Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Predikbeurten. Nederlandsch Tooneel te Gent. Theatre Minard te Gent. Nieuw Circus van Gent. STOOMBOOTDIENST OP DE WESTEK-SCHELDE. bewezen. Wegens periodieke aftreding van de bestuursleden G. de Yisser en H. M. de Regt, werden deze als zoodanig herkozen. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten, met inbegrip van het goed slot ad 402,58 van het vorige dienstjaar, hadden bedragen 87864,61 en de uitgaven 87811,20 goed slot 53,20s. Onder de inkomsten is be^ grepen 89,42 intrest van het spaarbankboekje De vereeniging telt thans 95 leden. .Boschkapelle. De ziekte, die hier reeds eenige weken onder de hoenders heerscht, wi niet wijken; nu moet er hier, dan daar een gestorven beest in den grond worden gestopt, Een dier, ter onderzoek opgezonden, werd ziek bevonden aan diphtheritis en bippen-cholera en tegen dit complex van kwalen schijnt weinig gedaan te kunnen worden. Koewacht. Met den vlashandel gaat het niet naar wensch. Er is weinig vraag, zoo we" naar gezwingeld als naar opgezwingeld vlas en de prijzen zijn laag. Alleeu vlas van uitmun- tende kwaliteit is verkoopbaar. Geen wonder dus, dat de uitvoer naar Beige in den laatsten tyd zeer gering was. Yolgens eene opgave van officieele zijde ontvangen werden in de vorige maand slechts 94,111 Kg. vlas uit ons land naar Belgie gezonden, terwijl de ge- wone uitvoer 3 a 4 mill. Kg. vlas per maanc bedraagt. De invoer uit Frankryk bedroeg 6,257,628 Kg. en uit Rusland 4,417,570 Kg Van 1 Jan. tot 1 November bedroeg onze in voer in Belgie 37,478,831 Kg. tegen 40,112,183 Kg. in hetzeltde tydvak van 1907. St. Jansteen. In de Dinsdag j.l. gehouden Raadsvergadering waren alle leden present. Een besluit van Ged. Staten tot vaststelling van het presentiegeld der leden van den Raac op f 72 's jaars voor kennisgeving aangenomen. De heer Ed. Steijaert werd tot lid van het burg, armbestuur herbenoemd. Tot onderwijzer belast met het herhalings onderwys aan de o, 1. school, Heikant, werd aangewezen de heer A. Eggermont hoofd dier school. Met eenparige stemmen werd besloten a. Adhaesie te betuigen aan het door de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig vierde district van Zeeland tot de Provinciale Staten van Zeeland gericht verzoek, het daarheen te leiden of althans mede te werken dat eene verbinding tot stand komt tusschen het westelijk en oostelyk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, zonder op Belgisch grond- gebied behoeven te komen. b. Aan J. de Maaijer te Clinge, Kapellebrug behoudens goedkeuring van hoogerhand de voor- tnalige o. 1. dorpsschool met onderwijzerswoning voor 5000 te verkoopen. c. Naar aanleiding van een door 51 gezins- hoofden der kom van de gemeente onderteekend verzoek, het gemeentebestuur van Hulst te ver- zoeken of dit genegen is en zoo ja, onder welke voorwaarden gas aan deze gemeente te leveren. d. De gemeentebegrooting 1908 te wijzigen tot storting aandeel wachtgeld onderwijzer Eggermont. Verder werd vastgesteld 1. Bet suppletoire kohier no. 1 der belasting op de honden voor 1908 op een bedrag van 8 2. het snppletoir kohier no. 1 hoofdelijken omslag 1908 in totaal op 21,02s. Donderdagmorgen toen de landbouwerF. van Duijse alhier met twee koppels paarden voor zijne -wagens gereed stond om zijn verkocht graan af te leveren, kregen plotseling drie paarden er van een geraaktheid, waarvan een onmiddellyk dood neer viel. Zondag 29 November 1908. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken V. J. d. S., oud 53 j., borstelmaker te Lams- waarde, B. F. d. S., oud 24 j., E. J. d. S., oud 18 j., en C. V., oud 21 j., mijnwerkers te Werne (Westfalen), zijn wegens mishandeting veroordeeld ieder tot 6 weken gevang. M. B., oud 19 j., landbouwersknecht te IJzen- dijke, is wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, veroordeeld tot 2 jaren gevang. door het O. M. was in deze zaak 1 jaar gevang. geeischt. J. d. B., oud 40 j., polderopzichter le Clinge, is wegens het veroorzaken van lichamelijk letse door schuld veroordeeld tot 3 dagen hecht. A. v. C., oud 37 j., buisvrouw van W. L. d. K., te Hulst, beklaagd van eenvoudige be- leediging, vrijgesproken. Door de Nederlandsche regeering is de uit- levering toegestaan van R. J. C. v. D., oud 49 j., slager en herbergier, geboren te Duffe (Belgie), en sinds Juni 1901 woonachtig te Sas van Gent. Genoemde v. D. is bij vonnis van de Rechtbank van Eersten aanleg te Gent van den 14 Juni 1901 veroordeeld wegens 19 feiten van valschheid in geschrifte tot 19 ge vangeniszittingen van 3 maanden en 19 geld boeten van 27 francs. Te Emden in Oost-Friesland is Woens- dagmorgen de Hollandsche smidsgezel H. Bus- scher in de buitenhaven van den bagger „Krebs" gevallen en daarin verdronken, zonder dat hem hulp geboden kon worden. Men schrijft uit Sittard aan de N. R. C. Dinsdag werd een onzer oudste ingezetenen, de 87jarige schrynwerker Prinzen grafwaarts gebracht, nadat hij Zaterdagnacht was overleden. In den namiddag was de echtgenoote van den doodgraver Nelissen op het kerkhof met eenige werkzaamheden bezig, toen zij eensklaps van het kerkhof vluchtte in de eerste nabijgelegen huizen en daar het verhaal deed, dat zij her- haald kloppen in de pas gedolven groeve van wijlen den schrijnwerker Prinzen gehoord had. Na haar fantastisch verhaal viel de vrouw Ne lissen in zwijm. Een viertal mannen begaven zich vervolgens naar den doodenakker en con- stateerden insgelijks het kloppen in de nabij- heid van het nieuwe graf. Dat dit by deze mannen hevige ontsteltenis verwekte, laat zich begrijpen, en de menigte op het kerkhof groeide steeds aan, tot zij meerdere honderden personen, meest vrouwen, telde. Naar den Burgemeester en de politfe werd met aandrang gezonden, om het graf en de kist te openen. De burgemeester met rijks- en gemeentepolitie en vergezeld van een doctor verscheen ter plaatse, de kist werd geopend,^ waarbij geconstateerd werd, dat de oude Prinzen nog met gevouwen handen in denzelfden toestand in het graf lag, zooals hij erin was gelegd, Vanwaar dus het kloppen, dat men gehoord had V In de in aanbouw zijnde bijzondere school met gymnasium in de Ruijters- baand, gelegen op eenige minuten afstand van het kerkhof, was men in de namiddag bezig geweest met het leggen der planken vloeren en de echo hiervan heeft het schrikwekkend kloppen veroorzaakt. De zeeramp bij Terschelling. 10 dooden. Omtrent de reeds vermelde schipbreuk van het Italiaansche schip „Fernando 55" ter hoogtt van Vlieland, meldt de berichtgever van het Hbl op Ylieland nog het volgende Maandagnacht ongeveer 12 uur strandde hier in de Noordergronden een onbekend schip. Het flambouwde en gaf allerlei noodseinen tot ongeveer 3 uur. Bij het aanbreken van den dag bemerkte men, dat het een zeilschip was. Van de drie masten waren reeds twee over boord gestagen. Van de duinen af kon men op het wrak noo1 menschen waarnemen. Nu verschenen de inmiddels door de kust- wacht gewaarschuwde sleepbooten „Neptunus", „Texel" en „lerschelling", waarvan de „Nep- tunus" de reddingsboot meebracht. Toen werd gepoogd de schipbreukelingen te redden en het gelukte er 5 aan wal te brengen. Twee bleven aan boord, nl. de gezagvoerder en een g6kwetste matroos. Bij de derde poging van de reddingsboot sloeg deze om door een grondzee. De inzit- tenden geraakten te water. Onmiddellyk werden van de sleepbooten „Neptunes en Terschelling" reddingsvletten gestreken en het gelukte alien, op 3 na levend op te visschen. Drie roeiers zijn verdronken, een werd be- wusteloos opgehaald, maar diens levensgeesten werden weer opgewekt. Reeds zijn de lijken van twee der omgekomenen opgehaald. De namen der verdronkenen zijn Formes, Brouwer en Knop, bewusteloos was Gerrit de leer. Van het zeilschip „Fernando" een Italiaan sche driemaster, komende met hout geladen van Riga en bestemd naar Swansea, kapitein rancisco Arpe, sloegen des nachts 7 man over )oord, waarschijnlijk met een der masten. De sleepbooten keerden naar Terschelling terug om een audere reddingsboot te halen. Ongeveer 4 uur werd weer een poging ge daan om het wrak te bereiken, maar zonder lesultaat, zoodat men naar Terschelling terug- keerde. De twee schipbreukelingen gingen een dus een bangen nacht regemoet. Op Terschelling en Vlieland is de verslagen- heid algemeen, want de omgekomen redders waren alien man en vader. YVoensdagmorgen is de gekwetste bpotsman, die nog aan boord van het schip was gered. Kapitein Francisco Arpe was over boord ge- sprongen. Geen lijken zyn nog aangespoeld wel kwam veel hout aandrijven. Uit een telegram uit Cuxhaven aan den Hamburgischer Correspondent zien wij nog dat de Fernando Zondagavond van daar naar Swan sea was vertrokken, gesleept door de Vulcan. Maandagnamiddag, circa twee uur, brak ter hoogte van Terschelling de sleeptros en door het slechte weer kon de verbinding tusschen beide schepen niet hersteld worden. De Fer nando poogde toen zeilen bij te zetten, maar ze vlogen in flarden van de masten. Later verloor de sleepboot het schip geheel uit het oog en moest terugkeeren. Een gevangene uit de gevangenis van Brugge schreef een brief aan den procureur des konings, waarin stond dat hij de bergplaats zou aanwijzen van een aantal voorwerpen, voor- namelijk kerksieraden, door hem en drie ande- ren, welke in Frankrijk wonen, gestolen. De rechters deden hem uit de gevangenis halen en reden met hem naar de aangeduide plaats in een bosch, te Ruddervoordemaar toen men daar kwam, verklaarde hij blij te zijn, dat hij een goede wandeling had gedaan en dat hij de juiste plaats zou aanduiden als zijn medeplichtigen er bij zijn. Ook een uitbreek-kunstenaar. Een ge- vaarlijke volgeling van Houdini, den bekenden maar ook doodmakken kettingvernieler en uit- breker, doch een, die aan het uitbreken steeds een inbreken met min-loftelijke doeleinden liet voorafgaan, is thans te Berlijn in den kraag gevat, maar niet dan na een wilde jacht en heel wat moeite. De man Karl Rischewski, arbeider als hij geen inbreker is, was eenigen tijd geleden al eens op wonderbaarlijke wijze uit het huis van bewaring ontsnapt en sedert dien dag zoek. Maar dezer dagen kwam men er achter, dat hij een schuilplaats had gezocht bij een paar vriendinnetjes, van het soort, dat meer bekend raakt, naarmate het later dan twaalf uur des nachts is. Toen nu verleden Zondag verschei- den politie-agenten voor de woning der barrn- hartige dames verschenen, om den inbreker te arresteeren, klom deze uit een raam en ver- dween langs de daken. Maar de politie had ook de naburige terreinen afgezet. Toen Ri schewski dat bij het omlaag klauteren bemerkte sprong hij, vlug als een kat, over een schut- ting en klom vervolgens nog over verscheiden prikkeldraad- en lattenversperringen. Eindelijk kon men den vluchteling achter- halen en hem na een hevige worsteling, arres teeren. Hij werd toen wegens zijn gevaarlijk karakter in een met staaldraad-bekleede eel geplaatst. Maar ook deze voorzorgsmaatregel bleek ge heel nutteloos. Want, toen de rechter-commis- saris zich in alle strengheid had neergelaten op zijn zetel, om den delinquent te verhooren, en bevel bad gegeven, hem binnen te leiden, toen was de schuldige verdwenen. Hij had zich uit zijn zware boeien weten te bevrijden, had het staaldraad voor het raam terzij ge- wrongen en was van een aanzienlijke boogte op de geasfalteerde binnenplaats gesprongen. Het vermoeden dat de in- en uitbreker wel weer bij zyn vriendinnetjes zou schuilen, bleek gegrond. Men vond hem, verstopt in een bed, tusschen matras en onderlaag, maar nu was Rischewski weerloos, want bij had bij den sprong uit het celvenster een voet verstuikt en het blijft een raadsel, hoe hij zich nog naar zijn schuilplaats heeft kunnen slepen. Thans vertoeft deze heer, wiens geniale uit- breek-kunst hem, als hij wilde, aan een dik belegde boterham zou kunnen helpen, in de gevangenis aan het Alexanderplein, zuchtend onder tallooze kilo's ketenen. Men is te Berlijn nu alleen nog maar be- nieuwd naar dag en uur, waarop het uitbreek- wonder opnieuw de buitenlucht zal opzoeken. 's Gravenhage, 27 Nov. Tweede Kamer. Justitiebegrooting. Uitvoerig werd de bekende Papendrechtsche quaestie besproken door den heer Troelstra, die betoogde dat het ingestelde onderzoek geen voldoend betrouvvbare waar- borgen tot resultaat heeft gehad. Een discipli- nair onderzoek zou wellicht een ander resultaat gehad hebben. Spreker stelde een motie voor om de overgelegde Regeeringsbescheiden in handen van een parlementaire commissie te stellen ter nader onderzoek en rapporteering daarvan. Deze motie werd bestreden door de heeren De Savornin Lohman, Regout en Tydeman, wier hoofdbezwaar was dat de Kamer dan zou betreden het terrein der rechterlijke macht. De heer Van Limburg Styrum was voor de motie terwijl de heer Scbokking was voor een nader onderzoek naar het beleid der Papen drechtsche politie. De Minister refereerde zich omtrent de motie aan het oordeel der Kamer, maar merkte op, dat het feitenmateriaal hem geen aanleiding geeft tot disciplinaire maatregelen. De heer Troelstra trok daarna zijn motie in, maar stelde een andere voor waarbij de Kamer de wenseheljjkheid uilspreekt van een ambtelyk onderzoek of in het algemeen de Papendrechtsche politie aan redelijke eischen voldoet. Na een langdurig debat is deze motie aan genomen zonder stemming. BestuurderARTHUR HENDRIKX. Zondag 29 November a. s., te 2y2 ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzen opvoering van Blauwbaard, groot zangspel in 3 be- drijven en 4 tafereelen door Henri Meilhac en Ludovic Halevy. Vertaling van Arie van den Heuvel. Muziek van J. Offenbach. Grooten Sohouwburg te Gent. Directie F. CASTE LLANO. Zondag 29 November a. s., te 2V2 ure dag- voorstelling aan verminderde prijzen opvoering van Mephistopheles, opera in 4 bedrijven van A. Boito. Directie PAUL JORGE. Zondag 29 November a. s., te 2l/i ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzenopvoering van Zazg, stuk in 5 bedrijven van Pierre Berton eh Charles Simon. Zondag 29 November a. s., te 3 ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen nieuwe debuts optreden van Leger Lia, de echte kleineParijsche Bultende gebroeders Salvators met hunne nieuwighedenAttilata, trapezistenAli Ben D'arak, acrobaten Diamond en Miss Beatrice, muzikaal wonder; Trio Loubet, een tooneel op het koersplein Hebt ge het gezien De 7 Perezoff, een vriendelijk avondmaal bij Maxim's benevens cinematograaf-vertooningen'. Van I NOVEMBER 1908 tot en met 28 FEBRUARI 1909. West-Europeesche of Spoortijd. I> a g e 1 ij Less Van Vlissingen naar Breskens vm. 5,7,30 9,30 vm. 11,50a) nm. 3,23b) 6,15c)d) Breskens naar Vlissingen 5,30 8,10,nm. 12,15 3,50b) 6,45c) n Ter Neuzen naar Vlissingen 5.7,30e)f) 10,25 l,55g) 4,45c) Vlissingen naar Ter Neuzen 6,10 9,e) 11,50a) 3,23 5,25c)f)h) Van Walzoorden n. Hansweert 5,45 8,45g) nm. 12,30 3,25. Hansweert n. Walzoorden 8,08g) 11,01 2,38 5,38. Van Borssele f) vertrekken de booten ongeveer 30 minuten na het vertrek van Vlissingen of Ter Neuzen. Van Ter Neuzen naar floedekenskerke vm. 7,50 Hoedekenskerke naar Ter Neuzen 8,30 Woensdags Hervormde Herh. Ter Neuzen. 9$ u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Wegens een schenr in de torenbel, kan er voorloopig niet geluid worden. Slniskil. 9J n., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9£ u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Da. G. van Dia en 2 n., Ds. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 n. en 2 u., Da. E. Raama. Sas van Gent. 9J u., Da. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 a., Ds. Dr. G. Keijzer van Tiel. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. H. P. M. de Walle van Scharnegontnm. B. 9 n. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp, 's avonds 6 u., Prof. Dr. Kuyper. Zaamslag A. 9 u., en 2 a., Ds. R. Hamming. a U. 9 u, Prof. H. H. Kuyper en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Leeskerk. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., Ds. A. Janse. Ond-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. IiOkaal „Kben-H«fizer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J n., dhr. J. J. Kense. d> e) f) R) Bij vertraging van troin 11,44 kunnen de booten naar Breskens, Borssele en Ter Nenzen ten lioogste H minuten wachten. Op deze reizen wordt geen vee vervoerd. Deze reizen worden des ZONDAGS niet gemaakt. Bij vertraging van trein 6,09 kan de boot naar Breskens ten lioogste SO minuten wachten. Deze reizen worden des WOENSDAGS niet gemaakt. Op deze reizen wordt te Borssele niet aangelegd. Bij vertraging van trein 1,20 te Ter Neuzen kan deze boot des ZONDAGS ten liongsle 15 minuten wachten. Bij vertraging van trein 5,18 kan de boot naar Ter Neuzen ten Iioogste wachten tot 6,35. Omnibus tusschen de aanlegplaats der stoombooten en het spoorwegstation te Ter Neuzen ad 15 cent per persoon en perrit. Tusschen VlissingenBreskens, Vlissingen—Borssele, Vlissingen—Ter Neuzen, BreskensTer Neuzen, Breskens Borssele, Ter NeuzenBorssele en omgekeerd, worden retourkaarten afgegeven geldig voor dertig dagen alsook abonnementskaarten per maand.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 10