Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Aardenburg voor 11,13, D. J. Oggel te Axel voor 10,98, Chemiscbe Meststofl'enfabr. te Vlake voor 10,98, J. C. Meijer te Zaamslag voor J 10,96, P. de Bruijne te Axel voor 10,94, D. bcheele Az. te Ter Neuzen voor f 10,94, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 10,89.' VToor de Am. Superph. door (Joenen-Schoe- makers te Uden voor 6,87, J. P. de Moor- Vlaeminek te Hulst voor 6,86, G. H. Blondeel te Aardenburg voor 6,88, P. J. v. Ardenne te Dordrecht voor 6,82, D. J. Oggel te Axel voor 6,69', Wejjkman-Schippers te Breskens voor 6,672, D. Scheele Az. te Ter Neuzen von j 6,65, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 6,64. \001 kuperph* door de Internationale te Zwijndrecht voor 2,45, G. H. Blondeel te Aardenburg voor 2,35, Coenen-Schoemakers te Uden voor 2,34, P. J. v. Ardenne te Dordrecht voor 2,32, Wed. Groosman te lJzendgke voor 2,27=, D. J. Oggel te Axel voor J 2,25, Chemische Meststoffenfabr. te Vlake Hamelink te Ter Neuzen voor o o t ^001'-Vlaeminck te Hulst voor in ^c^eele te Ter Neuzen voor /2,235. Alle leveringen werden gegund aan den heer P. J. Scheele te Ter Neuzen. St. Jansteen. Bij C. V., slager alhier, hebben /atei dagnacht dieven in den slagerswinkel ingebroken en een aantal kilogammen roet, spek en worsten gestolen. Nog geen spoor van den dader ontdekt. W estdorpe. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 was als volgt Geboren 25 m„ 14 vr., totaal 39. Gevestigd 32 in., 44 vr., totaal 76. Overleden 15 m., 16 vr., totaal 31. Verfrokken 69 m., 67 vr., totaal 136. D m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1907 950 899 1849 v 31 1908 922 875 1797 alzoo verminderd met 52 persoueu. Levenloos aangegeven 2 vr. Voltrokken huwelijken 16. De firma W. J. van Hoogstraten, Boekhan- del, Noordeinde 98 te 's Graveuhage, is bezig met de samenstelling van een gids van de in Nederland bestaande, muziek-, zang- en dille- tanten-tooneelvereenigingen. In dit werk zullen gratis worden opgenomen alle bovenstaande vereenigingen in Nederland. De vereenigingen die in dit werkje wenschen te worden opgenomen, zenden daartoe franco opgaven van Naam der Vereeniging, doel en zetel, benevens de namen met voorletters van den Voorzitter, den Secretaris en den Penning- meester met hunne woonplaatsen. Voor de eerste maal na zijn redding heeft er een ontmoeting plaats gehad tusschen den kapitein van den ongeveer een jaar geleden bij W alcheren verganen Engelschen driemast- schoener //Doris" en de Schroevers. Zij hadden vernomen, dat de kapitein als gezagvoerder van een scbip op weg was naar Antwerpen en toen dit schip in aantocht was, roeiden zij er heen. Een heele poos werd aan boord vertoefd, maar op het verzoek om mee door te varen naar Antweipen en daar meer op gemak nog eens van elkanders gezelschap te genieten, konden de Schroevers niet ingaan. Zij verlieten den schoener, met de belofte, deze week, als het scbip weer voorbijkomt, nog even een afscheids- visite te zullen brengen. Te Lippenhuizen (Fr.) is Zaterdagmiddag een 8jarig knaapje door het ijs gezakt en ver- dronken. Een zoontje van den veehouder A. Hoo- gedoorn in de Schermer (N.-H.) waagde zich Zaterdag nog op het ijs der tochtsloot, met het noodlottig gevolg, dat het negenjarig ventje er door heen zakte en verdronk. Op de Hoofdvaart te Nieuw Vennep zijn Zaterdag 2 jongetjes van Oppelaar en Dol, die zich spelende op het zwakke ijs begaven, er doorgezakt en verdronken. Dinsdagochtend is aan den overweg op den Vleutenschen weg te Utrecht de 60jarige overwegwachter der Staatsspoorwegen C. W. B. bij het oversteken door een trein overreden en onmiddellijk gedood. Het lichaam van den ongelukkig^vas geheel verbrijzeld. Een agent van de politiehonden-brigade te 's Gravenhage werd Maandagnacht, door het aanslaan van zijn hond, opmerkzaam gemaakt op iets, dat ter zijde van den straatweg langs bet Malieveld in het struikgewas lag. Het bleek te zijn een slapende, circa 17jarige jongen, reeds geheel verstijfd van de koude. Naar het politiebureau gebracht, verklaarde hij de ouder- Ijjke woning te Rotterdam te zijn ontloopen en zich in het Bosch te slapen te hebben gelegd. Hij is door de zorgen der politie onder het ouderlijk dak teruggebrachc. Aan den Oostzeedijk te Rotterdam sprong een man op het achterbalcon van een voorbij- rijdende tram aan de zijde, waar het balcon gesloten is. Hij bleef op de treeplank staan en hoewel de conducteur dadelijk het sein gaf om te remmen, kon hij niet voorkomen, dat de man met het hoofd tegen een langs de lijn staanden trampaal sloeg. Hij bleef bewusteloos liggen. Binnengedragen in een woning, herkreeg liij het bewijstzijn en vervolgde zijn weg zonder naam en woonplaats te willen opgeven. Dinsdagochtend heeft te Utrecht de por- tier A. P., van de Aalmoezenierskamer met een revolver geschoten op den bode C. J. A. B. dier inrichting. B. werd niet ernstig getroffen en kreeg slechts een schampschot aan het hoofd. De dader werd onmiddellijk door de politie aan- gehouden. De oorzaak van dezen aanslag moet liggen in de omstandigheid, dat de portier eenige dagen geleden met den bode onaangenaamheden heeft gehad, tengevolge waarvan P. zijn ontslag aan die instelling moest nemen. Men meldt uit Arnhem In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een goede vangst gedaan, het gelukte baar namelijk de hand te leggen op den dader van een zeer groot aantal inbraken, in de laatste maanden van het vorige jaar en ook nog in deze maand gepleegd, inbraken, waarvan geen melding werd gemaakt om het onderzoek naar den dader niet te bemoeilijken. Ingebroken werd o. a. in twee kolenloodsen, in de fabriek van de firma De Leeuw aan den Amsterdamschen weg, in de Douaneloods, in het kantoor van de stoombootonderneming Concordia aan de Rijn- kadetweemaal in het kantoor van de firma I)uys aan de Rijnkade; bij de firma Leygraaff in de Kortestraatde firma flillen in de Vijzelstraat. Behalve bij de twee Jaatstge- noemde diefstallen, waarbij de dader zich door het boveulicht van de winkels toegang verschafte, werden de overige diefstallen gepleegd door uit- snijding der ruiten. Voorts herinnevt men zich van den diefstal in Musis Sacrum, waar ten nadeele van den directeur f 500 aan gouden tientjes, benevens een aantal brieven werden gestolen. Ook bij de andere inbraken was het steeds om geld te doen, enkele malen werd niets vermist. Nu werd in den laatsten tijd tot tweemaal toe ingebroken in het hulpspoorwegstation aan de Velperpoort te Arnhem, bij eene gelegenheid werd f 30 gestolen. Aeronderstellende, dat de dader nog wel eens zou terugkeeren hebben een paar rechercheurs er zich gedurende een achttal nacbten in hinderlaag gelegd en werke- lijk kwam de inbreker in den nacht van Zaterdag op Zondag terug. Toen hij bij het verkennen van het terrein geen onraad bespeurde, paste hij zijn gewone methode toe, sneed een ruit uit het raam van het kantoorlokaal en klom door de opening naar binnen. De rechercheurs had den toen gemakkelijk spel en zondertegenstand werd de stoutmoedige dief gepakt. Hij bleek te zijn een achttienjarige jongen, zekere V., wonende in de Schietscraat te Arnhem en hij be- kende al de bovengenoemde diefstallen te heb ben gepleegd. Zijne moeder, van wie vermoed wordt dat zij van de inbraken afwist en van het gestolen geld leefde, is eveneens gearresteerd. Ten huize van een vrouw te Enschede wonen twee familien in. Een der mannen kwam thuis, terwijl de drie vrouwen de flesschen op tafei hadden en deze blijkbaar goed hadden aangesproken. Met den binnenkomende werd ruzie gemaakt en deze, woedend geworaen, greep een koekepan om daarmee zijne kostvrouw te slaan. Bij ongeluk kwam de slag neer op het hoofd van een kind, dat eene lange drie centi meter diepe wonde werd toegebracht. In levens- gevaarlijken toestand is het naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Almelo gesteld. Zaterdag middag is uit het krankzinni- gengesticht te Venraij, voor de tweede maal binnen enkele maanden, ontvlucht, zekere Leen- ders, geboren te Maastricht en bekend als de hoofdman van de internationale dievenbeude, die geruimen tijd de omstreken van Maastricht, Luik en Vise onveilig heeft gemaakt. Leenders werd door de rechtbank te Maas tricht indertijd veroordeeld tot acht jaren ge- vangenisstraf en een jaar wegens poging tot moord. Nadat L. eenigen tijd in de gevangenis had doorgebracht, werd hij krankzinnig verklaard, en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht bevolen. Enkele maanden geleden werd L., na te Venraij ontvlucht te zijn, door de gemeentepolitie te Maastricht aangehouden, en weer naar het ge- sticht op transport gesteld. De man is nog steeds voortvluchtig. De Duitsche huzaar, die als nalatige voor de militie in Limburg werd gearresteerd, is te 's Hertogenboscb ingedeeld bij de le compagnie van het 4e bataljon infanterie in de Jacobs- kazerne. Sedert Driekoningen loopt die huzaar in zijn Duitsche uniform in Den Bosch rond. Russische toestanden. De beul van Jekaterinoslav is onlangs door zijn ojjvolger opgehangen. Een maand geleden werd hij ter dood veroordeeld, omdat hij in zijn vrije uurtjes reizigers op den heerweg beroofde en vermoordde. De Duitsche Rijkskanselier heeft bij de indiening van de begrooting voor het Duitsche rijk, er vooral nadruk opgelegd dat naar be- zuiniging gestreefd moest worden. Bezuiniging zoowel door den staat als door elk burger afzonderlijk, zou er de financien bovenop kunnen houden. Te drommel, waar zou anders het geld voor leger en vloot vandaan moeten komen De woorden van vorst Riilow zijn wel inge- slagen. Te Meseritz worden thans beambten gevraagd, om als nachtwaker dienst te doen bij inschrijving. Tot dusver bedroeg de jaar- lijksche bezoldiging dezer lieden gemiddeld 600 tot 800 mark. De oproeping ter vervulliug van een vacante plaats behelst nu de bij voeging dat bet vette postje aan den minst eischende gegeven zal worden. Als men eens met deze wijze van bezuiniging begon bij de vervulling van hooge staatsambten, booge rechterlijke ambtenaren, ministers b.v., wat zou zich een prachtig onaf- zjenbaar perspectief voor de schatkist opnemen, aegt het ,/Berl. Tageblatt." De terechtstelling der 4 bandieten had plaats voor de gevangenis van Bethune. Ge durende verscheiden jaren hebben zij tal van personen vermoord en bestolen en deze dier- menschen hebben daarbij eene buitengewone wreedheid aan den dag gelegd. Reeds Zater- dagavond om 9 uur zijn de beul van Parijs en zijn helpers naar Bethune vertrokken, waar zij des Zondagsmorgens te 11 uur door een geestdrif- tige menigte werden ontvangen. Deibleren zijn helpers werden ontvangen metdekreten: Leve onze bevrijders! Hun vertrek uit Parijs, de toebereidselen en de verzending der verscbillende voorwerpen voor de terechtstelling benoodigd, is gelukkig onopgemerkt door het Parijsche publiek geschied. De terechtstelling had plaats bij het opgaan van de zon, Maandagmorgen, voor de gevangenispoorten. De vier ter dood veroordeelden werden in denzelfden celwagea naar het schavot vervoerd. De Roo en Vromant toonden zich zeer ge- laten, Auguste en Pollet daarentegen legden grooten angst en vrees aan den dag. Onmid dellijk nadat de terechtstelling ten aanschouwe van een menigte van wel 20.000 menschen jilaats had, werden de lijken gekist en ter be schikking van de naaste bloedverwanten gesteld. In geval dat zij niet worden opgeeischt, zullen zij worden afgeleverd aan prof. Patoire, van de geneeskundige faculteit te Rijssel. De vier moordenaars werden 26 Juni door het Hof van Assises van Pas-de-Calais de Saint- Omer ter dood veroordeeld. De lijst hunner misdaden op te noemen zou niet wel mogelijk zijn. Zij hebben beroofd, gestolen. brandgesticht en gemoord, overal Waar zij kwamen, maar vooral in het noorden van Frankrijk en het zuiden van Belgie. 16 Augustus 1905 ver- moordden zij teLocon den herbergierLengl-mett, een man van 24 jaar. Drie maanden later, in den loop van November, doodden zij met vree- selijke wreedheid twee oudjes, Lecocq en zijn vrouw, en bovendien de dochter; 2 Januari sloegen zij het echtpaar Louzie dood te Oeom- beke, in een afgelegen woning. Een grijsaard van 77 jaar hingen zij op te Bailleul en schoten hem bovendien nog eenige revolverkogels in de borst. Eindelijk werden zij gearresteerd. Zj bedreven bun wandaden, geholpen door niet minder dan 27 medeplichtigen, waaronder 12 vrouwen. Omtrent de laatste oogeublikken van de ter dood veroordeelden vernameu wij, dat de lange tijd, welke verliep voor de terechtstelling zou plaats hebben, hen in de meening versterkte dat zij gratie zouden krijgen. Zij speelden kaart met hun bewakers en zongen in bun cel. Zij toonden een bijna kinderlijke vreugde, toen de advocaat-generaal hun eenige sigaretten gaf en enkele stuivers schonk om hun laatste oogen- blikken wat op te vroolijkeu. Zondag verkregen zij verlof aan hun familie te schrijven. Abel Pollet en Canut Vromant schreven aan hun vrouwen, waarvan de eene in de gevangenis te ,,Rennes is gedetineerdde ander is een zuster van Pollet; Vromant had een kind, dat twee jaren geleden in de gevangenis van Bethune geboren werd. Merkwaardigerwijs is bij deze ohtaarde lieden een groote aanhankelijkheid voor familieleden te constateeren. Abel Pollet trachtte zijn vrouw te redden door zichzelf op te offeren. Hij aanbad zijn beide kinderen, welke thans op een boerderij in de omstreken van Rijssel door den Staat zijn uitbesteed. Zijn vader, die in de omstreken van Hazebroek woont bezocht hem met Nieuwjaar. Een hartstochtelijk en aaudoenlijk afscheid maakte een eind aan dit onderhoud. De oude verliet zijn ter dood ver oordeelden zoon en schoonzoon onder vreeselijke emotie. Het Duitsche rijksgerechtshof heeft een hotelhouder te Eisenach zijn eisch, dat het klokkespel van de kerk na tien uur 's avonds niet meer spele, aangezien het de gasten in hun slaap stoort en dus zijn bedrijf benadeelt, toegewezen. De Duitsche vereeniging ter be- stiijding van rumoer wil nu zien gedaan te krijgen, dat in heel Duitschland 's avonds om 10 uur de klokkespelen stil worden gezet. De politie van Brussel zoekt thans naar behendige afzetters, die zeer slim te werk gingen. Zij namen uit de dagbladen van Rijssel de namen op van welgestelde personen die overleden waren. Dan stuurden zij aan't adres van den overledene, (zij deden alsof zij van het overlijden niet wisten) een brief van omtrent dezen inhoud ffWij hebben de eer, u er op te wijzen dat u het bed rag der verzekeringspremie nog niet betaald hebt. lndien de som ons niet toekomt voor (volgt een datum), dan zullen, in geval van overlijden, uw nakomelingen geen recht hebben op de sommen door u gestort. Het geld zal dan aan de verzekeringsmaatschappij komen." De geeischte sommen verschilden van 50 tot 500 fr. De brief viel gewoonlijk in de bauden der naastbestaanden, die, aangelokt door het beloofde kapitaal, aanstonds de som der premie opstuurden. Eenigen dagen nadien zonden de erfgenamen een brief, het overlijden melaende van hun bloedverwant, en waardoor zij het beloofde kapitaal opeischten. Natuurlijk bleef de brief zonder autwoord, en alzoo kwamen die menschen weldra tot de overtuigiug dat zij bedrogen waren. De afzetters hebben alzoo talrijke slachtoffers gemaakt. Rome, 13 Jan. lieden kwam opnieuw eene aardbeving voor, door geheel Toscane. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Vergadering van Maandag 11 Jan. 1909. Voorzitter de heer A. C. Lensen. Verder aanwezig de heeren Biankers, Drost en Van der Lubbe; Jater ook de heeren Van Rompu en Scheele. De Voorzitter opent de vergadering en roept het nieuw gekozen lid, den heer Van der Lubbe, het vvelkom toe, en drukt de hoop uit dat deze in het belang der Kamer en van de streek waaronder deze ressorteert, zal kunnen weikzuam zijn. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde het onderzoek der ingekomen geloofsbrieven van de heeren J. A. van Rompu en P. J. Scheele. Hij stelt deze in handen eener commissie, waarvoor hij benoemt de heeren Drost en Van der Lubbe, om daaromtrent rapport uit te brengen. Bij monde van den heer Drost deelt de commissie, na onderzoek mede, dat de stukken in orde zijn. De Voorzitter verzoekt alsnu den Secretaris de heeren Van Rompu en Scheele te \erzoekeu ter vergadering te komen, waaraan deze voldoet. Nadat de genoemde heeren ter vergadering zijn ge- komen lreet de Voorzitter hen weikom, de hoop uit- sprekende dat zij in het belang der Kamer en van den handel zullen werkzaam zijn. Alsnu wordt bij loting aangewezen de volgorde der pluatsen die door de ledeu zullen worden bezet. Daar het gewoonte is, van den Voorzitterszetel in de eerste vergadering des jaars een terugblik te werpen op het ut'geloopen jaar, wenscht de Voorzitter dit ook thans te doen. Kon de handel en nijverheid in het algemeen op het afgeloopen jaar niet met tevredenheid terugzien, ook de transithandel alhier gaf geen reden tot roemen. De vaste lijnen van Liverpool, Leith en Middlesbro hadden een minderen aanvoer. Het vervoer van ijzer bleef stationnair. Daarentegen was de aanvoer van bout grooter dan in 1907. Kwamen in dat jaar 44 schepen met bout binnen, in het jaar 1908 kwamen er 60 schepen en spreker meent nu reeds te kunnen zeggen dat de aanvoer van hout naar deze haven ook in het jaar 1909 weer drukkcr zal zijn. De honthandel gaat dus kier vooruit. De havenkwestie is in het afgeloopen jaar een beetje verder gekomen. Nadat de Kamer met den Hoofd- ingenieur van 's Rijkswaterstaat had geconfereerd, heeft ook de gemeenteraad zich omtrent de plaunen uitge- sproken en de Kamer heeft daarna aan den Minister nader zijne meening omtrent het plan kenbaar gemaakt. Thans wordt het antwoord van den Minister afge- wacht en is er weinig meer van bekend dan dat het plan in den Ilaag nog in een stadium van onderzoek is. Vaststaat dat op de staatsbegrooting voor 1009 daarvoor geen gelden zijn uitgetrokken. Ilopen we zegt spreker dat dit alsnog' bij suppletoire begrooting zal gesckieden. Geconstateerd kan verder worden dat de nieuwe sluis in het laatst van het afgeloopen jaar voor de vaart is opengesteld. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de sluis alleen ten behoeve der vaart op Gent zou worden opengesteld, doch nadat daaromtrent bij de bevoegde autoriteiten pogingen waren aangewend door den voor zitter der Maritime Vereeniging en spreker, werd toe- gestaan dat daarvan ook gebruik kon worden gemaakt door schepen voor onze haven bestemd. Dat dit noodig was is reeds daardoor gebleken dat sedert schepen zijn binnen gekomen die door de Westsluis niet hadden kunneu schutten. Te verwachteri is het dat het jaar dat we thans voor ons hebben, meerdere en grootere schepen zal brengen, al is het niet voor de geregulde lijnen, daar deze over bet algemeen kunnen bediend worden met schepen van kleiner charter, die dus door de oude sluis kunnen schutten. In het afgeloopen jaar heeft de Kamer met een be- pcrkt aantal leden moeten werken, daar een omstan digheid aan gekozen leden belette hunne plaatsen te bezetten. Wanneer thans ook de zevende zetel zal bezet zijn is de Kamer weer compleet. Spreker hoopt dat de leden gezamenlijk zullen kun nen doen, wat handel en nijverheid van hen eischen. Ilierop stelt de Voorzitter aan de orde de jaarlijksche benoeming van den Voorzitter, den vice-voorzitter en den bode. Bij de stemming voor Voorzitter worden 3 stemmen uitgebrackt op den heer Lensen, terwijl 3 briefjes in bianco zijn. Thans ontspint zich eene discussie over de vraag hoe de uitslag dezer stemming moet worden beschouwd. Het reglement zegt alleen dat verkiezingen gesckieden bij volstrekte meerderheid van stemmen. De heer Drost merkt op dat, als gehandeld wordt zooals bij de stemmingen voor de leden der Kamer, waarbij bhjkens de zoo juist ingekomen proceesen-ver- baal de briefjes die van onwaarde zijn niet meetellen bij de berekening van de volstrekte meerderheid, er kier maar 3 geldige stemmen zijn uitgebracht en de heer Lensen dus met algemeene stemmen zou gekozen zijn. De Voorzitter merkt op dat het reglement bier geen aanwijzing geeft hoe de bianco briefjes moeten be schouwd worden. Hij meent dat eene nieuwe vrije stemming zou moeten gehouden worden, doch refereert zich aan het oordeel der leden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2