Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 30 Januari 1909. 49* Jaargang. Landbouwberichten. Gemengde berichten. No. 5257. Binnenland. Predikbeurten. TWJEHETOIS BL.AJD. NEDERLAND en VENEZUELA. TER NEUZEN, 29 Januari 1909. RECHTSZAKEH. Zondag 31 Januari 1909. Dinsdag 2 Februari 1909. De moord te Breda. De 46e algemeene vergaderitig van deschip- persvereeniging ,/Schuttevaer" werd Woensdagte Gouda gehoiiden. [Jit de mededeelingen van den voorzitter van het hoofdbestuur, Mr. H. Smeenge, bleek dat het aantal afdeeliugen stationnair is gebleven. Op voorstel van de afdeeling Sckouwen en Duiveland werd besloten bij de regeering aan te dringen, om het schippersbedrijf, dat thans in de ougevalieu wet in de 10e klasse is ge- rangschikt, te plaatsen in de 7e klasse. De afgevaardigde van deze afdeeling was van meening, dat het schippersbedrijf uiet die ge- varen oplevert, waardoor het plaatsen van dit bedrijf in zoo'n hooge klasse gerechtvaardlgd is. Op voorstel van dezelfde afdeeling en van Sommelsdijk werd besloten, te verzoeken de reglementen op het bevaren van Rijn en Waal te handhaven, uiet het oog op het te snel varen van de stoombooten op die rivieren. Vooral bij mist is de naleving van deze regle menten noodzakelijk. Werkendam stelde voor, bij de regeering aan te dringen, om den tijd voor in- en uitklaring te Sas van Gent, vooral, in het najaar, met het oog op het bietenseizoeu, 's morgens 1 uur vroeger en 's avonds 2 uur later te stellen en dus te brengen 's morgens en 's avonds te 7 uur. Mocht hiertegen bezwaar bestaan, dan een bewijs tot vergunning voor doorvaart ver- krijgbaar te stellen te Sas van Gent. Na een korte discussie, waarbij Mr. R. J. H. Patijn (hoofdbestuur) opmerkte, dat voor de vervulling van den wensch van Werkendam slechts de aanstelling van een ambtenaar meer noodig is, werd het voorstel aangenomen. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren Mr. H. Smeenge en H. Terwal, wer- den respectievelijk met algemeene en met 77 van de 79 stemmen herkozen. Naar wg vernemen zijn de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche Regeering en deu Venezolaanschen gevolmachtigde in het begin van deze week geopend met een schrijven van Minister de Marees van Swinderen aan den heer Paul. De Nederlandsche regeering heeft daarin o. m. de volgeude eischen gesteld. a. Sluiting van eene consulaire conventie, waarbij Venezuela zich verplicht consuls aan te stellen op alle eilanden van de kolonie Curasao b. Vrijheid van scheepvaart op de havens van Venezuela voor alle Nederlandsche schepen. c. Afschaffing van de 30 °/0 additioneele rechten, welke door Venezuela worden geheven van alle goederen welke van de Antillenafkomstig of aldaar overgeladen zijn. d. Vrije vischvangst voor Nederlandsche vis- schers bij de aan Venezuela toebehoorende Roques- en Aveseilanden. Bij kon. besluit is bepaald dat de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijn- sen te Aardenburg voortaan zal worden aan- geduid als inspectie Oostburg. Voorts zijn benoemd tot inspecteur der belas tingen te 's ffertogenbosch, eerste afdeeling, de heer L. de Vries, thans te Ter Neuzen, tot idem te Rotterdam, buitengemeenten, de heer Jhr. H. A. Wttewaal van Stoetwegen, thans te Aardenburg, en tot idem te Oostburg J. A. van Bendegom, thans adjunct-inspecteur te Utrecht eerste afdeeling. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit hummer voorkomende advertentie be- trefifende de alhier te geven uitvoering door het zanggezelsehap van Maria-Hoorebeke. De aan- gename heriuuering die dit gezelschap alhier bij een vorig bezoek aan Ter Neuzen heeft achtergelaten, zal voorzeker velen aansporen de uitvoering op Dinsdag 9 Febr. a. s. te be- zoeken. Gedurende de laatste dagen is door de liefhebbers van schaat sen rijden druk gebruik gemaakt van het ijs op de vestinggracht be- westen ier Neuzeir. Voor het voorkomen van gevaar is het jammer dat daar, evenmin als op audere particuliere banen, niet eenige regel betreffende reehtshouden wordt in acht genomen. Dat zou voor alien het genot van het rijden verhoogen. Een belangstellende vestigde onze aandacht op de moeite die eenige baanvegers zich getroosten, voor het zooveel mogelijk in orde houden var, het ijs. Hij wenschte de aandacht der liefhebbers er op te vestigen, om bij het rijden die baanvegers met een kleinig- heid te gedenkeu. De baan der ,/IJsclub Ter Neuzen" werd gisteren gesloten gehouden, doch hedenmorgen opengesteld. Het ijs hield zich vrij goed, doch de baan had te lijden onder de gevolgen der Woensdag ontstane scheuren. Dezen namiddag bewoog zich een talrijk publiek op de baan. Antoon Wegkamps' Cinematographe trok alhier bij de voorsteilingen in het Hotel de Commerce" een druk bezoek, altlians de eerste avonden. Gisteren avoud werd nog eene extra- uitvoering gegeven, die matig bezocht werd. De voorsteilingen hadden veel succes. Er wer- den dan ook interessante beelden vertoond. Het is moeilijk, uit den rijken voorraad be- paalde nuramers te noemen. Er werden vertoond schitterend gekleurde films, zeer komische episode's en ook treffende beelden, zoowel als belangwekkende beelden van vreemde landeu en volkeren. Gedurende ongeveer 3 uren wer den de bezoekers aangenaam bezig gehouden. De duidelijke uiteenzetting der vertoonde beelden die we bij Wegkamps' voorsteilingen gewoon zijn verhoogt ten zeerste het effect daarvan. Wij kunnen onzen lezers in omliggende ge- meenten waar de heer Wegkamp dezer dagen nog voorsteilingen zal geven aanraden een kijkje te gaan nemen. Zij zullen het zich niet beklagen. Men aehrijft ons In deze streken wordt het geheele jaar een levendige handel gedreven met Belgie in kippen en hauen. Dagelijks komen Belgische en Ne derlandsche kooplieden onze landbouwers bezoe- ken voor het opkoopen van kippen en eieren. Daarom worden hier door alle landbouwers een groot aantal kippen gekweekt, die meestal jong naar Belgie verzonden worden, welke daargedood en gepluirad worden en dan in de halles te Brussel, Antwerpen en Oostende aan hooge prijzen verkocht worden. De prijs van het hoendervleesch is aan groote verandering on- derhevig. 's Winters en in het voorjaar stijgt de markt, terwijl in het warrne jaargetijde er weinig vraag is. Het gevolg hiervan is, dat het voor onze kippenhouders van het hoogste belang is hoenders aan te kweeken, die men in den winter of vroeg in het voorjaar kan verkoopen. Dan wordt voor een kuiken 1,— a 1,25 betaald, waarvoor men in den zomer tnaar de helft van dien prijs kon krijgen. Bovendien verschilt de prijs van het gevogelte naar gelang den ouderdom en den staat van vetmesting. Wanneer de hoenders oud worden, wordt het vleesch hard en taai, zoodat oude kippen en haneu bijua niet gevraagd worden. Om de grootst mogelijke winst te bekomen, is het noodig de ontwikkeling der jonge kippen te verhaasten. Dit kan men doen door ze van de geboorte goed te voeden en een flink ras te kiezen. De kenners nemen aan dat om winst op te leveren de jonge kip moet verkocht worden op den ouder dom van 3 a 3'/2 maandindien zij niet gemest wordt en van 4 maanden als zij aan vetmesting wordt onderworpen. De hen zelf wordt maar verkocht op het tijdstip dat hare opbrengst van eieren niet vol- doende meer is. Zij kan dan een nog loonenden prijs behalen, als men er maar voor zorgt ze goed te voeden. Zaamslag, 29 Jan. Dinsdagnamiddag jl. werd door de vereeniging ^ln t belang der landbouwers" aanbesteed de levering van 105,800 K.G. superphosphaat met 18 °/0 of 195,000 E.G. met 14 °/0, 378,800 K.G. Ammoniak superphos phaat, 93,400 K.G. chilisalpeter, 9000 K.G. lijnkoek, 594 K.G. Brabantsch rood klaverzaad en 150 K.G. Lucernezaad. Het minst werd ingeschreven voor superphos phaat door de heeren Glerum en Co. te Vlake voor 2,229/10 met 14 Voor ammoniak superphosphaat door D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor 6,51. Voor chilisalpeter door D. J. Oggel te Axel voor 10,66'/a. Voor lijnkoek door J. P. Huijssen te Rotterdam, voor f 10.79. Voor klaverzaad door D. van Donge te Dreischor voor f 0,74 en voor Lucernezaad door G. Klouwers te Ter Neuzen voor 0,86, alles per 100 K.G. het klaver-en Lucernezaad per K.G. De levering werd gegund. Dezer dagen had alhier, door den heer burgemeester daartoe opgeroepen eene vergade- ring plaats ten gemeentehuize van vrouwen, om gelden in te zamelen voor het aanbieden van een geschenk aan. Hare Majesteit de Koningin bij de te verwachten blijde gebeurtenis. Een comite werd niet benoemd. Toch werd overeenstemming verkregen, terwijl de ronagaug reeds een aanvang nam. Bosclikapelle. Woensdagnamiddag werd ter secretarie eene damesvergadering gehouden, ter vorming van een sub-comite, van het Middel- burgsche dames-comite, dat een Zeeuwseh ge schenk aan Hare Majesteit zal aanbieden. Een twaalftal dames stelden zich beschikbaar voor het inzamelen van bijdragen. Een bestuur werd gekozeu, bestaande uit de dames Truyman-Lambert, Magnus-de Waal en Dobbelaar-Asselman, respectievelijk voorzitster, secretaresse en penningmeesteresse. HcngStdijk. In de algemeene vergadering van den Boerenbond dezer gemeente werd reke- ning en verantwoording gedaan over het afge- loopen jaar. De inkomsten hadden bedragen 53,97 en de uitgaveu f 53.95, zoodat er een batig slot was van 0,02.- Hierna had eene bespreking plaats van het arbeidscontract, zooals dit voor in- en uitwonende dienstboden is opgesteld door den Nederlandschen Boerenbond. Vervolgens werd de contributie bepaald op 25 ct. per lid en werd besloten aan het Dag. Bestuur van den algemeenen Boerenbond goed- kenring te verzoeken van de wijziging in het huishoudelijk reglement, waarbij de hospitanten ook slechts 25 ct. zullen betalen in plaats van 1. Druk werd besproken de aanschaffing eener maaimachiue, waaromtrent later een definitief besluit zal worden genomen. -In de algemeene vergadering der kiesver- eeniging werd door den Secretaris-Penning- meester rekening en verantwoording gedaan de or.tVangsten bedroegen y* 16,18® en de uitgaven 12,57. Als bestuursleden werden herkozen de heeren L. Kerckhaert en L. v. Kroonenburg in plaats van den heer J. v. Esbroek, overleden, de heer C. v. Esbroeek, die tevens tot voorzitter werd benoemd. Als afgevaardigden naar de Centrale vergade ring werden gekozen de heeren C. v. Putte en P. J. v. Weesemael. Sunderland, 25 Jan. Heden is met goed gevolg te water gelaten het stoomschip Legia zijnde bet derde niauwe stoomsehip dat de heeren Shorth Bros Co. Ld voor de Ghent Lloyd, direc- teuren de heeren T. en R. Nolson te Gent hebben gebouwd. De Legia heeft dezelfde af- metingen en is van dezefde type als de stoom- schepen Ganda en Flandria. Yoor de arrondissements-rechtbank te Middel- bnrg werd heden behandeld de zaak tegen C. F. K., logementhouder te Ter Neuzen ter zake van -heling. Er werden gehoord 3 getuigen a charge en 3 a decharge. Het openbaar ministerie vorderde veroordeeling van bekl. tot 3 maanden gevan- geuisstraf. De verdediger, Mr. P. Dieleman, advocaar. en procureur te Middelburg vroeg op juridische g onden ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak heden over 8 dagen. lijke prijzen. De hoogste prijs, op contract, waarvan we vernamen was 12,50, zonder eenige korting, welke ook. Hervormde 14vrk. Ter Neaaen. 91 a., en 2 a., Ds. A. Tiramerman. 'a aronds 6 a., Da. G. van Dia van Zaamslag, Rede in het belang van den Christel. Nalionale Werkmansbond. Slniakil. Geen dienst. Axel. 9J u. en 2 u„ Da. J. B. T. Hngenholtz. Zaamslag. 9 u„ Da. G. van Dia en 2 n., Ds. G. van Dia, H. Doop. Hoek. 9 n. en 2 a., Da. E. Raama. Saa van Gent. 91 u., Da. H. Akeraloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Da. De Boer. Gereformeerde Ika-rlaen. Ter Nenzen. 9 u. en 2 n., Ds. H. Schoemaker van Hol- landache Veld. Axel .4. 9 n., leeskerk en 2 n., Ds. R. v. d. Kamp. Dinadagavond 6 u., Da. T. VV. Sluijter van Maaasluis. H. 9 n. Da. R. v. d. Kamp en 2 n., leeskerk. Zaamslag 4. 9 a., en 2 u„ Da. R. Hamming. H. 9 n.. Da. M. Uijtenhoudt, H. Avondra. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Da. Schippera van Maasdijk. Gerernnneerde gemeente (Vlooawijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., Da. A. Janse. Oud-fwereformeerde gemeente (Vlooawijkatraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. laoknal MKtien-Hi»Bzer** (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. Geen dienat. (nereformcertle gemeente. Axel. 51 u., Da. A. Janse van Ter Neuzen. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen begint eeni ge vraag te komen naar gebookt vlasvoor middelsoort wordt 7 a, 8 francs, voor puike soort 12 a 13 francs besteed, waarbij het dan nog soms een paar uur ver moet vervoerd worden naar spoor of schip mindere kwaliteit is onverkoopbaar. De //vlasserij" is dus dezen winter in plaats van loonend zeer nadeelig geweest, omdat het groene vlas duur was ingekocht, of niet van de hand gedaan, ofschoon er flinke prijzen voor geboden zijn. Yele landbouwers zullen dan ook dit jaar heel wat minder vlas zaaien, dau ze van plan waren, en des te meer suikerbeeten de agenten beginnen druk te werken met zeer aanneme- Bij de Woensdag te 's 11 age gehouden stemming voor den gemeenteraad kwam in het stembureau de Gheynstraat een 14jarig meisje binneu. Op de vraag van den president, wat ze doen kwam, zei het meisje wvader is niet thuis en nu heeft moeder gezegd, dat ik maar voor vader stemmen moest-' Zij gaf daarbij een papiertje over waar de namen Koppel en Streng op geschreven stonden. Men meldt thans dat Van Vlijmen heeft bekend vrouw Damen in de Poeleweide bij Breda vermoord te hebben. Te Ekamp bij Winsehoten zijn Woens- dagnacht op den 21jarigen Martin Knapper van Winschoteroostereinde vier schoten uit een revolver gelost. Hij werd in den schoudei getroffen. De kogei is nog niet verwijderd kunnen worden. De dader, zekere B wordt gezocht. Woensdagmiddag circa half vier is er te Amsterdam nabij hotel Stad Elberfeld, een treurig ongeluk gebeurd. 11. was aan het ver- huizen van O. Z. Voorburgwal naar den Achterburgwal. Hij bracht te dien einde zijn meubelen per kar over. Zijn driejarig zoontje Gerrit liep voor de kar. Juist kwam van de andere zijde een wagen aangereden, wiens be- stuurder niet intijds stopte. Het knaapje ge- raakte tusschen de beide karreu bekneld. Toen men hem uit zgn positie bevrijdde, gaf het jongetje bloed op, doch uitwendig was niets aan hem te bespeuren. Onmiddellijk werd hij door een juist passeerenden fietsrijder naar het Binnengasthuis gebracht. Daarbleken de levens- geesten reeds geweken te zijn. ,/Gij zult mij een genoegen doen Een inwoner van den Haag heeft, naar de N. Ct. meldt, aan kiezers in district II aldaar, een gedrukte brielkaart gestuurd met den vol- genden inhoud Gij zult mij een genoegen doen door ©p Woensdag 27' dezer, bij gelegenhied van de stemming voor den gemeenteraad in district U, uw stem te gaan uitbrengen op de heeren H. Koppel Jr. en J. C. Streng. De Hagenaar, die deze briefkaart met zijn naam ouderteekend had, is, volgens het Haagsche blad, het lid van den gemeenteraad S. Vas Dias. Omtrent het treffend ongeluk, dat Maan- dagmiddag te Noordgouwe voorviel en waarbij twee jongens, de oudste bijna 8 jaar en de jougste ruirn 6 jaar, verdronken, wordt nadei gemeld dat de oudste het eerst in het zooge- naamde wZwanengat" in de weel van «Weel- zicht" zaktede kleine wilde zijn broertje nog redden doch geraakte ook te water. De achtjarige gaf, na uit het water gehaald te zijn, nog eenige teekenen van leven, doch het mocht den redders niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Te Renesse waren zoo schrijft men aan de M. Ct. door mevrouw Van Boetzelaer eenige joDge dames uitgenoodigd om gelden bijeen te zamelen voor het geschenk aan de Koningin. Na ingewonnen informaties bij de bevolking hebben dezen echter gemeend voor die opdracht te moeten bedanken, daar het haar gebleken was dat de groote meerderheid in de gemeente niet gesteind is voor zulk een geschenk. Uit verschillende andere gemeenten komen echter nog steeds berichten omtrent het vormen van coraites. De man wist niet dat hij een meisje was Een vroegere ingezetene van Harlingen thans te Haarlem woonachiig. kwam in zijn geboor- teplaats ter secretarie om de noodige stukken ten einde een huwelijk aan te gaan. Het bleek echter, dat de man ingeschreven stond als vrouw Het huwelijk zal eenigen tijd moeten wordeu uitgesteld, in afwachting van de lastgeving tot verbetering der registers. De fout is 35 jaar geleden gemaakt. Te Appeltern zijn, zoo meldt de Geld., op de blauwe Wetering, drie kinderen door het ijs gezakt, een zoontje van deu predikant der Ned. Herv. Gem. van Altforst en twee zoontjes van den landbouwer Bergheden uit Appeltern. Met moeite mocht het gelukken een van de twee laatsten te redden, de anderen twee zijn ver dronken. Op een vergadering van de rechterzijde heeft de Belgische minister-president meege- deeld, dat hij binnenkort een wetsontwerp dacht in te dienen inzake de bewapening van de for- ten van Antwerpen en vooral van de Neder- Schelde. Als een eerste krediet zal weldra aan de Kamers acht of negen millioen frank worden gevraagd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5