BIKIiKKV A. MASdUELIER, Hoogwatergetij le Ter Neuzen. De schrik van den Winter Advertentien. Hoesten. Heeschheid. BELEMMERINQ IN DE ADEMHALING DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 23 Jan. Zondag 24 p Maandag 25 p Diusdag 26 p Woensdag 27 p Donderdag 28 p Vrydag 29 p 2.36 3.22 4.8 4.55 5.43 6.34 7.32 2.58 3.44 4.30 5.17 6.7 7.2 8.2 I)e Rheumatiek. Breukraeester, Is den Woensdag Maandag kwam men te Eede tot de on- aangename ontdekking, dat er in de consistorie- kamer der Ned. Herv. kerk een kastwasopen- gebcoken en daaruit ongeveer f 35 aan centen, bestemd voor armen en kerk gestolen. Daar er alleen een deur, die slechts aan den binnenkant gesloten was, opengevonden werd, vermoedt men, dat de diet zich in de kerk keeft laten insluiten. Men meldt dat niet zal worden overge- gaan tot vervolging van den beer De Bourbon te Oosterbeek, die met zyn getuigen weigerde de geboorteaangifte van zijn zoon te teekenen, omdat de ambtenaar van den burgerlijken stand in de acte niet wilde plaatsen de woorden Zijne Koninklijke Hoogheid Prius. De landbouwvereeniging Eendracht maakt Macht, te Nieuw Helvoet, looft voor elke drie musschen, die men haar voor Mei bezorgd, twee centen uit. Of de musch tot de schadelijke dan wel tot de nuttige vogels behoort, schijnt voor deze vereeniging dus niet twijfelachtig. In de //Limburger Koerier" komt de vol- gende advertentie voor van Dr. A. Erens, die bet bij de Statenverkiezing voor het district Meerssen heeft moeten afleggen tegen den heer P. Brouwers. pAan H.H. kiezers van het district Meerssen". #Na afloop der Statenverkiezing betuig ik mi] uen oprecbten dank aan de welgezinde kiezers, die op mij hunne stem bebben uitgebracbt. In 't bijzonder betuig ik dank aan de kiezers van Houthem voor bet scbitterend be- wijs van vertrouwen, dat zij mi] gegeven hebben. </Ik ben gevallen niet zoozeer over de stem- urne als over bet biervat en den geldzak van mijn tegenstanaer. Onder zulke omstandig- heden is het eene eer overwonnen te worden, een schande te zegepralen en'verblijft in't ver- volg in Z.-Limburg elke Statenzetel aan den meestbiedende". In verband daarmee schrijft p Het Huisgezin" het volgende Uit het Zuid-Limburgscbe komen weer droe- vige verhalen van fraaie verkieziugszeden. Men heeft daar in de districten Gulpen en Meerssen Staten-verkiezingen beleefd, waarbij het geld en de drank de hoofdrol speelden. Een daalder, twee gulden, zelfs zes gulden werd voor een stem geboden, zelfs tweemaal geboden en tweemaal aangenomen. En gedronken heeft men zoo stevig, dat aan de Limb. Koerier kortweg kon worden bericht //Heel het dorp was 's avonds dronken." Het zijn en blijveil me fraaie toestanden daar- ginds in Neerlands Zuiden. Er is een Drankwet, die wenscht dat op dagen waarop misbruik van drank te vreezen is, de dranklocaliteiten zullen worden gesloten. Alles blijft open, omdat de gemeentelijke autoriteiten zelf aan de drankbedeeling en om- kooping met drank niet vreemd zijn. Er is een wet, die het omkoopen van kiezers met geld strafbaar stelt, en den gekozene, die door omkooperij gekozen wordt, den toegang tot het vertegen woordigend lichaam weigert. Waarom past men die wet niet met alle gestrengheid toe Waarom vervolgt men dergelijke schandalen niet te vuur en te zwaard En waarom neemt men het werk om de men- schen beter en verstandiger te maken niet met wat meer ijver ter hand Niet het socialisme is de groote plaag van Zuid-Limburg, maar drank, veilheid en be- ginseloosheid. In een bosch van St. Cloud bij Parjjs zijn een aantal bebloede kleedingstukken van een vrouw en van een meisje gevonden, be- nevens een klein valies en eenig blond vrouwen- haar. Bij de kleedingstukken, die grootendeels ook gescheurd zijn, vond men eenige stukjes verbrand papier en iets verder een stuk brief- kaart, waaropafgezouden door mevrouw Tessedoux. Op het valies bevindt zich een etiket van het station Dyon. De commissaris van politie te St. Cloud, heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek doen instellen. De waarschijnlijkheid is zeer groot, dat bier sporen van een misdrijf zijn gevonden. Omtrent deze dramatisch lijkende gescbie- denis wordt nader gemeld De zaak is gelukkig veel eeuvoudiger, haast idyllisch, en zoo onbloedig mogelijk, Ze is gesmoord in het zand der lieve romantiek, doordat het heldje, de eigenaar van het valies, een jongetje van 15 jaar, die de bloederigheid in de bladen gelezen had, gauw naar de politie Iiep en alles opbiechtte. Want het jongetje was erg ondeugend ge- weest. Hij had een meisje, een snoes van een klein meisje geschaakt, nog jonger dan hij, en met zijn beiden waren ze Parijs ontvlucht, de wijde, wijde wereld in, ver van het gewoel der menschen, om er bun liefde te begraven. Ze kwamen ongeveer drie kwartier sporen van het gewoel der menschen, ergens in de buurt van Saint-Cloud. Toen merkten ze, dat het leven nog iets anders is dan een combinatie van rozengeur, maneschijn en zoentjes. Want ze hadden geen geld. En Romeo kwam op een schitterend midden- eeuwsch-romantisch denkbeeld. Hij ging stil- letjes weer terug, haalde zijn Zondagscbe pak in een valiesje, begaf zich met zijn geliefde in de donkere lanen van het bosch van Saint-Cloud, en daar verkleedde het meisje zich als ,/man", Romeo sneed vervolgens Julia de heerlijke, blonde haren af, stopte die in het valies, propte er de eerst haltverbrande meisjeskleeren bij in, liet het ding toen in verliefde verstrooidheid liggen, en beide gingen ze nu werk bedelen bij de boeren in de omstreken Het is alles van de zuiverste lyriek, en meest sereene midzomernachtsdroomerigheid. Maar toen kwam de werkelijkheid. Menschen, van ieder spoor poezie ontdaan, vonden het valies, zagen bloed, of meenden het te zien, renden naar de gendarmerie, wier ijverige beambten onmiddellijk op zoek tdgeh naar ::iet-bestaande moordenaars. Dat alles kwam in de krant, en toen bet jongetje het toevallig las, werd hij zeer bevreesd. Hij bracht zijn ,/minnares" naar haar ongeruste pa en ma, .ging zelf naar huis en daar vond hem een verslaggever, terwijl zijn brave moeder bezig was, hem in de waschkuip in het zeepsop te zetten Want. Romeo netjes aangedaan, heengetogen in het onbekende, was vies, goor, mager, dood- moe en hongerig teruggekeerd in het huis van zijn moeder. Een werkman uit Londen, die in een kolenmijn in Wales waar hij iets te doen had, gesuapt werd, terwijl hij een pijp rookte, is daarvoor gestraft met een maand gevangenisstraf. Er waren 700 mijnwerkers in de mijn en er was groot gevaar voor een ontploffing. De werkman had bovendien lucifers, tabak en whisky bij zich, al hetgeen verboden is in een mijn. Hiervoor kreeg hij nog 2 boete. De overtreding werd ontdekt en aangegeven door een mijnwerker. De advocaat Rizzuti, redacteur van de Giornale di Sicilia is door Siciliaansche roov^rs wermoord. Rizzuti had een veldtocht op touw gezet tegen het Siciliaansche rooverwezen en de roover Grisafi en zijne aanhangers zwoeren hem dat betaald te zetten. Eerst moest zijn geheele huisgezin, met uitzondering van een dochtertje het ontgelden en nu is hij zelf als slachtoher der Maffia gevallen. Te Saragossa heeft in een fabriek een vreeselijk ongeluk plaats gebad. Een der stoomketels was nl. gesprongen, waarbij twee werklieden op slag werden gedoo(l. De ongelukkigen werden in stukken gescheurd en hun overblijfselen werden op 24 meter afstands van de plaats des onheils geslingerd. Een opzichter en vier andere werklieden liepen verwondingen op. Op den Brusselschen steenweg te Hal wilde Maandag een automobiel voor een wagen uitwijken. De auto liep tegen een boom en werd in een sloot naast den weg geslingerd. Een der inzittenden lag onder het wiel van den omgekantelden auto. Hij had eene zware wonde aan het hoofd opgeloopen, zjjn armen werden gebroken en hij werd over het geheele lichaam verbrand. De ander, de leider, werd aan hootd en handen zwaar gewond en brak beide beenen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Vergun my s. v. p. een plaatsje in Uw blad voor onderstaande regelen. Het moge een verbiijdend teeken zijn, dat Rijks- en Proviuciaal Bestuur op velerlei wijze, hunne aandacht en zorg wyden aan de belaugen van den landbouw doch desondanks blijven er nog eene massa zaken over, waarin de regeerin'g niet kan en mag ingrijpen, en waarvoor de boef dus op zichzelf is aangewezen. Zoo kan men in No. 13 van het Zeeuwsch Landbouwblad lezen, in het verslag der Alge- meene Vergadering der afdeeling Oostburg van de Z. L. M., dat den heer Vorsterman van Oyen het woord werd verleend, om der vergadering mede te deelen dat in Belgie een trust is ge- vorrnd, waarbij de suikerfabrikanteu zich hebben aangesloten, met het doel den prijs der suikerbieten zoo laag mogelijk te bouden, welk doel zy zich voorstellen, te zullen kunnen bereiken door het verdeelen der bietenverbouwende streken in kringen, en dan voor elken fabrikant, een of meer kringen aan te wijzen, waarin die dan de bieten kan koopen, tegen een door hen (de fabrikanten) vast te stellen prijs, terwijl dan geen der fabrikanten in eens anders kring zal mogen koopen, zoodat de boeren, indien ze geene bieten wenschen te verkoopen aan den voor hunner kring aangewezen fabrikant, geene bieten zullen kunnen verbouwen. Begrijpelijk is het, dat dit besluit algemeene verontwaardiging heeft gewekt bij de bieten- verbouwers en dat die zich thans ook trachten te organiseeren. Dat hierin ook voor ons, bietenverbouwers, een gevaar schuilt, staat m. i. vast, hoewel mogelijk deze of geene zeggen zal: wat raakt ons de toestand in Belgie? Wanneer de fabrikanten daar hunne grondstof, in casu de beetwortelen, tegen lagen prijs kunnen in- koopen, zullen ze er ons wel voor danken hier een veel hoogeren prijs te besteden. Waar wij thans weten dat bij een marktprys der suiker zooals die tegenwoordig staat, een mooie bietenprijs kan worden betaald, zullen velen onzer slechts noode, indien de suikerprijs niet belangrijk daalt, hunne bieten lager afgeven, en toch zullen velen, die de voorschotten niet of moeilijk missen, kunnen, genoodzaakt zyn tot contracteeren. En thans de vraag hoe ons voor te bereiden voor den strijd tegen dat gevaar. Allereerst dan het financieele vraagstuk. Zou het, medelandbouwers, niet mogelijk en „wenschelijk zijn, dat algemeen spaar- en voor- Echbtkasseu werden opgericht, opdat de sterkere den zwakkere zijn steuu verleende in den strijd tegen dezen gemeenschappelijken belager onzer welvaart, en de bietenhandel daardoor in andere, naar mijne meening, zuiverder banen worde geleid Als wij n.l. zooals met vlas, aardappels, haver en sommige andere producten tegenwoordig geschiedt, ons bietengewas in den nazomer, wanneer er over stand en opbrengst, behoudens onvoorziene gevallen, een oordeel kan worden geveld, aan den suikerfabrikant of zijn agent konden verkoopen. Want het moge waar zijn dat de bietenbonden reeds veel hebben verbeterd in den bietenhandel, reeds menige al te strenge bepaling in het contract hebben ge- wijzigd, en vaak hooger prijs hebben bedongen dan de fabrikanten oorspronkelijk haddeu vast- gesteld, toch blijft het verkoopen op contract met een voorschot op den koopprijs, steeds eene bandelwijze waaraan vele bezwaren zijn verbonden, alhoewel we door gewoonte haast niet weten of in den bietenhandel behoort het zoo. Ten tweede was het mijn inziens wel ge- wenscht dat de bietenbonden onderling wat meer voeling met elkauder kielden, en in de wijze van verkoop, het vaststellen van algemeene voorwaarden en het weren van ongewenschte elementen onder de leden, wat meer samen- werkten. Van andere zijde is gezegd: bouwt coopera- tieve suikerfabrieken Daaraan zijn echteg totnogtoe groote bezwaren verbonden, voorna- melijk deze dat men in eene zaak, waarmede tonuen gouds gemoeid zijn, steeds door vreemde oogen zien moet. Zoolang dus bij ons de lust ontbreekt onzen jongens eeue opleiding te doen geven, waardoor ze voldoende onderlegd zijn, om de leiding van zulk een zaak op zich te kunnen nemen, moeten we daarvan, door eigen schuld, afzien, niettegenstaande het bij mij vast3taat, dat die zaak volstrekt niet buiten ons bereik ligt. Ik hoop dat eerlang de oogen zullen opengaan voor het groote belang dat wij hebben bij de opleiding onzer kinderen in de takken van handel en industrie die aan den landbouw zoo nauw zijn verbonden. Doch voor ditmaal genoeg. U, Mijnheer de Redacteur, daukende voor de verleende plaatsruimte, teekene ik Achtend, Januari '09. M. d. J. wordt snel genezen door Veno's bliksemsnel Hoestgeneesmiddel. Veno's bliksemsnel Hoestgeneesmiddel, het wereldberoemde geneesmiddei voor hoest, ver- koudheid en alle aandoeningen van borst en longen is bijzonder heilzaam in gevallen van belemmering der ademhaling, chronische hersen- verkoudheid en 'bet hoesten van den ouden dag. Bij het gebruik vindt men onmiddellijk ver- lichtingde ademhaling wordt gemakkelijker en na korten tijd voelt men zich volkomen genezen. Jaarlijks worden er meer dan 2,000,000 flesschen van dit heilzame middel verkocht, omdat er niets onschadelijker of beter is voor hoest, verkoudheid, asthma, bronchitis, influenza, en kinderhoest. Neemt eens de proef met Veno's Bliksemsnel geneesmiddei. Prijs 55 cts., 75 cts, en 1,80, verkrijgbaar bij T. VAN BORSSUM WAALKES Jr., Noordstr. 45, allecnverkoop voor Ter Neuzen voorts bij alle voorname drogisten. Waar niet verkrijgbaar direct per post, van de Veuo Drug Co., N. Z. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ontvangst van postwissel met 10 cents verhooging. De heer Pieter van Bruggen, Visschersdijk 274, Gorinchem, schrijft ons wSedert langen tijd leed ik aan rheumatiek en mijne pijnen waren zoo hevig dat ik gedurende 9 maanden in de oumogelijkheid verkeerde iets te doen. Gelukkig heb ik een goeden raad ge- kregen, toen men mij zeide de Pink Pillen te nemen, die mij zouden genezen. Van het begin der behandeling af heb ik een verbetering on- dervonden die mij met vreugde heeft vervuld. Ik ben er mee doorgegaan en nu heb ik niet de minste pijn meer." De heer Van Bruggen. (CI. Goethals, Gorinchem). De rheumatiek is pijnlijker in den winter, ten gevolge van de koude en de vochtigheid. De rhebmatiek wordt veroorzaakt door een bij - zonderen toestand van het bloed. De onzuiver- heden van het lichaam, de overblijfselen van de voeding die langs de natuurlijke wegen moeten verwijderd worden, zijn niet verwijderd, of zijn het ouvolkomen door de zwakte der uitdrijvings- organeniugewanden, nieren en lever. 1 lie onzuiverheden hebben urinezuur gevormd dat door het bloed is opgenomen en vervolgens in de verschillende spiereu en gewrichten afgezet. Dat urinezuur brengt dan ontsteking en pijn in die gewrichten en die spieren voort. De Pink Pillen bereiken de wortel van het kwiiad en genezen daar de rheumatiek door het bloed te zuiveren. Zij heffen de werking van het urinezuur op, doeu bet verwijderen en zen- den een rood, rijk en zuiver bloed, als de drager van kracht, naar alle deelen van het lichaam, zelfs naar de meest veiwijderde. Dan houden de pijnen op, de ontsteking ver- dwijnt, bet zenuwstelsel is tot rust gebracht en de zieke is versterkt. De genezing is duurzaam, want gij hebt geen vergift meer in het bloed. De Pink Pillen geven bloed, kraehten eh eetlust. Zij doen de maagpijnen verdwijnen en versterken het zenuwstelsel. Prijs 1/75 de doos 9,— per zes doozen. Verkrijgbaar by Snabilie, Hoofd-depothouder voor Nederland, 7 Groote Markt, Rotterdam, Job. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middelburg, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van OverbeekeLeunis, estkolkstraat en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. KOERS VAN HET GELD. Belgische per 100 fr. f 4/,/5 a j4t,ll' Engelsch per 12,p p 12, Genezing zonder operatie door den nisxiwcifl band van Kunstlei 30, Antwerpeti. van ii-dere maand te spreken bij Mej. E. AN LEEUWAAIIDEN, Noordstraat (Bchotsehenhoek), Tek Neuzen, van des voormiddags 10 tot 's namiddags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit in CEINTURES, ELASTIEKEN KOUSEN, CORSETTEN enz. enz. Bijzonder stelsel voor het recht maken van scheef gegroeide kinderen. De Hoesttabletten van Apotheker BOOM, gemaakt van Emserzout, zijn het beste huisgeneesmiddel tegen Hoesten, Heeschheid en Verkoudheid. blymlosmakend. Priis per doos 35 cewt. Overal verkrijgbaar in de Drogistwinkels. Te Ter Neuzen bij J. J. KENSE. le Axel by H. VAN D1XHOORN. Te Hontemsse by P. WULLEMS. Te Hulstbjj VERWILGHEN VAN DER HOOET.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2