mTngeTw e r k. Het groote paard. Telegrafische berichten. Koopman Meiszner te Gorlitz en de chef- machinist Knobloch zjjn reeds langen tjjd vjjanden, omdat de laatste in een proces tegen Meiszner als bezwarende getuige was opgefcreden. Meiszner nu is er van overtuigd, dat Knobloch in dat proces een valschen eed heeft afgelegd. Onlangs, op een mooien Zondag, liep de familie Knobloch te wandelen. Meiszner kwam de Knoblochen tegen, en riep scheldend„Daar heb je de familie Eulenburg ook Dat liet Knobloch niet onder zich. Hij stapt naar den oiBeier van justitie en klaagt Meiszner aan wegens beleediging. De zaak komt voor en de rechtbank veroordeeld Meiszner wegens beleediging tot 750 mark boete. Meiszner komt in hooger beroep bij het hof. Het hof echter bevestigde het in de eerste instantie gewezen vonnis, overwegende, dat het vergelijken met vorst Eulenburg doelde op meineed, en tevens ook in het algemeen beschouwd kon worden als een beleediging. Maandag is te Messina het hoogste aantal lijken uit het puin gehaald, dat tot dusver op e'e'n dag was uitgegraven, nl. 205. Het aantal doodgravers moest dientengevolge worden ver- meerderd. De Engelsche gasmaatschappij te Messina, die bij de ramp een bedrag van een millioen lire heeft ingeschoten, heeft aan de stedelijke overheid kennis gegeven, dat zjj haar bed'rjjf staakt, daar zij alle abonne's verloren heeft. Het nationale hulp-comite wilde aan het garnizoen in Messina een gratificatie van 12,000 lire geven, maar de soldaten hebben er afstand van gedaan ten bate der slachtoffers. De Amerikaansche gezant heeft den afge- vaardigde Ohirairri een bedrag van een en een kwart millioen lire voor de slachtoffers ter hand gesteld. Van de rente dezer som zal een laudbouwkolonie worden gesticht voor weezen uit Calabrie. In verband met het voortduren der aard- schokken heeft de bevolking te Palmi een ver- gadering gehouden, waarin verzet werd aange- teekend tegen het stutten van de gespaarde huizen door middel van balken. De menschen willen, dat alle huizen met de grond zullen worden gelijk gemaakt en dat er een voorloopige barakkenstad zal gebouwd worden. Een onschuldige ter dood veroordeeld. bedert ruim 3 jaren zijn in de gevangenis te Leuven 2 jongelieden opgesloten wegens een dubbelen moord gepleegd te Rymenam, een dorp nabij Mechelen. Het hof van gezworenen te Antwerpen veroordeelde, bij vonnis van 8 December 1905, den boerenknecht Frans Ver- meylen, 20 jaar oud, ter dood en den land- bouwerszoon Henri Ventose, even oud, tot 20 jaren dwangarbeid. Zij waren schuldig ver- klaard aan moord op de 2 bejaarde gezusters Janssens,die te Rymenam van een kleine rente leefden. Ventose had voor het hof zijn schuld bekend en Vermeylen als den hoofddader aan- gewezen, maar deze bleef steeds ontkennen. Zooals in Belgie ge woonte is, werd de doodstraf van Vermeylen in levenslangen dwangarbeid veran- derd. Uezer dagen nu moet Ventose in de gevange nis hebben gezegd, dat Vermeylen onschuldig is en dat hij, Ventose, de misdaad alleen heeft gepleegd. Toen hij door den directeur der gevangenis daarover werd ondervraagd, stelde hij evenwel de voorwaarde, dat zjjn straf niet zou worden verzwaard, wanneer hij alles zeide en toen de directeur daaromtrent geen toezeg- gingen kon doen, weigerde hij weer alle in- lichtingen. Een advocaat der balie van Leuven, Mr. Henri Thyrion, heeft zich deze zaak aan- getrokken en zal trachten revisie van het vonnis te verkrijgen. In een dorp bij Sancy, Champigneulles, is Zondag een jong meisje, Jeanne Holweck, geschaakt, terwijl zij met haar oudere zuster op weg was naar de kerk. Op de hoek van een straat hield plotseling een auto, blazend en stampend, stil; een heer sprong er uit, greep het meisje om het middel en snelde terug naar den wagen de inzittenden naraen zijn last over en nadat de roover ook zelf was ingestapt, verdween de auto Qven plot seling als hij gekomeu was, in een warreling van stof en benzinerook. De verblufte zuster ijlde naar huis terug en deelde het gebeurde mede. Met behulp van de politie wist men te Nancy het spoor van den wagen terug te vinden. Na lang zoeken vond men den chauffeur die meedeelde, dat hij twee dagen te voren in dienst was genomen door een onbekende, door dienzelfden persoon, die de brutale roof gepleegd had. Hij had hem na de daad naar Toul gereden, waar hij zijn vracht had afgezet. De vader van het meisje heeft een brief ont- vangen, waarin hem werd medegedeeld, dat, wanneer hij zijn dochter wilde terug hebben, hij haar maar moest gaan zoeken in Amerika. Men begrijpt welk een opgewondenheid er heerscht in het anders zoo rustige dorpje, daar men niet het minste gegeven heeft, dat leiden kan tot een oplossing van het duistere raadsel. In een dorp nabij Nantes is onlangs een gruwelijke moord gepleegd, waarvan de bjjzon- derbeden eerst nu aan het licht kwamen. Op een avond in November was een groot gezel- schap bijeen, waar de flesch duchtig werd aangesproken. Bij een onvermijdelijken twist werd een der vechterbazen Beaubois door de anderen overmand. Een der vrouwen greep een flesch petroleum, waarvan zij de inhoud over Beaubois uitgoot en hem in brand stak. De ongelukkige verbrandde levend onder het afschuwelijkste lijden, waarin de half beschon- ken onmenschen zich verlustigden. Men wist de justitie op een dwaalspoor te brengen door te vertellen dat Beaubois met brandende kleeren het huis was komen binnenloopen, maar eenige ooggetuigen van den moord brachten de waar- heid aan 't licht. De hoofdschuldigen, het echtpaar Lubert, werden gearresteerd, terwijl de geheele bende wegens medeplichtigheid zal worden vervolgd. Bij de uitspraak in de Remy-zaak te Parijs heeft een deel van het publiek luid zijn afkeu- ring doen blijken over de veroordeeling van Renard, want naar veler meening bestaac er geen enkel bewijs tegen hem behalve de beschuldi- ging van den als leugenachtig bekend staanden medebeklaagde Courtois. Het schijnt vooral het pleidooi van Courtois advokaat, Mr. Henri Robert, te zijn geweest, waardoor de jury werd ge ja, volgens som- migen gehypnotyseerd, want die heeft met een lynsche welsprekendheid en handigheid alle schuld op Renard geschoven. De correspondent der N. R. Ct. noemt Ro bert's rede een der ernstigste waarschuwingen tegen de gezwoornen-rechtspraak. Een Neder- landsche rechter zou half glimlachend de schou- ders ophalen voor een dergelijk woordenspel, voor een dergeljjke theaterlyriek, voor een dergelijk paradoxaal vernuftig voor zijn zaak verschikken van alle logica, recht en feiten. ffMaar daar zitten geen rechters, daar zitten twaalf burgermannen, twaalf Parijsche burger- mannen, gevoelig voor lyriek en welsprekend heid, voor goed gespeeld spel, als ten prooi aan den meesterlijksten speler, onder den in- vloed, die van den grooten Henri Robert uit- gaat". De advokaat van Renard, hoewel ook een bekwaam spreker, kon daar niet tegen op. Maar bijua iedereen erkende, dat als Robert de verdediger van Renard was geweest, de jury deze zou hebben vrijgesproken. Is het niet verschrikkelijk dat van zoo iets iemands ver oordeeling afhangt Zooals u reeds wel bekend zal zijn, mjjne- heeren, houd de commandant van de 2e leger- divisie de volgende week een aigemeene inspectie. Ook de veldartillerie is in die inspectie begrepen. Er is bepaald, dat wjj op het groote exercitie- terrein in paradestelling zullen staan. Ik moet u er nadrukkeljjk aan herinneren, dat de gene- raal er bijzondere waarde aan hecht, dat de bespanningen van ongeveer gelijke grootte en kleur zijn. Ik moet de heeren kapiteins vooral verzoeken, daaraan hun speciale aandachd te schenken. In de eerstvolgende dagen zullen we, na de gewone oefeningen, repetitie houden voor de groote inspectie. Ik hoop dus, dat de heeren zullen zorgen, dat de zaak in orde komt. Ik dank u Met deze woorden had de strenge overste Kraan zijn offieieren toegesproken, waarna de Untenants in korps naar de soos gingen, om zich van de inspanning en den schrik te her- stellen, terwijl de kapiteins met hun opper- wachtmeesters zich onverwijld naar de stallen begaven, teneinde het paardenmateriaal aan pen diepgaand onderzoek te onderwerpen en, zoo noodig, veranderingen te doen aanbrengen. De eenige uitzondering op dien plotseling ontwaakten ijver, maakte de dikke, gemoedelijke kapitein Van Randen, op wien ffde preek" van den overste, zooals hij geliefde te noernen wat de hoofdofficier verteld had, niet de minste uit- werking had. En toch moest Van Randen zich de woorden van den overste wel het meeste aantrekken, daar er niet een batterij was bij het heele regiment, die zoovele opvallend ge- kleurde paarden had, als de zijne. Nietteiiiin zei hij kalrn tot den op hem toetredenden wachtmeester Alles blijft bij het oude, hoor Waarna Van Randen de Untenants achterna ging naar de soos. Ingevolge de opdracht van den overste, werd den volgenden morgen, na beeindiging van den gewonen dienst, de parade-opstelling beoefend. Kerels, zei de dikke Van Randen tot zijn manschappen, jelui zit te paard zooals ge altijd zit en wee hem, die niet zit, zooals ie altijd zit Dit was alles wat de kapitein zei en verder bleef het bij het oude. En daar alles bjj het oude bleef, ging alles ook bij Van Randen's batterij als gesmeerd. Terwijl Van Randen allang in stelling stond, waren de audere batterijen nog aan het schar- relen en rangschikken. Eindelijk echter stond de heele boel in parade-stelling en de overste kon met de inspectie beginnen. Daar zijn aandacht, in verband met de te verwachten groote inspectie, alleen op de paarden en in 't bjjzonder op hun onderlinge grootte en kleur was gevestigd, werd menig foutje aan de stukken en aan de wijze, waarop de bemanning van het het geschnt hun taak opvatte, niet opgemerkt. De kapiteins ook hadden slechts gelet op de paarden. De eerste batterij had de dieren goed gerang- schikt. Zoo ook de tweede en de overste knikte de commandanten goedkeurend toe. Maar nu de derde, waarover kapitein Van Randen het bevel voerde. Weg was de goede stemming van den overste. Met luide stem riep bij Kapitein Van Randen, ziet u niet, dat het bijdehandsche paard van bet derde stuk meer dan vijf duim grooter is dan het vandehandsche Ik verbaas er mij ten zeerste over, mijnheer, dat mijn woorden van gisteren zoo weinig uit- werking op u hebben gehad. floe beet het paard Hannibal, oversteIk moet u tevens beleefd opmerken, dat het onmogelijk is, het dier met een ander paard dan Hilda voor het stuk te spannen. Zoodra dit zou gebeuren, slaat bij den heelen boel uit elkander en u begrijpt, welk een verwarring het zou geven bij de inspectie Het spjjt me, kapitein, maar het gaat niet, het gaat nietMorgen vervvacht ik een bespanning, die geen meters verschilt Tot uw orders, overste. Onmiddellijk daarna reed Van Randen naar den oudsten wachtmeester toe en zei weer lakoniek Wachtmeester, het blijft bij het oude Na de oefening van den volgenden dag was er weer repetitie voor de parade. Alles zat magnifiek in elkaar wat de paarden betreft, met uitzondering echter van de derde batterij, waar Hannibal naast Hilda stond. Of de overste weer bulderde Mijnheer Van Randen, wat moet dat be- teeker.en, voor den duivel? Heb ik gisteren niet bevolen dat uw bespanningen geljjk moeten zijn? Daar zie ik weer die lange slungel naast het hitje flebtu my niet begrepen Overste, ik moet u dringend verzoeken in oogenschouw te nemen, dat.... Ach, wat Praatjes Dat zeg ik u. Kapitein, als Maandag, bij de inspectie van den generaal, Hannibal niet minstens vijf duim kleiner is geworden of Hilda even zooveel langer, dan Ja, dan komen de gevolgen alleen op uw hoofd neer, begrepen, mijnheer Dank u Tot uw orders, overste Een oogenblik later tot den wachtmeester Wachtmeester, het blijft bij het oude De gevreesde dag was aangebroken en bij alle batteryen was het, toen de zon nauweljjks boven de kim was, al een drukte van belang. Want om negen uur moesten de stukken opgesteld staan, daar de generaal precies halftieu de inspectie zou houden. Door het jagen van den overste stonden de batterijen echter om acht uur op het exercitie- terrein, ofschoon de hoofdofficier zichzelf niet liet zien. Er viel nog heel wat te scharrelen, voordat alles in de puntjes was, maar het bedrijvigst was men bij de derde in de weer, waar heel geheimzinnig gewerkt werd. Kapitein en wacht meester stonden mysterieus beraadslagend bij elkander en het resultaat van die vergadering moest wel bevredigend geweest zijn, want lachend klopte Van Randen zijn oudsten wacht meester op den schouder. Het liep tegen halftien, toen als een losge- laten dolle stier, de overste kwam aanrennen. Voor hij zich den tijd gunde de batteryen laugs te rijen, brulde hij uit alle macht Geeft acht Alles stond als een paal, toen in de verte de generaal met een groot gevolg kwam aan- ryden. Stram zaten de artilleristen op de paarden en de stukken en ook de edele dieren stonden als uit steen gehouwen, als onder den indruk van het gewichtige oogenblik. Onderzoekend ging de hooge oome de batte rij langs, doch blijkbaar vond hij geen enkele opmerking te maken, want goedkeurend ging het grijze hoofd op en neer. Bij iedere batte rij klonk zijn groet: Goedenmorgen raannen Welke igroet met een soort ludianengehuil beantwoord werd uit puur enthousiasme van de kerels, dat alles zoo van een leien dakje ging. Het hardst sehreeuwden wel dejongens van de derde battery en de generaal kon niet nalaten te zeggen tot den overste Mijn compliment, mijnheer, stoere, dege- Iijke kerels U zult er plezier van hebben, nietwaar Wat door den overste ten voile beaamd werd. Na de inspectie werd in draf, geparadeerd voor den opperofficier en men kon het aan Let hooggekleurde gelaat van den overste zien, dat hij met pluirapjes over de kranige houding zijner troepen overstelpt werd. De generaal betuigde inderdaad zijn groote iustemming met den voortreffelyken toestand van de verschillende batteryen. Vooral roeinde de hooge heer de battery van kapitein Van Randen, zoowel om de voortreffelijke houding van de manschappen als om de paarden, die in de bespanningen onderling geen streep ver- scheelden. Daarom stelde de generaal er prijs op, den kapitein in het algemeen zijn tevre- denheid te betuigen en Van Randen in 't bij- zonder, dien hij zelfs hartelijk de hand drukte. De inspectie werd met een lunch in de Soos besloten. Het ging er prettig, docheenigszins vormelijk toe door de aanwezigheid van den hoogen gast. Toen de generaal echter bij het dessert de zaal verliet omdat hij gepresseerd was, werd de stemming vrijer. De dikke Van Randen was wel de meest opgeruimde van alien en toen de overste van het station teruggekeerd was, waarheen hij den generaal begeleid had, trof hij een joligen boel. Hij aarzelde niet nog een glas mee te drinken met de offieieren, voornamelijk omdat hem iets op het gemoed lag, dat bij er gaarne wilde afwentelen. Zeg eens Van Randen, zei hij eindelijk, vertel mij toch eens hoe ge het eigenlijk met Hannibal gemaakt hebt V Tot mijn groote verbazing was het paard geen streep grooter dan Hilda en ook de andere bespanningen waren precies even hoog. Het lijkt wel of ge de beesten met een zeis gelijk gemaakt hadt. Los me dat geheim eens op Een schaterlach klonk door de zaal, toen de slimme officier vertelde, dat hij den raad van zijn oudsten wachtmeester had opgevolgd en de paarden, die langer waren dan hun metgezel, een of meer duimen had doen ingraven, Hannibal in de eerste plaats. De strenge overste kon niet anders doen daa hartelijk instemmen met het gelach. 's Graveuhage, 12 Febr. Eerste Kamer. De landbouwbegrooting is aangenomen, na een debat,' waarbij de Minister Talma onder meer mededeelde dat reeds een schema is opgemaakt voor betere wettelijke behartiging derpaarden- fokkerij-belangen. Met den heer De Jong oordeelde de Minister dat een eventueel in te voeren kaas-controle- merk slechts moet worden gegeven aan volle- melksche kaa». Met de heeren Ter Laan en Stork erkende de Minister dat de kosten der Rijksverzekerings- bank te hoog zijn. Hij merkte evenwel op, dat de administratie van particuliere banken uit den aard der zaak eenvoudiger kan zyn dan bjj de Rijksbank, die door het systeem van de ongevallenwet de risico draagt voor personen die zij niet keut. Wat arbeider8-verzekering in het algemeen betreft, oordeelde de Minister het een eisch van verstandige politiek, te zorgen dat die verzekering rust op het bedrijf zelf. Voorts is aangenomen de wijziging der ougevailenwet, betreffende bedryfssplitsing en de heffing van opceuten op de bedryfs- en vermogensbelastingen. De Kamer is tot nadere oproeping uiteen gegaan. P O L, 1 T I E. Aan het bureau van politie alhier zjjn als gevouden gedeponeerd een vrouweuomslagdoek en een kinderbontje. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. it O E R S V A N II E T G E L I>. Relgische per 100 fr.47,80 a _/47,82>. Engelsch per 12,n n 12.—. ZKETIJDINtiEN. Van 10 tot en met 11 Februari. Van 10 tot en met 11 Februari werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigen op en 36 afgeschutdoor de Westsl. 3 op- eu 0 afgeschut. Positie der Stoomachepen. VLA9. NAAM. i M8. Van en naar. Lading. 10 Belg. 9.8. 11 Eng. 8.8. idem 10 10 Belg. 8.8. Eng. 8.8. idem Deen. 8.t. Doits. 8.9. Eng. s.8. idem Eng. a.8. idem DlliU. 8.9 11 Eng. s.». Iius. 9.8. Voor Ter Meuien I Belgica 2773 Middlesbro Copsewood 1696 idem Biver Thames 2242 .London Van Ter Iteuxen Hirer Scheldt |2199|Londen tour (fieiftt 1849 Goole 2554 Londen 2532 Goole 5591 Windau Martha Sea Serpent Lisette Uranienborg Emma Minlos Warlcworth Truro M ersey 3644 Hutterdam 1862 ;New Castle 2367 Hull mi Jpieui 8570 Goole 3085 Londen ijier idem !stukg. stukg. kolen stukg. kolen ylas ledig atukg. idem Istukg. 11 Eng. 8ch. Sea Hound 3085 Londen idem JohannaOeissner 2430 Hamburg iledig Tadorna 3730 Manchester atukg. lietty 7993 Barry ledig 119u tSelxaete I i Alembic 722 I Havre lledig as. HARALD vertrekt heden van Ilonaine naar Rotterdam. 8.B. JENNY in loasing te Marseilles. a RICHARD van West Hartlepool naar Marseilles passeerde 7 dozer dea voormiddaga 11 uur Dungeness. 9... ELISABETH in lossing te Algiers. HELENA van Sunderland naar Algiers passeerd# des raiddags 1 uur Ouessanl.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 6