Gemengde berichten. lijfgoed. Zij werden te Plymouth aan wal gezet. Aan boord van den schoener bevond zich ook de lissingsche loods W. Fleurbaay deze is heden morgen alhier teruggekeerd. RECHTSZAKEN. Arroudissements-Reclitbank te Middelburg. Door J. R., oud 56 j., koopman, geboren te Usselstein, zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der bovengeuoemde rechtbank van den 22 Januari j.l., waarbij hij wegens bedelarij (gepleegd te Ter Neuzen) werd veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 2 jaren en 3 maanden •pzending naar eene Rijkswerkinrichting. De eisch was 1 jaar en 3 maanden opzending. Bij bevelschrift der bovengenoemde recht bank is verwezen naar de openbare terechtzitting, de zaak tegen J. D. K., oud 20 j., bootsman, geboren en wonende te Ter Neuzen, als verdacht van wederspannigheid. De rechtbank te's Hertogenbosch veroor- deelde Donderdag J. F. M. D., burgemeester der gemeente Best, wegens schending van ge- heimhouding van het kohier der bedrijfsbelasting tot f 25 boete subs. 50 dagen hechtenis. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde Denderdag den gewezen brigadier van politie te Enschede, wegens berooving van een arrestant, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, het vonnis der rechtbank te Almelo, welk vonnis echter wegens informaliteit werd vernietigd. Te Vlissingen is een meisje ondertrouwd van 16 jaar. Onbekende dieven hebben ingebroken in de R. Kath. kerk te Damme aan het kanaal SluisBrugge. A1 de kostbare juweelen van het 0. L. Vrouwenbeeld werden gestolen. Een buitenkansje Het huisgezin van M. te Dordrecht werd verleden Maandag verblijd met 1/g0 gedeelte van de 25,000 der Nederl. Staatsloterij en den volgenden dag vermeerderd met een tweeling. Een koopman, die zich te Rotterdam bezig hield met het maken van valsch geld, kreeg 5 jaar en een kleermaker, die daartoe gelegenheid verschafte 2 jaar gevangenisstraf. IngerekendIn Den Haag is aangehouden de kantoorlooper J. M. van de firma S. Co. te Rotterdam, die zich uit de voeten had ge- maakt met circa f 3000 van de firma. Door de uitgifte van een valsch bankbiljet van /40 liep het jongemensch in den val. Nog 2700 werd in zijn bezit gevouden. Een oudje. De weduwe C. du Mez, woonachtig in de Delistraat, Feijenoord (Rotter- dam), geboortig uit Oostburg, was 1.1. Zondag 102 jaar oud. Het oudje is evenwel niet zoo kras als de weduwe Oerlemans, die den leeftijd van bijna 104 jaar bereikte en Juli 1.1. overleed. De oude vrouw is doof en hulpbehoevend. Zij is evenwel de oudste ingezetene van Rotterdam. Een bloedbad. Verleden Donderdag werd in het abattoir te Rotterdam de veestapel, groot 104 stuks van een landbouwer uit Bleis- wijk als verdacht van mond- en klauwzeer afgemaakt en het vleesch enz. publiek verkocht. Thans is eveneens door het Rijk overgenomen als verdacht van besmet te zijn door dezelfde ziekte al het vee, zijnde 70 stuks van den boer J. Zeeuw Pzn. te Schiedam. Het vee wordt ook te Rotterdam geslacht en verkocht. Door de oplettendheid van een wegwerker der Staatsspoor te Steppe (N.-B.) is Vrijdag avond een groot ongeluk voorkomen. Hjj ontdekte dat een laschplaat, die twee rails aan elkander verbindt, was losgeraakt, waarvan ontsporing het gevolg had kunnen zijn. De mailtreinen reden nu langzaam over het ge- vaarlijke punt. Nabij den spoorwegovergang aan de Han- delskade te Amsterdam, bij het Mariniersplein is Donderdagavond een remmer van de Holland- sche Spoor, vermoedelijk door een goederentrein overreden. Het linkerbeen, de rechtervoet en de linkerarm werden verbrijzeld. Hij werd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, en daar opgenomen. Vermoedelijk heeft de man langs de spoorbaan geloopen om op tijd in de Riet- landen present te zijn en is hij toen door den trein gegrepen. Zijn toestand is zorgwekkend. Een hoofdconducteur der Staatsspoor, uit Vlissingen heeft Vrijdagmiddag in een personentrein gevonden een zak, inhoudende 400. De zak is gedeponeerd bij den station- chef te Woensdrecht. Men schrijft uit Venray De beruchte en gevreesde Leenders, die uit het St. Servatiusgesticht is ontvlucht en sterk verdacht wordt van de twee dagen na zijne ontvluchting gepleegde inbraak met diefstal in het naburige Sevenum, blijft nog steeds spoorloos verdwenen. In verband hiermede kan thans worden medegedeeld, dat deze »Limburgsche brans", mocht hij ook binnen korteren of langeren tijd worden opgespoord en gevangen j in het gesticht alhier niet meer zal terugkeeren, aangezien de door overste en directie vroegere en thans wederom opgedane ervaringen van dien aard zijn, dat patienten van dit soort in het vervoJg niet meer zullen worden aangenomen. Een Duitscher, die te Maastricht een valsch 5markstuk trachtte uit te geven, is aaSfgebouden. Het geldstuk, dat niet goed is nagemaakt, draagt den beeldenaar van keizer Wiihelm I. Een man, die zich in gezelschap van den aange- houdene bevond vluchtte. Onlangs is een dergelijk valsch muntstuk on t van gen. Donderdagnacht om half twaalf is er te Hilligersberg in de onbewoonde villa van mevrouw de wed. L. F. d. M. aan den straatweg ingebroken. De familie was uitstedig. De dader, die zich Blondin noemt, uit Belgie, isgearresteerd. Toen de Nuts-lezing 's avonds uitging zagen twee heeren licht branden in de villa. Zij gingen er heen, terwijl een derde persoon de politie in kennis stelde. Men ging naar binnen en arresteerde daar den_ inbreker. Door een raampje van het privaat moet hij zich toegang hebben verschaft. De dader heeft bekend. In zijn bezit werd, behalve eenig geld, gevonden een schroeven- draaier, waarmede hij een les3enaar forceerde, waaruit hij eenig geld nam. Donderdagavond tusschen 7 en 8 uur is te Gouda ingebroken in het militaire kleeding- magazijn aan de Jeruzalemstraat. Boven dit magazjjn is de woning van den opzichter der genie YV. Vrancken. wiens gewoonte 'tis, de buitendeur eerst omstreeks 10 a 11 uur af te sluiten. Door deze deur zijn de ongewenschte bezoekers naar binnen gegaan en zoo in de gang gekomen, aan welker uiteinde een gegren- delde deur is, die toegang geeft tot een binnen- plaats. Daar zijn de inbrekers er in geslaagd het raam op te schuiven, waardoor zij toegang verkregen tot het kantoor van den heer Vrancken. Hier hebben zij nagenoeg alles doorzocht, doch juist toevalligerwijze niet de plaats waar geld geborgen was, zoodat hier niets wordt vermist. Niet ontmoedigd zijn de bezoekers, hun weg door 't gebouw vervolgend, hierna beland bij 't kantoor van den lsten-luitenant-kwartier meester M. Fuld, waar zij echter vergeefs ge- tracht hebben binnen te komen. Vrijdagmiddag is in een sloot onder Teteringerdijk bij Breda het lijk gevonden van een vrouw, met afgesneden hals. Hieromtrent meldt het Dbl. v. N.-B. o. a. Het lijk van de vermoorde vrouw vertoont nog geen spoor van ontbinding, maar is ver- schrikkelijk aan den hals toegetakeld. De hals is aan den linkerkant van de strot tot aan den halswervel niet opengesneden, maar opengekerfd Want er zit niet een snee in den hals, maar een gat, waar men heel de hand in zou kunnen leggen. Het kakebeen ligt bloot, alle vleesch is daar weggehakt. De slachterij is gepleegd op een wei, op eenigen afstand van de sloot, waarin het lijk gevonden is. Het gras is door een plas bloed rood gekleurd en ook daar is het mes gevonden, waarmee de misdaad is gepleegd. Een klein knipmesje, ongeveer als de bekende soldaten- messen. Men kan eenigszins de afschuwelijk- heid dezer misdaad begrijpen, als men weet, dat het mes totaal //Omgesneden" is, d. w. z. de scherpe kaut was geheel omgebogen, zoo heeft het op de beenderen van het slacbtoffer gewerkt. Het slachtoffer is een vrouw van tusschen de 30 en 40 jaar, naar schatting. Het is moeilijk den ouderdom van een zoo toegetakeld lijk te schatten, maar degenen, die de vrouw meenen te herkennen als een zekere J. J., gewoond hebbende op den Haagdijk te Breda, thans woon plaats voorloopig onbekend, schatten haar zoo oud. Zij is schamel gekleed, armoedig zelfs, heeft een donkeren rok aan, een dito jak en evelasten pantoffels aan de voeten. Een lieht- bruine omslagdoek, later op de wei gevonden, heeft ze om de schouders geslagen gehad. Nadat de moordenaar zijn afschuwelijk misdnjt gepleegd had, moet hij zijn slachtoffer naarde sloot hebben gesleept. Het is een smal slootje, ongeveer een meter breed en er staat niet meer dan een voet water in. Nader meldt men De vermoedelijke moordenaar is gevat. Gis- teren is n.l. F. v. V., kostganger van de ver moorde vrouw, gevat. Het parket nam hem gisterenavond nog een streng verhoor af. Heden had de schouwing plaats. Deverdachte is 26 jaar oud. Vaak moet er twist plaats gevonden hebben tusschen den vermoorde en haar man, waarbij v. V. dan dikwijls tusschen beiden kwam. De vermoorde was 53 jaar oud. De door den Alg. Nederl. Diamantwerkers- bond #geposten" moeten volgens de #Tel." voornemens zijn een stuk grond te koopen, dat vlak tegenover het landhuis van den heer Henri Polak, voorzitter van den bond, te Laren ligt, om daarop een scharrendrogerjj, annex lompen- sorteerderij en vetsmelterij te vestigen. Men hoopt, dat de veelal in deze streek van het land heerschende winden er voor zullen zorgen, dat ook de heer Henri Polak dan voldoende »geposb" wordt. De stakende werkloozen. Zaterdag- morgen zijn weder een honderdtal werkloozen op de terreinen aan de Kostverlorenvaart te Amsterdam aan den arbeid gegaan. Een viertal van de oude ploeg was weggebleven uit vrees voor de dreigementen der stakers. Aan dezen is Zaterdagochtend in het centraal-bureau der werkloosheidscommissie, op den O. Z. Achter- burgwal, het door hen verdiende dagloon uitge- keerd. Van verdere bedeeling blijven zij voors- hands uitgesloten. Men geestig (lief. De Antwerpsche correspondent der N. R. Ct. schrijft Verleden jaar werd te Aatwerpen ten nadeele van de Banque de Commerce een belangrijke geldverduistering gepleegd. Een inkasseerder, genaamd De Rijcke, was er van door met een pakje banknoten ten bedrage van 145,000 francs. Meteen had hij vrouw en kind verlateu, en nam de gemalin van een vriend op speelreis mee. Kort na zijn vertrek schreef de man een briefje uit Brussel aan de Antwerpsche Matin. Maar op zijn spoor bracht dit schrijven, een tamelijk driest epistel, het gerecht niet. De vogel was een andere richting uitgevlogen. Eenige weken geleden werden n. 1. te New-York een zeker aantal bankbiljetten ter omwisseling aangeboden. Men verdacht den aanbieder, valsche banknoten van 1000 francs te willen aan den man brengen, en de bankiersbeambte nam zijn photographie. Toen de man het bemerkte, nam hij de vlucht, de biljetten in den steek latende. Men informeerde te Antwerpen en elders, en hier dacht men onmiddell'ijk aan De Rijcke. Nu is er weer wat nieuws. Sieur De Rijcke schrijft uit New-York aan de Matin, d.d. 13 Januari 1.1. Mynheer de Redacteur, Ik neem de vrijheid u eenige regelen te schrijven om u te Jaten weten dat ik geen vrees ken te New-York, al zoeken mij de Pinkertons. Ik ben hier en ik blijf hier, het bevalt mij hier goed. Daar is ten andere een tractaat tusschen Belgie en de Vereenigde Staten, dat zegt dat er geen uitlevering is wegens misbruik van vertrouwen. Er is geen diefstal, maar misbruik van vertrouwen, dus ben ik gerust. Ik versteek me niet. Ik wandel overal en, houden ze mij aan, ik neem een advocaat hier en dan laten ze mij los. Ik weet perfekt dat de Banque de Com. een telegram naar hier heeft gestuurd om te zeggen dat de valsch gewaande biljetten tot de 145 behooren, en wat maakt dat uit Hebben ze ze daardoor De banken die ze gewisseld hebben gaan ze niet teruggeven, zij maar zeker. Beste nieuwjaarswenschen. 't Is wei wat laat, maar beter laat dan nooit. (w. g.) De Rijcke. De brief is in 'tFransch, in het Fransch van De Rijcke, maar, zoo'n vlegel, die boveudien de bestolen patroous nog in de meestgelezen courant zijner stad komt uitlachen, het kan er door, nietwaar Nabij Charleroi is Donderdagnacht al- weer een afschuwelijke misdaad gepleegd. Een mevr. Cabut, oud 85 jaar, en haar zoon van 50 jaar werden vermoord door middel van schoten en messtekeu. De misdaad werd's mor- gens ontdekt door de melkvrouw. Men bezit geen de minste bijzonderkeid over de zaak. Bij een brand in een loods zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op het eiland dat voor Mannheim in den Rijn ligt, een aantal dakloozen omgekomen. Gisterenochtend had men al vijf verkooide lijken gevonden. In een herberg bij Peine (Hannover) zijn te- zelfdertijd zeven handwerkslieden, die wegens de koude in een stal een kolenvuur hadden aangelegd, gestikt. Op den Furka-pas zijn volgens een bericht uit Zurich majoor Baily en kapitein Berkeley Hill en de gids Johan Bleuer onder een sneeuwstorting omgekomen. Majoor Merian, van de Zwitsersche ruiterij, die ook tot het gezelschap behoorde, is ernstig gewond. In de Petit Journal wordt verteld hoe twee jongens Faure, 15 en 9 jaar oud, hebben getracht tusschen Auch en Toulouse een sueltrein op een steile helling te doen derailleeren. Zij legden steenen en stukken hout op de rails, //omdat ze een trein wilden zien ontsporen", maar hadden gelukkig geen succes met den eerst voorbijkomenden trein. Een volgende poging mislukte, doordat baanpersoneel bijtijds de ljjn inspecteerde en de steenen verwijderde, waardoor waarschijnlijk een groote ramp voorkomen is. De oudste Faure verklaarde, voor den rechter gebracht, dat hij maar een grap wilde uithalen, maar zijn broertje zei dat hij hem gevraagd had om eens naar een ramp te komen kijken. In Vollen dag i3 eene bende wolven de Russische stad Kostrom ingeloopen tot op de groote Markt, waar de prefectuur staat. Dadelijk werd de politie afgezonden om de geraarlijke gasten te verjagen. Toch moesten zij een uur lang op de bende revolverschoten lossen, voor- aleer de wolven op de vlucht gingen. Er bleven een tiental doode dieren achter. De politie te Brussel is er eindelijk in geslaagd,'•een der vervalschers, die daar sedert eenige weken valsche Italiaansche bankbiljetten in omloop brengen, aan te houden. Hij werd op heeterdaad betrapt. Na talrijke ondervragin- gen en confrontaties met wisselagenten is het gebleken dat hij voor meer dan 30.000 fr. valsche papieren in omloop heeft gebracht, niet alleen te Brussel maar ook te Luik, Namen en Verviers. Johannesburg is een stad van droogte en stof, maar als het regent, dan plast het er ook bij bakken vol neer, en als het er eens langdurig regent, dan krijgt men altijd onge- lukken. Donderdag en Vrijdag heeft het er ongekend geregend, en het gevolg is dat er noodlottige overstroomingen plaats hebben. Het verkeer werd verbroken, een aantal brnggen werden weggeslagen. Maar het ergste was het voor de mijnen, daar sommige waterkeeringen doorbraken, zoo dat er enkele mijnen vol liepen. In een daarvan, de Witwaterrand goudmijn, gaf dit aauleiding tot een verschrikkelijke ramp, daar er 10 blanken en 150 inlanders bij zijn verdronken. Andere hoopt men te behouden, maar de zorg was groot, daar de regens aanhielden. EVIenschen-offers. De Londensche Times pu'oliceert het een en auder over een belangwekkend ambtelijk rapport, dat is uitgebracht door den districts-gouverneur te Davao op het eiland Mindanao, waar in het zuidoostelijk gedeelte de nog niet voor de be- schaving gewonnen volksstam der Moro's woont. In dit rapport worden mededeeliugen gedaan over gevallen, waarin menschenoffers zijn ge bracht, ter verzoening van den tooru van booze geesteu. Het rapport verhaalt, hoe een jongen, Sacum genaamd, naar een boom werd geieid, daaraan vastgebonden en vervolgens met een speer doorstoken. Later werd het lichaam aan stukken gesneden. Enkele stukken werden als souvenirs verdeeld onder de aanwezigen de rest van het lichaam werd begraven. Het kind had eerst op het allerlaatste oogenblik begrepen, wat er met hem stond te gebeuren de dood was bijna onmiddellijk ingetreden. Zekere Ansig, een iuboorling van een jaar of 60, heett verklaard dat hij in zijn leven zoowat vijftig van zulke menschenoffers heeft zien brengen en dat hij daarbij ook wei zelf heeft meegedaan. Dit gold voor offer-plech- tigheden bij de stammen der Bagobos en der Bilanes. Ook onder de Tagacolos bestaat het gebruik der menschenoffers nogechter had Ansig nooit een offerplechtigbeid in dien stam meegemaakt. Bij de Bagobos worden uitsluiteud oude en gebrekkige, dus waardelooze" slaven opgeofferd. Maar bij de Bilanes worden ook personen van den stam zelt niet gespaard. De inboorlingeu, die aan de hierboven ver- telde offerplechtigheid hebben meegedaan zijn hoewel zij zich van hun standpunt niet bewust waren, kwaad te hebben gedaan alien gestraft tot langdurige gevangenisstraffen. De voltrekking der straf is echter voor onbe- paalden tijd opgeschort, op de belofte der iuboorlingen, dat een herhaling van het gebeurde niet zou voorkomen. De Republic, een transatlantisch stoom- schip van de White Starmaatschappij is Zater- dagmorgen naar uit Boston geseind wordt, ter hoogte van Nantucket met een onbekend ge- bleven stoomschip in aanvaring geweest. De Republic, die met pleizierreizigers op weg was naar de Middellandsche Zee-havens, had 250 eerste klasse- en 211 tusschendekspassa- giers, alsmede een bemanning van ongeveer 200 koppen aan boordonmiddellijk werd door de Republic door middel van de draadlooze telegraaf aan het arsenaal te Charlestown ge- meld, dat het schip in nood verkeerde en dat er vrees bestond dat het spoedig zou zinken. De Baltic, op weg naar Liverpool, eveneens tot de White Starmaatschappij behoorende, bevond zich binnen de werkingsleer van het draadlooze telegraaftoesr.el der Republic en ving derbalve het bericht van dat schip op, waarop de Baltic ter hulp snelde. Het kustbewakingsvaartuig Achusnet van Woodseole komeude en het F ransche transat- lantische stoomschip Lorraine, van Havre naar New-York, gingen eveneens de Republic helpen. De Kamer van Koophandel te Boston heeft vernomen, dat het Italiaansche stoomschip Florida de passagiers er, de bemanning van de Republic heeft overgenomen. Werd melk in Japan voor dertig tot veertig jaar als drank verafschuwd, tegenwoordig is dit anders gewordeD en gebruikt menig Japansch gezin zijn paar flesschen melk per dag. Boter gaat ook eenigszins in die richting; werd dit voor een 25 jaar door 1 a 2 pet. dei be zoekers van Europeesche restauraties gebruikt, nu eet de helft het met veel smaak. Het eenige wat dit gebruik tegenhoudt is de prys, in Tokio 1,20 per pond, hetgeen voor Japan zeer veel geld is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2