Gemengde berichten. Hock. De loop der bevolking in deze ge- meente over 1908 was als volgt Geboren 51 m., 48 vr., totaal 99. Gevestigd 41 m., 49 vr., totaal 90. Overleden 26 m., 24 vr., totaal 50. Vertrokken 45 m., 43 vr., totaal 88. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1907 1288 1310 2598 v 31 1908 1309 1340 2649 alzoo vermeerderd met 21 m., 30 vr., totaal 51. Levenloos aangegeven 1 m., 1 vr. Onwettig geboren 2 m., 1 vr. Voltrokken huwelijken 10. Stoppeldyk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 was als volgt Geboren 35 m., 23 vr., totaal 58. Gevestigd 50 m., 30 vr., totaal 80. Overleden 16 m., 16 vr., totaal 32. Vertrokken 50 m., 45 vr., totaal 95. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1907 800 823 1623 n 31 1908 821 815 1634 alzoo vermeerderd met 11 personen. Levenloos aangegeven 2. A oltrokken huwelijken 15. Koewaclit. Zaterdag kwam alhier bericht, dat Vrijdag door de electrische tram te Elberfeld verongelukt is S. C., uit Koewacbt. Voor een paar jaar is ook zijn broer in Duitschland door een ongeluk om het leven gekomen. Zaterdagmiddag is te Ylissingen een 30jarige, te Middelburg wonende werkman, die aan een gasleiding werkte, bewusteloos gevonden. Ge- neeskundige hulp om hem bij te brengen mocht niet meer baten. Te Papenburg achter Bellingwolde is Zaterdagmorgen de rangeerder Bernard Brink door een locomotief overredeu en gedood. Te Rotterdam brak Woensdagavond, door- dat een vrouw een brandende petroleumlamp vallen liet, brand uit. .Terwijl de brandweer met blusschen bezig was, werd voor een raam der derde verdieping een vrouw met drie kin- deren gezien, welke vrouw om hulp riep en door gebaren beduidde dat zij met hare kinderen langs de trap niet kon wegkomen. Spoedig werden brandladders opgesteld en dank zij den moed der mannen van de brandweer wer en alle, den dood door verstikking nabij zijnde personen in veiligheid gebracht. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut deelt het volgende mede In den loop van 1908 zijn aan het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt een tweetal instrumenten geplaatst voor het registreeren van aardbevingen. De diagrammen, waarop de bewegingen van den bodem vergroot worden opgeteekend, vertoonden in den morgen van 28 December een storing, zoo sterk, als nog niet eerder werd waargenomen. Uit den vorm der storing viel bij benadering de afstand van het epicentrum af te leidenhet bleek hierbij, dat de beving ergens in Europa moest zijn opgetredenwaarschijnlijk in Zuid-Europa, daar in het overige Europa sterke aardbevingen minder voorkomen. Zooals uit de dagbladen bleek, was het de beving, die een deel van Zuid-Italie geteisterd heeft. Op de diagrammen vertoonden zich de //eerste voorloopers", de aardbevingsgolven, die zich het snelst door de aarde voortplanten, om 4 u. 24 m. v.m. tijd van Greenwich ruim 3 mi- nuten later traden er vlange golven", die zich langs het oppervlak der aarde voortplanten, op. De grootste uitslag werd bij het eene in strument waargenomen omstreeks 4 u. 30 m., toen de registreerpennen tydelijk buiten het papier kwamen. Bij het andere instrument was de beweging zoo groot, dat de naalden enkele keeren tegen de arreteering sloegen. Te 6 uur was de be weging van den bodem nog niet geheel op- gehouden. De Goesche Ct. meldt, dat toen een wegwerker te Goes wegens overtreding der Leerplichtwet voor het kantongerecht terecht stond het oudste dochtertje had op de kin deren moeten passen, omdat de vrouw uit wer- ken was de ambtenaar van het O. M. zei dat als de vrouw atwezig is, de man maar een kindermeisje moet nemen. Hij verdiende im- mers f 6 per week als't niet regende, en 't gezin was maar klein, man, vrouw en vier kinderen. De Goesche Ot. noemt het requisitoir //zoo verstommend dat men er stil van wordt." Een zeer treurig ongeluk wordt uit Edam gemeld Zekere K. de Boer te Leek (N.-H.) is zoo hard met zijn hoofd tegen een brug over de Leek gereden, dat bij neerstortte en spoedig overleed. Hij was 20 jaar oud en onge- huwd. Toen Woensdagmorgen de stoomtram van Pekela te Winschoten kwam en daar eenigen tijd moest wachten, legde de smeerjongen zich in bet rijtuig op de bank ter ruste. Vooraf had hij de portieren goed gesloten en de klep- pen van de briquettenstoven opengeslagen. De kolendamp verspreidde zich toen gemak- kelijk en vlug door het rjjtuig, met het gevolg dat de jongen kort daarna bewusteloos werd gevonden. Onmiddellijk werden de noodige middelen aangewend, om den jongen weer tot bewustzijn te brengen en gelukkig met succes. Bij een landbouwer nabij Hoofddorp wordt wegens de tongblaar, de geheele veestapel af- gemaakt. Te Rotterdam kwam een 18jarige dienst- bode met haar rokken zoo dicht bij een brandende kachel, dat haar kleeding vlam vatte. Alleen thuis, liep zij de straat op, waar burgers het vuur doofden. Met zware brandwonden aan het bovenlijf is het meisje naar het zieken- huis gebracht, waar het weldra overleed. Gestolen lucht. De rechtbank te Frank fort a. d. Main zal over een zonderling geval uitspraak hebben te doen. In een huis aan de Kaiserstrasse had men centraalverwarming, waarvau de hoofdbuis in de verbindingsmuur van het aangrenzend huis gelegd was en een bewoner van dat aangrenzende huis maakte een zijgeleiding, waardoor hij zijn kamer ver- warmde met de centraalverwarming van zijn buurman. Deze klaagde hem daarop wegens diefstal aan, maar de beklaagde beweert, dat lucht geen roerend goed is, dat niemand eigen- domsrecht op lucht kan doen gelden en dat men daarom lucht ook niet stelen kan. Voor de juristen en aardig kluifje. Het is ongelooflijk zoo roekloos er soms in Belgie met vitriool wordt omgesprongen, en hoe vaak er ook noodlottige vergissingen mee plaats hebben. Dinsdagmorgen was zekere V. in de Brabant- dam te Gent in een woning aan het werk. Hij vroeg aan de meid een glas water. Deze antwoordde hem dat water drinken in zulk weer niet raadzaam was, en overhandigde hem een flesch, die naar zij meende bier bevatte. V. schonk zich een glas van het vocbt in. Zonder nader toe te zien, nam hij een teug, het was vitriool Een in haast ontboden geneesheer diende hem aanstonds een tegenmiddel toe. De man heeft erge brandwonden in mond en keel op- geloopen. Zijn toestand is bevredigend. Wordt groot! Een apothekersleerling te Kottbus en zijn vriend, de zoon van een weduwe die op een landgoed buiten die stad woonde, maar die door zijn rijke mama wat kort ge- houden werd, verzonnen een leuke manier om aan geld te komen. Zij deden in verschillende bladen ingezonden mededeelingen verschijnen met het opschrift Wordt groot". Daarin gaveu zij een kwasi-wetenschappelijke beschouwing over het menschelijk geslacht, dat, naar zij trachtten te bewijzen, steeds kleiner werd en om dat euvel te verhelpen hadden zij een toestel uitgedacht om de gestalte der menschen grooter te doen worden. Zij waarborgden elk, die hun toestel voor 10 mark kocht, dat hij terstond na de aanwending daarvan minstens 4 duim aan lichaamsgrootte zou toenemen en aan elk, die bewijzen kon dat het toestel niet hielp, zou 1000 mark worden uitbetaald. Natuurlijk liepen er verscheidene menschen in en elk, die zijn 10 mark offerde, ontving daarvoor een kurken zolen van 4 duim dikte met de aanwijzing dat men die onder zijn schoenen moest leggeD, dan zou men dadelyk grooter worden. De douanen der stedelijke invoerrechten te Napels hielden een vrachtwagen met hooi aan, omdat zij vermoedden dat onder dat hooi tabak werd binnengesmokkeld. Het bleek echter dat er geen tabak onder het hooi verborgen was, maar wel iets anders, want toen zij met ijzeren staven door het hooi staken, ontplofte eensklaps een partij vuurwerk, dat men op die manier zonder er belasting voor te betalen, in de stad wiide brengen. Een der douanen be- kwam daarbij brandwonden. De Aardbeving. De berichten en de verhalen uit het geslagen land blijven op elkaar gelijken; het verschil is alleen, dat de omvang van de ramp steeds grooter blijkt te zijn. Het aantal dooden stijgt in de opgaven aldoor, en dat is niet alleen omdat de berichten vollediger worden, maar omdat by wie den dood vonden, verpletterd onder de in puin vallende steden of verdronken in de vloedgolf, geteld moeten worden de dui- zenden die, gekwetst slechts of ongedeerd onder de ingevallen huizen gevangen gehouden, sedert verbrand zijn, of bezweken aan hun onverzorgde wonden, of omgekomen van honger en dorst of door de koude, welke, nieuw onheil, op de regens en den storm is gevolgd. Langzamerhand bereiken ons thans de ver halen der overlevenden en elk daarvan vervult ons met ontzetting, over het treurig lot dier ongelukkigen. Diep tragisch is het verhaal van signor Paolo Bizot, den syndico (burgemeester) van Capriolo, hetwelk een correspondent uit Rome naar Londen overseinde. Deze syndico was juist op den dag v6or het onheil in Messina aangekomen. Als zoovele anderen, werd hij door den eersten schok het bed uitgeworpen. Het huis stortte onderwijl in elkander en de man werd gevangen gehouden tusschen het neergestorte dak en de overblijfselen der balken. Aan oatkomen geen denken. Hij verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hoewel een zware balk op zijn hoofd lag en zijn beenen begraven waren onder het puin, slaagde hij er in, zich los te werken uit zijn gevaarvolle positie. Na met heel veel moeite de steenen en het puin op zijde te hebben geworpen, tastte hij op een dik stuk doek, dat een vloerkleed bleek te zijn. Sterk geworden door den angst, waarin hij verkeerde, gelukte bet hem, eerst met zijn vingers en daarna met zijn tanden, een gat in het karpet te maken. Toen droug een lichtstraal door en herleefde in den ongelukkige de hoop op redding. Een stuk hout werd met de uiterste iuspanuing door de opening gedrukt en toen dit neerviel, kreeg een jongen, die voorbij ging, den man in het oog. Tever- geefs trachtte deze jongen hulp te bieden: hij werd op de vlucht gejaagd door een r.ieuwen schok, die een ander gedeelte van het huis deed instorten. Eindelijk na verloop van eenige uren, gelukte het twee soldaten, signor Bizot, uit zijn benarde positie te bevrijden. Dr. Carlo van Palermo dankte zijn leven aan zijn jonge vrouw. Door den schok was het ledikant omgevallen. De vrouw was er onder geworpen, terwijl haar echtgenoot een eind verder geslingerd was. Nadat signora Carlo, die zwaar gewond was aan het hoofd en de armen, zich met moeite had vrijgemaakt, wierp ze zoo snel mogelijk het puin op zijde, waar- onder haar man bijna verstikt was. Zij smaakte de groote vreugde, hem levend weer te zien. Maar de drie jonge kinderen, die in ket aan grenzend vertrek geslapen hadden, vonden helaas, den dood onder de puinhoopen. Het reddingswerk wordt met kracht voort- gezet. Doch welk een ontzaglijke arbeid Men is begonnen Messina in verschillende districten te verdeelen en door bet Roode Kruis werden een groot aantal barakken in de stad opge- richt. Op het St. Martinoplein zijn er geen handen genoeg om de gewonden te helpen die onder den blooten hemel verbonden moeten worden. Op een dag alleen werden in de stad 800 gewonden bebandeld. Zij, die uit de stad zijn gevlucht, keeren door honger en dorst ge- dreven, terug en aan het douanekantoor, waar de uitdeeling van spijzen plaats vindt, spelen zich de aangrijpendste tooneelen af. De stoomboot ,/Simoto", die zich, toen de aardbeving woedde, voor Messina bevond, is Vrijdag met 400 gewonden, onder wie honderd soldaten van het garnizoen, te Napels aange komen. De hertogin van Aosta bezocht des voortniddags de hospitalen. Volgens de laatste berichten zouden van de 14.000 inwoners van Palmi geen honderd in leven zijn gebleven. De kapitein van een der Russische kruisers, Admiraal Makarow" bericht, dat de bemauning van zijn schip duizend menschen gered heeft. Van aile kanten stegen hartverscheurende kreten uit de puinhopen op. Langs de kust, die door de zee met een dikke laag sJyk bedekt is, dwalen nog duizenden mannen, vrouwen en kinderen half naakt rond. Van de kinderen zijn velen doodgevroren. De Russische kapitein verklaart, dat er 25,000 man noodig zijn, om de nog overlevenden uit de puinhoopen te redden en de lijken te bergen. Aan boord van den Russischen kruiser stierven tien der vluchtelingen. Ook wordt ge meld, dat de Russen de geldkoffers van de Si- ciliaansche Bank met 20 millioen lire vonden. Uit alle deelen der wereld wordt geld voor de slachtoffers gezonden in vele landen worden comite's gevormd voor het houden van inzame- lingen. Een door den lord-mayor van Londen gehouden geldinzameling heeft 100.000 pond sterling opgebrachtde Grieksche Kamer van Afgevaardigden stond 100.000 drachmen (francs) toe. Rome, 1 Jan. De Avanti bevat een op- merkelijk verhaal van een ooggetuige. Hij brandmerkt de ongelooflijke laksheid van de bevolking in Calabrie. Niemand steekt een hand uit om degenen, die onder het puin liggen te redden. In de societeiten zit men te kletsen en het volk ziet onverschillig toe of Scheldt op de regeering. De werklui eischen een schandelijk hoog°loon voor het reddingswerk. De soldaten doen alles. Volgens bericht van een verslaggever van de Tribuna uit Messina wacht alles op de regee ring. Sicilie heeft geen schip, geen zeilboot, geen kleedingstuk, geen bete broods. Schepen en treinen vervoeren honderden menschen uit Mes sina en Reggio. Er heerscht allerlei verwarring door descheiding van de leden van hetzelfde gezin. Velen, die eerst doodgewaand waren, bleken achteraf in veiligheid te zijn. In een zieken- huis te Napels kwamen toevallig een jong verliefd paar, dat den dag voor de ramp het ouderhuis ontvlucht was, en de moeder van den jongeman aan. De moeder omhelsde beiden en zegende hun vereeniging. Een andere moeder te Messina lag met haar kind op het gloeiend puin tot er redding kwam. Er is te Messina een gevan- genisboef gepakt, op wien 36 ringen en een tiental gouden knoopen zijn gevonden. Het gepeupel te Messina trachtte de brand- kast van de nationale bank te rooven, maar soldaten vuurden en doodden twee man. Er was geen enkele stedelijke autoriteit aanwezig. Men heeft de naakte lijken gevonden van gravin Milico en een jong meisje, die uit de vierde verdieping waren gesprongen. Steeds storten nog huizen in met donderend geraas. Twee Russische matrozen zijn bij reddingswerk ge dood. Er is hier een onderwijzer aangekomen, die woonde op de vierde verdieping. Hij werd door een leven als van duizend kanonschoten en een gefluit als van een geweldige stoomfluit uit zijn slaap gewekt. De trap was ingestort en hij moest vluchten door een spleet in den vloer. Terwijl hij door de dichte stofwolken bijna niet zien kon, gilde hij om hulp. Matrozen hebben met behulp van een touw de bewoners van het huis een voor een gered. De onderwijzer zelf was inmiddels uit een venster gesprongen. Toen hij aan de haven gekomen was, liep hij tot zijn knieen in de modder. Een kapitein van een zeilboot was in een huis geklommen. Op een balcon vond hij het lijk van een Duitscher, dat reeds geheel verstijfd was. Van de dertig bewoners van het huis zijn er zeven gered. De anderen hebben den dood ge vonden. Velen zijn van ontbering omgekomen, daar ze dagen lang zonder kleeding, voedselof drinkwater waren geweest. Over de beweging der zee meldt men, dat men den zeespiegel nog ongeveer vijf uren na de ramp zoowat om het half uur eenige meters zag dalen en rijzen. Rome, 2 Jan. De douanebeainbte Sebastiani heeft een verhaal gedaan omtreut zijn lotge- vallen in Reggio. Hij sliep op de eerste ver dieping der douanekazerne en viel door den schok uit bed hij sprong een raam uitde kazerne stortte daarna in. Op straat zag hij zich omringd door eenige gillende, ongekleede menschen, die heftige gebaren maakten. Op hetzelfde oogenblik kwam de geweldige vloed golf opzetten alien vluchtten eenigen werden door het water bereikt en meegeslourd, anderen slaagden er in een hoop puin te bereiken en zich daar bovenop in veiligheid te stellen, tot zonsopgang. In den omtrek stortten met donde rend geraas allerlei huizen in menschen gilden en een or.drageljjke stofwolk bleef achter. De zee loeide daartusschen heftig door. Toen het dag werd ging hij op verkenning uit; bij ontmoette kameraden, die hun kolonel Roco zochten. Ilet loopen viel moeilijk en ook ging het bezwaarlijk zich te orienteeren. Geen weg, geen huizen waren herkenbaar. Op den gis telden zij de straten, tot zij eindeljjk het huis gevonden hadden. Alleen de muren stonden nog overeind, een holle koker grijnsde hen tegen. Alle vloereu waren ingezakt, maar op de bovenste verdieping waren, wonder boven wonder, de balken van den vloer van een kamer blijven hangen. Daar ontdekten zij de gestalten der dochters van Roco. Twee vlugge douaniers klouterden tegen den muur op en bereikten de meisjes. De kinderen wisten gelukkig lakens aan te wijzen. Door die aaneen te knoopen konden zij de meisjes naar buiten laten zakken. De rest van het gezin was dood. 1 oen gingen zij den majoor zoeken en vonden hem eindelijk roepend uit het raam der tweede verdieping, waar de eenige kamer was die niet was inge stort. Zij redden hem en andere menschen uit dezelfde kamer. Op de kamer daarboven lagen negen lijken en vier gewonden. Terwijl zijn kameraden moede naar de kazerne terugkeer- den, doolde Sebastiani verder rond. Heele straten stonden in brand. Troepen boeven zochten in de puinhoopen naar buit, een wapen- winkel werd door hen geplunderdgewonden werden door hen doodgescboten en daarna be- roofd. Sebastiani ging steeds verder en zag ergens een man in hemd met een officierspet op het hoofd op handen en voeten over een puinhoop kruipen. Hij herkende in dezen man een majoor der infanterie, die hem rustig t°e" voegdeIk ben gered en levend. Sebastiani ging terug naar de kazerne. Met zijn kame raden verzamelde hij hout uit de puinhoopen, waarmede zij barakken bouwden, waar 400 menschen een onderkomen vonden. Des nachts was er een geweldige gloed der branden. Eindelijk is er een schip van Napels naar Rome gezonden om tijding en een rapport aan minister Lacava te brengen. Rome, 2 Jan. Onder dagteekening van 1 dezer heeft de Minister van Justitie uit Messina aan Giolitti geseind, dat de Koning door den toestand der zee niet te Lcylla en Bagnara aan land is kunnen gaan. Z. M. gipg daarop naar Oannitello, dat geheel verwoest is en naar A ilia Giovanni, dat veel geleden heeft. Daarna ver- trok de Koning naar Reggio. Messina, 2 Jan. De kathedraal en de kunst- werken zijn volkomen vernield. De schatten van de madonna, beschermvrouw der stad, waar- van de waarde op rerscheidene millioenen woidt geschat, liggen onder de puinhoopen, die door soldaten worden bewaakt. Het reddingswerk wordt voortgezet, maar men vindt nu slechts dooden. De lijklucht wordt steeds ergerde hevige regens verhaasten de ontbinding der lijken. Napels, 2 Jan. Het pantserschip Smilia heeft hier 1110 overlevenden aan land gezet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2