Gemengde berichten. Birinenland. Het in waarschijnlijk, dat er verscheidene weken inee heen zullen gaan, voor het stuk onder- teekend wordt, maar het is volstrekt zeker, dat men het ten slotte eens zal worden. Er worden op 't oogenbiik nog andere onder- handelingen tusschen Turkije en Oostenrijk gevoerd. Daarby gaat 't over de malle be- tooging van de inwoners van Tripoli. De gezant der Donau-monarchie heeft naar aanleiding daarvan aan de Porte twee vertoogen doen toekomen. In de eene wordt gezegd, dat Zondag te Iripoli een volksmenigte bij een boycotbe- tooging den Donaustaat beleedigd heeft door op het wapenschild van het consulaat te spuwen. Op verzoek van den consul liet de wali de schuldigen in hechtenis nemen, doeh hij stelde hen onmiddellijk weer op verzoek der menigte op vrije voeten. In de tweede nota wordt gezegd, dat de vice-consul Alexandrette te Mersina onlangs, toen hij van een Lloyd-boot met de Oosten- rijksche vlag in top aan wal wilde gaan, door een menigte werd lastig gevallen. Een verzoek van den consul om de schuldigen te straffen liep op niets uit. Aan het slot van beide nota's wordt opge- merkt, dat de aandacht der Porte wordt gevestigd op de schendingen van het internationale recht en wordt de hoop uitgesproken dat de Porte dadelijk orders zal geven tot een voorbeeldige bestraffing der schuldigen en den wali zal ge- lasten voldoening te geven aan het consulaat. In de Boelgaarsche Sobranje is de regeerings- ondervraging gehouden betreffende de oproeping van de 8e legerafdeeling. De Minister van Buitenlaudsehe Zaken ant- woordde, dat er geen mobilisatie bestaat, maar dat wel de reservisten zijn opgeroepen. Daarmee heeft men geen aanvallend oogmerk voor met de bedoeling den vrede te verstoren. De maat regel werd voorgeschreven door de noodzake- Ijjkheid om een gebeurlijkheid te voorkomen, die zou kunnen leiden tot een botsing tusschen Turken en Boelgaren. Wij hebben, ging de Minister voort, mee- gedeeld, dat de onderhandelingen op den goeden weg waren en dat wij hoopten binnenkort het einde er van te zullen zien. De afgeloopefi rnaand stelde het Ottomaansche commissariaat de regeering in kennis met een telegram van den Grootvizier, waarin wij werden uitgenoodigd een afgevaardigde te zenden om de onderhande lingen ten einde te brengen. Alvorens Konstan- tinopel te verlaten had onze afgevaardigde definitief vastgesteld en aan de Ottomaansche regeering meegedeeld op welken grondslag een overeenkomst mogeljjk zou zijn. \oordat wij weer een afgevaardigde zonden, achtten wij het noodzakelijk te weten of onze grondslag was aanvaard, want in het tegenover- gestelde geval zou de toestand erger worden. Het antwoord, daarop ontvangen, was onbepaald, en dientengevolge hebben wij geen afgevaardigde gezonden. In dien tusschentijd ontstond de kwestie van juistere bepaling der grens, een kwestie die gelijkstaat met afstand van grond- gebied een zaak die nimmer was opgeworpen. Wij hebben er eerst geen aandacht aan ge- schonken daar wij dachten dat men te Kon- stantinopel de gevolgen van dergelijke eischen wel zou overwegen, maar uit later ontvangen inlichtingen vernamen wij, dat er te Konstan- tinopel zekere stappen waren gedaan bij de ambassades en dat er gelijktijdig ook handelingen waren verricht in het militaire district van het tweede legerkorps te Adrianopel. Wjj hadden reden te gelooven, dat wij geplaatst werden voor de gemelde gebeurlijkheid en dat wij onzen plicht zouden verzaken als wij geen maatregelen namen. Daar de regeering geen afstand doet van haar politiek van vriendschappeljjke regeling beschouwt zij den genomen maatregel als een Over deze woorden ontstond verschil van meening tusschen de beide landheeren, die zich tegen het invoeren van nieuwigheden verklaar- doch zoo gematigd optraden, dat Franz zich daarover niet beleedigd kon gevoelen. Ook de kapitein, die als goed couservatief, van alle nieuwigheden en vooral het meer en meer zich. ontwikkelend machinewezen, atkeerig was, plaatste zich ann de zijde der landheeren. rJe meent het goed, Franz," sprak hij, „als je de welvaart in ons dal wilt bevorderen, doch met vervloekte nieuwigheden grijp je de koe bjj de staartDoor de menschen het werk te ontneraen en dit door machines te laten doen, vermeerder je toch waarachtig de welvaart niet I" »De machines ontnemen den menschen het werk niet, integendeel, zij verschaffen hun groote gelegenheid hun arbeidskracht beter en voor- deeliger aan te wenden, dan tot dusverre moge- lijk was. De betere bewerking en de hoogere opbrengst der velden en wijnbergen verschaffen nieuwe arbeid, die beterbetaald kan worden dun tot dusverre." //Dat zyn droomen, waaraan ik niet geloof," zei de kapitein, ,de machine fabrikanten en de kooplieden, die het tuig gaarne verkoopen, hebben die sprookjes uitgevonden.' Waar de machine in plaats van den mensch werkt, wordt de mensch langzamerhand de slaaf der machine. In alle groote fabrieksteden is de arbeidersbe - volking, op weinige uitzonderingen na, een van eenvoudige voorzorg. Het staat aan de volks- vertegenwoordiging om de beteekeuis van den genomen maatregel te beoordeelen, die goed te keuren, getuigenis van haar vertrouwen af te leggen en de regeering verder aan te moedigen voort te gaan op den weg van bescherming der nationale belangen. Zonder stemming heeft de Kamer daarop een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Zeehospitium te Oostkapelle. Volgens een heden door ons ontvangen cir- culaire zal het nieuwe Zeehospitium /-Zonneveld", het eerste in Zeeland, Vrijdag 5 Februari deg namiddags te 2 uur, worden geopend en 15 Feb ruari voor patienten worden opengesteld. Beschut door den boschrand, die zich langs de N.-W. kust van Walcheren uitstrekt, ligt het gebouw op korten afstand van de duinen, ongeveer 500 M. van de zee verwijderd. Zoowel bij den bouw als bij de inrichting is zooveel mogelijk aan alle eischen der hygiene voldaan. Een ruime slaapzaal, open en gesloten lighal aan den Z.-O. en Z.-W. gevel van het gebouw, centrale verwarming, eigen water- leiding enz. Ook is een groot terrein voor speelplaats beschikbaar. In bet hospitium kunnen 16 kinderen wor den opgenomen, jongens en meisjes van 312 jaar, lijdende aan rachitis, scrophulose prae- tuberculose en chirurgische tuberculose. Patieutjes met open longtuberculose worden niet opgenomen. Aanvragen ter opname moeten gericht worden aan de directrice, mej. E. D. v. d. Broecke. Vereischt wordt een attest van den behan- delenden geneesheer omtrent den aard der ziekte en een verklaring, vermeldende de af- wezigheid eener besmettelijke ziekte (ook ma- zeleu of kinkhoest) bij den patient, of in diens omgeving gedurende de laatste zes weken voor de opname. Elk kind moet gevaccineerd zijn. Na een verblijf van tien dagen beslist de behandelende medicus, Dr. B. Vaandrager te Domburg, om trent de wenschelijkheid van een langer verblijf aan zee. Voor eigen linnengoed moet volgens opgave worden zorg gedragen. Kinderen, die voor rekening eener diaconie of van een armbestuur worden verpleegd, kunnen desverlangd alle kleederen (schoeisel uitgezonderd) gedurende hun verblijf van de inrichting ontvangen. De verpleegkosteu moeten in termijnen van vier weken vooruit worden voldaan en bedragen 1.00 a 1.50 per dag. Het laatste bedrag voor meergegoeden, aan wie ook bijzondere verbanden of medicamenten worden in rekening gebracht. Voor belangstellenden is de inrichting te bezichtigen van 8 tot en met 10 Februari tusschen 2 en 4 uur. (M. (Jt.) TER NEUZEN, 27 Januari 1909. Sedert gisteren wordt op de vestinggrachten alhier schaatsen gereden. Hedennamiddag is de baan van de ijsclub //Ter Neuzen" geopend, doch reeds spoedig bleek het jjs te zwak om den toevloed van rijderessen en rijders te torsen. Het bestuur besloot daarom, teneinde vernie- ling der baan te voorkomen, deze te sluiten. Velen hadden uit eigen beweging de baan reeds verlaten. De ijspret heeft daar maar een paar uren geduurd. Maandagavond heeft iemand gebruik ge- maakt van de omstandigheid dat de sluis- meester der Oostsluis alhier even zijn kantoor ongelukkig, hongerlijdend volk. Blijf mij van het lijf met dergelyke nieuwigheden Laten wij gelukkig wezen, dat wij hier nog vrij zijn van dat machine ontuig I Heerscht niet, trotsch of nog veel meer juist daardoor, onder onze werklieden de bitterste armoede, de grootste nood //Daar zijn de laatste slechte jaren de schuld van. Als de boer niet oogst, als het koren mislukt en de wijn niets geeft, kan de arbeider niets dienen. Dat zal je met je machines niet verbeteren, maar nog erger maken. Dan heeft de professor een beter idee dan jij om onze arme streek er bovenop te helpen." Verbaasd keek ik den kapitein aan ik her- innerde mij niet ooit met hem over de nood der arbeiders in het dal te hebben gesproken of een middel te hebben genoemd om daarin te voorzien. Hij knikte mij lacheud toe en vervolgde »Ja, ja, professor, u weel het al niet meer dat u den eersten morgen, van den dag dat u tot ons kwaamt, met mij een gesprek hebt ge voerd, dat mij sedert steeds iu het hoofd heeft gemaald. De vreeradelingen moeten wij naar ons dal lokken Wij liggen tusschen de twee grootste spoorweglijnen UndiniGorz en WeenenTriest, naar beide banen is het slechts een paar uur gaans. Hoe gemakkelijk konden de vreemdeD tot ons komen Waar de toeristen komen laten zij geld (\jfordt vervolgd.) verliet, gevestigd in het wachtlokaal, om zich naar zijne woning te begeven, door indientijd in het kantoor te sluipen en een daar staanden lessenaar open te breken. Dit moet binnen een tijdsverloop van 20 minuten gebeurd zip. Het personeel was dien tijd aan de zuidzijde der sluis werkzaam. Toen de sluismeester terugkwam bemerkte hij aan- stonds dat de lessenaar was opengebroken en dat daaruit een kistje, inhoudende een bedrag van ongeveer f 20 was meegenomen. Een ook in dat kistje geborgen postbewgs is aan de overzijde der sluis teruggevonden. Door de politie zijn reeds enkele personen verhoord, doch tot een spoor heeft dit nog niet geleid. Uit een en ander valt echter af te leiden dat de dader met den plaatselijken toestand goed op de hoogte is geweest. In tegenstelling met de mededeeling van den waarnemenden burgemeester te Breskens meldt men dat thans, in overleg met hem, een comite van zes dames is gevormd om gelden bijeen te brengen voor het geschenk aan de Koningin. Door de Kon. scherpschuttersvereeniging ffVlissingen," die dit jaar haar zilveren jubileum viert, is besloten dit te herdenkeu door het houden van een groot natonaal schietconcours Zaainslag, 26 Jan. Bij de op heden ge houden verkiezing voor een lid van dengemeente- raad zijn candidaat gesteld de heeren W. de Klerk, candidaat der liberalen en christelijk historischen, en L. A. deMul, van antirevolutionaire zijde. Heden namiddag kwamen twee knechten van den landbouwer S. de Mul, ieder gezeten op een los paard, gereden over den dijk nabij Reuzeuhoek. Een der paarden schrikte en sloeg op hoi, terwijl de berijder een ongeveer 13 a 14jarige jongeu, zekere De Witte van Ter Neuzen van het paard viel. Bijna gelijktijdig viel ook het paard en kwam terecht op voornoemden De Witte. Toen er hulp kwam zag de jongen, die uit een der handen bloedde, erg blauw en kon moeilijk spreken. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De jongen is naar de hofstede van De Mul vervoerd. Zgn toestand is niet buiten gevaar. Te Schuddebeurs (bij Zierikzee) zijn Dinsdag twee kuaapjes van 9 en 6 jaar, door het ijs ge/.akt en verdronken. Te Nieuwe-Ruige Zandsterpolder zijn Maan- dag een zoon en dochtertje van den landbouwer E. Wierenga aldaar door het ijs gezakt en verdronken. De 8jarige zoon van den landman A. Honing te Zuiderwoude (N.-H.) is Maandagna middag door het ijs gezakt en verdronken. Twee kinderen van den landbouwer G. van Roosmalen onder Rijzingen (St. Oedenrode), een meisje van 16 jaar en een jongen van 14 jaar, die over 't ijs van den zoogenaamden ouden Dommel wilden gaan, zakten er door en ver dronken. Te Gouda zijn Dinsdagavond twaalf jon gens van de burgeravondschool aan de Hout mansgracht door het ijs gezakt. Negen konden er tydig gered worden, doch het duurde een half uur voor er weer een werd opgehaald, die dan ook verdronken bleek te zijn. Naar de beide anderen werd bij het verzenden van dit bericht nog gedregd. Er waren veel genees- heeren aanwezig de school werd bestormd door ongeruste ouders. In de Warren verdronk de 25jarige A. v. d. Meulen. Ter beschikking van de justitie zijn ge steld twee vaste-kneehts bij het departement van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage, die 's avonds herhaaldelijk door middel van een valschen sleutel zich toegang hadden verschaft tot een pakhuis van het departement en daaruit groote hoeveelheden papier, dat zij aan een opkooper verkochten, hadden weggehaald. Te Erica heeft zich een geval van menin gitis, nekkramp, voorgedaan. Voor de dokter ter plaatse was, was de patient reeds overleden. Het is een jongmensch van 18 jaar, die reeds eerder in Duitschland met de ziekte kennis maakte. Gedurende de afwezigheid der ouders is Dinsdagochtend in de Houtlaan te's Gravenhage een kind in brand geraakt. Deerlijk met brand- wonden overdekt werd de kleine door een der buren, die met behulp van een deken de vlammen had gebluscht, naar het R. K. Ziekenhuis ge bracht. Spelen met lucifers moet de oorzaak van het ongeluk zgn. De toestand van het kind is zeer zorgvol. De man, die de vorige week te Zundert op heeterdaad werd betrapt, toen hij bezig was bij notaris De Bie, blijkt thans ook de dader te zijn van de inbraken, gepleegd te 3orgvliet onder Bergen op Zoom, waar bij den pastoor behalve een bedrag aan geld ook een paar schoenen werden ontvreemd. De ge- stolen schoenen had de iubreker aan en deze zijn nu herkend. De gearresteerde wordt tot confrontatie naar Bergen op Zoom overgebracht. Alcoliolvrije dranken. Men schrijft aan de N. R. C. De Friesche propaganda-cornmissie van de Nederl. Yer. tot Afschaffing van Aicoholhoudende Dranken heeft een onderzoek doen instellen naar de in Friesland verkochte zoogenaamde alcohol- vrije dranken. Dat onderzoek werd opgedragen aan het scheikundig laboratorium van Dr. G. van der Sleen, te Haarlem. Onderzocht werden 31 monsters van 15 verschillende leveranciers in Friesland. Aan het thans verschenen rapport van Dr. Van der Sleen ontleenen we het volgende In alle 31 monsters bevond zich alcohol en wel wisselende tusschen 0,03 en 1,61 volume pet. het zuurgehalte (als gram-citroenzuur in 150 c. e.) bedroeg van 0,31 tot 3,61. 22 monsters bevatten dextrine, 30 salicylzuur, 12 saccharine, terwijl bij alle monsters als kleur- stof aniline was gebruikt. 1 monster was er, dat saccharine bevatte, ofsehoon het etiket ver- meldde zonder saccharine. Voor de bereiding was bjj 8 uitsluitend aardappelstroop gebruikt, bij 9 uitsluitend suiker, terwijl bij de overige 14 monsters gedeeltelijk suiker en gedeeltelijk aardappelstroop was gebruikt. Van de vruchten (frambozen, kersen en citroenen), waarnaar bijna al de dranken waren genoemd, werd eenvoudig niets anders gebruikt dan de naam. Zondagnamiddag gingen twee broeders Van Duin te Lisse op de kraaienjacht. Een der mannen loste een schot, dat bij ongeluk zijn broeder in den buik trof. Het geweer was geladen met hagel, doch bracht niettemin ernstige wonden toe. Nadat eerst geneeskundige hulp ter plaatse werd verleend, werd de getroffene in een bran card naar Lisse vervoerd en opgenomen in het Akademisch Ziekenhuis. 't Is met de Kollewijnsche spelling op de openbare lagere school te Winschoten gedaan. Namens Burg, en Weth. is aan de hoofden der scholen bericht, dat bij Kon. besluit van 5 Januari j.l. werd vernietigd het besluit van 9 Maart 1908, waarbjj goedkeuring is verleend aan de voorgestelde wijziging in het leerplan der school, beoogende de invoering van de zoogenaamde vereenvoudigde spelling, en dien tengevolge het onderwjjs in die spelling moet worden gestaakt. Het Leger des Heils heeft onlangs een muziekkorps beschikbaar gesteld om gratis, b v. des Zondags, christelijke liederen te spelen voor de gevangenen, gedetineerd in de strafgevangenis te Utrecht. Van dat aanbod kon echter door den directenr geen gebruik worden gemaakt, omdat het geven van muziekuitvoeringen in gevangenissen in strijd is met de beginselen van het huidige strafstelsel. Daarop werd door het Leger des Heils een schrijven gericht tot den Minister van Justitie, waarop nu ouderstaand antwoord is ontvangen #Naar aanleiding van uw schrijven heb ik de eer u mede te deeleu, dat ik, erkennende dat het door u opgeworpen denkbeeld veel aan- trekkelijks heeft, evenwel van meening ben, dat tegen de verwezenlijking daarvan vooralsnog overwegende bezwaren bestaan." Naar men aan het *rUtr. Dbl." bericht, zal thans gevraagd worden of het zangkoor van het Leger des Heils christelijke liederen in de ge- vangenis mag zingen. Van A. N., schipper van het vaartuig Op Hoop van Zegen, liggende in de Leuvehaven te Rotterdam is Zondag een roeiboot gestolen. Omstreeks 10 uren des avonds zag de schipper zijn roeiboot in bet Boerengat met twee jongens er in. Aan den wal komende, wilde de schipper hen grijpen. Een trok zijn mes, bedreigde de schipper en ontkwam, de tweede, zekere M. W. de K., werd door hem vastgebouden en aan de politie overgeleverd. In de roeiboot lag ongeveer 300 kilogram oud ijzer dat door de jongens van het terrein van het etablissement Feijenoord was gestolen. Maandagmorgen is de jongen, die den vorigen avoud ontkwam, ook gearresteerd. De moord bij Oreda. Het Dbl. v. Nbr. meldt nog o. m. Zaterdagavond is v. V. naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. Staande de instructie is tegen hem een bevel tot inhechte- nisnemiug uitgevaardigd, zoodat men nu aan- nemen kan, dat er tegen dezen v. V. zware vermoedens bestaan. Naar men weetiservlak bij de plaats van den moord een mes gevonden, waarvan het scherp omgesneden was. Wg vernemen, dat dit mes herkend is als toebehoorende aan den verdachte. Huisgenooteu van hem moeten het dadelijk lebben aangewezen als ,.het mes van I rans dat zij den verdachte meermalen hebben zien gebruiken. Ook moet v. V. meerdere malen met vrouw D. in de buurt van den watertoren gezien zijn. Van V. zelf ontkent, naar men ons mede- deelt, pertinent. Het scbgnt, dat hij yerklaren ran, wat hij tusschen 8 uur, nadat hij van zijn werk is gekomen, en 11 uur, toen hij in zijn kosthuis is geweest om een boterham te eten, heeft uitgevoerd. Verschillende personen moeten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2