Landbouwberichten. Gemengde berichten. Predikbeurten. deze gewoon weg aan hen die het vroegen een borrel tapte en de poiitie daar niet naar keek. Ter tafel van het kantongerecht waren aan- wezig vier met vochtgevulde verzegelde flesschen, waarvan get. Klaassen verklaarde dat hij die op den dag als in het proces-verbaal ver- meld bij bekl. had in beslag genomen. Bekl.-verklaarde desgevraagd met den inhoud van vier dier flesschen niet bekend te zijn, alleen van 1 flesch wist hij dat deze sterken drank bevatte. Bekl. meende tot het in voorraad hebben van sterken drank ter plaatse waar de flesschen aanwezig waren gerechtigd te zijn, aangezien hij ook vergunning voor logement heeft. Aan loge's mag hij dus sterken drank verschaffen, waarom hij meent die in zijn lokaal ook in voorraad te mogen hebben. De kantonrechter merkte op dat het zeker een gebrek is in de wet, dat een verlofhouder ook tevens vergunning kan hebben voor den verkoop van sterken drank aan logeergasten. De wet is nu echter eenmaal zoo. Als dus een logeergast een glas sterken drank vraagt mag bekl. dat halen en in het verloflokaal aan den besteller toedienen, doch hij mag in dat lokaal of daarmede binnenshuis gemeenschap hebbende lokalenj geen sterken drank aanwezig hebben, daar de wet het voorhanden of aanwezig hebben van sterken drank in een verloflokaal verbiedt. De ambtenaar van het openbaar ministerie, het bij proces-verbaal ten laste gelegde bewezen achtende, vorderde de veroordeeling van bekl. tot f 50 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. De uitspraak werd bepaald op Donderdag a.s. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken W. B., oud 25 j., schippersknecht te Ter Neuzen. is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. C. d. B., oud 18 j., te Groede, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. met aftrek der voorloopige hechtenis. J. J. H., oud 44 j., metselaar te IJzendijke, is wegens het veroorzaken van gevaar door schuld op een spoorweg, veroord. tot een boete van f 25 of 25 dagen hecht. Arrondissements-Reclitbank te Zwolle. Postfraude. Als eerste beklaagde stond Donderdagmorgen te- recht A. K. J. H., 26 j., klerk der posterijen en telegrafie te Stad Hardenberg. Hij werd beticht van het verduisteren en zich toeeigenen van verschillende bedragen aan hem door andere postambtenaren afgedragen. Zoo had hij het bedrag in banden gekregen van geinde post- quitanties samen 371,27 en op andere datums f 162,90 en f 300, hem door den besteller Clement afgedragen. Van den besteller Bonema kreeg_ hij op dezelfde wjjze het bedrag van f 267,55 en van den Bergentheimschen brie- vengaarder Snijder 112,56, geind op post- quitanties en overgemaakt door het postkantoor te Hardenberg. De heer R. H. Schuringa, directeur van het post- en telegraafkantoor te Hardenberg, ver klaarde dat beklaagde geen van deze bedragen heeft afgedragen en verantwoord. Op het gedrag van beklaagde was volgeus den getuige niets aan te merken. Getuige was ook niets bekend van buitensporige uitgaven. Wei werd beklaagde wegens zekereslordigheidbijzondergeeontroleerd. Beklaagde kwam hiertegen op. Niet door slordigbeid maar door bijzondere drukte op het kantoor, in verband met zjjn zenuwachtig ge- stel, kreeg liij verschillende tekorten en ora die tekorten te dekken, nam hij het geld der post- quitanties. De directeur zeide nog zich wel wat van vroegere tekorten te herinneren. Maar die waren met particulier geld gedekt. Dit geld was, werd gezegd, teruggegeven, maar de directeur had opgemerkt, dat er niettemin nog door de ouders van beklaagde uit Ter Neuzen een tele- grafischen postwissel werd gezonden. Beklaagde had dus blijkbaar nog meer noodig. Het kantoor was druk, maar niet zoo druk, dat er tekorten moesten voorkomen. De avond- dienst was tot 12 uur. Beklaagde had 10 a 11 uur dienst per dag. Beklaagde nog eens ondervraagd, zeide dat hij na de eerste tekorten met verlof gaande, een eind aan zijn leven wilde maken. Geen cent had hij voor zich zelf gebruikt. Toen heeft hij getracht het eene gat met het andere te stoppen, maar hij begreep dat dit uit zou komen en wilde vluchten. Daarvoor nam hij de andere bedragen. Doch vooraf schreef hij aan den directeur-generaal en aan een vriend, zeggeude, dat hij naar Amerika ging om te trachten wat te verdienen, zoodat hij het geld kon teruggeven. Voor die reis nam hij een aanzienlijk bedrag mee, ook uit de postkas. Hij kon er anders niet komen. Maar in Parijs raakte hij het kwijt en toen is hij zich zelf komen aangeven. Beklaagde legde er nog den nadruk op, dat bij niet slordig is geweest, maar dat de dienst per se te zwaar voor hem was en hij er dik. wijls alleen voor stond. Dat die dienst te zwaar was, bleek ook uit het feit, dat men nu twee ambtenaren heeft aangesteld voor het werk, dat hij vroeger alleen deed. De Oflicier van Justitie, zijn requisitoir ne- mende, noemde de zaak diep treurig en wees er op, dat de hier genoemde bedragen nog niet de eenige verduisterde zijn. Maar hij had van alle zijden gunstige berichten over beklaagde vernomen, dit wilde hij in aanmerking nemen. Hij vroeg 1 jaar en 6 maanden. Mr. J. Adriaanse uit Middelburg, de verde- diger van beklaagde, wilde slechts even de vraag aanroeren of de verduistering van het eerste bedrag wel bewezen is, als vaststaat dat dit bedrag heeft gediend om andere tekorten te dekken, zoodat het weer in de kas kwam. Ook achtte spreker art. 57 Str.b. hier niet van toepassing, daar hij de feiten alle acht te zijn voortgekomen uit een voornemen. Maar spre ker zou daarop niet verder ingaan, zou met het oog op ,de aan beklaagde te geven straf alleen de omstandigheden nagaan, waaronder het feit is geschied, wat het motief is van de daad. Deze beklaagde heeft de verduistering bedreven, maar niet uit hebzucht, wel uit wanhoop, een wanhoop ontstaan, doordat hij in een wespennest was gekomen buiten zijn toedoen, waarin hij, een zwakke, ten onder ging. Beklaagde heeft te veel van zichzelve gevergd, heeft zelfs nog voor anderen gewerkt. Zijn tekorten waren ontstaan buiten zijn schuld. Deze man was ziek, bad ernstige neurastbe- nie, leed aan zenuwoverspanning, vroeger al, hij vroeg om een kalm kantoor zonder avond- dienst en hij wordt geplaatst te Harden berg, waar de ellende eerst recht voor hem begint. Was gekeken naar de physieke geschiktheid van dezen persoon, dan was hij nooit postambte- naar geworden. De directeuren, onder wie hij had gewerkt, waren vol lof voor hem. Hij hielp anderentoen hi) assistentie vroeg om verlof te krijgen, kreeg hij't niet. Datduurde zoolang tot men hem eens vond, bewusteloos met het hoofd op het telegraaftoestel. Toen ging hij eerst met ziekenverlof. In Hardenberg moest hij dienst doen tot 12 uur 's nachts en hij was er geplaatst voor zijn gezondheid. Hij heeft er een direc teur, die hem meer controleert dan leidt en helpt. Dat het er druk is, blijkt het ook nog uit het feit, dat zelfs den directeur verschil lende tekorten moeten gerappeleerd worden. Een schrijven, teekenend voor de drukte op zoo'n kantoor, vooral op marktdagen, geschetst door een directeur van een postkantoor, een ambtenaar met vele jaren ervaring, werd door den verdediger voorgelezen. Paaronder bezweek beklaagde. Hij was te ver. Hij had algescharreld met postkwitanties, hij kon niet terug, kon elk oogenblik ontdekt worden. Het geld, dat hij van particulieren ontviug, om tekorten te dekken, werd eerst door een vriend verscliaft en deze kreeg het weer terug van den vader. Daar was dus niets laakbaars in. Toen hij vluchtte met meerder genomen geld, volgde de debacle spoedig. Te Parijs raakte hij in handen van kwartjesvinders en daarmede was 't gedaan. Beklaagde had aan den directeur van zijn tekorten moeten kennis geven zal men zeggeu. Maar deze beklaagde kon zijn physieke kracbt niet over zijn moreele beginselen laten gelden. Hij had gebrek aan energie, kon die niet laten heerschen over zijn wil. Hij had een krachtigen helper en raadgever naast zich moeten hebben en in plaats daarvan had hij dezen directeur boven zich, die in zekeren zin de oorzaak weru van zijn ellende, wijl hij aan hem veel te veel overliet en in strijd met de voorschriften hem nachtdienst opdroeg. Spreker vroeg een onderzoek naaf den toe- stand van beklaagde om te zien of beklaagde wel genoeg weerstandsvermogen had om voor zijn handeling aansprakelijk te kunnen worden gesteld. Moest de straf dienen als afschrik- wekkend voorbeeld, dan moest dit voorbeeld zeker wordfen voorgehouden aan den Staat der Nederlanden, die zoo'n ambtenaartje op zoo'n geringe bezoldiging een zoo groote verant- woordelijkheid oplegde. Spreker had hier een klein stuk van het ver- ledene van beklaagde blootgelegd. Hij had zoo sober mogelijk diens toestand geschetst. Hij had zich geroepen gevoeld om hier te komen pleiten voor hem, omdat hjj eens in de gelegen- heid is geweest dezen jongen man in zijn ellen- digen toestand met raad en daad ter zijde te staan en deze gelegenheid toen heeft verzuimd. Dat wilde hij goedmaken. Spreker pleitte cleiuentie. Hij wilde geen genade voor recht, maar vroeg genade in over- eenstemming met het recht. (Zw. Ct.) Zondag 24 Januari 1909. Men schrijft ons Vanwege het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, directie Landbouw, is weer eene nieuwe aflevering verschenen van Verslagen en Mededeelingen". Deze aflevering, groot 73 bladzijden, handelt over de Rundvee- fokkerij en is bewerkt door den heer T. J. Swierstra, hoofdzakelijk aan de hand van door de provinciale commissien voor de veefokkerij verstrekte gegevens. Uit dit verslag blijkt, dat in 1905 door het Rijk verleend is aan de provinciale commissien eene subsidie van 84712,17 en in 1906 van 83931,446 en in 1907 102,222,266. Boven- dien kreeg Zeeland van de provincie 3000. In Zeeland werden in 1907, 27 voorkeuringen gehouden. Aan de op zichzelve bekronings- waardige dieren werden premien van 15 toegekend. Zeeland is verdeeld in 7 kringen en er wordt keuriug gehouden op 15 plaatsen. In 1907 werden in Zeeland gekeurd op de voorkeuringen 146 eenjarige en 35 twee- jarige runderen en op de premiekeuringen 74 eenjarige en 73 tweejarige dieren. In onze provincie werden al de geprimeerde dieren in het stamboek ingeschreven en de houders waren verplicht de stieren voor opname aan te bieden. Vereenigingen op het gebied der veefokkerij in Zeeland werden in 1907 voor het eerst gesub- sidieerd en wel met een bedrag van 310, waarvan 130 aan stierenvereenigingen en f 180 van controle-vereenigingen fokvereeni- gingen bestaan er nog niet. De grootte der bij- dragen aan stieren-vereenigingen wordt elk jaar door provinciale commissie vastge.-teld, eveneens voor controle- en fokvereenigingen. De stieren vereenigingen en de controle-vereenigingen moeten minstens 10 leden tellen met minstens 50 stuks melkkoeien. Al de koeien der leden moeten door de vereenigingstier gedekt worden, welke moet zijn een zuivere vertegenwoordiger van het zwartbont Friesch-Hollandsch veeslag. In Zeeland bestaan dergelijke vereenigingen te Kapelle, Dreischor, Wolfaartsdijk, Aagtekerke, Wemeldinge, Groede, Haamstede en Heinkens- zand. Die te Groede is opgericht 5 Oct. 1907 en draagt den naain van Vereeniging tot veredeling van het Rundvee". Zij telt 15 leden die bezitten 110 koeien en 2 stieren uit Fries- land afkomstig. De toestand van de veefokke rij wordt door de provinciale commissien gunstig genoemd. De prijzen van deugdelijk fokvee zijn dan ook overal stijgeride, zoowel in den handel voor het binnenland als naar het buiten- land. Vooral voor beste fokstieren werden soms buitengewoon hooge prijzen bedongen. Toch wordt nog lang niet allerwege de noodige zorg aan de voeding en verpleging besteed. In de afdeeling D (veeteelt en zuivelindu- strie) van het Nederlandsch Landbouwcomite zijn besproken de maatregelen, welke ter voorziening in de behoeften aan veeverloskundige hulp van regeeringswege zouden kunnen worden genomen, en zulks naar aanleiding van een verzoek om advies van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Met groote voldoening was door de leden kennis genomen van den uitslag der van wege de Directie van den Landbouwgehouden enquete ora- trent de veeverloskundige hulp in Nederland. Naar aanleiding der enquete en ten gevolge der gehouden beraadslagingen werden de volgende vraagpunten gesteld 1. Ls het gewenscht, dat de vestiging van veeartsen door subsidie van regeeringswege bevorderd wordt 2. Is het gewenscht, dat de regeering eene wetenschappelijke opleiding van veeverloskun- digen bevordere 3. Is het gewenscht, dat de regeering het verkrijgen van weteusehappelijk onderricht in het castreeren bevordere Het eerste vraagpunt werd in pricipe al- gemeen ontkennend beantwoord, hoewel men meende, dat het geven van rijkssubsidie in zeer bijzondere gevallen gewettigd zou zijn, bijv. indien gebleken is, dat de bijdragen van provin- cien, gemeenten en corporation te kort schieten en niet voor nadere verhooging vatbaar zijn. De andere vraagpunten werden algemeen be- vestigend beantwoord. De poiitie te Middelburg stelt op het oogenblik een onderzoek in naar een zaakje van valschheid in geschrifte. De verdachte van het feit is de tienjarige C., een kind van een arm gezin. De jeugdige falsaris bracht voor zijn moeder de mudden uitgelezen erwten naar de firma J. aldaar, van wie ze betrokken werden. Hij ontving daarvoor een bonnetje, waarop hij ten kantore der firma het loon kon onfvangen. De knaap heeft nu, om aan zijn snoeplust te kunnen voldoen, eenige malen op de bon- netjes het cijfer van het aautal mudden ver- meerderd, waardoor hij meer geld ontviug dan hem toekwam. Dezer dagen kwam de ver- valsching aan het licht. Woensdagavond circa 11 uur is van Schiedam een brik weggereden in de richting Vlaardingen, over de Vlaardingscbe dijk, Vol- gens de verklaring van een cafehouder te Vijfsluizen zou de bestuurder van den brik aan zijn cafe hebben stilgehouden en daar ge- vraagd hebben of iemand bereid was mede te rijden. Een persoon zou zich hiertoe hebben gemeld. Yannacht nu om ongeveer twee uur vonden eenige landbouwers de brik in een sloot liggen, benevens het lijk van den bestuurder. Van den anderen persoon werd niets ontdekt. Men is aan het dreggen om iets te ont.dekken van dien tweeden, die volgens den bovenge- noemden cafehouder zich ook in de brik be- vonden heeft, doch heeft tot dusverre niets van hem ontdekt. Het lijk van den bestuurder is naar Vlaardingen overgebracht. Het paard voor de brik gespannen is eveneens verdronken. De wagen is in de buurt gestald. Nader wordt gemeld De wagenbestuurder was de 29jarige B. uit Scheveningen. Hij was gisterennamiddag met een vrachtje van Scheveningen over Schiedam naar Vlaardingen geredeu. Op zijn terugweg is hij voor de Vijfsluizen vermoedelijk door den dikken mist misleid, in het Spui gereden. De man die was meegereden is aan een wissen dood ontkomeu, door voor de Vijfsluizen af te stappen. Het paard dat nog levend werd aan- getroffen is met de brik bij een landbouwer ondergebracht. B. laat een weduwe met 4 kinderen achter. Te Bearsted heeft de rechter een boer, die tachtig schapen op een veld had gehouden, waar zoo goed als geen voedsel voor hen was en dat bovendien onder de sneeuw lag, met het gevolg dat er ruim een dozijn van den honger orakwamen een onderzoek van maag en darmen bewees het ten overvloede en vele andere haast te zwak waren om op hun pooten te staan, veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf met zwaren urbeid. De man was tevoren al tweemalen voor dierenmishandeling gest raft. Te Hamburg heeft Maandagnacht eenar- beider in een vruchtenhandel zich zelf, zijn vrouw en drie zoontjes van D/g, 5 en 8 jaar vergiftigd, men gelooft met lysol. De man en de oudste werden dood in hun bed gevondeu ne rest van het gezin ligt op het uiterste. De ooievaars gaan 's winters, volgens Andersen en anderen //naar Egypte' Maar dit geografische begrip moet zeer ruim opge- vat worden, gelijk nu weer blijkt uit de proef- nemingen van de //Yogelwarte" te Rositten, op Kuriscbe Nehrung in Oost-Pruisen, waar om- streeks 1800 jonge ooievaars met een ring aan de poot, waren losgelaten. Een van deze dieren is door inboorlingen van Wadia gevangen, de ring werd door den Franschen oflicier Loisy teruggebracht. vVadia kan nu nog wel tot Egypte gebracht worden, maar met den beaten wil is dat niet mogelijk van de plek, waar den 9den December 1907 een andere Pruisische ooievaar geschoten werd, die den 25sten Juli uit Gross-Mollen in Pommeren was weggevlogen Fort Jameson, in Rhodesie. Daarmede is dus aangetoond dat deze trekvogels bun naam wel verdienen, daar zij op hun vlucht tot zelfs den evenaar overtrekken Een winkelier te Brugge, die aan een klant een revolver verkocht, legde aan deze de werking uit, deed er een patroon op en toonde hoe men mikte, maar terwijl hij het gevaarlijk speelding been en weer zwaaide ging een schot af en de klant kreeg den kogel in de keel, juist naast den halsader. Het slachtoffer is naar het hospitaal over gebracht. Men hoopt den kogel, die tegen de wervelkolom zit, er te kunnen uithalen. In de buurtschap Lonneker zijn Woensdag bij afwezigheid der bewoners, drie landloopers de woning van den landbouwer J. H. binnen- gedrongen en hebben een bedrag van ongeveer 15 gestoien. De poiitie is de daders op het spoor, Uervorintle Herk. Ter Neuzen. 9 J u., geen dienst en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9£ u., Us. A. Timmerman en 's avonds 6 u., Ds. E Raams van Hoek, rede in het belang der Chr. Nationale Werkmanebond. Axel. 9^ u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 n. en 2 a., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Geretormeerile Herhen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. E A. Groenewegen van Westmaas. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. O. J Geerling v.'s Graveland. D. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u., Ds. R. Hamming H. Avondm.en 2 u., Ds. R Hamming. u U. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uytenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde genie elite (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 6* u„ leeskerk. Lokaal 99Kf>en-Ha&zer*' (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 u., Ds. P. de Putter van Axel. 6C*e reform eerde ^emeenten* Axel. 9 u., 2 u. en 5$ u., Ds. A. Jause van Ter Neuzen. Hoek. Donderdagavond 5£ u., Ds. A. Janse van Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 6