Gemengde berichten. Predikbeurten. Binnengekomen yoor Gent. a. Stoomschepen stukgoederen 511 1.491.393 hout 221 829.142 kolen 212 522.458 phosphaat 11 46.716 hout en vlas 21 79.129 vlas 19 69.434 erts 11 31.605 petroleum 7 40.014 naptha 16 17.840 diversen 30 116.031 graan 14 19.247 zout 2 5.138 steenen 5 12.891 ledig 75 107.383 1155 3.388.421 b. Zeilschepen guano 5 8.503 chinaclay 36 14.975 zout 5 1.292 diversen 7 2.608 hout 21 41.474 graan 7 5.240 ledig 2 821 83 74.913 Totaal 1238 3.463.334 Hiervan werden door de nieuwe sluis geschut 42 schepen, metende 193.774 M3., 6 stoom- booten waren wegens hunne afmetingen ta groot voor de Westsluis. (Gedurende 1907 kwamen voor Gent binnen 1165 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 3.139.797 Ms.) Van Gent vertrokken naar zee. Stoomschepen stukgoederen 526 1.488.027 phosphaat 87 263.186 aardappelen 12 19.613 cement 9 22.671 macadam 16 32.150 diversen 5 9.168 suiker 3 5.802 ledig 574 1.779.603 Zeilschepen cement macadam phosphaat diversen ledig 1232 3.620.220 15 6 43 3 25 8.170 1.923 25.060 2.454 48.593 92 86.200 Totaal 1324 (Gedurende 1907 voeren zeeschepen.) 3.706.420 van Gent nit 1229 Binnengekomen voor Selzaete. Stoomschepen creosoot 20 hout 1 ledig 2 Zeilschepen creosoot 9 hout 1 soda 1 zout 2 23 14.272 1.186 2.158 5.687 535 313 476 17.616 13 Totaal 36 (Gedurende 1907 kwamen voor 7.011 24.627 Selzaete binnen 26 zeeschepen, metende 21.062 Ms.) Van Selzaete vertrokken naar zee. Stoomschepen creosootolie 6 ledig 18 5.257 12.461 Zeilschepen creosootolie ledig 4 6 24 10 34 2.582 3.043 17.718 5.625 23.343 gedurende 1907 Totaal (Van Selzaete vertrokken naar zee 22 zeeschepen.) Nog werd alhier opgeschut met bestemming voor bas van Gent 1 stoomschip, geladen met hout. metende 10 14 M3., welk stoomschip vandaar naar zee ledig uitvoer. Binnenschepeu werden opgeschut door de OostsluisStoomschepen 1853 Zeilschepen 6039 7892 859 door de Westsluis: Afgeschut door de Oostsluis Totaal 8751 Stoomschepen Zeilschepen 1848 5676 door de Westsluis 7524 599 Totaal 8123 (Gedurende 1907 werden door de Oost- en Westsluizen alhier opgeschut 6467 en afgeschut 6379 biunecvaartuigen.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. Voor bovengenoemde rechtbank zal 29 dezer worden bebandeld de zaak tegen G. F. K., logementhouder te Ter Neuzen, verdacht van heling. Zondag 10 Januari 1009. Woensdag 13 Januari 1009. Woensdagavond is de 70jarige schipper M. V., bij het zich aan boord begeven van het rijnschip Andante, liggende in de Maashaveu, te Rotterdam, door het kantelen van de loop- plank te water gevallen en verdronken. Zijn lijk werd een paar minuten later opgehaald en aan boord gebracht. Tevergeefs heeft men nog getracht de levensgeesten op te wekken. In een der waggons op de lijn Nieuwe- schans-Oldenburg is Woensdagmorgen het lijk gevonden van een reiziger, die door verstikking den dood moet hebben gevonden. Te Winschoten is aan een der loketten van het postkantoor een valsche gulden in be- taling gegeven, die ter beschikking van den officier van justitie is gesteld. Te Akkerwoude had een fietser de onvoor- zichtigheid met een bijl in de hand te rijden. Hij trof een kind zoodanig in den hals, dat de slagader getroffen werd en het kind doodbloedde. Een onderaardsche woning. De beer H. G. Lammens, te Katwijk aan Zee, deed een eigenaardige ontdekking. Toen hp zich met zijn beide zoons in zijn hoenderpark bevond, zakte een der jongelui plotseling in den grond. Nu werd er een groote ruimte onder den grond zichtbaar, zoo groot, dat een niet al te talrijk gezin er gemakkelijk in kon wonen. De zol- dering was gevormd van planken, die om het inregenen te beletten, dakpansgewjjze op elkaar waren gelegd. Op deze zoldering was eea twee decimeter dikke laag zand aangebracht. Om in het onderaarsche hoi af te dalen, diende een houten ladder, tegen een der wanden neergezet, boven welke ladder een luikje in de zoldering toegang verleende tot de woning. En daar binnen vond men nueen tafel, een stoel, een fleschje inkt, een pen. een paar manchetten, een mes, een ganzenspel met een paar dobbelsteenen enz. De ontdekking was weldra in het dorp bekend en aanstonds gingen vele een kijkje nemen. Het is niet onmogelijk, dat het hoi tijdens de strenge koude in de vorige week aan een paar zwervers tot woning heeft gediend. 's Nachts wordt er politie geposteerd, om de wacht te houden of de eventueele bewoners zich ook zullen vertoonen. Maandagmiddag kwam te Coevorden een ernstig ongeluk voor. De tram, die om 5 uur naar Rlasinaveen vertrekt, was even buiten het station, toen zekere A. Hubert en zijn aanstaande echtgenoote, de 27jarige Willempje Veenstra van Barger Compascum er in den gang in wilden stappen. Eerstgenoemde gelukte dit, doch laatstgemelde kwam, daar het donker en glibberig op den weg was, te vallen eu geraakte onder den personenwagen, die door de schok uit de rails liep, terwijl de twee volgende wagens eveneens derailleerden en dwars over den weg kwamen te staan. Door krachtig remmen van den machinist brak een koppeling, doch de tram stond bijna onmiddellijk. Door het trampersoneel en andere toegescho- ten personen werd de vrouw onder den wagen weggehaald, waarbij bleek, dat de beide beenen haar letterlijk waren afgereden. Bijna onmiddellijk was hulp aanwezig en de ongelukkige werd naar de ziekeninrichting ver- voerd. De inmiddels verschenen doctoren Lok- ker en Homan beproefdennog een amputatie, die helaas niet gelukte. De gewonde overleed binnen een half uur. Een vrouw orngekomen. Men meldt uit Gouda Te ruim vijf ure Donderdagmorgen werden de politie en brandweer te Gouda gealarmeerd voor een brand in Concordia, het gebouw der societeit R. K. Leesvereeniging op de West- haven. Heel midden in 't groote gebouw bleek de brand te woeden. De brandweer baande zich een doortocht door de ramen aan de voor- en achterzijde (aan de Peperstraat) van het ge bouw en tastte met eenige slangen op de waterleiding de vlammen aan. De kastelein van de societeit Ben zijn vrouw hadden het gebouw bij het ontdekken van den brand verlaten en de politie gewaarschuwd. De kinderen hadden zich zelf gered door op een plat te springen en zoo den beganeu grond te bereiken. Doch het bleek, dat de moeder van de vrouw van den kastelein, de ruim 70jarige weduwe d. G., nog in het braudende gebouw vertoefde. Dra werd ze ontdekt, doch het schijnt, dat de oude vrouw door den schrik geheel de kluts was kwijtgeraakt, waardoor zij alle pogingen tot redding verijdelde. Politie en brandweer drong toen, gewapend met mas kers, het gebouw binnen en na zich met bijlen een doortocht te hebben gebaand op de vol rook zijnde bovenverdieping (met de ingewik- kelde situatie van het gebouw was men niet bekend en de kastelein en zijn vrouw waren door gebrek aan tegenwoordigheid van geest niet in staat inlichtingen te verschaffen), werd eindelijk de oude vrouw gevonden en in dekens gewikkeld langs de brandlander naar beneden gedragen. Bij den apotheker Latenstein kou de inmiddels ontboden geneesheer Dr. Bakker Niemeijer niet anders dan den dood der oude vrouw constateeren. Het lijk werd daarna per brancard naar 't gasthuis vervoerd. Den zwaren binnenbrand was de brandweer te pi. m. 7 uur meester. Aan het gebouw is door vuur en water groote schade aangericht. De biand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, is waarschijnlijk in de keuken ontstaan. Woensdagnacht heeft in een arbeiders- wijk te Leiden een geval van gasverstikking plaats gehad. Toen de buren de woning inde Bouwenlouwensteeg, waar de 87jarige C. B. met zijn echtgenoote woont, deur en blinden langer dan gewoonlijk gesloten vonden, ver- moedden zij onraad, forceerden de deur en vonden de beide echtelieden in bewusteloozen toestand in het bed, terwijl de kamer vol gas was. Er bleek nl. een kraan van het gaskom- foor open te staan. De politie en geneeskundige hulp kwamen spoedig opdagen, doch de vrouw bleek reeds overleden. Bij den man werden na veel moeite de levensgeesten weder opgewekt. Woensdag gingen vijf personen, waarvan een uit Enscbede en vier uit Lonneker, den boer op. Het eerst werd aangelegd bij de wed. Ter Riet te Broekheurne (Lonneker,) waar een hunner een halve flesch jenever kocht en het geld daarvoor op de tafel legde. Fluks werd het door een der anderen opgestreken en het vyftal ging met jenever en geld aan den haal. Nadat de drank in de magen der leeg- loopers was verdwenen, werd aangeklopt bij de wed. Kostverloren, die, alleen thuis zijnde en het gezelschap ziende aankomen, alle deuren sloot. Toen ze niet werden binnengelaten, trapten ze eenvoudig een deur in en verschaften zich zoo toegang, terwijl de weduwe, die een- zaam woont, het veld invluchtte. Bij haar terugkomst vond ze de kasten opengebroken en een halven liter jenever alsmede eenige gouden en zilveren voorwerpen verdwenen. Ge- meenteveldwachters van Lonneker, die inmiddels gewaarschuwd waren, haalden het gezelschap in en trachtten de onverlaten aan te houden. Ee'n hevig verzet ontstond, waarbij de veldwach- ters van vuurwapens gebruik maaktentoch ontsnapten de boosdoeners. Woensdag echter zijn er drie opgespoord, terwijl ook de beide anderen bekend zijn, zoodat zij hun straf niet zullen ontgaan. Het zijn alien slecht bekend staande personen, die reeds herhaaldelijk met de politie en justitie in aanraking kwamen. Hoe lang moet iemand slapen De algemeene zienswijze is, dat een normaal mensch voor licbamelijke en gaestelijke gezond- heid 8 uren slaap per dag behoeft. Edison is van een andere meeniug. Hij heeft zooals hij mededeelt in ^Science", een proef- ondervindelij k onderzoek naar di t vraagstuk gedaan bij 100 geemployeerden aan het laboratorium van Menlo Park. Gedurende twee jaren bleven werkzaamheden en leefwijze voor alien dezelfde en moesten zij 't doen met 4 uren slaap per etmaal. Gedurende de eerste weken waren zij zeer vermoeid en loom en verzwakten zij blijk- baarmaar toen zij volhielden, herstelden zij geheel en werden normaal. Hieruit leidt Edison af, dat 4 uur slaap per etmaal voldoende is, en hjj voegt er aan toe, dat bij dien korten duur de slaap regelmatiger is en minder gestoord wordt, wat veel voordeel geeft en zeldzaam is by lieden, die 8 a 10 uren slapen. Onmogelijk is niets, dus ook dit niet. Maar 't zou ons toch al heel erg verwonderen indien de heele menschheid zich eeuwen achtereen op een zoo by uitnemendheid praktisch gebied vergist had. Heeft de redacteur der ffVragen van den Dag", die het bovenstaande aan //Science" ont- leende, de proef al eens met zijn eigen lichaam genomen (H.O.) In de buurt van Plymouth in Pennsylvania, is er een eigenaardige aardbeving geweest. Vyf- tig kisten dynamiet daar ergens geborgen in een hoi, in vast rotsgesteente uitgehouwen, ontploften en de schok plantte zich vele mijlen ver voort. In verscheiden steden en dorpen dachten de menschen aan een echte aardbeving. £>e plek, waar het dynamiet lag was afge- zonderd, zoodat er geen mensch gedood en geen huizen verwoest zijn. In de Westfaalsche stad Osnabriik is dezer dagen een 89jarige dienstmaagd, Maria Gillsans gestorven, die niet minder dan 75 jaren achter een dezelfde familie heeft gediend. Dadelijk na haar bevestiging ging 't meisje in dienst en bleef zij gedurende driekwart eeuw de trouwe keukeninaagd van grootmoeder, dochter en klein- dochter. Een politieagent van St. Joost ten Noode (Brussel) werd des nachts te 2 uur aangesproken door een man en een vrouw, die hem zeiden, dat een vriend van hen over de schutting van de spoorlijn was geklauterd, om zich door een trein te laten doodryden. Hij had de beide personen zijn overjas gegeven om dien naar zijn ouders te brengen. Ze hadden echter ge- dacht dat het een grap was, maar hij kwam niet terug, en door den mist hadden zij niet kunnen zien wat hij deed. De agent klom nu ook over de schutting en vond er inderdaad het lijk vau bedoelden persoon, die zich, naar het schijnt, uit liefdeverdriet heeft laten over- rijden. De Vereenigde Staten worden door een koude-golf bezocht. In Dakota en Montana wijst de thermometer 30 graden onder bet nulpunt van Fahrenheit aan. In Chicago is de temperatuur sedert Dinsdag 53 graden Fahren heit gedaald Woensdag stond de ther mometer daar 10 graden onder het nulpunt van Fahrenheit. In het gebergte van Montana zou hy zelfs 60 graden beneden het nulpunt van Fahrenheit aanwijzen, als men de New-York Herald gelooven mag. Er zijn op allerlei plaatsen menschen dood- gevroren. De Daily Chronicle verneemt uit Chicago, dat er in Idaho en Zuid-Dakota treinen inge- sneeuwd zijn. Er moeten ongeveer 200 reizigers in zitfen, die vermoedelijk vau alle voedsel verstoken zijn. De aardbeving in Italie. Na eene beschouwing omtrent de oniuetelijke schatten die onder de puinhoopen vau Messina moeten liggen en de moeilijkheden die men zal ondervinden om deze aan de rechtmatige eigenaars te doen toekomen, wat zelfs in de meeste gevallen onmogelijk zal blijken, schrijft de correspondent der N. R. Crt. uit Rome, dd. 5 Januari De kinderen. Niet alleen het opgegraven goud wacht op toekenniug aan zijn rechtmatige eigenaars. Nog veel waardevoller bezitde betere hoop, de inniger vreugde der menschheid zelveeen schare kinderen, bloeiende juweelen, opge- dolven uit het puin der gevalleu steden, wachten in hun onschuld op wie zich over henzalont- fermen. Honderden kinderen, van wie men niets west, niets, niets, noch waar zij precies zijn gevonden, noch hoe zy heeten, evenmin of zij uit den adel en den rijkdom van een vorstelijke huizinge dan wel uit een armoe- dig krot den dood ontrukt zijn... Kinderen van wie men niet weet of de ouders en alle naaste verwanten zijn orngekomen, dan wel of dat misschien een rampzalige moeder er tever geefs op de puinhoopen nog naarzoekt. Want op de verwarring van de eersfe uren, is een andere niet minder chaotische verwarring ge- rolgd de verwarring der talryke geen onder- linge voeling houdeude reddingsdiensten. Duitsche, Engelsche, Russische, Ttaliaansclie matrozen hebben er op los gegraven zonder een vastgesteld plan, op goed geluk, waar een stem om bulp vroeg, of een arm buiten het puin naar redding rondtastte. En degeredden zyn weggezonden ver van het oord van ver- schrikking in treinen volgepropt naar Cantania of Palermo op stoombooten of oorlogsschepen geladen naar Napels en vandaar ten deele door- gestuurd naar Rome, Florence, Bologna, waar maar bedden en handen in de gasthuizen klaar itonden om zieken en gewonden te herbergen en te verplegen. Zoo zijn talrijke gezinnen bij beurten gered, bij beurten verzonden, en beweenen talryke menschen den vermeenden dood hunner lieve- lingen, die intusscben eveneens gered, maar twee dagreizen daar vandaan ondergebracht, eveneens van de redding hunner huisgenooten Mervormill- lierk. ®i u-> Ds. A. Tiramerman, viering van het H. Avondmaal en 2 u., Ds. A. Tiiumerman, Nabetrachting. 9£ u«» dhr. H. J. v. d. Ouden. 9f u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, H. Avondmaal en 2 u., Ds. J B. T. Hugenholtz, Nabetrachting. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. u., Da. H. Akersloot ran Houten Boos. 10 u., Ds. De Boer. Ter Neuzen Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent. Hulst. Gereformeerile Herkeo. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u„ Ds. R. W. Huizing van Koude- kerke (Z.-H.) Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. A. Merkelijn v. Schoondijke. B. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u„ Ds. R Hamming. h IB. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., leesketk. Kereformeerde g<"mrente (VIooswijkstraat). Ter Neuzea. 9 u., 2 u. en 5^ u., Ds. A. Janse. ud-Gerel'orineerde gein rente Vlooswgkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eu H u., Ds. M. Ruben liolsaal „ilhen-l!alszer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5) u., dhr. J. J. Kense. Gereformeerde Herken. Axel A* 's avonds 6 u., Ds. H. J. Kouwenhoven van Leiden, Zendingsrede.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 6