AI g e m e e (i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5256. 49e Jaargang. KIEZERSLIJST. 0p Leven en Dood. Donderdag 28 .Januari 1909. FEUILLETON. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maandeo binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post V oor Nederlsmd f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1.321 2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- taars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoen No. 2 5. Inzendinq van advertentifen voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs siechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. meester een aangifte-biljet ter invulling toe- Een diep stilzwjjgen volgde op die lantste op- merking van den grondbezitter Mosic. Men zag in den geheelen kring siechts verstoorde ge- zichten. Die ongehoorde, indirecte beschuldiging, welke in die woorden lag, maakte op het geheele gezelschap een pijnlijken indruk. He adjunct was de eerste, die het stilzwijgen verbrak den aanklager duister aanziende, zeide hij op flinken toon #Hoe durft ge het wagen, mijnheer Mosic, een dergelijke vreeselijke beschuldiging tegeu een afwezige nit te spreken Ik zal haar aan den heer Schorn overbrengen, opdat hij reken- sehap van u zal kunnen yorderen De heer Mosic was doodsbleek geworden. >flk smeek u, mijnheer de adjunct," zeide hij met bevende stem, //ge hebt mij geheel verkeerd begrepen. Ik wil volstrekt geen beschuldiging tegen mijnheer Schorn uitspreken, ik heb alleen gezegd wat de menschen praten. Ik geloof er natuurlijk niets van, doch ik kan er niets aan doen, als de menschen zoo iets beweren." De districtsrechter had tot dusverre met geen enkel woord aan het gesprek deelgenomen hij had zwijgend de eene maat wijn na de andere gedronken, thans echter wendde hij zich tot den adjunct en sprak op een eigenaardigen toon, terwijl hij mij daarbij beteekenisvol aankeek. »-Gij oordeelt wel wat voorbarig en te sclierp, mijnheer de adjunct. Gij moest bedenken, dat de stem des volk is de stem Gods //Met verlof, heer rechter," riep de dokter woedend, //in dit geval is dit onzinnige, niets- waardige geklets, des duivels stem. Geen ver- standig man moest het napraten of verde- digen". ffDat zeg ik ook, het is een laffe, nietswaar- dige beschuldiging!" riep de kapitein, en de burgemeester knikte hem goedkenrend toe. ,/Franz is wel een ruwe trotsche man, doch door en door een man van eer en niet in staat een gemeene daad te plegen." z/Bovendien," voegde de dokter er bij //behoort er maar een klein beetje gezond verstand bij. om in te z}en, dat hij de misdaad nooit ge- pleegd kan hebben A1 was hij de grootste schurk, die men van een misdaad zou kunnen rerdenken, dan zou hem, wat dezen moord aan- gaat, nooit eenige verdenking kunnen treffen." Inderdaad," zeide de rechter spottend, //ik ben werkelijk nieuwsgierig te vernemen, waarom juist Franz in dit geval boveu alle verdenking zou zijn verheven." ,/Het is wel treurig, dat ik, een oude dokter, die van 't rechtswezen niets geen idee heb, een bekwaam rechter moet duidelijk maken, wat hem een eenvoudig, gezond verstand moest zeggen, doch ik zal het doen, opdat alien, die hier zijn, dat onzinnige gepraat zullen kunnen sraoren. De moordenaar kan alleen iemand zijn, die op zeer vertrouwelijken voet stond met den ouden Pollenz Franz heeft hij echter gehaat Aan hen, die verkeeren in het. laatste onder No. 2 vertnelde geval, wordt door den Burge- en voor zijn doodsvijand gehouden. De oude had, toen de kleine Anna met de oude Johanna naar Luttach was gegaan, achter hen de huisdeur gesloten en zich, zooals hij steeds deed, als hij zijn namiddagslaapje wilde doen, in zijn kamer teruggetrokken. Wie dus in huis toegang wilde hebben bij den oude, moest of de deur forceeren, of de oude moest hem vrijwillig open doen. En kan nu wel een verstandig mensch gelooven, dat de oude man Franz Schorn zijn deur zou hebben geopend, om zich later door hem te laten vermoorden Franz Schorn, voor wien hij bang was, van wien hij dikwerf gezegd had: //Die Franz zal mij nog eens naar het leven staan Een dubbele grendel zou de oude voor elke deur hebben geschoven, als Franz bij hem had willen worden toegelatenmaar hij heeft de grendels weggeschoven en de deur geopend, Men heeft geen spoor van geweld aan die deur gevondert, terwijl toch een gegrendelde deur siechts kan geopend worden van binnen, of van buiten door geweld. ik blijf er dus bij, dat de moordenaar een vertrouwd, een goed vriend van den ouden Pollenz moet zijn geweest, doch in geen geval kan op Franz Schorn de minste verdenking vailen, dat heb ik duidelijk aangetoond." z/ZonneklaarIn u is een rechtsgeleerde verloren gegaan, dokter," zeide de rechter, ter wijl een spotachtig lachje om zijn rnond speelde, ytia uw duidelijke bewijsvoering," vervolgde hij, z/acht ik het dringend noodig, dat wij alien, zooals wij hier samen zijn, ons verplichten, mijnheer Schorn niets van dit onderhoud mede fce deelen. Hij zou zich zeer diep beleedigd gezonden. In de overeenkomst tusschen Turkije en Oostenrijk zijn nog verschilleude bepalingen opgenomen, die siechts nu en dan bekend worden. De voornaamste gedeelten nit de overeenkomst betreffen nu de volgende punteu Turkije trekt zijn protest tegen de inlijving van Bosnie en Herzegowina in; de Turksche regeering verklaart dat er tusschen haar en de Oostenrijksche re geering geen verschil van meeniug meer over die kwestie bestaatTurkije erkent den be- staanden toestand. Turkije wil er nog eenige bepalingen aan toevoegen. Met name zal er een artikel aan worden toegevoegd, waarin de verkuizing van Mohauimedanen uit Bosnie gedurende de 3 jaren, volgende op de onderteekening van het protokol, zal worden toegestaan. Het protokol is thans een onderwerp van beraadslaging voor de Oostenrijksche en de Hongaarsche regeeringen, en beide zullen er nog wijzigingen in aanbrengen, waarna het naar Konstantinopel zal worden teruggezonden. Er zullen dan nieuwe onderhandelingen volgen. gevoelen, als hij gelooven moest, dat ook maar iemand aan zijn onschuld had kunnen twijtelen. Het zal onze plicht zijn tegen alle geklets op te kornen, te zorgeu dat hij niets van alle gepraat verneemt. Tegen dergelijke geruchten kan degene, wien ze gelden, niet opkomen, hij verergert die siechts, als hij het beproeft, doch wij kunnen dat doen, en als wij het verstandig doen zal het ons ge- lukken ze tot zwygen te brengen. Ik hoop, dat de heeren het met mij eens zijn Allen waren het eens. De dokter stak zelfs den rechter dankbaar de hand toe en zeide vriendelijk z/Gij zijt toch een brave kevel, heer rechter, en ik verafgood ti. Het is braaf van u, dat ge zoo voor Franz optreedt, al kunt ge hem ook niet uitstaan. Dat zal ik nooit vergeten En dat de woorden van den rechter op alien, ook op Franz' verklaarde tegenstauders een gunstigen indruk kadaen gemaakt, bleek duide lijk toen deze kort daarop in de gelagkamer kwatn. Hij werd vriendelijker en havtelijker dan ooit ontvangen, het was alsof de heeren Giinther en Mosic door hunne voorkomendheid tegeu hem de kwade woorden willen goedmaken tijdens zijn afwezigheid gesproken. Franz was door die vriendelijke ontvangst zoo getroffen, dat hij veel aardiger en opge- rnimder was dan anders. Hij vertelde op aan- dringen des burgemeesters, van de nieuwe ma chines, die hij te Gorz had gekocht en van het nut, dat hij zich daarvan, niet voor zich, maar voor het geheele Lnttacher dal voorstelde, als het gebruik er van algemeen werd. TEB IEIIZESSCHE ('(II BAVT. ■tit hlml venchljnt fflnnnclnir-, Woemdag- en I'rijilasavoini. nitgfMindenl De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der KIESWET Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente nit, om zoo zij in eene andere Gemeente over het laatstver- loopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot ees bedrag van tenminete een guldendaarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 1« der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten *6Ap den IS ICebrwari a. g. to doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiererslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van net bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatet le worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vebr den IS febriiari aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aunslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicuat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslug en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer ge meente. die krachtens artikel 14 derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uilgenoodigd daarvan vbbr den IS IVhi iiari aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de urtikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijfen twintig jaren hehhen bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in e< oc of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den 1 Maart voldaan hehhen, en over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in rie vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 {Staatsblad No. 72); of 1. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden dat zij alshoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 Januari sedert den 1 Augustus van het vorige jaar hehhen bewoond, krachtens buur, een huis of een gedeelte van een huie, waarvoor met of zonder bij behooren de of in huur gebruikteu grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke hunrprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de sum, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde label, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodaDige huizen of gedeelten van huizen 1*. 2°. of krachtens eigendom, vruehtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 knbieke Meter inhoud of 24000 kilogram Uadvermogen dat zij op den 31 Januari sedert den 1 Januari van bet laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan 2 personen, ondernemingen, open- bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in bet bedrijf of beroep der onders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Febrnari in het genot zijn van een door eene onderneming openbare of bijzondere installing verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verslande dat voor ben, die in beide gevallen verkeeren, zoo rioodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en dc lijfrente worden samengcleld dat zij op den 1 Febrnari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hehhen van tenminete f 100,- (nominaal), ingeschreven in dc Grootbnekcn der Nationale Schuld of van ten minste 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeenlelijke spaarbank of ineenespaarbank, beheerd door het besluur van eene rechtspersoonlijk- heid bezittende verceniging, van eene naamiooze vennootschap, van eene cobperatieve vereeniging of van eene slichting. Ondcr de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken,opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het besluur der gemeente waar zij gevesligd zijn, een waarborgfonds van 25000,— bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. dat zij met goed gevoig hebben afgelegd een fiamen ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van besluur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt voor of op don 15 Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan bun vader bet vruchtgenot heeft voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eersl na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanelagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmeiking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onrocrende goedereu eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den medeeigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste e6n gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 ver meld, worden <le hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele be lasting geeft geene aanspraak op kiesreebt, indien hij het gevoig is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijben hunrprijs, die ook verschnldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene eoopcratieve bouwvereeniging wordt maandhuur tot weekhnnr herleid door deeling met4,jaarhuurdoor 4°. *eling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschnldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurpnjs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in ait. 14, 2'., eerste lid, worden vrije woning of inwouingen vrije kost en inwoning gerekend op bet bedrag, voor de. gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de T0°r' laatsle kolom dier tabel. Overgens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien vaa vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of voor zooveel Israc- iiften betreft met den Sabbath. Indien den aard der wei'kzaamheden in een bedrijt mcdebrengt dat zij in den regel een gedeelte van bet jaar niet worden uitgeocfend, wordt ter berekening van den tijd, gedttrende wel ken iemand volgens hel vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd mede- geteld, gedttrende welken tie werkzaumheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgehevem Indien het inkomen, bedoeld in art. 14 2°., als vast week-, veerticndaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit lopn wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twne maanden niet of ten voile is ontvangen, wordt het geacbt tot het normale bedrag te zijn ge- uoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 14, 2°., een tijnelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening ge- bracht tot een bedrag, gelijk aan het normale Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 14 2"., der vrouw geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader, Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedepteerde Slaten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze bealuiten wordt mededeelirg gedaan in de btaatscourdnt, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens art. 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen hcrnieuwde aangifte onnoodigindien de plaatsing op die lijst bernstte op: 1°. bewoning van een bui-. of gedeelte van een huis of van een vaartnig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig be wonen 2# genot van pensioen of lijfrente; 3\ bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 48. aflegging van een eiamen, Daarentegen is hernieuwde aangifte wel nood~g voor hem, wier plaatsing op de lijst bernstte op 1°. bewoner van een huis of gedeelte van een hms of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde hnis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2°. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Ter Neuzen betreft, het volgende bepaald GEMEENTE of dcel der GEMEENTE. Hnur- prijs. Minimum inkomen. Vrije Woning of Inwoning V rije kost en Inwoning BEDttKLU 1% ARflliKIi 14,1°. 14, 2". 2. 2. Ncnzen (koro), /i- /325,— 50,- 225,— Nenzen(overigdeel) 0,80 v 275,- 25,- v 175,- De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inaeht- neming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukk'en moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: »Vrij van briefporl, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en dti woonplaats van den afzender, gewaarnierkt dooi zijn handteekehing. Ter Neuzen, den 27 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A P. GE1LL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1