No. 5242. Ter Neuzensche Courant. - Donderdag 24 December 1908. 48' Jaargang. Binnenland. Op Leven en Dood. TWBBDB BXxA-X). FEUIL L E X 0 N. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Landbouwbegro oting. Yooraf heeft stemming plaats over de Vrijdag- avond aangebouden artikelen dier begrooting. Art. 2, welke post bevat het salaris van den tijdelijken Raadadviseur (waartegen de sociaal- demokraten bezwaren hadden geopperd) wordt aangenomen met 62 tegen 4 stemmen. Art. 24 (subsidies aan Boerenleenbanken) wordt aangenomen met 46 tegen 24 stemmen. Bij het hierop volgende verdere debat over de begrooting, antwoordt de Minister op vragen van de beeren Hugenholtz en Reyne, dat er geen klachten inkftmen over het weigeren van districts-veeartsen, om plaatsvervangende vee- artsen aan te stellen, zoodat er geen aanleiding is de benoemingen direct door den Minister te doen plaats hebben. De heer Roessingh verdedigt Rijkssteun aan gemeenten en partieulieren voor de ontginning van woeste gronden. De Minister acht zulks alieen mogelyk wan- neer, hetgeen tot stand gebracht wordt, kan geackt worden te zijn geschied ten algemeenen nutte. Den heer Van Wijnbergen verklaart de Minister, dat ook de Regeering reeds naar middelen gezocht heeft om uitstel van afkoop van tienden te geven, doch dat is niet doenlijk gebleken. lntusschen meent de Regeering een tusschenweg te hebben gevonden door het scheppen van de gelegenheid aan de belang- hebbenden om onder bepaalde waarborgen en tegen het genot van premies, alsnog opgave te doen van het zuivere bedrag der jaarlijksche tiend-opbrengsten. Maar deze zaak is zeer moeilijk te regelen en daarom zal de Regeering deze kwestie ter oplossing voorleggen aan een na Januari te houden bijeenkomst van het departement van Landbouw, met de voorzitters der tiendcommissies. De Minister vindt dit successievelijk in antwoord op vragen van de heeren Ruys, Van Kol en Nolens de maxima straffen op de overtredingen vau het mijnreglement voldoende. Over uitbreiding van het korps Rijksveldwach- ters heeft hij niets te zeggen. De Minister erkent ten voile de gevaarlijkheid van het myn- bedrijf en de wenschelijkheid om arbeidscontro- leurs aan te stellen. Het Engelsche stelsel van arbeidscontroleurs acht by het meest ge- wenschte. Het ruw omspringen met dvnamiet zal worden tegengegaan. Bij het artikel betreffende de boringen naar steenkolen, licht de heer Bolsius een amende- ment toe, strekkende om in 1909 geen boringen te doen in de Peel en den oostelijken hoek van Gelderland en Overijssel, omdat er voorloopig genoeg terrein voor exploitatie is. Bij de voortzetting van de discussie over het amendement-Bolsius, ontraadt de Minister het amendement. Na repliek van den heer Bolsius werd het amendement verworpen met 49 tegen 21 stemmen. Door den Minister van BinnenlandscheZaken wordt hierna de volgende verklaring afgelegd nopens H. RS. de Koningin. //Door Hare Majesteit de Koningin daartoe gemachtigd en met groote dankbaarheid, heb ik de eer aan de Kamer mede te deelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den raad van Ministers nit te noodigen openbare De reehter, de adjunct en Franz Schorn zwegen thans de beide eerstgenoemden kon ik niets nieuws vertellen, zij hadden geen reden iets te vragen en Franz Schorn wilde bepaald door geen vraag, indringend scbijnen, maar dat hij met groote belangstelling naar rnijne mede- deelingen luisterde bewees mij zijn groote op- merkzaamheid. Ik vond het belangrijk terwijl ik sprak, hem en den reehter, de beide mede- minnaars, gade te slaan. De reehter scheen nauwelijks naar mij te luisteren, duister in zijn glas stareude, zat hij er schijnbaar onbelang- stellend bij doch als hij af en toe plotseling opkeek, las ik in zijn blik, dat ook hij nog met veel belangstelling naar het hem bekende luisterde. Franz Schorn echter luisterde toe, steeds de oogen op mij gericht. Hem deed het verhaal van het vinden van den vermoorde ontstel- len, hij was meer bewogen dan een der audere toehoorders. Nadat ik mjjn verhaal had geeindigd, dat door den dokter dikwerf was aangevuld, werd de vraag, wie ae onbekende moordenaar kon geweest zijn, vanwaar hij was gekomen, hoe hij in het gesloten huis kon zijn gekomen, waarheen hij gevlucht was en wat hij wel zou bekendheid te geven aan de volgende verklaring welke heden-avond in de //Nederlandsche Staats- courant" zal worden geplaatst 's Gravenhage, 21 December 1908. z/Aan Hare Majesteit de Koningin, z/Mevrouw z/Wij achtten ons gerechtigd tot de verblij- dende verzekering, dat bij Uwe Majesteit on- twijfelbaar zwangerschap bestaat en dat deze tot in de tweede helft van haar duur is ge- vorderd. z/Het verheugt ons tevens te kunnen ver- klaren, dat alle verschijnselen in overeenstem- ming zijn met den toestand van volkomen ongestoorde gezondheid. z/Dr. Roessingh. z/Prof. Dr. B. J. Kouwer." z/De volksvertegenwoordiging stemt, daar- van is de raad van Ministers overtnigd, van harte in met den innigen wensch, dat dit onder Gods zegen moge strekken, tot heil van de Koningin en Haar Huis en van het gansche Nederlandsche Volk." De Voorzitter, staande het woord nemende, dankt de Regeering voor de verblijdende rnede- deeling en spreekt namens de gansche Kamer de hoop uit, dat de hooggespaunen verwach- tingen onder Gods zegen verwezenlijkt mogen worden. (Hoera's.) De heer Troelstra vraagt onder gejouw der Kamer het woord. (Geroep er uit, niet spreken.) De voorzitter: //lk kan den heer Troelstra het woord niet weigeren naar aanleiding der Regeeringsverklaring." De heer Troelstra verklaart dat er voor hem geen aanleiding bestaat de verantwoordelijk- heid voor de demonstraties, welke in de Kamer plaats vonden, te aanvaarden. (Gefluit en gejoel.) NEDERLAND en yE&SEZUELA. De omwenteling in Venezuela. De laatste berichten wijzen er op, dat het met Castro's gouvernement in Venezuela ten- einde loopt. De waarnemend president, generaal Gomez, is door een volksbeweging genoodzaakt alle Ministers te ontslaan, die tot Castro's gunste- lingen behooren. Zij zijn vervangen door vertegenwoordigers van alle belangrijke partijen. Te Caracas heerscht een strenge censuur. Geheime berichten, op het eiland Trinidad ontvangen, meldden, dat geheel Venezuela in gisting verkeert. Einde van het geschii? Reuter seint uit Willemstad dd. gisteren De nieuwe Venezolaansche regeering heeft het besluit herroepen, dat de overlading te Willemstad van voor Venezolaansche havens bestemde goederen verbood. Deze maatregel is de voornaamste factor in de gespannen betrek- kingen tusschen Nederland en Venezuela geweest. Goedingelichte personen hier beschouwen de herroeping als zoo goed als gelijk staande met de bijlegging van het geschii tusschen de twee regeeringen. Men maakt uit de laatste berichten uit Caracas -op, dat aan de regeering vau Castro een einde gekomen is. (Zie telegrammen.) Casino's val. Reuter seint nog uit Caracas: De val van Castro in Venezuela is Zaterdag voltooid met de verijdeling van een samen- gestolen hebben, druk besproken, Ook aan dit gesprek namen de beide rechterlijke ambte- naren noch Franz Schorn deel, ofschoon zij met belangstelling den loop van het gesprek volgden. De reehter verdedigde weder met groote scherpzinnigheid en op goede gronden de mee- ning, dat slechts een goede bekende van den ouden Pollenz den moord kon gepleegd hebben, terwijl door anderen beweerd werd dat de een of ander uit Triest gekomen Italiaan de moor denaar moest wezen, want in Luttach en den geheelen omtrek was niemaud tot een derge- lijke misdaad in staat. Terwijl dezen strijd, dien Franz Schorn met groote aandacht volgde, gevoerd werd, stiet de zeer opgewonden sprekende dokter door eene onvoorzichtige beweging tegen den linkerarm van zijn buurman, Franz Schorn. Daardoor j liet deze de virginia-sigaar vallen, die hij in de hand hield, hij bukte om haar op te rapen en haalde daarbij onwillekeurig de rechterhand, die hij tot dusver in zijn jas had verborgeu, te voorschijn. Zij was omwonden met een witten doek, waaraan zich enkele bloedvlekken vertoonden. Wel stak hij haar weder vlug in zijn jas, doch de dokter had den met bloed bevlekten doek gezien. //Wat heb je daar aan de hand, Franz vroeg hij deelnemend. z/Niets bijzonders," zeide Franz met duisteren blik, //ik heb mij een beetje gesneden." spanning, om Gomez, den vice-president, te vermoorden. Sedert de tegen Castro gehouden betoogingen, is er in code-schrift telegrafisch van gedachten gewisseld tusschen Castro te Berlijn en zijn agent in Venezuela. Een voornaam rechtsgeleerde heeft voor het hooggerechtshof van Venezuela een akte van beschuldiging opgemaakt, waarbij Castro rnede- plichtigheid aan de poging tot moord ten laste gelegd wordt en voorgesteld wordt, hem in staat van beschuldiging te stellen. TER NEUZEN, 23 December 1908. Voor de levering van brood ten behoeve der Nieuwjaarsbedeelingen werd ingeschreven door de heeren Gebrs. Van Strien voor 10,80 en door M. C. van Leeuwen ad 9,90 voor levering te Ter Neuzen en 10,90 te Sluiskil, alles berekend per 100 Kg. In de voormiddaggodsdienstoefening, die door een talrijk gehoor werd bijgewoond, werd 11. Zoadag door Ds. Timmerman eene gedachtenis- en dankrede uitgesproken, naar aanleiding van de voltooiing der gedeeltelijke vernieuwing van het Ned. Herv. kerkgebouw. Betoogende dat er voor de gemeente groote reden van dankensstof bestond, nu zij in een gedeeltelijk vernieuwd en verbeterd bedehuis kon samenkomen, hield de predikant eene rede naar aanleiding van Joh. 1022 en 23. Hij wenschte het kerkbestuur, den kerkeraad en de gemeente geluk met het voltooide werk, dat zeker eene goede verbetering mag genoemd worden. Voorts dankte hij alien, die daartoe bijdragen en hunne medewerking verleend hebben, in- zonderheid aan de Synodale commissie en de Synode, alsmede aan het Provinciaal kerkbestuur, die door eene ruime subsidie de uitvoering van het werk hebben mogelijk gemaakt. Van de gemeente alhier is door de plafond- collecte '2000 bijeengebracht, terwijl ook met dank melding wordt gemaakt van eene gift ad f 400 van buiten de gemeente. Spreker bracht een woord van lof aan den architect, den heer L. deBruijne, voor hetschoone ontwerp en de sierlijke, doelmatige en degelijke verbetering van het bedehuis. De aannemers en de ondernemers, de heeren W. P. Nieuwelink, P. L. Boogaard en J. .1. Verjaal en de verschillende personen die aan de vernieuwing en versiering der kerk hebben medegewerkt, is de kerkeraad hoogst dankbaar, voor het goed stuk werk dat ze geleverd hebben. Ook werd dank gebracht aan den opzichter den heer De Lange en aan den President- Kerkvoogd en een der notabelen, voor hunne belangelooze toewijding, bij de totstandkoming van dit werk betoond. In het vervolg zijner rede memoreerde Ds. Timmerman, hoe hier op 15 September 1579 het eerste bedehuis voor den Hervormden eere- dienst werd ingewijd. Toen in 1583 onder de macht van Spanje vele pas ontstane Hervormde gemeenten in dit oord te niet gingen, bleef die van Ter Neuzen in stand. Daar Prius Willem van Oranje bij privilegie van den 23 April 1584 aan deze plaats eene afzonderlijke rechtbank gaf, waardoor Ter Neu zen tot een stad werd verheven, alsmede de vergunning schonk om des Woensdags eene weekmarkt te houden, nam daardoor de bevol- king zoo toe, dat het bedehuis van 1579 te klein werd, waarom in 1599 een nieuw bede huis werd gebouwd, dat in 1659 weder door z/Een beetje Dat kent men Alsjedehand verbonden hebt en ze niet gebruikt, moet het wel een flinke snede zijn. Je hebt er zeker weer niets aan gedaan en slechts een doek om de wonde gelegd. Jelui jonge lui bent onver- beterlijk, je bedenkt nooit, dat verwaarloozing van dergelijke wonden, die je onbeduidend noemt, je soms de hand kan kosten. Doet er dien doek eens af, ik wil eens zien wat het is." z/Het is niets, een kleinigheid, nietdemoeite waard". z/Des te eeder kan je mij die kleinigheid laten zien. Een ouden vriend van je vader moet je gehoorzamen, jou weerspannige jongen, weg dus met die lap, ik wil de wonde zien". z/Als ge er dan op staat, ga dan uw gang", zeide Franz. Hij haalde de hand uit zijn jas en deed er den doek af. Dat ging niet erg gemakkelijk, daar hij aan de wonde gekleefd was, en bij het losrukken kwamen er een paar bloedruppels uit z/Een paar flinke sneden," zeide de dokter, de hand bekijkende, //gevaarlijk zijn ze niet, ze zullen zonder verband genezen, als je die hand een paar dagen rust geeft. Maar hoe ben je aan die zonderliuge sneden gekomen Zij loopen over die vier vingers en een vijfde snede loopt over den bal der hand, 't Is als of je in een mes hebt gegrepen. z/Dat beb ik ook", zeide Frans Schorn, »ik had vanmiddag, in den wijngaard werkende, een groot mes op den hoogen muur gelegd, het een ander van verdubbelde grootte werd ver vangen. In 1850 onderging het kerkgebouw eene be langrijke herstelling en verbetering. In 1857 werden, om meer zitplaatseu te ver- krijgen, 2 galerijen in de kerk aangebracht. Den 11 October 1863 werd een orgel in vie kerk plechtig in gebruik genomen en op 5 September 1886 werd het thans bestaande kerk gebouw in gebruik genomen. Den 25 Augustus van dit jaar is aanbesteed en gegund de herstelling en versterking van het dak der kerk en het aanbrengen van een plafond in de kerk, en nu dit klaar is, kon de gemeente vieren, het feest van de vernieuwing des Tern pels. Het gevaarlijke werk is kunnen uitgevoerd worden, zonder dat zich daarbij een enkel on- geval voordeed. Zooals wij reeds in een onzer vorige nummers meldden, voideed het uitgevoerde werk goed. Het net uitgevoerde plafond heeft het innerlijk aan- zien van het gebouw veel verbeterd. Zooals uit het hieronder opgenomen bericht blijkt, heeft men thans nog verdere verandering op het oog die, blijkens het reeds gemaakte ontwerp, be- loven eveneens eene goede verbetering te zul len zijn. Teneinde te kunnen voldoen aan de vele en telkens herhaalde aanvragen om goede vrouwen- zitplaatsen in de Hervormde Kerk alhier te huren, hebben Kerkvoogden en Notabelen, over- tuigd dat er verbetering in 't belang der ge meente noodzakelijk was, in hunne vergadering van 22 December besloten, om het inwendige van de Kerk te veranderen, iDdien de benoodigde geldmiddelen daarvoor gevonden kunnen worden. Na ernstige en nauwgezette besprekingen, en na van alle zijden het voor en het tegen te hebben overwogen, werd besloten om de volgende ver- anderingen aan te brengen, die in teekening en met begrooting ter inzage lag. De preekstoel zou in het midden der lange zijde aan den kant van den heer Jurrij komen te staan, waardoor de meeste banken omgekeerd moeten worden. Aan drie zijden zouden de banken rijzen, dat zeer bevorderlijk zal zijn ora goed te kunnen hooren. Het orgel zou komen te staan boven de nis waar thans de preekstoel staat. Indien deze verandering ten uitvoer zou kunnen gebracht worden, zou dat e^n uitstekende ver betering zijn, en tevens zou het inwendige van 't kerkgebouw er door verfraaien. Het plan bestaat om in't begin van't volgende jaar eene commissie te vormen, bestaande uit Ieden van 't kerkbestuur en van belangstellende gemeenteleden, teneinde gelden in te zamelen om het beoogde plan ten uitvoer te kunnen brengen. Aangenaam zou het den President-Kerkvoogd zijn, te vernemen welke gemeenteleden, zich beschikbaar zouden willen stellen om lid dier commissie te willen zijn, om mede gelden te helpen verzamelen teneinde de gewenschte ver betering te kunnen aanbrengen. Wenschelijk zou het zijn, dat leden, uit iederen stand zich beschikbaar stelden. Door die verbetering zou een groot aantal meerdere goede vrouwenplaatsen verkregen worden. Maandagavond gaf het muziekgezelschap z/De Vereenigde Werklieden", directeur de heer A. Eeckhout, alhier eene uitvoering in het cafe vLa belle vue". De zaal was geheel bezet met een belangstelleud publiek. Door het muziek gezelschap werden een viertal muziekstukken ten gehoore gebracht, nieuwe nummers op haar repertoire, die vlot werden gespeeld. viel er af en zou in mijn voet gevallen zijn, doch in plaats dien terug te trekken, greep ik dom genoeg naar het vallende mes en greep in plaats het heft, het scherpe lemmet. Dat is de heele geschiedenisde kleine wonden be- teekenen niets." Hij bond den doek weer om de hand en verborg dien weer in zijn jas. //Die kleine wonden beteekenen niets," had Franz Schorn gezegd en dit was zoo, zij be teekenen niets doch bij mij wekten zij gedachten op die my met afgrijzen vervulden. Ik moest onwillekeurig denken aan het bloe- dige tweesnijdende dolkmes, dat ik in het af- gelegeu huis had gezien en aan de woorden van den dokter: //Bij de worsteling heeft de moordenaar zich meer of min aan de hand ver- wond, want het heft zit vol bloed." Als de moordenaar bij de worsteling met den ouden man hem het mes toevallig in het lemmet had gegrepen, moest zijne hand juist zoo verwond zijn als die van Franz Schorn. Franz Schorn had tot dusverre de hand tusschen de jas ver- borgen. Waarom had hij dat gedaan? Wilde hij geheim gehouden dat hij zich gewond had Een onwillekeurige beweging, een toeval had hem genoodzaakt die hand te laten zien, en slechts aarzelend had hij aan het verzoek van den dokter, de wonde te toonen, voldaan. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5