Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 6 Februari 1909. 49° Jaargang. Buitenland. No. 5260. B E K E N D M AKI N G. Predikbeurten. TWEfflEDEl BIaAJD. De overige mogendheden houden zich buiten de ruzie Oostenrijk en Duitschland zullen geen stappen doen, opdat Boelgarije het Russigche voorstel zal aannemen. TER NEUZEN, 5 Februari 11)09. Geschenk der Zeeuwsclie Vrouwen aan, Hare Majesteit de Iioningin. Eene waapschiiwing, Zondag 7 Februari 1909. RECHTSZAKEK. Arrondissements-Rcchtbauk te Middelburg. Burgemeester en YVethouders van - TER NEUZEN brengen ter openbare kennis (tat het voornemen bestaat een struok grond ter oppervlakte van ongeveer 16 M2. rsgen in den Walgang voor liet perceel bewoond door P. VERCOUTEREN aan den pnblieken dienst te onttrekken. Bezwaren hiertegen kunnen bij hen worden iogebracht voor 18 Februari 1909. Ter Neuzen, 4 Februari 1909. Burgetneester en Wethouders voornoemd, .1. A. P. GEILL, Biirgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De toestand op den Balkan heeft door ket Russische bemiddelingsvoorstel aan Boelgarije en Turkije, een nieuw aanzien gekregen. Zooals bekend, speeit het geld ook in de Balkan- politiek een overwegende roi en het getuigt van zakenkennis. dat de Russische diplomaten langs den financieelen weg tot een oplossing der crisis willen komen. Rusland heeft de koe bij de horens gepakt en had daartoe wel eenig recht. Turkije, wiens financien in uiterst zwakken toestand verkeeren, is nl. nog altijd een gedeelte oorlogschatting aan Rusland schul- dig vanwege den laatsten Russisch-Turkschen oorlog (1878). Rusland rekent nu zoo Aan Boelgarije worden 82 millioen voorgeschoten, daarmee kan het aan de Porte, die altijd geld- gebrek heeft, voldoen en tevens zal de Rus sische invloed in Boelgarije toenemen. Deze transactie is wellicht voor Rusland alleen het voordeeligst, want de Turken krijgen geen geld te zien. De oude schuldvordering van 1878 moet nog aan Rusland worden aauge- zuiverd. Welnu, de Russen zijn niet zulke barbaren als wel beweerd vrordt, zestien jaren lang zullen de Turken de jaarlijksche aflossing der oorlogsscbatting van 350,000 Turksche ponden in hun schatkist kunnen houden. Men elkaar op den Balkan .,met gesloten beurzen" en dat gaat zoo glad, orudat er nog zooveel onbetaalde rekeningen uitstaan. In de Boelgaarsche stad Philippopel werd Woensdag bekend gemaakt dat het tusschen Turkije en Boelgarije tot een definitieve over- eenkomst kwam op den grondslag van een door Boelgarije te betalen schadeloOsstelling van 82 millioen francs. Dit bericht wekte levendige vreugde onder de Boelgaren. Het schijnt dat dezen de oor- logsmaatregelen geheel hebben ingetrokken na de Russische tusscheukonist, want de Porte wilae slechts dan de onderhandelingen hervat- ten, wanneer van oorlogstoebereidselen werd afgezien. De Turken hielden echter „hun kruit droog" Maandag werd aau het miuisterie van Oorlog. in het bijzijn van Nazim-pasja. kommandaut van het legerkorps van Adrianopel, krijgsraad gehouden over een veldtochtplan tegen Boelgarije. De onderhandelingen over het Russische voorstel zijn gister begonnenDe Turksche gezant te Petersburg heeft gister aan de Porte het Russische voorstel geseind tot regeling der schadeloosstelling van Boelgarije van 125 (82?) millioen francs. De Turksche Ministerraad zal vandaag de kwestie onderzoeken. De meening der Regeering blijft het voorstel volstrekt ongunstig gezind. Er bestaat geen twijfel of Turkije zal hetver- werpen als het de mogelijkheid ziet om dit te doen. Kiamil Pusja zal naar men zegt liever aftreden dan bet aannemen. De Porte houdt zich'dus gereserveerd jegens den aartsvijaud Rusland, en er zal nog heel wat zeemanschap noodig zijn om 't vredesscheepje in veilige haven te brengen. Rusland treedt, volgens half oflicieele mededeeling, slechts op als vredestichter. In geenen deele bestaat het plan de rol van beiniddelaar te verbinden met eischen ten aanzien van de Dardanellen-kwestie, noch die rol dienstbaar te maken aan andere politieke doeleinden. De Turksche Earner nam gister een motie aan, waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd een wetsontwerp bij de Earner in te dienen tot ohderdrukking der politieke benden en tot regeling der Godsdienstkwestie in Macedonie. Bevestigd wordt, dat in de roerige Macedo- nische provincies veel troepen worden bijeen- gebracht. Donderdag had te Middelburg ten stadhuize de vergadering plaats van de afgevaardigden uit de verschillende gemeenten van Zeeland der comite s voor het Provinciaal geschenk aan H. M. de Eoningin. Dp vergadering, die door een dertigtal dames werd bijgewoond, werd te ruim half twaalf geopend door mevrouw DijckmeesterWintgens, echtgenoote van den Commissaris der Eopingin in Zeeland, eere-voorzitster van het comite te Middelburg, die, na den aanwezigen een wel- komstgroet te hebben toegeroepen, er op wees dat door de ruime bijdragen, die uit geheel Zeeland waren iugekomen, er een vrij aauzienlijk bedrag zal overblijven, dat ter voldoening aan den wensch, door H. M. de Eoningin uitge- drukt, in overleg met H. M. bestemd zal worden voor een liefdadig provinciaal doel. Spreekster meende dat daarvoor in de eerste plaats in aanmer- king zullen komen de vereeniging „Einderzorg" te Middelburg, uitgaande van de Ned Herv. Diaconie in Zeeland en de vereeniging „Zeeland" doorgangshuis en gezinsverpleging voor alle gezindten, beide sticbtingen, die uitvloeisels zijn der kinderwetten. Vervolgens noodigde spreekster de afgevaar digden uit de gemeenten Vlissingeu, Zierikzee, Oosterland, Tholen, Wissekerke, Goes, Ter Neuzen, Ilulst, Hontenisse, Oostburg, Sluis en Aardenburg uit om zich te vereenigen met het Middelburgsehe comite tot vorming van een hoofdcomite, die, zoover zij aanwezig waren, zich daartoe bereid verklaarden. Daarna nam mevrouw Van den Brandeler Klem, echtgenoote van den Burgemeester van Middelburg, voorzitster van het comite te Mid delburg de verdere leiding der vergadering over en deed o. a. de volgende mededeelingen. le dat bij de penningmeesteres, mevrouw SprengerButeux tot nu toe reeds was ingeko- men f 5424.01 terwijl von een viertal gemeenten de gelden nog werden ingewacht. 2de dat het geschenk aan H. M. de Eoningin zal bestaan uit een kinderwagen met toebe- hooren, uitwendig geheel met ivoor bekleed en met zilver gemonteerd, op het ivoor zal en relief worden aangebracht het wapen van Zeeland en de Eoninklijke Eroon. Aan die wagen wordt o. a. toegevoegd een zomerkap afgewerkt met kant die te Sluis wordt ver- vaardigd. Ten slotte deelde de voorzitster nog mede dat het geschenk dac voor de uitreiking te Middelburg ter bezichtiging zal gesteld worden zal worden toegevoegd een album, verrneldende de namen der dames van de verschillende plaatselijke Comite's. De heer F. J. M. Bakker, buitengewoon opzichter aan de havenwcrken te Ter Neuzen, is benoemd tot opzichter 2de klasse bij den dienst van weg en werken bij de Nederlaudsch Indische Spoorwegmaatscbappij op Java. De Commissaris der Eoningin in Zeeland, maakt bekend, dat in het jaar 1909 lo. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maarl, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn 2°. Het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gebokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4". de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zoo veel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet 5°. de visscherij met de overige voor deze Provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei. In de Diusdaginiddag te Hulst gehouden 4e algemeene vergadering van den R.-E. Boeren- bond van Zeeuwsch-Vlaanderen (Oostelijk deel) bleek uit het verslag over de werkzaamheden van den Bond en de afdeeling in het afgeloopen jaar, dat de Bond thans 1015 leden telt, ver- deeld in 15 afdeelingen. Aan elke afdeeling is verbonden een boeren- leenbank, waarvan er 13 aangesloten zijn bij de Centrale Bank te Utrecht en twee bij die te Eindhoven. Men schrijft ons uit Gent Tentoonstelling. Gelijk reeds aangekondigd is zal de maatschappij //Het Neerhof" van Gent hare jaarlijksche meeting in de badzaal der Van •Eijckplaats, ten voordeele der slachtoffers van Sicilie en Calabrie houden. Deze tentoon stelling belooft, gezien de inschrijvingen die reeds in het secretariaat zijn binnengekomen, prachtig te zijn. A1 de leden hebben het ter harte genomen hunne beste dieren, in 1908 gekweekt in te zenden. Eene verkoopklas zal met de tentoonstelling gepaard gaan. Zaamslag, 4 Febr. Heden hield de vereeni ging ,/Onderlinge Hulp" hare gewone jaarlijksche vergadering. Nadat de rekening «tl verant- woording door den penningmeestWhad plaats gehad, bleek dat ontvangen was f 655,08, uitge- geven 399,4S, goed slot 255,60. Het totale bezit der vereeniging bedraagt 1365, het aautal gewone leden 133 en 19 honoraire leden. Voor gestorven en onteigende varkens werd uitgekeerd 271,40. Herkozen werden de bestuursleden Johannis de Feijter, Cornelis de Vos Jacz. en L. A. de Mill. Axel. Woensdagavond werd alhier onder voorzitterschap van den heer B. van Ruijven ten huize van den heer S. Dieleman de jaarlijksche vergadering gehouden van honoraire leden van het fanfare-gezelschap //Concordia". Slechts 15 leden waren tegenwoordig. Uit de rekening en verantwoording van den penningraeester bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen vereenigingsjaar hebben bedragen 632,64, waaronder 81,98 goed slot van het vorige jaar en 367,50 opgehaald voor het op 29 Juni j.l. gehouden festival. l)e uitgaven bedroegen 673,08s, waaronder ongeveer 350 voor het festival en 100 voor gedane herstellingen en schilderwerk aan de muziektent. Er was alzoo een tekort van 41,44s. Deze rekening en verantwoording werd goed- g keurd, na onderzoek door eene commissie van uvee aanwezige leden, terwijl een en ander reeds door het bestuur was in orde bevonden. Alvorens de vergadering te sluiten, wees de voorzitter er op, dat het met de financien der vereeniging niet r.ooskleurig gesteld is, waarom hij alien opwekte pogingen aan te wenden bij vrienden en bekenden om als honorair lid toe te, treden en alzoo'de inkomsten van //Concordia" ruimer te doen vloeien. Koewaclit. Donderdagvoormiddag werd al- hiet een openbare vergadering van den gemeente- raad gehouden waarop alle leden tegenwoordig waren. De vergadering werd geleid door den burgemeester, den heer C. Dierick. »De secre taris gaf voorlezing van een brief van de Ged. Staten waarbij deze meedeelen, dat hunne be- slissing omtrent de begrooting dezer gemeente voor 1909 verdaagd is tot 1 April a.s. Voor kennisgeving aangenomen. Door Burg, en Weth. wordt aan den Raad overgelegd het verslag volgens art. 52 der Woningwet. Het verslag wordt na lezing goedgekeurd. Besloten wordt op 7 April a. s. eene jaar- markt te houden voor paarden, koeien en ander vee. Er zullen de zelfde premien verstrekt worden als op andere jaren. Ook in de voor- waarden wordt geen verandering gebracht. Wegens bebouwing van het erf van Ch. Mis- seghers zal worden uitgezien naar een ander terrein voor het houden vau de varkensmarkt. Door den Raad wordt goedgekeurd eene af- en overschrijving op de begrooting van 1908, noodzakelijk geworden door de verpiaatsing van het telefoonkanfoor. Ingekomen was een voorstel tot verkoop van een strookje gemeentegrond liggende langs den Nieuwen weg. Besloten wordt, dat aan de Ged. Staten machtiging zal worden gevraagd, terwijl met de aanpalende eigenaren in onder- handeling zal woi'den getreden. Daar niemand meer het woord verlangt wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. De collecte voor het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Eoningin, heeft in deze gemeente opgebracbt de som van f 58,50. Op 1 Janpari 11. was op de Cooperatieve Boerenleenbank alhier ingebracht de som van 36,396,75. Terugbetaald werd in het vorige jaar 10,084,20, zoodat het totaal der spaar- gelden bedroeg f 26,312,55. Het aantal uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 83. De rente der spaargelden was van 1 Januari 1908 tot 1 Juli 3s/4 percent, van 1 Juli tot 1 Januari 1909 3Y2 percent. Aan voorschotten was op 1 Januari 1908 verstrekt 29,055,12. Op 1 Januari 1909 bedroegen de voorschotten 34,350,12. Terugbetaald werd in 1908 de som van f 3.524,23. De rente der voorschotten be droeg van 1 Januari 1908 tot 1 Juli 4% percent en van 1 Juli tot 1 Januari 1909 41/2 Op 1 Januari 11. had de Bank bij de Centrale Bank te Utrecht eene schul'd van 4,269,73. Door de ruime inlagen in de rnaand Januari is thans die schuld niet alleen betaald, rnaar heeft de Bank zelf geld uitstaan. Nrf en dan kwam het, vooral ten platte lande, voor dat inleggers bij de Rijkspostspaarbank, die bun boekjes in bewaring geven bij den post- ambteuaar, in hun goed vertrouwen bedrogen werden en dat hun op listige wijze hun spaar- penningen zijn afhandig gemaakt. Reeds voor eenige maanden is door de directie een alge meene waarschuwing in de bladen gepubliceerd en werd den spaarders ernstig aanbevolen, hun livretten zelf te bewareu. Zij schijnt zulks nog niet^oldoende te hebben -geacht en deed in de wachtkamers der kantoren de volgende publicatie aanplakken //Handel mej uw spaarbankboekje als met uw geld. Bewa#r het zelf. Aan de postambtenaren is het streng ver- boden het in bewaring te nemen. Zie altijd goed na, voor gij het postkantoor verlaat, of het ingelegde, dan wel het terug- betaalde bedrag, juist in uw boekje is vermeld. Onderteeken nooit een quitantieformulier in biancodat is zonder dat gij het behoorlijk hebt laten invullen. Als gij uw boekje voor rcnte.-bijschrijving aan het postkantoor afgeeft, moet men u een ontvangbewijs geven, dat er uitziet als neven- staand gekleurd model. Als gij deze waarschuwing niet opvolgt, loopt ge gevaar geldelijk nadeel te lrjden. Bij sommige ambtenaren, die de goede be- doeling van deze waarschuwing aan het publiek miskeDden, heeft zij eenige gevoeligheid opge- wekt. Zij beschouwden haar inhoud als tot hen gericht. En nu is hun narnens de directie er uit- drukkeljjk op gewezen dat die meening niet juist is. Een bewijs van wantrouwen mag in die waarschuwing niet worden gezien, welke uitsluitend beoogt te voorkomen, dat maat- regelen van orde en controle, welke bij de behandeling van spaarbankzaken zijn voorge- schreven, door de inleggers zelven onwetend zouden worden terzijde gesteld. Mervorimle I4erk. Ter Neuzen. 9J u. en 2 u., Ds. A. Tiramerman. Sluiskil. 9i u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9^ u. en 2 u., Ds. J B. T. Hugenhollz. Zaamslag. 9 u. en 2 n., Ds. G. van Dis. H»ek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Uoulen Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. («eref«rmeerile Kerlten. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. W. Bouwman van Hallum. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. A. J. de Boer v. Grijpskerk (Gron.) IS. 9 n., leeskerk en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt van Zaamslag. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. IS. 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt en 2 u., leeskerk. Kereforineerde gemeenle (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. A. Janse. lfml-I»ereformeer»le getneente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5j u., leeskerk. IiOkanl „Kl»en-aiaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 u., dhr. D. van Wijk van Groede. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Februari de volgende vonnissen nitgesproken t M. S. v. B., oud 32 j., huisvrou w van J 8. P., werkvrouw te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevaugenisstraf. A. d. P., oud 22 j., werkman te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 2 maanden gevang. C. F. E., oud 41 j., cafebonder te Ter Neuzen, beklaagd van heling, vrijgesproken. In de zitting van 29 Januari j.l. was tegen den beklaagde geeischt een gevangenisstraf van 3 maanden, terwijl de verdediger, Mr. P. Dieleman te Middelburg, vrijspraak vroeg. In de terecbtzitting van hovengenoemde rechtbank werd heden uitsluitend behandeld de bekende zaak tegen P. J. R., oud 38 jaar, koopman, geboren te St. Philipsland, wonende te Vlissingen. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij in den loop van het jaar 1906 in Zeeuwsch- Ylaanderen samen met L. B., opzettelijk een bedrag van ongeveer 10000 francs, dat hij met genoemden B. van de societe anonime van de suikerfabriek te Amougies en wel op 27 Maart van dat jaar 5000 francs en in April nogmaals 5000 francs had ontvangen, om daarvan voor schotten te geven aan landbouwers die suiker- bieten aan genoemde fabriek wilden leveren, en dat hij met genoemden B. auders dan door misdrijf onder zich had, terwijl dat geld toebe- hoorde aan genoemde suikerfabriek, in elk geval aan een ander dan aan hem beklaagde of genoemden B., wederrechtelijk zich heeft toegeeigend, voor zich Uehouden en te eigen bate aangewend alsmede dat hij op of om omstreeks 12 April 1906 te IJzendijke of te Gent in Belgie, toen de bestuurder dier societe, de heer Jean Delporte hem ingevolge hunne overeenkomst vroeg om hem kwijtingen ten bedrage of om streeks ten bedrage van de hem reeds uitbe- taalde voorschotten ad te samen 10000 francs te vertoonen, aan dezen valschelijk in strijd met de waarheid en met het oogmerk om zich en zijn mede verdachte wederrechtelijk te bevoor- deelen, heeft raedegedeeld dat hij reeds ten behoeve van de societe bieten had gekocht en daarvan dan ook aan dien vertegenwoor- diger quitanties vertoonde van verschillende landbouwers uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D., te samen f 8044,00 ten bewijze, zooals hij bedrieglijk voorgaf, dat de in die kwijtingen bedoelde bieten, voor de societe waren bestemd, terwijl zulks in werkelijkheid niet het geval was tengevolge van welk een en ander hij den heer Delporte opzettelijk in den waan heeft gebracht, dat door hem beklaagde, aan den inhoud van het contract, wat zijne ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5