Gemengde berichten. Predikbeurten. Donderdag 31 December 1908, Oudejaarsavond. Vrijdag 1 Januari 1909, Nieuwjaar. ili if 11 was gedaan, dat de brug na vijf jaar dienst reeds eigen was (bet kapitaal was opgeuomen) ja, dat er zelfs nog een som geld in kas was. Door verschillende leden werd het voorstel gedaan, opi het weegloon van 10 cent per 1000 kilogram op 7 cent te brengen. Ofschoon de ovei groote meerderheid voor 7 cent was, verviel dit toch in verband met art. 15 van het reglement. stil waren weggebleven, schijnt dit bij velen kwaad bloed gezet te hebbenalthaus, toen 's avonds de militairen zich op weg begaven om naar Leeawardeu terug te keeren, werden zij opgewacbt door een aantal mannen, die hen tot aan het station achtervolgden, uitjouwden er met spijkers wierpen. De marechaussees uit Heerenveen hebben een onderzoek ingesteld en reeds enkele daders tot bekentenis gebracht. Eenige weken geleden werd gemeld,"dat een vrouw van Midwolde (Oldambt) naar Noord- Amerika was vertrokken, om daar een huwelijk aan te gaan met een man, dien zenimmerhad gezien of gesproken zij aanvaardde de reis met twee kinderen (twee liet ze achter), in de hoop dat zij in het verre Westen een liefhebbend echtgenoot en een voor haar kinderen trouw vader zou vinden. Maar te New-York bleken haar papieren niet in orde. Bovendien had ze geen doorreisbiljet, terwijl de aanstaande echtge noot, op wiens verzoek zij was afgereisd, op zich liet wachten. Zes dagen wachtte ze, waarna ze als zonder middel van bestaan den terngtocht moest aanvaarden op kosten van de maatsohapij, die haar naar Amerika bracht. Den 22n Decem- berarriveerde ze weermetdekinderenteMidwolde. kechtszakeh, Arrondissemeuts-Rechtbauk te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken S., oud 45 M. J. d. -- Een reiziger liet in de 2e klas wacbtkamer te Zutfen Duitsch geld wisselen voor f 100 Nederlandsch geld. De vrouw, die daarmee belast werd vroeg bij haar terugkomst: ,-voor wie is dat geld waarop een man, die daar geen recht op had, antwoordde //voor mij De vrouw gaf de f 100 aan den man, die er haastig mee van door giug. Een koud uitstapje. Drie ingezetenen uit Zeeland (N.-Br.), maakten Zondag een fiets- tochtje naar Balgooi. Eerst tegen middernacht werd de terugtoeht ondernomen zij wilden zich met een oud bootje op de hoogte van //Oud Keent" over de Maas laten zetten. \ermoedelijk roeide bun //veerman" verkeerd en kwam het bootje tegen een krib, een zwaar lek ontstond en een onmiddellijk zinken was het gevolg Gelukkig was de boSt nog niet ver van wal en konden drie een tak wishout grijpen, terwijl de vierde een der eersten greep en zich bieraan vastbield. Eerst na geruimen tijd werd bun geroep gehoord door den op eenige minuten boot meer aanwezig was. De op een kwartier afstand wouende veerman B. werd geroepen en met diens boot lukte 't, het viertal te reddei) Allen zaten tot het boofd onder water en waren verkleumd van de kcude. J'' S^oroa te Sluis, UWU1 ucll eeuige mmuieil zonder vaste woonplaats, thans gedetmeerd te afstand wonenden v. O., maar 't bleek dat geen Miadeluuig, is wegens Iandlooperij veroordeeld I Onnt maav n!intro7irf «roo I In /.a» I,.±'1.. tot 3 dagen bechtenis en 2 jaar en 4 maanden opzending naar een rijkswerkinrichting. P. v. d. V., oud 21 j., en P.J. V., oud 25 j., landb. te Watervliet, zijn wegens bedreiging met zware mishandeling veroord. ieder tot 0 maanden gevang. E..J. v. A.,-oud 20 j., J. F. v. A., oud 25 j., arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens mis handeling van een ambtenaar veroord. de eerste tot 1 maand en de tweede tot 2 maanden gevang. E. P., oud 40 j., landbouwersknecht te Sas van Gent, is wegens beleediging van een ambte naar veroord. tot 10 boete of 10 dagen becbt. J. B. D., oud 30 j., monteur te Sas van Gent, is wegen3 mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. M. v. d. W., oud 21 veroord. tot 10 boete "of 10 dagen hecht J. C. d. V., oud 21 j., werkman te Breskens, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. Fr. W. G., oud 38 j., fabrikant van reuk- water te Boermond, wonende te j., is wegens als voren Herten, is wegens overtreding der plaatselijke belasting op bet gedistilleerd der gemeente Vlissingen, verooid. tot y 50 boete ten behoeve der ge meente Vlissingen, subs. 10 dagen becbt., met verbeurdverklaring der aaugehaalde Eau de Cologne. D. v. d. W., oud 29 j., werkman te T Neuzen, is, beklaagd van mishandelin sproken. er vrijge- Slacbtotfer van het ijs. Zondag is te Leeuwarden een lOjarige jongen door het ijs gezakt en verdronken. Te Zwaag- westeinde (Fr.) zijn twee jongens door het ijs gezakt^ en verdronken. Onder Schardam 'is een 13jarige jongen in een wak gereden en verdronken. Te Nes is een 8jarig meisje door het ijs van een ringsloot gevallen en Ieven- loos opgehaald. Te Papenburg bij Bellingwolde (Gr.) beeft de 17jarige zoon Bertus van den schoenmaker h. B. eergisterennacht zijn 24jarigeu broeder Rudolff in een twist met een mes een slagader afgesneden. De dood volgde onmiddellijk. De dader is gevat. Te Akkrum was de verhouding tusschen de jongeliedeii, die aan het voorbereidend mili- tair onderricht deelnemen, en de sergeanten, die dat onderwijs geven, in den laatsten tijd met zooals die moest zijn. Toen bij de laatst- gehouden les aan de jongelieden een berisping werd gegeven, omdat bijna alien de vorige maal Te Rbeden is een 72jarige man in onder- trouw opgeuomen om voor de 4e maal in het huwelijk te treden en wel met een 50jarige schoone, die dezen gewichtigen stap voor den derden keer zal wagen. Hoe vaak zullen nog de Kerstdagen zich direct bij den Zondag aausluiten en er aldus drie erkende Cbristelijke feestdagen op elkaar volgen Ware er geen 29 Februari, de 25 December zou gewoonweg in 7 jaar het dagental tusschen Zondag en Zaterdag doorwandelen. Tengevolge onzer t^jdrekening evenwel, waardoor sclTrikkel- jaren zijn ingevoerd, zullen eerst in het jaar 1936 alle dagen een gelijken stand innemen als in het afgeloopene jaar 1908. Zoo laug lioeven we echter niet te wachten voor Kerstmis weer op Vrijdag en Zaterdag valt. Dit toch zal in 1914 plaats hebben, evenals het iii 1903 hetgeval wa9. Het jaar 1905 gaf ons Kerstmis op Maaudag en Dinsdag, welk geiuk ons ook in 1911 zal te beurt vallen. Van 1903 tot 1916 bevinden we ons in een tijdperk waarin acht jaren voorkomen met twee en zes met drie kerstdagen." Van 1917 tot 1930 zullen er daarentegen tweemaal drie en twaalfmaal twee //Kerstdagen" zijn. In beide perioden valt evenwel vier keer een Kerstdag op een Zondag. Te Avila, 90 K.M. van Madrid, is een kolossale hoeveelheid sneeuw gevallen. De wolven, door de koude uit de bergen gedreven, maken in scharen het plaatsje onveilig. Op Kerstavond drongen eenige dier beesten een hut binnen, waar een kind lag te slapen, terwijl de ouders naar de mis waren, en verscheurden het kind. In de dalen van de Pyreneen is bijna alle verkeer tengevolge van de sneeuw verbroken een aantal plaatsjes zijn geblokkeerd door metersbooge sneeuwmassa's. Een vreeselijke sneeuwstorm heeft in Engeland gewoed, erger dan men er sedert 1881 beeft bijgewoond. Het telegrafiscb verkeer werd gestoord, treinen moesten blijven staan. De liandel te Londen stond stil. Een groot aantal personen kwam van koude om. Zaterdag heeft te Edmonton ten Noorden van Londen een lijkschouwing een vreemden zelfmoord aan bet licbt gebracht. Een voerman met name Giddings had zich in de Lee ver dronken. De weduwe getuigde Den 27en November tracbtte er iemand bij ons in te breken. Mijn man vloog het buis uit en pakte den inbreker. Tot zijn verbazing herkende bij een goede kennis in hem, een man die al vijftien jaar met hem op hetzelfde werk was. Hij wist niet, dat wij daar woonden. Hij smeekte mijn man hem te laten gaan, maar de politie kwam en sloot den man op. Mijn man trok het zich erg aan, dat hij zijn kame- raad moest aanklagen. Een (Anglikaansch) geestelijke is nog bij mijn man geweest en pleitte voor den gevangene als mijn man de zaak vergoeilijkte of den inbreker niet vervolgde, zou deze vrij komen. z/Wat riep de lijkschouwer, //een geestelijke die uw man tot een misdaad tracht over te halen en hij liet een politiebeambte aantee- kening van dit getuigenis bouden. Den 2en December verdween Giddings uit zijn huis en dezer dagen werd zijn lijk uit de Lee gehaald. Hij verkoos den dood boven zijn kameraad in de gevangenis te brengen. ilarcibet;§ng an StaESe. Maandagmorgen om 5 uur 20 had een aard- beving plaats. Vele gemeenten zijn zwaar bezocht. Te Stefanoci zijn 3 dooden en 15 gewoiiden. Het Ministerie van Binnenlandscbe Zaken ontving mededeeling, dat aardbevingen ernstige schade zouden hebben veroorzaakt te Messina. Maatregelen zijn genomen opdat talrijke troepen er heen kunnen worden gezonden 0111 den reddingsdienst te organiseeren. Gisterenmorgen deed een aardbeving ver- scheidene huizen te Palmi instorten en vele anderen scheurener zouden talrijke slackt- offers zijn. Een aardbeving was te Palermo merkbaar de scbok duurde 32 seconden. Door geheel Sicilie is het verschijnsel waargenomen. De telegraaf- en telefoonverbindingen met Messina zjjn verbroken. Verschillende treinen moesten terugkeeren wegens de aardstortingen. Door een zeebeving gingen een aantal visschersschepen verloren. De koopwaren in de dokken leden aanzienlijke schade. De golven lichtten drie kinderen op, die verdronken. Vier kleine huizen werden weggeslagen. Berichten uit de'proviucie brengen bericht van ernstige verliezeu. Te Maletto hebben twee kerken groote scheuren in de tnuren ge- kregen, een 40tal huizen zijn in puin gevallen of gescheurd te San Giovanni del Mare zijn een 12tal huizen ingestortte Riposto is het dak van een kerk ingestort en zijn andere kerken alsmede het stadhuis op het punt in te storten. De zee was er in de huizen doorge- diongeu. Men vreest dat er dooden en ge- wonden zijn. De berichten van Messina, die via Catana komen, luiden voortdurend ernstiger. Zeer vele huizen zijn ingestort, terwijl er een groot aantal dooden en gewonden zou zijn. De Minister van openbare werken vertrok gisterenavond naar Calabrie en Sicilie. De Minister van Marine heett aan de Semaphoren op Sardinie bevel gegeven de divisie, bestaande uit verschillende oorlogschepen, te Messina op te houden, teneinde hulp te bieden en de radiotelegrafische gemeenscliap te herstellen. Zeer ernstige berichten komen uit de provincie Reggio. Te Baguara zouden talrijke personen zijn gedoodte Palmi zijn zeven dooden uit de puinhoopeu te voorschiju gehaald. De laatste berichten van Messina luiden dat twee derden der stad door de aardbeving zijn verwoest. Wij laten hieronder nog volgen verschillende telegrammen, die een beeld geven van de uit- gebreidheid der ramp. Rome, 29 December. Het schijnt, dat de gansche aardbeving haar uitgangspunt gehad heeft in de diepten der zee. Deze kwam eens- klaps opzetteu en verschrikkelijke golven ver- uielden alles wat bun in den weg kwam. De hevige koude en stortregens verhoogdeu de ramp. De kustplaatsen van Calabrie en Sicilie werden verwoest. Gansche gehuchten zijn ver- nield. Spoorlijnen zijn meegesleept. Tunnels fcijn ingestort. De angst en ontsteltenis der bevolkincr zijn onbeschrijfelijk. De regeering beeft draadlooze telegrammen uit Messina ge- kregen, die spreken van duizenden stachtoffers. De meeste kazerues zijn ingestort. De com mandant van den kruiser Piemonte is met zijn vrouw en zijn twee kinderen verdronken. Vier duizend menschen zijn uit Rome naar Messina vertrokken, waar de staat van beleg zal worden afgekondigd, om een einde te maken aan de plunderingen, die bedreven worden. Berichten uit andere brou zeggen, dat men geen bericht heeft van vier torpedobooten, die te Messina voor anker lagen. De soldaten moesten vuren, om de plnuderaars te verdrijven. De brand vernielt de huizen, die overeind gebleven waren en de gevangenissen, waaruit alle gevangenen ontsnapt zijn. De geheele streek van Messina tot Catania is een groote puinhoop. Het is oumogelijk bet aantal slachtoffers te schatten. Te Catania zijn 500 barken en 3 pakketbooten gezonken. De stad Giolja is bijna geheel vernield. Te Palmi zijn 500 dooden en honder- den gewonden. De Paus heeft de geestelijkheid in de geteisterde streken gelast hulp te verleenen. Catania, 29 December. De joDgste berichten uit Messina bevestigen, dat de ramp verschrik- kelijk is. De omvang is nog niet te overzien. Vluchtelingen zeggen, dat het aan zee gelegen stuk van Messina verwoest is. Telegrammen uit Messina bevestigen, dat er brand is uitge- broken in de puinhoopen. Men spreekt van duizenden "dooden. In het dorp San Filippo zijn verscheidene huizen ingestorter zijn zeven dooden. Palermo, 29 December. De spoorwegver- binding met Catania en met Messina is her- steld. Een trein met vluchtelingen en gewon den uit Messina is te Catania aangekomen. De vluchtelingen zijn bijna alien waanziunig van schrik. Men zegt, dat het hotel Trincaria met het geheele personeel en 90 gasten verwoest is. Ook moeten het stadhuis, de beurs, het post- en telegraafkantoor en de kazernes verwoest zijn. Men bevestigt, dat de vloedgolf groote verwoestingen heeft aangericht. Ben onmete- lijke golf overstroomde Messina. De quaestor van Messina en verscheidene van zijn zoons, alsmede Nicolo Furlei, de oud-onder- staatssecretaris, zijn omgekomen. De prefect en zijn familie zijn gered. In Reggio en Villa San Giovanni is de schade outzaglijk. In een aantal omliggende plaatsen zijn tal van dooden en gewonden. Rome, 29 December. Volgeus de Tribuna moeten er 60,000 a 75,000 slachtoffers zijn. Rome, 29 December. De Koning gaat naar Messina. Aan het departement van marine is de tijding ontvangen dat Messina vernietigd is. Het ge- rucht gaat dat Reggio (Calabrie) en de dorpen aan de Straat van Messina vernield zijn. Het Kamerlid Felice heeft geseind dat er 10,000 slachtoffers zijn. De beurs is ten teeken van rouw gesloten. Er moeten (te Reggio) 500 dooden onder het puin liggen. Admiraal Aubry heeft geseind, dat de toestand te Messina atschuwelijk is. De politie-prefect en zijn gezin, de bisschop e.a. notabelen zijn onder te slachtoffers. Palermo, 29 Dec. De gezagvoerder van het italiaansche stoomschip Washington verliaalt, dat toen bij zich gistermorgen om 5,20 dieht bij de Straat van Messina bevond, zijn schip vijf schokken onderging. Om 8,15 kwam een bark langszij, en bracht tjjding van de ramp. Bij de invaart van de Straat van Messina dreef er een groot aantal voorwerpen. Het heette dat er te Gazzira (V) 1000 dooden en 500 gekwetsten waren. Rome, 29 Dec. De telegrafische, telefonisehe en dradelooze gemeenschap met Messina en Reggio in Calabrie is verbroken. Volgens de waarschijnlijk overdreven beiichteu van vluchte lingen is Messina grootendeels vernield. Hon- derden paleizen, kerken en schouwbuigen zijn ingestort. In de kazernes vonden vele soldaten den dood. De uit de gevangenissen ontvluchte boeveu en het gepeupel plundeven de bouw- vallen. Er is op vele plaatsen brand. Een vloedgolf beeft aan de havenkade het beroemrie Palazzata en het hotel Trinacria, waar 9 vreemde- lingen verblijf hielden, het stadhuis en de beurs verwoest. De deklading van de Ferry-boot werd door het geweld der vloedgolf op land geslin- gerd. De hoofdcommissaris van politie Caruso, het gezin van het Kamerlid Nicolo Fulci Vromo, de commandant eener torpedoboot Passino en een generaal' kwamen om. Reggio is zwaar beschadigd; het paleis van just.itie en de ka- zerne zijn ingestort; bet gasreservoir ontplofte; de vloedgolf drong 700 meter landwaarts in. Van Villa San Giovanni, nabij Reggio, zijn er directe berichten van Sicilie's oostkust, waaruit blijkt dat de visschersvloot en talrijke dorpen, alsmede Giarre en Riposto, geteisterd zijn. Geen groote verliezen aan menschenlevens vallen daar te be- treuren. Uit Calabrie luiden de berichten over de aardbeving emstig. Palmi, dat na 1905 pas half opgebouwd werd, is weder grootendeels vernield. Rome, 29 Dec. Uit Messina luiden de tijdingen steeds ernstiger. Bisschop d'Errico is dood. De kathedraal werd vernield. De verwoesting van Palazzata en bet hotel Trinacria wordt bevestigd. Van de douaneambtenaren zijn er 160 dood, van de spoorwegbeambten zijn er 270 verdwenen. De zeestraat is overdekt met allerlei voorweipen de vuurtoren is vernield. Tal'ijke dorpen aan de kust nabij Messina zijn zwaar beschadigd. Rome, 29 Dec. De eerste berichten worden vestigd. Messina en de omliggende dorpen zijn verwoest. Palermo, 29 Dec. De stad is in rouw ge- dompelddaar vele inwoners bloedverwanten en vrienden te Messina hadden. Rome, 29 Dec. De ambtelijke bevestiging, dat de ramp ontzaggelijke afmetingen heeft aan- genoraen, verwekte een smartelijken indruk en verslagenheid. Men had gehoopt, dat de van de overleveuden verkregen eerste berichten over dreven zouden zijn. Ongelukkigerwijze brengen de dradelooze telegrammen elk oogenblik schrik- wekkende bijzonderheden over de ramp, zonder weerga in de geschiedenis. De Koning heeft 20,000 lire voor de slacht offers gegeven. Parijs, 29 Dec. Uit Rome wordt aan de Temps geseind De schok duurde 30 seconden de aardkost scheen in ronddraaiende bewegiDg De Va langs op - en 3 3! Hervormtle Herk. 8 Avonds -"A u., Da. A. Titnmerman. geen dienst. s Avonds 5J u, Ds. J. B. T. Hugenholts. 's Avonds 5 u., Ds. G. v. Dis. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel Zaamslag. Gerefornieerde lterken. 's Avonds 5* u., dhr. H Trenning, Theol.cand. van Zaamslag. s Avonds 6 u., Ds. L. Bouma van Middelburg. 5;} u., Ds. R. v. d. Kamp. A. Ds. R. Hamming. B. Ds. M. Uijtenhoudt. 1J u., Ds. R. v. d. Kamp van Axel. Cerefurmeerde «»emeeuie (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 's Avonds 5 J n., Ds. A. Janse. Ter Neuzen. Axel A. n H. Zaamslag Hoek. »u<t-»ereforuieer<le genieente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 's Avonds 5$ u., Ds. M. Ruben. Hervoriude Herk. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. u., Ds. A. Timmerman. geen dienst. u-> Us. J. B. T. Hugenholtz. 9 u., Ds. G. van Dis. Ter Neuzen. Axel A. B Zaamslag A. v IS. Gerefurineerde Herken, 9 u ,dhr. H. Trenning Theolcand. v. Zaamslag. 9 u., Ds. L. Bouma van Middelburg. 9 u., Ds. K. v d Kamp. 9 u., Ds. R Hamming 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Gereforineerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u„ Ds. A. Janse. Oud-ftereformeerde gemeente (Vlooswijkstraai). Ter Neuzen. 9 u. Ds. M. Ruben. "l— 29 Eng 28 Eng 29 Bel 28 Eng k IC Rus Eng Zw< 29 Noc 28 Eng 29 Rm 28 Eng S.9. Hi s.s Jt s. RI s.s. EI s.s. H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2