Nederlandsch Tooneel te Gent. Theatre Minard te Gent. Gemeenteraad van Zaamslag. ZEETIJDINOEN. Van 27 tot en met 28 Januari. s Van 27 t de Oostsluizen alhier 20 binnenvaarturgen op en 22 afgeschutdoor de Westsl. 2 op- en 3 afgeschut. Vositle der Stoomschepen. P O L I T I E. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerdeen stel paternosters, een horlogeketting, een paar kousen, en een ceintuur. Recbthebbenden vervoegen zich aldaar. KOERS VAN HET GELD. Belgische per 100 fr. f 47,776 a 47,80. Engelsch per t 12 12, BestuurderARTHUR HENDRIKX. Zondag 31 Januari a. s., te 2'/j «re, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen opvoering van De hustige Doer (Der Fidele Bauer), nieuw zaugspel in 3 bedrijven van Victor Leon. Vertaling van A. L. v. d. Heuvel. Muziek van Leo Fall. Grooten Schouwburg te Gent, Directie F. CASTELLANO. Zondag 31 Januari a. s., te 21/, ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen opvoering van Carmen, komische opera in 4 bedrijven van Meilhac en L. Halevie. Muziek van G. Bizet. Directie PAUL JORGE. Zondag 31 Januari a. s., te 21/* ure, dagvoor- stellingopvoering van Sherlock Holmes stuk in 5 bedrijven en 6 tatereelen door sir Arthur Conan Doyle en W. Gillette. kind niet meer leerplichtig was. Dit kwam bij een paar werkelijk zoo uit; 1 kind evenwel kwam nog enkele een ander zelfs vele maanden schoolgaan te kort 1 kind, dat al geruimen tyd uit school gehouden was, telde 12 jaar en had het niet verder dan tot de 3e klasse gebrachteen bijna 13jarig kind was leerling der 4e klasse. Beproefd werd be- doelde kinders weer terug te krijgen op de schoolbaoken, wat slechts bij 1 gelukte Een groot deel van het schoolverzuim kwam weer op rekening van den veldarbeid. 't Meest viel dat voor in arbeidersgezinnen met van 4 tot 11 kinders. Jammer genoeg werden een paar rnaal kinders van tenauwernood 9 jaar bij het veldwt-rk g» bruikt, waartegen de Commissie met de meeste beslistheid en met goed gevolg opkwam. Ook werd strong opgetreden tegenover een paar vaders, die een kind van nog geen 10 jaar ais koewachter lieten dienen. Over 'talgemeen werd minder verzuimd voor veldwerk dan in vorige jaren Bij sommige kinders beperkte zich het ver- zuim tot enkele schooltijden voor het bijeenbrengen van wat wintervoorraad van gerst, aardappelen.enz. Anderen evenwel gebruikten niet alleen de hun toegestane 6 weken verlof, maar overschreden dien tijd met weken of zelfs maanden, zonder dat er veel tegen gedaan kon worden. Het duurt te lang eer de straf volgt op de overtreding en dan nog is voor de bepaald onwilligen die straf dikwijls niet zwaar genoeg. De Commissie hield in den loop van het jaar in het geheel 38 vergaderingen, terwijl enkele malen een hnisonderzoek werd ingesteld. telkens door 2 commissieleden. De sauien- werking der leden whs ook in het afgeloopen jaar weer uit- stekend. De hoofden der scholen werden altijd bereid ge- vonden tot het geven van inlichtiugen. Dit verslag wordt ter visie gelegd. f. Het verslag der Commissie tot wering van schoolver zuim te Ter Neuzen, Sluiskil, over het jaar 1908. Daaruit blijkt, dat in dat jaar werden gehouden 10 ver gaderingen. Voor de Commissie waren opgeroepen 21 personen, waarvan er slechts 3 verschenen. Dezen hadden vergeten aan de oproeping gehoor te geven, genen waren daartoe verhinderd door hunne werkzaamheden op een grooten afsiand van Sluiskil. Zeventien personen werden aan huis gewaarschuwd en er op gewezen hun kinderen trouw ter school te zenden. Bij de meeste ouders waren de redenen van schoolverzuim tounncr kinderen veldarbeid, o. a. vlas w ieden, graan lezen aardappelen rapen, enz Vier gevallen kwamen voor dat de jongens als koewachter waren verhuurd. Een persoon had zijn jongens noodig bij het veedrijven Een leeiling had de school eenige dagen niet bezocht wegens ziekte, maar verzuimd daarvan kennis te geven aan het Hoofd der school. A He aansprakeiijke personen verklaarden de verdiensten hunner k.nderen niet te kunnen missen, wat de Commissie ook moest toegeven, wijl die lieden door armoe gedwongen wareD, hunne kinderen veldarbeid te doen verrichten. Evenwel maande de Commissie die personen aan, om toch hunne kinderen trouw ter school te zenden, waaraan dan ook de meeste spoedig voldeden. Geen enkel gcval van schoolverzuim uit onwil of onver- tchilligheid deed zich voor, zoodat de commissie met wclge- va-'len kan neerzien op hare werkzaamheden in i908. Ook heerscht steeds onder de ledeu eendracht, samcnworking. Dit verslag wordt ter visie gelegd. Ij. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 15 Jan. 1909 waarby wordt bericht de goedkeuring van het Haadsbesluit van 7 Jan. 1909, houdende regeling van de jaarwedden enz. van het onderwijzeud pcrsoneel en hunne belooning voor het geven van herhalingsonderwijs. Gedep. Staten merken hierbij nog op, dat de overgangsbepalingcu, voor zoover het sub 1®, 2® en 3° vermelde betreft, door de toevoeging welke afwykende regeling een einde neemt enz." hun doel missen, daar zij. du de nieuwe regeling reeds tot eene hoogere jaarwedde voert, feitelijk reeds van den beginne af krachteloos zouden zijn. Daar de bedoeling van den Kaad eehter uit het nader schrijven duidelijk blijkt, hebben Gedep. Slaten in de rcdactie van gezegde bepalingen berust. Wat de slotbepaling van art. 15 betreft wordt andermaal opgemcrkt, dat zij overtollig ishot ontslag van den onder- wijzer Tavenier doet de voor hem gemaakte regeling van zelf te niet gaan. Aangenomcn voor kennisgeving. pe Voorzitter stelt voor de verordening wegens de vele wijzigingen in de oorspronkelijke, weer te laten drukken. Dit wordt goedgevonden. ii. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 15 Januari 1909, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het besluit van den Raad van 29 October 1908, betreffende be- atendiging van paralleiklassen van school C, in de lokalen der voormalige iufirmerie tot Mei 1909. Wat het raadsbesluit van 19 December 190S betreft, moeten, Gedep. Staten bezwoar maken daaraun, zooals het daar ligt hunne goedkeuring te verleenen, omdat het tijdvak, waarvoor die goedkeuring van gelden te onbepaald is, nu de termijn, binnen welken de nieuwe school moet gereed zijn, met is aangegeven. Het verdient h. i de voorkour, een vasten datum te stellen bljv. 1 September 1909. Zij verzoeken verder, alsnog ten spoedigste te bevorderen, dat het besluit op dit punt worde aaDgevuld, terwijl zij voorts nog onder de aaudacht brengen dat in hetzelfde besluit dient te worden bepaald, dat het besluit van 29 October 908 op 1 Maart 1909 geacht wordt te zyn vervallen. De Voorziiter stelt naraens Burg, en Weth. voor het genomen raadsbesluit te wijzigen overeenkomstig het ver- langen van Ged. Maten. Er blijkt uit hun schrijven dat ze btstendigeo der paralleiklassen van school C totdat de nieuwe school gereed zal zijn, een te onbepaald tijdstip achten. Ze geven in overweging daarvoor als datum te stellen 1 Sep tember 1909, opdat ze het dan in hunne macht hebben op- nieuw te beslisseu en indien er niet in schoolruimte voorzieD is zelf maatregelen te kunnen nemen of die te gelasten. De beer Van de Ree vraagt, nadat de Voorzitter bevesti- gend heeft beantwoord zijne vraag, of er nu een nieuw raadsbesluit moet vastgesteld worden, het getal kinderen te mogen vernemen dat op 15 Januari 11. school gingdit is voor het vaststellen van het aantal kinderen volgens de wet de termijn. De Voorzitter deelt mede dat 15 Januari 11. die cijfers waren school A 260, school B 231 en school C 402, tegen resp. 297. -237 en 403 op 15 Jan. 1908. In Sluiskil was het getal iets hooger dan het voorgaand jaar, maar dat aantal kan hier buiten bespreking blijven. Er waren dus samen op de scholen in de kom 44 leerlingen minder. De heer Van de Ree: En hoeveel kinderen gaan er op de paralleiklassen De heer De Masier Dat is geen redeneering, want om de zai k te overzien moet men het aautal weten dat in elke klasse geplaatst is ten minste in de vierde en vijfde klassen. De heer V an den HoekOp school A is er sinds ook weer al een bijgekomen van de bijzondere school. Do heer Wieiand: 44 kinders minder, doet mij wel wat nadenken, dat scheelt heel wat. De heer Van de Ree Kan niet worden meegedeeld hoeveel er m elke klasse zilten Dan zouden we kunnen nagaan of i k*nc*eren uit de paralleiklassen niet op de andere 8f ku"nen plaatsen. Koaden we die paralleiklassen a schatten, dat zou voor de gemeente een groot voordeel zijn. 18 aar ook een onderwijzer geplaatst op een hooger sa arts, die zou dan in de school werkzaarn kunnen gesteld wor en, doch dan behoefde die hoogere uitkeering toch niet meer te worden betaald en evenmin Jokaalhuur; het zou voor de gemeente allicht een 300 voordeeliger uitkomen. L00.™\ter deelt mede dat 18 Dec. in de paralleiklassen zaten 32 in de vierde en 25 in de vijfde klasse. Op school A zaten 41 kinderen in de vierde en 34 in de vijfde klasse. In die klassen van school A waren 60 en 56 zitplaatsen. Op school C zaten in do vierde klasse 55 en in de vijfde klasse 52 leerlingen en in die lokalen kunnen 56 kinderen 2itten. De heer Van de Ree Hieruit blijkt dus, dat de kinderen van de vierde klasse niet op de andere scholen kunnen geplaatst worden, maar dat dit wel zou kunnen met die van de vijfde klasse. Daarvan kunnen er op school A geplaatst worden 22, terwijl voor de 3 anderen nog wel plaats is op school C. De Voorzitter vraagt of de discussie die thans gehouden wordt en waarbij men weer tot dezelfde redeneeringen van vroeger komt, eigeolijk niet overbodig is. Er is reeds tot verlenging der paralleiklassen besloten en in verband daarraede ook tot het huren van een gebouw dat besluit kan weliswaar worden ingetrokken, maar dat gaat nu toch niet Nu wordt deze zaak in verband gebracht met het aantal schoolgaande kinderen op 15 Jan. jl„ maar dat heeft daar- mede niets uitstaandedie datum is volgens de wet alleen aangegeven, om alsdan, in verband met het aantal school gaande kinderen, het aantal onderwijzers vast te stellen. De heer MoggreIk dacht ook, dat reeds tot verlenging der paralleiklassen besloten was. De heer Van de Ree: Ik zou hierover niet begonnen zijn, als de Voorzitter niet had gezegd dat een nieuw besluit moet genomeu worden. Als dat zoo is, staan we naar ik meen vrij en nu weten we wat omtrent het getal school gaande kinderen, wat we nog niet wisten, toen het eerste besluit genomen is. De heer Visser meent dat het toch niet aangaat, om het pas genomen besluit nu weer al te niet te doen. De heer Wieiand: Jawel, maar ik zie op de financien en er blijkt nu dat het aantal schoolgaande kinderen is ver- minderd. De heer Visser: Straks komt er verhooging van school- geld aan de orde, als u op de financieele zijde let, moet u dttt dus ook overwegen en bedeuken dat het onderwijs dan zeker wel goed mag zijn, doch dat kan niet meer het geval zijn, als er zulke groote klassen worden gevorind. Het be sluit om de paralleiklassen te verlengen is de vorige maal al genomen, het betreft nu alleen eene aauvulling. De heer WieiandJawel, maar het komt allemaal op verhooging der uitgaven neervorminderen gaat niet zoo ge- makkelijkals er dus gelegenheid is moet dat ge-chieden. De Voorzitter: Nu moet ik u weer tegenspreken, want ik kan er u op wijzen dat, toen tengevolge van vermindering van het aautal kinderen voor een paar jaren op school A een onde; wijzer te veel was, deze er is afgenomen. Er wordt dus wel degelhk ook op een vermindering der uitgaven gelet. De heer Van de Ree Er zou zeker niet zoo door ons g«sproken worden, als er geen redenen voor waren. Verleden jaar is door Burg, en Weth. al te kennen gegeven. dat dit jaar, door het bceindigen der kanaalwerken, het aanlal school gaande kinderen wel zou vcrminderen. Als we dan zien dat het aantal kinderen reeds nu met 44 gedaald is, bestaat e<* toch voornitzicht dat er nog meer ruimte op de scholen zal komen. De vijfde klasse van de iufirmerie zou nu reeds op de scholen A en C onder dak kunnen worden gebracht en wat zou men met een kosten sparen als die klassen in de infirmerie geheel konden vervallen De heer De Masier wil opmerken wat hij reeds een vorige zitting heeft gezegd, dat de Ruad in deze eigenlijk toch niets kan beslissen daar het er alleen van afhangt of het hoofd der school het wil toestaan om in zijne lokalen overbevolking toe te laten. Als hij dat niet wil kan de Raad er niets aan doen. De heer Moes meent niet dat ze daartegen bezwaar zullen makken, want het staat nergens in de wet dat dit straf baar is. De heer Van den Hoek Of hetMet boete van f 15 tot 300. De heer Moes beweert dat de lokalen van school C zoowel wat de vierkante maat als de kubieke maat betreft. zyn inge- richt voor het plaatsen van 60 kinderen per lokaal, dat is de eenige school die naar die evenredigheid gebouwd is. De Voorzitter houdt staande dat er maar 56 kinderen kunnen zitten er is niet meer plaats. Er inoet toch tusschen de banken eenige ruiiuto voor doorgang openblijven De heer Moes daarentegen blijft er bij, dat de lokalen voor 6( kinderen zijn ingericht. Hy wyst er voorts op, dat ook de schoolopziener klassen van 60 kinderen geoorloofd achtte als de wet het niet toeliet, zou die dat toch ook niet goed- keuren. De heer De MasierU moet niet vergeten dat de school opziener toen hij van nie klassen van 60 kinderen schreef, Middelburgsche scholen op het oog heeft gehad, die wel grooter zi lien zijn, maar dat hij met de afmetingen van de schoolloknhn alhier niet voldoende bekeud was Ds heer DeesEr is nu eenmaal een besluit genomen, om de paralleiklassen te bestendigen en Gedep. Staten vragen daarvoor een vasten datum te bepalen. Was het nu maar niet het verstandigst om daartoe over te gaan Er is nu wel gebleken dat het aantal kinderen op 16 Jan. was ver- minderd, maar al houden we de paralleiklassen nu in stand, dan kan er later toch altijd nog een nader besluit genomen worden. Wanneer thans niet aldus gehaudeld wordt, wordt er niisschien weer een geheel onvoorbereid besluit genomen. De Voorzitter wyst er op, dat sedert 15 Jan. reeds 6 leerlingen op de scholen zijn gekomen. Dan is verder het tijdstip van toelating het belangrijkste moment; er blijven allicht kinderen zitten en dan komen we in moeilijkheden. Ik geef daarom in overweging om gevolg te geven aan het verlangen van Gedep. Staten en de paralleiklassen te be stendigen tot 1 September a. s. Dan weten we misschien ook nog iets meer omtrent een ander plan: nieuwe school- bouw, en als dan moet blijken dat dit niet noodig is, zoo behoeven we er iet toe over te gaan. Ilierna wordt met algemeeue stem men overeenkomstig het voor»tel \an Burg, en Weth. besloten het raadsbesluit van 19 Dec. 11. aan te vnllen overeenkomstig den wensch van Gedep. Staten. D<* heer Van de Ree vraagt nog, naar aanleiding der voor- gaande discussie, of het niet mogelijk zou zijn, als de nu besproken zaak weer aan de orde komt, inlichtingen te ver- strekken omtrent de oppervlakte on kubieke inhoud der sehool- lokalen. De heer Dees stelt den heer Van de Ree een lijst ter hand, waarop de door dezen bedoelde afmetingen staan aangegeven. i. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d d. 22 Jan. 1909, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het Raadsbesluit van 3 Dec. 1908, betreffende aan- en verkoop van een huis. De Voorzitter: Zoodat thans van deze zaak bij den notaris werk kan gemaakt worden. j« Een tdres van J. P. Vercouteren, te Ter Neuzen, waarin deze bericht voornemens te zijn zijn woouhuis met schuur, gelegen aan den Walgang, no. 8 en 10, te verbouwen zijn voorgevel is echter 1,80 M. achter die vau de slachtplaats van P. van der Bent gebouwd, wat zoowel voor zij woonhuis als voor de straat een minder goed aanzien gceft, waarom hy ga-. rne dien toestand zou willen verbeteren en den voorgevel vun zijn nieuw gebouw zou willen plaatsen in het verlengde van den voorgevel van voornoemde slachtplaats. Daarvoor heeft hij echter een strook gemeentegrond van den Walgaog noodig, ter groot'e van ongeveer 15 M2., welke hij verzoekt hem onder te stellen voorwaarden in erfpacht te willen uitgeven. De Voorzitter deelt mede dat er bij Burg, en Weth. geen bezwaar bestaat het verzoek in te willigende straat blijft van voldoende breedte, zoodat zij voorstellen het voornemen te kennen te geven dien grond aan den publieken dienst te onttrekken. Z. h. 8. wordt aldus besloten. k. Een schrijven van de plaatselijke Commissie van toe- zicht op het Lager Onderwijs, waarin, naar aauleiding van het schrijven van Burg, en Weth. verzoekende het inzenden eener nieuwe aanbeveling van 2 personen ter voorziening in de vacature. ontstaan door het aftreden van deu heer Acket, wordt medegedeeld, dat de Commissie vooralsnog niet in staat is, aan dat verzoek te voldoen. Na de ervaring, opgedaan bij de stemming in den raad op 3 Dec. 1908, is de ruoeilijkheid, eene aanbeveling te doen die eenige kans van welslagen biedt, in hooge mate toegenomen. Tevens verheelt de Commissie hare teleurstelling niet, dat, nu zij er in geslaagd was een eerste candidaat aan te bevelen, wiens zitting in de commissie vooral met het oog op vaak voorkomende wets- en verordeningainterpretaties van veel gewicht kon wordeu geacht, een groot deel van den Raad de aanbeveling der Comissie in den wind sloeg. l)e Voorzitter geeft lezing van de artikels uit de ver ordening op de samenstelling der schoolcommissiein art. 6 is omsckreven dat de commissie bij vacatures eene aanbe veling aan den raad inzendt. Daar het niet raadzaam is te achten. dat eene vacature zoo lang voortduurt, geeft hij in overweging aan de Commissie te verzoeken, alsnog te handelen in overeenstemming met art. 6 van de verordening. De heer De Masier merkt op, dat feitelijk moeilijk critiek kan worden aitgeoefend op eene bij geheime stemming ge houden benoeming, en als zoodanig moet het schrijven der commissie dan ook niet worden opgevat. Het kan echter niet ontkend worden, dat de commissie ontstemd is over hetgeen naar aanleiding van hare laatste voordracht geschied is Men moet rekening houden met de moeilijkheid waarin de commissie dikwijls verkeert om geschikte candidaten voor het lidrnaatschap te vinden en die moeilijkheid is nog grooter, wanneer men zich tevens voorstelt dat een lid aan zekere kwaliteiten moet voldoen. Als men zich heeft voorgesteld een zekere richting te gaan, tracht men dat ook uit te voeren. Onlangs werd in yLuctor et Einergo" de wenschelijkheid betoogt, dat ook voorstanders van het bijzonder onderwys deel n; auk ten. Nu weet de redactie van dat blad niet, dat de commissie ook reeds in dien geest heeft willen werken, dat zij het ook wenschelijk achtte dat voorstanders van het byzonder onderwijs lid der commissie waren. Verschillende heeren uit die kringen zijn toen aangezocht, doch deze hebben unaniem bedankt om voor eene benoeming in aanraerking te komen. Dan staat men voor moeilijkheden en moet van verdere pogingen afzien. Zoo ook thans. De commissie was zoo gelukkig als eersten candidaat iemand te kunnen voordragen die aan zekere kwaliteiten voldeed, maar toen de aanbeveling bij den Raad kwam bleek dat een aantal leden die aanbeveling geheel in den wind sloeg. hier uit aan de commissie herhaaldelijk onderwerpen adviezeu gevraagd, die ook Er worden van over verschillende wurden gegeven. Eene belooning o is aan de waarneming van het lidrnaat schap Diet verbonden en de leden moeten dus hunne belooning zoeken in de satisfactie op hun werk. Het mag dau echter ook verwacht worden, dat men in de commissie voile vertrouwen stelt. Ziet naar de com missies tot wering van schoolverzuim de aaubevolen candidaten worden met vlag en wimpel gekozen, aan die aanbevelingen valt dus een andere ontvangst ten deel. Dat overwegende, kan men wel begrijpen dat de commissie zeer onaange- naam is getroffen door het voorgevallene. Zeker, het schrijven is scherp, doch de Commissie ondervindt nu de moeilijkheid. De Voorzitter: Ik meen dat de Commissie op een stand- punt treedt dat niet zuiver is de eer>taanbevolene is toch gekozen? Wat wil men meer? Het is waar de gekozene heeft bedankt. De heer De MasierOnder de gegeven omstandigheden. De Voorzitter: Juist, maar wat zijn die omstandigheden Daar moeten we naar radenhij zegt eenvoudig onder de gegeven omstandigheden voor de benoeming te bedanken. De heer De Masier: Het is een zeer pinibel geval. De Voorzitter: Uit de redactie van het ariikel blijkt ovcrigens, dat de Raad zich vrijheid van handelen heeft willen voorbehouden, door voor te schrijven dat eene aanbeveling moet worden ingezonden, ware het anders, dan zou men het inzenden eener voordracht hebbeD voorgeschreven, dan was de Raad gehouden daaruit te benoemen. Nu had men zelfs ieinund kunnen benoemen die in het geheel niet was aanbe- bevolen. Met spijt vernam ik, dat de gekozene bedankte. De heer Van de Ree: De heer De Masier haall aan, dat verschillende heeren door oe Commissie aangezocht, unaniem bedankten om in aanmerking te komen. Ik wil wel rnede- deelen waarom. Zeker, er zijn verschillende antirevolutio- nairen aangezocht De Voorzitter: Pardon, hebben we hier te doen met antirevolutionairen of met voorstanders van het bijzonder onderwijs De heer Van de Ree De heer De Masier heeft die toch genoemd De heer De MasierIk heb gezegd voorstanders van hot bijzonder onderwijs. De heer Van do ReeWelnu, danvoorstanders van het bijzonder onderwijs. De uit die kringen aangezochte heeren hebben bedankt, omdat zy een voorbeeld voor oogen hadden dat een hunner mede«tanders, een voorstander zoowel van het open baar als het bijzonder onderwijs, na een half jaar onge veer lid van de commissie te zijn geweest, door den gemeen- teraad maar klakkeloos uit de commissie werd geworpen, toen hij moest aftreden. Icder heett zijn gevoel en dat deed ons zeer. Begrijpelijk is het dan ook, dat toen niemaud uit die kringen zich aan een dergelijke ervaring wilde bloot- stellen. Als men aanneemt om voor een zaak werkxaam te zijn kan men er zich niet voldoende aan wyden als men de kans loopt zulk eene behandeliug te ondervinden, daar stelt men zich ook niet graag aan bloot. De heer MoesJuist, dat is gebeurd. Het zou echter ook kunnen zijn, dat de metnii g dier heeren nu wel wat veranderd is. Hoe lang is het geledtn dat heeren uit die kringen zijn gepolst De heer De MasierDat is een paar jaren geleden, iu den laatsten fcyd is dat niet meer gedaan. Uit hetgeen de heer Van de Ree daar aanhault, blijkt ook weer in welke moeilijkheden de Commissie komen kan, wanneer geen reke ning wordt gehouden met hare aanbevelingen. De commissie vau toen is dan ook opgekumen voor de behandeling die het uflredend lid ondervond. De heer DeesDe Commissie heeft toen getoond hooger te staan dan den Raad. De heer Van de Ree erkent volgaarne dat de commissie toen als den man is opgekomen voor het recht van dien eene. De heer Moes Toen is een eenzijdige commissfe beuoemd. De Voorzitter stelt voor de discussie te sluiten en aan de Commissie een schrijven te zenden zooals door hem is veor- gesteld. De heer Van de Ree stemt daarmee inhij meent dat naar aanleiding van deze discussie de commissie wel tot de overtuigiug zal komen, dat het voor haar niet onmogelyk is, eene aanbeveling in te zenden. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van den Voor zitter besloten. In het verder verloop der zitting, waarvan het verslag in het volgend nummer volgt, werd het maximum van hot schoolgeld voor het lager onderwijs verhoogd van y .0,90 tot y' 1,20het maximum voor het Meer Uitge- breid Lager Onderwijs werd verhoogd tot 3,60 per maand thans is het maximum 3, Voorts werd een nieuw tarief vastgesteld voor het helTen van loon voor het ruimen van privaatputten, dat over hel algemeen werd verdubbeld, doch waarvan het maximum, thans bepaald op f 2,50 voor het vervolg werd vastgesteld op j 6, Ten laatste werd een nieuw tarief vastgesteld voor het heffeu vau den hoofdelijken omslag, waarbij van het belastbaar inkomen een hooger percentage wordt gebeven, met dien verstande dat van inkomens boven de f 3500 van elke J 300 meer eene belasting zal ver- schuldigd zijn vay 15,78. Volgens de tegeuwoordige regeling is aat bedrag 13,32. De thans vastgestelde verhoogingen der verschillende belastingen is een gevolg van de desbetreffende besluiten bij de begrooting genomen, waarbij de betrekkelijke ontvang8t-posten worden verhoogd. Vergadering van Dinsdag 26 Januari 1909. Alle leden die de raad tegen woordig telt waren heden opgekomen en dat zijn er 9. Om maar niet langer met deze onvoltalligheid te wachten werden gauw de geloofsbrieven van den heer Scheele onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot zijn toelating werd besloteD, dat zijn er dan 10 en werden stemopnemers benoemd voor de verkiezing van no. 11. Eere dan weer Aan dit getal. Dat was dan juist goed geweest om het acht- baar college uit het gekke geval te helpen, dat het terrein voor vuilnisverzameling zich op een plaats be- vindt die veroordeeld wordt door de tegeuwoordige gezondheidsleer. Wat nu anders gedaan dan er zich met een Jantje van Leiden afgemaakt Blijf rustig dus liggen en wacht betere tijden af! Een beter lot trof het kohier der schoolgelden. Nadat was ingelicht, dat de hoog9te klasse der kostende prijs betaalt, was allea goed en zal de gemeente-ontvanger weer maar moeten zien dat hij de f 141 en zooveel binnen krijgt. Hij had dit met sommige andere postjes niet kunnen ge daan krijgen zoodat over 1908 werd oninbaar verklaard aan hoofdelijken omslag een goede 36,aan school gelden 11,20 en aan hondenbelasting of te wel belasting op het houden van honden ruim 8, Aan uen beambte bij de straatverlichting in de kom was gevraagd voor hoeveel dubbeltjes hij op zich wilde nemen alle reparation en kleine leveringen voor de gasveiJichting, maar de overgelegde berekening bevatie zooveel guldens, dat de schrik er in sloeg maar om toch een klein stukje van den voorgczetten scliotei te nemen werd hem tocgestaan, voor het in orde brengen der lantaarns voor de verlichting aanvangt 1,per stuk. Even werd nog gerept over het ontbreken van straat verlichting op een gedeelte van de kom, dat als een zoogenaamd Nieuw-Zaamslag nog in de eeboorte is. De eigenaars van den bouwgrond opdat veel besproken plekje moeten maar eens uit den hoek komen. De mededeeling, dat de subsidie aan het Ter Neu- zensch Ziekenhais op geschikter voorwaarden kon be- stendigd worden, was blijkbaar tot aller genoegen. Rechtslreeksche verbinding aan het intercommunaal telephoonnet, waarnaar de vergadering indertijd zoo reikhalzend uitzag, die verbinding, zoo werd medege deeld, komt er niet, geen der bewoners wilde, ofschoon er overigens praatlust genoeg is, zoo'n dingeije in zijn hui& hebben. Nu zal Marconi hier wel gauw concessie vragen. Tenslotte nog een klacht, dat er bij stemopnemingen te veel publiek komt of dat de ruimte niet genoegzaam is, zoodat ijverige stemmentellers geen goede kans hebben om de bekende streepjes op hun papiertjes te krabben. Licht, meer licbt in alle gangen en hoeken zal de kans voor het vervolg helpen vergrooten, raaar of het voor een der candidaten kan helpen dat betwijfelt UW VERSLAGGEVER. a i VLAS. 27 Eng. s.s. 28 idem 27 Eng. s.s. Zwced. s.s. 27 Noor. s.s. 28 Belg.s traw. 27 Eng. s s. idem Uus. 8.S. idem 28 Deen. s.s. Kelg. s.s. Eng. s.s. NAAM. M». Van en naar. Lading. Voor Xer !%et»*en i Tadorna 3730 Manchester Astrologer 2580 [Leith no Ter Seuieu River Scheldt 2199 Londen Neptunue I 3747 [New-Castle Voor Uenl Modesta 1454 Rostock Delta B. I 622 Ostende Van <»em i Cuiharen Sea Hound Gen Radetskj Gen. Sawarow Amalieoborg La Flaudre Avocet 2141 jGoole 3085 Londen 3989 Methil 5351 New-Castle 3803 Sunderland 1980 Middlesbro 3985 Liverpool stukg. idem stukg, ledig graan ledig stukg. I idem ledig idem idem kalk stukg. s.s. HARALD in lossing te Nizza. s.s. JENNY vertrok 28 dezer van Sunderland naar Marseilles, i.e. RICHARD in lading te West Hartlepool voor Marseilles, s's! ELISABETH in ladiDg te Rotterdam voor Algiers, s.s. HELENA in lossing te Middlesbro on Tees.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 7