Ter Neuzensche Courant YlTs toIT Op Leven en DoocL. Zaterdag 28 November 1908. No. 5231. IDIEIIR/DIE] IBLA-ID. TER NEUZEN, 27 November 1908. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor 3 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken stemden 161 van de 294 kiezers. 5 briefjes waren bianco, zoodat de volstrekte meerderheid 79 bedroeg. Gekozen werden de heeren J. A. van Rompu met 97 en P. J. Scbeele met 87 stem men. Herstemming tusschen de heeren L. J. van der Lubbe met 77 en H. W. R. Kramer met 62 stemmen. Verder verkregen de heeren J. L. Jurrij 51, A, Tbolens Dingz. 24, W. Bedet 6, A. Hame- link 4 en J. D. Thielman 2 stemmen, terwijl op verschillende heeren 1 stem was uitgebracht. Gisterenavond gal de rauziekvereeniging „De Volharding" op de bovenzaal van het //Hotel des Pays-Bas" hare eerste uitvoering in dit seizoen. Het was voor directeur en werkende leden der vereeniging zeker eene vol- doening bij den aauvang van het concert een druk bezoek te kunnen constateeren, veel drukker dan dit de laatste uitvoeringen het geval was. En de belangstelling, dit bleek uit de uit voering van het programma ten voile, waswel verdieud. De verschillende muziekstukken, die door het orkest, met eenige solisten der Fransche opera te Gent versterkt, werden uitgevoerd, voldeden algemeen, evenals de solo's en quin- tetten door genoemde heeren gespeeld. Onder algemeen applaus werden door den heer G. Koevoets een tweetal Engelsche liederen gezongen, die door den jongeheer D. Rommel verdienstelijk op de piano werden geaccom- pagneerd. Het woord van dank dat de voorzitter aan het eind van het concert tot de uitvoerders richtte, was inderdaad een woord namens alien. Een geanimeerd bal was het slot van den avond. Vanwege het bestuur der Ned. Herv. kerk alhier is bij inschrijving verpacht, voor den tijd van 7 jaar a. 10.20.40 H.A. bouw- en weiland en zij- kantweg in den Goesschenpolder, gemeente Hoek, en b. 2.51.40 H.A. bouwland in den Vlooswijk- polder, gemeente Ter Neuzen. Voor het onder b genoemd perceel werd ingeschreven door de heeren J. A. Donze te Ter Neuzen voor 65,25, D. Bareman te Hoek voor 58, M. de Putter te Ter Neuzen voor f 56 en Jan Herrebout te Hoek voor 55 per Gentsch gemet (44 aren 56 centiaren). Voor het onder a genoemde perceel werd niet ingeschreven. Voor de massa werd ingeschreven door de heerenJ. P. Vercouteren voor 60, Job. Wolfert en A. de Keuning te Hoek voor 55, wed. J. Meertens te Hoek voor 53, Pieter Meertens te Hoek voor 52,50, J. M. Dieleman en A. Dieleman te Ter Neuzen voor 52,50 en P. den Hamer te Ter Neuzen voor 45 per Gentsch Gemet. Bij de vorige verpachting was de pachtsom 38 per gemet. Aarzelend of ik binnen zou gaan, bleef ik staan voor de open deur. Ik zag een lange, door het geheele huis loopende gang, waarvan de deur aan het andere einde waarschijnlijk toegang gaf tot den tuin. Dat ik werkelijk voor het afgelegen huis stond, merkte ik aan de zware ijzeren grendels, waarmee de deur aan de tuinzijde gesloten was. Een steile, naar de bovenverdieping leidende trap bevoncl zich achter in de gang, tegenover die trap was een deur, twee andere deuren, de eene links, de andere rechts van den ingang, gaven toegang tot de kamers, en waren beide gesloten. Ik trad binnen en klopte bescheiden aan de deur ter linkerzijde. Geen antwoord, geen „binnen Ik luisterde, geen geluid deed zich in't geheele huis hooren, er heerschte een doodsche stilte. Ik klopte harder en na eenig wachten nogmaals. Dat kloppen was z6o hard, dat het bepaald door het geheele huis moest gehoord worden, maar weder kreeg ik geen antwoord, en langen tijd wachtte ik tevergeefs. Een eigenaardig, bang gevoel kwam over mij er was iets akeligs in dit huis, dat geheel scheen uitgestorven. Welk een dwaasheid Een oude man had verstandiger moeten wezen Ik schaamde mij over dit onverklaarbaar, druk- kende gevoel en keerde mij tot de daartegenover, rechts van den ingang zich bevindende deur. Misschien zou hier het kloppen beter gevolg Heden werd alhier door den notaris Dreg- mans, te Axel, ten verzoeke van de erven van den heer J. Goetgeluk en de erven van mejuf- frouw E. Scheffer, en na verleend rechterlijk bevel, in het Hotel Centraal" in het open- baar geveild Koop 1. Een woonhuis en aanhoorigheden en het recht van erfpacht op den grond, eigen- dom der gemeente Ter Neuzen, gelegen aan de Nieuwstraat te Ter Neuzen, groot ongeveer 1 are 44 centiareu. Koop 2. Eene schuur en het recht van erf pacht als voren, gelegen aan de Dijkstraat te Ter Neuzen, groot 1 are 37 centiaren. Van beide perceelen werd kooper de firma Ls van Waesberghe-Janssens te Hulst, voor 5500 in massa. Koop 3.. Een woonhuis en aanhoorigheden aan de Dijkstraat, en het recht van erfpacht als voren, groot 77 centiaren. Hiervan werd koopster de gemeente Ter Neuzen voor 1020. Koop 4. Een vrouwenzitplaats in de Ned. Herv. kerk, bank letter 3, no. 7. Hiervan werd kooper de heer J. F. van Fraeijenhove voor f 18. In de week van 18 tot en met 24 No vember 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 9 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Krui- ningen, 3 te Vlissingen, 1 te Zaamslag, 2 te Zoutelande en 1 te Zuiddorpe4 gevallen van diphtheritis, waarvan 1 te Aardenburg, 1 te St. Philipsland en 2 te Vlissingen. Men schrijft aan de Midd. Ct. Toen er eenige jaren geleden, omstreeks 1905, sprake was om het kanaal van Ter Neuzen op Gent te vergrooten door het hier en daar te verbreeden, elders bochten er van weg te nemen en op nog andere plaatsen, o. a. te Ter Neuzen en te Sas van Gent, nieuwe kanaal- armen aan te leggen en nieuwe sluizen te maken, werd tamelijk druk besproken de kwestie of deze verbetering van het kanaal ook zou beteekenen eene verhooging van de welvaart van Ter Neuzen. De gevoelens hieromtrent liepen tamelijk uiteen en het is nog niet uit te maken watde nieuwe sluis voor die gemeente zal brengen meerdere welvaart of achteruitgang Terloops kwamen toen de vooruitzichten van Sas van Gent ter sprake. Nu de werken reeds ver gevorderd zijn, kan volmondig verklaard worden dat de belangen van die gemeente zeer benadeeld zijn. Zonder te willen spreken van de tramplannen op Sas van Gent, die veel tegengehouden zijn door de overweging dat zulk een vervoermiddel, om Sas van Gent te bereiken, over drie brug- gen zal moeten gelegd worden, moet in de eerste plaats gewezen worden op het feit dat, nu de sluizen te Sas van Gent niet meer moeten gesloten blijven, verschillende min of meer oude of gebrekkige mannen, die vroeger een stukje brood verdienden door bij het schutten als z. g. „tij mannen" op te treden, thans, nu niet meer moet geschut worden, ook niets meer kunnen verdienen en misschien armlastig zullen worden. Het tweede nadeel is van meer algemeenen aard. Het Ministerie van Financieu toch geeft, met het oog op den nieuwen kanaalarm, het plan opgevat om bet kantoor der directe be- "astingen enz. te verplaatsen naar buiten de som der gemeente in de richting der Belgi- sche grens. Niet alleen is dit van groot nadeel voor de lebben niet zoo bescheiden als straks, doch xrachtig klopte ik aandaar ging de deur, die niet gesloten, doch slechts aan een kier stond, van zelf open. Ik wierp een blik in de groote kamer en nuimelde vreeselijk ontsteld achteruit. Daar, bijna in het midden der groote kamer, ag op den vloer een gedaante in een plas bloed, die ver van hem af de witte planken rood kleurde Ik was zoodanig ontsteld, zoo aangegrepen, dat mijn eerste gedachte was het vreeselijke mis te ontvluchten zoo snel ik kon, doch reeds in het volgend oogenblik schaamde ik mij over een dergelijke angst. Misschien leefde de onge- ukkige, die daar in zijn bloed lag nog, mis schien kon ik hem helpen. Ik verzette mij dus tegen mijn afgrijzen en ging de kamer binnen. Daar bood zich een afschuwelijk schouwspel aan. Voor den ongelukkige, wiens strak lichaam daar voor mij lag, baatte geen menschelijke hulp meer. Hij had of zich zelf gedood, of was op afschuwelijke wijze vermoord; de hals was diep doorgesneden, uit de gapende vreeselijke wonde vloeide nog in dikke, donkere druppels let bloed. Het bleeke, bloedlooze, verwrongen gelaat was dat van een doode. Was bier een moord gepleegd Was het vermoeden van den oudeu man, die steeds vreesde voor inbrekers en moordenaars, bewaar- ieid? Dan was de moordenaar misschien nog in huis. De afschuwelijke misdaad kon eerst tort geleden gepleegd zijn, daar het bloed nog niet geheel geronnen was, zelfs nog enkele druppels uit de wonde vloeiden. Met vluggen expediteurs, die hunne woonhuizen en kantoren rondom het thans bestaande kantoor gebouwc hebben, doch ook voor neringdoenden bak kers, slagers, kruideniers enz. bij wie de schippers meestal hunne inkoopen gingen doen gedurende den tijd dat zij voor de visitatie aan het kantoor stilhielden en de herber- giers. Bovendien is die verplaatsing van het kantoor evenmiu ten gemakke der overige ingezetenen van Sas van Gent, want eene wandeling naar buiten de kom van ongeveer een half uur heen en weer voor het betalen van belastingen, het lichten van accijnsbiljetten enz., is vooral bij winterdag langs het kanaal niet erg aangenaam. Of de binnenschippers het zoo gemakkelijk zullen vinden om soms drie, vier uur in het groote vaarwater te moeten stilliggen en dan telkens op hunne hoede te moeten zijn wanneer de zeebooten voorbij varen, terwijl de ligplaats van het tegen woordige kantoor als eene vlueht- haven kan beschouwd worden, is ook zeer te betwijfelen. Enkele ingezetenen hebben zich dan ook tot eene^ commissie gevormd om te trachten den Minister nog op zijn plan te doen terugkomen, en het is in het belang van velen te hopen dat zij in hun pogingen zullen slagen. De jeugdige Jacob van de Ketterij, die, zooals in ons vorig noramer is gemeld, Woens- dagmorgen aan boord van de „Frisia" aan de werf ,,De Schelde" te Vlissingen in een bunker viel, lijdt veel pijn hij heeft vijf hoofdwonden en is eerst s middags tot zijn bewustzijn ge- komen. Bange oogenblSkken. Men meldt ons uit Vlissingen In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks 1 uur, zou nabij het lichtschip Schouwenbank bet stoomschip //Saxonia" door den daar kruisenden Vlissingschen loodsschoener no 15, schipper J. Meijnderts, van een loods worden voorzien. Daartoe begaven zich in de sloep de zeeloods J. P. C. Baart, de loods- kweelteling le klasse J. L. van Hoeke, de loods- kweekeling 2e klasse W. Ilijkeboer en de matrons J. But. Kort na het verlaten van den loods schoener werd de sloep door een vrij hooge doch korte zee omgeslagen, waardoor alle op- varenden te water geraakten en een hunner zelfs onder de omgekeerde sloep terecht kwam. Hij wist al zwemmende zich gelukkig van onder de boot te werken en de opvarenden slaagden in den pikdonkeren nacht er in de sloep weder om te werken en daar in te klimmen. Natuurlijk riepen alien luidkeels om hulp, oirdat de loodsschoener nog in de nabijheid was. Dit hulpgeroep werd op den schoener gelukkig bemerkt en dadelijk de reddingsboei met Holmes-reddinglicht overboord geworpen en tevens de andere loodssloep onmiddellijk te water gestreken. Men slaagde er toen "door handig manoeuvreeren in, alien behouden aan boord van den loodsschoener te krijgende sloep werd door den donker verloren. De loodsschoener heeft dadelijk koers naar Vlissingen gezet en kwam daar Donderdagmiddag binnen. De schipbreukelingen werden onder geneeskundige behandeling gesteld, doch maken het naar omstandigheden wel. Hedenmorgen is de loodsschoener weder naar zee vertrokken. Men schrijft ons De drukke tijd voor deze streken, de bieten- tpd is voorbij. Wel liggen aan tram en spoor eenige hoopen beetwortelen, die nog ver- gieep haalde ik mijn geladen revolver uit den borstzak, thans voelde ik mij zeker tegen een overval en kon gerust rondkijken. Geen twijfel was mogelijk, hier was een af schuwelijke misdaad gepleegd? Ginds op den vloer, ver van den doode, lag het bloedige dolkmes, dicht bij een groote kast, waarvan de openslaande deuren ver op-a stonden. Meer- deie laden waren uitgeschoven, tal van papieren over den vloer verspreid bij de kast. De moordenaar had in de kast bepaald naar geld of geldswaarde gezocht en de papieren doorzocht. Was hij daarin misschien door mijn kloppen gestoord en gevlucht Dan moest hij den weg door de deur genomen hebben, die daar links toegang gaf tot een zijkamer, want door het getraliede venster kon hij niet ont- snapt zijn. Ik verzamelde al mijn moed om hem te ver- volgen. Het was niet noodig geweest, want de deur was gegiendeld, daar kon niemand de kamer hebben verlaten;^ de moordenaar was reeds gevlucht vooi ik in huis kwam. Hij kon zich ook ergens in. huis verstopt hebben, doch even goed kon hij het hebben verlaten en in zijn vlucht ver- geten hebben, de huisdeur te sluiten. Wat moest ik doen? Zou ik trachten den misschien in huis verscholen moordenaar te zoeken Dat zou, als hij er niet was, een nutteloos, als hij er wel was een dwaas optre- den zijn. Rondzoeken in het mij vreemde huis, stond gelijk met zich bloot te stellen aan een oveirompeling. De mooi'denaar kon mij in den rug aanvallen, mij neerleggen voor ik mij van mijn revolver zou kunnen bedienen. zonden moeten worden, doch de aanvoer is gestaakt. Nog eenige dagen en al de beet wortelen zijn aan de fabriek. Dit jaar is de invoer buitengewoon groot geweest, 1908 was namelijk voor deze streken een zeer goed bieten- jaar. Nog nooit zijn zoovele bieten naar de Belgische fabrieken verzonden als in de vorige maand. Volgens eene opgave ons verstrekt vanwege het Belgisch Ministerie van Financien werden de vorige maand uit ons land in Belgie gevoerd 127,423,612 Kg. beetwortelen; uit Frankrijk kwamen er 5,662,403 Kg. terwijl de geheele invoer in Belgie ruim 133 mill. Kg. bedroeg. In het vorige jaar was in de maand October de invoer ruim 76 mill., waarvan 73,2 mill, uit ons land. In 1905 en 1906, dat ook goede bietenjaren waren, bedroeg den invoer respectievelijk 112 en 104 mill. In 1904 was die 63 mill., in 1903 was die 68 mill, en in 1902 slechts 43 mill. De uit Nederland aangevoerde bieten, waarvan verschillende stalen op het rijkslaboratorium te Leuven onderzocht zijn, hadden een hoog suikergehalte. Het hoogste was 19,2 het laagste 13,8 het gemiddelde bedroeg gewoonlijk circa 17 percent. Bij aankomst van de „ThurnIand Castle" in de dokken te Gent, waarbij heel veel volk toegeloopen was om het eerste transatlantische gevaarte, dat in de haven kwam, te zien, werd door schepen De Weert namens het dagelijksch bestuur der stad aan den reeder, den seheeps- makelaar, den scheepskapitein en den kapitein der lading een herinneringsmedaille overhandigd. Men schrijft ons uit Gent Groote international tentoonstelling van Vogelteelt, 28, 29 en 30 November. Deze ten toonstelling die in den vollen zin van't woord prachtig zal zijn, zal Zaterdag 28 November geopend worden. De ruime zaal van het Casino, in welke de o200 dieren zullen vereenigd zijn, zal een grootsch uitzicht hebben. De zeldzaamste en eenige verzamelingen van de beroemdste liefhebbers en kweekers, waaronder een inzending witte Orpingtons, aan mejuffrouw I aderewska toebehoorende, ter waarde van 25000 franc, le prijzen van het Cristal paleis Madison Garden, New-York, Boston, Chicago en Jamestown, zullen de verwondering van de bezoekers wekken25 parquets; 130 trios; 200 hoenders van Belgische rassen 400 van vreemde rassen, waarin 120 Orpingtons400 van het schoone klein ras, de prachtigste ver zamelingen uitmakende van Antwerpsche Baard- krielen, Java's, Sebricht, Bantams en andere kleine echthoenders enz. zullen aan het oordeel der jury onderworpen worden. Vermelden wij nog 1300 duiven van alle rassen; 100 kalkoenen en watervogels400 konijnen waaronder 115 reuzenkonijnen steenratjesde handelaren en het publiek zullen voorzeker ge- neigd zijn dit geheel te gaan bewonderen, met eenen bijzonderen smaak gerangschikt in de prachtige zaal van het Casino, met de schoonste planten versierd. De Minister van Landbouw, alsook de over- heden zullen de tentoonstelling Zondagmorgen, met een bezoek vereeren. Zaamslag, 26 Nov. Op Dinsdag 24 Nov. 1.1. hield de vereeniging „In 't belang der land- aouwers" alhier, hare gewone jaarlijksche ver- gadering, terwijl tevens feestelyk werd herdacht, de dag waarop voor 25 jaar de vereeniging tot stand kwam. Staande de vergadering werd aan den heer V orsterman van Oyen te Aardenburg, telegrafisch dank betuigd voor de verleende hulp, door hem bij de oprichting der vereeniging Daar bedacht ik plotseling, dat de oude Pol- enz hier-niet alleen woonde, doch een dochter uad. VVaar was die, waar was de oude dienst- Dode, van wie Mizka mij verteld had? Zij ladden mijn kloppen aan de deur niet gehoord en toch was het luide genoeg geweest, om door let geheele huis te weerklinken. Waren beide misschien voor den moordenaar gevlucht en ladden zij zich verscholen of vreeselijke gedachte waren zij ook als slachtoffers van dezen onverlaat gevallen. Ik moest daaromtrent zekerheid bebben. Was de moordenaar nog in mis, dan mocht ik de beide vrouwen niet zonder bescherming laten. Ik moest mijn laffe vrees overwinnen die mij van een vervolgen des moordenaars wilde terughouden, menschenplicht gebood mij dit en ik overwon mijn vrees. Met kloppend hart, den revolver vooruit in de hand, keerde ik naar de gegrendelde deur terug, een druk op den grendel, en de deur ging open. Ik kwam in een groot akelig ver- trek. Tegen den muur eenledikant; een tafel, een paar stoelen en twee groote, gesloten kasten, vormden het geheele meubilair. Het was de slaapkamer van den ouden man, die byna zoo ellendig als een bedelaar woonde. Er was niemand in die kamer, ik kon mijn ondmzoek voortzetten. De tweede deur der tamer was niet gesloten, ik kwam daardoor weder in de gang. Onder de trap was een deur die bepaald toegang tot den kelder gaf. De deur was door een groot slot afgesloten. (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 9