Buitenland. 'ITg Het Britsche Lugerhuis heeft den 8-urendag voor de mijnwerkers ingesteld. Dat bevalt de groot-werbgevers niet. Zij duchten ei prijs- verhooging van den steenkool van. Maandagmiddag hebben zij een laatste poging o-ewaagd om het ontwerp verworpen te krijgen. Er waren 300 vertegenwoordigers van kamers van koophandel en allerlei bedrijven bijeenge- koraen. Het Lagerhuis heett zich biervan met veel aangetrokken, en nam de wet aan. loch is deze er nog niet; het Hoogerhuis heeft jeeds te kennen gegeven, het wetsontwerp iugrijpend te wijzigen. Taft is van plan, nauwlettend te gaan toezien op de afwerking van het Panamakanaal. Hij beweert, geen geloof te slaan aan de ongunstige geruchten, die over den stand der werkzaam- heden in omloop zijn, maar hij is van plan, evenals bij vroegere bezoeken, een paar ingenieurs mee te nemen. Hij zal zijn bezoek aan de Kanaalstrook elk jaar herhalen, zoolang hij president is. Mochten de ambtsbezigheden hem dat beletten, dan zal hij toch altijd den Minister van Oorlog sturen. Wei eigenaardig, dat in Amerika aan den Oorlogs-Miuister zulke vreedzame opdrachten verstrekt worden. Het te Weenen verschijnende //Fremdenbl." heeft de volgende half-ambtelijke meedeeling over de Balkan-conferentie. In haar antwoord op het Russische vertoog deed de Oostenrijksche regeering het middel aan de hand, dat haar geschikt voorkwam om zoowel haar eigen opvatting omtrent het doel der conferentie recht te laten wedervaren als aan Ruslands wensch nopens een vrije beraadslaging over alle punten van het program te voldoen. Dat middel is zeer eenvoudig en bestaat hierin, dat er wel een onbeperkte beraadslaging over de hangende geschilpunten plaats heeft, maar niet eerst op de conferentie, doch voordat deze bijeenkomt. De gelegenheid daartoe zou zich natuurlijk reeds bij de vaststelling van het program voordoen. Slechts een algemeene over- eenstemming tusschen de betrokkenmogendbeden betreffende de aan te nemen houding kan de, door niemand gewenschte, mogelijkheid uitsluiten dat de conferentie, instede van een werktuig des vredes te zijn, een schouwtooneel worde waar de uiteenloopende meeningen eerst recht tot uitiug kemen. De mogendbeden moeten vooraf elkaar hun opvattingen meedeelen over de af- zonderlijke punten. Tegen zulk een handelwijze valt geen enkel giondig bezwaar in het midden te brengen. Eerst als de gedachtenwisseling tot een gemeensehappelijke opvatting geleid heeft, moet men de conferentie beleggen. Europa moet van deze vergadering geen verrassingen ver- wachteu. De conferentie moet een opwekkende vergadering zijn, waar de mogendheden samen- komen om de overeenstemming hunner opvat tingen voor de gansche wereld te toonen en te bewijzen dat zij de zaken zoo geregeld hebben, dat de vrede door geen gevaar meer wordt bedreigd. TER NEUZEN, 18 December 1908. In de week van 9 tot en met 15 December 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van typhus en febris typhoidea, waarvan 1 te RillandBath en 1 te Tholen 9 van roodvonk, waarvan 5 te Arnemuiden, 1 te Goes, 1 te Graauw en Langedam, 1 te Kruiningen en 1 te Vlissingen 8 van diphtheritis, waarvan 1 te Axel, 1 te Hengstdijk, 1 te Hontenisse, 4 te Ter Neuzen en 1 te Zierikzee. Sluiskil, 17 Dec. Bij de heden alhier ten huize van den heer Fermont, door de vereeni- ging //Landbouwbelang" gehouden aanbesteding van de levering van 28,800 Kg. chilisalpeter, werd ingeschreven door de heeren D. Scheele te Ter Neuzen voor f 11,13, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 11,12 en D. J. Oggel te Axel voor 11,11, alles per 100 Kg. Gegund aan den heer Oggel. Zaamslag, 17 Dec. Nadat gister Dr. Van Renesse en zijn vrouw het middagmaal hadden gebruikt, en waarbij postelein uit blikken bussen was gebruikt, deden zich al vroeg ver- schijnselen van vergiftiging voor, terwijl beiden hevige brakingen hadden te doorstaan, gepaard met diarrhee. De rest van de groenten is door den heer burgeraeester in beslag genomen en opgezonden aan den heer Van Borssum Waalkes te Ter Neuzen, teneinde scheikundig te worden onderzocht. Op de bus stond te lezen dat de bus met groenten afkomstig was uit de fabriek van verduurzaamde' levensmiddelen van den heer Hoogenstraaten uit Leiden, oogst 1906. Ook de erwten welke in bet gezin van den heer Geelhoedt alhier, in 't jongst verloopen voorjaar werden gegeten, waren uit dezelfde fabriek. De heer Van Renesse en vrouw zijn gelukkig aan de beterhand. Koewaelit. In de maanden November en December hebben hier en in de omliggencfe gemeenten tal van houtverkoopingen plaats. lhans zijn de meeste verkoopingen achter den rug en men kan zeggen, dat de boomen dit jaar weer duur, zeer duur verkocht zijn. Boo men, waarvoor men vroeger 9 a 10 gulden betaalde, gingen nu voor het dubbele van dien prijs. Olmen van 1,75 tot 2 Meter omtrek werden voor 30 a 40 gulden verkocht. Rekent men hierbij nog 10 percent onkosten en het vervoer, dan is bet duidelijk, dat het hout hier zeer duur van de hand gedaan is. De klom- penmakers klagen dan ook, doch de eigenaars en de polderbesturen maken goede zaken. Donderdagmorgen werd alhier eene open- bare vergadering van den gemeenteraad gehouden waarop alle leden tegenwoordig waren, behalve de heer C. de Blieck, die wegens ongesteldheid afwezig was. De secretaris gaf voorlezing van eenige inge- komen stukken, die alien voor kennisgeving werden aangenomen. oor bet jaar 1909 werd met algemeente stemmen tot geneesbeer voor bet uitoefenen der armenpraktijk binnen deze gemeente, benoemd de heer Dr. A. Verscheure te Stekeue. De heer A. van Mosselvelde had aangevraagd te koopen een stukje grond, behoorende aan de gemeente en gelegen achter het gemeentehuis. Dit voorstel gaf aanleiding tot heel wat dis cussie en tenslotte werd besloten de zaak aan te houden tot de volgende vergadering. De heer E. de Vleeschouwer was van meening, dat door enkele ingezetenen met het plaatsen van heggen en hekken niet genoeg gelet werd op de rooilijn. De oorzitter beloofde, dat bij een onderzoek zou instellen. De heer E. de Vleeschouwer stelde voor de lantaarn, die op de grens tusschen Nederland Belgie staat, te plaatsen aan de woning van de dames Misseghers. Dit voorstel vond veel tegen- kanting van de zij de van den Voorzitter en ook lijke ste 3 Geluk I; met zijn weg aat: Molen. stemmen V De V(J aan deze was to eg aangevra'J jaar wai van dit Daarna behandel 1 ijken oi Het 1 vorig nt op het 1 uit gan fejj minnaar Daarv Maar S-. tracht c belachel een ijvei en heeft toeleg, c Daartaj te doen Voore verkeerd begrip v materie I zeggensc ~~j De sc eeniging voor zijr Zijn bekD amuseeik zulien w Ik zoi bestuur leden ee de wijze bezoeker verplicht reglemer I waarnaai uitsluiteig behoudet - Het a grijpen, Men zal voorstelll Even schrijvers gevoelen deelen. Het blijkt immers, dat de uitvoeringen van De Volharding" enkel met muziek, gaandeweg meer bezoekers trekkeu en de aanvulling met tooneel en voordrachten #hors d'oeuvre" is gaan worden. Dit verschijnsel doet op eene, voor ieder waar- neembare, wijze de zwartgallige beschouwing te niet, die de schrijver omtrent de toekomst van //De Volharding" ten beste geeft. En er is hoop op 't vooruitzicht, dat de vereeniging bij het kunstminnend publiek eerlang de plaats innemen zal, die ze verdient. Het spreekt overigens van zelf, dat er moppe- raars zulien blijven bestaan. Er zulien altijd lieden gevonden worden, die deraMzie&vereeniging een snel naderend einde voorspellen. omdat ze niets geeft dan muziek. Dezulken voeren wij dit toe. Indien het dan op den duur inderdaad bJijken mocbt, dat Ter Neuzen niet bezit een gehalte aan intellect en smaak voor kunst, als waarop b.v. plaatsen als Zierikzee en Goes kunnen bogen, dan nog ont- raden wij het bestuur van //de Volharding" de manier na te volgen van de dorpen in Limburg en Noord-Brabant, waar muziekuitvoeringen ter wille der eenvoudigen, worden opgeluisterd en aantrekkelijk gemaakt door voordrachten en tooneelstukjes. Wanneer een zaak als deze geen levensvat- baarheid heeft uit zich zelve, dan is alles beter dan ze met kunst en vliegwerk in stand te houden. Evenwel tart ik elk intelligent mensch, te twijfelen aan het //raison d'etre" eener muziek - vereeniging als //de Volharding," zonder de erkentenis tevens dat de fout ligt bij het publiek. lot nu toe zeide ik niets van het tooneel, als zoodanig. Ik wensch niet verkeerd begrepen te worden en verklaar de beoefeniug dier kunst van min- stens evenveel waarde als die der muziek. Ik verbeeld me zelfs, die waarde dieper te beseffen, dan de meergenoemde schrijver van het inge- zonden stuk. Ik geloof dat mijnheer de Redacteur zelf ernstig beoefenaar der tooneel- kunst met mij instemmen zult dat de schrij ver ook op dit gebied zich nog in de lagere sferen beweegt. De tevredenheid over- en de mate waarop hij zich steeds amuseert bij de tooneelopvoe- ringen op de soiree's van ffde Volharding," getuigen althans van zeer simpele eischen, door hem bij de beoefening dier kunst gesteld. is; Van 16 tot en met 17 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 55 binnenvaartuigen op- en afgeschut 54 door de Westsl. 3 op en 2 afgeschut. Positie der Stoomschepen. bouwen eener nieuwe school, voor het M. U. L. O. Dat ligt toch aan uwe ideeen ten grondslag. Waarom dan dien slechte toestand nog bestendigd De heer Van den Hoek Al besluiten we tot het bouwen van een ander schoollokaal, dan is dat toch maar niet aanstonds gereed Verder is door mij volstrekt niet beweerd, dat we met liet huren van het gebouw der Handwerkslieden klaar zijn. Echter kunnen we dan ook ahvachten hoe het loopt met de Katholieke school, want, komt deze er niet, dan zijn we verplicht om eene 6 klassige school te bouwen, waar we anders met eene 3klasaige kunnen volstaan. De heer DeesMaar u weet toch niet of Gedep. Staten het onderbrengen der parallelklassen in het gebouw der Handwerkslieden zulien goedkeuren. De heer Van den Hoek: Maar daarvoor heb ik alle hoop, daar het eene doelmatige lokaliteit is. De heer DeesIk zou een afdoend besluit willen nemen, opdat Ged. Staten kunnen zien dat het ons ernst is met het oplossen van de kwestie. De Voorzitter Wat dat betreft moet ik u er aan her- inneren dat de Raad tot het bouwen eener school van 6 lokalen heeft besloten. De heer Van de Ree: Is over het verdeelen van de kinderen over de scholen A en C het gevoelen van Gedep. Staten ingewonnen De Voorzitter: Over voorstellen wordt het gevoelen van Gedep. Staten niet ingewonnen; dat college verleent of weigert sanctie aan genomen besluiten. De heer Van de ReeDan kan do Raad ook het besluit nog nemen en blijkt dan dat Gedep. Staten het niet willen goedkeuren, tot iets anders besluiten. Als we besluiten om de kinderen in de scholen A en C over te brengen is dat toch in het voordeel der gemeente. |iDe Voorzitter Dat is ten slotte de vraag. Gedep. Staten stellen iets voor. Burg, en Weth. wenschen daarop niet in te gaan, maar doen een voorstel dat ongeveer dezellde op- lossing schenkt. In het maken van die groote klassen zal het college echter nimmer toestemmen. De heer De Masier zou daarvoor toch eens eene poging willen wagen. Het is natuurlijk dat Gedep. Staten een zoo- danigen onhoudbaren toestaud nooit zelf zulien voorstellen, maar daarom is het nog niet uitgemaakt, dat ze er geen genoegen mede zouden nemen. Hij wijst er op, dat de gemeenteraad toch ook met de financien der gemeetfte moet rekenen. De heer Van den Hoek wijst op het bezwaar om kinderen midden in het cursusjaar naar een andere school te zenden. Hij vraagtgaat dat nu maar aan Hij kan er niets aan doen, maar had toch in de allerlaatste plaats dergelijk voorstel verwacht van den heer De Masier. De heer De MasierHet is toch maar een overgangs- maatrege). Waar er thans reeds eene klas met 65 leerlingen bestaat, is het dan reden om zooveel bezwaar te maken tegen mijn voorstel, dat het ontstaan van nog 2 zulke klassen zou tengevolge hebben? Ik heb er altijd bezwaar tegen, dat wij hier over veel zaken moeten oordeelen, zonder er bepaald kennis van te hebben. Ik heb daarom over deze zaak het gevoelen van de hoofden der bctrokken scholen gevraagd en deze hebben mij geant- woord, dat zij er, als tijdelijke maatregel, zoo geen bezwaar tegen hebben. De heer Visser wil niet twijfelen aan de woorden van den heer De Masier, maar kan zich toch moeilijk voorstellen dat een schoolhoofd, die belang stelt in het onderwijs op zijne school, zoodanig advies geeft. Nog wil hij vragen hoe zijn de parallelklassen tot stand gekomen Toch door overbevolking van school C. De heer Van de Ree: Neen, die zijn ontstaan toen in school B 3 lokalen voor het M. U. L. 0. moesten worden gemaakt. De heer Van den Hoek: Gedeeltelijk is dat zoo; maar er wa3 ook overbevolking. Er waren toen klassen van 72 en 66 leerlingen. Dat kon toch ook niet blijven. Ik moet ernstig aanraden om te overwegen wat men doet, want als we niet op voldoende wijze de zaak voorloopig oplossen, loopen we gevaar dat Gedep. Staten zelf ingrijpen en ten onzen koste zelf een hulpschool bouwen. Dan zal het veel meer kosten. Dat college zal cr geen genoegen mee nemen dat we nog slechteren toestand scheppen en misschien nu zelfs bezwaar gaan maken om ook de bestaande klasse van 65 leerlingen, wat oogluikend is toegestaan, te laten bestendigenwordt dit het geval, dan zijn we. nog verder achteruit. De heer De MasierDaar kunnen wij niets aan doen, wij kunnon toch op gezag onze meening omtrent de wijze waarop de belangen der gemeente het best worden bchartigd, niet wijzigen Als de kinderen op de scholen A en C geplaatst worden besparen we daarmede een uitgaaf van ongeveer f 300 s jaars. Spreker rekent voor, dat volgens de cijfers van Mei, en de cijfers zijn thans wat lager, in de scholen A en C een vierde klasse zou ontstaan van 6-1 en 65 kinderen, en een vijfde klasse met 62 kinderen. De heer Van den Hoek vraagt hoe het dan gaan moet bij de aanstaande toelating, als er van school B ook weer een 25 kinderen in die klassen moeten plaats vindendan is er toch weer ruimte te kort, die kunnen dan onmogelijk ge plaatst worden. De heer Van de Ree: Het is de vraag: wat zal er komen van de Katholieke school. Ik zou daarover niet hebben ge- sproken, als deze reeds niet genoemd was. Het is zoo goed als zeker dat deze er komt. Door die kinderen die daar- heen zulien gaan, krijgen we dan ruimte op onze scholen. Er is thans een onhoudbare toestand, maar die wordt, als we de cijfers die door den districtsschoolopziener als geoor- loofd zijn aangegeven aanhouden, toch slechts veroor/aakt door 10 of 15 leerlingen. Nu geloof ik niet dat het zoo bezwarend is om daarvoor een tijdelijke maatregel te nemen, zooals door den heer De Masier wordt voorgesteld. De Voorzitter denkt, dat Gedep. Staten voet by stuk zulien houden en zelf ingrijpen, als de Raad blijk geeft niet te willen wat zij wenschen. Na ecnige discussie over de vraag welk voorstel den voorrang verdient om in stemming te worden gebracht, biengt de Voorzitter het voorstel van den heer De Masier, om de kinderen der parallelklassen te verdeelen over de scholen A en C, in stemming, met het resultaat dat de stemmen staken, met 5 tegen 5. Voor stemmen de heeren De Jager, Van de Ree, Moes, Moggre en De Masier; tegen stemmen de heeren Drost, De Eeijter, Van den Hoek, Dees en Visser. Daar deze zaak niet verder kan behandeld worden en bed. Staten op spoed aandringen, deelt de Voorzitter mede dat hy op aanstaanden Zaterdagnamiddag weder eene vergadering zal beleggen, des namiddags te 2 ure. Daar bij de omvraag geen der leden het woord verlaDgt, sluit de Voorzitter de vergadering. J V3.ll d.6 Iaz-Iaii 1 17 Rus. 3msch. Ingersoll 675 Plymouth Voor Kent i 17 Belg. 8,s. Eng. s.s. idem idem idem Zweed. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. idem Zweed s.s. Noor. s.s. Martha Truro Algol Nidd Sea Serpent Wally Anna Wark worth Astrologer Osier Gotthland Normandie 17 16 Eng. s.s. idem Zweed. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Rus. 8.8. Eng. Smsch. Eng. sch. idem idem 1842 Goole 2367 Hull 1552 Goole 2818 idem 2763 Londen 1202 Halmstadt 3487 Sundsrall 1862 Hull 2580 3540 2826 Leith Sundsvall Riga Van Kent i 1 3085 Londen stukg. 26"8 Goole idem 3747 Boston ledig 4576 Cardiff idem 2818 Goole idem 3730 Manchester stukg. 2047 Londen ledig 3985 Liverpool stukg. 2367 Hull idem Graf SchuwalofiF 4995 Blyth ledig 367 Wicklow phosph. 305 Exeter cement 339 Southampt. phosph. 358 Plymouth idem s.s. HARALD vertrok 9 dezer van Algiers naar Stockton on Tees. s.s. JENNY vertrok 18 dezer van Cette naar Algiers, s.s. RICHARD in lading te Seaham Harbour, s.s. ELISABETH in lossing te Nizza. s.s. HELENA in lossing te Middlesbro on Tees. Sea Honnd Don Neptunes Minna Cords Nidd Tadorna Armourer Avocet Truro Lizzie Dantzig Queen of Clippers Swift Kg, guano kolen stukg. kolen stukg. idem pap. pap hout stukg. idem hout id9m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2