A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5246 0SM1SHT11AAS. HINDER WET. Op Leven en Dood. Dinsdag 5 Januari 1909. 49e Jaargang. Binnenland. FEUILLET 0 N. ABONNEMENT: Tel effldn No. 2 5. Inzending van advertentien v6or -3 uren op den dag der uitgave. De naam der nakomelingen van H. M. de Koningin. TER NEUZEN, 4 Januari 1909. 22 357 6 k., 12 s., 12 ij., 1 k., 2 pa., 12 s., 8 ij., 1 pa., 2 9 s., 10 ij., 3 k„ 2 13 s., 6 ij., 1 k., 5 1., 1 pa, 10 s., 11 ij., 5 h., 1 k., 1 pa., 2 1. 8 s., 5 ij., 5 h., 3 k., 1 e., 1 pa., 1 1., 11 s., 7 ii., 7 h.. 1. 8 b., pa. 6 h., 7 1. 13 s., 4 ij., 5 h., 3 k., 1 e., 1 1., 3 pa., 1 g. 13 s., 4 ij., 3 b., 2 k. 81319 77274 84133 61931 57126 80408 75654 65470 59942 72926 71352 55235 842770 TEB VI'TZKYSfHK COUBAIT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/3 en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 1H« Mml Wannil»e-, 'Yocnuilag. en Yrijrtngavond, iiit^eznn<iPMl ap Fee«tda»eu. bij de Kir ill a I". J. i'AS IKE 8A!%'OE le Ter Weuzen. De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Uomierrtag den 9 Januari lil(t!(, des voormiddags 10 nre. Ter Neuzen, den 4 Jannari 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, fezien de artt. (j en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. van 1896) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van FREDERIK HENDRIK VAN DER PE1JL, slacbter, wonende te Ter Neuzen, om vergnnning tot het oprichten eener slachterij, in het perceeJ, plaat- selijk gemerkt 66 en gelegen aan de Vloos wij kstraats kadastraal sectie C no. 1617, en dat op Maandag, 18 Januari 1909, des voormiddags van 10J tot 11J urer, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken aier inricbting bezwaren in te brengen en deze Dion- deling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 4 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. N B. Wij vestigeu er de aandacht op, dat volgens bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur ziju verschenim, teneinde hunne bezwaren monclelivg toe te lichten. »Staatsblad" no. 425 bevat een Koninklijk besluit van 30 December 1908, waarbij wordt bepaald, dat onderstaand besluit in het //Staats blad van 31 December 1908 zal worden geplaatst Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Konin gin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Overwegende den wensch van Onzen bemin- den Gemaal en verlangende, dat de naam van het Geslacht, waaruit Wij zijn gesproten en waaraan voor Ons en voor het Nederlandsche Volk zoo dierbare herinneringen zijn verbonden ook voor Onze nakomelingen behouden zal blijven Hij drukte mij nogmaals krachtig de hand, toen scheidden wij. In mijn kamer was Mizka reeds ijverig in de weer alles voor den nacht voor mij in orde te brengen. Zij moest zich haasten, want de talifijke bezoekers benedeti in de gelagkamers wachtten op haar bediening, maar den tijd om wat te babbelen nam zij er toch af. Zij vertelde mij dat er, voor ik in de heerenzaal was gekomen, een heftige woorden- wisseling had plaats gehad tusschen den rechter en zijn adjunct. Die heeren hadden reeds aan de ronde tafel gezeten, toen Franz Schorn was binnengekomen en naar een plaats had gezocht. Alle tafels waren bezet geweest, toen had de adjunct Franz Schorn verzocht, naast hem te komen zitten. Daarover was de rechter woedend geworden, doch de adjunct bad gezegd, dat de rechter in e gelagkamer niets meer was dan elk ander bezoeker. Franz Schorn had willen heengaan doch de adjunct had hem tegengehouden, ook de dokter, die een oud vriend van Franz' over- n jader was en verklaard had te blijven waar b ranz bleef en nooit eene plaats zou nemen aan de ronde tafel, als de rechter Franz daar eene plaats zou durven weigeren. Ook de burge meester en de andere heeren, die anders niet Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den 2den Februari 1901, lste Af- deeling C, no 15, Geheim Hebben goedgevonden en verstaan toe te stemmen, dat de naam Oranje Nas sau zal worden gedragen door alle Prinsen en Prinsessen der Nederlanden, Onze wettige nakomelingen met en benevens den naam of namen, die Zij aan het Geslacht van Hunnen Vader ontleenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam of namen zal voorafgaan de naam Oranje Nassau, zoodat genoemde Prinsen en Prinsessen, onverminderd de titels die Hun uit anderen hoofde nog toekomen, zullen worden genoemd //Prins (Prinses) van Oranje Nassau Hertog (Hertogin) van Mecklen burg". Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit dat op een nader te bepalen dag in het //Staatsblad" zal worden geplaatst. Het Loo, den 8s'en Februari 1901. W1LHELMINA. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uur, te bouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken wijziging verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel benoemen leden com- missie van Fabricage vaststellen 2e suppletoir kohier hoofdelijken omslag. Met ingang van hedennacht tusschen 4 en 5 Januari is het vervoer van vrachten op alle kunstwegen in de provincie Zeeland beperkt. Met 1 Mei a.s. komt alhier een compagnie van het 4e regt vestingartillerie in garniznen. Bij de stemming over de verhoogiug der contributie van bet Uitkeeringsfonds bij ziekte //Hulp in Nood" alhier, met 1 cent per week, werden 101 stemmen voor en 64 tegen uitge- bracht. 2 stemmen waren bianco. Hetvoorstel is dus aangenomen. De Eng. stoomboot //Don", van Goole naar Gent met stukgoederen heeft heden morgen tijdens den mist op het strand nabij Zoutelaude aan den grond gezeten. Met assistentie van 2 sleepbooteu is de //Don" vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. Tijdens den mist is Zaterdag nabij Bath aan den grond gevaren het Belgische stoomschip veel met Franz op hadden, hadden thans zijne partij gekozen, zoodat de rechter had moeten toegeven. Franz had zich toen laten overhalen zijne plaats te bouden, doch de rechter en Franz hadden sedert dien twist nauwelijks een woord tot elkaar gesproken. Er heerschten toch eigenaardige verhoudingen in dit kleine landstadjeook hier waren de weinige beschaafde menschen, die zoo gezellig met elkaar hadden kunnen omgaan, door haat en twist ggscheiden en in partijen verdeelcb Ik kleedde mij uit en klom met de mij nog overgebleven gymnastische vaardigheid van vroe- ger in het hooge ledikant. Ik had groote be- hoefte aan rust; voor mijn oud lichaam was de vermoeienis van den afgeloopen dag te groot geweest, zij had mijne krachten geheel uitge- put, doch de geest zegevierde hier over bet lichaam. Ik kon geen rust vinden. Vergeefs trachtte ik de herinnering aan al die vreeselijke too- neelen, dien dag beleefd, te verjagen; vergeefs trachtte ik aan iets anders te denken, steeds zag ik den vermoorde in het afgelegen huis voor mij en 't benam mij den slaap, die ik zoozeer behoefde. Uren verliepen, een lang- durige tijd, voor ik eindelijk de moede oogen kon sluiten. En als mjj ging het ook den rechter, ook hij kon dien nacht niet tot rust komen. Zoo lang ik wakker in bed lag, hoorde ik hem op en neer loopen, nu langzaam, dan vlugger. Ook hem kwelden de zelfde herinneringen, die mij h 'rinses Alice", dat gisteren met assistentie van sleepbooten vlot kwam. Een nabij Hansweert aan den grond geloopen Japansch stoomschip kwam meteigen krachtvlot. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aan- gekomen om aldaar te lossen of te laden Haand. Getal Geladen met Ms. inhoud i bruto. Januari Februari Maart April Mei Juni Joli Augustus September 35 34 36 27 25 32 32 30 24 14 s., 12 ij., 3 h., 2 k., 1 e., 3pa., 11 s., 12 ij., 3 h., 1 pa., 1 1. 7 h., 2 1. 3 h., pa. 1 k., 1 October 29 A November 31 December 2 k„ 1 e., 9 s., 7 ij., 5 b 7 ij. k., In deze kolom beteekenen de letters s. stuk goederen, ij. ijzer, k. kolen, h. bout, pa. pijpaarde, e. erts, pp. papierpap, g. guano, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 27, in Februari 34, in Maart 30, in April 26, in Mei 26, in Juni 26, in Juli 31, in Augustus 28, in September 24, in October 23, in November 26 en in December 24, totaal 325 zeeschepen. Door de landbouwvereeniging te Rustwat, werd Woensdag j.l. aanbesteed de levering van pi. m. 200,000 kilos Superphosphaat 14°/0. Minste inschrijver was de heer A. Hamelink, alhier, voor 2,253 per 100 kilos. De levering is gegund. Voor de levering van cbilisalpeter was minste inschrijver de beer G. Blondeel te Aardenburg voor 11,27 per 100 K.G. den slaap benamen. Voor hem was dat onder- zoek in het afgelegen huis als voor den dokter geen eenvoudige ambtsbezigheid geweest, bem had de vreeselijke gebeurtenis even diep als mij aangegrepen. Ik achtte hem daarom niet minder, dat hij zich bij zijn ambtsplicht getoond had een hart te bezitten, dat gevoelde bij dit vreeselijk onderzoek. VII. Des morgens was ik weder vroeg wakker. Ik hai geen behoefte aan langdurige slaap als ik slechts een paar uur bad geslapen, dan gevoelde ik mij weder volkomen frisch. Den beerlijken morgen moest ik voor een excuvsie gebruiken en zoo spoedig mogelijk uitgaan, want juist de vroege inorgenuren eigenen zich in zuidelijk Krain zoo geheel tot bergklimmen en rondzwerven. Zoolang nog de dauw ligt op elke grashalm, is bet zoo heerlijk wandelen in de Krainer bergen, doch als de brandende zon den laatsten dauwdroppel heeft opgeslorpt, als des middags de verzengende zonnestralen op de grijze kalkrotsen vallen, geen zuchtje den wandelaar meer afkoeling brengt, wordt het bergklimmen een zware, voor een oud man te zware taak. Voor zessen bad ik reeds mijn ontbijt gebruikt en was geheel tot vertrek gereed. Waarheen zou ik gaan Het bergwoud boven de kapel van St. Nicolaas oefende op mij een groote aantrekkingskracht Ik bad daar den vorigen dag zoo groote entomologische schatten vergaard, dat ik niets -- In de jongste algem. verg. van deu //Zeeuwschen Schietbond", aangesloten bij de vereeniging Volksweerbaarheid, welke bond zich ten doel stelt, het oorlogsschieten te bevorderen bij de Zeeuwsche Schietvereenigingen, is besloten uit het Bondsbestuur (15 leden) een Dagelijksch bestuur van 3 leden samen te stellen, belast met de dagelijksche leiding van loopende zaken. Het bestaat uit de heeren P. C. Labrijn, rijksontvanger te Domburg, voorzitter, G. P. Laernoes J.Pz. te Vlissingen, secretaris en Jhr. C. J. ran Adrichem Boogaert, le luiten. der infanterie te Middelburg, militair-deskundig bestuurslid. Te Stoppeldijk heeft zich een geval voor- gedaan van diphtheritis, met doodelijken afloop. Onmiddellijke begraving en verbranding der lijf- goederen, kleederen en beddegoed van den lijder werd bevolen. Te Graauw is een jongen van het ge- hucht de Paal, die met twee andere jongens zich met de prikslede op het ijs vermaakte, in een wak gereden en verdronken. In de week van 23 tot en met 29 De cember zijn in Zeeland voorgekomen 4 gevallen van roodvonk, waarvan 3 te Arnemuiden en 1 te Sas van Gent en 1 van diphteritis te Vlissingen. Axel. Bedankt voor bet beroep bij de Ger. kerk A alhier, door Ds. E. A. Groenewegen te Westmaas. Bosclikapelle. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 was als volgt. Geboren 15 m., 21 vr., totaal 36. Gevestigd 38 m., 31 vr., totaal 69. Overleden 11 m., 6 vr., totaal 17. Vertrokken 41 m., 36 vr., totaal li ra. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1907 603 609 1212 v 31 1908 604 619 1223 alzoo vermeerderd met 11 personen. Levenloos aangegeven 1 m. Voltrokken huwelijken 7. llengstdijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 was als volgt Geboren 5 m., 14 vr., totaal 19. Gevestigd 25 m., 13 vr., totaal 38. Overleden 5 m., 8 vr., totaal 13. Vertrokken 28 m., 18 vr., totaal 46. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1907 319 336 65.5 31 1908 316 337 653 alzoo verminderd met 2 personen. Voltrokken huwelijken 2. beters wist te doen dan er thans weder been te gaan. Te veel rupsen der Saturnia callige- na kon ik niet verzamelen, want iedere rups geeft helaasgeen kapelNaar St. Nicolaas dus en wel langs den kortsten wegWas het mij den vorigen dag gelukt het mij nog onbekende rotspad berg-af te gaan, dan kon thans, nu ik den weg kende, bet berg-op gaan voor mij niet gevaarljjic zijn Ik begaf mij op weg. Het pad was inder- a daad beter dan men er van zeide. Gevaarlijk was het bij het dalen slechts voor den wande laar, die aan duizelingen lijdt en niet zeker op de beenen staat. Ik had op mijn toch ten om een zeldzame plant te bemachtigen, dik- werf moeielijker en gevaarlijker tochten gedaan. Het naar het afgelegen dal leidende gemak- kelijke voetpad was spoedig bereikt, kalm volgde ik mijn weg. Den vorigen dag had ik mij langs dien weg gespoed zonder om te kijken, slechts vervuld van den wensch zoo spoedig mogelijk Luttack te bereiken, thans kon ik genieten van de praehtige omgeving, waarop ik neerzag en met kennersblik de links van mij glooiende berghelling bekijken, om daar misschien eene zeldzame, tusschen de steenen groeiende plant te vinden. Ik was niet ver meer van het afgelegen huis, toen ik tot mijn groote vreugde boven mij op een gemakkelijke en zonder gevaar te bereiken plaats dezelfde Ophrys Bertoloni, die de rechter mij had medegebracht, in grooten getale bloeien zag. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1