A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Viaanderen. a 40 cent. Op Leven en Dood. Dinsdatr 29 December 1908. 48e Jaargang* BEKENDMAK1NG. BinnenlancL FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 men op den dag der uitgave. Sffiagf^^Nieuwiaars-adirertentien voor het nummer dat in den morgen van 1 Januari zal ver- schijnen, en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Donderdag 31 dezer, des namiddags 3 lire, Ter Neuzen, 28 Dec. 1908. Firma P. J. VAN DE SANDE. NederEand en Venezuela. In een ambtelijke mededeeling, waarin het Ame- rikaansche Ministerie van Buitenlandsche zaken bekend heeft gemaakt, dat het, op verlangen van Gomez, een oorlogsschip naar La Guaira had gezonden, staat nog, dat president Roose velt, daar hij uit het verzoek opmaakte dat er vrees voor onlusten bestond, het wenschelijk heeft geoordeeld aan een officier van groote er- varing en takt het bevel op te dragen en daartoe schout-bij-nacht Arnold uit heeft gekozen. Tusscben de regels door, zoo zegt de Washing- tonscbe correspondent van de N. Y. Herald, wijst in de officieuze mededeeling alles erop, dat Roosevelt president Castro niet zal laten terugkeeren. Men gelooft, dat er langs de kust van Venezuela een blokkade gehandhaafd zal worden, om president Castro, zoo noodig, te beletten met oorlogsmaterieel te landen. Het Amevikaansche Ministerie van Buiten- Ik keek den rechter aan. Dezelfde verdenking, die mij deed beven, was ook bij hem opgekomen, want loerend keek hij naar de hand, waar Franz Schorn weer den doek om wond. Toen de rechter opkeek en zijn blik den mijne ont- moette, zeide die meer dan de wonde bad kunnen zeggen. Hij hief even, als teeken dat hij mij begrepen had, de zwart gehandschoende hand op. Maar juist die beweging was oorzaak dat de verdenking, die in mij was opgewekt, even spoedig verdween. Ik had daar geen recht toe. Had de districtsrechter zich dezen dag ook niet toevallig aan de rechterhand verwond Had ik niet ook hem op den terugweg naar het afgelegen buis kunnen ontmoeten, daar hp op de rotsen in de buurt rondgezwalkt had om bioemen te zoeken Neen het was onverant- woordelijke lichtzinnigheid, op zulke toevallig samenvallende omstandigheden eenige verden king tegen Franz Schorn te koesteren. Dat de jonge man er heden nog duisterder en ver- .stoorder uitzag dan den vorigen dag, dat hij landsche zaken heeft ook bijzonderheden bekend gemaakt over den moordaanslag op generaal Gomez. Onder de partijgangers van Castro, die in de samenspanning betrokken waren, noemt men nog den gouverneur van Caracas en Pulido, laatstelijk zaakgelastigde te Washington. Schout- bij-nacht Arnold zal Buchanan, den bijzouderen Amerikaanschen commissaris, bij het aan wal gaan te La Guaira vergezellen. Reuter seint uit Willemstad De Amerikaanscbe kruiser Desmoines is hier aangekomen. Eu uit Berlijn De Vossische Zeitung zegtNaar wij uit zeer goede bron vernemeu, heeft Castro kennis genomen van alles wat de pers over de jongste gebeurtenissen in Venezuela openbaar inaakte. Hij zegt, dat hij twijfel oppert in de beweerde houding der tegenwoordige regeering. Hp ver- zekert dat hij na hersteld te zijn een volledige voorstelling van den werkelijken stand van zaken aan de openbare meening zal onderwerpen. Om echter de tegenwoordige regeering bij de oplossing der verschillende kwesties geen moeielijkheden in den weg te leggen, zal hij zich, naar hij verzekert, de grootste terughouding opleggen, en mogelijkerwijze aftreden, als de omstandigheden een aftreden noodig zouden makeu. Naar wij verder vernemen blijft Castro nog minstens twee weken in de inriehting van prof. Israel, daar het geneeskundige onderzoek het nog niet mogelijk maakte tot een definitief besluit te komen. De Berlijnsche correspondent van de Daily Express meldt, dat 80 voorname Venezolanen het volgende telegram aan Castro hebben ge zonden z/Uw bewind is uit en uw macht vernietigd. Venezuela, dat genoeg heeft van uw stelselmatige dwingelandij, heeft besloten, een nieuw tijdperk te beginnen. z/Uwe eigendommen zulleu verbeurd verklaard worden. Indien gij een poging doet, om weer in Venezuela te landen, zult gij in hechtenis genomen worden en terecht staan wegens ver- scheidene ernstige beschuldigingen." Dezelfde correspondent meldt, dat Castro desnoods drie kwart van zijn fortuin van 240 millioen gulden, dat in Europeesche waarden belegd is, wil besteden, om wapens en oorlogs materieel te koopen en zich weer in het bezit van het presidentschap te stellen. Hij zal zijn veldtochtsplan met behulp van Duitsche des- kundigen ontwerpen. TER NEUZEN, 28 December 1908. Bij de Geref. kerk alhier is tot predikant beroepen Ds. A. Scbaafsma, te Ten Boer. ternauwernood een woord sprak, was ook geen reden tot verdenking jegens hem. Moest hem de vreeselijke dood van den ouden man, tot wien hij in zoo nauwe, zij het dan ook minder aangename betrekking stond, niet diep treffen Ik verweet het mij zelf, dat ik mij had laten verlokken aan oubeduidende kleinigheden een beteekenis te geven, die zij niet bezaten. Be- halve de rechter, wien de amhtsplicht gebood naar verdenking te zoeken, had geen ander lid van het gezelschap er over gedacht, dat er verband kon staan met den moordalien praatten gewoon voort, en ook de slimme dokter, die een dergelijk vermoeden had kun nen koesteren, deed dit niet; geen verdenking jegeus Franz Schorn was in hem opgekomen, hij ontwikkelde in diens bijzijn rondweg als daar straks zijn vermoedens over den loop der vreeselijke misdaad. Prettig vond ik het dien avond niet in dien kring, de zich steeds verder uitspinnende, in alle bijzonderheden herhaalde geschiedenis over dezen de gemoederen beheerschenden moord, vermeerderde slechts mijn zenuwachtige stem ming. Het was onmogelijk aan het gesprek eene andere richting te geven, het kwam altijd weer op den moord in het afgelegen huis terug. Door mist is de prov. boot die hier Vrijdagnamiddag te 5 ure moest aankomen, eerst Zat'erdagmorgen omstreeks 4 ure gearriveerd. Bij Kon. besluit van 21 dezer is met in- gang van 16 Januari, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Asten, de heer A. J. van Bee, thans commies der tele- grafie lste klasse, te Ter Neuzen. Uit de 32 sollicitanten voor eersten gemeente-wegwerker te Barendrecht, is benoemd de heer J. Hofman van Ter Neuzen. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed a. de levering van schoolbehoeften voor de openbare scholen voor het schooljaar aanvangen- de 1 Mei 1909. Voor de sckoolboeken enz. werd ingeschreven door de Firma P. J. van de Sande voor school A 295,281/3, school B 360,school C f 150,— en school D 167,88 en voor de massa f 946,Gegund. Voor de levering van benoodigdheden voor het onderricht in de handwerken aan meisjes, werd ingeschreven door mej. A. E. van der Heijden voor school A f 134,23, school B f 35,34, school C 39,64 en school D 50,14, totaal 259,55. Gegund. b. de levering van geneesmiddelen, verband- stoffen en serum. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. J. Klaassen en E. H. T. van Borssum Waalkes voor geneesmiddelen f 450, verbaud- stoffen 150 en serum 50. Voorts waren voor de levering van kantoor- en schrijfbehoeften voor het dienstjaar 1909 prijsopgaven ingekomen vanG. van Cleem- puttePenne voor 103,991/,) en Firma P.J. van de Sande voor 88,94. Gegund aan de Firma Van de Sande. De sergeant H. J. P. Wemaer, van het 2e bataljon 3e reg. infanterie te Middelburg, is benoemd tot concierge aan het stadhuis te Alkmaar en tevens tot bewaarder van het stedelijk museum aldaar. Donderdag voor de Kerstvacantie had er op de openbare school te Axel een wel is waar korte, doch indrukwekkende plechtigheid plaats. Dien dag toch was het de laatste, dat de heer H. M. Verbrugge als onderwijzer aan de O. L. S. werkzaam was. Toen het laatste half uurtje van den morgenschoolltijd aangebroken was, werden de kinderen uit de hoogste klassen in de gymnastiekzaal bijeengebraeht. In tegen- woordigheid van wethouders, onderwijzers en kinderen sprak het hoofd der school, de heer Van Ruijven, den heer Verbrugge aan. In welgekozen en gevoelvolle woorden wees hij er op, dat het voor den heer Verbrugge een plech- Ik kon dit niet langer uithouden zoodra ik mijn forellen en wijn op had, stond ik op om naar mijn kamer te gaan ook de rechter volgde mijn voorbeeld, nadat hij in een' teug zijn vol glas geledigd had, zeggende dat hij verraoeid was en na zulk een drukken dag rust behoefde. De adjunct, de dokter en nog andere heeren vroegen mij nog een half uurtje te toeven het was nog vroeg en ik moest, wilde ik niet onbeleefd zijn, aan bun verzoek voldoeri en nog een maat wijn bestellen ook de rechter bleef, ofschoon niemand hem gevraagd had dit te doen. In den tijd van nauwelijks een half uur dvonk hij nog twee maten wijn, de laatste bijna met een enkele teng, toen ik wederom opstond en mij niet langer weerhouden liet. Wij gingen samen de trap op, voorgelicht door Mizka. Toen wij in de voorzaal op de eerste verdieping waren, stak de rechter mij den linkerhand toe. ,/Goeden nacht, professor" zeide hij luide, doch voegde er fluisterend bij, «ik vrees dat ik u morgen reeds zal moeten verzoeken mij officieel mededeeling te doen van uwe ontmoe- ting met Franz Schorn in de buurt van het afgelegen huis." Hij keek om naar Mizka, die juist de dear tige dag was. Na 43 jaren met ijver en toewij- ding zijn plickt vervuld te hebben aan deAxel- sche school was thans het oogenblik daar, dat hij zijn werkkring vaarwel ging zeggen om een rust te genieten, die welverdiend is. En met genoegen zal de heer Verbrugge op zijn diensttijd terug zien. Wetende het ver- trouwen te hebben der ouders, waarvan er ook zoovelen zijn leerlingen waren, heeft hij met lust en liefde zich kunnen wijden aan zijn ambt, heeft hij voor het kind kunnen doen wat zijn hand vond te doen. En al moge het scheiden van deze plaats hem wel zwaar vallen, blijd- schap mag toch ook zijn hart vervullen, dat hij in het genot van een uitstekende gezond- heid zijn rusttijd ingaat, een rusttijd, die hem zoozeer gegund is, Namens de kinderen, en de ouders der kinderen, dankte de heer Van Ruijven den jubilaris voor hetgeen hij voor hen alien geweest was een goed leermeester hij bracht hem verder dank voor de hartelijke en welwillende wijze, waarop ze samen in vriendschappelijke verhouding hadden samen- gewerkt. De kinderen, bij wie in veler oog een traan blonk, stemden van harte in met het //lang leve meester Verbrugge!" Hierop nam de heer Dijkwel het woord en dankte den heer Verbrugge voor hetgeen hij als onderwijzer aan zijn opleiding gedaan had en voor de hartelijke wijze van samenwerking aan deze school. Vervolgens sprak de heer Hoi. floewel nog maar kort aan de school werkzaam zijnde, gevoelde deze zich toch ook gedrongen hier den heer Verbrugge te verzekeren, dat de korte tijd voldoende was geweest om collegiate vriendschap te sluiten. Diep onder den indruk van het oogenblik, dankte de heer Verbrugge alien voor de eer hem hier bewezen, voor de hartelijke woorden van waardeering en vriendschap hem hier ge- wijd en hij gaf de verzekering, dat de belangen, het wel en wee, van de school die hij gediend had naar" plicht en geweten, van de kinderen, voor wie hij steeds met den meest mogelijken ijver gewerkt had, voor de onderwijzers, wier vriendschap hij nimmer vergeten zou, hem steeds ten harte zouden blijven gaan. De St.Ct no. 302 bevat wetten tot natu- ralisatie van D. Riemens, geb. te Axel, wonende te Hamburg B. van Hove, geb. te Koewacht, wonende te BorgerhoutH. J. van Vooren, geb. te Eede, wonende te Gent. Te Oostburg is na een langdurige ziekte overleden de heer A. N. de Weert, pastoor bij de_ R. K. gemeente aldaar. Hij bereikte den leef- tijd van ruim 57 jaar. In de week van 16 tot en met 22 Decem ber 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 15 ge- yalien van roodvonk, waarvan 3 te Arnemuiden, mijner kamer opende en toen zij die was bin- nengegaan vervolgde hij //Een verdenking als die bloedige gesnedon hand, weegt zoo zwaar, dat ik thans wel verplicht ben alle persoonlijke overwegingen ter zijde te stellen." Ontsteld zeide ik ,/Dat is een toeval. mijnheer de rechter Iiebt u ook niet toevallig van daag de rechter hand verwond Hij wankelde hij die onschuldige woorden zoo achteruit, als had ik hem een slag gegeven zijn gelaat kon ik niet zien, want het was donker op deze plaats, waarop slechts een weinig licht uit mijne kamer viel, maar toen hij mij een oogenblik later antwoordde, be- merkte ik aan het beven zijner stem, dat mijne woorden hem diep hadden aangegrepen. ,/Ge hebt volkomen gelijk, professor Het kan een toeval zijn. Ik zal nog niet tegen den heer Schorn optreden, ik wil zelfs trachten mij te verzetten tegen de verdenking, dat bjj, mijn vijand, de misdadiger kan zijn doch mijn plicht, te onderzoeken of er meerdere verden- kingen tegen hem bestaan, dien ik te vervullen, ofschoon hij mijn onverzoenlijke vijand is.' (Wordt vervolgd.) IEDZEISCIE ('Ol RAM. Bit blad verscltijnt tlannilHir-, Woen«ilag- en Vrijdnsfavonil. nlterezonderil op yeewtdagen. "bij de Kir mo 1*. J. »A1¥ B>, W.tABfr. T«*r Hei»x«*n. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennia van belanghebbenden dat met in- gang van 1 Januari 1909, tijdelijk de gemeente voor wat betreft de van harentwege te verleenen verloskun- dige hulp wordt verdeeld in twee geneeskundige wijken, A en B. Wijk A, waarin mej. BIJL dienst zal doen, bevat de westzijde van bet kanaal (Sluiskil inbegrepen) en bet gedeelte van de kom der gemeente, bestaande uit de Dijkstraat, de Weatzijde van bet Nieuwediep, de noord- zijde van het deel der Vlooswijkstraat van af bet Nieuwediep tot de Grenulaan, verder deze laan tot aan de Dijkstraat en ul hetgeen binnen den voorecbreven kring is irigesloten. Wijk waai'in mej. HUFKENS dienst zal doen, bevat bet overige deel der gemeente. Ter Neuzen, 24 December 1908. Burgemeester on Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEM AN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1