Gevaar'ijk ijs. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 6WIUKU Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het ca lami teuze waterschap Oud- en .Jong-Breskens J. Becu te Breskens. Sas van Gent. Met 1 Februari 1909 is de opzicbter van den Rijks-Waterstaat, de beer C. F. J. Bloemkolk te Sas van Gent verplaatst naar Maassluis, terwijl met genoemden datum als opzichter van den Rijks-Waterstaat naar Sas van Gent is verplaatst de heer J. J.-Schmand, tbans te Vlissingen. St. Jansteen. De voormalige 0. L. Dorps- school zal voortaan niet meer als concertgebouw worden gebruikt. Mej. de wed. C. L. Cam- maert alhier is met het bestuur der fanfare en tooneelvereeniging overeengekomen zich in haar lokaal voor een termijn van 10 jaren te ver- binden met inbegrip dat haar gebouw zal ver- anderd en daarna behoorlijk ingericht wordt. Koewaclit. Dinsdag vierden P. de Vlieger en echtgenoote alhier, hun gouden huwelijksfeest. Eene buurtcommissie had zich gevormd om dit leest zoo luisterrijk mogelijk te vieren, vooral omdat de echtgenoote van P. de Vlieger ge- durende meer dan dertig jaren het beroep van baker heeft uitgeoefend en in deze betrekking aan vele ingezetenen groote diensten heeft bewezen. 's Morgens om 9 uur werd in de kerk een plechtige H. Mis gezongen. Na de kerkelijke diensten werden de jubilarissen in het gemeentehuis door den burgemeester namens den gemeenteraad toegesproken, den eerewijn aangeboden en een mooi geschenk vereerd. De gemeenteraad bood daarna de familie bij den heer A. van Hove een dejeuner aan, waarbij het dochtertje van den heer A. Geerards de jubilarissen namens de feestcommissie een gouden bouquet aanbood. 's Namiddags om 2 uur ging de feestcommissie met hunne vrouwen naar de woning der feestelingen. De voorzitter dier commissie, de heer A. Geerards, bood de brave oudjes een geschenk in geld aan, waarna de fanfaremaatschappij eene serenade kwam brengen. Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen. Overslag. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 was als volgt Geboren 7 m., 7 vr., totaal 11. Gevestigd 27 m., 21 vr., totaal 48. Overleden 3 m., 4 vr., totaal 7. Vertrokken 26 m., 18 vr., totaal 44. m. vr totaal. Bevolking op 31 Dec. 1907 245 202 447 n 31 1908 250 208 458 alzoo vermeerderd met 11 personen. Voltrokken huwelijken 5. St. Jansteen. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 was als volgt: Geboren 75 m., 65 vr., totaal 140. Gevestigd 64 m., 76 vr., totaal 140. Overleden 41 m., 22 vr., totaal 63. Vertrokken 92 m., 102 vr., totaal 194. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1907 1536 1452 2988 H n 31 1908 1542 1469 3011 alzoo vermeerderd met 23 personen. Levenloos aangegeven 7. Voltrokken huwelijken 22. Sas van Gent. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 was als volgt: Geboren 24 m., 22 vr., totaal 46. Gevestigd 88 m., 103 vr., totaal 191. Overleden 10 m., 12 vr., totaal 22. Vertrokken 132 m., 151 vr., totaal 283. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1907 1088 1085 2173 31 1908 1058 1047 2105 alzoo verminderd met 68 personen. Voltrokken huwelijken 16. Zaamslag. De loop der bevolking was in 1908 als volgt Geboren 46 m., 61 vr., totaal 107. Gevestigd 48 m., 49 vr., totaal 97. Overleden 27 m., 31 vr., totaal 58. Vertrokken 86 m., 87 vr., totaal 173. rnann. vr. totaal. Bevolking op 1 Jan. 1908 1703 1718 3421 i, 1 1909: 1684 1710 3394 alzoo verminderd met 27 personen. als haar vader zich na het middagmaal in zijn kamer had opgesloten om een uurtje .te slapen, had zij het huis verlaten om Franz te spreken, die haar dan onder den grooten eik, niet ver van het huis, wachtte. De vader had dit ge- weten, doch hij had er niets tegen gedaan, nadat zij hem verklaard had zich niet te zullen laten terughouden sloot hij het huis dan zou zij trachten de afsluiting te verbreken. Dit alles heeft mij dit eigenaardige meisje eerlijk gezegd, terwijl zij mij daarentegen elke verklaring weigerde, toen ik haar nog eens vroeg wat zij gisteren bedoeld had met de uitdrukking, dat zij misschien de schuld was van haars vaders dood." (Wordt vervolgd.) Naar 't buitenland vertrokken 20 personen en uit het buitenland kwamen 7 personen. Naar andere provincien 21 personen en 13 keerden daaruit naar bier. Levenloos aangegeven 2. Van de overledeuen waren 32 personen onge- huwd, 14 gehuwd en 13 in weduwenstaat. Er werden 16 huwelijken gesloten tegen 18 in 'tvorige jaar, terwijl in 1906 33 huwelijken werden voltrokken. Zuitldorpe. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 was als volgt; Geboren 13 m., 16 w., totaal 29. Gevestigd 32 m., 22 vr., totaal 54. Overleden 11 m., 12 vr., totaal 23. Vertrokken 29 m., 28 vr., totaal 57. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1907 561 533 1094 31 1908 566 531 1097 alzoo vermeerderd met 3 personen. Voltrokken huwelijken 7. RECHT5ZAKEN. Arrondissements-Reclitbaiik te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 5 Jauuari de volgende vonnissen uitgesproken J. C. d. V., oud 21 j., werkman te Breskens, V. E. d. C., oud 24 j., arbeider te Retranche- ment, zijn wegens vernieling veroordeeld ieder tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. V., oud 14 j., koewachter te Breskens, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 1 week tuchtschool. De postzegelautomaat, die aan het post- kantoor te Haarlem met eenige tusschenpoozen een tijalang dienst heeft gedaan, is thans voor goed buiten dienst gesteld. Het toestel heeft niet voldaan. Wei was er op het mechanisme niets aan te merken maar de constructie was niet sterk genoeg om er het publiek den baas over te laten. De handle, waarop men sleehts even had te drukken, om het mechanisme in wer- king te stellen, werd soms zoo ruw naar beneden geduwd, dat een defect niet kon uitblijven. Het schijnt nu in de bedoeling te liggen van den uitvinder om alle deelen te versterken. Onder presidium van mevrouw Van Leeu wen-Waller, de echtgenoote van den burge meester van Amsterdam, heeft zich daar ter stede een comite gevormd, dat zich ten doel stelt de medewerking te verwerven van de- Amsterdamsche vrouwen en meisjes tot het aan-< bieden van een een huldeblijk aan H. M. de Koningin tel* gelegenheid van de heugelijke komende gebeurtenis. Een landbouwer en zijn vrouw, wonende te Schalkwijk, reden op Nieuwjaarsmorgen met een wagentje naar de kerk aldaar. Nadat zijn vrouw uitgestapt was heeft hij bij het keeren vermoedelijk den draai te kort genomen, zoodat het voertuig omviel en de man er onder geraakte, waarna het paard op hoi ging en hij een eind meegesleept werd. Zwaar verwond en geheel buiten kennis werd hij in de pastorie gedragen en later huiswaarts gebracht. Zondag is de ongelukkige gestorven. Een vrouw gaf Maandagavond bij de politie te Rotterdam aan, dat haar kindeym, 3 en 5 jaar oud, die verblijf hielden in een logement aan de Leeuwenlaan, daar door de grootmoeder waren weggehaald, waarschijnlijk met het doel om haar behulpzaam te zijn bij het bedelen, om medelijden op te wekken. Een Rotterdammer heeft in de Van der Takstraat een bankbiljet van f 1000 op de straat gevonden. Hij deponeerdg het bij de politie, waar het door een kantoorbediende, die het verloor, is gereclameerd. Gelukkig voor hem dat het in goede banden kwam. Men meldt uit Elburg aan het N. v. d. D. Reeds geruimen tijd broeide hier iets tegen de politie en den burgemeester. Zaterdagavond is het tot een uitbarsting gekomen. Een vechtpartij tusschen eukele visschers was de oorzaak. De politie, die de vechtenden wilde scheiden, werd plotseling omriugd door wel bonderd jongens en mannen en werd zoo hevig geslagen en geschopt, dat zij maken moest uit de menigte te komen. Tierend en joelend ging het daarna door de stad. Bij de woning van den burgemeester werd geroepenWeg met Mazel! Weg met Bodenburg! Leve Bas Backer! Leve Likkend!" De burgemeester, buiten komende, werd ontvangen met de kreten: //Slaat hem dood! Gooi hem de hersens in!" en meer van dien aard. Met straatkeien werden deruiten ingegooid. Een andere troep volk ging leven maken bij het huis van den wethouder 1. Tap, dien men door het zingen van spotliedjes de deur uit poogde te lokken. De burgemeester en de politie hebben tot des nachts half een met de hand aan den trekker hunner revolvers geloopen. Gestoorde inbraak. Toen de familie Lak, in de Lepelstraat te Amsterdam, Zater dagavond van eene visite huiswaarts keerde, hoorde men eensklaps iemand naar den zolder loopen. De heer L. ging daarop naar boven en kwam tot de ontdekking dat bij hem inge- broken was. De voorkamerdeur was geforceerd, alle kasten en laden waren opeugebroken en het linnengoed lag over den grond verspreid. Een gouden ketting was meegeuomen. De inbreker schijnt ontvlucht te zi)n door de nood- deuren die de zolders der aangrenzende perceelen verbinden. De familie L. was zoo door den schrik bevangen, dat zij Zondagmorgen huis over kop verhuisd is. Dat de eerste tram van Wamel naar Nijmegen op Oudejaarsdag een vertraging van eenige uren had, zou de vermelding niet waard zijn, indien de aanleiding niet een zeer bijzon- dere was: Op dien morgen zou de machinist de toevoer- pomp in werking zetten, maar daar alle water in de remise bevroren was, moest hij naar huis terug. Hij greep daar een gevulden emmer en stelde de pomp in beweging. Korten tijd ging het goed, daarna weigerde te Druten gekomen de machine haar dienst: de man had met het water de erwten in de pomp geworpen, die in den emmer voor het middagmaal te weeken stonden De gefopte kwartjesvinder. Oudejaars- drukte op de Scheuk. Groot ijsvermaak, waar- tusschen kwartjesvinders op prooi loeren. Een burgerheertje, type kantoorklerk, heeft met „een-twee-drie, ruiteboer" honderdvijftig gulden verspeeld, geld, dat hij voor zijn kan- toor had opgehaald. Spreekt wanhopig een heer op schaatsen daarover aan, die bemerkt, dat een straatjongen de kaarten van den kwartjesvinder ge'inspecteerd heeft //of zij wel echt zijn", doch daarvan gebruik maakte, om ruitenboer met een bijna onzichtbaar kneepje kenbaar te maken. De straatjongen slaat zijn slag en wint den kwartjesvinder gauw vijf gulden af, waarna hij hem dankbaar en voldaan onmiddellijk //smeert.' Het burgerheertje, doet, steeds wanhopig om zijn verlies, het verbaal aan den gentleman- schaatsenrijder, die den straatjongen aan het werk heeft gezien, den kantoorklerk met raad bijstaat en hem zoo de verloren honderdvijftig gulden doet terugwinnen. Publiek opgewonden en enthousiasttoe mijnheer, laat mij ook eens wat verdienen etc. Kwartjesvinder wordt hoe langev hoe nijdiger //laat die heer ook eeDS iets zetten, die durft wel voor anderen te wagen, doch niet voor zichzelt. Zet u eens honderd gulden als u lef hebt." vNeen," arttwoordde de heer, ,jouw honderd gulden wil ik niet hebben, doch daar heb je ruitenboer," en hij toont hem deze voor de zooveelste maal. Kwartjesvinder af, kantoorklerk dankbaar, heer onttrekt zich aan deze betuigingen. Politie afwezig. Zondagnacht tegen 3 uur bemerkte een bewoner der Zaadmarkt te Zutphen, dat het geweldig lekte in zijn huis, doordat bij de boven- bewoonster een buis der waterleiding was ge- sprongen. Vriendelijke verzoeken aan de boven- bewoonster om de hoofdkraan af te sluiten werden beantwoord met een //Ik ga lekker slapen, kom morgenochtend om 7 uur maar terug En aldoor bleef het water naar beneden stroomen. De benedenbewoner ging naar de politie om hulp vragen, maar die kon natuurlijk niet ingrijpen, alleen ondersteunde een politie- agent het vriendelijk verzoek, om de kraau te sluiten, en toen deed de jufirouw het. Er was beneden i-nmiddels heel wat waterschade aangerichtde overstrooming had reeds een half uur geduurd. Het bootje, waarmee de veerman van Niederkassel den Rijn overstak, werd door een sehip in den grond gevaren. Hij redde zich op een ijsschol en dreef daarmee den Rijn af, tot hij van den wal bemerkt werd. Met een bootje haalde men hem van zijn gevaarlijke plaats af. Uit Ostersund (Zweden) wordt gemeld, dat twee zoons van Dr. Von Printzskold, eersten hofinaarschalk van den koning van Zweden, een 22jarige vaandrig en een 20jarige student, op Oudejaarsdag op een sneeuwschoentocht in de bergen bij een kou van 20 graden zijn dood- gevroren. Hun krachten schoten te kort om het doel van hun tocht te bereiken. De gids ging verder om hulp te halen. Toen hij met andere mannen terugkwam, was de eene jonge Von Printzskold reeds overleden, de andere stierf spoedig daarna. Ook in Duitschland zijn bij de strenge koude van verleden week op verschillende plaatsen menschen otngekomen. Te Bebra is de molenaar Trieselmann, terwijl hij op jacht op de loer lag, doodgevroren, bij Landsberg deelden vier menschen in hetzelfde lot. In de provincie Saksen zijn in het geheel acht menschen doodgevroren. Zaterdag kwam te Halle een Poolsche landloopster aan, die een doodgevroren kindje in hare armen hield. Volgens de Kolnische Zeitung, heeft de Berlijnsche politie veel wil van de afgerichte politie-honden, die zij sedert eenigen tijd bp het opsporen van misdrijven gebruikt. Zij heeft de bedrijvers van een aantal misdaden, die hun straf anders vermoedelijk ontloopen zouden zijn, met behulp van die hondeu kun- nen ontdekken. Honden, die een etinaal en nog later ^ia de daad naar de plaats van het misdrijf gebracht waren. konden het spoor van de daders met verbazingwekkende zekerheid tot het einde toe volgen. Tusschen het observatorium te Louremjo Marques en de haven is een electrische ver- binding gemaakt, waardoor de juiste gang van een aan een toren in de nabijheid van het hoofd aangebracht uurwerk geleid wordt. Bovendien is er een geregelde overbrenging van den tijd naar de werf. Daar zijn reeds electrische lampen aange bracht, die op verren afstand zichtbaar zijn. Nauwkeurig om de 3 uren brengt de van het observatorium komende stroom de lampen aan het gloeien, zij blijven 5 minuten aan en gaan dan weder uit, waardoor de schepen dag en uacht gelegenheid hebben, hun chronometers gelijk te zetten. Nog op een leeftijd, dien sleehts weinig menschen bereiken, heeft een voormalig land bouwer, te Meinersdorf, Stegelmann, bloedschuld op zich geladende 92jarige grijsaard sloeg zijn 45jarige vrouw, zijn derde, met een van zijn krukken zoo lang, totdat zij den geest gaf Stegelmann was tengevolge eener beroerte aan beide beenen gedeeltelijk verlamd, en moest daarom op krukken gaan echter was hij overi- gens, ofschoon sterk aan den drank zijnde nog tamelijk krachtig hij pleegde de misdaad, wijl zijn vrouw hem geld weigerde. 's Gravenliage, 6 Jan. Alhier is heden- morgen plotseling overleden, de Minister van Waterstaat, de heer Mr. J. G. S. Bevers. DAGEN. Donderdag 7 Jan. Vrij dag 8 u Zaterdag 9 u Zondag 10 n Maandag 11 Dinsdag 12 n Woensdag 13 u Voorrn. iiuni Honderde schaatsenrijders verliezen iederen winter hun leven door geen acht te slaan op de bor- den gevaarlijk ijs. Evengoed als dun ijs, aangewezeu als /ge vaarlijk ijs" dood brengt over de vermetele en ruekeiooze schaatsenrijders, zoo goed als zeker is het, dat men de nadeelige gevolgen ondervindt, wanneer men een eenvoudigen hoest of verkoudheid, een bronchitis verwaar- loost. Iedereen weet toch, dat de eerste vei- schijnselen van tering een hoest zijn dat asthma door kouvatten ontstaat, terwijl de chrouische bronchitis niets anders is dan een verwaarloosde verkoudheid. De vreeselpkste van bijna alle ziekten, de longontsteking, die krachtige, gezonde menschen in enkele dagen ten grave sleept, ontstaat door kouvatten. Hoe eenvoudig is het dus om zich tegen al deze ziekten te vrijwaren, door onmiddel lijk bij den minsten hoest, de geringste ver koudheid of keelpijn de beroemde Abdijsiroop te nemen. De Abdijsiroop, Klooster Sancta 1 aulo ge- neest hoest, verkoudheid, bronchitis influenza, keelpijn en alle borst- en longaaudoeningen Probeer vandaag nog eene flesch en U suit verstomd staan over de werking. Gij kunt er werkeljjk niet zonder. De Abdijsiroop spaart ziekten en onaangenaamheden. Alom verkrijgbaar. H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2