A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendms king. No. 5237 landbouwbenchten. Gemengde berichten. Zaterdag: 12 December 1908. 48e Jaargang. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- Laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertetitien voor 3 uren op den dag der uitgave. BHBSTB BLAD. NEDERLAND en VENEZUELA. Reuter seint uit Sautander President Castro is bier Woensdag aange- komen aan boord van het stoomschip .Guade loupe". Hij deelde mee dat hij te Bordeaux aan land zal gaan, maar onmiddellijk naar Berlijn zal vertrekken om zich te laten opereeren. Castro hoopt dat de Fransche regeering hem goed zal ontvangen. De gouverneur van Sautander is Castro gaan begroeten aan boord van zijn schip uit naam van de Spaanscbe regeering. Ook andere autoriteiten brachten hem een bezoek. Castro heeft aan koning Alphonsus een tele gram ter begroeting gezonden. Te Bordeaux is telegrafisch bericht uit San- tander ontvangen, meldende dat Castro morgen- ochtend te 6 uur te Pauillac zal aankomen. Een ander telegram meldt aan de France" te Bordeaux, dat de President heeft verklaard, verrukt te zijn over zyn komst in Frankrijk. Hij hoopte de moeilijkheden, die tusschen Irankrijk en Venezuela bestaan, uit den weg te kunnen ruimen. Het is mogelijk, dat Castro te Bordeaux blijft en zich vervolgens naar Parijs begeeft. In het tegenovergestelde geval zal hij binnen twee dagen naar Berlijn vertrekken. Hij heeft de reis goed doorstaan. De Associated Press" maakt een telegram uit Santander bekend, waar Castro op weg naar Bordeaux arriveerde, en zegt dat Castro Europa niet alleen bezoekt om zich van een tumor aan de nieren te laten opereeren, maar ook om de geschillen met Frankrijk en Nederland uit den weg te ruimen. Het verwacht dat Castro in Februari zal terugkeeren na den vrede van Venezuela met de wereld hersteld te hebben. De reis heeft hem zeer goed gedaan. Castro sloeg geen acht op de waarschuwing van den Venezolaanschen consul, dat hij bij landing te Bordeaux wel eens aan een vernede- ring blootgesteld zou kunnen worden. Hij zeide dat het bericht, dat hij met iiilge- bieide armen kwam, hem vooruit was gegaan. Daarenboven was hij bereid belangrijke conces- sies te doen om de vriendschappelijke betrek- kingen met Frankrijk te herstellen. Hij hoopte ook in staat te zijn het geschil met de Ver- eenigde Staten bij te leggen. lemand uit Castro's omgeving ontkende de bewering aan Castro in een zoogenaamd inter view toegeschreven, dat hij er trotsch op was op voeU van slechte verstandhouding te staan met de meeste mogendheden. Hoewel Castro wel geloofde dat de internationale verhoudingen eigenlijk een arbeidsveld waren dat door consuls behartigd kon worden en hij weinig geduld had met diplomatieke plichtplegiDgen, was hij toch ontstemd door de hoedanigheden van sommige naar Caracas gezonden zaakgelastigden, die een blaam waren voor Venezuela's waar- digheid. Castro oefende kritiek, toen men hem van bra htlanC, S demonstratie ter zee °P de hoogte TWEEDE K A E!B E R. Vergadering van Donderdag. De heer Jansen (Den Haag) constateert even- eens dat deze Minister zich niet in alle op- zichten het hoofd gebroken heeft met 's lands ongunstige fhiancieelen toestand. Zijn eind- cijfer slaat het record. Wat verstaat de Minister er on der dat de taak van onze marine hoofdzakelijk in een krachtige handhaving van onze neutraliteit, moet liggen De verwapening der//Kortenaers" acht spreker niet geevenredigd aan bet nut. Hij raadt den Minister aan dien post terug te nemen. Spreker zet in den loop van zijn rede uiteen, dat hij het geen daad van beleid acht van den Minister, om den commandant van de //Gelder- land", die zich in de West-lndiscbe wateren bevond, met het ong op de Venezolaansche kwestie, over te plaatsen op een allerongeschikst moment. De heer Van Vlijmen gaat met alle voor- stellen van den Minister mee. Tenslotte bepleit spreker als een der krachtigste maatregelen tegen de immoraliteit onder het personeel ge- leidelijke afschaffingvanhetnachtelijkpassagieren. De heer Van Citters brengt den Minister hulde voor zijn moed om aan te blijven. Ook spreker komt op tegen den aandrang naar uit- stel van onze vlootverbetering, waar de ver- wikkeliugen in Europa ons elk oogenblik kunnen nopen om op te treden tot krachtige hand- having onzer neutraliteit. Spreker brengt ten slotte den Minister dank dat hij rechtstreeksch stelling neemt tegenover de zonde onder bet personeel. De heer Blooker komt er tegen op dat de heer Van Citters voor een rechtsch Kabinet het monopolie opeischt voor bestrijding der onzedelijkheid, en oordeelt dat deze Minister in deze zaak lapmiddelen gebruikt. Het verbod van het bezoek aan bordeelen acht spreker op verschillende gronden zeer gevaarlijk. De heer Nolting sluit zich aan bij hen die de onzedelijkheid onder het marinepersoneel bestrijden, en bepleit iotsverbetering van de stokers. De heer Roodhuyzen acht de beste bestrijding van de ontucht een zoodanige radicale positie- verbetering, dat onze schepelingen de hoop op een buwelijk niet behoeven op te geven. De heer Schokking acht het, lettende op de verhoudingen in het buitenland en de verwikke- lingen met Venezuela, ongehoord dat op dit oogenblik amendementen zijn ingediend, die, worden ze aaugenonien, den Minister alle ge- legenheid onthouden tot vernieuwing of aan- vulling eener vloot. Ook bij de hoogeren van het personeel moet de ontucht worden bestreden. De heer Janssen (Maastricht) kiest stcllina tegen de verwapening der schepen type „Korte- naer" en verklaart slechts dan voor de twee torpedojagers te zullen. sternmen, indien de Minister derzelver urgentie kon aantoonen. De heer Patijn heeft geen principieel bezwaar tegen deaanschaffing van torpedojagers in Indie, maar wil het cijfer der Marinebegrooting terug- brengen tot een normaal gemiddeld cijfer der laatsfe 7 jaren. De heer Van Karnebeek steunt krachtig de vlootplannen. De Minister van Marine becijfert dat hij op de militaiie uitgaven eigenlijk nog 3 ton be- zuinigd heeft tegen verleden jaar (gelach). Overigeus wordt alleen voor pensioenen bij na 3 millioen gevorderd. De Minister betoogt, dat een jaarlijksche uit- gaaf voor nieuwen aanbouw van 4,2 millioen gulden, bepaald noodig is. De Minister verdedigt de verwapening als zuinigheidsmaatregel. Aan klein-materieel alleen heeft Nederland niet voldoende. De Voorzitter deelt mee, dat de Koningin had doen berichten dat zij een commissie voor de nominatie voor den Hooge Raad tot haar leed- wezen niet kan ontvangen. De voordracht zal dus schriftelijk worden toegezonden. lets ever kalimesistsffeni Neemt, welke courant ge wilt en naast de vele aanbevelingen van de onontbeerlijke pink- pillen voor welke ziekte dan ook, vindt ge zpnder ruankeeren eenige goede woorden over het gebruik van kali-meststoflen. 0, die Pink- pillen Nog eene maanden wellicht, en ze zullen ook onmisbaar worden genoeuid voor een gezond menschDat moet er nog bijkomen om eerst recht volledig te zijn. O, die KaliberichtjesZe hebben veel met die berichten over pinkpillen gemeenDoor- gaans komen ze van eene hand, in al onze gewestelijke bladen. Onvermoeid wordt op het- zelfde aambeeld gehamerdEn zoo kunt ge het nu niet draaien, kali is altijd de geldaanbrenger. Zelfs, en hierin overtreffen de kali-berichten, die over pinkpillen, al is er geen gebrek aan kali, dan moet ze nochtans worden aangewend. Over het algemeen zijn die kali-berichten een beetje al te doorzichtig voor een opmerkzaam lezer. Ik hoorde laatst een oud-leerling van een der landbouw-cursussen de opmerking ma- ken, dat die kali-berichten soms zoo verbazend naast of beneden de waarheid blijven, en een redacteur van een onzer bladen deelde me mede, dat die berichten over kali zijne lezers beginnen -te vervelen. Voorwaar geen wonder Ik lees ze lang niet altijd. Zoo eens als ik niets te doen heb, op de provinciate boot bijvoorbeeld. Ik dacht dan wel eens, zouden nu al die couranten eenzelfden redacteur hebben voor de Afdeeling Landbouw. Evenwel vond ik nergens een onder- teekening. En dat is nu toch maar zoo goed gezien van de Redactie van de Veldbode, dat elk stuk een onderteekening dragen moet. Nu onze kali-berichtgever zou dan wat vaak zijn naam kunnen zien prijken in de kolommen van schier alle bladen, van allerlei politieke richting! Kieskeurig in dat opzicht is hij niet En bezoldiging, naar verluid, eischt noch vraagt hij. En toch fopt hij een ander! Wie vraagt ge Maakt dit zelf maar eens uit lezer. Ik zeg het u niet. En nu zal ook ik een kali-berichtje schrijven. Of ik mijne lezers dan ook vervelen zal Ik ben er wel bang voor. En toch meen ik mijn plicht te doen, met ook eens over kali te schrijven. Niet omdat ik het mijn collega berichtschrijver niet toevertrouw, maar omdat ik nu ook eens pertinent over kali schrijven wil. Kali behoort met kalk en phosphorus tot de belangrijke aschbestanddeelen der plant, d. w. z. tot die deelen, die bij verbranding der plant in de asch achterblijven. Geen plant, of deze drie aschbestanddeelen komen er in voor. Het is zelfs zoo gelegen, dat kali-gebrek in den bodem zich aan de planten onderkennen laat. Althans, en hierop wil ik den nadruk leggen, wanneer dit kali-gebrek zekere grenzen over- schrijdt. De bladeren van aardappels zijn bij gebrek aan kali vanaf Juli brons-kleurig, vooral de bladeren onder aan de plant, en sterven bovendien vroegtijdig af. Rogge en gerst ko men bij gebrek aan kali slecht door den winter, en stoelen bovendien weinig uit, d. w. z. ze maken weinig zijstengels, en geven dus een dun gewas. In het voorjaar schieten zulke granen snel omhoog, terwijl de punten der granen sterven. En nu meent ge klaar te zijn, en eens spoe- dig uit te kunnen maken of uw land gebrek aan kali heeft. Maar dan hebt ge misgerekend. Kali-gebrek, dat de boven besehreven syinp- tomen bij de planten te voorschijn roept, komt in geen onzer gronden voor. In theorie zijn deze dingen dus zeer mooi, maar in de prak- tijk schiet ge er niets mee op. En toch kan uw bodem kali-arm zijn Ook zonder dat ge het aan awe planten zien kunt. We moeten hier dus, om het kali-gebrek te bepalen, een anderen weg op, willen we er in de praktijk iets mee kunnen beginnen. Weinu, wilt ge dan eene beschrijviug van den toestand waarin uw bodem verkeert wanneer er gebrek aan kali in keerscht? Zie hier dan? Uw bodem heeft ge brek aan kali, wanneer uw plant bij voldoende bemesting met stikstof, phosphorus en kalk, geen voldoende opbrengst geeft. Uw oordeel over kali-gebrek ruste dus im- mer op goed uitgevoerde proeven, waarop ik een volgende maal terug korn. Slechts dan, wanneer alle vier de bovengenoemde stoffen in voldoende boeveelheid in den bodem voorkomen, kan men de grootst mogelijke opbrengst ver- wachten. Krijgt men dus door toegift van kali een hoogere opbrengst dan is er kali-gebrek, d. w. z.wanneer we nog een factor in rekening brengen. Om door een overdreven gift van een of andere meststof een hoogere opbrengst te verkrijgen is niet moeilijk. De vraag blijft dan altijd nog open, of die hoogere opbrengst wel de meerdere uitgaven voor den aankoop van kali-mest dekt. Is dit bet geval, en schiet er dan zelfs nog iets over, dan is er bij de voorop- gestelde hoeveelheid stikstof, pbospborzuur en kalk, gebrek aan kali, terwijl bet best mogelyk is, dat dit gebrek aan kali weer verdwijnt, wanneer minder der drie andere genoemde stoffen voorhanden is. Het kali-gebrek in uw grond is dus grootendeels afhankelijk van uw gift aan Chili en aan Super. Zoo opgevat moet elke boer voor zijn eigen land en onder die speciale omstandigbeden door proeven onderzoeken of er gebrek aan kali aanwezig is, en daarna eerst tot het al of niet gebruiken van kali-meststoffen besluiten. A. Z. In het Hbld. komt een verhaal voor van een sterk staaltje van bedrog. Een meisje was uit louter liefde voor het vak onderwijzeres geworden en gaf nu les in de armenscbool. De kinderen mochten haar en ook de ouders. Men prees haar tact en haar menschlievendheid. Waar gebrek geleden werd, sprong zij bij, als zij maar eenigszins kon. Zoo kwam op een ochtend een van baar leerlinkjes met behuild gezichtje op school en weeklaagde tegen de juf" over den wankelenden gezondheidstoestand van baar vader en over het gebrek dat zij daardoor leden. Juf beloofde bet gezin op te zoeken. Aldus geschiedde. Onderwijzeresje, getroffen door de bittere armoede welke zij daar zag en door den dood van den bewusten vader, tracht de smarten te lenigen door gul geldgeschenk. Dankgestamel van de ,,weduwe" en de kinderen. Gevoelig onderwijzeresje vindt echter dat zij nog meer moet geven en besluit daarom tegen den avond terug te keeren, betgeen zij ook deed. Groot was haar ontsteltenis echter toen zij datzelfde gezin opgewekt aan tafei zag zitteu zich bedrinkende aan jeneveiv Meer nog, ook de z.g. „doode vader" nam deel aan hetdrink- gelag en lalde er liederlijke liederen Zoo werd bet medelijdend onderwijzeresje bedrogen. Dinsdagnamiddag waren een paar jongens bezig om op de Spiegelnisserkade te Rotterdam een kogel uit een straatriool op te visschen, die er bij hec knikkeren in geraakt was. In plaats van den kogel haalden zij er een kinderarmpje uit, dat zij op de straat wierpen en daar lieten liggen. Dit zag de 15jarige G. J. H., wonende in de Hendrik de Keizerstraat, aldaar, die het armpje opraapte en aan een agent van politie, dien hij in de nabpheid ontmoette, overgaf met de mededeeling van waar het kwam. De agent gaf hiervan dadelijk kennis op bet politie-bureau in de Meermansstraat te Rotter dam, van waar een inspecteur zich met een paar agenten naar de Spiegelnisserkade begaf, om onder hun toezicbt de omliggende riolen te laten afzoeken door mannen van de reiniging. Dit bad tengevolge, dat uit een ander riool te voorschijn werd gehaald een linkerbeentje, met een gedeelte van het dijbeeu er aan en uit weer een ander riool eenige darmen. Het ge- vonden armpje is blijkbaar met geweld ontwrikt en het beentje afgesneden, terwijl, wat de darmen aangaat, nog niet met zekerheid is TER BEllZEJfSCHE COIRABT. Bit It J tti! vemchijnt fflaundiig., Wnensdag. en ivnod, nlt^ezimii t-ril op Feestila^eii. IbiJ de Plrintt I". Jf. WANT WB SASDfc te Ter 1%'euaen. Burgemeester en WetRouders A# ,T£R NEUZEN brengen ter openbare kennis dat het v&Wiemen bestaat een strook grond ter oppervlakte van 6 M2. gelegen in de Lange Kerkstraat voor de woning van wed. P. H. DE VISSER-GEELUOEDT aan den publieken dienst te onttrekken. Bezwaren hiertegen kunnen bij hen worden ingediend voor den 24 December 1908. Ter Neuzen, 9 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEII.L, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1