A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No, 5254. Gemengde berichten. Zaterdag; 23 Januari 1909. 49e Jaargang H00FDELIJKEN 0MSLAG. Binnenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BEBSTE EXjA-ID. Hulde aan H. M. de Koningin. Mededeeiing namens H. M. de Eouingiu. NEDERLAND en VENEZUELA. Kalimest voor vruchtboomen. Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. lilt blad venchijnt Hfftandag., Woensdag- en Vrijdagavnnd, nitgrezonderd np Feeitdageii. bij de flrma 1*. J. Burgemeester en Wethonders van TER NECZEN, brengen ter kennis dat het 2e snppletoir kobier van den lloordelijken Umalnt in deze gemeente, voor 1908 in afschrift, gedurende vijf maanden op de secre- tarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 20 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, SeCretaris. Door den particulieren secretaris van H. M. de Koningin is aan de dagbladen de volgende mededeeiing gezonden fllare Majesteit de Koningin heeft my ge- machtigd bekend te maken dat H. M. ten zeerste is getroffen door de blijken van liefde en verknochtbeid, welke B. M. van alle zijden des lands geworden in verband met de verwacbte heugelijke gebeurtenis en dat H. M. de aanbiediug der geschenken van de verschillende, zich daartoe gevormd hebbende, comite's ten hoogste waardeert dat H. M. het ecbter zoude betreuren, indien onder de gegevcu omstandigheden, waarin zulke dringende eischen worden gesteld aan de parti- culiere liefdadigheid, belangrijke bedragen voor deze geschenken werden besteed waar toch voor H. M. de vriendelijke bedoeling der gevers boofdzaak is dat het H. M. daarom veel genoegen zoude doen, indien bet mogelyk ware, een gedeelte der gelden, ingezameld voor dit doel, eene be- •temming te geven ten behoeve van liefdadige instellingen." Zelden zal met het stoffelijk overschot van een vorst zoo zijn gesold, als met dat van graaf Willem II, Roomsch-Koning, die in 1426 door de West-Friezen werd doodgeslagen en wiens lijk, te Hoogwoude onder den grond gestopt, in 1452 door Floris V opgegraven en plechtig in het Choor van de Abdij-kerk te Middelburg werd bygezet. In 1546 liet de landvoogdes Maria van Hongarije een fraaie tombe op het graf oprichten, maar de beeldenstormen ver- nielden in 1566 wat boven den grond van het graf te zien was. Na den overgang van de stad aan de Her- vormden werd de Abdij in twee deelen gesplitst; het eene diende voor kerk, in het andere, het koor, werden zieken en armen gehuisvest. Later diende het als kerk voor de Engelschen en jaren daarna voor kazerne voor de Engelsche soldaten, die bier met Leicester in het land waren gekomen. Dat door al deze verschillende diensten bet gebouw er niet fraaier op werd, is te begrypen en de plaats, waar het overschot van graaf Willem II rustte, raakte verloren, totdat in 1817 de toenmalige president van het Zeeuwscli- Genootscbap der Wetenschappen een onderzoek instelde. De kerkwauden waren aan de binnen- zijde geheel met banken betimmerd en daarom hegon hij den buitenmuur te onderzoeken. Spoedig ontdekte bij in een knekelhuisje een opening, die toegang gaf tot een nisvorraige ruimte, waarin overblijfselen van een blauw- arduinsteenen grafzerk en daaronder lag het gebeente van een man. Op den steen moest eens een ridder uitgebeiteld zijn, met een schild waarop een klimmende leeuw. Aan zijn voeten lag een hond. Het stoffelijk overblijfsel werd, met de stuk- ken van de zerk naar het museum van bet Zeeuwsch-Genootschap overgebracht, waar de beenderen in een ongesloten kistje bewaard werden en de steenen een plaats vortden in een groote platte kist. De concierge verzuimde nooit het kistje met beenderen te toonen, met het gevolg, dat de inhoud er van steeds ver- minderde, door de //verzamelmariie" van de bezoekers. Veel hart had de man dan ook niet voor deze oudheden. want de stukken van de zerk gebruikte bij 's winters om op zijn ingemaakte zuurkool te leggen. Na de jaren, in 1866, wist een der bestuurs- leden van het genootschap te bewerken, dat de overblijfselen weer in de kerk begraven zouden worden, met een oorkonde, waarop stond van wien de beenderen waren en welk genootschap zij daar weer begraven had. In 1903 zag de heer Frederiks toevallig, dat twee tiinmerlieden, die den vloer moesten her- stellen ter plaatse waar Willem II begraven lag, het kistje, waarin het overschot van de beenderen bewaard lag. gevonden hadden en bet openen wilden. Hij nam het mee naar het bureau van de Abdij, waar het thans nog rust. By de rcstauratie, die de kerk een jaar later onderging, werd een onderzoek ingesteld naar de plaats van het oorspronkelijke graf en men ontdekte de nis, die reeds in 1817 van buiten af gevonden was. Het geopend graf ligt thans te wachten op het voor de tweede maal ontvangen van het stoffelijk overschot van Willem II, maar de noodige gelden om er een gedenkteeken bij te plaatsen, dat verhinderen moet, dat in komende jaren weer met de beenderen gesold kan worden, ontbreken. Herbalingsocfeniugen in 1909. De verlofgangers der militie van de volgende lichtingen en korpsen zullen in 1909 voor herhaliugsoefeningen in dienst komen tegen den daartoe door den Minister van Oorlog te bepalen tijd en voor het aantal dagen hieronder genoemd Liehting 1902 de regimenten infanterie, de hospitaalsoldaten en de pontonniers 11 dagen de vesting-artillerie en de pantserfort-artillerie 13 dagen en het regiment genietroepen met uitzondering van de vesting-telegrafisten, 11 dagen. Liehting 1903de torpedisten 12 dagen. Liehting 1904 de regimenten infanterie en de hospitaalsoldaten 26 dagen de veld- artillerie met uitzondering van de trein-afdee- lingen, 27 dagen de pontonniers 26 dagen de vesting-artillerie en de pantserfort-artillerie 19 dagen het regiment genietroepen, met uit zondering van de miliciens-telegrafisten, 26dagen. Liehting 1905 de torpedisten 19 dagen en de miliciens-telegrafisten 20 dagen. Liehting 1906: de regimenten infanterie en de hospitaalsoldaten 26 dagen de huzaren 20 dagen de veld-artillerie, met uitzondering van de trein-afdeelingen, en de rydende-artillerie 27 dagen de pontonniers, de vesting-artillerie, de pantserfort-artillerie en het regiment genie troepen, met uitzondering van de miliciens- telegrafisten, 25 dagen. Liehting 1907 de torpedisten 19 en de miliciens-telegrafisten 20 dagen. Men meldt dd. 20 Januari uit-'s Gravenhage aan het Hbl. Dr. Paul, de Venezolaansche gedelegeerde, die heden hier is aangekomen, verklaarde in een onderhoud in /Hotel des Indes", dat hij zeer voldaan was over het resultaat van zijn onderhandelingen in Frankrijk en dat hij ver- trouwde, dat ook de gescbilpunten, welke nog met ons land mochten bestaan, zeer spoedig uit den weg zullen worden geruimd. Na het boofdpunt in geschil door de opheffing van het bekende Mei-decreet verdwenen is, blijven er nog slechts meer of minder ondergeschikte punten te regelen. Boofdzaak is herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen Neder land en Venezuela en van ons gezantschap te Caracas. Dr. Paul sprak het vertrouweu uit, dat de Nederlandsehe regeering bereid zal worden bevonden, de buitgemaakte schepen aan zijn land terug te geven. Wat de schade- vergoeding betreft, waarop de beer Thielen, Nederlandsch onderdaan te Caracas, aanspraak maakte, wegens vernieling van zijn eigendom- l/ftn tijdens de troebelen te Caracas, verklaaide Dr. Paul, dat het onnoodig was, deze langs diplomatieken weg te trachten te verkrijgen. Van den aanvang af heeft de Venezolaansche regeering het mogelijke gedaan om wanorde- lykheden te voorkomen en zij kan daarvoor das niet aansprakelijk worden gesteld. lntus- scben is de Venezolaansche regeering bereid den heer Thielen in der minne schadeloos te stellen en Dr. Paul heeft van den heer lliielen verkregen, dat deze niet langs diplomatieken weg de schadeloosstelling zal trachten in te vorderen, maar zich terstond tot de Venezo laansche regeering te Caracas, zal wenden. Naar aanleiding van de critiek, door de z/Kolnische Zeitung" uitgeoefend op de keuze van zijn persoon als onderhandelaar met Neder land, terwijl toch de voor Nederland zoo onaan- gename diplomatieke briefwisseling tijdens het conflict door hem was gevoerd, merkte Dr. Paul op, dat deze critiek ongetwijfeld door den heer Castro is geinspireerd. Men moet niet vergeten zeide hij dat ik ook in die eorrespondentie de Minister was van den heer Castro. Mijn persoonlijke zienswijze is bekend by alien, die gedurende de 2x/3 jaar, dat ik Mi nister was, met mij hebben onderhandeld. Dat Castro thans weg is, was naar Dr. Paul verzekerde, het werk van het volk en van de publieke opinie. En de conflicten met andere landen hebben slechts daardoor zulk een ge- vaarlijk karakter vertoond, doordat in Vene zuela reeds eenigen tijd revolutie dreigde eD Castro deze tot elken prijs wenschte te vuor- komen. Het gevolg van die politiek waren de bekende gebenrtenissen. Wat Dr. Paul persoonlijk betreft, hij is de vertrouwde vriend van generaal Gomez, aan wien hij te danken heeft, dat hij voor de eerste maal beuoemd werd tot Minister van Buitenlandsche Zaken. Voortdurend heeft hij getracht zooveel moge- lijk in zijn geest te handelen. Hij was als het ware de trait d'union tusschen Gomez en Castro en ter wille van Gomez moest hij, zij het ook met tegenzin, zitting blijven nemen in het ministerie. Wat nu zyn werkzaamheden hier te lande aangaat, hoopte Dr. Paul, die terstond na zijn aankomst den Minister van Buitenlandsche Zaken schriftelijk van zijn komst in kennis heeft gesteld, morgen met den Minister een onderhoud te hebben. Waarschijnlijk zou hij een week hier ter stede vertoeven. In dien tyd zou het protocol gereed gemaakt en ge- teekend kunnen worden, waardoor de betrek kingen tusschen beide rijken weder officieel werden aangeknoopt en de eventueel nog hangende moeilijkheden uit den weg geruimd worden, welk protocol dan naar Venezuela ter goedkeuring zal worden opgezonden. Ver- volgens zal Dr. Paul, gelijk reeds vroeger gemeld, zich begeven naar Londen en van daar naar Duitschland en Italie, met de speciale opdracht, getuigenis af te leggen van de goede bedoelingen van Venezuela en de vriendschap- pelijke verstandhoudingen te herstellen. In den loop van het gesprek gaf Dr. Paul nog een opheldering omtrent het heweerde misverstand, dat bij hem zou geheerscht hebben betreflfende de komst van een Nederlandsch gedelegeerde, om met hem te onderhandelen. Hi] verklaarde van meening te zijn geweest, toen men te Caracas een voorloopige regeling trof betrefifende de door hem met verschillende landen te voeren onderhandelingen, dat de gezant van Nederland te Parijs gemachtigd zou worden door onze regeering, om de noo dige stappen te doen tijdens zijn verblijf in Frankrijk, waardoor het herstel der diploma tieke betrekkingen met Nederland slechts zou worden bespoedigd. Eerst te Parijs bleek hem dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken er prijs op stelde persoonlijk die onderhande lingen te voeren, waartegen by hem geenerlei bezwaar bestond. President Castro. Reuter seint uit Parijs dd. 20 Jan. Het //Journal des Debats" publiceert, onder voorbehoud, een telegram uit V ashington, waarin beweerd wordt, dat president Gomez en president Castro het met elkander eens zijn en dat de laatste wel degelijk van plan is naar Venezuela terug te keeren, wanneer Dr. Paul zijn zending vervuld heeft. Eigenlijk zou Paul alleen naar Europa gekomen zijn om de door Castro zoo onhandig afgebroken internationale en diplomatieke betrekkingen weer aan te knoopen, omdat Venezuela, om den geschokten staat van zijn financien te herstellen, leeningen wenscht te sluiten. Paul zou dan gekomen zijn omdat Castro ongeschikt is geworden om dat te doen. Zoodra Paul zijn zending vervuld heeft, zal men Castro naar Caracas zien terug- keeren om met open armen door Gomez ont vangen te worden. Dat Kalimest ook in den boomgaard goede resultaten kan hebben, leeien ons de proeven daarmee, weike in een der jongste »Veldbode"-nummers beschreven worden. Van Winter-goldpearmain werd te Feldbrunnen per boom in 5 jaren (1898-1904/ geoogstonbemest 47, zonder kali 46, met kali 74,13 K.G. Van Casseler reinette langs den openbaren weg te Offenbach aan de Main in 3 oogsten (1902—1904): on bemest 41, zonder kali 43, met kali 141 K.G. Van Duchesse d'Angoulfime-pyramiden op kwee te Leopoldsball in 3 jaar (1901—1904): onbemest 6,3, zonder kali 6,6, met kali 10 K.G. Van Beurre d'Hardenpont-pyi amiden op kwee te Leopoldsball in 1904: onbemest 17,6, zonder kali 14,72\ met kali 21 K.G. Van groote groene reine-claude (hoogslammen) te Feldbrunnen in 4 oogsten (1897—1901): onbemest 22,3, zonder kali 60, met kali 64 K.G. Van Victoria pruimen (hoogstammen) te Leopoldsball in 9 oogsten (1896—1904): onbemest 13, zonder kaii 69,5, met kali 92 K.G. Van kruisbessen te Leopoldshull in 10 oogsten (1895—1904): onbemest 5, zonder kali 5,7, mot kali 12,5 K.G. u Alle getallen zijn per boom of strnik berekend. Mij dunkt, ze toonen duideiijk aan, dat kalimest voor vruchtboomen niistekend werk kan doen. Doch 'tspreekt, dat dan geen gebrek mag zijn aan stikstof en evenmin aan pbosphorzuur of aan kalk. 't Nemen van proeven is ook in dezen heel aanbe- velenswaardig. Men bedenke wel, dat ooftboomen per Are gemiddeld uit den grond halen1500 Gr. kalk, 1000 Gr. kali, 750 Gr. stikstof en 500 Gr. pbosphorzuur. Wanneer we nu in de praktijk rondzien, zullen we bemerken, dat daar dikwijls met stalmest, super en slak nog al rijkelijk in den boomgaard wordt gewerkt. Kali geeft men over 't geheel te weinig. Wie 't wil probeeren, nerne per bunder 400—500 K.G. patentkali. Op zeer schralen grond nog wat meer. En wordt er een ondergewas geteeld, dan dient men bij 't bemesten daarmee natuurlijk rekening te houden. De M. Ct. schrijft Kreeg voor eenige weken een meisje te Zoutelande een ernstige beenbreuk doordat hare kleeren gevat werden door de ronddraaiende as, welke de beweging overbrengt van een rosraolen naar de dorschmachine, Maandag- midaag liep op vrywcl dezelfde wijze een landbouwer te Koudekerke eene armontwrichtiug op, die hem lang zal heugen. Zijn openstaande jas, gegrepen door de uitstekende verbinding van twee einden stang, werd opgerold, den patient naar den stang toehalende, juist ver genoeg om zijn arm, die over den stang heen- hing, uit het gewricht te seheuren eene ernstige bloeding maakte de zaak niet eenvoudiger. Waar in den laatsten tijd bovengeuoemde nuttige machines zeer veel in gebruik komen zij men op zijn hoede. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. (Hierbij kan nog herinnerd worden aan het onlangs nabij Sluiskil onder dezelfde omstandig heden voorgekomen ongeval met doodelijken afloop). Het fluiten der locomotieven Met ingang van 1 Februari worden de ver schillende fluitsigualen bij vertrekkende treinen der Staatsspoor afgeschaft en zullen vanaf dien datum alle treinen bij vertrek slechts het fluit- sein //geef acht" (een matig langen toon) doen hooren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1