1 Teiegralische berichten. Installatie van den beer J. Huizinga Hoogwatergetij !e Ter Neuzen. afkeer van elk voedsel, dat nadeelige gevolgen voor hun gezondkeid heeft, hier schijnt het in stinct ze in den steek te hebben gelaten. (De Levende Natuur). Het blijkt gevaarlpk in een ballon de Russische grens te naderen. Onlangs werd er door de grenswachters geschoten op een van uit Pruisen overgedreven ballon, en nu is weer hetzelfde overkomen aan drie luchtvaarders, die te Breslau opgestegen waren. Zij bevonden zich te Pleschen op een hoogte van 400 meters toen de Russische grenswacht zes maal naar den ballon schoot. De lhchtschippers wierpen dadelijk ballast uit en stegen tot 1600 meters hoogte. Zij dreven aldus tot aan Peskow, waar zij neerdaalden. De boeren vielen ge- knield op den grond en maakten het teeken des kruizes. We lezen in de Gazette van Gent' dat de duinen voor Knokke nogmaals eenige meters door de zee zijn verzwolgen. Wil men een overstrooming van het land voorkomen, dan zou het noodig zijn onmiddeUrjk een dijk van 2 kilometers te bouwen. Ook te Heyst en te Blankenberge is de door de jongste stormen aangerichte schade aanzienlijk. Onlangs bood zich in de militaire afdee- ling van Neuf-Brisach in den Elzas een persoon aan, die beweerde te zijn Von Mertens, majoor- geneesheer le klas, belast met het toezicht op den dienst. Hij zag alles gedurende vier dagen na, at in het casino der officieren en aanvaardde zelfs een uitnoodiging om tejagen. Van Neuf-Brisach ging hij naar Colmar en deed er verscheidene bestellingen. Maar hier kwam het aan het licht dat de majoor-genees- heer Von Mertens niemand andera was dan een eenvoudige bakkersgast, die eens den kapitein van Kopenick had willen navolgen. Hij is aangehouden. Alweer wordt er een vreeselijke mijnramp gemeld, nu uit Amerika. De mijn van de Pittsburg Buffalo-kolenmijn- maatschappij te Mariana is Zaterdag in brand geraakt, tengevolge van een ontploffing. Bijna drie honderd mijnwerkers waren in de schacht en men vreest dat alien gestikt zijn. De eerste reddingsbrigade zag zich door de hevige bitte genoodzaakt het werk op te geven. De autoriteiten te Mariona schatten het aantal der mannen, die in de mijn opgesloten zijn op 275. Er is weinig hoop op redding, daar de lichte rookwolk, die uit beide schachten op- stijgt, erop wijst, dat daarbinnen een vergiftigde atmosfeer heerscht. Hit Vigo kwam Zaterdagavond het onrust- barend bericht, dat een Engelsch schip, de Reading, in open zee een sloep had aange- troffen, bemand met twintig personen van de bemanning van een Nederlandsch schip, dat daar in de buurt gezonken was. Dit bericht wordt bevestigd. Het Nederlandsche schip, dat vergaan is, blijkt de Santduo te zijn, die lek geslagen is op* reis van Algiers naar Middlesborough. De heele bemanning heeft zich kunnen redden. De Reading heeft ze alien aan boord genomen en naar Vigo gebracht. Vandaag zullen ze per scheepsgelegenheid van Vigo naar Rotterdam vertrekken, over Havre. Prins Billow heeft onlangs in den Rijks- dag den lof van de Oud-Pruisische spaarzaam- heid gezongen, waarop uit den boezem van de vergadering geautwoord is, dat van hooger hand dan het goede voorbeeld moest gegeven worden. De jrBreslauer Morgenzeitung" brengt nu in herinnering, dat de gewoonten van den Keizer de weelde in sommige kringen opgevoerd hebben. De Keizer is b.v. gewoon, zichzelven uit te noodigen om bij den Rijkskanselier, de Minis ters en in de officiers-casino's te komen eten. De gastheeren worden zoodoende op groote kosten gejaagd. Gravin Eppinghoven heett al jaren geleden in een boek, dat in Duitschland verboden is, van den Keizer verteld, dat zijne jachtbezoeken bij vrienden dezen laatsten op 20,000 tot 30,000 mk. daags kwamen te staan. De hofmaarscbalk schreef vooraf precies voor, wat er gedaan moest worden, om het den Keizer en zijn gevolg naar den zin te maken. En bij het afscheid nemen hoorde men dan nog uit den mond van den Keizer: ,/Het is werkelijk heel aardig en eenvoudig geweest Een dikke mist is Maandagavond over Parijs neergevallen. Op verschillende lijnen moest het tramverkeer gestaakt worden. Er zijn verscheidene ongelukken voorgekomen. In het ziekenhuis is een persoon overleden, die onder de tram gekomen was. Te Porchefontaine heeft om zes uur een botsing plaats gebad, die slechts stoffelijke schade veroorzaakte. Te Sevres heeft een botsing plaats gehad tusschen een trein uit Bretagne en een buurttreintje. Dat was om 10 uur. Vijf personen werden er bij gewond- Te Poissy is's middags een trein op een overweg tegen een rijtuig van een bruiloftsstoet aange- reden. De koetsier werd gedood en drie vrouwen in het rijtuig werden gedood. Vijf jaar geleden viel tijdens een vertoo- ning in den Koninklijken Schouwburg te Luik een machinist van een hoogte van 6 meters op een danseres, mej. O., die gekwetst werd aan de borst, en die sedert aan een zenuwziekte lijdt. Zij heeft een eisch tot schadevergoeding inge- diend en de rechtbank heeft den impressario, die de danseres aangeworven had, veroordeeld tot 11,000 fr. schadevergoeding en tot het be- talen van 2000 fr. voor geneeskundige zorgen. In Denemarkeu werden al sedert jaren de doodvonnissen niet meer ten uitvoer gebracht maar in den laatsten tijd kwamen echter ook daar zooveel zware misdaden voor, dat de Minister van justitie besloot, om er den schrik in te brengen, het recht voortaan zijn loop te laten. Nu deed zich echter het lastige geval voor, dat men geen beul had. Er was er wel een, maar deze was intusschen zoo oud geworden, dat hij zijn functie niet meer zou kunnen volbrengen. Het schijnt dat men onderhands geen liefheb- bers voor het griezelige baantje heeft kunnen vinden, want de regeering heeft nu een op- roeping van sollicitanten gedaan, tegen een salaris 700 per jaar en 25 voor elke terechtstelling. als Bargemeesies* irasi fixeh (PER T EL EE O ON.) Van vele woningen woei de driekleur. Te 4 ure werd de raadszitting geopend, waarbij alle leden, met uitzondering van den heer Oggel, aanwezig waren. De oudste wethouder, de heer Lamaitre, presideerde. Na opening der ver gadering deelde de Voorzitter mede, dat, volgens ontvangen bericht uit Antwerpen, de heer Huizinga des middags tengevolge van den mist de aansluiting op den trein had gemist, en daardoor hoopte met den volgenden trein te Axel te zullen arriveeren. De vergadering werd daaro verdaagd tot 5 ure. Hierna begaf het Dagelijksch Bestuur zich naar het station, om aldaar de aankomst van den burgemeester af te wachteg en hem te verwel- komen. Eenige minuten later dan den bepaalden tijd reed de trein het station binnen, en bleek de heer Huizinga daarmede te zijn meegekomen. Van het station wandelde men daarop naar het raadhuis, waar de heer Lamaitre de raads- vergadering weder opende en eene commissie, waa'rvoor hij aanwees de heeren W. Dieleman en F. Dekker, uitnoodigde den heer Huizinga in de Raadzaal binnen te leiden. Nadat de heer Huizinga in de raadszaal was gekomen, overbandigde hij den Voorzitter afschriften van het Kon. besluit, waarbij hij tot burgemeester is benoemd en van het proces- verbaal der eedsaflegging, welke op 28 Nov. jl. heeft plaats gehad. Deze stukken werden door den Secretaris voorgelezen, waarna de Voorzitter ongeveer het volgende sprak Mijnheer Huizinga! Het heeft H. AL de Koningin mogen behagen u te benoemen als burgemeester der gemeente Axel. Ik wensch u hiermede hartelijk geluk en ik spreek de hoop uit, dat u de belangen zult weten te be- hartigen, tot bloei en welvaart der gemeente Axel. Het is voorwaar geen gemakkelijke t^ak die op uwe schouders i-ust, doch bij een onpartijdig bestuur zullen Dag. Bestuur en leden van den Raad u gaarne terzijde staan, om uwe taak te helpen verlichten. De heer Huizinga antwoordde hierop ongeveer als volgt Mijnheer Lamaitre, Dagelijksch Bestuur, leden van den Raad Hetzij mij vergund, van deze gelegenheid gebruik te maken, om H.M. mijnen dank te betuigen, voor mijne benoeming tot burgemeester dezer gemeente. Ik hoop door samenwerking met u alien, het geluk en de welvaart dezer gemeente krachtig te bevorderen. Vroeger was echter het ambt van burge meester anders dan tegenwoordig Was het vroeger meer een optreden als burgervader, thans als een gevolg van de wijziging in de gemeente- wet, is de burgemeester meer ambtenaar in dienst der gemeente. Ik hoop op uwe medewerking, om het welzijn der gemeente te bevorderen en dan twijfel ik niet, of onder den Zegen des Heeren, zal het werk gedijen, tot eer van onzen God. Hierna nam den heer Huizinga plaats op den voor hem bestemden zetel, en overhandigde de heer Lamaitre hem den ambtsketting. Alsnu verkreeg het woord de heer Dregmans, welke als volgt sprak Mijnheer Huizinga Ook de leden van den Raad wenschen u geluk met uwe benoeming en dat het H. M. heeft mogen behagen u te bekleeden met het ambt van burgemeester dezer gemeente en ik spreek de hoop uit, dat het u moge gegeven zijn nog lange en gelukkige tijden in ons midden te vertoeven en werkzaam te zijn tot heil der gemeente en dat op uw werk moge rusten Gods onmisbaren zegen. De burgemeester dankte den heer Dregmans voor de gesproken woorden. Hij meent dat waar de samenwerking is toegezegd van het Dag. Bestuur ter eene, en de leden van den Raad ter andere zijde, het niet anders kan, of de werkzaamheden die in het belang der ge meente zullen worden verricht, zullen ook aan Axel ten goede komen. De burgemeester sloot hierna de openbare vergadering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Alsnu was er ^gelegenheid voor autoriteiten en particulieren om zich aan den burgemeester te preset)teeren. Van wege het gemeentebestuur wordt den burgemeester heden avond een diner aangeboden, waarbij mede zal aanzitten het Dag. Bestuur. 's Gravenliage, 2 Dec. TweedeKamer. Bij de voortgezette behandeling der begrooting van Binnenlandsche zaken, werd bij na den geheelen dag gedebatteerd over het amendement van den heer Schaper, om, in overeenstemming met de wenschen van de Nederl. Centrale vereeniging tot bestrijding der Tuberculose den begrootings- post voor subsidieering voor de bestrijding dezer ziekte te verhoogen van f 75000 tot 100000. De heer Blooker steunde krachtig het amen dement. De heeren Lohman en Van Karnebeek wilden alleen het bedrag geven dat de Regeering noodig acht. De heeren Ketelaar en Aalberse betoogden de noodzakelijkheid van eene hygienische op- voeding der jeugd in de school. De Minister erkende de roeping van den Staat inzake de bestrijding der tuberculose, hetgeen echter geenszins beteekent de roeping van een Staat om in de eerste plaats prophylactisch op te treden. Als credietverleening kon de Minister het amendement van den heer Schaper aan- vaarden, maar niet als imperatief voorschrift dat 100,000 aan subsidien moet worden be- steed. Hiervoor ontbreekt vooralsnog dejuiste maatstaf der subsidieverdeeling. De heer Schaper betoogde dat zijn amende ment credietverleening beteekende, waarna de Minister het overnam. Best (N.-Br.), 2 Dec. Tegen den "burge meester dezer gemeente is eene strafvervolging ingesteld wegens belastingovertreding en be- leediging. Antwerpen, 2 Dec. Alhier is aangekomen het Engelsche stoomschip Norman Isles", komende van Bangkok, met eene lading rijst, groot 600 ton. Do kapitein van dit stoom schip rapporteert dat het op eene niet verlichte klip nabij de Italiaansche bezitting Carami is omhoog geloopeu. Zij zagen de inboorlingen in grooten getale aankomen en meenden dat deze hulp kwauien bieden. Dat was echter niet 't geval, zij waren gewapend met messen, waarmede zij de bemanning bedreigden en hen daardoor in bedwang hieid, onderwijl een aantal anderen begonnen de lading rijst te lossen. Dit ging verbazend vlug, op eene wijze waar- van de beste bootwerker jaloersch zou worden, en zoo werd op korten tijd 3500 balen gelost of liever gestolen. De inboorlingen namen de vlucht toen een Italiaansch oorlogsschip te hulp kwam dat later, met assistentie van 2 Engelsche oorlogsschepen het stoomschip weer in vlot wTater bracht. Praag, 2 Dec. Er beerscht hier eene buiten- gewone opwinding. Er had eene botsing plaats tusschen Tsjechen en Duitschers. De staat van beleg is afgekondigd. Weeneu, 2 Dec. Bij de gisteravond ter gelegenheid der jubileum-teesten gehouden illu- minatie ontstond een zoo hevig gedrang, dat 104 menschen, die daarin waren geraakt, werden verwond en 4 gedood. CORRESPONDENT IE. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt heden het verslag der gisteren gehouden ver gadering der Kamer van Koophandel en Fa- brieken, beneveus burgerlijke stand en verschil lende berichten, tot een volgend nummer uit te stellen. Red. iemeetitersiad was? Axel. ZKJETIJDINui fal IV. Van 30 Nov. tot en met 1 Dec s Van 30 Nov. tot en met 1 Dec. werdeiv- langs de Oostsluizen alhier 48 binnenvaartuigen op- en afgeschut 56 door de Westsl. 7 op en 1 afgeschut. Jfositie der Stoomschepen. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 3 Dec. 10.— 10.35 Vrijdag 4 u 11.7 11.34 Zaterdag 5 n 12.— Zondag 6 0.23 12.46 Maandag 7 1.6 1.26 Dinsdag 8 1.47 2.6 Woensdag 9 2.25 2,45 O O Vergadering van Dinsdag 1 Dec. 1908. Tegenwoordig de heeren L. Lamaitre, Voorzitter, A. E. C. Kruijsse, P. Dekker Fz., F. Dekker J. Smies, M. Wolfert, F. van Driel, J. J. de Feijter, W. Dieieman en P. Dregmans welke laatste onder het lezen der notulen ter vergadering komt en J. A. van Vessem, Secretaris. Afwezig de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden ge- lezen en goedgekeurd. 1. Mededeeling ingekomen stukken a. Brief van den heer Commissaris der Koningin dezer provincie d.d. 24 Nov. j.l., houdende mededeeling dat H. M. de Koningin bij besluit van 19 Nov. jl., No. 39 den heer J. Iluizinga heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Axel. b. Missive van Ged.Staten dezer provincie, houdende terugzending van het goedgekeurde suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1908. c. Alsvoren van het kohier van het schoolgeid voor het 4e kwartaal 1908. d. Alsvoren van het door hen goedgekeurde raads- besluit tot wijziging der begrooting voor 1908. e. Alsvoren tot af- en overschrijving. Alsvoren houdende bericht van de ontvangst van een afschrift van de vastgestelde verordening tot wijzi ging der algemeene politie-verordening. g. Alsvoren houdende terugzending van het gewijzigd besluit van den RaAd tot voorloopige vaststelling van de ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1907. h Brief van den heer D. van Maris te Driewegen, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot on- derwijzer aan de O. L. school. i. Procesverbaal van kasopneming van den Gem^ente- Ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde was en in kas bevonden 1838;06£. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. j. Missive van Ged. Stalen dezer provincie, hou dende terugzending van het raadsbesluit tot af-en over schrijving van posten in de begrooting van 1908, met verzoek de door hen voorgestelde verbetering daarin aan J,e brengen. Z. h. s. wordt besloten een nieuw besluit overeen- komstig hun schrijven ter goedkeuring in te zenden. k. Als voren van de Gezoiidheidscommissie te Neuzen, waarbij zij in overweging geeft om het z. g. „Plaatje", in Qverleg met de eigenaars, den weg voor de huizen langs lief kanaal en den rijweg naar de hofstede te verharden en te rioleeren en alle later daaraan aan- sluitende straten te doen beantwoorden aan de eischen, gesteld door de bouwverordening. Missive van Ged. Slaten dezer provincie houdende terugzending van het bewijs hunner goedkeuring van de gemeentebegrooting voor 1909. 2. Verzoekschriften van de heeren J. de Kraker Rz., A. A. Slijpen, P. de Jonge en J. K. Vink, align te Axel om woningen te mogen bouwen op het z. g. //Plaatje". Dergelijke verzoeken waren ook ingekomen van J. v. Doeselaar en E. N. Grootbaert. Naar aanleiding van het schrijven der gezondheids- commissie stelt de heer P. Dekker Fz. voor aan adres- santen kennis te geven, dat ze zich met teekening en bestek om de noodige vergunning tot Burg, en Weth. moeten wenden, te kennen gevende dat de Raad gaarne zou zien, dat hoewel dit in strijd is met de bouwver ordening, de vergunning werd verleen'd. De tout ligt niet alleen bij het vorig bestuur maar ook bij de Gezondheidscommissie. Had deze Gedep. Staten vroeger op het onwettige besluit gewezen, dan zaten we nu niet met die lastige kwestie. Deze personen, die reeds grond hadden gekocht, mogen niet linantieel worden getroffen door het plotseling herstel van een begane fout. De beer- De Feijter deelt mede, dat hem door een advocaat is geschreven, dat de Raad krachtens art. 5 al. 4 der woningvvet dispensatie kan verleenen als Burg, en Weth. de vergunning weigerent Na eenige verdere bespreking wordt het voorstel van den heer Dekker m. a. s. aangenomen, doch te publiceeren, dat dit later zal worden geweigerd aan hen die daar nog grond mochten koopon. 3 Z. h. s. wordt besloten tot af en overschrijving van posten in de begrooting van het Ale. Bare. Armb. voor 1908. s s 4. Z h. s. worden de instructies vastgesteld voor de lantaarnontstekers en vaste arbeiders. 5. Pot onderwijzers bij het herhalingsonderwijs worden benoemd de heer A. J. llol met 1 Dec. en den heer D. van Maris om met IJan.a s. in dienst te treden. bij omvraag wijst de heer Smies erop, dat de rioieering in het weitje van Noske niet is uitgevoerd overeen- komstig het besluit van den Raad op advies van den gemeente-opzichter. De Voorzitter zegt, dat Wisse, Voorzitter der gezond heidscommissie die inriehting had afgekeurd waarop de heer 8mies antwoordt, daL deze daar niets mede te maken heeft en dat Burg, en Weth. zich hadden moeten liouden aan de uitspraak van den Raad. De heer Kruijsse, VVethouder, had zelf nog gewaarschuwd het riooi voorai niet te klein te maken. De heer Kruijsse zegt dat hij met den Voorzitter en den heer Smies een onderzoek ter plaatse heeft inge steld en dat alien het toen eens waren om het riool te maken zooals dit in den Raad was besloten. Burg, en Weth. kregen echter later veel last van De Jonge, die daar gaat bouwen, vermoedelijk door aandringen van den Voorzitter der gezondheidscommissie. Deze heeft later een teekening gemaakt, welke de goedkeuring wegdroeg van den gemeente-opzichter en daaroni durfden Burg, en Weth. de verantwoordeiijkheid op zich nemen. De heer Smies blijft van oordeel, dat Burg, en Weth. in overleg hadden moeten treden met den Kaad, wat de heer Kruijsse beaambt en waarmee in 't vervolg rekening zal worden gehouden. De heer De Feijter heeft aan het aanplakbord gezien, dat morgen bij de komst van den nieuwen Burgemeester na de installatie ieder in de gelegenheid zal worden gesteld om hem te spreken. Hij vraagt of dit in de uieuwsbladen is gepubliceerd. De Voorzitter antwoordt dat daarvoor de tijd ontbrak, omdat hij pas Zaterdagnamiddag den brief heeft ont vangen. Heden zal het nog in de Axelsche courant staan. Aangezien niemand verder het woord veriangde, wordt de vergadering gesloten. 2 VLAG. Gi NAAM. MS. Van en naar. Lading. 30 Noor. s.s. Ned. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. Ned. s.s. l o»r Ter leiiiem 2121 Goole koien 132B Sunderland idem ijzer Valhali Waterland The Queen I 1577 iMillom Van Ter Kenzen River Scheldt 2199 Londen Waterland j 1323 jGoole Voor Gent t stukg. ledig Ena;. s.s. Mercey 3570 Goole stukg. idem St. Abbs 44S6 Granton phosph. idem Fleetwing 3824 Port Talbot kolen Deen. s.s. Enighedeu J903 Norrsundet hout Zweed s.s. Margaret 1723 Wismav graan Noor. s.s. Alt 3194 Hernosand hout Duits. zeel. Reichsbote 2229 Paulshaven idem 1 Zweed. s.s. Gustaf E Falck 959 Stolpemunde graan Eng. s.s. Tadorna 3730 Manchester stukg. Deen. s.s. Urania 3457 Tibau hout Van Gent 30 Belg. s.s. Belgica I 27/3 iMiddleabro. ledig Eng. s.s. Sea Gull I 2763 Londen 'stukg. s.a. HAliALD in lading te Algiers voor Stockton on Tees, s.s. JENNY vertrok 25 Nov. van West Hartlepool naar Cette. s.s. RICHARD wordt heden te Calais verwacht. s.s. ELISABETH vertrok 28 Nov. van Sunderland naar Nice, s.s. HELENA in lading te Algiers voor Middlesbro on Tees. ii ii it

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6