Gemengde berichten. Landbouwberichten. 1/ Voor het toelatings-examen tot de zee- vaaitschool te Vlissingen is geslaagd C. van Oppen te Ter Neuzen. Wederom werd j-.l. Zaterdag by onzen stadgenoot, den beurtschipper K., executoriale veikooping gehouden van zijn inboedel, ter zake van de aan de rijksverzekeringbank verschuldigde piemie voor de ongevallenwet, die hij nog steeds weigert te betalen. Het bedrag der premie, oorspronkelijk enkele guldens groot, was thans weer, met de onkosten, gestegen tot f 59,Voor dit bedrag werd de eerste koop, eenige Godsdienstige werken, gekocht door een persoon van elders, die nu leeds de derde maal voor die gelegenheid naar hier- overkwam. Aan de sckeepswerf ,/Zeeland" te Hans- weerd is opgedragen het bouwen van een sleep- schip van ongeveer 600 ton, voor den heer J. Wieland te Ter Neuzen. In den loop van dit jaar wordt de land- weer op haar sterkte gebracht. Er ontbrekeu nog 4 bataljons-commandanten, w. o. een voor het district Ter Neuzen. De heer H. G. Hammacher te Groede, lid van de Prov. Staten van Zeeland voor het district Sluis, zal den 26 Februari 30jarenals zoodanig zitting hebben. Sluiskil. Zondagmiddag 1.1. kregen twee 14jarige jongens alhier met elkaar twist over het jjs. De eene, zekere G. V., werd zoo driftig, dat hij den anderen onverhoeds eenige steken met een mes aan hoofd en hals toebracht. Het slachtoffer, zekere C. v. W., is, naar men ver- neemt, gevaarlijk gewond. Zaaraslag. In plaats van wylen den heer Adr. Riemens is benoemd tot president-kerkvoogd en dus tot voorzitter van het bestuur der Ned. Herv. Kerk alhier de heer Abr. de Kraker Kz. Zaamslag, 1 Febr. Bij het inzamelen van giften voor het huldeblyk aan H. M. de Koningin is alhier ontvangen ongeveer 255. Ilosclikapelle. De collecte, hier gehouden tot bijdrage aan het Zeeuwsche gesebenk voor H. M. de Koningin, heeft f 37,07 opgebracht. Een dreumes van een paar jaar zou ook eens op het ijs gaan en liep pardoes in een bij t. Zijn vader, die juist voor zaken zijne woning verliet, hoorde den kleinen roepen en schreeuwen, en zag hoofd en armpjes uit het gat stekeD. Natuurlijk snelde hij haastig toe, om nog bytyds zijn zoontje uit het koude, gevaarlijke bad te halen. In tegenstelling met een bericht uit deze streek, dat eenige lieden in Duitschland geen werk konden vinden, en onverrichterzake moesten terugkeeren, kan uit onze gemeente gemeld worden, dat van de werklieden, van hier naar //das grosze Vaterland" vertrokken, nog geen enkele is teruggekeerd. Er wareu er eenige bij, die voor den eersten keer gingen en terstond aan den arbeid konden gaan. Hulst. oortdurend is er oneenigheid tusschen de leerlingen der Ambachtsschool uit Hulst en die uit ler Neuzen. Dit kwam Donderdag- avond tot ernstige botsing. Vechtpartijen kadden plaats, waarbij de vechtenden met ge- weld moesten worden gescheiden. Naar wij vernemen is de zaak in handen der j ustitie. (Zel.) St. Jansteeii. De sub-commissie van het Middelburgsche Damescomite, dat namens de Zeeuwsche vrouwen een geschenk (een kinder- wagen met toebehooren) aan H. M. de Koningin zal aanbieden, bestond alhier uit de dames E. Rottier—Vael, E. de Kerf— Vereecken. J. Vael— IJsebaert, M. de Buck—Smet, M. Schiffer—Stuer en A. Giele Strooband. Bij het inzamelen der bijdragen hebben deze dames f 62,316 ontvangen. Koovvacht. Zondagnamiddag werd ten huize van den heer A. van Hove de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van den Boerenbond. Wegens het hoogst ongunstige weder wareu slechts een 50tal leden opgekomen. De secre- taris gaf een uitvoerig verslag van de werk- zaamheden der vereeniging in het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat het ledental geen verandering had ondergaan. De inkomsten be- droegen 28,70, de uitgaven 21,22 zoodat er een batig saldo was van f 7,48. Besloten werd dit jaar geen aanbesteding van klaverzaad te houden wijl overal klaverzaad in voldoeude hoeveellieid voorhanden is. Wel zal men ge- zamenlijk mais aankoopen, waarvan staande de vergadering 2300 kilogr. werd opgegeven. Bij de vereeniging te Westdorpe zal 2500 kilogr. ammoniak-superphosphaat besteld worden. In de vergadering van de Boerenleenbank, welke daarna gehouden werd, gaf de kassier tezing van het rapport van den hoofd-inspecteur. Daaruit bleek, dat bij de inspectie alles in de beste orde was bevonden. De kassier sprak daarna in het breede over het Bankblaadje, dat van wege de Boerenleenbank te Lamswaarde wordt uitgegeven. Besloten werd voor de propa ganda een 20tal exemplaren te nemen, terwijl tevens een 20tal abonnementen werden op gegeven, welke waarschijnlyk, wijl vele leden afwezig waren, wel tot 30 zal klimraen. De Voorzitter wekte ten slotte de leden op naar de algemeene vergadering van den Boeren bond te gaan, welke Dinsdag 2 Februari te Hulst gehouden wordt. I'aardenfokkerijEen nieuw stamboek. Onder voorzitterschap van den heer F. B. LOhnis, inspecteur van den landbouw, were Woensdag 1.1. te 's Hertogenbosch in het loge- ment »De Gouden Leeuw" eene vergadering ge houden van afgevaardigden van het Limburgsch, het Zeeuwsch-Belgisch, het Geldersch en het Nederlandsch paardenstamboek om te komen tot de oprichting van een Nederlandsch-Belgisch paardenstam boek. De ontworpen statuten daarvan werden artikels- ge wijze besproken, aan het slot der vergadering in beginsel vastgesteld en tot de oprichting van het nieuwe stamboek bij acclamatie besloten. Tot leden van de Commissie van Redactie werden naast den heer Lohnis aangewezen de heeren E. H. C. L. Strens, voor het Limburgsch, G. A. Vorsterman van Oyen voor het Zeeuwsch- Belgisch, H. A. Nebbens Sterling voor het Nederlandsch en Hoogland voor het Geldersch stamboek. Bij de Donderdag te Bergen op Zoom gehouden verkooping van 9 hengstveulens van 's Rijks hengstveulendepot was door het drukke bezoek de kooplust zeer gcanimeerd. De op- brengst bedroeg in totaal f 16,470. Het hoogste bod werd gedaan op den hengst //Conrad" v stal Van der Zalm te Kerk-Avezaath, f 3260. Een audere hengst werd gekocht door de asso ciatie //Schalwijk" voor 3206. Het laagste bod bedroeg f 1010. bericht ge- Zaterdagmorgen werd ons een seind, omtrent eene hevige aardbevingdieeendeel van Spanje geteisterd had en waarbij een deel van Barcelona door een vloedgolf zou zijn weggeveegd. Volgens latere berichten uit Madrid zijn die berichten, ontleend aan de Londensche avond- bladen van Vrijdag, geheel uit de lucht gegrepen. Aan het Kon. Meteriologisch Instituut te De Biidt was dan ook geen enkel aardbevings- verschijnsel waargenomen. De te Goes gehouden fancy fair voor werkverschaffing heeft 756,21 opgebracht. Einde van een Warenhuis. Te Rotter dam wordt het bekende Warenhuis van //Les Grandes Galeries Beiges" aan de Hoogstraat en Steiger opgeheven. De inventaris geschat op f 475000 wordt successievelijk verkocht. In het groote gebouw komt de manufactuurzaak der firma Brenninkmeijer. De verkoop van het vleesch van den vee- stapel der onteigende runderen van den veehouder Zeeuw te Schiedam heeft te Rotterdam rutin 13000 opgebracht. Het Rijk had den verstapel overgenomen voor circa 20.000. Te Ilengelo is Vrijdagavond de voerman van den heer Polak uit Almelo onder zijn eigen vrachtwagen geraakt, waar liij naast liep, doordat de leidsels om zijn been geraakten. Hij werd dood opgenomen. Bij een hardrijderij op schaatsen te Tynje (Fr.), Vrijdag gehouden, is de hardrijder B. v. d. Zee, van Leeuwarden, in voile vaart tegen een der juffers aangereden, waarmee de baan was afgebakend. Van der Zee werd met gebroken ribben opgenomen, per slede naar Akkrum vervoerd en van daar per spoortrein naar Leeuwarden. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De 83jarige heer J. Ligthart, te Spierdijk (N. H.), deed dezer dagen nog een flinken tocht op schaatsen. De rechtbank te Leeuwarden heeft 7 jongelieden te Sneek wegens storing van een openbare godsdienstige bijeenkoenst van het hLeger des Heils" veroordeeld twee hunner tot 1 maand en de overigen ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. Terwijl eenige kinderen met lucifers aan 't spelen waren, geraakten de kleertjes van het 6jarig dochtertje van den fabrieksarbeidpr H., te Hengelo, in brand, met het treurig gevolg, dat het kind hevige brandwonden verkreeg en kort daarna bezweken is. Drie jongens, Vrijdagavond uit het ge- sticht de Kruisberg bij Doetinchem ontvlucht, hebben Zaterdagmorgen halfvijf te Zutphen inge- broken bij den winkelier Meyer, aan den Emme- rikschen weg, en diefstal gepleegd. Twee hunner zijn reeds gepakt en hebben bekend. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft terecht gestaan de milicien, die te Amsterdam herbaaldelijk lichte japonnen beschadigde door het er op spuiten van een donkervuile vloeistof. De krijgsraad te Haarlem had beklaagde's on- toerekenbaarheid aangenomen, maar deadvokaat- fiscaal kwam van deze uitspraak in hooger beroep en het Militair Gerechtshof had aan andere des- kundigen verzocht eenonderzoek naar beklaagde's geestvermogens in te stellen. De uitslag hiervan was, dat beklaagde wel minderwaardig, maar niet ontoerekenbaar was. In het hospitaal, waar hij vo6r de vrijspraak opgeborgen was, heeft men van zijn //neigiug" niets bespeurd. Wegens zaakbeschadiging werd 3 weken ge vangenisstraf geeischt. De stakende werkloozen te Amsterdam Wij lezen in het Hand.bl. De treurige klucht aan den Overtoom blijft doorgaan de menschen, die voor het bijeen- gezamelde geld van de burgerij werk gekregen hebben, worden gepost, gehinderd, bedreigd, omdat het geld van het werkloozencomite niet wordt besteed op de wijze en in de mate door een vakvereeniging gewenscht. Ondersteunden, die werken willen, worden gevolgd en in hun woning gehinderd. Oomuiissieleden ontvangen bezoeken, en drpigeinenten van laffe relletjes makende werk loozen. En zoowel de ongelukkigen, die door den weldadigheidszin der burgerij in staat worden gesteld hun brood te verdienen, als de mannen, die er tijd en moeite voor over hebben om hen te helpen, worden door deze //stakende werk loozen" op alle mogelijke wijzen gehinderd. Het is zeker niet de beste wijze om de sym- pathie van de burgers, door wier gelden de Overtoomsche werkverschaffing mogelijk is ge- maakt, te verwerven. En wy zijn er van overtuigd, dat de werk- loozen-commissie, door te weigeren de stakende werkloozen te ondersteunen in den geest haudelt van hen, die gelden geschonken hebben. Het beste bewijs daarvan is wel, dat de //Staking" van de werkloozen ook een staking van de gif- tenzenders ten gevolge heeft gehad. En dat de giften weder zijn gaan vloeien, toen de houding van de commissie bekend en be- g rep en werd. Zijn wij wel ingelicht, dan is aan verschillende giften de voorwaarde verbonden. dat geen onder- steuning aan ,;stakende werkloozen" zou worden gegeven. Onder die omstandigheden kan en mag de commissie niet anders handelen dan zij doet zij kan niet willekeurig met de giften han delen, zooals de hardste schreeuwers wenschen, zoo dat zij de minste onaangenaaiuheden, de meeste populariteit en dankbaarheid oogst. Zij moet zich bescbouwen als vertegenwoordigster der schenkers en bij het verdeelen der gelden slechts rekening houden met biliijkheid en het algemeen belaug. De stakende werkloozen schijnen het er nu op gezet te hebben de geheeie burgerij tegen hen in het harnas te jagen. Natuurlijk maakt het Plaatselijk Arbeids- secretariaat (de plaatselijke centrale der anar- chistische vakbewegiug) een gretig gebruik van de omstandigheden om zooveel mogelijk agitatie te verwekken, maar de stakende grondwerkers verzetten zich geenszins tegen de dolzinnige besluiten, welke genomen worden ook door men schen, die met hun quaestie niets temaken hebben. Zoo is in een Vrijdagmorgen in lokaal De Jong gehouden rumoerige vergadering van het agitatie-coinite van het P. A. S., waarbij //ook" de stakende werkloozen tegenwoordig waren, besloten alle leden van de YVerkloozeu-commissie uit de burgerij te posten, ook burgemeester Van Leeuwen, die er eere-voorzitter van is. Een lOOtal werkloozen verklaarden zich tot posten bereid. Om de twee uur zullen ze afgelost worden en het plan van het agitatie-comite is het posten te betalen. Het treurigste van alles is, dat de stakende werkloozen niet alleen zichzelf, maar ook den anderen werkloozeu groote schade berokkenen. Een etmaal op een ijssc'iois in die Zuidei'zee. Een van de Vrijdag door de postboot Have- laar geredde visschers vertelt aan de Zwolsche Courant 's Middags om half twee gouge we 'l ijs op voor de haven van Elburg. D'er waren d'r een heele boel spieringvisscherslui. 't Zal zoo •omtj-ent vjjf uur geweest zijn, toen wij aan de touwtjes van nette zage, dat er werking in t ijs kwam. Nou ware we niet zoo ver van wal, omdat ik altijd nog al voorzichtig ben maar het was eb, en dan is 't gevaarlijk, en daarom liepe we dadelijk terug. En jawel hoor, we konde d'r al niet eens rneer af-komme Toen zei ik, we motte een stuk afhakke en dan daarop terugvare. Nou, toen we dat schol- letje klaar hadden, spronge d'r waarachtig wel ijftien kerels tegelijk op en de sleden waren er ook nog op, van die zware sleden van een paar honderd kilo, dus dat brak he, we waren haast verzope. Toen ware we al te ver, om er nog met scholletje varen te kenne komme. Daar ginge we. We waren er met z'n aeht- tienen op, vijftien Harderwiekers en wij drieen uit Elburg. En wij liepe maar hard en sloege elkander, en speuiden krijgertje, net als kleine kinderen, om maar warm te blijve he, want't was merakel koud, en d'r was aaidig wind ook. De schol was langer dan breed, 'n uur in den omtrek, dus daar konne we genoeg op loope en doen, he. En we zwaaiden met't licht, maar't gaf niks. Toen hadde we niet veul by ons, alleen een paar snee brood en wat spiering, want we ware van plan geweest om 10 uur weer huisopgaan te gaan. Maar we hadde toch geen trek. Toen hebbe we de vier sleden op mekander gezet, en de jongkerels zijn daar wat in gaan maffe, en wy kropen er om den wind dan achter, maar elk oogenblik mosten we wjjder opschuiven want 'tijs werkte telkens nog. We haddeu ook 'n kompas en dat hield ik dan wel eens voor een wak en dan zei ik z/kijk, we drijve terug," om hullie biij te make he, dat ze niet zoo benauwd zouden worre, maar ze waren wel wijzer, ze zagge 'took wel. We dreve noordwestelijk uit. God man, wat 'n nachie werd dat. Wij liepe maar en we sloegen om warm te worden. 't Was lichte maan, maar wat gaf 't, wat zou je er hebbe kenne zien. Och, as je eens wist wat ik niet geprakke- zeerd heb. Hannes, Hannes, zei ik mo je nou nog verzuipen, nou je al zestig jaar ben. Vader, zei m'n zoon, kriet je wil ik me uittrekken Mo-je nog wat goed Ja, hij dachfc maar an z'n vader. Hij ken d'r ook beter tegen, he. Hij het meer warmte in z'n jonge lijf. Als je eens wist, wat ik niet geprakkezeerd heb. En toen 's morgens toen dreef er al maar van dat ijs tegen onze schol aan, en toen woue de Harderwiekers gaan schaatsenloopen. Maar ik, as ouwe man, ik zei nee, verzuipen wil ik niet. Hoe is 't met schaatseloope, he, je wil op gladde baantjes rije en dat is juistement het gevaarlijkste. Nee, ik zei, ik doe d'r niet an raee. En toe hebben ze miar mij as ouwe man geluisterd. Anders waren ze d'er vast geweest, hoor. Pas tegen de middag hebben we getoeter ge- hoord. We waren juist van plan wat spiering te bakken op een vuurtje van een slee gestookt. Toen zei ik jonges hou je stil, tot ik weet, van wat voor kant of dat getoeter komp. En toe zijne we in die richting geloope, en daar ha-je waarachtig de Havelaar. Nou, toe ware we binne, he Och, ik had wel gedoch, datte we d'r nog of zouden komme. Ik had al tege de jonges ge- zegd, je zel zien, dat Elburg ons wel komp helpe, omdat die Harderwiekers zoo'n drukte hadde over Harderwijk. Nou op de boot hebbe ze 'took gezegd, dat Elburg 't zoo mooi had gedaan. En in Kampe daar ware ze ook effectief hartelijk, hoor. Ja, Elburg het z'n eige mooi gehouwe hoor. Mo je begrijpe, dat een van die manne, die ons kwamme zoeke en's nachts op schaatse naar Kampe ginge, had den vorigen nacht ook zelf al in een wak koppieonder gelege, maar hij ging dadeljjk hoor. En me broer in Elburg, die wou met z'n ouwe schuit door't ijs gaan, 0]i de zoek, en wel honderd man bode zich toen an. Dat hebbe ons allemaal die Elburgers verteld. ^Nou daar zijne we weer, en nou gaan we morge weer spieringvissche. Jammer, dat die nette nou weg zyu" Sedert de Fransche Kamer een wetsvoorstel tot alschaffing van de doodstraf verwierp, heeft de beul die een zeer lange vaeantie had, doordat President Fallieres als tegenstander van de doodstraf elken ter dood veroordeelde gratie verleeude zijn bloedig handwerk moeten hervatten. Nadat men weer te Bethune was begounen met onthoofden, werden er nog in eenige andere plaatsen terechtstellingen ge houden en heeft men er nog eenige in het z/Dat vooruitzicht. afschrikken oude, stroeve oog en galeien laehen hebben zij vrees doodstraf wisten zeer nog eenige in zal de moordenaars wel jen de voorstanders van het om oog met gevangenis zij, alleen voor de guillotine De tegenstanders van de goed, dat dit onjuist is, dat de doodstraf op de moordenaars, volstrekt niet afschrikwekkender werkt dan gevangenis en galeien en die wetenschap kunnen zij nu nog versterkt zien. Terwijl de //weduwe" weer in voile werking is en de hoofden der moorde naars doet rollen, terwijl de bladen tot in de kleinste kleinigheden uitgesponnen verslagen der terechtstellingen geven, worden weer 3 moorden bericht, welke alle gepleegd zijn na de viervoudige terechtstelling te Bethune. Te Essertines-en-Donzy, nabij SL Etienne, vond men een 70jarige alleen wonenden grijsaard dood op zijn bed. Men had hem verworgd, ten einde zijn spaarpenningen te stelen. Een boerenarbeider, in hetzelfde dorp woonachtig, is als van den moord verdacht aangehouden. Te Cresley, een dorp nabij Troyes, werd een oud echtpaar in den slaap overvallen door een moordenaar, die hun met een bijl of ander zwaar voorwerp de hersens insloeg. Een bedrag van 10,000 francs, dat in de woning moest zijn, is verdwenen. Er hebben nog geen arrestaties plaats gehad. Te Saint-Gilles, nabij Nimes, is een 84jarige man, een gewezen meubelmaker, die van zijn rente leefde, des nachts in zijn woning met een knuppel doodgeslagen. De geheeie woning was voorts doorzocht en het aanwezige geld een buit van den moordenaar geworden. Ook hier heeft men nog geen spoor van den schuldige. Dezer dagen is te Parys een zekere Jules Levy bezweken aan de gevolgen van een ope- ratie voor maagkanker.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2