Gemengde berichten. PREDIKBEURTEN. oorlog wil en alles zal doen om hem te vei*- mijden. Het is bereid, schadeloosstellingen van economischen aard te geven, maar niet om ge- bied at te staan. Indien Servie een uitweg naar zee wenscht, kan het dien dwars door het bandzjak zoeken, buiten het Bosnische gebied om. Oostenrijk-Hongarije is doende, de Porte te bewegen, dat haar ambtenaren de boycot niet in de hand werken. TEB NEUZEN, 30 November 1908. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling ingekomen stukken benoeming leden Burgerlijk Armbestuuridem Gommissie van toezicht op het lager onderwys idem Voorzitter Nieuwjaars-commissievast- stellen verordening heffen opcenten op de perso- neele belasting; voorziening vacature ouderwijzer school B plan overbruggen kanaal voor aanleg tiamlijn verzoek subsidie voor aanleg tram Breskens—Ter Neuzen. De jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels zal in de provincie Zeeland gesloten zijn op 31 December aanstaan- de. De jacht op houtsnippen en waterwild zal op later vast te stellen datum worden gesloten. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald dat de herijk der maten en gewichten in 1909 in deze provincie zal plaats hebben van 1 Maart tot 20 Augustus. Met 1 December a. s. is de sluisknecht F. Verbrugge, verplaatst van de Oost- naar de West- sluis te Ter Neuzen en R. van der Leij van Sas van Gent naar de Oostsluis te Ter Neuzen. Blijkens heden alhier ontvangen telegrafisch bericht is den beurtschipper van hier op Rotter dam, A. Balnikker, gisterenavond op het stroom voor Dordrecht een ernstig ongeval overkomen, door eene aanvaring met een ander vaartuig, waarby hy tusschen het roer van zijn vaartuig en den boegspriet van het andere schip bekneld geraakte. Oogenschynlijk had hy geen ernstig letsel bekomen en giug op gewonen tijd te bed. Omstreeks middernacht werd hij echter minder goea en moest terstond geneeskundige hulp worden ingeroepen. De geneesheer achtte opneming in het zieken- huis noodig en daar bleek by onderzoek van den patient dat hy een inwendige kneuzing had bekomen die onmiddellijke operatie noodig maakte. Op het oogenblik dat men ons boven- staande mededeelde, had die operatie plaats. Terwijl het stoomschip „Thurnland Castle" alhier gisteren in den nieuwen kanaalarm lag te wachten om af te schutten, gingen 2 mannen der equipage aan wal. Het slot was dat de gemeentepolitie een dier mannen des namiddags langs den kanaalweg op eenige balken vond liggen, meer dood dan levend tengevolge van drankmisbruik. Met behulp van een handkar werd hy naar het stoomschip vervoerd. Hoewel de kapitein eerst bedenkkingen maakte. om den man in den toestand waarin hij verkeerde aan boord te nemen, werd daartoe door hem na eenige be- sprekingen besloten. Toen het stoomschip in de sluis gemeerd was kwam men met het karretje op zijde en werd de bewustelooze. met een touw onder de armen gebonden, aan boord geheschen. Zaterdag j.l. werd door de landbouwver- eeniging te 's Heer-Arendskerke, aanbesteed de levering van pl.m. 150.000 E.G. super van 14 °/0. Laagste inschrijver was de heer A. Hamelink alhier voor 2,41, aan wien ook de levering is opgedragen. By Eon. besluit van 23 dezer zijn be- noemd tot gedelegeerden der Nederlandsche regee- ring op het, in de maand Juni 1909 te Budapest te houden IVde Internationale Zuivelcongres, de heeren Jhr. A. H. J. H. Michiels van Eessenich, lid van de Eerste Earner der Staten-Generaal, te Nuth K. J. A. G. baron Collot d'Escury, voorzitter van het Nederlandsch Nationaal Zuivelcomite, te Eloosterzande en Dr. A. J. Swaving, inspecteur in algemeenen dienst bij de directie van den landbouw, met bepaling, dat eerstgenoemde als hoofd dezer delegatie zaloptreden. De heer J. Bosschaart, onderwijzer te Biervliet, yroeger te Zaamslag en floek, is be- benoemd tot hoofd der openbare school te St. Laurens. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is de mast verwyderd uit het gezonken vaartuig in het Erammer op ongeveer51° 40' 39" N.b. en 0° 43' 2" W.I., en dit wrak thans niet meer gevaarlijk voor de scheepvaartbet daarbij gelegde wrakvaartuig is binnengehaald en de beide groene wraktonnen zijn opgenomen. Zaamslag, 30 Nov. Gisteren deed de heer Ds. M. Uijtenhoudt zijn intrede als predikant bij de Geref. kerk B alhier, sprekende naar aanleiding van Openbaringen 1:16, eerste gedeelte. Z.Eerw. was des voormiddags be- vestigd door Prof. H. Euyper, welke tot tekst nam Johannes 21 15 tot 17. Zoowel in den voor- als in den namiddag, was het kerkgebouw overvol. Gisteren overleed alhier de heer A. Riemens, sinds ongeveer 25 jaren lid van den gemeente raad, ook een aantal jaren wethouder. Door dit overlijden zijn thans 2 zetels in den raad vacant, terwijl nog een vacature aan- staande is, door het vertrek van den heer L. J. Geelhoedt, met April van het volgend jaar. Met de het volgend jaar plaats hebbende verkiezingen voor den gemeenteraad en de Tweede Earner, wegens periodieke aftreding, zal er dus voor de Zaamslagsche kiezers veel te stemmen vallen. Axel, 30 Nov. Op de heden alhier gehou- den veemarkt waren aangebracht 30 paarden, 145 stuks hoornvee, 78 varkens en 6 schapen. Premien werden uitgereikt als volgt: Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaar oud, le prijs 5, aan Ph. J. van -.Dixhoorn, land- bouwer, 2e prijs 3, aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor het scLoonste hengst- of merrieveulen, beneden het jaar oud, een prijs van f 2, aan F. van Hoeve, landbouwer. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs 4, aan F. van Hoeve voornoemd, 2e prijs /2,50 aan Ph. J. v. Dixhoorn voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van 5, aan de Maat- schappij #de Toekomst" te Axel. Voor de schoonste baatgevende of kalfdra- gende koe, le prijs 5, aan Jacs. Dekker, land bouwer te Boschkapelle, 2e prijs 3, aan Augs. Schelleman, koopman. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs 4, aan J. de Putter, landbouwer, 2e prijs 2,50 aan C. de Feijter, landbouwer te Eoewacht. Voor het schoonste 2jarig rund, een prijs van f 3, aan J. de Putter voornoemd. Voor den schoonsten hokkeling, een prijs van f 3, aan C. de Feijter voornoemd. Voor den schoonsten springstier, een prijs van 5, aan J. de Putter voornoemd. Voor het vetste stuk hoornvee, een prys van 5, aan R. Blankert, slager. De heeren achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. De handel was levendig. Boschkapelle. Een niet alledaagsch geval van intensieven landbouw, waartoe de droge, gunstige zomer zeer meewerkte, is dit jaar te Boschkapelle te zien geweest. Een landbouwer zaaide op een vlasakker suikerbeeten, en bewerkte vlas en beeten zoo- lang mogelijk. Toen nu het vlas getrokken was, werd weer bijzondere zorg gewijd aan de suikerbeeten, die tamelijk tusschen het vlas gegroeid waren, met het gevolg, dat er nog circa 8000 E.G. per gemet, dat is circa 20,000 E.G. per H.A. zijn ges token. Het vlas had een zeer bevredigenden oogst gegeven. Nu de beetencampagne en de landbouw- werkzaamheden voor dit jaar achter den rug zyn, trekken vele, meestal jongere veldarbeiders uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen naar Duitsch- land, om daar in fabrieken, steenbakkerijen en mijnen werk te vinden. Er gaat bijna geen dag voorbij of men ziet er eenigen, soms een tiental te gelijk, te Wals- oorden naar Hansweert overvaren, om dan van uit Vlake per trein naar Duitschland te ver- trekken. Koewacht, 30 Nov. In den afgeloopen nacht zijn de 2 groote landbouwschuren van den land bouwer P. de Vliegher alhier, met den inhoud, ge- heel door het vuur vernield. Men vermoedt dat de brand aan kwaadwilligheid is te wijten. Koewacht. Zondagvoormiddag werd ten huize van A. van Hove eene vergadering ge- houden van de R. E. kiesvereeniging. De heer C. Dierick presideerde de vergadering en heette alien welkom. Hij zei, dat deze ver gadering belegd was in de eerste plaats tot aan- werving van nieuwe leden en in de tweede plaats om te voorzien in de vacature van eerste secretaris, ontstaan door het overlijden van den heer H. D. IJsebaert. De Voorzitter wekte de leden op ieder in zijn kring uit te zien naar nieuwe leden, waarvan in het breede de noodzakelijkheid en het nut bepleit werd. Drie nieuwe leden, die zich aangemeld hadden, werden aangenomen. Daar de heer C. de Blieck, wegens vele bezigheden, bedankt had als tweede secretaris moesten er twee secretarissen ge- kozen worden. Na eenige discussie werd be sloten die keuze uit te stellen tot de volgende vergadering. Verder deelde de Voorzitter mede, dat a. s. Zondag ten huize van mej. Misseghers voor de leden der R. E. kiesvereeniging een lezing zou gehouden worden door den heer J. W. Vierings te Breda, waarbij ook niet-leden zullen worden toegelaten. Op de vraag van een der leden welk onderwerp de heer Vierings zou behandelen, antwoordde de Voorzitter, dat hem het onder werp der lezing niet was medegedeeld, doch dat hij vermoedde, dat het zou handelen over de plichten van den R. E. kiezer met het oog op de a. s. verkiezing van leden der Tweede Earner. Zondagavond werd ten huize van den heer Oh. Swartelee een algemeene vergadering ge houden van werkende-, contribueerende- en eere- leden van de fanfaremaatschappij vDe Eendracht" alhier. Aan de orde was de bespreking van den jaarlijkschen teerdag. Na eenige discussie werd besloten de teerdag op de gewone wijze te houden op Dinsdag 15 December a. s. Op voorstel van het Bestuur werden aangenomen drie werkende en vier contribueerende leden. De teerdag zal plaats hebben in het lokaal der vereeniging. Vlissingen, 30 Nov. Van het gisteren alhier met bestemming naar Antwerpen gepasseerde Nederlandsch driemastschip //Hainaut", is een jongen van 15 jaar uit den mast gevallen en verdronken. Kantongerecht te Ter Neuzen. Vrijdagavond vond men in de kade te Sluis drijvende het lijk van den ongeveer 55- jarigen landbouwer C. C. te Westcapelle, wijk Nachtegaele. De man was Donderdag naar Sluis gekomen om erwten te leveren en geld om te wisselen en moet in den nacht van Donderdag opVrij- dag verdronken zijn. Ruim 800 franken werden op het lijk gevonden. De reddingsboei, die in een kastje hangt juist tegenover de plaats waar het lijk gevonden is, was daar uitgehaald en lag op een stoep dit wekt het vermoeden, dat er een of meer getuigen van het drama geweest zijn. (M. Ot.) In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men van den landbouwer J. .loppe te Waarde van zijn land ongeveer 40 a 50 H.L. uien ontvreemd. Men vermoedt, dat men ze van over water, per schip, heeft weggehaald. Een onderzoek is ingesteld. Uit Apeldoorn meldt men aan de Geld., dat een zekere B. R., arbeider in een papier- fabriek, door een machine werd gegrepen en zoo ernstig werd gewond, dat hij aan de gevolgen overleden is. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. De postzegelautomaat van den heer Eggink is eenige weken bij 't hoofdbestuur van de post en tel. geweest en heeft er schitterende diensten gedaan. Van hier zond de directeur-generaal haar naar 't postkantoor in haar geboortestad Haarlem om daar in dienst te worden gesteld. Maar de automaat scheen deze degradatie niet te bevallen, en was te midden der alle- daagsche postkantoor-vestibule-drukte geheel van streek en de „N. H. Ct." geett het volgende verhaal van de drukte Publiek ziet lachend automaat aan het nieuwe trekt aan even een postzegel koopen gooit 5 cent in de gleuf blijven er in postzegel komt niet publiek woedend vraagt, wat of dat voor bedriegerij is krijgt met veel moeite 't geld terug. Automaat wordt hersteld. Publiek blijft nieuwsgierig koopt weer automatisch postzegels. Voor 5 cts. twee roode postzegels Bravo een kostelijk ding. Zaalwachter vreest een weldra bankroet van de post, stormt naar den heer Eggink automaat is al te royaal maakt ons doodarm. Automaat wordt hersteld. Publiek heeft van dien goedkoopen verkoop gehoord, stormt binnen alien willen door de gleuf offeren automaat is gek geeft voor 5 cts. twee postzegels van 5 cts. en gooit bovendien nog de 5 cts terug, publiek is krankzinnig van vreugde alles naar de auto maat, zelfs uit 't Schoterkwartier. Zaalwachter ziet met ontzetting het leelijke ding aan, haalt in den stormpas een grooten brievenzak, en sloot er de heele automaat onder. Publiek, alien met nikkels in de handen morrend weg. De zak hangt er nog over en de meneer voor 't postzegelloket juicht den heelen dag triomfeerend, dat niemand beter postzegels verkoopen kan dan hij. Treurig ongeval. Te Rotterdam was Zaterdag de 48jarige opperman J. Eoedood aan zijn werk aan den N. BinUenweg, toen vijf andere werklieden langs een ladder naar boven gingen. Door de trilling van destelling, viel een dwarslegger naar beneden. De zware balk kwam rechtstandig op het hoofd van E. terecht waardoor de man op de plaats dood bleef. E. was gehuwd, zijn zoon was by het- zelfde bouwwerk werkzaam. November... hooimand. Vrijdag (27 November) is er langs den kanaaldijk tusschen Middelburg en Abeele nog volop gras gemaaid en ver schillende vrij groote hoopen lagen langs den dijk om per wagen naar de plaats van be stemming te worden gebracht. Met den laatsten mailtrein kwam te Vlissingen Vrijdagavond een dame aan, die zoo ziek was, dat dokter B., die nog des nachts geroepen was, het noodig achtte, de dame in dezen toestand niet te vervoeren. De dame, die vergezeld was van twee Engelsche dames en een Servier als bediende, is des nachts in het rijtuig overleden. Men meldt uit Arnhem, dat daar dezer dagen weer eenige valsche rijksdaalders bij het agentschap der Nederlandsche Bank aangeboden zijn. Een ervan was zoo uitstekend* nagebootst, dat zekerheid van de valschheid slechts door middel van den proefsteen ver- kregen kon worden. Het geldstuk kon niet, als °gewoonlijk, door knippen ongangbaar worden gemaakt. Het metaal was zoo hard, dat de vijl erbij te pas moest komen. De Dokkumerboot geraakte door een harden wind bij Wijus aan den grond. Een andere boot uit Dokkum wilde te hulp komen en geraakte aan den grond. Een derde even hulpvaardig, zat weldra eveneens muurvast. Een motorboot bood daarop hulp, maar onder- ging hetzelide lot. En zoo zaten ze met hun vieren op een rytje aan de lage boorden van de Dokkumer Ee, totdat de storm luwde en ze weer loskwamen. Donderdagavond is er een belangrijke diefstal gepleegd ten huize van den heer Corn. L. Ewak, Da Costaplein 10 te Amsterdam, waar het kantoor van den Amsterdamschen Ned. Hervormde Herli. Zaamslag. Woensclagavond half zes ure, Ds. A. M. Knottnerus van Arnhem. Onderwerp: De arbeid onder gebrekkige en misvormde kinderen. Zitting van 26 November 1908. Veroordeelil zijnL. v. C., jachtopziener en A. v. C., zonder beroep, beiden te Axel eerstgenoemde, ter zake van le zonder de vereischte jachtakte in het veld niet de behoorlijke zorg dragen om te beletten dat de hond, dien men bij zich heeft, wild drijft; 2e in open jachttijd wild vervoeren in het veld buiten openbare wegen en voetpaden, tot twee boeten elk van tien gulden, subsidiair 2 dagen hechtenis voorelke boete; laatstgenoemde, ter zake van eens anders grond bejagende.niet voorzien zijn van eenschriftelijkbewijs van vergunning, huur of pacht van den eigenaar of recht- hebbende voor beiden: te samen en in vereeniging, gepleegd, tot eene geldboete van twintig gulden, subs. 4 dagen hecht, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen haa9, met bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f 1 door ieder der veroordeelde subs. 1 dag hecht. voor ieder E. J. M. S., suikerbakker te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der IJkwet, tot 9 boeten elk van 0,50, subs 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurdver klaring der in beslag genomen gewichten M. 't G., logementhouder te Axel, ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van 10, subs. 10 dagen hecht.; E. d. K., logementhouder te Axel, ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van f 30, subs. 20 dagen hecht M. C. v. T., werkman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Brandweerverordening, tot eene boete .van f 2, subs. 2 dagen hecht, P. d. R., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht.; J. J. H.. landbouwer te Ter Neuzen, ter zake als voren, 2 maal gepleegd, tot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete; P. H., landbouwer te Sas van Gent en A. d. V., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete; L. D., winkelier; W. v. T., inspecteur; P. F. M., veekooper; J. O., werkman; A. O. d. B., schipper, alien te Ter Neuzen S. B. V., arbeider; M. W., arbeider; D. F. D., werkman; A. F. d. C, polderwerkerH. Z., werkman, alien te AxelO P. A. v. P., reken- meester; A. A. v. D., metselaar; C. J. v. D.. fabrieksarbeider, alien te Sas van Gent; J. v. YV., arbeider, zwervende, alien ter zake van het rijden met een rijwiel zonder lantaarn, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht voor ieder; 1. M. V., leurster te Bouchaute, ter zake van het be- visschen der Schelde, tot berisping. C. F. K., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten op tijd van zijn herberg, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht; N. J. A. D., land bouwer en S. P., landbouwer, beiden te Philippine, ter zake van het verblijven in een herberg na de sluiting, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor ieder. A. P., arbeider te Hoek; J. d. E., werkman te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht H. v. T., arbeider te Axel, ter zake als voren bij berhaling, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. J. P. V., werkman te Axel en C. d. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van terwijl .men in staat van dronkenschap verkeert, in het openbaar de orde ver- storen, ieder tot eene boete van f 3, subs 2 dagen hecht. A. D., loodwerker; D. F. d. R varensgezel J. H. v. D sjouwerman, alien te Ter Neuzen F. F., werkman te Clinge, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. H., varensgezel; C. J. v. d. H., waschbaas J. R, arbeider; A. Mleurder, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht.; A. A. G., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht.; G. W., groentenkoopman te Ter Neuzen; H. B., bootwerker aldaar, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht.; A. v. C., zonder beroep te Axel, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van J 10, subs. 3 dagen hecht. J. B. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij vierde herbaling, tot hechtenis van drie weken G. K., gep. O-I. M. te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij vijfde h e r h a 1 i n g, tot hechtenis van 3 dagen en tot plaatsing in eene Ilijks- werkinricliting voor den tijd van zeven maanden. Irij^espi nhen; J. 'd. L., werkman te Philippine, ter zake van poging tot strooperij. Ontslugen vail reclitsvervolgfingf s L. S., werkman te Wachtebeke, ter zake van straatschenderij.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2