Gemengde berichten. Telegrafisohe berlcliten. I. B., oud 31 j., landbouwersknecht te Scboon- dijke, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. L. L. v. L., oud 39 j., arbeider te Aarden- buig, is wegens mishandeling veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. A. D., oud 35 j., arbeider te IJzendijke. is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. T. E. v. d. S., oud 22 j., werkman en S. P., oud 27 j., landbonwknecht, beiden te Westdorpe, zyn wegens mishandeling veroord. ieder tot 1 maand gevang. J. J. A., oud 18 j., wagenmakersknecht te tiulst, is wegens mishandeling veroord. tot J 5 boete of 5 dagen hecht. E, d. B., wed. C. M., oud 52 j., en J. S., oud 38 j., huisvrouw van J. v. E., beiden zonder beroep te Axel, zijn wegens strooperij ieder veroord. tot 2 boete of 2 dagen hecht. v \T °UC* koopman te Selzaete en K iVl. P., oud 32 j., huisvr. van A. V., zonder beroep zijn wegens eenvoudige beleediaing ieder veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. C. oud 21 j., werkman te Sas van Gent, beklaagd van mishandeling, vrijgesproken. Voor de rechtbank alhier werd heden voor de eerste maal gepleit door een vrouwelijk ad- vocaat, en wel in eene strafzaak, door mej. Mr. Annie de Bruin. Het bedrag van f 255, dat de knecht van den slager L. v. d. B., uit Tiel, Zondag te lilburg ontstolen zou zijn, is Dinsdag terecht gekotnen. Hij had het geld bij den aanvang van den wedstrijd in bewaring gegeven aan een hem geheel onbekend persoon en deze domheid niet aan de politie durven vertellen. Het Sjarig meisje van den heer v. Zaad- hoff te Ambt-Doetichem, dat Maandag een pot met kokend water over haar lichaam kreeg, is Woensdag aan de bekomen brandwonden over- leden. Een oud schoenmakertje, die, naar zijn zeggen nog nooit iets gevonden had, dat de moeite van het oprapen waard was, of het moest een cent zijn geweest, vond op een dag in Maart van dit jaar op de brug over de Stad- houderskade voor de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam een broche met brillanten. Hij keek rond, of er niet een dame was, die de broche verloren kon hebben, maar zag niemand. Toen stak hij het voorwerp in zijn zak. Dat het van groote waarde kon zijn, scheen-ie niet te be- seffen hij verkocht althans de broche aan een juffrouw voor f 1. Die giug er mee naar een juwelier en kreeg er 22,50 voor, en de ju welier verkocht de broche voor 47,50. t Schoenmakertje kwam, omdat hij een voor werp dat hem niet toebehoorde en dat hij an- ders dan door misdrijf onder zich had verkregen, verkocht had, als bekl. voor de rechtbank. Wegens verduistering eischte het 0. M., waar- genomen door Mr. Luyken Glashorst, tegen hem 1 maand gevangenisstraf. Tegen de juffrouw eischte bet 0. M. wegens heling 3 maanden gevangenisstraf. Op de Prinsengracht te Amsterdam ont- stoncl Vrijdagmiddag een hevige woordenwisse- ling tusschen man en vrouw. De man trok zich terug in een vischwinkel, waai hij heel kalm een mootje baring naar binnen weikte, maar kort daarna stormde de woedende vrouw ook den winkel binnen en wierp haar echtgenoot den inhoud van een fleschje met zoutzuur in het gelaat. Deze werd daardoor zoo hevig inhetgezicht verbiand, dat zijn opname in het Binnengasthuis noodzakelijk was. Naar verluidt moet vrees voor het gezichtsvermogen van den man niet buitengesloten zijn. De vrouw hee'ft zich zelf bij de politie aan- gegeven. Van den sedert drie weken uit Harden- berg vemisten klerk der posterijen en telegrafie is nog niets omtrent zijne verblijfplaats bekend gewouleu.^ In het eerst verdiepte men zich m allerlei gissingen omtrent dat verdwijnen, daar gemeld werd dat zijne kas in orde was bevonden. Thans komt aan het licht dat zulks bij nader onderzoek zal gebleken zijn anders te zijn, daar door de justitie zijne opsporing en aanhouding is verzocht. Volgejjis een bericht in de Tel. wordt vermoed dat hij naar Amerika is uitgeweken. de Haagsche politie moet een myste- neuse vergiftigingszaak in onderzoek wezen. ooi een paar weken kwam een jonge dame tot hulp in een deft.ig huishouden van een bejaard heer. Alles ging best. Eenige dagen geleden waien de dochter en schoonzoon van den heer des huizes bij hem te gast en aan tafel werd bier gedronken. De heer des huizes ontdekte een vreemden smaak aan zijn bier dronk er nochtans een paar teugen van en werd zeer onpasselijk. Bij onderzoek bleek't bier met een sterke oplossing van sublimaat te zijn vermen^d dat, mdien men niet dadelijk afdoende middelen had te baat genomen, in enkele nren den dood had moeten tengevolge hebben. Niemand begreep er iets van. Maar 's avonds laat, verliet de juffrouw, die pas een paar weken in betrek- king was, blootsboofds, zonder geld van eenige beteekenis, zonder mantel, t huis (om quasi een brief ter postbus te brengen, vlak in de buurt) en zy is sedert niet meer teruggekeerd en levend nocb dood gevonden. De kapitein van Kopenick. Men meldt uit Venlo De kapitein van Kopenick zou hier Dinsdag en Woensdag te zien en te spreken zijn geweest in de zaal /,die Porte van Cleve." Leider, ,,es hat nicht sollen seiu 1" Werd hij in Maastricht, waar hij Zondag en Maandag te zien is geweest, ingehaald met een rijtuig, be- spannen met 4 paarden, hier werd hij eveneens met een rijtuig afgehaald, maar met een paard en vooraf besteld en betaald door zijn impres sario. Het zal hem na zjjn glorievollen intocht in Maastricht, wel koud op het lijf zijn ge- vallen, dat hij bij aankomst alhier door rijks- en gemeentepolitie werd ingerekend. Met de pseudo-kapitein en de vrouw van zijn impres sario, die hem vergezelde, ging het met het rijtuig in gestrekten draf naar het politiebureau, met politie als eeregeleide. Het gebeurde ging natuurlijk als een loopend vuurtje door de stad en den geheelen dag was de markt voor het politiebureau zwart van menschen. De impressario zelf zou later arri- veeren en bij aankomst werd ook deze opgepikt. Om circa 4 uur zou het geheele stel, inge- volge het vestigingsverdrag aan de Duitsche politie worden overgeleverd. Ook dit was direct bekend en tegen dat uur bevond zich op de markt een compacte menschenmassa met loer- oogen glurend naar het politiebureau, druk het geval besprekend, en verkeerend in de zoete hoop, om den pseudo-kapitein in plaats van voor 2 gro&cheD, oftewel 12 koperen Holland- sche centen, nu voor niets, te kunnen zien. Die verwachting werd niet teleurgesteld. Even voor 4 uur kwam er beweging in de massa, daar kwamen zevoorop gemeentepo litie, dan de kapitein, impressario en eega, dan nog eenige personen, die het land uitgezet wer- den, waaronder een met een draaiorgeltje, slot rijksveldwacbt. Onder gejoel en hoera's ging het in optocht naar den trein. Of die hoera's den held(??) van Kopenick of den man met het orgeltje golden, is een mys- terie gebleven. Voigt beschouwde het echter als voor hem bestemd, en dopte stijf—deftig, als was het een prins van den bloede. De heer G. V., te Zandvoort vertoevende, weigerde Dinsdag drie aangeteekende brieven in ontvangst te nemen, welke hij als diamanten inhoudende, van uit Geertruidenberg aan zijn adres had verzonden, elk voor een aangegeven waarde van f 12,000. Op zijn bewering, dat die brieven geschonden waren, werd er een opengemaakt, die kiezelsteenen bleek te bevatten. In het bijzijn van den inspecteur van politie werden de andere eveneens geopend en ook deze bevatten kiezelsteenen. De brieven, welke op het oog geheel gaaf waren, zijn in beslag genomen en de zaak is in verder onderzoek. In de spoorwegateliers te Wittenberg (Duitschland), is dezer dagen een aanzienlijke vondst gedaan. De werkbaas Rothe, die bezig was met het doen van reparaties in een waggon, vond tusschen de zitting van een coupe tweede klasse, een portemonnaie met ongeveer 17,000 mark aan bankpapier. De vondst zal naar Altona worden overgebracht, tot welk rechts- gebied Wittenberg behoort. Een aangifte van dit geldverlies is nog niet gedaan. De verborgen plaats van de vondst in aanmerking genomen, is het volstrekt niet uitgesloteu, dat het geld daar reeds langen tijd verstopt is geweest. Welke Rothschild, Rockefeller of Gould zou daar in die streken hebben rondgespoord, zon der zich te bekommeren om het verlies dezer spekkige portemonnaie Doodelijke ongelukken in Weenen. Uit het Reuterbericht betreffende de ongelukken tijdens de illuminatie van de Oostenrijksche hoofdstad, ter gelegenheid van Keizer Frans' jubileum, konden we al opmaken, dat de drukte ontzaglijk moet zijn geweest. Maar hoewel er sprake was van zwaar gewonden, van dooden stond toch gelukkig niets vermeld. Nu echter blijkt, dat het vreeselijk gedrang wel degelijk slachtoffers heeft geeischt; niet minder dan 3 personen zijn doodgedrukt, meer dan 100 wer den meer of minder zwaar gewoud. Om zes uur begon reeds uit aile wijken een geweldige menschenmassa op te dringen naar den ,,Ring" en andere hoofdstraten. De Burg- ring was al spoedig zoo dicht opeengepakt met menschen, dat het verkeer geheel stilstond. En toen de aandrang steeds grooter werd en de menschenmassa tegelijkertijd van alle zijden kwam aanstroomen, kon de politie de orde niet langer handhaven. Voornamelijk voor het Par- lement en op't Stephanusplein werd de toestand zeer gevaarlijk, vooral daar ondanks de waar- schuwing der politie, veel kleine kinderen wa ren meegenomen. In het park tusschen de Hotmusea, vielen in het gedrang een groote menigte menschen over een hekde Landdag-afgevaardigde Stolzel werd door de vluchtende menigte onder den voet geloopen en gedood. Later kwam nog het bericht, dat twee andere personen waren doodgedrukt. Een groot aantal personen kregen een beenbreuk. Het kantongerecht te Rosenberg, West- Pruisen, heeft den 48jarigen gehuwden onder- wijzer Hardtman, wegens talrijke, aan school- meisjes gepleegde vergrijpen tegen de zedeu, tot 7 jaar tuchthuisstraf en 8 jaar eerverlies veroordeeld. 4 e Merxem, op de Bredabaan, woonden de echtgenooten Van Loeven, handelaars in kaas en eieren. Bij hen in woont ook de broeder der vrouw. Toen hij Maandagavond tegen half negen tehuis kwam, vond hij zijn zuster op de plaats naast den winkel. Haar handen waren samen- gebonden met een reep linnen, waarmede haar ook een strop rond den hals was gesnoerd, waardoor de ongelukkige verworgd werd. Alles was in huis doorzocht, alle kasten en laden opengebroken. Er werd vastgesteld dat vele loten van Antwerpen en Brussel, alsook een spaarboekje en een som geld, gestolen waren. Volgens de eerste vaststellingen moet de misdaad gepleegd zjjn tusschen 6 en 7 ure. Dinsdagmorgen heeft men den insgelijks gestolen koffer van den broeder opengebroken en ledig teruggevonden in een steegje in de nabijheid. Tusschen New-York en Boston zal binnen enkele maanden de eerste geregelde luchtscheep vaartdienst der wereld worden ingesteld. Het mag nu nog een tikje krankzinnig en avontuur- lijk klinken, maar over vijf jaar weten we niet beter of het hoort zoo, en blijft de begane grond alleen bestemd voor het vervoer van oude juffrouwen, conservatieven, menschen, met rheu- matiek en zuigelingen. Naar luid van berichten uit Louden wordt de eerste luchtlijn op 1 Mei voor 'tpubliek opengesteld, volgens plannen van de New- Yorksche Aerial Navigation Company. Aan den bouw van een ballonloods in Boston en een luchtvloot is, onder leiding van den bouwer van den siuurballon voor de Amerikaansche regeering, kapitein Baldwin, reeds begonnen. He //Berl. Kokal-Anz.", dit plan besprekend, vindt het eenigszins vreemd, dat juist Ameri ka, welke stuurballons zich zelts niet bij be- nadering kunnen meten met de motorballons van Duitsche en Fransche constructie, de ba- kermat belooft te worden van het eerste gere gelde verkeer te lucht. Uit Tokio wordt bericht dat door den typhoon van Dinsdag in de Kawatsoebaai ter hoogte van het eiland Hatsu 35 visschers- booten zijn verongelukt. Volgens de berichten zijn er 350 visschers verdronken. Maandag is te Berlijn een groep soldaten, die tijdens een dichten mist op de buurtspoorlijn ging, door een trein verrast. Er zijn twee drnden en drie gekwetsten. Stoomschepen, die Woensdag te Hamburg binnenvielen, brachten het bericht mee, dat er op de Noordzee veel wrakhout ronddreef. Te Verviers werd een vrouw, die met haar vier kinderen van een wandeling naar huis kwam, onaangenaam verrast door het geluid van revolverschoten, die in baar nabi.jheid wer den gelost, Eensklaps voelde zij zich in de knie getroffen door een kogel en op hetzelfde oogen- blik trof een andere kogel haar dochter in de dij. Verder weet men niets over den aanslag, daar de slachtoffers niemand hebben gezien, wijl zij, zooveel zij konden, zich haasten om een schuilplaats te zoeken. Te Elberfeld is Woensdagnamiddag een bejaarde predikant van de Gereformeerde ge- meente aldaar, de heer Stoltenhoff, die met een klokmaker naar de klok in den toren van de tweede Gereformeerde kerk ging kijken, uit een galmgat op straat gevallen. Bij was oogen blikkelijk een lijk. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie Beleefdelijk verzoek ik u, onderstaand verslag van den Belgisclien correspondent der N. Rott. Ct. van eene Lezing door Aug. Vermeglen te Brussel onlangs over Gezelle gehouden, in uw eerstvolgend nummer te plaatsen en een exem- plaar voor mijn rekening te zenden aan Ds. Chrispeels, die Maandag 11. hier over dien gevier- den Gezelle ook een lezing gehouden heeft. Ter Neuzen. X. „Gezelle vervolgd Maar aangenomen zijnde dat er waarlijk haat en wrok zou geweest zijn tegen den onschuldige die, let wel op, niet de ruiuste aanleiding er toe heeft kunnen geven dit hem tot zwijgen hebben gebracht Verbod tot uitgeven, misschien Maar zelfs dat vervolgingsmiddel heeft niet bestaan, ver- mits Gezelle niet ophield, zijn werk te laten drukken. Het zal dus wel niet aan hooger bevel liggen, veel meer aan 't innerlijke wezen van Gezelle, dat zijn dichterlijk werk zeldzamer en anders werd. ,,Hoe zjjn nu de feiten, die Gezelle's inner- lijkheid wijzigen zullen, in zooverre dat hij er de poezie bijna of geheel aan opgeeft /Gezelle, dertig jaar oud, wordt aan zijn leerlingenkring der poezie in 't college van Rouselaere ontrukt. Uit haat, uit vervolging? Wel neen Veel meer omdat de vrije, naieve, de met poezie dwepende, jonge dichter volgens de overheid een heel slecht leeraar moest zijn, een leeraar, die zich boven en buiten het school- programma moest stellen, noch orde noch tucht kende in zijn onderwijs, wel dichters vormen kon, maar geen praktisch onderlegde mannen, zelfs geene //forts en theme." De overheid ver- plaatst hem, als zijnde, in haar oog, onbe- kwaam, evenals een wereldsch schoolbe- stuurder den onderwijzer verplaatsen zou, die niet geheel naar zijn zin onderwijzen zou. Is dit vervolging Och, niet eens in de meening van Gezelle ,,Maar een breedmenschelijk hart als het zijne, open voor alle lietde en alle toewijding, moest natuurlijk bloeden bij het losscheuren uit een kring, waar hij verafgood werd. Daarbij komt de ouderdom van den dichter het scheiden der eigenlijke jeugd, het betreden der mannenjaren tijd van crisis, dien men bij heel veel dichters ontmoet. En daarna allerlei last van- wege eene privaat-onderneming, die niet mee wilde, waarbij nog 't aauvangen, drukke philo- logenwerk en dat van vulgarisator. In den grond een ontnuchterde die niet zonder vrees een nieuw leven ingaat en daar bij allerlei beslommeringen op den nek heeft. Een tijd van ontreddering, van disharmonie met het leven, een gebrek aan houvast, zelfs een twijfel aan zijne priesterlijke waarde. Nog twee, drie kreten van den ondergaanden dichter. Maar het aauhoudend voorttobben door het dageiijksche leven, de drukke bezigheden van den kapelaan die hij intusschen geworden was, en van den publicist die hij gebleven was het evenwicht tusschen hem en de wereld blijven verbroken en dan 't gevoel van alle groote dichters, 't gevoel van 't onbevredigde, van het niet te bevredigen verlangen, met de gevolgen van eigeu tvvijfel en 't bewustzijn van te lager zakken naar men hooger stjjgen wilDe Kerkelijke Overheid? neen, het leven, het grijze en harde leven deed, dat Gezelle zou zwijgen. De mildheid, het gevoel der liefde om zich heen ze ontbraken hem, zoo dat hij noodzakelijk denken moest Dichten a quoi bon En overigens het gaat niet meer Dan maar aan „Loquella" werken en schrijven voor't volk, en moppeu vertellen in „Reynaertdat is dan toch ten minste nuttig" „Doch allengerhand komt berusting, waaruit zielevrede en weldra, bij verplaatsing naar Kort- rijk en naar de Leyestreek, ook het opeens weer gewekte geloof in het leveff. En dan dan is het zwijgen gedaan„Rijnsnoer" volgt op „Tijdkrans", en vader Gezelle sterft in de glorie van zijn stralend dichterschap. 's Graveuhage, 4 Dec. Eerste Kamer. In behandeling kwamen de justitieele achterstands- ontwerpen. De heeren 't Hooft, Reekers en Van den Bie- sen, de twee laatsten namens hunne Katholieke medeleden, hiCndhaafden hunne bezwaren tegen de tusschentijdsche pensionneering van de rech- terlijke ambtenaren en vroegen eene nieuwe wet, die de Minister van Justitie beloofde, ruits de nu aanbangige 3 voorsteilen door de Kamer wer den aangenomen. Met 39 tegen 8 stemmen werd alsnn het pensioen-ontwerp aangenomen en na dit voturn de overige 2 ontwerpen aangehouden. Tweede Kamer. Vragendag. Op eene des- betreffende vraag van den heer Ketelaar ant- woordde Minister Heemskerk, dat hij strijdig met de lageronderwijswet acht de instructie voor de onderwijzers der openbare lagere scholen te tloogeveen, welke dien onderwijzers schijnt te verplichten eene tijdelijke overplaatsing naar eene andere school te aanvaarden. De Minister zal bij den gemeenteraad van Hoogeveen aandringen op intrekking dezer be- paling welke hij anders ter vernietiging zal voordragen. Vervolgens werd voortgezet het debat over de begrooting voor Binneulandsche Zaken. Zonder hoofdelijke stemming werd aangeno men een door den Minister voorgedragen sub- sidie van 17,500 voor eene op te richten middelbare technische school van den Aan- nemersbond. Bij het algemeen debat over het lager onder wijs waarscbuwden de heeren Bos en Roodhuijzen tegen den nieuwen schoolstrjjd door doorvoering van het Unie-rapport, dat tot grondslag heett de bijzoudere school regel, de openbare uitzon- dering. Beide sprekers drongen aan op handhaving van artikel 192 der Grondwet. De heer Van der Molen ontkende dat het Unie-rapport leidt tot een schoolstrijd. De heer Roessingh vatte de neutraliteit der openbare school niet zoodanig op, dat de Bij- belsche geschiedenis uitgesloten moet worden. Tal van sprekers van verschillende richting voerden nog het woord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6