Gemengde berichten. BURGERLI1KE stand. Predikbeurten. Donderdag Id Januari 1909. Uervormde Herk. ler Neuzen. s Avonds 5J u., Ds. A. Tim merman, Bijbellezing. In verband met de voorgenomen verandering in de plaatsing der banken, zal bij die gelegeniieid met het oog op de accoustiek een proefgenomen worden met een hulppreekstoel, geplaatst in het midden der langeziide van het gebouw. Uit IJmuiden wordt geraeld rijdagnacht zijn door den Nederlandschen stoom trawler Prima Vera Y. M. 47 aangebracht 16 man equipage van het Deensche stoomschip Stanton, welk stoomschip 15 mijlen westelijk van IJmuiden is gezonken. De Prima A era, van de N. V. Zeevisschery 1 esca, kapitein K. Koper, was op de reis naar huis. Het stoomschip Stanton, thuis behoorende te [Copenhagen aan de reederij H. Kirschner, was met eene lading oud ijzer bestemd van Bremen naar Savona. In den afgeloopen nacht werd het stoomschip overvallen door een hevigen bui. gepaard met windvlagen, waardoor het schip lek stootte en begon te zinken. Negen man vluchtten in een der scheepsbooten en bereikten de Prima Vera. Onmiddellijk werd hulp verleend door den stuurman van den trawler J. van der Steen en den matroos A. Prins, die met een der equipage naar het zinkende stoomschip terug- keerden en ondanks het hevige weer er in slaagden de oveiige zeven man te redden, zij het ook met groote moeite. Onmiddellijk daarop zonk het stoomschip. De Stanton was een stoomschip van 466 registertonnen en in 1870 gebouwd. Gezagvoerder is kapiteinB. Svendsen. Door bemiddeling van de reederij Pesca werd de verdere zorg voor de bemanning overge- dragen aan het Deensche eonsulaat te Amster dam. De Kamper Ct. schryft Wie den bodem van de kan wil schoonlikken, krijgt wel eens gevoelig het lid op den neus. Dit oude spreekwoord is wel eenigszins van toepassing op de Urkertjes. Zooals Woensdag werd medegedeeld, was dien ochtend de Baron Rengers van Kampen vertrokken, om te trach- ten Uik, waar men aan verschillende onmisbare artikelen gebrek begon te krijgen, te berei- ken. Dit is dan ook gelukt, maar niet dan met geduchte krachtsinspanning, getuige dat men eerst den volgenden morgen er in slaagde de haven van Urk te bereiken. Na vlug"de lading gelost te hebben, nam de Baron een paar uien later de terugreis weer aan, maar reeds na een kwartiertje stoomens brak plotse- ling de koning (spil of standaard) van het roer, zoodat de boot hulpeloos bleef vastzitten Daar de toestand volstrekt niet zonder ge- vaar was, kuoopte de jonge kapitein Halbe de Groot onderhandelingen aan met de toegeloopen Uikers, om te trachten de Baron" weer met man en macht in de haven terug te sleepen. De Urkers, meenende het ijzer te moeten smeden nu het heet was, stelden echter zulke hooge eischen, dat De Groot er aanvankelijk niet op kon ingaan. Eindelijk echter, vreezende voor erger, moest hij de gestelde voorwaarden wel aannemen. Nu worden er touwen en kabels uitgebracht en het getrek begon, maar mee- vallen deed bet niet. Een vlet sloeg er bij om, welk ongeval nog al gelukkig afliep alleen werd een der inzittenden gekwetst. Ten laatste knapte tot overmaat van ramp de kabel, zoodat de pogingen moesten gestaakt worden. Door het draaien van den winddreef in den nacht van Donderdag op gisteren de boot naar het Zuidwesten at, waardoor zij aan den Hollandschen kant is veel blank water ten laatste vrijkwam en het der bemanning toen gelukte met eigen kracht de baven van Enkhuizen te bereiken. Het buitenkansje of liever met het oog op de hooge eischen de buitenkans is dus den neus der Urkers leelijk voorbijgegaan. Een huzaar van het garnizoen te Krefeld kwam dezer dagen minder aangenaam terecht. In Limburg uit Duitsche ouders geboren en eveneens hier woneude, werd hjj toen hij den leeftyd voor de inschrijving bij de militie had bereikt, ambtshalve ingesehreven. Hij is daar- tegen niet opgekomen. Maar by de inlijving is hij niet verschenen. Intusschen nam hij als vrijwilliger dienst bij het regiment huzaren te Krefeld. Met Nieuwjaar kwam bij in zijn kranige uniform een bezoek brengen bij zjjne ouders. Doch daar hij in het Alg. Politieblad stond gesignaleerd als een nalatig militieplichtige, had de veldwachter hem spoedig te pakken. Hij werd vervolgens naar Maastricht overge- braeht en volgens de wet voor Ged. Staten geleid, om te worden gekenrd, of hij geschikt was voor den dienst. Ged. Staten verklaarden hem geschikt en leverden hem in zijn mooi pakje over aan de Nederlandsche militaire au- toriteiten, om zijn dienst als milicien uit te dienen. (N. Koer.) Van een spaarpot. Men schryft aan de N. R. C. Te Terapel, gemeente Vlachtwedde (Gr.), woonden sedert tal van jaren in hetzelfde huisje, gelukkig en tevreden, twee op jaren zijnde menschjes, die den gouden bruiloft zoo gelukkig hadden gevierd. Vanaf den eersten huwelijksdag hadden man en vrouw dagelijks hun brood verdiend, ja meer nog, want voor den ouden dag was een aardig duitje opgeborgen. En ze konden het niet in woorden brengen, wanneer ze verhaalden, dat ze, zuinig als ze waren, onbezorgd het einde van hun leven konden naderen, zonder ooit diaconie- of armbestuur lastig te zijn geweest. Met de laatste feestdagen wilden de oudjes nog een bezoek naar elders afleggen. Hun woning zou aan de zorgen der buurvrouw worden toevertrouwd, benevens ook de spaar- duiten 510), die aanwezig waren. Zulks was reeds eerder voorgekomen en steeds in orde geweest. Wie begrypt den schrik der oudjes. toen by hun terugkomst 245 van het opgespaarde geld verdwenen is, het geld, dat hem tot dus- verre behoedde hulp van derden te vragen. De buurvrouw ontkent alle schuld, want ook zij staat goed aangeschreven. We vernemen, dat de officier van justitie te Winschoten een onderzoek naar dezen diefstal zal instellen. Het geheele dorp is onder den indruk van dezen raadselachtigen diefstal. Woensdagavond vond te Appelterre een brievenbesteller, die langs de spoorlijn naar huis huis ging, naast de baau een oude vrouw be- wusteloos liggen. De man verwittigde den dichtbijzijnden baanwachter en, na veel zorgen, kwam de vrouw tot bezinning. Zij verklaarde 70 jaar oud te zijn en woonachtig te Geeraards- bergen; zij had uit een venster van een waggon willen kijken, toen het portier, dat slecht ge- sloten was, open ging en zij uit den trein viel. De arme vrouw is naar haar woning overge- bracbt; men hoopt haar te redden. Te Dinxperlo werd het vorige jaar het echtpaar A. op advies der gezondheidscommissie uit zijn woning gezet. De menschen gingen toen, bij gemis aan een woning, huizen in efen diepen kuil, door eenige planken beschut. De gezondheidscommissie, inziende dat deze wijze van wonen nog ongezonder is, heeft thans de hulp van het gemeentebestuur ingeroepen om een betere woniug te verschaffen. Vrijdag kwam een moeder te Zwaagdijk (N.-H.) tot de ontdekking, dat's nachts muizen hand^n geknaagd aan de handjes en voetjes van haar tweejarig kind. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, die gevaar door bloedvergiftiging gelukkig nog kon afwenden. De gehuwde arbeider Haan, te Purmer (N.-H.), is Vrijdag by het snoeien op het erf van den heer Wessels, uit een boom gevallen en aan de gevolgen overleden. De stam was glad door sneeuw of ijzel. Woensdagavond geraakte te Amsterdam een oude man in het water van de Prinsengracht en werd daaruit zonder teekeuen van leven op- gehaald. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd naar de oude Wester- begraafplaats overgebracht. Donderdagochtend had op het plein voor het station te Ostende een vreeselijk ongeluk plaats. Eenige sjouwers waren met een beweegbare kraan bezig metalen kabels op een waggon te laden, toen eensklaps de ketting brak, waarahn juist een der zwaarste kabels hing. De last viel eerst op den rand van den waggon en rolde daarna op den grond, terwijl hij in zijn val twee werklieden trof, waarvan de eene, afgrijse- ljjk verwond op slag dood bleef, en de andere half verpletterd werd. Het duurde vrij lang eer de ongelukkigen bevrijd konden worden, want daar er niets bij de hand was om den la^j; te lichten, moest men eerst een paar dommekrachten in de werkplaats van den spoorwegdienst gaan halen. De gewonde werd naar het ziekenhuis gevoerd. De Siciliaansche prinses Russo verhaalt, dat toen zij met anderen bij de aardbeving het veege Jijf uit haar paleis redden, een oude man een van de bedienden, niet meegegaan bleek. Men liep terug, om hem te wekken, maar hij wilde niet opstaan. Hij zeide, oud genoeg te zijn, om te sterven en dat hij even goed door een aardbeving als door iets anders om het leven kon komen. Donderdag morgen werd er brand ontdekt in de slaapkamer van een huis der Salvator- straat te Gent, waar een 20jarig meisje ziek te bed lag. Dit meisje werd erg gebrand en moest door middel van een ladder door een venster gered worden. Men dacht dat de brand veroorzaakt werd door een petroleumlamp, die nabij een kapstop geplaatst was, want alle kleedingstukken waren verbrand. Een blad weet echter te vertellen dat het meisje, volgens haar eigen verklaring, zich zelf heeft willen verbranden, omdat zij aan een ongeneesbare ziekte leed, die haar on- dragelijke pijn veroorzaakte. Zij was met dit doel op een zak zaagmeel gaan liggen, dien zij in brand had gestoken. Des avonds was de ongelukkige stervend. De gemeentekas van Kopenick, die al eens aan den aanval van den valschen kapitein Wilhelm Voigt met zijne opgecommandeerde soldaten heeft blootgestaan, is opnieuw beroofd. Dinsdagochtend is een inbreker voor dag en voor dauw in den kelder onder het raadhuis gedrongen en van daar in het lokaal waar de kas bewaard wordt, gekomen. Hij scbijnt in zijn werk gestoord te zijn, want hij heeft al zijn inbrekersgerei laten liggen en alleen de k'leine kas, die een 600 mk. bevatte, kunnen leeghalen. Onder dat geld lagen verscheidene jubileumsmunten, tweemarkstukken met den beeldenaar van Keizer Frederik en vijfmark- stukken met het tegenwoordige keizerlijke paar erop. De ambtenaar, die ze zorgvuldig bijeen had gebracht, treurt over het verlies van de schoone verzameling. Twee vrouwelijke patienten in het koninklijk ziekenhuis voor ougeneeslyken te Londen hebben dezer dagen een eigenaardig jubileum gevierd: 't was 50 jaar geleden, dat zij in het ziekenhuis opgenomen werden. Al die jaren hebben zij haar vreeselijk lijden met veel geduld gedragen. Het personeel van't ziekenhuis maakteeenfeestje van het jubileum. Ofschoon in Frankrijk de doodstraf nog steeds officieel bestond, werd deze de laatste jaren niet meer toegepast, aangezien de veroordeelden door de presidenten daarvan gratie verkregen. Een voorstel tot afschaffing der doodstraf is onlaugs door de Kamer verworpen, tengevolge waarvan, met de gratieverleening uit gewoonte, is gebroken. Heden morgen werden 4 beruchte misdadi- gers, die tal van misdrijven in Belgie en Frank rijk op het geweten hadden, geguillotineerd. De aardbeving. Uit Calabrie. Over het lot der kleinere plaatsen in Calabrie worden langzamerhand wat nauwkeuriger be richten bekend. Zij zijn zeer treurig. Men had uiteraard het eerst zjjn aandacht gewijd aan de grootere plaatsen en daardoor waren de kleinere eenigszins in het vergeetboek geraakt. Te Gallico hebben de ongelukkige menschen vier lange dagen moeten wachten eer het En- gelsche slagschip Exmouth er aankwam. Gallico was een stadje van 5000 inwoners aan de Cala- brische kust, acht kilometer ten noorden van Reggio. De bemanning van het Engelsche schip richtte een veldhospitaal op met 250 bedden en liet de noodige ziekenverplegers achter. Het hospitaal was het eenige toevluchts- oord voor de gansche omgeving. Uit het ver scheidene kilometers verder liggende Catona werden de gewouden in draagbaren naar het hospitaal gebracht. Van de 3500 inwoners van laatstgenoemde plaats waren 2000 omge- komen. Volgens de jongste berichten uit Reggio zijn aan den straatweg tusschen Reggio en Campi, d. w. z. op buiten het door de epidemie bedreigde terrein liggende plaatsen, kampe- menten opgericht. De reddingsarbeid is vol- komen geregeld. Engelsche, Duitsche, Ame- rikaansche en.Fransche reizigers, die in Italie vertoeven, zenden rijkelijk gaven in voor de slachtoffers. De soldaten zoeken nog altijd on- vermoeid naar lijken. In de omgeving van Reggio worden nog aanhoudend aardschokken gevoeld. Verschillende gebouwen, die door de eerste schokken gespaard waren zijn nu ook in puin gevallen. De dorpen rond Messina. Een berichtgever te Messina wijst op de noodzakelykheid van hulpverschaffing aan de dorpen in de buurt van Messina, die, verscholen als ze liggen in de bergen, geen andere ver- bindingen met Messina hebben dan op een oude postkoets en al hun voedingsmiddeleu van Mes sina kregen. De bewoners dier dorpen lijden het grootste gebrek. En in troepen komen ze van hun bergen, met het geweer onder den arm, dat elk goed Siciliaan bezit. De bericht gever lacht echter om de verhalen van roover- benden, die uit de omliggende dorpen op Messina zouden afkomen. Hij heeft zelf die krachteloize stumpers gezien, de een al in be- beklagenswaardiger toestand dan de ander. Die mensehen komen naar Messina om profijt te trekken van de spijsuitdeelingen, waaraan zij groote behoefte hebben, maar niet om te plunderen. Er zijn ook heel wat lieden, zegt de correspondent, die als plunderaars worden opgepakt en doodgeschoten, maar die toch in werkelijkheid geen misdadigers waren. Bij een toestand van algemeene verwarring als er na de vamp heerschte konden dergelijke dingen intusschen moeilyk worden vermeden. Terugroeping der oorlogs- s c h e p e n. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Minister van Marine de Fransche oorlogsschepen, die voor Messina liggen, zal terugroepen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duitsche kruisers eveneens spoedig zullen vertrekken, daar hun diensten overbodig zijn geworden. Verschillende berichten. Te Napels is het overvol van vluchtelingen. Er moest nog een kazerne worden afgestaan ten gebruike van 2500 vluchtelingen. Omeen al te groote opeenhooping van vluchtelingen te Napels te voorkomen, heeft de regeeriug spoedmaatregelen genomen voor het bouwen van barakken in Calabrie. Er zijn drie stoom- booten met hout naar Calabrie gestuurd. Ook in Messina worden met spoed barakken gebouwd. Er worden daar graven gemaakt, waar 130 lijken tegelijk in gaan. De lijken zijn meerendeels ongekist. Officieren, yjer identiteit is vastgesteld, krijgen afzonderlijke graven. Al meer komen berichten, dat er nog (eenige waanzinnige) overlevenden gevonden zijn. O. a. zou er nog een vrouw van 106 jaren uit het puin zijn gehaald, die nog leefde maar bijna onmiddellijk den geest gaf. Van verschillende kanten gaan thans in de pers stemmen op tegen den herbouw van Mes sina, daar de sterk gezakte liavenkade nog voortdurend verzakt en zoo de benedenstad ook doet verzakken. In Calabrie heerscht gebrek aan personeel voor het lossen van het bouwmateriaal. De landliedeu willen naar 't schijnt, zeer hooge loonen hebben voor het werk. Te New-York zijn 400 Sicilianen aange- komen. Toen zij van het ongeluk in bun vaderland hoorden, was hun ontroering onbe- schrijfelijk. Velen weenden uren lang. rouwen vielen in onmacht. Het heet thans, dat er te Reggio 25,000 menschen het leven verloren hebben. INGEZONDEN 8TUKKEN. Mijnheer de Redacteur I Verzoeke mij eenige plaatsruimte te willen verleenen omtrent eene opgedaue onaangename ervaring. Daar er dezer dagen, met den wintertyd, alhier vele schippers vertoeven, rees bij enkelen onzer het denkbeeld om eenige avonden te be- steden aan het houden van bijeenkomsten om daarin onderling van gedachten te wisselen over verschillende bandels- en sclieepvaartbelangen, tot nut van het schippersbedrijf. Als vergaderlokaal werd daarvoor gekozen de zaal van het logement ,,'s Lands Welvaren. Overeenkomstig het voornemen vergaderden wij een avond, die geheel naar het genoegen der deelnemers afliep. In deze samenkomst werd o.m. gesproken over de cooperatieve vei- eenifing van Binnenlandsche vrachtvaart, tei- wijl men voornemens was in eene volgende oo ter sprake te brengen het schoolonderwys voor schipperskinderen waaromtrent hier zooveel onverschilligheid bestaat. Verder namen verschillende aanwezigen op zich om de volgende vergadering in ruimeren kring bekend te maken, zoodat daaraan meerdere schippers zouden kunnen deelnemen en het voorgesteld plan dus ruimere belangstelling zou kunnen wekken. De tweede vergadering nam den volgenden avond een aanvang, maar tot groote teleur- stelling dergenen die werkzaam wilden zyn in het belang der schippers. waren enkelen der opwekomenen voortdurend hinderlijk en stoorden de" sprekers, die daardoor van het door hen behandelde onderwerp werden afgetrokken, en ten slotte geen lust meer gevoelden op deze wijze door te gaan, waarom de yeiga ering werd ontbonden. Meester alcohol of anderszins was naar het mij voorkomt aan de handebngen van bedoelde personen niet vreemd. Ik wilde, Mijnheer de Redacteur op het ge- beurde de aandacht vestigen, in de hoop dat de verstoorders der vergadering het verkeeide hunner handeling zullen mzien, en voor het vervolg mannelijker voor den dag zullen komen wanneer zij eene vergadering zullen bywonen, die belega is tot het bespreken van onze belangen. Ter Neuzen. EEN SCHIPPER. Marinas de Jonge en van Adrians^de Kraker. oud 77 j., echtg. van Maria Elisabeth Jon

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2