rvo. .m T A I g e m e e n s- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Leven en Deed. GSH2IHT5RAAS. Dinsdao; 15 December 1908. 48p .laargang. I Binnenland. BHBSTB BX^AD. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32J/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e 1 e f o on No. 2 5. ADYERTE.N TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prrjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Eftaan- dag 28 December 1908, des voor middags elf uut't in het openbaar, in het gemeentehuis tracbten aantebesteden de levering gedurende het jaar 1909 van a. geneesmiddelen, b, verbandstoffen en C. serum, ten behoeve der arraen. Inschrijvingsbiljetten op zegel gesteld kunnen tot op het nur der besteding ingeleverd worden in eene verzegelde bus ter gemeentesecretarie. Ter Neuzen, 14 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. NEDERLAND en VENEZUELA. Reuter seint uit Willemstad het volgende telegram, waarvan het laatste gedeelte geheel voor zijn rekening blijft De Nederlandsche oorlogsschepen Jacob van Heemskerck en Gelderland zijn hedenmorgen naar Venezuela vertrokkende dekken waren gereed voor het gevecht. Men gelooft, dat die oorlogsschepen een betooging voor Laguiara houden, de Venezolaausche havens bezetten, beslag op de koopvaardijschepen leggen en de schepen die op Venezuela handel drijven dit beletten zullen. CASTRO. De correspondent der ,/N. R. Ct." te Parijs seinde Zaterdagnacht Aan Buitenlandsche Zaken deelt men mij woordelijk het volgende bericht medeDe consul-generaal Gout, onderdirecteur van Buiten landsche Zaken, heeft aan Castro bij zijn aan- komst te Bordeaux de voorwaarden doen kennen, waaronder de Regeering meent dat hij kan Wij hadden onderwijl het doel onzer wandeling bereikt. Het afgelegen huis stood voor on". Voor de gesloten dear, stonden de kapitein en Anna op een houten bank voor het huis zat een oude vrouw, „de oude Johanna, de eenio-e dienstbode in het huis," fluisterde de rechter mij in. De kapitein had haar den moord op haar meester medegedeeldontsteld, niet in staat een woord te uiten, keek zij hem aan zij was als verlamd door den schriktoen zij trachtte op te staan, zonk zij weder ineen. De rechter opende met den sleutel dien ik hem had gegeven, de dear nauwelijks was die open, of Anna rukte zich van den arm des hapiteins los en wilde in huis stormen, doch de rechter trad haar in den weg. »Laat mij gaan riep Anna, „ik moet naar mgn armen vaderGe moogt mij niet tecen- houden I" Zij wilde hem voorbij dringen, doch hij hield haar terug en met kalme vastberadenheid, geheel de ernstige rechter, zeide hij //Ge moogt uw vader thans nog niet zien, verblijven op het grondgebied van de Republiek, hetzij hij komt om zich geneeskundig te iaten bebandelen, hetzij hij besprekingen denkt aan te knoopen over het hervatten der diplomatieke betrekkiugen tusschen Frankrijk en Venezuela. Castro heeft aan den boodschapper van den Minister van Buitenlandsche Zaken gezegd, dat hij als eenvoudig particulier kwam; men derikt echter, dat hij van zijn verbiijf gebruik zal maken om te trachteu met de verschillende Regeeringen, die geen gezanteu meer in Vene zuela geacerediteerd hebben, de zaken te regelen Aldus het karige bericht. Offieieel zegt men hier niets anders aan toe te kunnen voegen, dan dat Castro dus weet waaraan hij zich te houden heeft om niet uit Frankrijk gezet te worden. Ik heb getracht een aanvullende uitlegging van de houding der Regeering te krijgen. Van welingelichte zijde is mij het volgende gezegd: De Fransche Regeering heeft dan bericht ontvangen, ten eersle, dat Castro inderdaad wel ziek is, zonder dat deze ziekte zoo verbazend ernstigis. Verder, dat hij de beste en inschikkelijkste bedoelingen voorgaf. In die omstandigheden heeft de Re geering gemeend, niet per-se vooraf eike gele genheid te inoeten afsnijden om voor Frankrijk en voor de Fransche belangen geheel bevredigende eischen ingewilligd te krijgen. Zoo Castro op frankrijk s eischen wilde ingaan en zich in zijn optreden geheel houden aan de hem voor te schrijven regelen, zou men hem in Frankrijk kunnen toelaten. De eischen omtrent de Fransche belangen kan ik niet specifieeren, zeide mijn zegsman, de eischen omtrent zijn gedrag berusten hierop, dat men niet wii dat hij lawaai of reclame maakt, zijne zaken komt doen of trachtte zich door de pers onnoodig prestige te laten geven. Kort gezegd. Men wil thans niet vooraf de gelegenheid afslaan, dat hij Frankrijk geheel genoegdoening zou geven, maar hem niettemin verhinderen kwaad te doen. De Parijsche avondbladen melden, dat op de boot met ('astro ook de Fransche ex-minister Merlon reisde. Castro zou Merlou geheel voor zich gewonnen hebben en Merlou zou van Santander aan de Regeering geseind hebben ten gunste van Castro Even later in den nacht seinde de correspondent: De correspondent van de w Petit Parisien" heeft op de Guadeloupe een onderhoud gehad met iemand uit de omgeving van Castro. Die persoon zeide onder andere, dat Castro de beste gevoelens voor Frankrijk had, maar dat hij heftig en ondoordacht was. Hij kende geen andere methode dan de gewelddadige. De correspondent trachtte te weten te komen wat Castro dacht van Nederland's energieke houding. Men zeide hem, dat alles, wat Nederland ook doen zou, Castro juffrouw Anna! Mijn ambtsplicht gebiedt mij u zoo lang uit de kamer, waar de misdaa'd gepleegd is, verwijderd te houden, tot deze nauwkeurig doorzocht is. De sporen, die de moordenaar misschien naliet, mogen niet uitge- wischt worden. Ge zult dus, 't zij voor het huis, t zij in uw eigen kamer, dienen af te wachten tot ik u mag toestaan uw vader te zien. Kapitein Pollenz, ik moet u verzoeken bij uw bloedverwante te blijven en zorg te dragen dat juffrouw Anna geene poging doef om het onderzoek door een binnendringen van de kamer des vermoorden te verhinderen. Ik mag dit niet toelaten." Anna was teruggetredtt. Op het oogenblik dat de rechter haar in den weg trad, scheen haar woede te zullen ontsteken, doch zij had zich bedwongen. Slechts een blik vol afscbuw uit haar oogen trof den rechter. //Ik gehoorzaam," zeide zij met spoedig her- nornen, wonderbare kalrate, ,/ik zal met Johanna en mjjn oom in mijn kamer wachten. Gij moet mij niets kunnen verwijten, mijnheer de adjunct ik smeek, ik bezweer u, zoek overal. Het bloed mijns vaders schreit ten bemel. Ik zou aan Godes gerechtigheid moeten twijfelen, als het u niet gelukken zou den afschuwelijken moorde naar te vinden." //Wees gerust, juftrouw Anna! Ik beloofu, wij zullen niets nalaten." ongeroerd zou laten. Wilde Nederland bom- I bardeeren, Castro zou hen de havens, die enkel door vreemde landen geschapen zijn, laten ver- nietigen. Indien een expeditie in het binnenland van Venezuela beproefd zou worden, zou het geheele land opstaan om de ouafhankelijkheid te verdedigen. De //Petit Parisien" is maar half tevreden met de houding en de karige mede- deeling van de Fransche Regeering en zal het telegram van haar correspondent morgenochtend vooraf doen gaan van eene korte beschouwing. In deze beschouwing zal het blad klagen, dat het publiek ongetwijfeld gaarne vollediger inge- licht zou zijn over den aard der gestelde voor waarden. De ofScieele mededeeling beantwoordt mogelijk onvoldoende aan de publieke nieuws- gierigheid. Castro, wiens gezag trouwens aan getast zou zijn, heeft te dikwijls het volkenrecht en de persoonlijke rechten geschonden om zelf groote egards te kunnen verwachten. Wij willen veronderstellen, dat indien hij toegelaten is, hij formeele verbintenissen heeft aangegaan. De breuk tusschen ons land en Venezuela, ver- klaart de //Petit Parisien", kan niet uitgewischt door een eenvoudige reis van dengene, die de breuk veroorzaakte. TER NEUZEN, 14 December 1908. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van Jen gemeenteraad alhier, komen de volgende punteri in behandelingingekomen stukken wijziging verordening op het bouwen, sloopen enz; bestendigen parallelklassen school C. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed het schoonhouden en verwarmen en voor zoover noodig verlichten der schoollokalen in de kom en te Sluiskil. Voor school A. F. Dhont, schoonhouden 100, verwarmen 4,75, M. de Jouge. schoon houden 102,50, verwarmen f 4,75, H. Ban nier, [schoonhouden 45, verwarmen 4,60 wed. P. J. Kouwijzer, schoonhouden f 105, verwarmen f 4,75. School B. A. Leijs, schoonhouden 110, verwarmen f 4,25 H. Bannier, schoonhouden 115, verwarmen 4,35. School C. A. Leijs, schoonhouden f 100, verwarmen f 4,25 M. de Jonge, schoonhouden 100, verwarmen 4,50. School D. M. Scheele, schoonhouden f 94, verwarmen 4,20, verlichten 2,10. Schoollokalen in de infirmerie H. Bannier schoonhouden f 35 per half jaar, verwarmen 4,30, verlichten 4. z/U heb ik niets gevraagd," viel Anna den rechter in de rede, f/u bezweer ik, mijnheer de adjunct, uw plicht te doen. Zoek den moorde naar en, wie hij ook wezen moge, lever hem aan de wet over. U vertrouw ikGij zult u niet laten bang maken en met niets rekening houden; antwoordt mij niet! Ik vertrouw u, ik weet dat ge alles doen zult om den moor denaar te vinden, ook al beloofd ge het niet. Kom oom, kom Johanna, in mijn slaapkamer zullen wij wachten." Op het gelaat des rechters vertoonde zich terwijl Anna dns sprak, een werkwaardige trek van afschuw en verlegenheid, hij bewoog de lippen, hij scheen te willen antwoorden, doch deed het nietzwijgende trad hij terug, toen Anna thans, zonder hem met een blik te ver- waardigen, voorbij liep zij trad de kamer links van de deur binnen, haar zit- en slaapkamer, de kapitein, die de oude half wezenlooze Johanna steunde, volgde haar. Ook de adjunct had op Anna's eigenaardige woorden niet geantwoord, hij was er even verbaasd over als de anderen, die ze gehoord hadden. Met onderzoekenden blik keek hij den rechter aaneerst toen de deur achter den kapitein en Anna was gesloten, zeide hij, wel flnisterend, doch nog luidde genoeg//Volgt mij, mijne heeren, wij moeten thans ons treurig werk beginnen (Wordt vervolgd.) Het schoonhouden berekend per jaar, verlich ten en verwarmen per 100 uren. Woensdag 9 Decern her vierdedeHervormde Christelijke Jougedochtersvereeniging yEben Haezer" het feest van haar 20jarig beslaan. Het feest werd geopend door den predikant Ds. A. Timmerman, aan wien de leiding van het feest was opgedragen. Door verschillende voordrachten en samen- spraken werd de gezelligheid verhoogd. Van de oprichters is er niemand meer in de vereeniging, evenwel de beide oudste leden, de ijverige presidente mej. R. van Strien, die reeds 19 jaren lid is en de seeretaresse mej. E. de Zeeuw, zijn nog het bezielend element in de vereeniging. De vereeniging bestaat thans uit 24 leden, die iederen Dinsdagavond van 79 uur in de consistoriekamer der Hervormde gemeentesamen- komen om goederen voor de armen der ge- meente te maken. Oorspronkelijk werden er kleedingstukken voor de weezen van Neerboseh gemaaktmaar later is door bijzondere omstandigheden het reglement aldus gewijzigd ,Om kleedingstukken en andere benoodigd- heden te naaien en te breien voor de armen, weezen en weduwen der Hervormde kerk, die belangstelling toonen in het gemeenteleven". Gesteund door vele belangstellenden en be- guustigers in de gemeente, waren zij nu weder in staat om aan armen en weduwen en weezen uit te deelen 24 lakens, 24 hemden, 24 paar kousen, 3 baaien en 2 andere rokken, 9 borstrokken, 24 sloopen en 24 broeken. Het feest werd ook bijgewoond door vele belangstellenden. Terugziende op het afge- loopen jaar en het afgeloopen feest, konden alien met dankbare harten zingen//'k Wil U o God mijn dank betalen". De feestavond werd met dankzegging door Ds. A. Timmerman gesloten. Vrijdagavond werd door de Onderwijzers- tooneelvereeniging een uitvoering gegeven in de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" alhier. Blijkens voorafgaande mededeeling werd deze uitvoering gegeven ten voordeeleeenerliefdadige inrichting wat blykbaar van invloed was op den verkoop der entreekaarten. De zaal was zeer vol met een publiek dat ten voile genoot van hetgeen door de dilet- tanten werd ten beste gegeven. Deze deden alien goed hun best en slaagden er over het algemeen ook goed in zich van de hun toebe- dachte taak te kwijten. Amuseerde men zich, blijkens het applaus, uitstekend bij de opvoering van het blijspel in 3 bedrijven //Een Rendez-vous," niet minder was dit het geval in het kluchtspel //Vergift." Dit kwam voora! tot zijn recht en wekte dan ook herhaaldelijk de hilariteit op. Na afloop der voorsteiling ving het bal aan, dat nog eenige uren duurde en zeer ge- animeerd was. Vrijdagavond werd alhier in het //Hotel Centraal" eene bijeenkomst gehouden, belegd door het //Leger des Heils", waarin bioscoop- voorstelliugen werden gegeven. In den voor- avond werd eene uitvoering gegeven voor kin- deren, die drnk bezocht was, en evenzoo was het met de des avonds gegeven uitvoering voor volwassenen. Verschillende films werden ver- toond, die de verlichting in aanmerking genomen, goed slaagden. Zij hadden over het algemeen propaganda voor het //Leger des Heils" ten doel. Onder de daarop betrekking hebbende films mag zeker die worden genoemd, welke een beeld geeft van het in Engeland gehouden eongres der Heilssoldaten en de revue die bij die gelegenheid door generaal Booth over de soldaten en officieren uit alle deelen der wereld werd gehouden. Indrukwekkend waren de stille beelden, waarbg toepasselijke liederen werden gezongen, terwijl door majoor Palstra op aangename wijze BBSQR^BBBrar^ClSI I>i< hlttd ves-scliijnt MaanJag-, Woensri»s* Vrijdagavonil, aitgexoaderil op Feesfdngen. bij de Firmn P, Jf. AM DE RAKDE le Ter leuien. De Burgemeester der gemoente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering ran den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den A' December liHtw, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 14 December 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1