m Zeeuwscn- No. 5240. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 19 December 1908. 48» Jaargang. Op Leven en Dooi twsbdb blad. Binnenland. IAEKT eena PAARDENHARKT FEUILLETON. te AXEL Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze beketid, dat op Maandatg den SS Januari a. s., zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axei, den 18 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. NEDERLRUU en VENEZUELA. De Margarita" opgebracht? Volgens een bericht uit New-York aan de „Lokal Anzeiger", heeft het Nederlandscb eskader een derde Venezo- laansch wachtschip genomen. Het schip werd buitgemaakt in een der baaien van Venezuela, waar het Nederlandsche oorlogschip kon komen, doordat een ervaren matroos van Curasao inlichtingen gaf aan den gezagvoerder. Waarschijnlyk we kregen nog geen ambte- lijke bevestiging is dit schip de „Margarita", waarop de ,,Gelderland" jacht maakte. Men schrijft ons, dat de naam van het in beslag genomen vaartuig „23de Mayo" (spreek uitweinte-tres de Maaijo) beteekent23 Mei. Het is de datum van den onafhankelijkheidsdag van Venezuela. Castro's bedreiging. In een onderhoud met een redacteur van den „Lokal Anzeiger" werd door den gezant van Venezuela namens Castro verklaard de president gelooft niet aan hetgeen de bladen melden, dat Nederland aanvallend tegen Venezuela zal optreden, want een oorlogs- verklaring is niet gedaan, en de blokkade is niet afgekondigd, noch ingesteld. Het weg- nemen van kleine Venezolaansche oorlogsschepen is een daad van zeeroof, die een beschaafden, verlichten Staat onwaardig is. Daarbij komt, dat zulk een optreden het sluiten van een over- eankomst zou bemoeilijken, die de regeering van Venezuela door haar ageuten heeft voor- gesteld. Integendeel zal de geheele toestand daardoor veel ernstiger worden. Venezuela zelf betaalt Holland 30 pCt. van dedouane-inkomsten, doch zal die betaling onmiddellijk staken. In dien zin heb ik ook aan de regeering van Venezuela en aan het diplomatieke corps mede- deelingen gedaan, en wacht thans op hun antwoord. Castro in Duitschland. Er worden nog eenige bijzonderheden gemeld over Castro's verblijf te Keulen. Daar heeft hij een rit langs de Ring- strasse gedaan, den Dom bezichtigd en den Rijn bewonderd. Toen Castro door het nijverheids- gebied spoorde naar Berlijn, werd zijn aandacht door de vele fabrieksschoorsteenen getrokken en liet hij zich de beteekenis van al die fabrieken verklaren. Hij liet zich ook statistieken ovet de nijverheid en de uitbreiding van de steden voorleggen. Zoo was het ook. De moordenaar had het afgelegen huis verlaten, zonder eenig ander spoor als dat zijner bloedige hand na te laten, trots het nauwkeurigst onderzoek vond men niets anders. De rechter maakte van het geheele onderzoek een uitvoerig proces-verbaal het was even dui- delrjk als dat, hetwelk hij over mijne verklaring had gesteld ik moest daarin verklaren dat ik het afgelegen huis en vooral de kamer, waarin de moord was gepleegd, in denzelfden toestand had teruggevonden, waarin ik het verlaten had. De rechter moest nu nog het moeilijkste deel zijner opdracht vervullen, de dochter des ver- mooiden en diens oude dienstbode verhooren Hij vieesde, door den afkeer, dien de mooie Anna zoo openlijk tegen hem getoond had op moeilijkheden te zullen stuiten, maar toch was dat verhoor noodzakelijk om misschien eene ver klaring te vinden voor het feit, dat ik dien middag de anders zoo zorgvuldig gesloten dear van het afgelegen huis open had kunnen vinden. De vrees van den rechter bleekechter onnoodig. Hij vond Anna in hare kamer zeer kalm. Zij veiklaarde zich dadelijk tot een verhoor bereid en dschte slechts dat de kapitein, de adjunct en ik er getuigen van zouden zijn, en daar de rechter haar bereidwillig dat verzoek toestond, was elke moeilijkheid opgeheven. Keizer Wilhelm heeft thans door een gezant Castro laten bedanken voor het hulde-tele- gram. Aan het departement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn heeft men nog geen arobtelijke mee- deeling van Castro's aankomst ontvangen. Professor Israel verklaarde heden aangaande den toestand van president Castro, dat nog deze week een onderzoek noodzakelijk is, voordat een beslissing kan worden genomen over de nood- zakelijkheid om een operatie te ondernemen. De opstand in Venezuela. Uit vertrouwbare bron, vernam de Berlijnsche berichtgever, heb ik bevestiging gekregen van het gerucht dat de revolutie in Venezuela zeer toeneemt. Castro's gezag is in zijn eigen land zeer ondermijnd de dagen van zijn presidentschap zijn geteld. Blijkens de jongste opgaaf van de samenstelling van het gezantenkorps te Caracas, zijn de diplo matieke betrekkingen met Venezuela afgebroken, behalve door Nederland, bovendien door de Ver- eeuigde Staten van Amerika en den staat Colum bia en zijn tusschen Frankrijk en Venezuela alle betrekkingen opgeheven. Castro's millioenen. De „Lokal Anzeiger' noemt Cjpriano Castro den meest welgestelden ambtenaar ter wereld. Hij heeft zijn vermogen, zooals bekend is, bij Europeesche banken belegd, een vermogen, dat op 100 millioen tot 170 millioen gulden wordt geschat. De inkomsten van den president zijn in de eerste plaats afkom- slig uit de monopolien van veehandel, tabak, alcohol en zout. Verder heeft hij zijn aandeel aan het slaan van de munt. De vuurtoren van Puerto Cabello moet hem een deel van zijn inkomsten afstaan. Verder behooren aan den president de spoorweg van Coro, het meerendeel van de aandeelen in den spoorweg van Tacutra, een aandeel van f 5000 maandelijks van de opbrengst der kaaigelden te Puerto Cabello het uitsluitend recht van scheepvaart op de rivieren Zulia en Orinoco en de binnenzee van Maracaibo. Hij is voorts eigenaar van de groote veeslach- terijen te Apure en El-Blanco. Eindelijk moeten de trams, brouwerijen, elektriciteits- en gasfa- brieken van Caracas, de trams, telefoon, kaden en vuurtoren van Carapano, de asfaltmeren van Bermudus en Zulia cijns aan hem betalen. Onlusten ess Venezuela. Renter seint uit Caracas De bevolking van Caracas is 14 dezer tegen Castro in opstand gekomen. Het woedende gepeupel kon niet door de politie in toom ge houden worden. Als een stormwind overwel- digde de menigte de straten der stad en sloeg aan het plunderen van particuliere eigendommen. De leiders der opstandelingen namen beelden en schilderijen, Castro voorstellende, die zich in de societeiten en andere gebouwen bevonden, weg. Vervolgens verbrandde het gepeupel den buit op het Bolivarplein. Men heeft hier den indruk gekregen, dat het uit is met de regeering van Castro in Venezuela. Er heeft geen betooging tegen Nederland plaats gehad. Alle betoogingen waren tegen Castro en Gomez, den vice-president gericht. Later Tengevolge van de onlusten op 14 dezer te Caracas heeft men daar dien dag de krijgswet moeten afkondigen om het oproer en de plunde ring te onderdrukken. Het gepeupel had, voor de overheid tusschenbeide kon komen, reeds een aanval gedaan op eenige particuliere eigen dommen. Geen enkele vreemdeling werd over- Anna verklaarde bij dit verhoor, dat zij dien dag, zooals gewoonlijk, om elf uur met haar vader had gegeten en tegen half twaalf met de oude Johanna het huis had verlaten om te Luttach enkel% boodschappen te doen en tevens haar oude tante te bezoeken. Haar vader had haar, zooals steeds het geval was, tot de huis- deur vergezeld en deze achter haar gesloten en gegrendeld. Het was zijn gewoonte als hij alleen thuis was, zich in zijn huiskamer op t'e sluiten. Wanneer aan de kuisdeur geklopt werd overtuigde bij zich eerst door een blik uit zijn raam wie er -was, en nooit had hij, als hij alleen thuis was, een vreemdeling over den drempel gelaten zelfs bekenden, in wie hij geen vol vertrouwen stelde, waren steeds door hem door het venster afgewezen hun opende hij de deur niet. Omtrent het bezit haars vaders aan papieren van waarde en geld wist Anna niets, haar vader had nooit met haar over zijn ver mogen gepraat, zij kon dus niet opgeven, hoe- veel hem ontstolen was. Vrijmoedig legde Anna haar verklaring af toen de rechter echter haar ten slotte vroeg ot zij misschien op weg naar Luttach een be- kende had ontmoet, kwam er plotseling een weder snel verdwijnende bios op haar gelaat, en haar ,/neen" klonk niet zoo duidelijk en vrijmoedig als haar vroegere verklaringen. Nog meer bloosde zij, toen de rechter haar vroeg, of zij jegens een der bekenden haars vaders eenige verdenking koesterde, en hij haar zeide, dit gerust te zeggen, zelfs al had zij geen bepaalde redenen, die een dergelijke ver denking zouden kunnen rechtvaardigen. last aangedaan. Gisteren (15 dezer) werd de toestand weer normaal. Het gepeupel heeft ook het gebouw van het loterijmonopolie aangevallen en daar de meubels stuk geslagen en op straat geworpen duizen- den loterijbiljetten zijn vernietigd. De opstan delingen hebben verder versehillende drogisten- winkels, aan den schoonzoon van Castro toe- behoorende, Ieeggehaald. Beelden en schilderijen den president voorstellende, werden in een vreugdevuur op het Bolivarplein verbrand. De kantoren van het blad El Constitucional zijn geheel ieeggeplunderd. Een aantal opschriften de deugden van den president vermeldende en zijn macht verheerlijkende, op openbare monu- menten gegraveerd, werden weggekrabd en onleesbaar gemaakt. Van het aanbreken van den dag tot 1 uur n.in., was het gepeupel meester van de stad, maar er ontbrak een leider. Een afdeeling troepen werd te hulp geroepen. Generaal Gomez, vaardigde een manifest uit, waarop de bevolking rustig werd en zich verstrooide. Voor de kan toren van El Constitucional zijn verscheidene dooden gevallen. Een strafreckterlijk geaing is ingesteld tegen Rivas, den hoofdredacteur en andere beambten van dat blad. Zij worden beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor het sehieten, daar zij zelf, naar beweerd wordt, het eerst op het gepeupel geschoten hebben. De verschijning van El Constitucional is geschorst. In Caracas verschijnen op het oogenblik geen bladen. Een ontzaggelijke menigte beweegt zich in de straten, men verwacht nieuwe onlusten. In een derde telegram, dat hoofdzakelijk een herhaling is van het tweede hierboven weerge- geven bericht, staat nog dat de onlusten te Cai'acas het gevolg zijn van de oorlogshande- lingen der Nederlandsche oorlogsschepen. En verder, dat er verscheidene personen in hechtenis zijn genomen en dat er eigenlijk geen botsing tusschen volk en politie heeft plaats gehad. Uit een nog later ontvangen Reuterteiegram dat de reeds geseinde bijzonderheden van de onlusten te Caracas herhaalt, vermelden wij alleen, dat de leeggeplunderde drogistenwinkels niet alleen aan Thielen, Castro's schoonzoon, toebeheorden, maar ook aan Mendoza, den vroegeren minister van financien, die vooral zeer gehaat is bij Castro's tegenstanders. Ver der werd nog een stoomwasscherij van Rivas, den uitgever of hoofdredacteur van El Consti- ti clonal vernield. Toen gisteren aan president Castro werd gemeld dat de Hollanders weer een van zijn schepen hadden opgebracht zoo meldt de Berlijnsche correspondent van de N. Y. Herald liet hij een van zijn gevolg aan de verslag- gevers zeggen, dat indien het in beslag neraen van de schepen waar was, waaraan hij zeer twijfelde, het volkenrecht er door geschonden is. Dezelfde berichtgever meldt, dat president Castro, als te Berlijn de behandeling van zijn ziekte is afgeloopen, naar de Riviera wil gaan. De Keizer had gisterenavond nog niet op president Castro's groet geantwoord. Volgens den correspondent van de Daily Mail was de president daar zeer over verstoord. De correspondent van de Daily Expres te Berlijn, zegt uit goede bron te hebben vernomen dat president Castro Duitscblands diplomatieken steun tegen zijn wederpartijen verlangt en tevens in Duitschland voor Venezuela geld wil leenen. In mil daarvoor biedt hij de Duitsche kapi- talisten de gelegenheid aan om in Venezuela z/Op die vraag antwoord ik niet," zeide Anna, na eenige oogenblikken duister voor zich te hebben gekeken, //niemand ter wereld heeft het recht naar mijn gedachten te vragen en gij het alierminst." Bij deze verklaring volharde Annade rechter moest zijn proces-verbaal over dit verhooren sluiten, zonder iets verder te zijn gekomen, ook het verhoor der oude Johanna gaf niets. Zoo was het onderzoek afgeloopen en de rechter kon thans de dochter niet langer het verlof weigeren, het lijk haars vaders te zien. Door den kapitein vergezeld, begat Anna zich naar de slaapkamer des ouden mans, waarheen onderwijl de agent en de dokter het lijk gebracht hadden en op het bed gelegd. De kapitein heeft my later verteld, dat hem de kracht, welke het jonge meisje bij het zien des zoo vreeselijk gestorven vaders toonde, met diepe bewondering vervuld had. Anna knielde neder bij het bed, waarop het lijk was gelegd, nam de koude, stijve hand in de hare, kuste die, en dikke tranen vloeiden daarbij langs haar wangen. De kapitein wilde haar eenige woorden van troost toevoegen, doch zij viel hem daarbij in de rede. //Laat mij alleen met mijn smart, oorn," zeide zij treurig, ge weet niet wat ik in hem verloren heb. Tegen alle andere men- schen was hij wel hard, mij echter had hij lief met geheel zijn hart, mij alleen op de wereld, en ik ben misschien de oorzaak van zijn dood.- Dat is het wat mij bijna tot vertwijfeling brengt. De gedachte, dat ik de oorzaak van zijn dood kan zijn, is bijna niet te dragen." veel geld te verdienen. Volgens den corres pondent is er bij de Duitsche regeering geneigd- heid om in president Castro's voorstellen te treden. Met den ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken, die den piesident is komen bezoeken, is zoo meldt de be richtgever voorts een regeling getroffen, voor een bezoek van Von Billow en van Von Schon aan den president, die daarbij alle eer zou krijgen die hem als staatshoofd (nog) toekomt. Dat bezoek zou binnen enkele dagen geschieden. De correspondent vertelt verder, dat prof. Israel voorloopig alleen vast heeft gesteld, dat de president lijdt aan de gevolgen van te veel en te lekker eten en drinken en dat hij hem soberheid in spijs eh drank heeft voorgeschreven. Volgens den correspondent kostte het maal, Maandagavond door den president en zijn gevolg in het Hotel Esplanade genuttigd, 30 den man, zonder den wijn. De wijnen waren van 15 tot 24 de flesch. Een ander correspondent meldt, dat ver- scheiden vertegenwoordigers van Zuid-Ameri- kaansche republieken president Castro zijn komen begroeten. T WEESE KAMER. Vergadering van Donderdag. De behandeling der Waterstaatsbegrooting wordt voOrtgezet. Aan de heeren Smeenge en Passtoors, die het nieuwe Kon. besluit betreffende de positie der bureauambtenaren beschouwen als wel eenige, doch niet voldoende verbetering brengende en aandringen op gelijkstelling der ambtenaren met de gewone departementsambtenaren, ant- woordt de Minister, dat bedoelde regeling aan redelijke eischen voldoet en voor gelijkstelling geen aanleiding bestaat. vVel zal hij overwegen de regeling ook voor de ouderen toe te passen. Vervolgens wordt lotsverbetering der water- staatsbeambten bepleit door de heeren Smeenge, Passtoors en Ter Laan. De Minister betoogt, dat voor die menschen gedaan is wat naar billijkheid kon gedaan worden. Verhooging der aanvangssalarissen is in onderzoek een daartoe strekkend wetsvoor- stel, door den Minister van Financien reeds toegezegd, zal de Minister bespoedigen. De keer Van Nispen tot Sevenaer (Rheden) licht uitvoerig een amendemeut toe om op de Waterstaatsbegrooting een memoriepost te brengen voor ondeizoek naar aanleg van een vluchthaven over een gedeelte van den Ouden Rijnmond en verhooging van een ander deel van den Speykschen Overlaat tot 15 meters, met het aanbreng.en van sluizen daarin. Na bestrijding door den Minister, trekt de heer Van Nispen zijn amendement in. De heeren Van Dedem en Lieftinck bepleiten krachtig de spoedige verbetering van den Gel- derschen lJssel, die, wat den waterstand betreft, steeds in een ongelukkigen toestand verkeert. De Minister zegt dat, als de direct belang- hebbenden bereid blijken mede flink te steunen, het Rijk de zaak krachtig ter hand zal nemen. In den loop van het verdere debar wordt door den heer Ruys de Beerenbrouck, ook namens vele andere leden, eene motie voorge- steld, waarbij de wenschelijkbeid wordt uitge- sproken van bevaarbaarmaking van de Maas boven Venloo, ook met het oog op de belangen der mijnontginning. Deze motie zal op een naderen dag behandeld worden. Versehillende afgevaardigden bepleiten diverse districtsbelangen. //Hoe kan je op dergelijke gedachten komen, kind," vroeg de kapitein ontsteld. //Ik kan u dat niet verklaren, oom," hernam Anna, na weder herbaaldelijk de hand des dooden te hebben gekust, //'tis, hoop ik, slechts een dwaze gedachte van mij, doch zij kwam by mij op, toen ik hoorde, dat mijn arme vader zoo gruwzaam vermoord was, en zij wil mij sedert niet verlaten. Ik mag 't hier niet ver- tellen, ook aan u niet, beste oom, 'tis mis schien reeds slecht, dat ik haar niet van mij bannen kan. ,/Ik weet niets, in 't geheel niets wat mij recht zou kunnen geven haar te koesteren 'tis slechts een onbestemd, bang voorgevoel. dat mij zoo zeer drukt, omdat ik het alleen moet dragen, het niemand ter wereld mag mede- deelen." Anna weigerde eenige verklaringen van hare raadselachtige woordengeruimen tijd steeds de hand van den doode vasthoudende, lag zij bij het bed geknield, eindelijk stond zij op en volgde den kapitein naar haar kamer, waar wij de districtsrechter, de adjunct, de dokter en ik. haar reeds wachtten. Wij hadden, ter wij 1 Anna met den kapitein bij den doode was, reeds over de toekomst van het jonge meisje gesproken. Onmogelijk kon zij met de oude dienstbode alleen in het afge legen huis bij den vermoorde blijven. Wij had den dus besloten haar met ons naar Luttach mede te nemen. De dokter had bereidwillig een gastvrij verblijf in zijn huis aangeboden. Zijue vrouw, zeide hij, hield veel van de mooie Anna, zij zou gaarne het ongelukkige kind van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5