Ter Neuzen sche Courant Zaterdag 23 Januaril909. 49° Jaargang. Aanbesteding GEMEEITTEHUIS. Buitenland. """"feuTl l e t 0 n! Op Leven en Eood. No, 5254. TWBBDB BL-A.ID. Gemeente HOHTENISSE. aanbesteden: van den Jtnaw van een nieuw Burgemerster en Wethouders van de gemeente HONTENISSE zullen op Zaterdag den 13 Februari 1909, des voormiddags JO uitr (Amst.d. tijd.), ten Raadhuize der gemeente te KLOOSTERZANDE, in het openbaar het afbreleen van het Gemeente- huis met bijgebouwen aldaar en het ter plaatse bouwen van een nieuw GemeentehuisVeldwachters- woning, enz., met bijlevering van de benoodiyde bouivstoffen. Het bestek met teekeningen ligt ter inzage ter Gemeente-secretarie en is aldaar, vanaf den 25 dezer, op aanvraag en tegen vooruitbetaling van 1,50 verkrijgbaar. Aanwijzing ter plaatse op Zaterdag den 6 Februari e. k., des voormiddags 10 uur, terwijl buitendieu geene aanwijzing geschiedt. Hontenisse, den 21 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. Jean Jaures is nogal tevreden over het ver- loop van zijn interpellatie inzake de Marokko- kwestie. Hij schrijft in zeer bezadigden trant in de z/Humanite". Men mag zeggen, meent hij, als de heer Pichon zijn woord houdt en als de Kamer toe- zicht houdt op de nakoming van de plechtige beloften, die de Minister heeft afgelegd, dat het zoo onvruchtbaar en zoo gevaarlijk optreden van Frankrijk in Marokko nfgeloopen is. Hij heeft gesproken over den nieuwen Sultan op voorkomenden, vriendelijken toon, en hij heeft betoogd dat Frankrijk noodzakelijkerwijze moet nalaten zich met Marokko te bemoeien, zelfs aan de Algerijnsehe grens, tenzij in overleg met den Sultan. Hij heeft verklaart, dat het herstel van bet gezag des Sultans over een onafhankelijk Marokko een volstrekte nood- zakelijkheid was, en dat er niets gedaan moest worden wat het wantrouwen der Marokkanen zou kunnen opwekken. De Minister heeft be- loofd, dat Sjavvia spoedig ontruimd zou worden, hij heeft aangekondigd, dat de regeering af zou zien van het stelsel van Marokkaansche leger- afdeelingen, aangevoerd door Fransehe officieren, dat ik bestreden had. Hij heeft verklaard, dat de eenige voorwaarde voor het vertrek van onze troepen zou zijn, dat de Sultan de verantwoor- delijkheid voor de handhaving der orde op zich zou nemen en dat zal de Sultan zeker, daar bjj reeds alom orde heeft gevestigd. Jaures spreekt er zijn leedwezen over uit, dat Minister Pichon in beginsel blijft staan Tegen mij was hij zoo vriendelijk en beleefd mogelijk, meestal wachtte hij met middagmalen tot ik van mijn excursies was teruggekeerd, opdat wij samen konden dineeren. Hij nam hartelijk aandeel in mijn verzamelingen, vooral wat 't botanisch gedeelte betrofmet de grootste belangstelling en met een, voor een leek zeer groote zakenkennis, bekeek hij den inhoud van mijn botaniseer-trommel en toonde ik hem dan eene bijzonderheid, waarvan ik slechts een exemplaar had gevonden, dan zwalkte hij 's middags over de rotsen om nog beter plek voor iets dergelijks te zoeken en stralend van geluk, bracht hij mij dan 's avor.ds met eenige atgesneden exemplaren de mededeeling, een rijke plek te hebben gevonden. En als ik dan den volgenden dag den door hem aangeduiden weg uaar dcrgelijke plekken insloeg, merkte ik telkens op, dat zij slechts door gevaarlijk klauteren te bereiken waren. Naar een door hem zeer geroemde em <w*aarlijk rjjke plek aan Ophrys Bertoloni was het afdalen zoo gevaarlijk, dat ik door te vallen allicht een ongeluk had kunnen krjjgen, als ik geen ge- oefend bergbeklimmer was geweest. In elk geval had ik den terugweg ofschoon hij mij dien precies beschreven had, niet juist onthouden, want ik geraakte in een waar doolhof, van rotsen. op zijn eisch van schadeloosstelling, daar het misbruik van macht onzerzijds beteekcnt en een bron van misverstat.d tusschen ons en het nieuwe Marokkaansche bewind kan worden maar de Minister heeft aangekondigd, dat de eisch zeer gematigd zou zijn en wij zullen zien, wat hij daarouder verstaat. Jaures vraagt ten slotte, in hoeverre de drang, dien de socialisten op de regeering hebben uitgeoefend, ertoe heeft bijgedragen om de regeering tot deze verslandige staat- kunde terug te breugen. Het land mag dat uitmaken het ligt niet op onzen weg. Maar ik heb hoop, zegt Jaures, na de vergadering van gister, dat onze pogingen niet vruchteloos zijn geweest en dat wij Frankrijk hebben losge- maakt uit een dubbelzinnigen, gevaurlijken toestand en de internationale politiek bevrijd van een avontuur langs een pad met voetangels en klemtnen. Von Btilow heeft in het Pruisische Huis van afgevaardigden ook gesproken over het gebeurde met Schiicking, den burgemeester van Hiisum, die om zijn vrijzinnige beginselen van de boven hem gestelde ambtenaren, met name den regeeringspresident te Sleeswijk, veel te verduren heeft gehad. Zoolaug ik als minister-president en als ver- antwoordelijk vertegenwoordiger van de staat- kunde des Ilijks, verklaarde Von Btilow, op deze plaats sta, zal met mijn goedvinden geeu ambtenaar wegens het uiten van vrijzinnige opvattingen ter verautwoording worden ge- roepen. 1k laat ook den ambtenaar zijne poli- tieke overtuiging en meng mij niet in zijne politieke werkzaamheid buiten zijn dienst. Ik laat een ambtenaar niet als een verdachte be- handelen, omdat hij op een vrijzinnige stemt of tot de vrijzinnige party behoort. Natuurlijk moet de ambtenaar de noodige takt en terug- houding tegenover de naast en boven hem gestelde overheid in acht nemen en mag hij zich niet bij de sociaal-democratie aansluiten. Een conservatiel orgaan heeft indertijd misbaar gemaakt, toen aan den regeeringspresident te Sleeswijk dezeu zomer een langdurig verlof werd verleend. Maar dit is een zaak voor het uitvoerend bewind, waarmede de wetgeveude macht zich niet te bemoeien heeft. Verder zei hij, dat de politieke ambtenaren niet alleen voor de staatkunde van de Regeering geen hinderpalen mochten oprichten, maar die staatkunde moesten bevorderen en steunen. Dit is reeds bevolen in 1882 in een besluit, dat door Bismarck medeonderteekend is. Ook sprak de staatskanselier over de gebeur- tenissen betreffeude het Daily-Tel." artikel, en wel in den volgenden zin Ik heb ook, toen het artikel in de Daily Tel." verscheen en een groote beweging door het land ging, geen oogenblik geaarzeld, de toedracht in het juiste licht te plaatsen en de schuld op mij te nemen. Bij de beraadslaging in den Rijksdag heb ik alles gedaan, om de otigelukkige uicwerking van dat artikel te ver- zwakken en te niet te doen. Ik heb de tnee- deelingen over het vermeende veldtochtsplan tegen de boeren, de Russisch-Fransche tusschen- komst, de verkeerd begrepeu uitingen over Japan verbeterd. Maar het is ook mijn plicht, zorg te dragen, dat tusschen den drager van de Kroon en de wenschen en gevoelens van het land geen klool gaapt, die voor beiden nood- lottig zou moeten worden. De verantwoordelijke Minister heeft te zorgen, dat de drager van de Kroon zich niet in het land, en het land zich niet in den drager van de Kroon vergist. Hij Het was bijna een wonder, dar, ik eindelijk toch den uitweg vond en het mij gelukte langs een ongebaande halsbrekenden weg at te dalen. Uitgeput door dat klauteren kwam ik's mid dags te Luttach terug. Ik vertelde den reehter het gevaar, waarin ik had verkeerd, toen zeide hij lachend (•Ge moet u bepaald bij het dalen van den door mij beschreven weg vergist hebben.; geheel zonder gevaar is die wel niet, doch het is niet zoo erg. Ik ben overigens blijde dat ge u thans zelf hebt kunnen overtuigen van de moeilijkheid om veertien dagen geleden die Ophrys Bertoloni te plukken. Daar heb ik die planten toen voor u gevonden. Nog heden is het mij een raadsel hoe ge op eene gemakkelijk te bereiken plek die plant hebt kunnen vinden." Hij had mij tot die gevaarlijke klimpartij genoopt om het verwijt van grootsprekerij van zich af te wenden, dat was mij thans duidelijk. Zeer dankbaar was ik hem daarvoor nietik zeide er niets van, doch nam mij voor in den vervolge de door hem aanbevolen plekken niet op te zoeken. Zulk een hartstochtelijk bota- nicus ben ik niet, dat ik lust gevoel om mij voor de kans, een zeldzame plant te vinden, aan het gevaar bloot te stellep, den nek te zullen breken. IX. Op een goeden avond zaten wij met een vrij groot gezelschap aan de ronde stamtafel in //de Gouden Druif"bijna alle heeren die ik te Luttach had leeren kennen, waren bjjeen, alleen moet zorgen, dat de grondwet niet alleen naar de letter, maar ook naar den geest geeerbiedigd wordt. De Pruisische Minister-president heeft in de eerste plaats te waken, dat de historische positie van de Kroon, die een roemvol verleden aan ons heeft overgeleverd, en die de grondslag van onze welvaart en olize macht, van onze eenheid en onze toekomst is, niet op het spel gezet wordt, geen schade lijdt. TER NEUZEN, 22 Januari 1909. In het afdeelingsverslag der Eerste Kamer op de vestingbegrooting werd de vraag gesteld of de vesting Ter Neuzen niet kan ontmanteld worden. In het verslag omtrent de begrooting van Fiuancien werd er van verschillende zijden met klem op aangedrongen dat de kantoren der belastingen steeds in het midden van het stads- verkeer zouden worden geplaatst. Bij Ministerial besluit is bij het Belgische loodswezen tot loods te Ter Neuzen benoemd de heer G. Beck, thans stuurman bij bet loodswezen te Antwerpen. Naar aan de M. Ct. is verzocht te melden is gisteren bij het dames-comite te Middelburg van de grootmeesteres van H. M. de Koningin bericht ontvangen dat het H. M. aangenaam zal zijn den kinderwagen der Zeeuwsche vrouwen te ontvangen. De echtgenoote van den burgemeester van Sluis, mevr. Boogaard, geb. jonkvr. Vrijthoff, heeft aldaar een comite gevormd, om aan H. M. de Koningin een kanten kleed bij den kinderwagen (het cadeau van Zeeland) aan te bieden, vervaardigd te Sluis waar bekwame kantwerksters wonen. Bij Kon. besluit van 20 dezer is bepaald, dat de notarisplaats te Sas van Gent, openge- vallen door de verplaatsing naar elders van den heer H. W. Voile nhoven van Daalen, niet zal worden vervuld. In een te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Koninklijke Neder- landsche Landbouwvereeniging is o.a. als lid van het dagelijksch bestuur gekozen de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury. In afwachting van den te benoemen vasten secrelaris zal de heer F. B. Lobnis als secre- taris van het dagelijksch bestuur optreden. In de vergadering werd besloten zich te wenden tot den Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel om in het genot te worden gesteld van een rijkssubsidie, en middelen aan te wenden tot het winnen van leden en begun- stigers. Men schrijft ons Wijl in deze strekeu zooveel Fransch geld ontvangen wordt, achten wij het niet ondienstig er op te wijzen, datertegenwoordigzoovele valsche Fransehe 2-frankstukken in omloop zijn. Deze geldstukken dragen alle de beeltenis van Koning Leopold II met het jaar 1908 of 1904. De stukken zijn zeer kunstig nagemaakt en bij eersten oogopslag moeilijk van de echte te onderscheiden. Met ingang van 1 Februari e. k. zullen de post- en de post- en telegraafkantoren voor de behandeling van postwissels, kwitantien en de geldelijke aangelegenheden, den dienst der Rijksverzekeringsbauk betrefiende, op werkdageu worden opengesteldde kantoren met door- loopenden dagdienst van 8.10 m. tot 3.10 a. (Greenwichtijd) en de kantoren met beperkten Franz Schorn outbrak. Hij was, zooals de burgemeester vertelde, vroeg in den ochtend naar Corz gegaan om vandaar eenige dure landbouwmachines te halen, die hij op zijn landgoed wiltje gebruiken. Hij had den bur gemeester beloofd 's avonds in elk geval nog in de Druif te komen, om bericht over den koop te doen, hij werd dus elk oogenblik ver- wacht. Daar Franz Schorn den laatsten tijd een bijna geregelde gast aan de ronde stamtafel was ge weest, had het vroeger zoo geliefde gesprek over zijn persoon moeten zwijgeu, thans echter werd er des te levendiger over hem gesproken, waartoe die machineaankoop te Corz aanleiding gaf. Verscheidene der aanwezige heeren waren bezitters van groote laudgoederen, zij wisten dus iets van den landbouw af en spraken zeer afkeurend over de nieuwigheid, die Franz wilde invoeren. ,/Hij moet altijds iets nieuws en bijzonders hebben", zeide de grondbezitter Gunther, een der aanzienlijkste landheeren in de buurt, z/deze machines mogen misschien bun nut hebben in Duitschland, in streken, waar arbeids- krachten ontbreken of zeer duur zijn, voor onze arme buurteu passen ze niet, zijn zij een ver derfelijke, voor algemeen nut sehadelijke nieuwig heid. Wij hebben hier zooveel arme kerels, die gaarne zouden willen werken, als zij slechts werk konden vinden, dat het een misdaad moet worden genoemd, hun den arbeid nog door gebruik van machines onmogelijk te maken." z/Juist daarom koopt Schorn de machines," dienst gedurende de uren waarin deze tusschen 8.10 m. en 3.10 a. voor het publiek toeganke- lijk zijn. Crt.) In de week van 13 tot en met 19 Januari 1909 zijn in Zeeland voovgekomen 1 geval van typhus en febris typho'idea te Rilland Bath 6 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te Aardenburg, 1 te O. en W.-Souburg, 3 te Rilland-Bath en 1 te Seherpenisse6 van diphtheritis waarvan 2 te Ter Neuzen, 1 te Seherpenisse en 3 te Zierikzee. Kort en zakelijk vat de //Res.b." de data betreffende de kiezerslijst aldus samen Van 1 tot en met 14 Februari gelegenheid tot aangifte (voor zoover noodig) voor de kiezerslijst. Voor'20 Februari: kennisgeving aan de be- lastingschuldigen, die nog niet betaald hebben, door den Rijksontvanger. 1 Maart laatste betaaldag der achterstalhge belasting. 23 Maartter visieligging en verkrrjgbaar- stelling van de kiezerslijst. 23 Maart tot en met 15 April: gelegenheid tot reclame. Voor 15 Meidefinitieve vaststelling van de kiezerslijst. Bosciikapelle. Een snuiter van een jaar of negen dampte Woensdagmiddag smakelijk aan een sigaar. Toen hij er genoeg van had, stak hij het restant in den zak, om daarvan later nog eens te genieten. Doch er was nog vuur aan, en een weinig later, sohoot de schroeiende zak in vlam en even daarna zijn jasje. Op zijn hulpgeroep schoot iemand toe, die hem de brandende stukken kleeren van het lichaam trok; en juist op tijd, want het vuur was reeds tot op de huid doorgedrongen. Een niet alledaagsche straf voor een jeugdig toeback-suigher. Koewacht. In deze gemeente zal een comite gevormd worden voor het bijeenbrengen van gelden voor een geschenk aan Hare Majesteit de Koningin. De echtgenooten van de leden van den Raad zullen zich belasten met het inzamelen der gelden. St. Jansteen. Om gymnastiekoefeningen te houden, moeten de werktuigen eerst goed ondei- zocht worden dit ondervond alhier ook zekere D.. die door de draai'ing van't voorwerp waar hij zich aan vasthield, naar beneden op de steeuen plofte en een hevig bloedende wonde in net voorhoofd bekwam. Door een geneeskundige is de wonde moeten worden dichtgenaaid. Oostburg, 20 Jan. De antirev. kiesver- eeniging heeft besloten geen candidaat voor de Prov. Staten te stellen in het district Sluis. rechtszareb. Voor het kantongerecbt alhier werd heden de zaak behandeld tegen J. d. F., cafehouder alhier, ter zake van het in een lokaal waarvoor verlof is verleend in voorraad hebben van sterken drank. Blijkens het proces-verbaal zijn op 18 Dee. door den inspecteur van politie tKlaassen en den agent Witte, bij beklaagde in beslag genomen vier flesschen, inhoudende sterken drank, die waren geborgen in een ongesloten kast in het buffet van het verloflokaal van bekl. Deze inbeslagneming is geschied, nadat door J. 1. Rondonek den inspecteur van politie was toe- gevoegd dat bij De F. meer drank werd vei- kocht dan bij vele vergunninghouders en dat viel een ander, een grondbezitter, Mosic genaamd, in, „hy haat de arme Slavische arbeiders en zou zich wel onafhankelijk van hen willen maken. Hij weet wel, dat een groot deel onzer beste lieden tegen hem is, zij willen niet bij den Duitseher werken." ,/Waar of hij het geld voor die dure machines vandaan haalt, de oogsten zijn de laatste jaren niet zoo geweest, dat een landbouwer geld kan overleggen." /Misschien heeft hij crediet," meende de notaris Dietrich. z/Daar denkt hij niet aan," merkt de koopman Meyer op, #ik heb hem dikwerf genoeg crediet aangeboden, doch hij heeft het nooit aangenomen, wat ik niet contant kan koopen, koop ik niet, Ik wil mij niet in schulden steken," lieeft hij mij dikwijls geantwoord." ,/Dat behoeft hij ook niet. Hij is^ altijd zuinig geweeest en heeft geld genoeg, zeide de koopman Weber. ,/Hij heeft toch den laatsten tijd veel geld uitgegeven. Hij heeft twee prachtige paarden ge- kocht, die hij niet noodig had die beide bruinen die hij den Jood Iszigsobn voor een spotgeld gelaten heeft, waren nog goed genoeg. Hij gooit tiians het geld met handen vol het raam uit. De uPienschen fluisteren de dwaaste ge- schiedentssen, ja zij beginnen zelfs al luider te praten en binnenkort zal ieder die praatjes her- halen. Opmerkelijk is het dat Schorn juist nu zooveel geld geeftvoor den moord op den ouden Pollenz had hij niets (Wordt vervolgd.) ron.-a--im.BWV. CTimirj' -wJill I illIIWII mill III!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5