Gemengde berichten. Telegrafische berschten. uren van de Zondagsrust afgenomen, maar als equivalent is het aantal vrije Zondagen uitge- breid. De Minister vindt geen aanleiding bij de H. IJ. S. op te treden naar aanleiding van haar weigering, om brieven, afkomstig van de ,,Ned. A ereeniging van Spoor- en Tramweg- personeel", te weigeren. Dat is een bij uitstek huishoudelijke aangelegenheid der maatschappijen waarin de Regeering zich niet mengen kan. Spreker zal alles in het werk stellen om de spoorwegmaatschappijen te wijzen op het nut der groepsvertegenwoordiging. De Minister beantwoordt vervolgens kort de talrijke lokale wenschen. De Regeering moet, bij het verleenen van concessie aan Den Haag voor een electrische tram naar Voorburg, wel degelijk rekening houden met het gevaar, dat de Schenkstoomtram het verkeer tusschen den Haag en Voorburg zal opheffen, zeer ten nadeele van het algemeen belang. De H. T. M. is trouwens in onder- handeling getreden. Ten slotte behandelt de Minister de kwes- tie van verplaatsing van het Staatsspoorstation te 'sGravenhage naar de Voorburgsche richting. Het plan voor een groot centraalstation aan de Laan van Nieuw Oost-lndie, nabij het kruispunt der Staats- en Hollandsche Spoor, is indertijd onderzoeht, maar is afgestuit op de millioenen, die dat plan verslinden zou. Buitendien zou de plaats voor een station aldaar uiterst onge- schikt zijn. Het publiek zou buiten de stad aankomen. De Minister wijst er nog op, dat het plan betreffende een Centraalstation aan de Laan van N. O.-lndie niet van de Gemeente is uit- gegaan, doch van den heer Berlage, in verband met diens Uitbreidingsplannen, en in den tijd van bouwgrond exploitatie in het bedoelde stads- gedeelte. Hierna vingen de replieken aan. Regeling van werkzaamheden. Besloten is op voorstel van den heer Nolens, de accijns-verhooging van het gedestilleerd eerst in Februari van het Kerst-reces te behandelen. Hij hoopt daarbij dat, door een gunstiger finau- eieelen toestand, van uitstel afstel mocht komen. Wel zal nog voor het Kerst-reces worden behandeld de heffing van opcenten en den bouw van een nieuw krankzinnigengesticht. Besloten is Maandag-, Dinsdag en Woensdag- avonden te vergaderen. TER NEUZEN, 21 December 1908. Door de gemeentepolitie alhier is Zaterdag- namiddag gearresteerd een persoon die op zeer brutale wijze bedelde. Bij een nader onderzoek bleek dat daarmede een goede vangst was ge- daan. De bedelaar was n.l. zekere J. v. R., die onder verschillende namen verscheidene ver- oordeelingen te zijnen laste heeft en dus met dejustitie nog eene van beteekeniszijnde rekening heeft te vereffenen. Zaterdag werd door het bestuur der ver- eeniging voor Christelijk onderwijs te TerNeuzen (Driewegen) aanbesteedhet verbouwen der bestaande bijzondere school met onderwijzers- woning te Driewegen (gemeente Ter Neuzen) Voor het timmerwerk werd ingeschreven door de heeren P. L. Boogaard te Ter Neuzen voor f 2947, J. Wisse te Zaamslag voor 2800, H. Kaijser te Ter Neuzen voor 2800, A. Verlinde te Ter Neuzen voor 2794, 0. H. H. Wisse te Zaamslag voor 2784, J. Meertens te Ter Neuzen voor 2737, J. A. Rijnberg te Ter Neuzen voor 2685, D. W. F. Kaijser P. J. Wisse te Zaamslag voor 2666, I. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor 2274. Voor het metselwerk werd ingeschreven door de heeren W. P. Nieuwelink voor 2395, A. Kooman voor 2159, W. Schijve voor 2124, P. J. Rijnberg voor 1940, alien te Ter Neuzen J. v. d. Velde te Zaamslag voor 1825 en W. Galle aldaar voor f 1797. Voor de massa schreven in de heeren: J. Meertens voor f 4677, P. Duijvesteijn te Zaam slag voor 4665, J. A. Rijnberg voor 4625 en W. Schijve voor 4400. Houtenisse. Bij de op 19 Dec. 1.1. alhier door de landbouwvereeniging //Eigen Hulp" gehouden aanbesteding van 260,600 Kg. Super- phosphaat, waren inschrijvers de heeren D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor /2,41, G. Dees te Hoek voor 2,34, wed. L. Groos- man te IJzendijke voor 2,30, P. G. Adriaan- sens te Bergen op Zoom voor f 2,28, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,28, W. Adriaan- sens te Groenendijk voor /2,27, J.F. Adriaan- sens—Polfliet te Walsoorden voor f 2,27,1. J. van der Have te Rotterdam voor 2,25, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,244, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 2,24, Glerum Co. te Vlake voor f 2,23y2, Alph. Adriaansens— Grimmink te Walsoorden voor 2,20V2, F. de Moor te Hulst voor f 2,19 en G. H. Blondeel te Aardenburg voor f 2,18. De levering is gegund aan den laagsten inschrijver. Stoppeldyk. In de Zaterdag gehouden zitting van den Gemeenteraad is met algemeene stem men tot onderwpzeres aan de school bij de Veerstraat benoemd mej. M. Keyzer, thans onderwijzeres aan eene bijzondere school te Steenbergen. Zaamslag. De aanleg van een laadsteiger bij het sluisje aan het Hellegat, in verband met een betere leveringsplaats der suikerbeeten, van waar ze per kipspoor naar genoemden steiger vervoerd werden, is van grooten invloed geweest op de hoeveelheid der aangevoerde beeten. Was deze vroeger circa een millioen, dit jaar bedroeg zij circa 5 millioen. Tegen de campagne van 1909 zal de weegbrug eenige meters verplaatst worden, waardoor eene opslagruimte verkregen wordt groot genoeg om voor meer fabrieken te lossen. Het vervoer naar den steiger zal dan zoo geschieden, dat twee schepen geregeld kunnen laden, want men twijfelt niet, of de aanvoer zal aanstaand jaar nog belangrijk grooter zijn. Verleden Donderdag is het laatste schip met beeten vertrokken. Zaamslag, 18 Dec. Heden werd door den heer J. Wisse alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis met schuur, voor rekening van P. de Vos. Ingeschreven werd als volgt voor timmerwerk door J. Wisse voor f 758 en door C. H. H. Wisse voor 693. Voor metselwerk door H. P. Lensen voor f 909, A. de Visser voor f 874, W. Galle voor 856, J. van de Velde voor 764 en J. H. Houg voor 745. Gegund aan de laagste inschrijvers. Schoondijke. Zondagnacht is op 63jarigen leeftijd overledea de heer P. van Houte, burge- meester en lid van de Prov. Staten voor het district Sluis. Door de police te Middelburg isaangehouden een dienstbode die verdacht wordt zich in haar dienstbetrekking schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van geld. Omdat men vermoeden op haar had, werden enkele geldstukken gemerkt, die bij fouilleering op haar gevonden werden. Door de politie te's Gravenhage is aange- houden een man, die er zijn werk van maakte beleenbriefjes van de gemeentelijke Bank van Leening te vervalschen. Hij ging daarbij aldus te werkAls hij op een pand van de ge meente bank een zeker bedrag ontvangen had, wischte hij met een of ander scherpe vloeistof het bedrag op het beleenbriefje uit en zette er een veel hooger voor in de plaats. Dan verkocht hij het briefje bij houders van z. g. buizen van verkoop met recht van wederinkoop die echter weldra tot de ontdekking kwamen, dat zij het slachtoSer van een oplichter waren geworden. Aldus moet de aangehoudene er in geslaagd zijn een groot aantal dezer pandjes- houders voor vrij belangrijke bedragen op te lichten. Hij was nog niet lang geleden uit de strafgevangenis ontslagen, waarin hij een vonnis had ondergaan wegens vervalschingen op groote schaal van postwissels. Een bij de N. V. Electrische Drukkerij ,/Luctor et Emergo" te's Gravenhage verschenen, van een aantal afbeeldingen voorzien boekje, handelt over de „africhting van den politiehond, den ambulance- en den oorlogshond." Het is eene beknopte handleiding van de hand van den heer M. Kessler te 's Gravenhage, door dezen samengesteld ten dienste van hen, die hem reeds schreven om inlichtingen, en van hen, die, evenals zij, gaarne in hoofdtrekken de dresseur der genoemde honden willen leeren kennen. Het boekje zal ongetwijfeld de weetgierigheid van velen, die in het onderwerp belang stellen, bevredigen. Het is geschreven door een man die zelf op dit gebied zijn sporen verdiend heeft en wiens opvatting van de taak van den dresseur blijkt uit de volgende woorden z/Niemand kan een hond dresseeren, die niet eerst zichzelven heeft gedresseerdvolkomen zelfbeheersching is de hoofdvereischte voor den dresseur." z/Elke les moet worden gestaakt, wanneer de dresseur ergernis, drift of zenuwachtigheid voelt aankomen." ffDe dresseur, die door zijne honden wordt gevreesd, deugt niet." z/Er zijn meer ongeschikte dresseurs, dan ongeschikte honden." wHij, die den hond kan begrijpelijk maken wat van hem verlangd wordt, heett dresseurs- bloed in de aderen." //Hij, die eene zweep hanteert, bewijst, dat hij van de dressuur niets begrijpt." De Amsterdamscbe mailtrein van 5,40 Zaterdagmorgen ontsnapte op bet station te Vlissingen aan een groot gevaar. Door ver- keerden wisselstand liep de trein op een dood spoor. De machinist stopte tijdig. Nadat de trein was teruggezet, kon hij weder met eenige vertraging vertrekken. E. Th. Witte schrijft in „Buiten" over Narcissen De Narrissen zijn uitstekend geschikt om in bloei getrokken te worden. De hiertoe be- stemde bolleu worden niet te laat, bij voorkeur in de laatste helft van September of de eerste helft van October opgepot, waartoe voedzame, zandige grond wordt gebruikt. Het best plant men in een pot van 15 c.M. middellijn drie bollen, zoodat zij elkander niet raken. De opgepotte bollen worden in een hoekje van den tuin ondergraven en zoodra het begint te vriezen met wat blad gedektook kan men ze in een bak, die even vorstvrij gehouden wordt, ondergraven. Wil men met het forceeren succes hebben, dan moet daar niet al te vroeg mede begonnen worden, zoodat de bollen flink beworteld zijn. In de tweede helft van Januari worden dan de eerste potten uit den grond gegraven, en daar het vervroegen niet te snel mag geschieden, zet men ze aanvankelijk in een kamer of serre, die niet warmer dan 40° Fahr. wordt gehouden. De potten moeten zoo dicht mogelijk bij het glas gezet worden om het te lang en slap worden te voorkomen. Na een dag of veertien kunnen zij dan in een iets warmer vertrek met een temperatuur van 50°60° Fahr. gezet worden. Let men er goed op, dat de aarde niet uitdroogt, en staan zij dicht bij het venster, dan zullen zij na verloop van 4 tot 6 weken mooi in bloei staan, welke bloei vrij lang duurt. Bijzonder goede verscheidenheden voor dit doel zijnDuke of Bedford, Victoria, Mad. de Graaff, Glory of Leiden, Henry Irving, Princeps, Spurius, Flora Wilson, Champernel rugulosus, Queen Bess, Mrs. Langtry, Casandra, poeticus ornatus en totur albus grandiflorus. In een opstel over Gaai en Ekster, ver schenen in de Dec.-afl. van ,,De Natuur", deelt R. Tepe het volgende mee over wat een waar- nemer een ekster heeft zien uithalen Een ekster had zich een vluclit jonge fazanten, die onder toezicht der oude hen dagelijks werden uitgelaten, tot slachtoffer gekozen. Op den eersten dag was het niet moeilijk een der jongen machtig te worden, want de ekster begaf zich daartoe slechts in de nabjjheid der jongen en deed, alsof hij met hen wilde spelen. Zoodra een der jongen hem echter zoo dicht genaderd was, dat hij het grijpen kon, pakte hij het in den snavel en vloog er mede weg. Ook den tweeden dag gelukte hem dit zonder veel moeite met een ander jong. Den derden dag echter was de fazant-heu, die het verlies van twee harer jongen had opgemerkt, veel waakzamer geworden en hield zij hare jongen veel beter in het oog, liet ze niet te ver van elkaar gaan en ontving den ekster, die er wederom op uit was zijn snood bedrijf te herhalen, met ge- voelige snavelhouwen. Of de ekster de jonge fazantjes ook al lokte en probeerde met hen te spelen, zooals hij het gisteren en eergisteren had gedaan, het hielp hem niets. Eindelijk gaf hij het op en verdween. Den volgenden dag kwam hij echter weer te- rug en nu ging bij niet op den grond zitten maar in de boomen, waar hij de onder de boo- men loopende fazanten-fainilie van boom tot boom volgde en door vliegen en heen en weer springen de aandacht der fazantenmoeder op zich deed vestigen. Deze hield den slimmen roover echter steeds in het oog en was gereed een hernieuwden aanval van den ekster af te wachten. Die aanval had echter niet plaats. De ekster praatte, speelde en bewoog zich op en neer door de takken, nu eeus hoog, dan weer vlak boven het kleine volkje, toen dit plotseling uit elkaar stoof en een goed heenkomen zocht. Wat was er gebeurd? Een tweede ekster was ongemerkt van den anderen kant gekomeu, toen de fazantenmoeder slechts den eerste in het oog hield en was er met een der jongen van door gegaan, terwijl de in de boomen zit- tende ekster tegelijkertijd verdwenen was en verheugd over zijuen welgelukten boevenstreek, zijnen medehelpor navloog, om straks met hem den buit te deelen. Wederom heeft er een spoorwegongeluk plaats gehad in een tunnel. Tusschen Algiers en Constantine is nl. in den tunnel van Eu Achu een passagierstrein in botsing gekomen met een goederentrein. De goederentrein was pas den twee K.M. langen tunnel binnengereden, toen er een defect aan de machine ontstond. De machiuisten, meenende het gebrek in een oogen- blik te kunneu herstellen, waren juist bezig te onderzoeken, waar het eigenlijk haperde, toen plotseling de passagierstrein van Algiers den tunnel binnenstoomde en tegen den goederen trein aanbotste. De schok was zoo hevig, dat de wagens van den goederentrein en de tender losraakten van de locomotief, langs de helling een aantal kilometers terugrolden en toen derail- leerden. De salonwagen en de restauratiewagen van den passagierstrein werden tegen den aarden dam aangeslingerd. Er werden 2 personen, een Europeaan en een inlander, gedood en 15 per sonen gekwetst. 'sGravenhage, 21 Dec. Tweede Kamer. Waterscaatsbegrooting. Bij de afdeeling poste- rijen bepleitte de heer Boogaardt aan den directeur-geueraal meer zelfstandigheid toe te kennen. De heer Helsdingen betoogde, dat die zelf standigheid niet onbeperkt mag zijn, want de verantwoordelijkheid aan den Minister mag niet verminderen. De heer Van Vliet wenschte rechtstreeksche verantwoordelijkheid van den directeur-generaal aan den Minister zonder tusscbenpersoon en betoogde de noodzakelijkheid van eene andere bestuursformatie nl. een driehoofdige directie, voor de verschillende dienstvakken van poste- rijen, telegrafie en telefonie. Door deze en andere sprekers werd voorts o. a. aangedrongen op lotsverbetering voor verschillende categorien van het personeel. IN6EZ0NDEN ST UKKEN. Over jafjers, strosspers en poiitietoezieht. In de ,/Nederlandsehe Jager" van 19 December komt een artikel voor van den heer Van der Moer te Ter Neuzen, waarin hij melding maakt van betreurenswaardige handeliugen, namelijk het bejagen zonder vergunning van andermans jachtveld door van akten voorziene personen, die gerekeud willen worden tot de nette en fatsoenlijke menschen. Hij klaagt daarin over het slappe politie- toezicht en zegtvHet heeft er den schijn van z/of de door de Overheid aangestelde politie- ,/ambtenaren in de meening verkeeren dat de z/jachteigenaren maar zelf voor het toezicht z/moeten zorgen. Wanneer men brutaal weg, z,bij dag, in de nabijheid van woningen, soms ,/vl'ak bij drukke verkeerswegen, eens anders jacht z/afjaagt, dan blijkt daaruit hoe men vertrouwt z/op het niet-optreden der politie." Inderdaad het politietoezicbt is, voor zoover ik heb kunnen constateeren, vrij onbeduidend. Het is mogelijk dat de politieambtenaren niet kunnen gelooven dat een als fatsoenlijk bekend staand persoon de brutaliteit zal hebben zonder verlof eens anders terrein af te jagen en dat zij daarora niet vragen naar het bewijs van bevoegdheid door den daartoe gerechtigde afgegeven. Maar dan moesten zij zeker ook nooit vragen naar de akte, daar zij zeer goed kunnen weten wie eene akte bezit. Het vragen naar de akte is, als- de politie den jager kent, een onnoodig, nutteloos bewijs van ij ver of van plagerij. De jagers hebben er echter weinig of geen last van, want zij zien zelden of nooit politie. Wellicht wijdt deze al hare aandacht aan de troopers. Dat zijn de lieden, die jagen zonder akte en zonder bewijs van bevoegdheid door een gerechtigde afgegeven. Dat zijn de lieden, die, zooals de heer Van der Moer in zijn schrijven zegt, daarbij melding makende van eene beruchte stroopersfamilie dezer street, veelal tot alles in staat zijn, zoodat een nauwlettend on voortdurend toezicht op dat soort lieden een cilgemeen belang is. „Toch" zegt de heer V. d. M. ,/zjn er wel politiemannen die hun uiterste best willen doen. Doch als ze voor den rechter optreden, dan worden zij soms meer behandeld als beschuldigden dan als getuigen. En dat werkt verlammend op den ijver." Zeer waar. Meer dan eens heb ik, het verslag eener zitting van eene nechtbank lezende, mij daarover geergerd. Toen een politieambtenaui zich des naahts moest verdedigen tegen een paar op diefstal betrapte kerels, deed hij dat met zijn sabel en hij verwondde een van die brave jongens nog al erg. Een rechter vroeg hem toen, ter terechtzitting, of hij niet met het platte van zijn sabel had kunnen slaan En hij kreeg den raad mee om dit in het vervolg te doen. De heer Van der Moer vindt het gewone stroopen nog niet zoo erg als het onbevoegd bejagen van andermans terrein door jagers, die tot de nette burgers willen gerekeud worden. Over die opvatting zou veel te twisten zpn Men kan daarbij letten op maatschappelijke positie en moreel standpunt van de dadeis of men kan letten op de gevolgen der daad. Vermoedelijk doelt hij op het eerste. Een crewone stroopersdaad zou dan niet zoo erg te veroordeelen zijn (omdat de strooper op een laa<r moreel standpunt staat) als het inbreuk maken op eens anders reehten door zonder diens vergunning zijn jachtveld af te jagen, wanneer dit geschiedt door menschen, die er overigens zeer te waardeeren moreele opvattingen op na houden. Hoe dan ook, ik ben het volkomen met hem eens dat dit onbevoegd afjagen van hetjachtveld van een ander een ergerlijke, onverdedigbare daad is, even onverdedigbaar als diefstal. De wet stelt het nog niet met diefstal geiyk- Maar is het in waarheid niet hetzelfde VA an- neer ik zonder verlof een knol wegneem van een boerenakker, dan maak ik mij aan diefstal schuldig, maar wanneer ik daar geheel onbevoegd eenige hazen schiet, dan ben ik geen diet Dat zijn van die fijne onderscheidingen van de rechtsgeleerde heeren, waarvoor een gewoon menschenverstand stilstaat al is he^ c tin 00 niet vol eerbied. Misschien hebben de politiedienaren die fajne onderscheiding tot de hunne gemaakt. Maar hoe dan te verklaren het ijveng bekeuren van menschen die op de strandhoofden wat mossels rapen Dat is evenmin diefstal EEN JAGER.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 4