalde een stuk magnesiumdraad uit den zak. In't volgend oogenblik zag men het hoi, zoover wij konden overzien, als door electrisch licht, schitterend verlicht. z/Gelukkig gevonden 1 Wij komen verder riep Schorn verheugd, toen het magnesiumlicht uitdoof, //laat ons beraadslagen, beeren, ver- volgde hij, opstaande, het eerste bezwaar, dat zich voordoet, is gemakkelijk en bijna zonder crevaar te overwinnen. Ik zal het u ver- tellen". Wij groepeerden ons zoo dicht mogelijk om hem ook de beide dragers staken nienws- gierig het hoofd vooruit, om geen woord te verliezen van hetgeen Franz Schorn gezien had. Hij vertelde, dat zich onder ons op eene diepte van nauwelijks vijftien tot twintig voet onder de overhangende rots, die het einde van de gang vormde, waarin wij ons bevonden, vaste steen was, een rotsvlak, zoo breed, dat minstens vjjf tot zes menschen naast elkaar konden staan van die plek ging het hoi rechts weder als een smalle gang verder in de rots. ,/Ziet ge wel, heer rechter, dat ik acht dagen geleden juist gezien heb Gij wildet het niet tot debat openstellen en een partijgenoot van den heer Hamelink te woord staan. Meermalen kon men alhier de klacht hooren ,/er is nooit eens wat te doen". Zelfs die pessi- misten zullen naar het ons voorkomt voor het loopende winterseizoen wel van meening ver- anderen, daar er thans voor de liefhebbers al veel en velerlei, te profiteeren viel. En nog is aan de lange reeks geen eind. Zooals reeds in ons vorig nummer per adver tentie werd aangekondigd, krijgen we deze week nog iets extra's. Het //Berlijnsche specialiteiten- gezelschap" biedt tegen aanstaanden Vrijdag- en Zaterdagavond in het //Hotel de Commerce" een varieerend programma, waaraan het een reuzensucces voorspelt. De directeur durft zelis een premie uitloven, als de artisten niet voldoen. Volgens receusies omtrent optreden in andere plaatsen werkt het gezelschap goed, en gezien de afbeeldingen van hunne verrichtingen, is het ook eenig en alhier nog nimmer vertoond. Vrijdagavond werd de heer Colson, ver- tegenwoordiger van den heer Boell, op het terrein der staalfabriek alhier, bedreigd door een der surveillanten W., naar het schijnt ter zake eener loonkwestie. Genoemde heer vluchtte naar het signaalhuisje der spoorwegmaatschappij, staande bij den ingang van de terreinen der staalfabriek, en gaf vandaar per telefoon van het voorgevallene kennis, naar het station. Aan den agent Van Koeveringe, die daar t J l_xl 1 I .X waarop deze, met den stationschef. op eene locomotief, naar het terrain reden. Vandaar werd de beer Colson medegebracht, terwijl ook de heetgebakerde bewaker der terreinen werd medegevoerd voor het instellen van een ondei- zoek. Donderdagnamiddag bemerkte de beurt- schipper W. A. Wieland, terwijl hij met zijn ijzeren tjalkschip slepende was van Rotterdam naar Dordrecht, dat zjju vaartuig water maakte en dreigde te zinken. Met het oog daarop werden een aantal vaten petroleum overboord geworpen. Te Dordrecht werd aanstonds de hulp ingeroepen van een sleepboot meteenstoom- pomp, om door uitpompen van het binnendiiu— gende water het vaartuig drijvende te houden, terwijl werd aangevangen met het overladen van het nog droge deel der lading in een ander vaartuig. Door die pogingen bleef het schip drijvende E3EBBEEBHE gelooven, doch het is zoo 1 riep Rassak, een der dragers, in het Duitsch. z/Wie heeft je iets gevraagd zeide de rechter knorrig". Heeft Rassak de voortzetting van het hoi ontdekt vroeg de kapitein. ,/Nu ja", zeide de rechter, /,'t bhjkt thans dat hij waarschijnlijk juist heeft gezien". Hij was ook op den grond gaan liggen en had de lan taarn aan een touw laten zakaentoen be- richtte hij mij, dat het hoi zich beneden voort- zette. „'k Ging na hem ook liggen en keek naar beneden, maar mij was het ontnogelijk, de voortzetting van het hoi te zien ik geloofde hem niet, doch heb mij juist daarom heden bij u aangesloten om mij te overtuigen of hij juist gezien heeft. Zelf zien kon ik het toen niet, want ik had geen touw, sterk genoeg om naar de rotsvlakte, die ongevaarlijk schijnt, af te dalen z/Geheel zonder gevaar is dat zeker met, al- thaus niet voor den eerste, die zich af laat zakken", zeide Franz Schorn kalm, doch groot is het gevaar niet. De plek is slechts door een kleinen zwaai te bereikenheeft men er voet op. dan is er geen gevaar meer. Ik zal eerst afdalen, dan kan ik dengene, die volgt, naar mij toetrekkeu. De dragers moeten hier boven blijven om ons weer op te trekken, als wij terugkeeren". (Wordt vervolgd). r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1