A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Leven en Dood. No. 5247 Buitenland. Ronderdag 7 Januari 1909. ^4$ev Jaargang. BEKENDMAK1NG. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32% en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTB BIjJLJD. Servie en Oostenrijk. De Servische Skoepsjtina heeft een belang- rijke zitting gehouden. Belangrijk om de bespreking van het Oostenrijksch-Servisch geschil. De afgevaardigden Nowakowits en Stojanowits stelden een regeeringsondervraging in over de door de regeering genomen maatregelen tot handhaving van de rechten van het Servische volk. Zij vroegen of de conference een open oog zou bebben voor Servie's onafhankelijkheid. De Minister van Buitenlandsche Zaken bracht in zijn antwoord de Servisch-Montenegrijnsche overeenkorast in herinnering, die tot stand ge- komen was, dank zij de vaderlandsliefde van vorst Nicolaas en 't Montenegrijnsche volk. Er zou een bittere ironie in gelegen zijn, als twee Balkanvolkeren, die door toedoen van Rusland de onafhankelijkheid hadden gekregen, onder de heerscbappij zouden komen van Oosten- rjjk, hetwelk zich tot taak had gesteld den veroveringslust van Rusland op den Balkan tegen te gaan. Men moest thans aan den Donaustaat den weg naar de Egeische zee, versperreo, opdat Oostenrijk ophield een Balkan- staat te zijn. De verbetering van den toestand waartoe het congres van Berlijn den weg had gewezen, kon Diet verwezenlijkt worden, als Bosnie en Herzegowina niet onafhankelijk worden of tenminste half onafhankelijk onder toezicht van Europa. De grens tussehen Oostenrijk en het Balkan-schiereiland moesten de Sau en de Donau blijven. Als Oostenrijk eenvoudig zijn zending vervulde, die bestaat in het vestigen van een Duitschen staat met een gedeeltelijk FEUILLETON. Dat was een ongehoopt geluk Ik had den vorigen dag verzuimd, de fraaie planten in het water te zetten, toen ik eerst tegen den avond van het onderzoek in bet afgelegen huis te Luttach was teruggekeerd. Zij waren toen zoo verwelkt, dat ik ze niet meer voor mijn herbarium kon gebruiken, thans kon ik zelf de frissche, heerlijk bloeiende exeinplaren bijna zonder moeite ot gevaar machtig worden. Ik verliet den weg en ging gemakkelijk langs de rots naar boven, spoedig had ik de plek, waar de Orchideeen bloeiden, bereikt. Daar zag ik tot mijn verbazing dadelijk tal van vertrapte planten, een bewps dat hierreeds voor mij een ander bezig geweest was en wel een bloemenliefhebber, die hier exemplaren dezer schoone plant had gehaald. Op een plek waar de planten dicht op elkaar stonden, waren deze planten afgeplukteen botanicus van beroep was hier niet geweest, zoo iemand zou de planten met wortel en al uitgegraven, met alleen de bloemen geplukt hebben. De bloemenverzamelaar moest haast hebben gehad, bp had enkele bloemen verloren, zij lagen ver welkt op den grond, zij waren bepaald den vorigen dag geplukt. Had de reehter hier gisteren misschien voor mij de schoonste bloemen geplukt De exemplaren, hie hp mij had meegebracht, waren ook wortel- geweest. Thans herinnerde ik mij deze Slavische bevolking, dan zouden de Balkan staten zich er weliicht bij kunnen aansluiten, maar daar kon geen sprake van zijn, als Oosten rijk geweld wilde gebruiken. De Minister verzocht daarop de Skoepsjtina hem op een oogeublik, waarop de regeering volkomen vrij- heid van handelen moest hebben, haar vertrou wen te schenken. Nowakowits verklaarde vervolgens, dat de Balkan-conferentie zou moeten overgaan tot een herziening van het verdrag-van-Berlijn en de staatkundige onafhankelijkmaking van Servie ten opzichte van Oostenrijk. Hij bepleitte de oprichting van een Balkan-bond en het verleenen van zelfbestuur aan Bosnie. Het Servische volk zou zich hetgeen voor zijn bestaan onont- beerlijk was, desnoods met de wapens moeten verschaffen. Met algemeene stemmen, op die der soeiaal- demokraten na, werd daarna een door de re geering aanvaarde en door den oud-radikaal Pasjits voorgestelde motie aangenomen, aan Rusland, Engeland, ltalie en Frankrijk van heeler harte dank betuigende voor de aan Servie betoonde genegenheid, welke evenzeer een uit- vloeisel is van het goed recht van de Servische zaak als van de gemeenschappelijkheid van belangen. De Skoepsjtina verwacht, dat de regeering alle maatregelen zal nemen, opdat een herziening van het Verdrag-van-Berlijn bewerkstelligd worde, die de staatkundige rnaat- schappelijke onafhankelijkheid, aan Servie en Montenegro verzekerd, voltooid. Dit doel zal alleen bereikt kunnen worden, indien Bosnie zijn internationale plaats als vazal- staat, onder oppergezag van den Sultan en onder waarborg van de groote mogendheden, behoudt, en iiidien aan Servie vrijheid van doorvoerhandel in het verkeer met alle staten en langs alle spoorlijnen, verzekerd wordt. We zeiden in den aanvang, dat dit een be- langrijke zitting was. En wel, oindat de vijandige houding van den Minister van Buitenlandsche Zaken jegens Oostenrijk de sehromelijkste ge- volgen kan hebben voor Servie. Te Weenen schijnt men niet van plan de uittarting maar zoo kalmpjes op te nemen. De Oostenrijksche gezant te Belgrado is al naar den Minister geweest, om hem te vragen, of de verslagen over de Skoepsjtina-zitting joist zijn. Hij eischte, voor't geval Milowanowits inderdaad zoo heftig gesproken had, verontschuldigingen. omstandigheid, die mij den vorigen dag niet was opgevallen. Maar hij had gezegd, dat bet hem moeite, zelfs eenig gevaar gekost had de zeldzame planten, die hij wist te vinden, te krijgen, hij was daarbij gevallen en had zich aan de hand verwonddat kon onmogelijk hier gebeurd zijn, want hier was geen sprake van gevaar, gemakkelijker dan hier kon men nergens in het gebergte bloemen plukken. En toch was de reehter hier geweestHier had hij voor mij de Ophrys geplukt Een duidelijk bewijs verried hem. Ik vond een rood en geel gekleurden zijden zakdoek en een dergelijken zakdoek had de reehter twee avon- den te voren gehad, ik herinnerde mij dit zeer goed. Ilij had dien hier bepaald verloren bij het verzamelen der planten. Ik moest onwillekeurig lachen over de bluffe- rij van den besten man, die om aan zijn ge- schenk een grootere waarde te geven, over het gevaar van het plukken der planten ge sproken had, daarvoor moest hij bestraft worden. Ik nam mij voor hem daarover bij het terug- geven van den zakdoek erg te plagen, te zeggen hoe gevaarlijk de groeiplaats der Ophrys Ber- tolini was. Maar geheel zonder gevaar was voor hem het plukken der planten niet geweest. Ik kon het wel is waar niet begrijpen hoe hij op deze plaats had kunnen vallen en zich de hand verwonden, doch dat dit toch het geval was geweest, bewees mij de zakdoek, dien ik op- raapte. Op het gele gedeelte er van vertoonden zich bruine vlekken, die ik dadelijk als bloed- vlekken herkende. Ik raapte lachend den zakdoek op, stak hem Een weigering daarvan, zoo wordt aan de Temps" geseind, zou de ernstigste diplomatieke maat regelen tengevolge kunnen hebben. Blijkbaar wordt hier gedoeld op een terugroeping van den Oostenrijkschen gezant te Belgrado. Het ,/Fremdenbl,", de redevoering van Minister Milowanowits besprekende, zegt, dat de rede voering verwondering wekt door de vijandige gezindheid en door een gebrek aan oprechtheid. Laten wij in het bijzonder het betreurenswaardige gedeelte beschouwen, waar Milowanowits uitriep: Dat Oostenrijk zich er voor wachte de hand te slaan aan hetgeen ons toekomt Indien deze woorden juist zijn overgebracht, dan behoort Milowanowits uitgenoodigd te worden deze woorden nader te verklaren. De Servische politici schijnen geenerlei leering getrokken te hebben uit hetgeen hun te Petersburg, Louden, Parijs en Berlijn werd gezegd. Nieuwe ont- goochelingen wachten hen, indien in den ge- moedstoestand, welke thans te Belgrado heerscht, geen radikale wijziging komt. TER NEUZEN, 6 Januari 1909. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 was als volgt Geboorten155 147 302 Gevestigd291 250 541 "446 397^ 843 Overleden83 57 140 Vertrokken 258 292 o50 341 349 690 Bevolking op 31 Dec. 1907 4614 4798 9412 31 1908 4719 4846 9565 alzoo vermeerderd met 105 48 153 Er werden voltrokken 65 huwelijken, als tussehen jongmans en jongedochters 61weduw- naars en jonge dochters 2 weduwnaars en weduwen 2. Er werden geboren 3 tweelingen, waarvan 5 m. en 1 vr. Onder de als levenloos aangegeven kinderen waren 11 in. en 3 vr. De Nieuwjaarscollecte alhier heeftmetinbe- grip van die te Sluiskil, opgebvacht ruim y 670,zijnde iets meer dan verleden jaar. bij mij en besloot hem den reehter 's middags na afloop van mijn excursie terug te geven. Ik groef een groot aantal der hier bij honderden bloeiende Ophrys Bertolini met wortel en al uit, daalde toen weer, en binnen vijf minuten had ik, langzaam voortwandeleude, het afgelegen huis bereikt. Ik wilde het huis voorbij gaan, doch uit een der ramen van de bovenverdieping riep mij de kapitein en vroeg mij een oogenblik te wachten, daar hij bij mij zou komen. Hij kwam en groette mij hartelijk. Hij ver- telde mij een treurigen nacht te hebben door- gebraeht. De oude Johanna was half waan- zinnig van angst en tot niets te gebruikeD. Zij was niet te bewegen geweest een der beide kamers rechts van den gang binnen te gaan eindelijk was zij naar haar kamer boven ge- vlucht en had zich daar opgesloten. De kapitein had daarom Anna dringend verzocht toch het afgelegen huis te verlaten, doch al zijn woorden waren tevergeefs geweest. Anna toonde wel is waar in haar diepe smart een bewonderenswaar- dige kalmte, doch tevens een bijna aan eigenzin grenzenden, vasten wil. Zij had verklaard het huis niet te zullen verlaten, zoolang daar het lijk haars vaders laghet streed tegen haar gevoel daar den doode alleen te laten, zp zou bij hem blijven tot hij begraven werd. Den balven nacht had zij bij het lrjk gewaakt, eerst bij het aanbreken van den morgen had zich voor eenigen tijd ter ruste begeven. hAnna is een wonderlijk kind eigenaardige tegenstrijdigheden vertoonen zich in haarzij is zacht en mededeelzaam en tevens vast van wil, voor geen overtuiging vatbaarnu open De Nederl. Tooneelisten, firma Joh. Bakker, hadden Maandagavond groot succes met de opvoering van het drama //De twee Weezen", in het cafe «La belle vue" alhier. De zaal was overvol met een zeer belang- stellend publiek, dat aan de optredenden zijn applaus niet spaarde. In aanmerking genomen de middelen waarover beschikt kon worden, mag de opvoering wel geslaagd heeten ver- schillende rollen waren in goede handen. In de Maandagavond in het /Hotel Cen- traal" gehouden vergadering van aandeelhouders der IJsclub //Ter Neuzen" werd overgegaan tot het verkiezen van een bestuur, noodig ge- worden door periodieke aftreding, vertrek en overlijden. De Voorzitter, de heer M. Eijke, bracht hulde aan de nagedachtenis van den overleden secretans-penningmeester, den heer T. van Bors- sum Waalkes, die van af de oprichting de ziel der vereeniging was. De heer Eijke gaf voorts te kennen wegens drukke ambtsbezigheden niet meer voor eene bestuursfunctie te willen in aanmerking komen, wat hij volgens de statuten ook niet meer kan, aangezien hij geen aandeelhouder meer is. On- danks krachtigen aandrang uit de vergadering om op dit voornemen terug te komen bleef de heer Eijke bp zijn besluit. Gekozen werden hierop de heeren J. de Feijter Jacz., voorzitter; M. de Jonge, vice- voorzitter T. van Borssum Waalkes, secr.- penningmeesterA. Yisser, bouwkundig lid N. J. Harte, J. L. Jurrij en J. Donze A.Hz., commissarissen. Vervolgens werd tot eere-lid benoemd de heer M. Eijke, welke benoeming deze gaarne aan- vaardde, belovende de vereeniging te steunen waar hem dit mogelijk is. Bij een gegeven overzicht omtrent den stand der vereeniging bleek, dat de laatste jaarrekening sloot met een batig saldo van f 39,281/2 en dat het ledental thans is gestegen tot 179. De verplaatsing van den kommies 2e klasse bij de belastingen W. Jansen van Hansweert naar Hontenisse is ingetrokken. Te zijner vervanging is naar Hontenisse over- geplaatst de kommies 2e klasse J. J. de Vuijst te Hansweert, die tevens met de functie van kommies-deurwaarder op zijn nieuwe standplaats is belast. en vertrouwelijk, dan weder gesloten en bijna wantrouwend, ook tegen mij, ofschoon zij mij verklaard heeft, in geen mensch grooter ver- trouwen te stellen dan in mij en mijn broeder den burgemeester. En zij heeft bewezen, dat zij mij vertrouwt. Met bewonderenswaardige openhartigheid heeft zij mij verteld welke treurige verhouding hier in huis geheerscht heeft sedert den dag dat Franz Schorn haar vader haar hand had gevraagd. Tegen haar was haar vader steeds goed en liefdevol geweest, ofschoon zij hem had verklaard nooit Franz Schorn te zullen opgeven, nooit den reehter te zullen trouwen, doch jegens alle andere menschen en vooral jegens Franz, had hij sedert diepen haat getoond, jegens alien diepst wantrouwen gekoesterd, zelfs jegens de oude Johanna. Hij was altijd bang dat hij op een goeden dag overvallen en vermoord zou worden, daarom had hij zich steeds in zijn kamer opgesloten en als hij er ooit iemand binnen liet, was hij altijd met zijn dolkmes gewapend geweest. Dit vreeselijke mes had hij zelts in de hand als de oude Johanna zijn kamer stofte, want ook van haar had hp een heimelijken overval gevreesd. Hoe Anna ook gesmeekt had hij was niet te bewegen geweest zijn haat tegen Franz Schorn op te geven. Zij echter had verklaard Franz trouw te zullen blijven haar leven lang en dit was de eenige steeds terug- keerende strijd tussehen haar en haar vader geweest, want zij had hem eerlijk verklaard, dat hij haar in de gevangenis zou moeten opsluiten, wilde hij haar verhinderen haar Franz te zien. En zij had hem gezien dagelpksSteeds. TER SEIIMSCHE (MRAST. ft Olt bind verachijnt Woensdag. en Vrijdagavond, nitgezofleril op feendagen. bij de Firnia I*. J. VAl* DE 8AMBE te Ter Kenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, vestigen de aandacht van belanghebbenden er op dat de verloskundige hulp bedoeld bij hunne bekendmaking van 24 December 1908 uitsluitend betreft de aan de armen te verleenen hulp. Ter Neuzen, 5 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. maim. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1