y A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. D rankw e t. Op Leva, en Dood. No. 5251 Zaterdae: 1fi Januari 1909. 49e Jaargang. M I LIT I E. F E uTTleToN BERSTa BLAD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekliande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Ik heb op mijn talrijke reizen zelden een goedhartiger, vriendelijker, behulpzanier bevol- king aangetroffen, dan in dat steeds zoo afge- keurde Slavisehe zuidelijke Krain. Nooit heb ik er een onvriendelijk woord gehoord, noch iets van den veel besproken baat jegens den Duitscher opgemerkth. En toch bestond die, toch wortelde die diep in alle hat-ten, doch hij richtte zich, zooals de burgemeester mij den eersten avond had ge- zegd, niet tegen de Rijks-Duitschers, doch all een tegen de Kramers, die daar bet Duitsch wilden trouw blijven in het Slavisehe land. Daarvan kreeg ik dagelijks bewijzen door de uitdrukkingeu, die ik jegens Franz Schorn hoorde. Ik stelde belang in den jongen man en liet geene gelegenheid voorbijgaan zonder naarzijn toestana, naar zijn vroeger loven, naar alles wat hem betrof, te informeeren. Ik bad zoo gaarne de verdenking, die ik jegens hem koes- terde, op goede gronden bestreden, maar wat ik omtrent hem vernam, strekte niet om die verdenking te verminderen ook niet om die te versterken en bovendien, ik moest erkennen dat de bronnen, waaruit ik putten kon, niet gescbikt waren, om mij een goed beeld van den in treurige afseheiding levenden jongen man te geven, daar al die bronnen partijdig TER NEUZEN, 15 Januari 1909. Onder eere-voorzitterschap van mevrouw Dijckmeester-Wintgens, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Zeeland, beeft zich te Middelburg eeu comite gevormd om aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van de a.s. heugelijke gebeurtenis een geschenk van de Zeeuwscbe vrouwen aan te bieden. Het geschenk zal, naar gemeld wordt, bestaan uit een kinderwagen met toebebooren. Ook te Gent beeft zich, op initiatief van mevrouw Kuyk, echtgenoote van den Neder- landschen consul, een comite van 7 Nederlandsche dames gevormd met het doel aan de Koningin ter gelegenheid der a. s. gebeurtenis een baker- mand aan te bieden. Het beroep der onderwijzeressen Moes en Knijff te Zaamslag tegen de regeling van de jaarwedde der onderwijzers aan de dNrpsschool aldaar is niet ontvankelijk verklaard. De Staatscourant bevat de statuten van de vereeniging Stamboek van het Zeeuwseh- Belgiscb trekpaard (Studbook du cheval de trait Zelandais-Belge) tellulst(wijzigingin destatuten). De kommies 2e klasse bij de belastingen K. Dekker te Hulst wordt met ingang van 1 Februari a. s. verplaatst naar Gostburg. -- Het plan bestaat de Zeevaartschool te Vlissingen 23 Maart a.s. te openen, den dag dat in 1907 Prins Hendrik den eersten steen legde. In de week van 6 tot en met 12 Januari 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 7 gevallen van roodvonk, waarvan 4 te Arnemuiden, 1 te Ter Neuzen, 1 te Rilland-Bath en 1 te Vlissingen, en 7 van diphtheritis, waarvan 1 te Axel, 1 te Haamstede, 1 te HuRt, 1 te Ter Neuzen, 2 te Scherpenisse en 1 te Stoppeldiik. Zaamslag, 15 Jan. Op 26 Januari a.s. zal ter aauvulling van de vacature in den raad, ontstaan door het overlijden van den beer A. Riemens, de verkiezing plaats hebben voor een lid in dat college, de stemming zal plaats hebben op 5 Februari en de herstemming zoo noodig op den 16 dier maand. Axel, 14 Jan. Door de landbouwvereeniging #Vooruitgang is ons streven" alhier is de levering van 326.500 K.G. superphosphaat opgedragen aan den heer D. Scheele Az. te Ter Neuzen, voor den prijs van 2,20 per 100 K.G. waren. Alleen de adjunct, de kapitein en de burgemeester konden zich eenigszins boven het tegen hem heerscbende vooroordeel verheffen en de goede eigenscbappen van den jongen man erkennen. Dat Franz Schorn een flink, degelijk land- bouwer was, die de van zijn ouders geerfde gronden op zijne wijze met goedgevolg bewerkte dat bij iets degelijks geleerd bad, zich eene boven zijn stand verheilende kennis had ver- worven, werd door iedep erkend, doch over zijn karakter luidde bet oordeel zeer treurig. Het was een trOtsche, woeste, tot daden van geweld in staat zijnde jonge man, die vol partijhaat zijn Slavisehe werklieden slecht be- bandelde. Hebzucbtig en hardvoclitig als hij was, kende hij geen mededoogen voor de armen. Zijn eenig doel was geld te zamelen en zijn grondbezit te vergrooten, daarom had bij oog gestagen op de rijke mooie Anna Pollenz, niet omdat hij haar lief had, doch slechts uit hebzuchtZoo oordeelden zijn vijanden over hem, alleen de kapitein en de adjunct beweer- den, dat hij een man van eer was, wien men geen enkele lage handeling kon verwijten dat hij weinig sprat en trotsch was, dat hij in den partijstrijd met beleedigende en af- stootende heftigheid optrad, was niette looclienen doch alle tegen hem ingebrachte verdachtmakingen berustten op praatjes en laster. VY aar lag bij deze elkaar weersprekende oordeelvellingen de waarheid Ik dacht er tevergeefs over. Opvallend was zeker, dat een knappe, in goeden doen verkeerende, bescbaafde jonge man, zoo algemeen gehaat was, en het Axel. Bedankt voor bet beroep naar Wil- sum (O.) door deD heer P. de Putter, can- didaat te Axel. Boschkapelle. De onderlinge varkeusver- zekering „HeIpt elkander" hield hare jaarver- gadering in bet lokaal van den heer P. v. Dampen. Uit de verslagen bleek, dat het aantal leden61 bedroeg, bet aantal verzekerde varkens75. Op 1 Januari 1908 was in kas 610,456 er werd in 1908 ontvangen 159,76 en uitge- geven 456,05, zoodat op 1 Januari 1909 in l^as was 314,165. Tot voorzitter, ondervoorzitter, commissaris van toezicht, commissaris van orde, secretaris, penningmeester en keurmeester werden respec- tievelijk gekozen de beeren P. B. Mel, J. Gelderland, J. Sponselee, A. de Bakker, J. Lafarre, G. Fermont en J. v. Bastelaar, waar van de eerste vier genoemden bunne benoemiug slechts voorloopig aanvaardden. HontenRse. Uit de rekening en verant- woording, dezer dagen uitgebracht in de ten huize van den beer B. van Jole gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de Onderlinge Varkensverzekeriug ,/Eendracht maakt maeht" te Groenendijk, bleek, dat, hoe- wel onze vereeniging in tegenstelling met velen in andere gemeenten, slechts 1 donateur telt, met een batig saldo sloot. In verband met bet groote aantal leden dat gedurende 1908 en ook voor hut jaar 1909 is toegetreden, waardoor de risico naar men meende zeer toenam, werd de contributie van 12 tot 15 cent verhoogd. De aftredende bestuursleden werden staande de vergadering herkozen. In de vergadering werd hulde gebracht aan den heer J. Kooijman, rijksveearts te Hontenisse, die kosten noch moeite gespaard heelt, en door wien 200 varkens voor de vereeniging met serum werden ingeent, zoodat niet een van de iugeente dieren is bezweken waarom iederen varkenshouder kan worden aangeraden boven genoemd middel tegen de zoo gevreesde vlek- ziekte toe te passen. De voorzitter dankte ten slotte den secretaris- penningmeester en de commissarissen voor hunne werkzaambeden en de gewone leden voor het vertrouwen in bet bestuur gesteld en voor de door hen betoonde eensgezindheid. Nieuw Namen. Woensdag waren 2 mare- cbaussees van de brigade alhier op surveillance. was moeilijk aan te nemen, dat die algemeene baat hem gebeel onverdieud trof. Ik bad thans gelegenheid Franz Schorn meermalen te ontmoeten. Hij kwam bijna elken avond naar bet logement, en nam dan aan de ronde tafel de plaats in, die de adjunct hem steeds bereidwillig naast zich gaf. Mij scbeen het toe, dat de adjunct dit deed met bet doel een betere verhouding tusschen de jonge mannen en de overige in de Gouden Druif komende beeren te maken hi] haalde hem op aangename wijze zijoveel mogelijk in het gesprek, dat bij altijd zoo wist te lciden,dat Schorn volOp gelegenheid had zich door zijn belder, verstandig oordeel en zijn flinke ontwikkeling van den voordeeligsten kant te doen kennen. De kapitein, de burgemeester en de dokter steunden den adjunct in zijn doel, den vrede tusschen Franz en het overige deel van het gezelschap te herstellen deze nam echter tegen- over de vriendelijkbeid der beeren een zeer lijdelijke houding aan. De andere heeren groetten slechts hoffelijk als Franz binnenkwam of heengingzij ver- meden met hem elk direct gesprek, en daar bij zelf slechts het woord tot zijn vrienden of tot mij richtte, kwam hij slechts zelden in de nood- zakelijkheid met een der andere beeren een woord te wisselen. Zeer opvallend was van weers- zijdeu het doel elkaar vreemd te blijven tusschen den rechter en Franz. Tusschen deze beiden scheen een onoverkomelijke muur van afkeer te bestaan. Zij gunden elkaar geen woord of groet, Franz den rechter zelfs geen blik, doch de rechter beschouwde zijn vijand des te opmerkzamer. Terwijl zij even bij een landbouwer vertoefden, vervoegde zich aldaar een berucht persoon, zekere P. D., uit de naburige Belgische ge meente Beveren. Deze werd de marecbaussees gewaar en vluchtte toen in allerijl in de rich- ting der Belgische grens. Deze kregen door die overhaaste vlucbt argwaan en zetten hem achterna. Het gelukte ben den vluchteling te achterbalen en te grijpeu, waarna eene worste- ling ontstond, aangezien D. aan eene arrestatie traehtte te ontkomen. Het gelukte echter aan de marechaussees hem te overmeesteren en mee te voeren. Bij een ingesteld onderzoek bleek men een gevaarlijk persoon in handen te hebben gekre- gen, die door bedelen, gepaard met bedreigingen in zijn ondgrboud tracbt te voorzien en in Belgie zich reeds meermalen ter zake van zulke feiten voor de justitie had te verant- woorden. Hij is naar Middelburg overgebracht, om ter beschikking vau de justitie te worden gesteld. Retranchement. De Quaestor der classis IJzendijke heeft in 1908 ontvangen voor ver- schillende Synodale Fondsen Voor de Algemeene Wednwen- en Weezen- beurs gift van de Kerkvoogdijen te Aardenburg f 5 Ter Neuzen f 5 en Hulst 10. Voor het Hulppensioenfonds voor Emerite- Predikanten van de Kerkvoogdijen te Schoon- dijke, Groede, Sluis, Sint Anne ter Muiden, Aardenburg, Ter Neuzen, Zaamslag, Hulst en Sas van Gent c.a., van ieder 10. Voor het Fonds der Schraalste Predikants- traktementen van de Kerkvoogdijen te Breskens 6 Groede 1 en Zuidzande 2. Voor het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften enz.inzameling te Sluiskil (Ter Neuzen) 6,82. Voor bet Studiefonds niets ontvangen. Voor bet Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen collecten Biervliet /5,18 Water- landkerkje 2,50Schoondijke 7,05 Breskens 4,35 Sluis 8,18 Sint Anne ter Muiden 3,50 Sint Kruis 2,50 Oostburg f 2,08 Zuidzande /3,136; Retranchement 2,50; Oadzand 13,48 Hoek 6,30 Ter Neuzen 20,60 Zaamslag 28,20 Hontenisse c.a. f 8,321/3Sas van Gent 2,50 en Philippine 1,50. Nagekomen over 1907 IJzendijke 3,25 Schoondijke f 7,69 en Axel f 11,245. Gitten van Kerkvoogdijen te Aardenburg 5, Oostburg 10 en Ter Neuzen 5. Voor de Generale Ka3 Inzamelingen te IJzendijke f 21,18 Biervliet 5,75 Hoofdplaat 3,75 Waterlandkerkje 15,50; Schoondjjke 19Breskens niet gehouden; Groede y 6,11 Nieuwvliet 6; Sluis 44,95; Sint Anne ter Muiden f 10,75; Siiit Kruis 8 Aardenburg f 20,90 Oostburg Zoodra Franz 's avonds in het gezelschap ver- scheen werd de rechter opvallend stil. Had hij te voren veel, dikwerf te veel gesproken en zelfs op aangename wijze getfacht het gesprek leveudig te houden, dan bepaalde bij er zich later toe, slechts hier en daar een woord in te laten vloeien toch luisterde bij altijd opmerk- zaam toe, als de nog altijd in duister liggenden moord van het afgelegen liuis ter sprake kwam. Dan richtte zijn donker oog zich doordringend op Franz Schorngeen zijner woorden, geep gelaatsuitdrukking van den jongen man ontging hem dan. Zoo ziet de slang naar den vogel, dien zij bespringen wil. Het was misscbien een verkeerde gelijkenis, doch zij kwam telkens bij mij op, als ik den rechter zag in zijn optreden jegens Franz. Ik wist welke verdenking de rechter tegen Franz koesterde, en ook, dat hij in 't geheim ijverig in de weer was naar meer verdenkingen, kon't zijn naar bewijzen te zoeken. Ik wist, dat de rechter er op loerde, 't een of ander onbedacbtzame woord vau hem op te vangen, om dat tegen hem te kunnen gebruiken. (Wordt vervolgd.) D!t Mart verscfiijnt Haandae-, Woposrtag. en Vrijrtagarnis'l, nKffesvci tti op Feentdagen. bij de Fiona 1». J. VA\ BK SAKBF <e Ter Menaen. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van belangkebbenden dat de lotelingen, die voor volledige oefening zijn bestemd en bij bereden korpsen ingelijfd wenscben te worden, zich in de maand Januaii met bun verzoek moeten wenden tot den Minister van Oorlog of den Pro- vincialen Adjudant te Middelburg; dat in bet verzoeksehrift moet worden opgegeven naam en voornamen, beroep, woonplaats met aandui- dng van straat en buisnuminer, het korps, waaraan de voorkeur wordt gegeven, de gemeente, waarvoor hij is iugeschreven, het jaar, waarin hij heeft geloot en het lotingsnummer; dat zij, die zich opgeven, eerst in het najaar worden opgeroepen ter inlijving; dat slechts bij uitzondering zal worden toegestaan in Maart ingelijfd te worden, zij, die dit verlangen moeten daarvan doen blijken in bovengenoemd verzoek- Bchrift, onder mederieeling van de reden dat zij, die in Maart worden ingelijfd, uitsluitend bestemd zijn voor treinsoldaat of paardenverzorger dat zij hun verzoek aan den Minister ongefran- keerd kunnen inzenden, doch dat aan den Provin- cialen Adjudant moeten fran keeren; dat zij, die zich hebben opgegeven voor hunne inlij ving zulien worden opgeroepen om gekeurd te worderi dat zij, die daartoe een reis van meer dan 5 K M. moeten maken zoo noodig vervoerbewijzen krijgen voor spoor, tram of boot en e e n gulden voor ver- blijfkosten dat miliciens bij beredep korpsen 5 cents per dag meer soldij genieten dan andere miliciens; dat zij kortere herhalingsoefeningen hebben en vrij zijn van de Landweer; dat miliciens bij bereden korpsen, die vrijwillig onder de wapenen komen of blijven zonder zicli vast te ver- binden als vrijwilliger, f 15,premie krijgen voor elke 3 maanden vrijwilligen dienst en bovendien 1 cents per dag meer soldij. Ter Neuzen, den 12 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kenniB dat bij hen is ingekomen een verzoeksehrift om verlof tot den ver- koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank van FLORENT1A LOUISA REMERIJ, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, in het aan de zuidzijde felegen lokaat van het perceel plaatselijk gemerkt O 22, gelegen in den Oud Zevenaarpolder. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van het verlof scbriftelijk bij Bnrgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 12 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1