Te Messina is Donderdagochtend te 3,40 ure een zeer sterke aardschok, doch van korten duur, gevoeld, welke gepaard ging met onder- aardsch gerommel. In de Boswell-mijn-districfc Somerset (bp Pittsburg), heeft Maandagavond een ontploffing plaats gehad, waardoor vier mijnwerkers werden gedood. Ken reddingploeg van 22 man ging de mijn binnen de uiijnoverkapping stortte in en alien werden gedood. Volgens consulaire berichten uit Janina in Albanie heeft daar een Grieksche bende vier Joodsche inwoners gedood. Ze sneed de ooren der vermoorden af en zond die naar de synagoge met een brief, waarin gezegd werd, dat dit de straf was voor den spionnendienst, welken de vermoorden den Turken bewezen hadden. Tot voordansers bij het Pruisische hof zijn voor dit iaar aangewezen de luitenants graaf Wend zu Euleuburg, van het le garderegiment te voet, en baron Moritz zu Inn-und Knyphausen, van hetzeltde regiment. beze voordansers zijn van alle militaire diensten vrjjgesteld zij hebben dan ook een zware taak. Zjj moeten overal waar het hof verschijnt den dans leiden, ook bij de ministers en ambassa- deurs, maar moeten tevens in de particuliere bals van de leden der hofhouding en der Ber- lijnsche groota wereld hun ambt verrichten, zoodat zij weken lang 's nachts niet op hun bed komen en gewoonlijk eerst met den ochtendtrein in Potsdamhun garnizoensplaats kunnen terugkeeren Waar Von Billow nu in den Rijksdag en in den Landdag aandrong op terugkeer tot de oud- Pruisische zuinigheid en spaarzaamheid, is het de vraag waarom twee hoog-adellijke luitenants van het garde-regiment van hun militaire plichten worden vrjjgesteld, om voor rekeuing van het Rijk voor te dansen bij hof- en andere feesten Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1Ingekomen stukken. Vergadering van Donderdag 28 Januari 1909. Yoorzitler de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Van den Hoek, Dees, Moes, Wieland, Visser, Moggre, De Masier, De Jager, Scheele, De Feijter en Van de Ree. Afwezig de heeren Lensen en Drost. De Voorzitter opent de vergadering en wil, als naar ge- woonte, in de eerate vergadering die door hem inhetnieuwe jaar gepresideerd wordt, de leden bij de ja!irswisseling hartelijk gelukwenschen en de hoop uitspreken dat het linn alien wel moge gaan, zoo voor hun zelf ala voor hun gezin. Hij richt dezen wensch ook aao alle ingezetenen, zoo groot als klein en hoopt dat het. nieuwe jaar zoo voor de gemeente als voor de ingezetenen voorspoedig moge zijn. Verder wil de Voorzitter nog in herinnering brengen de mededeeling omtrent den toestand in het VorsMijk Gezin. Hy meent dat wel alle leden ten hoogate ingenomen zullen zijn met de heugelijke ty'ding die een blijde gebenrtenis doet verwachten welke hij hoopt dat H. M. vrengdevol en met goeden moed mag tegemoet zien, en die hij hoopt dat goed qioge afloopen en zal strekken tot geluk van Haar zelve en van het Nederland^che volk. Door applaus geven de leden blijk met deze woorden in te stemmen. Hierna worden gelezen de notulen der voorgaande zitting, welke worden goedgekeurd. De heer Van de ReeIk wenschte gaarne nog eene vraag te Btellen naar aanleiding van de notulen. De mede deeling omtrent de verdaging der beslissing van Gedep. Staten over de begrooting der gemeente is toen aan mijne aandacht ontsnapt. Kunt u, mijnheer de Voorzitter, ook moedeelen wat de oorzaak is dier verdaging De VoorzitterIk kan daaromtrent alleen zeggen, dat de begrootingen van de verschillende gemeenten zoo ongeveer op hetzelfde tijdstip bij Gedep. Staten inkomen en dat het aan dat college niet mogelijk is, die alien op tijd te behandelen. Daardoor wordt de beslissing omtrent de begrooting van ver- schillende gemeenten verdaagd. Dit brengt evenwel geen stremming in de administratie der gemeenten te weeg, daar over de inkomsten mag worden beschikt en de uitgaven mogen worden gedaan, tot het bedrag van de helft der som die daar voor op de loopende begrooting voorkomt. De heer Van de Ree: Ik deed die vraag alleen omdat ik meende dat de beslissing omtrent de begrooting een gevolg was van de omstandigheid dat wij het een of ander vergeten hadden. De VoorzitterNeen, dat is de oorzaak niethet komt ieder jaar voor dat verschilleude gemeenten het jaar moeten beginnen zonder dat de begrooting goedgekeurd is. Even- tueele bemerkingen van Gedep Staten over de begrooting zullen verrnoedelijk eerst nog wel bij den Raad in behandeling* komen. Er is thans alleen een aanschrijving gekomen over de wijziging der verordeningen betreffende het schoolgeld, de heffing van het beerloon en den hoofdelijken omslag, waartoe bij de behandeling der begrooting is besloten, naar aanleiding waarvan Gedep. Staten er op aandringen spoedig tot het aanbrengen^ dier wijziging over te g"an, daar de posten op de begrooting reeds met die voorgenomen wijziging in over- een8teraming zijn gebracht. In verband met dat schrijven wordt daarom ook in deze vergadering reeds door Burg, en Weth. voorgesteld tot de wijzi ging dier verschillende verordeningen over te gaan. De heer Van de Ree verklaart na deze toelichling voldoende op de hoogte te zyn gebracht. Alsnu stelt de Voorzitter aan de orde De Voorzitter deelt mede dat geen bezwaren zijn ingebracht tegen het onttrekken aan deD publieken dienst van een strook grond, in erfpacht gevraagd door mej. de wed. P. H. de Visser-Geelhoedt, ter breedte van 96 c. M., om te dienen als stoep voor hare woning in de Lange Kerkstraat. Burg, en Weth. stellen daarom voor die strook grond op de gewone voorwaarden aan de verzoekster in erfpacht uit te geven. Z. h. 8. wordt het voorstel aangenomen. b. Hierna brengt de Voorzitter in behandeling het voorstel van Burg, en Weth. tot het niaken van de voorgenomen ver betering der rioleering onder het aangekochte perceel sectie C no. 8318, in de Dijkstraat. Overeenkomstig den wensch van den Baad is het daarvoor mgedlende plan gesteld in handen der Commissie van Fabricage die, na onderzoek ter plaatse adviseert tot het niaken der rioleering volgens het ingediende plan. Verder is het plan ook gesteld in handen der Gezondheids- commissie, welke bericht, dat harerzijds tegen de uitvoering van het werk geene bezwaren bestaan, mits tegen den regen- bak van het perceel acctie C no 3318 eene beklamping van een steendikte in sterke cement of trasspecie aan de beide zijden naar het riool, tot den bovenkant daarvan worde gemaakt. De Voorzitter deelt mede, dat de oorspronkelijke begrooting voor de uitvoering van dat werk, ad 470 met f 100 is vermeerderd. Die verhooging spruit o.m. daaruit voort, dat in een der vergaderingen van den gemeenteraad is besloten over te gaan tot publieke aanbesteding van het werk als dit geschiedt moet op 8 pet. voor onkosten der aanbesteding worden gerekeiid. Verder moet het tutale bedrag nog wat worden verhoogd wegens vermeerdering der kosten van het werk door gevolg te geven aan het denkbeeld der Gezond heidscommissie, zoodat de totale begrooting thana f 570 De wensch van de Gezondheidscommissie gaat uit van de overweging dat het water in den regenbak door het aan te leggen riool zou kunnen vervuilen. Nu zijn Burg, en Weth. van meening dat versterking van den regenbak moet geachieden vanwege den betrokken eigenaar van het hnisje. Het college wil echter tegemoet komen aan den wenach van de Gezondheidscommissie en, daar de rioleering daar doorde gemeente wordt gelegd, op eene andere wijze aan het ver- langen der Gezondheidscommissie voldoen, door ter plaatse waar de rioleering het dichist bij den regenbak komt te liggen naast het riool eene beklamping van een heelen ateen aau te brengen. Aan den wensch der commiasie wordt dan, zij het ook op eene andere wijze, voldaan. De heer MoesWat bedragen de kosten van die be klamping wel De heer Van den Hoek Dat zal ongeveer 30 kosten, dan komen er bij de onkoaten der besteding en er ia ook nog wat bij de eerst geraamde kosten gezet voor het maken van grootere putten dan eerst was voorgenomen. De heer Moes is van meening dat, ala iemaDd een regen bak bouwt, hij zelf moet zorgen dat deze goed in orde is en dat de kosten der beklamping dus voor rekening van den eigenaar van het hnisje zouden moeten komen. De heer Vun den Hoek merkt op dat het hier geen nienwe regenbak betreft maar eene voorziening bij een bestaande regenbak, noodig geworden door een werk vanwege de ge meente. De heer Wieland Als men ziet hoe het daar gemaakt zal worden, dan is dio voorziening zeker noodig, want het riool komt zeer dicht bij den regenbak. De VoorzitterHet nuttige of noodige van de voorziening wordt hier in het geheel niet betwist. Evenwel kan in ver band met het denkbeeld der Gezondheidscommissie, dat het water in den regenbak zou kunnen verontreinigd worden door vuil uit het riool, worden aangevoerd, dat dit gevaar niet zoo groot is. Niet alle vuil, zooals de heer Wieland zeide, wordt er door afgevoerd, maar alleen het huisvuil en dit wordt dan, door ingelaten water, nog zoo verdund, dat er als het ware in het riool aldaar geen vuil kan achterblijven, zeker niet zooveel, dat dit, door den bodem heen, het water van den regenbak onrein zou maken. Evenwelvoor zekerheid, willen Burg, en Weth. aan het verlangen der commissie toegeven. De heer Van den Hoek wijst er op, dat er ook veel meer verval in het riool aldaar komen zal, wel 25 c. M waardoor het vuil vlugger en volleJiger wegvloeien zal. De heer Van de Ree deelt mede dal er door de Gezond heidscommissie op gewezen is, uit overweging dat het riuol zou kunnen barstendan wordt de bodem met vuil door- trokken en daarna zou het ook kunnen doortrekken in den regenbak. Hij meent overigens ook, dat voorziening voor den regenbak een zaak is van den kooper van het perceel. De Voorzitter: Burg, on Weth. stellen voor, niet om den regenbak te versterken, maar om een beklamping te maken langs het riooldan wordt het door de Gezondheidscommiasie beoogde doel bereikt en het is goedkooper. Wij stellen voor, daarvoor eene suppletoire begrooting te maken. De heer Van de ReeIs dat wel noodig Afgaande op het bericht in de couranten, heb ik gezien dat de besteding der leermiddeten voor de openbare scholen een voordeel heeft opgeleverd van ongeveer f 5 0. Kunnen de gelden voor het maken der rioleering daaruit niet gevonden worden? De Voorzitter: Dat is thans nog moeilijk te zeggen. Eerst het volgend jaar Juni wordt de rekening over dit jaar opgemaakt en kan gezien worden op welke posten over of tekort is. Men kan niet aanstonds, als een besteding meevalt, daarop een peil trekken, men weet niet of er verder in het jaar op die posten nog verdere uitgaven moeten geschieden. Thans is alles een raining. Er beslaat ook volgens mij geen bezwaar om een suppletoire begrooting te maken en voor de uitgaaf eene leening te sluiten als later blijkt dat er geld over is, kan die leening dan weer worden terugbetaald. De heer Wieland Men weet hoe dat gaat, van dat terug- geven komt later niets meer. De Voorzitter moet tegen deze uitdrukking protesteeren het is hem niet bekend dat iemand eene pretentie op de gemeente heeft, ieder die geld tegocd had, heeft dit uitbetaald gekregen. De heer Wieland heeft misschien zijne uitdruk king niet zoo kwaad bedoeld, maar zich dan toch verkeerd uitgedrukt. De heer Van de Ree meent dat, als men eene begrooting opmaakt, men dat toch zon nauwkenrig mogelijk doet en er niet op gaat rekenen dat er iets bijkomt. De heer Van den Hoek In zake het riool is de raining ongeveer nauwkeurig te maken. De Voorzitter: Dat kan in zake buitengewone werken geschieden, maar voor zaken de huishouding betreffende, gaat dat zoo gemakkelijk nieter zijn zaken die inee, maar ook andere die tegenvallen, dat za! de heer Van de Ree ook wel in zijn eigen huishouden ondervinden. Dan moet men, wat op het eene tekorf komt, bestrijden door gelden die van andere zaken overblijven. Ik zal eerst in omvraag brengen het maken der rioleering volgens het ingediende plan. Dit wordt z. h. s. goedgekeurd. Thans breng ik in omvraag het maken eener suppletoire begrooting voor de uitvoering van dat werk. De heer Visser Is het wel noodig om daarvoor terstond eene leeniog te sluiten? De VoorzitterOch, dat kan nog wel wat uitgesteld worden, om te zien hoe het loopt. De heer Van den Hoek: We znllen het toch niet zonder eene leening af kunnen. De heer WielandWe hebben eenmaal de uitvoering van het werk goedgekeurd, dus spreekt het van zelf, dat we ook wel welen dat het betaald moet worden. Kan het slniten ee> er leening echter nog niet eens uitgesteld worden, door er tijdelijk in te voorzien, komt er dan later nog wat, dan kan dat samengsan. De VoorzitterWe weten nog heelemaal niet wat de begrooting over 1908 zal opleveren, als de rekening wordt vastgesteld. Er behoeft voor het oogenblik nog geen leening voor het betalen van het werk te worden gesloten, daar kan ook door het tijdelijk leenen van kasgeld in voorzien worden, maar er dient toch eene suppletoire begrooting te worden gemaakt. Z. h. s. wordt het voorstel tot het maken eener suppletoire begrooting tot een bedrag van f 530 voor hot uitvoeren van het rioleeringswerk goedgekeurd. De heer Wieland geefl, met het oog op de heerschende slapte van werkzaamheden, in overweging maatregelen te nemen, dat zoodra mogelijk met de uitvoering van het werk kan worden aangevangen. De heer Van den Hoek: Dat zal zoo spoedig mogelijk worden besteed deze week zult u het bestek nog ontvangen. De heer Wieland dankt voor die mededeeling. o. Een adres van J. A Meertens Jz., wonende Vloos- wijkstraat no. 9, te Ter Neuzen, waarin deze te kennen geeft: dat hij herhaalde malen aan Burg, en Weth. verzocht heeft het perceel gemeentegrond, liggende voor zijne woning te verharden dat hij steeds een weigerend antwoord heeft ont vangen, of hem te kennen werd gegeven dat hij het op zijn eigen kosten moest doen dat het z. i. niet aangaat hem ge- lijk te stellen met andere bewoners, die het gedeeltelyk op eigen kosten deden in het belang van hunne zaak dat de toestand nu reeds 5 jaar duurt en dat andere perceelen, die later kwamen, eerder zijn geholpen en bij hem nog geen enkele verbetering is gedaanredenen waarom hp zich be- leefd tot den Kaad wendt. om hem de toestand, zooals die thans is, voor oogen te stellen, en zoo mogelijk te trachten verbetering te verkrygen. Mocht de Raad echter daarop niet ingaan, dan verzoekt hy beleefd het perceel in erfpacht te mogen hebben en het ter- rein voor het publiek af te sluiten. De Voorzitter deelt mede dat het ouverharde terrain voor de woning van Meertens 21 M3. groot is. In Juni 1904 heeft deze zich tot Burg, en Weth. gewend met het verzoek dat terrain te willen verharden. Toen is hem vanwege dat college geantwoord, dat er geen termen aanwezig geacht werden, om van gemeentewege over te gaan tot het verleggen van den zinkput, maar dat, als hij voor de gemeente een put als die door Kaan beschikbaar gesteld, wilde geveu en voor de steenen zorgen, de gemeente dan verder voor de bestratiug zou zorgen, evenals dat by Kaan is geschied. Dat adressant steeds een weigerend antwoord zou hebben ontvaDgen, is niet zuiver waar. Hij heeft ook nog eens materialen ter bescltikking van de gemeente gesteld, maar die waren te slecht en daarom is hem te kennen gegeven dat wij het daarmede niet wilden maken. Wat overigens zijn beweren aangaat, dat hij niet gelijk gesteld kan worden met andere daar wonenden, die ter wille banner uitstalling voor het maken der bestrating materialen hebben beschikbaar gesteld, dat hangt er maar van af op welk stand- punt men zich stelt. Als die anderen dat alleen ter wille hunner uitstalling gedaan hebben, omdat het publiek er gemakkelyk by kan komen, kan daartegen aangevoerd worden dat bij hem, waar geen uitstalling is de drang naar het maken der bestrating ook niet zoo groot is. Burg, en Weth. moeten daarom adviseeren het verzoek niet in le willigen De heer Van de Ree herinnert er verleden jaar ook reeds op gewezen te hebben, dat de toestand aldaar zeer ongunstig en ook niet zonder gevaar is. Voor het huis van de Wed. Guequierre is nog een put en menschen die slecht van gezicht zijn loopen gevaar daar by duisternis in te vallen dit is dan ook reeds voorgokomen. Voor de woning van Meertens is het een modderpoel en ik had ook reeds eens aan Burg, en Weth. willen vragen of ze geen voorstel zouden doen om dat te verbeteren. Ik begrijp nu echter dat dit moeilijk is, maar wil dan vragen of het niet mogelijk is den grond die voor de woning ligt aan hem in erfpacht uit te geven, tot er gelegenheid zal zijn om het daar in orde te brengen, dan kon dat terrain, en als het met den grond voor het huis der wed. Guequierre geschicdde, eveneena worden afgesloten van den publieken weg en was allhans het gevaar verminderd. Misschien kon wel de geheele strook, vanaf Van der Sloot tot aan Moggre in erfpacht wordeu afgestaan. Als dan luintjes voor de wouingen werden gemaakt, zooals dal is geschied voor de woningen van Van der Peijl in de Lange Kerkstraat, zou dat misschien nog strekken tot veraiering der straat. De Voorzitter: Ik had er tot nu toe niet van gehuord, dat er menschen in die laagle waren gevallen, de verlichting daar ter plaatse is dan ook zeer voldoende. Wat betreft het in erfpacht geven van het terrein, daar opponeeren Burg, en Weth. sterk tegen: dan zoo het terrein verrnoedelijk worden afgesloten, want de gebrnikers zouden het dan willen aanwenden voor hun privaat gubrnik. Bij Meertens is het een vlak terrein, maar bij de wed. Gucqnierre is het een put, en deze heeft het terrein voor hare woniug ook niet gevraagd. Zoolang het huis van genoemde weduwe niet verbouwd is, kuu het terrein voor de woning niet met de straat gelijk worden gemaakt, daar het huis er in dat geval onder zou komen te stnan Dit is daar vroeger in de laagte gebouwd, toen er nog een sloot door de V loos wij kstraat liep. Als alle eigennars van huizen aldaar het terrein voor hunne woning tot aan de straat in erfpacht verkregen, en dat af- sloten, zou men daar misschien een eigenaardigen toestand zien ontstaan, die niet gunstig was voor de daar staande winkels, die dan als het ware in een lade zouden komen te staan. De heer Moes is er bcslist. tegen om het terrain voor de woning van adressant met materialen van de gemeenie te verhardenwel is hy er voor dat de gemeente het uitvoert, als adressant de materialen beschikbaar stelt. Dio handelwijze is ook tegenover Van der Peijl in praktijk gebracht. De heer Van de Ree: Men moet er rekening mede houden, dat het hier een oude toestand betreft en de grond behuort toch aan de gemeenteals er nu eens niemand was die er belang by heeft, zou de gemeente het zich dan niet anntrekken Naar ik meen loopen in 1914 de erfpachten alien af.. De heer Van den Hoek: De meesten tenminste. De heer Van de Ree De meeslen dan. Welk bezwaar zou er nu zyn om voor dien korten terinyn den grond in erfpacht te geven P Als het regent is het er altijd een modder poel, er loopen daar enorm veel menschen, die liever geen omweg maken, het schijnt dat dat strookje grond een ge- makkelijken weg biedt voor hen die de Nieuwediepstraat ic- gaan. Als er door den regen water siaat en het modder- achtig geworden is, spetten het natuurlijk naar alle kanten als men in die plassen irapt. De heer MoesHet is toch niet noodzakelijk om er over te loopen Me dunkt dat de straat daar breed genoeg is. De Voorzitter De menschen zoeken dikwijls de slik op, vooral de kwajoDgens, die daar bij voorkeur in spelen, dan spat de modder naar alle kanten. Door het verzakken van de kantstecnen langs den weg liep het water van de straat op dien grond, maar nadat de aandacht van Burg, en Weth. daarop geiestigd werd, is dat verbeterd, de goot langs de straat is nu gemaakt, zoodat er geen water van den weg meer op stroomt. De heer Moggrd meent ook, dat er moeilijk van den gc- volgden regel zal kunnen worden afgeweken. om dien grond te bestraten, als adressant daarvoor zelf de materialen niet geeft. Hij meent dat er echter toch wel met geringe kosten eene verbetering zou zijn aan te brengen, door het ijzeren hek, dal hij destijds naast den grond by zyne woning heeft moeten zetten, te verplaatsen naar den put bij de wed. Guequierre dit zon niet veel kosten en dan zou het gevaar toch verminderd zijn, dat er iemand in de laagte liep. Waar het hok thans staat is het niet meer noodig en spreker gelooft dat zijn buurman die ^verplaatsing zelfa gaarne zien zou. Het zou zeker hoogst gewenscbt zijn dat de grond voor Meertens verbard werd, maar dat zal zoo gemakkelijk niet gaan, want het is nogal een groote plaats. De VoorzitterAls het bepaald een publiek belang was, zou er voor de gemeente aanleiding kunnen zijn het werk geheel voor eigen rekening uit te voeren, maar het ligt naast de straat. Wat het door den heer Moggrd besproken hekje betreft, daarnaar kan eens gezien wordeu, om de wenschelijk- heid van verplaataing te overwegen. De heer Van de ReeMaar welk materiaal moet dan aan de gemeente verstrekt worden De heer Van den HoekGoede steenen, klinkers, maar geen Belgische. De steenen die adressant al eens heeft willen geven dengden niet; het behoeven daarom geen nieuwe te zijn, maar wel dengdelijke. De heer MoggrSAls de grond in erfpacht werd gegeven eu Meertens sloot het terrein af, met een heining, waar zou Van der Sloot dan blijven? Die zou er dan heelemaal acliter komen. De heer Van de Ree: Men moet toch niet verwachten, dat er een hooge schutting zon worden geplaatst, maar een hekje, zooals b.v. aan die huizen van Van der Peijl. Als daar een tuintje voor het huis kwam, zou dit toch netjes staan. Enkele leden merken op, dat Van der Peijl aan de Lange Kerkstraat den grond in erfpacht bezat en dat hij daarvan nog aan de gemeente heeft afgeslaan, maar het is anders de vraag of hij dat terrein voor de huizen in erfpacht zou ge kregen hebben. De heer Moes stelt voor aan adressant te bericlften dat het terrein vanwege de gemeente zal worden verhard, als hij er de materialen voor beschikbaar stelt. De Voorzitter Zoo is ook het voorstel van Burg, en Weth., om zjjn verzoek af te wijzen en hem te antwoorden over eenkomstig de vroeger door hem van ons ontvangen be- achikking. Gevraagd wat de totale kosten van het werk zouden zijn antwoordt de Voorzitter dat het der gemeente, wanneerzehet werk maakt met bylevering der materialen f 37,80 kost. De hear Visser Zouden we dan niet kunnen presenteeren de helft der kosten voor onze rekening te oemen Anders geeft de gemeente toch het zand en de werkkrachten. De heer Van den Hoek Als we het leveren komt het ons maar op een dubbeltje per vierk. Meter, terwijl het met bijlevering van alle materialen op f 1,80 komtdat is een nogal groot verschil De Voorzitter ontraadt van de gewoonte af te wijken als men de helft der kosten geeft, stelt men een precedent en dan zullen meerderen ook komen Daar een eind verder aan de straat ligt een gedeelte met hobbelige keien, moeilijk om over te loopen, de daar wonenden kunnen dan ook wel komen om onder de voorwaarde van betaling der helft in de kosten een klinkerbestrating voor hunne dear te krijgen en dan zal Van der Peijl ook wel komen om voor zijne hnizen aan de Lange Kerkstraat hetzelfde verzoek te doen. De heer VisserMaar het is toch gemeentegrond, aan de openbare straat gelegen en wij kunnen zoo midden in de kom toch geen slijkputten houden. De heer Van de Ree is het met den heer Visser eens, dat er voor de gemeente een belang bij bctrokken ia, al is dat ook het geval met den bewoner van het huis. Dat men bij betaling van de helft der kosten een precedent zou stellen ziet hij niet in men kan toch elk geval op zichzelt beoordeelen De heer Moes is het daarmede niet eensmen moet de gevallen gelijk behandelen en met adressant handelen zooals met zijne buurlieden gehandeld ishij heeft nu wel geen winkel, zooals zij, maar wie waarborgt dat hij er later geen maakt of het huis verkoopt aan iemand die er een winkel vestigt. De heer Van de Ree stelt voor aan adressant van gemeente wege de helft in de kosten der bestrating aan te bieden. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen voor stemmen de heeren Visser en Van de Ree; tegen de overige leden. Het voorstel van Burg, en Weth., om het verzoek af te wijzen, wordt aangenomen z. h. s. <1. De Voorzitter doet mededeeling van een door hem vun den heer VV. E. Cramer, ingenieur te 's Gravenhage ontvangen schryven, waarin deze naar aanleiding van de mededeeling ouitrent de besprekingen van den ge meenteraad van 3 Dec. bericht, dat hy zich met de toen op het plan aangegevun richling voor den irauiweg Philippine Ter Neuzen - Zaamslag, in Ter Neuzen, in houtdzaak goed kau vereenigen. Alleen zoude hij thans nog niet willen beslissen of alle op de bijbehoorende teekening aangegeven zijsporen knnnen worden gelegd. Tevens wil hij reeds nu opraerken, dat de kosten van het leggen van de Bporen voor goederenwagens der groote spoor- wegen wel niet door de tramwegmaaiscliappij kuunen worden gedragen. Het is hem gebleken dat de llijks waterstaat tegen ue voorgestelde oplossing geen bedenkingon heeft. De Voorzitter meent dat dit antwoord bovredigend kan genoemd worden dut do maatschappij de rails voor groote spoorwageus niet zelf zal bekusligen is iets dat als het ware vunzelf spreekt. De heer Van de ReeMaar ze znllen dan toch wel concessie verleeuen voor het leggen van die derde rails De VoorzitterDal zal dan degeen moeten vragen die het doen wil. Zij krijgen concessie van gemeente. provincie en rijk, voor hot leggen van hun lijn liier in de gemeente zal het wel meest grond van het rijk zijn. De heer Van de Ree: Maar als ze concessie terkregen hebben, is het hun grond. De Voorzitter: Dat wil zeggen, om die te gobruiken voor het leggen der lijneeue andere tnaatschappij, die er belang bij heelt, b. v. de spoorwegtnaatschappy Mecltelen Ter Nenzen, zal dan wel vragen of ze het spoor voor groote wagens mag leggen. Het is te verwachten dat ze by den bruggenbouw, in verband met de meerdere kosten voor eene steikere brug, tengevolge het zware goederenvervoer, aau de beianghebbende maatschappij ook wel eene subsidie in de kosten zullen vragen. De heer Van deu Hoek: Ik geloof dat dit zaken betreft, waarmede we ons met behoeven te vermoeien en die we bmt aan de maatschappij kunnen over lateu. De Vuorzitter stemt dat toe; de betanghebbeuden zullen deze diacussie ook wel lezen en er eventueel hunne maat regelen naar Demon eer ze tot hetslaan der bruggen overgaan. e Het verslag der Commissie tot wering van schoolver- zuim te Ter Neuzen, kom. Hieruil blijkt dat in de samen- stelling der Commissie geen veraiideritig kwam, Er werden in deu luop van het jaar behandeld 10 gevallen van verrnoedelijk volstrokt schoolverzuim. Drio ktnderen bleken in Belgiii onderwijs te ontvangen. Een kind was reeds overlcden loen de kennisgeving van gedane aanmaning iukwant. 3 andere kiuderen werden tussehen de oproeping van de aausprakelijke personen en hunne versebijnitig voor de Com missie, al tor plaatse op eene openbare school aangegoven en gingen cenigen tijd later geregold naar school. In een geval, dat door naamsverwarring tot heel wat onderzoek en geschriji aanleiding gaf, kwam aan het licht, dat het kind eene byzondere Kathulieke school bezocht in Sas van Gent. In 2 gevallen bestond bezwaar tegen (le vaccine, bij 1 aamprakelijk persooit uit een Gudsdienstig oogpunt, bij den ander wegeus klierachtighetd van bet kind. De eerste gaf later van zijn bezwuar op wetiige wijze kennis en liet zijn kind httisonderrieiit gevende andere beloofde, dat hij te gelegenertijd voor de kenmsgeving zou zorgen, maar hij kon zijn kind geen omlerwijs verschaffen of doen verschaffen. Van betrekkelijk schoolverzuim werden geheel afgehandeld 55 gevallen, n.l 1 voor school B, 31 voor school C, 5 voor de Bijzondere school in de Jozinastraat, 17 voor die te Driewegen, 1 voor de R. K. school aan den Artnendijk te Axel. j Eenmaal diende de commissie den heer Arrondissemenst- schoolopziener op diens verzoek, van advtes omtrent een schrijven door hem ontvangen van een hutsvader over een leerplichtig kind. De tusschenkomst der Commissie hielp den vader over eene moeilykheid heen. Drientaal kon de Commissie geen voldoende gegevens be- komen omtrent een leerplichtig kind, omdat de ouders hangende het onderzoek, de gemeente metterwoon verlieten, een ging te Selzaele wonen, 2 anderen vertrok. en zonder achterlating van adres. Slechts eens werd eene schriftelijke waarschuwiDg gedaan, die, die zooals later Week, geheel aau het doel beantwuordde. Overigens werd steeds mondeling, hetzij in de vergadering, lietzij nadien thuis, met de aansprakelijke personen in over- reden van schoolverzuim werd door de aansprakelijke personen een keer of zeven aangevoerd yziekte der moeder of ..drukte in 't gezin, vooral op waschtiag Dit kwam voor in groote gezinnen met 5, 7 of zelfs 9 kitidercn. en was daarom wel eenigszins verschoonbaar. Jauntier genoeg deed dit vcrschijnsel zich ook voor (2 gevallen) bij metsjes van pas 9 jaar oud. Viif roaal werd beweerd, dat het kind /.z ekeltjk was. Van een kind werd verzekerd, dat het lijdende was aan vallende ziekte, zoodat het hoogstens iweemual per week naar school kon. Een ander kind zou alnjd ongesteld zyn, wanneer hrt een paar dagen achtereen de school bezocht had. De Commissie drong er by de aansprakelijke personen op aan zich een doktersbewijsje aan te schaffen, als het eemge nnddel om uit moeilijkheden te blyven. in 7 gevallen scheen de schuld van het schoolverzuim by het kind te moeten worden gezocht. Een jongen legde het er stelselmatig op aan te luat ihnis te komen van bet kott e- brengeu, 2 andere waren kopptg en onhaudelbaar op school, maar gedroegen zich thuis en op straat vry goed. Zy liepen by elke gelegenheid achter dehaag. De vadets waren den ganschen dag, sotns dagen van hms, de moedcrs hadden naar het voorkwam, niet genoeg gezag over de ouwtlhge kuapen. Viermaal had het oplredeu der Comm.ss.e, het overleg met de ouders en de houfden der ^holen, eentg gunstig gevolg, en werd het spijbelen beteugeld. Dit was o.a. het geval met een 7jarig jongentje, leerltng van de tweede klasse, en met een bijna 12jarigen jongen die voor met meer dan 6 dergelijke verzuimen te boek stond. Van een jongen werd opgegeven, dat hij nu en dan kolen en aintela moest opzoeken 't gt zin was arm on zwaar en telde 8 kinders. Het college kreeg den lndruk dat met een beetje goeden wil de school heel wat beter kon bezocht worden. Achtmaal werd in het midden gebracht, dat het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 6