Landhouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Predikbeurten. in hechtenis en J. L.. oud 40 j schipper, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens strooperij veroordeeld ieder tot 1 niaand gevangenisstraf. M. d. K., oud 21 j., kleermaker, M. d„ F., oud 24 j., arbeider en J. J. v. L., oud 18 j., arbeider, alien te Ter Neuzen, J. d. K., oud 19 j., dienstknecht te Zaamslag, M. D., oud 18 j-, laudbouwersknecht te Axel, zijn wegens huisvredebreuk veroord. ieder tot 14 dagen gevang. 1. E. d. 8., oud 44 j., kermisreiziger te Antwerpen, is wegens mishandeling van ambte- naren veroord. tot 1 maand gevang. M. J., oud 20 j., stoker te Westdorpe, is wegens als voren veroord. tot 5 boete of 5 dagen becbtenis. P. B., oud 49 j., schipper te Clinge, is wegens strooperij veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. In zake W. Zoud 36 j., stoker te Rotterdam, is wegens desertie voor den aan- vang der reis, gepleegd te Ter Neuzen, in verzet gekomen van bet vonnis dier rechtbank d.d. 9 October jl., is dat vonnis bekrachtigd, met vermindering der straf tot 1 week gevang. Zondag 13 December 1908. Kali-mesistoffen. Als eigenlijke kalimeststoffen zoo zegt het al meer door mij aangehaalde werkje van wijlen dec heer G. Reinders komen slecbts in aan- merking de zoogenaamde Stassfurtterkalizouten uit de zoutmijnen aan den noordoostelijken Harzrand in Duitschland. De schrijver staat dan achtereenvolgens stil bij het volgende vijt- talcarnallit, ka'iniet, patent-kalimagnesia, zwavelzure kali en chloorkalium. Van elk der vijf wordt de samenstelling besproken. Omdat er nog al eens dikwijls door deze of gene navraag naar wordt gedaan, geven we bier weer, wat Reinders er ons van vertelt. Alleen carnallit, dat bier toch niet voor bemestiugs- doeleinden gebruikt wordt, gaan we stilzwygend voor bij. Ka'iniet bevat gemiddeld zwavelzure kali 21.3 °/0 zwavelzure magnesia 14,5 chloormagnesium 12,4 chloorkalium 34,6 u gips 1,7 onoplosbare deelen 0,8 water 12,7 n Gewoonlijk wordt in ka'iniet 12,5 °/n kali ge- garandeerd. Patentkali, gelijk het gewoonlijk genoemd wordt bestaat uit zwavelzure kali 50,4 °/0 zwavelzure magnesia 34,0 chloornatrium 2,5 water 11,6 Men bereidt dit kalizout uit kai'aiet door er 't keukeuzout en chloormagnesium uit te ver- wijderen. Patentkali bevat circa 27 °/0 kali. Zwavelzure kali is een bijna zuiver kalizout met een kaligehalte van ongeveer 50 °/0. Men bereidt het uit ka'iniet of uit zwavelzure mag nesia. Chloorkalium eindelijk verkrijgt men uit carnallit door er deanderezouten, vooral chloor magnesium en chloornatrium uit te verwijderen. Op die wijze is 't mogelijk z.g. geconcentreerde zouten te verkrijgen. Ze bevatten van 75—95 °/0 chloorkalium. Een zout met 50 °/0 kali wordt nog al veel verhandeld. Bij 't willen gebruiken van een of ander kali zout heeft men dus nog al keuze, zooals de lezer ziet. Dat men zich bij 't kiezen echter niet alleenlijk door 't kaligehalte moet laten leiden bespreken we nader. Dat had slecht kunnen afloopen 'le Amersfoort werd een jongen uitgezonden om zuiveringszout te halen. Aan wien de schuld lag, is onbekend, maar de knaap kwam terug met zuringzout en dit gpedje werd inge- nomen. Gelukkig wist spoedig ingeroepcn geneeskundige hulp erger te voorkomen. Een beheerder van een der bijkantoren te Amsterdam is in zijn beheer vervangen op vermoeden van onregelmatigheden. De man was reeds acht jaar te Amsterdam tot tevreden- beid zijner superieuren werkzaam. De oorsprong der gepleegde onregelmatigheden moet gezocht worden in financie'ele misere, waarmede de man, vader van eenige kinderen, te kampen moet hebben. Na afloop van een jachtpartij zou Dinsdag een der heeren in een koffiehuis te Terschuur gemeente Barneveld, zijn geweer, dat, naar hij meende, ongeladen was, wat schoonmaken, waarom hij aan een der dochters van den cafe- houder vroeg hem hiervoor een doek te willen geven. Nauwelijks was het meisje opgestaan, of een schot ging af, juist in de richting waar de dochter een oogenblik te voren gezeten had. Thans doorboorde het schot een dikke eikeu- houten deur, gelukkig zonder iemand te treffen. Voor de rechtbank te Arnhem werd Dinsdag behandeld de zaak van G. C. A. W., 26 jaar, koopman te Nijmegen, beschuldigd dat hij, als koopman in staat van faillissement ver- klaard, ter verkorting van de rechten zijner schuldeischers goederen aan zijn boedel heeft onttrokken, lasten heeft verdicbt en baten niet verantwoord. Hij had veel ten geschenke gegeveu aan zijn aaCstaande echtgenoote, en in het con tract van huwelijksche voorwaarden tusschen hem en zijn aanstaande, dat de gemeenschap van goederen en ook die van winst en verlies, vruchten en inkomsten tusschen de echtgenooten uitsloot, in strijd met de waarheid doen op- nemen, dat door de vrouw ten huwelijk werd meegebi acht een hoeveelheid roerende goederen, welke goederen hij, desgevraagd, aan de cura- toren in zijn faillissement niet opgegeven heeft als zijn eigendom. Bekl. beweerde dat zijn vrouw 6000 bezat en hij haar tegen dit be- drag de goederen van zijn zaak gaf om de toekomst van zijn vrouw te verzekeren, niet omdat hjj wist dat zijn zaak slecht stond. Het 0. M. betoogde dat bekl. zeer goed ge- weten moet hebben, hoe slecht zijn zaak stond. Hij leefde weelderig, meer als een Amerikaansch millionnair dan als een eenvoudig Nijmeegsch handelaar in ijzerwaren en huishoudelijke arti- kelen. Met in achtneming van bekl. jeugd en het feit, dat hij slechte raadslieden had, was de eisch 5 maanden gevangenis. Een pachter bij Spa deed dezer dagen 's morgens de ronde op zijn hoeve, toen fiij versteid bleef staan, ziende dat zijn stal geheel plat gebrand lag, met vier koeien, twee vaarzen vijf schapen, twee varkens en andere dieren. Door den dikken mist hadden nog de boer, nog de buren iets van den brand gemerkt. In een fabriek te Bergen gebeurde een zonderliDg ongeluk. Een machinist plaatste zijn bus met koffie op de kachel van de machine- kamer. Toen hij de bus wilde opnemen om te drinken was ze over verhit en sprong de stop er af. Een straal kokende koffie trof hem in 't gelaat en kwetste hem zoodanig, dat hij voor goed het gebruik zijner oogen zal kwyt zijn. In den nacht van 29 op 30 October heeft een overstrooming Soengei-Lasi in de laras Sambilan-Kota Sulok op Sumatra ge- teisterd. De schade, aangericht in aanplantingeD en onder groot en klein vee, is aanzienlijk. De overstrooming werd veroorzaakt door een hevigen regen, die tegen 6 uur 's middags begon en tot den volgenden dag voortduurde. Een ooggetuige vertelde, dat de druppels zoo groot waren als knikkers. Tegen 11 uur 's morgens begon de rivier over te loopen, zoodat weldra de vlakte blank stond, en men overal vluchtelingen met kinderen, goederen en vee zich zag voortspoeden naar hooger gelegen punten. Een 150 geiten ver- dronken, pluimvee werd her- en derwaarts ge- spoeld, zelfs eenden legden het af tegen den hevigen stroom. Nu en dan stortten boomen en rotsblokken naar beneden. Zoowel in de IX Kota als in de laras-Siloenkang, werd schade door afstorting aan den langs de rivier loo- penden weg aangerichtook meer bovenstrooms, onder Goegoek-Sarei, werden sawahs onder grint bedolven en de pamatangs weggeslagen. Op het marktplein te Soengei-Lasi zijn alle uitstalloodsen weggespoeld op een paar na, die evenwel zwaar gehavend zijn. Huizen staan scheef; bruggen hangen uit elkaar; een groote baringinboom op de pasar te Soengei-Lasi is omgevallen, evenals veel andere groote boomen. De wijngaardeniers langs den Rijn zullen het gewas van dit jaar den bij naam Zeppelin geven, ter herinnering aan de gedenkwaardige gebeurtenissen, die dit jaar in de lucht zijn voorgevallen, en omdat het gewas 1908 hoog boven andere staat. Dit geven van bijnamen is niets ongewoons. De zure wijn, die in 1529 gegroeid was, werd uWederdooper" genoemd, het voortreffelijke gewas van 1834 „Forscher- wein", ter herinnering aan een groot interna- tionaal congres van natuuronderzoekers, dat, te Stuttgart vergaderd had, den wijn van 1863, die veel beloofde en weinig gaf, noemde men spottendLi-hoeng-tsang, in wien men dezelfde eigenschappen meende te ontdekken. In 1895 werd de 80ste verjaardag van Bismarck met geestdrift gevierd. De edele wijn, die toen aan de oevers van den Rijn gewonnen was, kreeg den naam Bismarck op den wensch mee //dat het petekind van den oud-kanselier met- tertijd evenveel vuur en geest zou ontwikkelen als de peet zelf, en op zijn ouden dag de zacht- heid van den eerwaardigen grijsaard van Frie- drichsruhe deelachtig mocht worden." Of St. Nicolaas bestaat V De Tijd ver- haalt als historisch Niets natuurlijker dan dat in de laatste dagen voor St. Nicolaas op school de gedachten der kinderen meer verwijlen bij Sint en diens goed- gevulde mars, dan bij de schatten der weten- schap. En niets natuurlijker ook dan dat onderwijzers en onderwijzeressen daarmee reke- ning liouden. Zoo gebeurde het, dat op een der Amsterdamsche zusterscholen een onderwijzeres aan de kinderen de komst van den Sint in een der hotels aldaar mededeelde. Algemeene blijd- schap onder geloovigen, half- en ongeloovigen want ook de laatsten hebben graag wat, liefst veel, al zeggen zij, dat St. Nicolaas niet bestaat, en al drijven ze met de geloovigen den spot. Nou, zei een der laatsten, zekere Willem B dat wou hij dan wel'reis zien. Hoe hij het zien zou, zei hij nietmaar thuis gekomen schreef hij den volgenden brief Amsterdam, 5 December 1908. Hoog eerwaarde bisschop Ik heet Willem B Ik woon No3 hoog. Ik mijn zusjes en broertjes zijn het heelen jaar zoet geweest en nu hopen wij dat u ons niet zult vergeten ik vraag u een mooie zabel en geweer voor mijn broertje een paard en wagen voor mijn zusje een mooie pop voor mijn kleine zusje twee mooie eieren opdat ze spoedig sterk mag wezen. Goed St. Nikolaas ik hoop dat ik het van u krijgen mag dag goede St. Nicolaas. Willem B.... Met een onwrikbaar geloof in zijn hart en zijn brief in zijn hand, met „Eerwaarde Sint Nicolaas", plus den naam van het hotel, waar de heilige man was afgestapt, op het adres, begaf Willem zich op weg naar bedoeld hotel en wierp het verzoekschiift in de gang. De portier bracht het den hotelhouder, en deze zou wel geen menschenhart, noch eenigen zin voor humor hebben moeten bezitten, om het smeek- sehrif't niet den Sint aan te bevelen. Intus- schen wilde hij zich eerst vergewissen of de schrijver juiste inlichfingen had verstrekt. Hij zond dus een van zijn bedienden naar het op gegeven adres. Alles^ in den brief was echt, en bovendien kwam de afgezant te. weten, dat een zuster-onderwijzeres op school het afstappen van den Sint aan het hotel in quaestie had verteld. St. Nicolaas' besluit stond daarop vastop strooiavond ontving Jan zijn zabel en geweer". de broertjes kregen hun //paard en wagen", het grootere zusje kraaide van de pret over de mooie pop en kleine zus kreeg niet alleen twee mooie eieren", maar aan de geschenken was nog een gift in geld toegevoegd voor verster- king van kleine zus, want thuis #zat het 'r niet an", daar waren bange zorgen. Willem stond niets verbaasd, dat zijn wensehen werden vervuld. Dat wist hij zoo zeker, dat hij niet naar bed te krijgen was op het gewone uur. Immers, St. Nicolaas had 's middags een van zijn bedienden gestuurd Eergistermiddag gingen Willem en zijn groot- ste zus samen St. Nicolaas in het hotel bedan- ken. Ze troffen het nietde heilige bisschop was uitgereden, om nog meer gelukkigen te maken maar de hotelhouder beloofde hun com- plimenten en bedankjes te zullen overbrengen en hij schijnt iets van den aard van St. Nicolaas beet te hebben liet den kleinen eenige versnaperingen geven. Hij zou dat wel op de rekening zetten van zijn doorluchtigen gast. Nu moesten die wijsneuzen op school nog 'reis zeggen, dat er geen St, Nicolaas was, riep Willem in zijn heilige verontwaardiging uit. Hij zou ze! Toen de gevangenbewaarder Bassard in het huis van bewaring te Berlijn zijn avond- ronde deed en aan de controleklok in de gang bezig was, werd hij onverhoeds aangevallen door een man, die hem met een mes 3 krach- tige steken in het hoofd gaf, waardoor de hersens bioot kwamen. De gevangenbewaarder kon nog zijn sabel trekken tot zelfverweer, maar toen ontzonk hem de kracht en viel hij be- wusteloos neer. Daarna maakte de gevangene zich meester van de sleutels van den bewaarder en liep zoodoende eenige gangen door, waar hij echter een anderen bewaarder ontmoette. Hij had het mes nog in de hand en viel nu ook dezen bewaarder aan, die echter den tijd had om zich te verdedigen. Er ontstond een woedend gevecht, waarin het den bewaarder niet gelukte, zijn tegenpartij het mes te ont- wringen en, toen hij voelde, dat hij hetonder- spit zou moeten delven, trok hij zijn revolver en schoot den gevangene neer. Met andere bewaarders, die op het schot toesnelden, door- zocht men het huis en vond weldra den be- wusteloozen bewaarder Bassard, die in zijn bloed baadde. Men vervoerde hem terstond naar het hospitaal ^Charite", waar hij nog den- zelfden nacht overleed. De gevangene, die eveneens zwaar gewond is, heet Rubin en is een gevaarlijke schurk, die meermalen gestraft is en nu weder wegens inbraak in voorarrest was. Hij was in de werkplaats bezig geweest en er daar in geslaagd het mes onder zijn kleederen te verbergen. Hoe hij in de gang gekomen is, is nog niet opgehelderd. Hij wordt thans in de ziekenzaal der gevangenis verpleegd. Te Leigh-on-Sea is onlangs een club van oudjes opgericbtmen moet ten minste 80 jaar zijn om lid te kunnen worden. De club heeft 30 leden, die met elkaar 2559 jaren tel- len. Tweemaal in 't jaar komen de leden bijeen. De oprichters van de club vinden 't jammer, dat er onder de leden nog geen honderdjarige is. Maar dit zal misschien niet lang meer duren het ^d J. C. Johnson is 98 jaar en rijdt nog fiets, zoodat hij best de 100 zal kunnen halen. De club is tot stand gekomen op aanstichting van John Hayward, een oudje van 86 jaar, die zich intusschen nog heelemaal niet oud voelt. Iiij gaat tegenwoordig dagelijks uog een bad in zee nemen. En er is de laatste zestig jaar van zijn leven geen Kerstmis voorbijgegaan, waarop hij niet kopje-onder is geweest. Yaak heeft hij het ijs stuk gehakt ora een bad te nemen en dan ging hij na het bad schaatsenrijden. Toen hij 60 jaar was is hij met zijn zoon bij Vauxhall nog eens over de Theems gezwommen. Voor 't overige heeft hij van zwemmen over lange afstanden en van records nooit willen weten. In alles matigheid, is zijn leer, met deze uitzondering, dat hij ten opzichte van het gebruik van alcohol de geheel-onthouding boven de matigheid stelt. De meeste leden van de club zijn geheel- outhouders. Zaamslag, 11 Dec. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature J. van de Ree, waren uitgebracht 478 ste'mmen. Lliervan verkreeg de heer W. Scheele 247 stemmen de heer J. Dees Az. had 222 stemmen. 9 briefjes waren van onwaarde. Alzoo gekozen de heer W, Scheele. Middelburg, 11 Dec. Voor de arrondisse- ments-rechtbank alhier werd heden behandeld de zaak tegen J. J. v. R., particulier jachtop- ziener en onbezoldigd rijksveldwachter te Axel, beklaagd dat hij den 14 Augustus te Axel, met het oogmerk om A. v. C. te mishandelen, den man met een stok tegen zijn hoofd heeft geslagen, waardoor deze bloedend verwond is geworden. In deze veel besproken zaak werden vanwege het O. M. 10 getuigen gedagvaard. Het O. M. concludeerde voor beklaagde vrijspraak. 's Graveuhage, 11 Dec. Tweede Kamer- Vragendag. Op de vragen van den heer Treub antwoordde de Minister van Justitie dat naar aan- leidiug van de den hoofdcommissaris van politiete 's Gravenh^ge door den ontslagen hoofdinspec- teur ten laste gelegde verhouding met zekere beruchte vrouw, een onderzoek is ingesteld naar het zedelijk gedrag van den hoofdcommissaris, uit welk onderzoek gebleken is, dat noch be- wezen, noch waarschijnlijk gemaakt is, dat het gedrag van den hoofdcommissaris te wensehen zou hebben overgelaten en de Minister veeleer overhelt tot de meening, dat de onwaarheid van het ten laste gelegde gebleken is. Bij de behandeling der Marinebegrooting werd na langdurige replieken aangenomen, met 48 tegen 42 stemmen het amendement van den heer Eland, om geen gelden toe te staan voor de verwapening der Kortenaers. De andere besnoeiingsamendementen, welke door den Minister onaannemelijk werden verklaard werden verworpen. Na nog eenige discussie werd de Marinebe grooting aangenomen met 48 tegen 25 stemmen. Zwolle, 11 Dec. Gisteren avond heeft zich bij den officier van justitie alhier aangemeld A. K. J H., die zijn betrekking op het post- kautoor, te Hardenberg voor eenige weken verliet en naar Parijs was uitgeweken. Zijne gevangen- houding was door de justitie verzocht, daar hij verdacht wordt van verduistering tot een bedrag van ruim 1500. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Brussel, 11 Dec. Hedenochtend zijn te on geveer 8 ure aan het station Tour en Taxis 2 treinen, met Brusselsche werklieden, in voile vaart op elkaar geloopen. 25 personen werden gewond, waaronder de machinist van een der treinen levensgevaarlijk. Grooten Schouwburg te Gent. Directie F. CASTELLAN O. Zondag 13 December a. s., be 21/, ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzen opvoering van Faust, opera in 5 bedrijven en 6 tafereelen, muziek van Gounod. Hervorimle Herb. Ter Neuzen. 9J u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9£ n., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9j- u. en 2 u., J. B. T. Hngenhollz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 n. en 2 u., Da. E. Eaama. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. G. Renting van Winterswijk. Bediening H. Avondm. en Nabetrachting. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. V. Hepp van Antwerpen. 18. 9 n. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A, 9 a. en 2 n., Ds. R. Hamming. h B. 9 u en 2 n., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek, 9 n. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 5J u., Ds. A. Janse. Oad-(Gereformeerde gemeente(Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. M. Ruben. liOkaal ..Khen-M&i'zer** (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5$ u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6