Gemengde berichten. Danklied aan Zaamslag, Ter Neuzen en Hoek. Landbouwberichten. TeSegrafische berichten. BURGERLlJKE STAND. Handelsberichten. Men schrijft onsIn Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is er een drietal weken een weinig handel geweest in gebookt vlas doeh thans is er weer zoo goed als geen vraag naar het artikel, of men moet willen verkoopen tegen zeer lagen prijs. Zoo is er dezer dagen vlas geleverd van tamelijk goede hoedanigheid tegen den prijs van 9 francs per 100 K.G. en dan moest het door den ver- kooper nog 3 uur ver gebracht worden. In gewone jaren had dit vlas minstens 20 francs opgebracht, als het zoo ver moest geleverd werden. Deze lage prijzen zijn vooral drukkend voor hen, die op speculatie viasland gehuurd hebben, en hiermede gedeeltelijk hau brood trachtten te verdienen. Zoo is ons iemand bekend, die 100 per gemet gafde bemesting en de bewerking schatte hij op minstens 60. Wil hij nu zijn vlas, dat van goede kwaliteit is, verkoopen, dan zal hij hoogsteus 90 voor de opbrengst van het gemet kunnen bedingen. Vrijdagavond ougeveer kwart over 9 zagen 4 dames op het Betje Wolffplein te Vlissingen (de stopplaats der tram) iemand op de straat liggen. Naderbij gekomen vonden zij een ongeveer zeventigjarige vrouw, die daar met de tram van 8.50 uit Middelburg was aangekomen. Zij had 'op die stopplaats de tram willen verlaten, doch onder het uitstappen zette de tram zich al in beweging en reed door naar het Badhuis waardoor de juffrouw kwam te vallen, wat door het personeel niet werd opgemerkt. Bovenge- noemde dames hielpen de hevig geschrokken vrouw op de been, waarna ze in een nabijgelegen woning gelegenheid kreeg wat op haar verhaal te komen. Gelukkig liep dit ongeval nog al goed af alleen had de vrouw een verwonding aan hare hand. De gemeente-politie te Stad Almelo heeft in beslag genomen twee valsche rijksdaalders. Deze geldstukken vortoonen een loodkleur, zijn slecht afgewerkt en hebben niet het vereischte gewicht. Een 12jarig zoontje van den arbeider Boer, te Kloosterveen, is Zaterdagnamiddag onder een boom, die van den walkant op het ijs rolde, geraakt en onmiddellijk gedood. Zaterdagmiddag zijn twee jongens van 15 en 12 jaar op den Zandweerd, te Deventer, bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en ver- dronken. De lijken zijn eerst na veel moeite gevonden. De mazelen heerschen te Loosduinen epide- misch. Eenige kleinen zijn er aan gestorven. De openbare en bijzondere bewaarscholen zijn gesloten en Zaterdag gingen de beide hoogste klassen van alle zes scholen voor 14 dagen naar huis op verzoek van Dr. Den Houter, inspecteur der volksgezondheid. Terecht. Op onverklaarbare wijze was dezer dagen op een Zaterdag, zooals wij ver- meldden, verdwenen de kantoorlooper J. O. d. H, van de Incassobank te Rotterdam. De man was herkenbaar aan zijn grooten snor en men dacht aan een ongeluk of een misdaad. Hij was gehuwd en in 't bezit van 1893,39 aan ge'incasseerde gelden. Thans is hij door de Amsterdamsehe politie aangehouden, maar de meeste gelden waren zoek gemaakt. Bij hem werden nog gevonden twee revolvers. De on- trouwe incasseerder is in de gevangenis te Rotterdam opgesloten. Een treurig geval. Vrijdagmorgen zou te Rotterdam beslag worden gelegd op den inboedel van het lichterschip //Quatre Freres" liggende in de Voorhaven, wegens een schuld van 200. De 41jarige schipper M. Deykers, gehuwd en vader van 4 kinderen, maakte zich daarover zoo boos, dat hij een beroerte kreeg en dood bleef. De wanhoop van de arme vrouw met hare 4 kinderen was vreeselijk. Voorloopig kau zij aan boord van het schip blijven en het R. K. armbestuur zal tijdelijk hulp verleenen. Door een commissie van de buitenlandsche gasten die in Juli deelnamen aan de havenfeesten te Rotterdam is bij monde van den heer A- Aerts te Antwerpen een fraai bronzenbeeld ,/La Verite" aan de Rotterdamsche Kamer van Koop- handel aangeboden als souvenir en hulde. Het beeld staat in haar vergaderzaal. Nadat Donderdagavond een 13jarig meisje te Zevenaar wat laat was thuisgekomen en door hare moeder was berispt, omdat het kind, op belofte eener belooning, met een paar mannen was meegegaan, om den weg te wijzen ging moeder op onderzoek uit, om zich van de waarheid van 't gezegde van haar kind te overtuigen. Toen zij echter terugkwam, had het kind de ouderlijke woning verlaten en is daarin tot nog toe niet teruggekeerd. Men dacht, dat het kind naar hare grootouders te Westervoort was gegaan, doch nasporingen aldaar en ook elders in d^n omtrek, bleven vruchteloos. Te Apeldoorn is Vrijdagnacht de 32jarige bakker S., wonende in den Nieuwen Enk, in zijn bed vermoord. Zijn vrouw werd wakker door zijn gesteun en zag haar man naast zich liggen, bloedende uit mond en neus en bijna dadelijk den geest gevend. Hij was in de hartstreek getroffen. In zijn armeu had hij zijn 3jarig zoontje, welks kleertjes met zijn bloed doorweekt waren. Als de vermoedelijke dader is de 22jarige inwonende knecht gearresteerd. Er is niets gestolen. Nader wordt gemeld, dat de verdachte bak- kersknecht W. P. in het ziekenhuis door de justitie in verhoor is genomen en blijven ont- kennen iets van de misdaad af te weten. Hij is met het lijk geconfronteerd, dat naar het ziekenhuis was overgebracht. P. bleef in het ziekenhuis onder bewaking der politie. In de woning van den verslagene is de vrouw verhoord en een uitgebreid onderzoek ingesteld de dekens zijn in beslag genomen. In verband met dit onderzoek, maar vooral ook na het nachteljjk onderzoek, waarbij een broodbakkersmes in be slag is genomen, zijn er ernstige vermoedeus aan schuld gerezen tegen den knecht W. P. Het broodmes paste geheel in de sneden in de wollen dekens en in de verwondingen door hart en lever van den verslagene. W. P. is Zaterdag middag om half, vijf per rijtuig van het zieken huis naar het station vervoerd en naar de ge vangenis te Zutphen overgebracht. Nader moet nbg gebleken zijn dat, toen d# dader van den moord de doodelijke steken had toegebracht, hij direct daarna het nachtlicbtje heeft uitgeblazen, zoodat het vertrek in het duister gehuld was. Dadelijk nade waarschuwing, 's nachts om een uur, heeft de politie een onder zoek op de plaats van het misdrijf ingesteld, dat tot den morgen duurde. Er loopen allerlei geruchten omtrent de aanleiding tot dezen sluipmoord. De beruchte David Vet is op aanwijzing van een Duitscher, die mededeelde dat hij door een troepje kwartjesvinders in den trein van Arnhem naar Utrecht voor 1000 mark bestolen zou zijn, te Utrecht gearresteerd en voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. Een ander lid der bende, zekere Jan van der Schaaf, met wien de Vetten geregeld samenwerkten, is verdacht van medeplichtigheid, te Amsterdam gearresteerd. De Duitscher blijft er bij, dat hij bestolen werd. De kwartjesvinders verklaren natuurlijk, dat zij de 1000 mark door spelen wonnen. Te New-York geven sommige dames tegenwoordig kolossale sommen voor bontwerk uit. Er is een dame, die voor 84,000 sabel om haar lijf heeft hangen. Een andere heeft 72,000 voor haar pelsmantel en ander bont besteed. Ook voor een paar handschoenen wordt sorns een kapitaaltje uitgeteld. Dat een New-Yorksche jongedame 160 pond sterling, dat is 1920, voor een paar handschoenen geeft, schijntgeen groote zeldzaamheid. En 600 wordt volstrekt niet beschouwd als een buitensporig hooge prijs voor een winterhoed. Er moeten in New- York verscheidene dames zijn, die bij de f 1000 voor haar winterhoed hebben betaald. Kousen die 100 't paar kosten, worden er ook genoeg gedragen. Te Berlijn wordt ijverig gezocht naar den man, die Dinsdagavond een jonge vrouw doode- lijk met een messteek heeft verwond en twee meisjes een steek in 'tonderlijf heeft toege bracht. Nader blijkt, dat den zelfden avond nog een meisje door een mail tegen 't onderiijf is ge- stooten. Zij heeft geen pijn gevoeld, maar haar kleeren waren doorstoken. Waarschijnlijk heeft het mes of de priem de schaatsen geraakt, die het meisje, van de Treptower ijsbaan komende, onder den mantel droeg. Men denkt, dat de dader een sexueel ontaard individu is. Te Lichtenberg bij Berlijn is een man in heehtenis genomen, op wien de beschrijving van den steker past. Bij het verhoor op het bureau van deu president van politie is de man door een vrouw, die met een meisje aangifte van een onzedelyke aanranding kwam doen, herkend als de dader. Hij zou met de andere getuigen ge confronteerd worden. Cursus in 'tlachen. De tenor Noel Fli- ming heeft kort geleden te Milaan een lachschool opgericht. Hij beweert, dat maar heel weinig menschen naar eisch weten te lachen de meeste lachen, zonder acht te slaan op de uitwerking, die hun lachen op de personen in hun gezel- schap heeftzonder te letten op de eeuwige wetten der harmonie. Fliming's cursus in c/'tharmonisch lachen" omvat tien lessen; wie die lessen heeft gevolgd, zal naar hij verzekert, met muzikale schoonheid kunnen lachen. In sommige streken van Zwitserland is in de laatste dagen zeer veel sneeuw gevallen. Te Geneve waren eergisteren door de sneeuw alle telefoonverbindingen verbroken. Te Lugano viel meer sneeuw, dan men daar sedert 1894 gezien had. En uit Waadtland wordt bericht, dat,?de groote hoeveelheden natte sneeuw in de bosschen daar veel schade aangericht hebben. De twee Fransche deserteurs uit Louis ville, die het Duitsche gebied bereikten, zijn te Dieuze (Lotharingen) niet vriendelijk ontvaugen. Zij begaven zich naar de kazerne, waar hun paarden werden gestald. Zij zelf werden naar het stadhuis gebracht. De menigte op straat jouwde hen uit, en zoowel op het stadhuis als van den Duitschen generaal, voor wien zij later werden gebracht, kregen zij harde woordeu te hooren. Een der twee toonde berouw, en wou terug, maar het voorschrift is, dat Fransche deserteurs naar Luxemburg of Zwitserland wor den gevoerd. Zoo is ook met deze twee geschied. Te Weenen is een vereeniging van be- lastingbetalers opgericht, die zich ten doel stelt, op te komen tegen de gebrekkigheid der belastingwetten en tegen de verkeerde uitvoering daarvan. In een manifest aan het publiek verklaart de vereeniging de op belastinggebied in Oostenrijk heerschende toestanden voor on- verdragelijk. Men meldt uit Brussel aan de N. R. 0. Emigen tijd geleden vonden, gelijk men weet, werklieden bij een in aanbouw zijnd huis te Brussel een zeer goed geprepareerde bom, die, indien zij ware ontploft, groote onheilen teweeg zou hebben gebracht. Het parket dat terstoud een onderzoek instelde, bevond, dat de bewuste helsche machine was vervaardigd door vier auarchisten drie Russen en een Duitscher, die sedert kort hier vertoefden. Ook was de algemeene veiligheidsdionst te weten gekomen, dat vele anarchisten naar Belgie waren uitgeweken als gevolg van hunne uitzetting uit Zwitserland. Men stelde zich de vraag, wat de anarchisten met deze bom hadden willen uitvoeren, waarvan zij zich, voor een vervolging vreezende, hadden willen ontdoen. Ilet onder zoek bracht aan het licht, dat de vier individuen een koopman in modeartikelen, onder bedreiging van hem te zullen dooden, een bedrag van frs. 3000 hadden afgeperst. Hoewel zij dus bekend werden, bleek het onmogelijk hen te vatten. Thans blijkt aan het parket, dat zij zich te Parijs moeten ophouden hun bedoeling was, een aanslag te plegen op den heer Renkin, minister van Kolonieu, oud-minister van Justitie, die in deze kwaliteit eenige jaren geleden anar chisten het land heeft laten uitzetten het jiarket gelooft daarom dat het complot aan wraak moet toegeschreven worden. Speurders zijn thans te Parijs en Londen aan het werk gezet. Te Brunswijk is dezer dagen een vrouw, die van een andere vrouw had rondverteld, dat zij haar zoontje betooverd had, tot 20 mark boete veroordeeld. Er werd met het oog op de zeer geringe ontwikkeling van de beklaagde geen zwaarder straf opgelegd. De verdediger had vrijspraak gevraagd, oindat de vrouw vast aan hekserij geloofde en in't al- gemeen belang meeude te handelen met tegen de etooverheks" te waarschuwen. Amsterdam, 15 Febr. De Procureur-Gene- raal bij den Hoogen Raad, Mr. Ledeboer, heeft heden tegen Teunis van der Ee, die wegens de Zeister-moordzaak heden in hooger beroep terecht stond, bevestiging geeischt van het vonnis der rechtbank te Amsterdam, waarbij deze tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Amcrongen, 15 Febr. Drie meisjes, Aaltje van-der Yliegen en de zusters Van Vendel, gisteren op weg zijnde naar de Zondagsschool. waagden zich op het ijs met het noodlottig gevolg dat zij er alle drie doorzakten en ver- drohken. De lijken zijn later opgehaald. Ook de burgemeester kwam op de plaats des onheils. Het geheele dorp is onder den indruk van dit zeer droeve voorval. INGEZONDEN STUKKEN. Wijzk Moederke alleen. Rotterdam, 15 Februari. Binnenl. Granen. De opnieuw in- gevalleu winter was oorzaak, dat de aanvoer kleiner was dan verledeu week. Stemming prijshoudend, ook voor Boonen en Erwten. Meel zeer vast. Prijzen hooger. Men noteert: Zeeuwsche Tarwe per hectol. 6,50 a 8,25 en per 100 kilo f 9,— a 10,50 Rogge per hectol. 5,80 a f 6,20 Wintergerst J 5,50 a f 5,75 Zomer j o,2o Chevalier 6,25 a 6,50 Gerst per 100 kilo 8,50 a f 9,25 Chevalier 9,50 a 10,— en extra daarboven. Haver 7,a 7,75 en per hectol. lange f 3,25 a f 3,50 dikke f 4,25 a 4,50; Paardenboonen 7,50; Witte Boonen 12,— a 13,50 en puike daarboven; Bruine Boonen J 10, a/ll,75, mindere lager Kookerwten f 9,25 a j 10,oO Voedersoorten 6,75 a 7, Kanaiiezaad 6, - a 6,25 per hectol. en per 100 kilo 9,a 9,50. Buitenl. Granen. Vast. Tarwe per 2400 kilo 200 a 240 Rogge per 2100 kilo 160 Gerst Zwarte Zee 142 a /148 Amerik. Mais 146 a 148 Odessa /147 per 2000 kilo; Haver 6,90 a /7,20perl00 Meel. Prima inlandsch /13,75 a/14,50; le soort 13,25 a /13,75 Zeeuwsche Tarwe- bloem f 14,— a 14,75 Prima Belgisch 13,75 a 14,50; le soort/13,-k/13,75; prima Duitsch 13,50 a 14,—le soort f 13 a 13,25extra puik Hougaarsch f 20,'a 22,— prima Amerik. patent f 14 50 a 15,25 le soort /13,50 a /14,25 2e soort Bakers 11,75 a 12,50 Inl. en Duitsche Roggebloem 10, a 11, per 100 kilo. Runderprijzen 58 a 70; Stieren o2 a 60 Kalveren 85 a 100 Schapen 44 a 50 Varkens 43 a 47 cents, alles per kilo. M e 1 k k o e i e n 140 a /245 Kalfkoeien 160 a 275 Stieren 110 a 175 Vaavzen 90 a 140Pinken j 85,- a f 100,— vette kalveren 52 a 90 iok- kalveren 15 a 20 nuchtere 7 a 13 Biggen 6 a 14 per stuk. Aardappelen. Geringe aanvoer. Bnel- sche kralen /3,50 a 3,75 Zeeuwsche jam men f 2 75 a 3,5 Zeeuwsche bonten Z,OU a a 2 80 Eigenheimers 2,beldersche blauwen en gelen 2,50 a ^,75 per mud. Boterprijzen in vaten J o0 a Od stukken van 1/t kilo 75 a 80 cen Zoetemelksche kaas 24 a -8 PCrLeidkici,e per 150 Ho Zeeuwsche eieren, ver;sche o,- j- 6,— Belegen en buitenl. 4, a j P"Zr.V/skc'he ajeie ...voerUttet Fr^e. 5,_ f 5,20 per 60 kilo. -„,n. Vlas. Blauw Holl. l,b0 -,•40, Wit Zeeuwsch 1,50 a 1,80 Gron. l,7o a 2,per steen. K. V., knecht; C. Rkneclit, beiden te Axel; J. H, knecht te Zaamslag; D. J. J., knecht te Hoek, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht voor ieder. li. D. Dkoopman te Axel, ter zake van in staat van dronkenschap verkeerende, eens anders veiligheid be- ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; C. d. Wvoermansknecht te Hoek, ter zake van Leerplicht- wetovertreding, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.F. W., arbeider te Axel, ter zake als voren bij herhaling, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. L L. v. H., bierhuishouder A. K., bootwerker; J. M., werkman; G. J. K., schipper, alien te Ter Neuzen; C T., koopman te Middelburg; J. 0., knecht te Hoek L. H., liedjeszangstei' te Selzaete, ter zake van openbare dronkenschap. ieder tot eene boele van 1, subs. 1 dag kecht.J. V., landbouwers- knecht te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 2 weken tuchtschool. A. II., timmerman te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij tweede herhaling, tot een hecht. van veertien dagen. r«Js«s|»rokcn J. B., commies bij 's Rijks be- lastingen te Sas van Gent, thans te Sluis, ter zake van het niet kennisgeven van verandering van woonplaats. L. v. D., landbouwerszoon te Axel, ter zake van overtreding der Jachtwet. C. L. Evisscher te Philippine en J. B. D., schipper te Ter Neuzen, ter zake van het bevisschen der Schelde. O O oud 21 j., jd. Frederik Kolijn, oud 19 j., jm. en Jan- neke Klaassen, oud 18 j., jd. Geboorten. 8 Febr. Willem Simon, z. van Leendert de Blaeij en van Elisabeth Penne 9 Febr. Cornelia Pieter, z. van Jan Witte en van Maria Wolse. 11 Febr. Johanna, d. van Maarten van Strien en van Maria Eli sabeth Moens. 12 Febr. Paulina Maria, d. van Paulus Meertens en van Maria Margje de Bruin. Overlijden. 9 Febr. Tannetje Johanna Rademaker, oud 10 m., d. van Johannes Willem Adriaan en van Neeltje Millenaar. 10 Febr. Johannes Anthonie Jan Moens, oud 1 m z. van Jan llendrik en van Janna da Kraker. 12 Febr. Helana van Oriel, oud 61 j., echtg. van Willem Verlinde. J3 Febr. Krijn de Vos, oud 56 j echtg. van Janna Stoffijn. Komt vrienden van Zaamslag, Ter Neuzen, Maar ook uit 't naburige Hoek, U wil ik mijn danklied doen hooren, Als 'k denk aan ons laatste bezoek. Broeders, zusters, alien te saam Neenl 'k zal 't niet licht vergeten. Zaamslag, Neuzeh, 't vriendelijke Hoek, Wij hadden 't bij u zoo goed. Wie komt daar zoo zachtjes gereden, Op stap of in vollen draf Het zijn er de boeren van Zaamslag, Die halen de Vlamingen af. Welkom Welkom klonk het ons toe, Uit hunne edele borsten, En toen ging het in vollen draf, Recht naar het dorp van Zaamslag. Dan zijn wij des avonds vergaderd In 'theerlijk verlichte Godshuis, Om daar 's Heeren lof te vermelden, Door machtig, maar ook lieflijk gesuis. En wij bidden tot God omhoog Zegen, Heer 1 de lied'ren, Aan het harte van iedereen, Om Jezus wille alleen I Wie had er zoo iets kunnen denken, Dat Zaamslag, Ter Neuzen en Hoek, Hun liefde aau ons wilden schenken, Door 't geven zelfs van een schoon boek. Liefde was het, liefde alleen, Liefde, oprechte liefde, Broeders 1 Zusters 1 hartelijk dank 1 Zoo zing ik mijn leven lang. P. J. d. J. Maria Hoorebeke, 13 Febr. 1909. Tt^r Keuzen. Huwelijks-voltrekkingen. II febr. Petrus Cortvriendt, oud 59 j., weduwn. en Phiiomena Eduarda Martens, oud 36 j wed. Petrus Iranciscus Willems, oud 25 j., jm. en Celina Amelia de Kidder

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2