j iJ Ni8uws- en Advertentieblad h-Vlaanderen. Buitenfarfd. Op Leven en Dooi No. 5236 Donderdag 10 December 1908, 48e Jaargang. V 0 0 H I KDEEW E T. feuilleton. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco ner post Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika ^l,321/2 en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij jlle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. DUITSCHLAND. Billow's groote redevoering over de buiten- landsclie staatkunde hadden we al een poosje te goed. Het verluidde eerst, dat de kanselier zijn groote uiteenzetting zou geven om den fellen storm tegen den Keizer te stillen. Dat is niet gebeurd. Biilow heeft zijn mond maar gebouden tot de begrooting. In den aanvang zijner rede wees hij er op, dat de toestand in Europa de laatste maanden beheerscht werd door den ommekeer in Turkye en 't keizerinterview vergat bij te zeggen). De leiders der beweging aldaar waren geen samenzweerders, maar in Duitschland gevormde officieren van aanzienlijke positie. De hervorming wekte overal achting en sympathie. Wij hebben, zei Yon Biilow, van den eersten dag af de leiders erkend. Onze vertegenwoordigers te Konstantinopel hebben bij elke gelegenheid de bervormingen aanbevolen. De ommekeer op den Balkan en daarmee verbonden wijzigingen van het verdrag van Ber- lijn, plaatsen de diplomatie voor een moeilijke taak. De Duitsche politiek moest andere meer belanghebbende mogendheden voor laten gaan en mocht zich niet in een leidende stalling dringen laten. Geen oogenblik hebben wij in twijfel gestaan ten aanzien van onze trouw aan bet verbonden Oostenrijk-Hongarije. Wij hebben geen oogenblik geaarzeld de belangen van Oostenrijk-Hongarije zooveel mogelijkte steunen. Daarmee in strijd zijnde beweringen zijn onge- grond en onjuist. Ik heb bij Minister Iswolski geen twijfel gelaten, dat wij ons in de kwestie der conference niet van Oostenrijk-Hongarije kunnen scheiden. Iswolski, de Russische Minis ter, gaf de verzekering, dat er geen Russisch- O) IV. Het was vier uur in den namiddag, toen de rechter mij in de gelagkamer, waar ik met den kapitem zat, kwam roepen. Het had toch bijna een uur geduurd voor de deelnemers aan den tocht bijeen en tot de wandeling naar het af- gelegen huis gereed waren. Den kapitein, een bloedverwant van den ver- moorde, had ik van alles in kennis gesteldhij was door mijn verhaal smartelijk getroffen. //Ik heb nooit veel met den ouden Pollenz op gehad, ofschoon hij mijn naaste neef is" had hij gezegd, //het was een afschuwelijke woekeraar en vrek, die buiten zijn dochter niemand ter wereld lief had, doch dat bij zoo vreeselijk om net leven zou komen, is toch treurig. Dat arme kind, mijn lieve, kleine Anna Hoe zal zij de schrik doorstaan Ik bad haar ongeveer om twaalf uur hier te Luttach met haar oude o anna gezien. Zij heeft zeker haar oude tante opgezocht en waarschijnlijk is zij daar nog. Ik moet dat dadelijk laten informeeren. ga niet gaarne naar die oude, boosaardige, piaatzieke vrouw, doch als Anna nog bij haar is, nioe ik naar haar toe om het arme kind op e veischrikkelijkste voor te bereiden en te troosten. fij had Mizka naar de oude doktersvrouw Engelsche overeenkomsten bestonden, die tegen de Duitsche belangen gericht zijn. Ik heb ge- gronde hoop, dat bet geschil tusschen Italie en Oostenrijk-Hongarije weer in het reine gebracht zal kunnen worden. Het belang van Italie brengt mee niet alleen met Duitschland, maar ook met Oostenrijk-Hongarije verbonden te zijn. Avonturen zou de ontwikkeling van Italie in de waagsehaal stellen, een ontwikkeling waarop Giolitti onlangs ten rechte met trots gewezen heeft. Het Marokkaansche vraagstuk verbergt nog altijd velerlei moeilijkheden. De kanselier hoopte echter, dat de goede wil der betrokkenen tot overeenstemming zal leiden. Toen uit bet Fransche met uitvoerig materiaal voorziene rapport bleek, dat er niet alleen twijfelachtige rechtsvragen aauwezig waren, maar dat ook de toedracht der feiten niet vaststond, moesten wij billijkheidshalve ook verlangen, dat de toedracht der feiten door een scheidsgerecht zou worden vastgesteld, opdat wij den diplomatieken strijd op een wijze, die overeenkomt met de waardig- beid der beide partijen, konden oplossen. De getroffen oplossing, om vooraf wederzijds leedwezen te betnigen en de zaak verder aan een scheidsrechterlijke uitspraak over te laten, is geen nederlaag voor de Duitsche politiek, maar een overwinning van het verstand. De Oostersche kwestie heeft voor Frankrijk en Duitschland geen tegenstrjdigheid van gevoelen, eerder velerlei punten van aanraking. Gelijk de huidige overeenkomst betreffende belangen in de Stille Zuidzee, tusschen de Vereenigde Staten en Japan, een overeenkomst, die wij met sympathie beschouwen, hebben wij reeds in 1900 door de Duitsch-Engelsche over eenkomst, waarbij Japan zich heeft aangesloten, voorzorgsmaatregelen getroffen. Betreffende de betreurenswaardige uitspat- tingen te Praag hebben onze vertegenwoordigers ter plaatse zelf onmiddellijk de noodige stappen gedaan om vast te stellen of Duitsche onder- danen daarbij gewond zijn geraakt en om zich er van te vergewissen, dat deze rijksonderdauen behoorlijk beschermd worden. Maar verder kunnen wij niet gaan met onze inmenging in verdeeldheden en twisten in een vreemd land, evenmin als wij zouden wenschen of toestaan, dat zich vreemden met onze binnenlandsche toestanden bemoeien. Waar de Engelsche politiek onlangs zich zeer welwillend tegenover Turkije heeft be- Laucie gezonden, doch spoedig berieht gekregen, dat jufifrouw Anna wel bij die vrouw was ge- weest, doch haar reeds een kwartier te voren had verlaten om nog enkele boodscbappen te doen en dan naar huis te gaan. Op dat berieht was de kapitein besloten de gerechtsambtenaren naar bet afgelegen huis te vergezellen, en had daarvoor de toestemming van den districts-rechter gekregen. Even na vier uur begonnen wij onze wande ling, op bevel van den rechter niet langs den steilen rotsweg, die voor den ietwat corpulenten schrijver en den ouden dokter te vermoeiend en te gevaarlijk zou zijn geweest, doch langs den langeren weg naar het dorp Oberfeld. Wij konden slechts langzaam gaan, want de hitte was inderdaad drukkend, de oude dokter en de dikke schrijver zuchtten en kuchten bij het beklimmen zeer bedenkelijk. Deelnemend, spoorde de rechter aan om toch langzaam te klimmen, ofschoon hij zelf vol ongeduld was, vooruit te komen. Wij ontmoetten onderweg vele menschen, zij groetten beleefd, doch bleven dan staan en keken ons verwonderd na. De tijding van den moord had zich nog niet in het dorp Oberfeld ver- spreid, en de menschen wisten niet, waarom al die, door den politieagent vergezelde heeren, naar het afgelegen dorp gingen. Ik liep met den kapitein vooruit, dadelijk gevolgd door den rechter en zijn adjunctge- sproken werd onderweg weinig, op alien drukte de zware plicht, dien zij hadden te vervullen. Wij hadden reeds den bij het crucifix links naar het afgelegen huis leidenden weg inge- toond, daar verbeugen wij ons daaroverals ook Engeland een gezond Turkije wenscht, kan dat zeker de betrekking tusschen Duitschland en Engeland slechts ten goede komen. Wjj voeren daar geen concurrentiestrijd en wij hoeven ons wederzijds niet uit te sluiten. Eveneens ben ik gebeel de zienswijze van Sir Edward Grey toegedaan, dat een Balkan-confe- rentie een krachtig middel tot geruststelling of tot opwinding zou kunnen zijn. Wij zouden gaarne zien, dat zij een middel tot geruststelling was en hopen dat de vrede in Europa niet verstoord zal worden. Onze eigen belangen vormen een waarborg, dat wij onze bondge- nooten trouw ter zijde staan en alle op het behoud van den vrede gerichte pogingen onder- steunen zullen. NEDERLAKD en VENEZUELA. Reuter seint uit Parijs Het schijnt vast te staan, dat wanneer presi dent Castro, komende van Santander, te Bor deaux zou willen landen, hem niet zal worden toegestaan, vrijehjk door het land te reizen. Verklaart bij echter slechts door Frankrijk te willen reizen om zich in bet buitenland genees- kundig te laten behandelen, dan zal de regeering, uaar men gelooft, hem naar de door hem aan- gegeven grens laten brengen. Wanneer de operatie te Bordeaux zou plaats hebben, zou men hem onmiddellijk daarna uit het land zetten, tenzij Castro alle ten nadeele van Fransche onderdanen genomen maatregelen in- trekt. Naar aanleiding der berichten van de Hol- landsche vlootdemonstratie voor Curasao, deelt de Koln. Zeitung mede, dat haar uit Den Haag, van ofEcieuse zijde, bet volgende wordt mede- gedeeld Aan de aanwezigheid van Hollandsche oorlogs- schepen in de Cara'ibische Zee en aan de kust van Venezuela is geen andere beteekenis te hecbten, dan die van een kruis- of oefenings- tocht, gedurende hun oponthoud in de West- Indische wateren. Het verdient absoluut geen blokkade genoemd te worden, die aan de mogend heden bovendien te voren had behooren aan- gekondigd te zijn, hetgeen tot nog toe niet geschied is. Een dusdanige maatregel zou verder ook aan het Nederlandsche parlement bekend slagen, en konden niet ver meer zijn van het doel onzer wandeling, toen de kapitein plotseling bleef staan en met bevende stem zeide z/Daar komt mijn ongelukkige, kleine Anna Zij kwam ons hard Ioopende van het afgelegen huis tegemoet. De schoone Anna werd zij ge noemd, en waarlijk, zij verdiende dien naam. Ik heb in mijn leven zelden een zoo mooi meisje gezien. Zelfs de uitdrukking van angst op haar gelaat verminderde daardoor de schoon- heid niet. Toen zij den kapitein herkende, vloog zij op hem af. //O, oom, beste, goede oom Goddank dat u komt!" riep zij, //ik sterf van angst. Yader doet niet open. Reeds een kwartier kloppen Johanna en ik aan de deur, doch tevergeefs. Er moet hem iets overkomen zijn, anders moest hij ons hooren en de deur openen." De kapitein omhelsde liefdevol het schoone kind en drukte haar zacht een kus op het voorhoofd. z/Mijn arme, lieve kleine!" mompelde hij; zijn stem hegaf hem, hij kon niet verder spreken, t ran en kv. amen in zijn oogen. Hij poogde zich te bedwingen, doch het medelijden, dat hij voor het ongelukkige, in zijn armen rustende meisje gevoelde, was te innig, het overweldigde hem, hij kon geen woora meer zeggen. z/Groote God, wat is er gebeurd riep Anna, zich uit zijn armen losrukkende en hem met haar groote donkere oogen angstig aankijkende. //U noemt mij uw arm kind U weentOm Godswil zeg mij wat er gebeurd isVader is een ongeluk overkomen O, antwoordt mij, oomBeter het ergste te vernemen, dan deze doodende angst tot nog toe gemaakt moeten zijn, aangezien ze een krijgs- maatregel zou zijn. Dat de Vereenigde Staten Nederland hun moreelen steun niet zullen onthouden, is reeds bekend. Mogelijk achten de Vereenigde Staten thans, na de presidentsverkiezing, een gezamenlijk optreden tegen Venezuela doeltrefifender. De Nederlanders ontvinge geen ambtelijke mededeelingen aangaande vijan delijke bedoelingen der vlootdemonstratie. TWEEDE R A EA E R. Vergadering van Dinsdag. Binnenlandsche Zaken. Op aandrang van den heer Ter Laan naar een radicale verbetering van de positie der arrondissements-schoolopzieners, zegt de Minister dat de toelagen meer betrefifen vergoeding van reis- en verblijfkosten, en dat hij, indien daarbij ongelijkheden blijken, verbetering zal overwegen. De heer Roodhuyzen hoopt dat de Minister iets zal doen in het belang van de onderwijzers, die buiten betrekking geraakten door de invoering van geconcentreerde normaallessen. De heer Ter Laan dringt aan op verbetering in de leerplannen der normaallessen en ook- de heer Treub bepleit mede de belangen der door den heer Roodhuyzen bedoelde onderwijzers. De Minister betoogt dat, wat de onderwijzers betreft, op het oogenblik nog overleg aanhangig is tusschen Binnenlandsche Zaken en Fitiancien over de vraag of zij pensioen-gerechtigd zijn. Zoolang die vraag niet beslist is, kan de Mi nister geen maatregelen nemen. Blijkt uit het onderzoek dat zij geen recbt op pensioen hebben, dan zal de Minister een regeling overwegen. Een herziening van de leerplannen der normaallessen is onderhanden. De heer Hugenholtz wenscht o. a. verbetering van de positie der onderwijzers bij de scholen van de inrichtingen van weldadigheid. De Minister zegt verhooging van het maximum- salaris van 92L tot f 950 toe. De heer Dolk vraagt uitbreiding van bet aantal cursnssen voor spraakgebrekkigen, en aanstelling van betere leerkrachten daarbij. De heer Duymaer van Twist bepleit de be langen der schipperskiuderen. De Minister zegt meer steun toe voor die schipperskinderen, en zal overwegen wat ter verbetering van het spraakonderricht nog meer te doen is. Bij de afdeeling Kunsten en Wetenschappen la plaats van den kapitein, die nog altijd geen woorden kon vinden, antwoordde de districts- rechter z/Wees ferm, jufifrouw Anna," zeide bij op vriendelijken, doch ernstigen toon, //ge hebt al uw kracht, al uw moed noodig, om het zware leed te dragen, dat God over u gebracht heeft. Een vreeselijk ongeluk heeft uw geachten vader, mijn onvergetelijken vriend, getroffen." „Hij is doodgilde Anna. Zij sidderde en waggelde. Had de kapitein haar niet in zijn armen opgevangen, zij zou ineen gezakt zijn. De districts-rechter greep deelnemend haar hand, doch zij rukte zich los en stiet hem heftig van zich af met een gebaar, waaruit de diepste afschuw sprak. tfRaak mij uiet aan!" riep zij, (/ik haat, ik veracht u!" en weder sloeg zij de armen om den hals van den kapitein, ,/Oom, beste, goede oom, zeg mij wat er gebeurd is! Yan u, niet van dien vreeselijken man, wil ik het ergste vernemen." De zoo ruw afgewezen districts-rechter was diep beleedigd, doch hij was te edelmoedig en zijn medeljjden met het ongelukkige meisje was te groot, om die beleediging met een ruw woord te vergelden. z/Ge doet mij bitter onrecht, jufifrouw Anna," zeide hij zacht, //ik gevoel diep medelijden met uw rechtmatige smart, doch ik wil u mijne deelneming niet opdringen. Ik bid u, kapitein, haar op de zachtste wijze het vreeselijk gebeurde mede te deelen." (Wordt vervolgd.) ERAS I9it blurt verschijnt naanitug-, WoenNdag. en Vrijdagavond, nitgrzondcrd op Feestdaiten. bij rte Firma I". 3. Vil DID S4SBE (e Ter Keuzen. Burgemeester en VVethouders van TER NEUZEN gelet op artikel 8 der Hinderwet, doen te weten dat vergunning is verleend aan de lirma VAN CANTFORT EN KOCH te Ter Neuzen tot het plaatsen van twee locomobielen met zaagmachines op een gedeelte van de perceelen Stationsterrein, kadastraal sectie B no. 433 en Kanaaldijk sectie F no. 637 voor het door- zagen van rondhout. Ter Neuzen, 7 December 1908. Burgemeester en Wetkouders voornoemd, J. A. P. GJikfeffc, Burgemeester. ^^V^S^TJl^BL^MAN^Secreteris^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1