Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Handelsberichten. Theatre Minard te Gent. 1 IVinlerhanden. 4- -h+J- 4- Zang en muziek werden nog afgewisseld ook door toespraken van Ds. Chrispeels en Evangelist Vercruysse, die beiden een hartelijk woord spraken. Dankbaar en voldaan keerden ten half 10 ure alien uit de kerk huiswaarts, na samen een inachtig koor gezongen te hebben het dauklied Gelooft zij God met diepst ontzag Axel. Maandagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer W. Dieleman eene openbare vergadering gehouden, welke was belegd door eene commissie, bestaande uit ver schillende werkgevers en waarin de heer J. Huizinga, burgerueester van Axel, optrad met eene lezing over het arbeidscontract. Ingeleid door den voorzitter, dhr J. C. Vink, die even wees op het ontstaan dezer vergadering en de noodzakelijkheid daarvan (bewijs was hiervan de eivoile zaal) begon de heer Huizinga met de mededeeling, dat by geen oogenblik had geaarzeld over de vraag of hij aan het verzoek der commissie zou voldoen, omdat hem in de laatste dagen herhaaldelijk was gebleken, dat de burgers hier in eene schromelijke onkunde verkeeren ten opzichte van het arbeidscontract. Waar nu gedurende maanden lang een hon- derdtal knappe menschen in Den Haag over het goede en kwade dezer wet hebben gehan- deld, daar zullen wij, eenvoudige menschen, dat maar niet uitmaken. Maar toch dienen we, om een goed inzicht in de wet te krijgen, even te letten op de beteekenis daarvan. En om die goed te begrijpen, moeten we ons den toestand voor oogen stellen, zooals die was voor 1 Febr. jl. bpr. uit een woord van waardeering tot prof. Drucker, die 10 jaren bezig is geweest om verbetering in dien toestand te brengen, doch wiens ontwerpeu door verschillende minis- teries werden op zijde gelegd. Er bestond tocb een toestand van volslagen rechteloosheid. Beiden, patroon en arbeider konden willekeurig den dieust opzeggen, zonder dat daaraan iets te doen was, tenzij men zich by advocaten vervoegde. Zoo hebben we 38 jaren geleefd onder een wet, waaraan zuivere verklaring ontbrak./ De toenmalige rechten waren om- schreven in artt. 1638 tot en met 1639 van het B. W.. die spreker afzonderlijk noemde. Aldus de geschiedenis der wet nagaande, kwam hij tot de gemaakte wijzigingen. Aehtereenvolgens besprak hij daarvan a. Wie een contract moet sluiten. Hier wees spr. uitvoerig op het onredelijke, dat vrouwen en kinderen voorheen stonden onder de overeenkomst van den huisvader. De patroons wilden denzelfden arbeid van vrouw en kinderen, omdat die veel goedkooper was, dan rnannen- werk. b. Hoe moet het loon zijn Op dit gebied is de toestand dezelfde gebleven. De wetgever kan niet zeggen hoeveel elk verdienen moet. Wei moet rekeuing gehouden worden met plaatselijke toestanden. De wijze waarop het loon is uifcgekeerd is omschreven. Spr. legde de bepalingen der wet, die daarmede in ver- band staan uit en besprak alzoo betaalmidde- len, gedwongen winkelnering, wat van het loon mag afgehouden worden, boeten en schade- vergoeding. c. Verplichtittgen van den werkgever. Hieronder behooren Geregelde uitbetaling van het loon. Door-betaling in geval van korte noodzakelijke afwezigheid by begraving of dergelijke omstandigheden. Godsdienstplich- ten, Zondagsarbeid. Goede werklokalen en gereedschappen. Voeding, ziekenverzorging, getuigschriften. d. Verplichtingen der arbeiders. e. Beeindiging der dienstbetrekking. Hierbij kwam aan de orde de opzeggingstermijn en het ontslag om dringende reden, en f. De rechtskwestie of procedure. Wat dit laatste betreft kon spr. kort zijn. 't Best was deze heel niet aan te gaan, maar zich eenvoudig te verstaan in het oordeel van derden. En juist daarom adviseert hij voor Axel, dat ieder een schriftelijk reglementje maakt en overigens ieder begrijpe, dat het te doen is om voor elkaars welzyn te werken. In 't kort formuleert hij zoo'n overeenkomst en wijst er vooral op maak liever te weinig, dan te veel bepalingen. Met den wensch, dat we als staatsburgers ons leeren richten naar de wetten, waaronder we leven moeten, sluit spr. zijn rede. Alsmt herneemt de voorzitter bet woord en stelt hij de gelegenheid open om nadere inlich- tingen te vragen of eventueel verschil van meening te uiten. Hij zegt, dat eene voor- loopige commissie is gevormd, maar dat deze niet blijvend is. Er zal nog een vergadering van werkgevers belegd worden, die een definitief bestuur kunnen kiezen, om te geraken tot een eenvormig contract voor heel de gemeente. Hierna werd door verschillende personen het woord gevraagd en had een Ieerzame discussie plaats. Niemand meer het woord verlangend betuigt spr. aan den Edelachtbaren Burgemeester zijn hartelijken dank ook namens de voorloopige commissie, die het een onuitsprekelijk genoegen is, dat de vergadering zoo naar wensch is ge- slaagd. Hij gelooft den tolk der vergadering te zijn, indien hij den heer Huizinga dankt voor de duidelijke en bevattelijke uiteenzetting der wet en sluit de vergadering. Volledigheidshalve zij aan dit verslag toe- gevoegd, dat de heer Huizinga meermalen zijn rede onderbrak door lezing van frappante staaltjes van willekeurige handelingen door patroons, die nu zullen ophouden. Ook lichtte hij menig art. der wet door een voorbeeld uit het dagelijksch leven toe. Clinge, 9 Febr. Heden had alhier plaats de installatie van den Z.Eerw. heer pastoor Serrarens. Deze installatie had al vroeger moeten plaats hebben, doch wegens het over- lijden van de moeder van Z.Eerw. was daariu uitstel gekomen en was ook het feest geheel beperkt gebleven tot het kerkelyk karakter. Gezegd moet worden, dat het kerkgebouw prachtig en smaakvol was versierd. De Z.Eerw. heer Pastoor werd des morgens aan zijne pastorie afgehaald door de feest- commissie met het muziekgezelschap. De heer P. A. Smet, voorzitter, sprak hierbij tot den pastoor eene welkomstrede, waarna men zich kerkwaarts begaf. Aan de deur der kerk werden de sleutels aangeboden door de jonge- juffrouw Bertha Eggermont met een toepasselijk vers. Yervolgens hadden de kerkeljjke diensten plaats. In den namiddag bracht de fanfare eene serenade, waarbij namens dat gezelschap en de feestcommissie het woord werd gevoerd door de heeren P. Eggermont en J. F. Bleyenberg. De Z.Eerw. heer pastoor bedankte alien, die tot de opluistering van dezeu dag hadden mede- gewerkt en zorgde er voor dat; de muzikanten een gezelligen avond konden doorbrengen. Alles is overeenkomstig den wensch van den pastoor stil en eenvoudig afgeloopen. Toch zouden we aan onzen plichl te kort schieten, als we niet een hartelijk woord van hulde brachten aan hen, die het kerkgebouw en omgeving zoo fraai en smaakvol hebben versierd. Te Rotterdam wordt sedert Zaterdagmid- dag vermist een 40jarige gelddrager en incas- seerder, wonende te Feijenoord en in dienst der Incasso-Bank. Hij had dien dag 5000 gulden ontvaugen, maar is niet teruggekeerd. Alom worden nasporingen gedaan, doch tot Zaterdag- avond te vergeefs. Nader blijkt dat d. H. verschillende wissels niet ge'incasseerd heeft. Daardoor wordt het bedrag dat hij vermoedelijk ten nadeele van de Iucassobank verduisterde terruggebracht op/600 tot 1000. J. 0. d. H. is Zaterdagavond omstreeks 5 uren nog daar ter stede gezien. Zondagavond omstreeks elf uur stonden drie huzaren met getrokken sabel te zwaaien in de Korte Houtstraat te 's Gravenhage. Een agent van de politiehondenbrigade, die met den hond Lucie aan den band juist voorbijkwam, bemoeide zich met het geval en wilde een der belhamels arresteeren. Deze rukte zich echter los en ging aan den haal. De agent maakte den band van den hond los en op het com mando pakging het beest den vluchteling achterna, greep hem met de tanden in zijn pantalon en slaagde er zoo in den huzaar op den grond te trekken en hem daar vast te houden, tot de agent kwam en den huzaar, die nu gewillig meeging, arresteerde en overbracht naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven. Daar noemde hij de namen van zijn twee kameraads, waarna hij aan een inmiddels ont- boden militaire patrouilie werd overgegeven. Te Bolnes is Zondagochtend de 25jarige knecht G. B. bij het huis Ten Donk, bij het rooien van boomen in de touwen verward ge- raakt en rondgeslingerd. Met een hevige schedel- breuk is de ongelukkige opgenomen. Korten tijd na het ongeval is hij overleden. Te Geeraardsbergen werd een herbergier door zijn kat erg gebeten in den arm. Twee uur later zwol den arm verschrikkelijk op en de ontboden veearts verklaarde dat de kat in den hoogsten graad dol was. Het dier werd dadelijk afgemaakt. De gebetene is met den eersten trein naar Brussel vertrokken om zich in het Instituut Pasteur te doen verzorgen. Maandagnacht half een, trof te Dreumel de surveilleerende rijksveldwachter Kampzekeren Gerlach, een bekend vechtersbaas, die Donderdag te Tiel terechtstaan moest, stroopende aan. G. richtte zijn geweer op den veldwachter en loste een scho't, waarvan de hagelkorrels den getroffene in de longen drongen. Kamp loste nog vijf schoten uit zijn revolver, die de omwonenden wekten, welke hem bij van Deur- sen binnendroegen. Verder vervoer mocht niet plaats hebben. De dader is voortvluchtig. Een ongewone verschijning was de vorige week in de strafzitting der rechtbank te Amster dam een gemaskerde. In de zaak tegen een jongmensch van goeden huize, die onlangs heeft tereeht gestaan wegens verduistering van een rijwiel en die zich in preventieve hechtenis bevindt, werd uitspraak gedaan. De eisch was zes maandende rechtbank legde bekl. vier maanden gevangenisstraf op. De jongeling trad, om de uitspraak van zijn vonnis te hooren, de zaal binnen met een lang, grijs masker, zonder ooggaten, dat zijn geheele gelaat bedekte, Nadat hij in de bank had plaats genomen, zette hij het af. maar toen hij na het vernemen van zijn vonnis, de zaal werd uitgeleid, bedekte hi] zijn gelaat wcder. Bij de behandeling van zijn zaak in de open- bare terechtzitting, nu 14 dagen geleden, ver- scheen de beklaagde ongemaskerd. Te Emmerik heeft de grenspolitie in arrest genomen twee uit Holland gewezen personen, die in het bezit bleken te zijn van een party valsche bankbiljetten van 100 mark, tot een bedrag van 46.000 mark. Het bleken personen te zijn die reeds vroeger wegens valsche mun- terij waren veroordeeld. De makers van de te St. Joose ten Noode gevonden bom zijn nog niet gevonden, maar het is hoogstwaarschijnlijk dat zij van Russi- sche anarchisten komt. Eenige dagen geleden werden er te Brussel Duitsche boekjes uitgedeeld, waarin uitgelegd werd hoe men een bom moest maken talrijke zulke boekjes werden door de politie aange- slagen. Sedert men in Zwitserland zulke strenge maatregelen genomen heeft tegen de anarchisten, na den moord op den heer Muller, te Geneve, en ook na de onlusten te Tottenham, heeft er zich een heele kolonie van Russische anarchisten in Brussel gevestigd. Zonder twijfel is het een dezer kwaaddoe- ners, die de bom in de Boogschutterslaan is komen leggen, uit vrees van betrapt te worden, daar er ook door de Brusselsche politie talrijke huiszoekingeu bij verdachte personen gedaan werden. Bij een brand in een groot kostjiuis van drie verdiepingen te Manchester zijn acht personen omgekomen, verstikt door den rook. Bovendien zijn er in het ziekenhuis twee gewonden, van wie men niet verwacht dat zij er het leven zullen afbrengen. Er waren bij het uitbreken van den brand 300 personen, alien mannen, in het huis, en er ontstdhd een paniek en dolle vlucht naar de trouwens talrijke uitgangen. Maar de rook moet velen belet hebben die uitgangen te vinden. Sommigen redden zich nog door uit de ramen te springen. Onder de dooden is ook de nachtwaker, die alles deed om de slapenden te wekken. Men heeft in Messina werkelijk nog een levend mensch gevonden die nu 37 dagen was begraven geweest. Vrijdagmiddag te vijf uur werd op de plaats waar men de kreten had gehoord een man te voorschijn gehaald van onder het puin. Hij had al den tijd van taartjes en likeur geleefd, die hij in groote hoeveelheid bij zich in zijn graf vond, want het puin waar hij onder lag was dat van een banketbakkers- winkel. 's Gravenhage, 10 Febr. Eerste Kamer. De begrooting voor Marine is aangenomen, na een debat, waarbij de Minister betoogd had, dat juist wegens den plicht om onze onaf- bankelijkheid te verdedigen, het een eerste eisch is, eene krachtige haudhaving onzer neutraliteit, tot welk doel, ook naar hef oordeel van den Minister van Oorlog, versterking der Wester- schelde zoo spoedig mogelijk dient te worden ter hand genomen. Yervolgens werd aangenomen de begrooting van Financien, nadat de Minister, o. a. naar aauleiding van een pleidooi van de heeren Laan en Hovy, om aan de maatschappij ffDe Schelde" te Ylissingen het z. g. eiland af te staan, had geantwoord, dat hij die maatschappij wel ter wille wil zijn, maar dat alles niet van een kant kan komen. Na een kort debat werden ook de oorlogs- en vestingbegrootingen aangenomen. lloogezand, 10 Febr. Te Sappemeer is gisteren in een der kleedingstukken van den verdachten schoenmaker E. (zie ons vorig no.) een brief gevonden, een soort testament van de weduwe W. ten voordeele harer zuster, getrouwd met E. De verontwaardiging is algemeen. Parijs, 10 Febr. De jury deed uitspraak in den m'oord op den heer Remy, en sprak over de beklaagden het schuldig uit, waarna de kamerdienaar Renard tot levenslangen dwang- arbeid, en de bediende Gourtois tot 20 jaren dwangarbeid werd Veroordeeld. Hujst, 8 Febr. 1909. Terugkeerende alpentoerisften verhalen van een nauwelijks ontsnapt gevaar bij het bestijgen van een berg. Stel u een gevaarlijk groote sneeuw- en ijs- massa voor aan den rand van een afgrond in de bergen. Eenige bergbekliminers door koorden aan elkaar gebonden, trachtten met de noodige voorzorgen de bergkloof over te steken. Op een gegeven oogenblik wordt door een kevigen rukwind plotseling het evenwickt verbroken terwijl de sneeuwmassa al rollende de toeristen medesleept. Gij zult moeten bekennen, dat de toestand van de vraagkalzen gevaarlijk was. Maar denk eens goed na, of gij zelt niet in het- zelfde gevaar verkeert, wanneer gij uw hoest, verkoudheid, of bronchitis verwaarloost, die, hoe onbeduidend ze ook schijnen, tot vreeselijke ziekten kunnen overgaan, zooals borstaandoe- ningen, asthma of tering. Neem dezen dag nog uwe maatregelen om u te genezeu. Koop eene flesch Abdijsiroop, en de hoest, verkoud heid of bronchitis zal er door genezen. Wanneer gij lijdende zijt aan de borst, longaandoening of asthma zult gij meerdere flesschen moeten gebruiken, maar zoo zeker als twee maal twee vier is, zoo zeker zult gij ook door de Abdij siroop genezen. Alom verkrijgbaar. Directie PAUL JORGE. Zondag 14 Febrnari a. s., te 2l/2 ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzen opvoering van Samson, stuk in 4 bedrij ven van Bernstein Voile (jas au Alinard, revue locale, groot spekstakelstuk. ZEETIJDINGEN. Van 8 tot en met 9 Februari. s Van 8 tot en met 9 Februari werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigen op en 35 afgeschutdoor de Westsl. 6 op- en 2 afgeschut. JPositie der Stoomnchepen. Glycerine biji, de Kloosterbalsem verzacht en geneest. Pnjs per pot 0.35, 0.75 en 1.20. Let op den rooden band met handteekening L. I. Jlkker. Middenpriis per 100 K.G. Tarwe /9,25, Rogge /7,25, Wintergerst 9,— Zomergerst 8,75, Haver 6,50, Erwten t 12,—, Wille boonen 12,—, Bruine boonen 11,25, Duivenboouen yT0,50, Paardenboonen f 9,25, Boekweity Lijnzaad f 12,—, Koolzaad Aardappels 3,25. Boter per kilo 1,15. FMoren per 26 atuks f 1,10. Ter weokmarkt waren aangevoerd R stuks Rundvee, 34 varken® waarvan verkocht 5 atuks rundvee en 14 varken®. a VLAG. NAAM. Ms. Van en naar. Lading fonr X**r %euzeii 8 Eng. s.s. River Scheldt 2199 Londen stukg. Ann Ter Aemrni 8 Eng. s.s. River Lagan 2272ILonden stukg. liinr Uenl 8 Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen stukg. idem Tadorna 3730 Manchester idem idem Mersey 3570 Goole idem Duits. s.s. JohannaOelssner 2130 Reval idem Eng. s.s. Eros 5215 Cardiff kolen 9 Rus. s.s. Sigrid 62.7 Riga stukg. Van em i 8 Deen. s.s. Peter Willemoes 5166 Barry ledig Eng. s.s. Sea Gull 2163 Londen stukg. 9 idem Itawcliffe 245 Goole lcdig Fran, s.s Ouistrehara 1331 Brest phosph. V oor Selzaeiel 9 Eng. sch. Alembic 722 |lJmuiden koolteer «.h HARALD vertrekt heden van Honaine naar Rotterdam, g.s. JENNY in loseing te Marseilles. i.e. RICHARD van West Hartlepool naar Marseilles passeerde 7 dezer des voormiddags 11 uur Dungeness, s.s. ELISABETH vertrok 31 Januari van Rotterdam naar Algiers. s.s. HELENA van Sunderland naar Algiers passeerde 8 dezer des middags 1 nur Oussant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2